Goniec

Switch to desktop Register Login

Andrzej Kumor

Andrzej Kumor

Widziane od końca.

URL strony: http://www.goniec.net/

Zwiększono zabezpieczenia CNE

niedziela, 20 sierpień 2017 09:53 Opublikowano w Wiadomości kanadyjskie

Toronto Organizatorzy Canadian National Exhibition, która jak co roku otwiera podwoje pod koniec sierpnia, zapewniają wszystkich, że wzmocniono środki bezpieczeństwa i impreza jest bezpieczna. Stało się tak w następstwie zamachów w Europie przeprowadzanych przy pomocy samochodów. Jak zapewniła Virginia Ludy, dyrektor wystawy krajowej, w związku z możliwością takich ataków wzmocniono bariery w niektórych miejscach dookoła terenów wystawowych. Ludy powiedziała, że CNE nie zezwala na wjazd samochodów na tereny wystawowe po ich otwarciu, a wszystkie samochody dostawcze są monitorowane. "Nie możemy wstrzymać się z życiem - powiedziała Ludy, ale robimy wszystko, co tylko można, aby nasi goście czuli się bezpiecznie i by faktycznie byli bezpieczni. - Sprawy bezpieczeństwa traktujemy bardzo poważnie.
W bezpieczeństwo odwiedzających krajową wystawę zaangażowana jest również torontońska policja, ale ta nie udziela żadnych informacji o podjętych krokach. Burmistrz Toronto John Tory powiedział, że rozmawiał na ten temat z szefem policji i wyraził zadowolenie z poziomu współpracy policji i władz wystawy krajowej.
W miniony piątek odbyła się ceremonia otwarcia wystawy. CNE potrwa od 18 sierpnia do 4 września i jak się oczekuje przyciągnie około 1,5 mln odwiedzających osób.

Obalanie stało się modne

piątek, 18 sierpień 2017 16:06 Opublikowano w Wiadomości kanadyjskie

Pomniki są obalane nie tylko w Stanach Zjednoczonych . Chociaż w Kanadzie nie było wojny secesyjnej, to jednak wiele osób uważa , że nie powinno się eksponować postaci historycznych , które przyczyniły się do zwycięstwa nad Indianami , a także do utworzenia tak zwanych szkół z internatami, w których usiłowano asymilować indiańskie dzieci .
I tak Halifaksie trwają protesty przeciwko pomnikowi Edwarda Cornwallisa gubernatora Nowej Szkocji i dowódcy wojskowego, który w 1749 roku założył miasto, jednocześnie jest autorem dekretu wyznaczającego nagrodę pieniężną za skalpy Mic Maków. Podczas niedawnego protestu Indian doszło tam do utarczek słownych z grupą określająca siebie jako "Dumni chłopcy" albo "Zachodni szowiniści", która broniła pomnika .
W czerwcu premier federalny Justin Trudeau dokonał zmiany nazwy budynku przy Wellington St. w Ottawie naprzeciwko Wzgórza Parlamentarnego, gdzie znajdują się jego biura Nowa nazwa brzmi The Office of the Prime Minister and the Privy Council – Louis Langevin którego imię budynek nosił uprzednio, był prominentnym członkiem pierwszego gabinetu Kanady sir Johna McDonalda i proponentem systemu szkół z internatami. Calgaryjski most jego imienia został niedawno przemianowany na Reconciliation Bridge - most zgody.
Podobne reakcje dotyczą Josepha Trutcha, który jest pamiętany jako pierwszy gubernator Kolumbii Brytyjskiej, inżynier i zleceniodawca wielu prac publicznych . Ale jest również znany, jako polityk, który notorycznie gwałcił prawa tamtejszych narodów rdzennych.. Niedawno Uniwersytet w Wiktorii usunął jego nazwisko z budynku kampusu. Trwa wybór nowej nazwy dla tego budynku
Stowarzyszenie prawników Kolumbii Brytyjskiej usunęło niedawno statuę pierwszego przewodniczącego Sądu Prowincji Matthew Bgebie z holu swojej siedziby Bgebie zasłynął skazaniem 6 wodzów plemienia Tsilhqot'in na śmierć . Miało to miejsce jeszcze zanim Kanada powstała jako państwo, ale dzięki temu zyskał przydomek wieszającego sędziego. Pomnik został usunięty do czasu, aż na jego miejscu pojawi się bardziej inkluzywny symbol, jednoczący społeczność.
Na ottawskim cmentarzu Beechwood przy grobie Nicholas Flood Davina, gdzie jest umieszczone popiersie zmarłego dodano tablicę, na której wyjaśniona została jego rola w tworzenia systemu szkół rezydencyjnych. Zabiegała o to Cindy Blackstock, aktywistka indiańska i profesor socjologii uniwersytetu McGill.
Również w Toronto grupa studentów, zabiega o zmianę nazwy Ryerson University. Egerton Ryerson był pionierem publicznej oświaty w Ontario, ale również uważany jest za postać, która ukształtowała system szkół z internatami. Trwa kampania mająca na celu zmianę nazwy tego uniwersytetu .

Pikap staranował fryzjera w Richmond Hill

piątek, 18 sierpień 2017 15:16 Opublikowano w Wiadomości kanadyjskie

W piątek rano w galerii handlowej Richmond Hill doszło do nieszczęśliwego wypadku policja została wezwana do Hillcrest Mall przy Yonge Street i ulicy 16. gdzie pikap staranował salon fryzjerski. Jak powiedziała konstabl Laura Nicolle, wydaje się że kierowca stracił świadomość z powodów medycznych i wjechał w budynek . Z doniesień mediów wynikało że rannych zostało kilku innych klientów galerii. Policja prowadzi intensywne śledztwo