Goniec

Register Login

Andrzej Kumor

Andrzej Kumor

Widziane od końca.

URL strony: http://www.goniec.net/

Parę miesięcy przed legalizacją marihuany niektórzy członkowie federalnej partii liberalnej zaczynają naciskać na rząd, by poszedł o krok dalej i zdecydował się na dekryminalizację posiadania i konsumpcji wszystkich narkotyków. Przestępstwem kryminalnym pozostałaby sprzedaż i produkcja. Temat będzie przedmiotem dyskusji podczas zbliżającego się zjazdu partii w Halifaksie. Rezolucja o legalizacji wszystkich narkotyków jest jedną z trzech zaproponowanych przez posłów partii liberalnej, co może sugerować, że pomysł cieszy się poparciem sporej części.

Poseł Nathaniel Erskine-Smith, orędownik dekryminalizacji od 2015 roku, mówi, że obecne kryminalne podejście nie jest dobre. Tylko napędza czarny rynek, niepotrzebnie angażuje siły policyjne, które mogłyby się zająć czymś bardziej pożytecznym i marginalizuje osoby, które często już są na marginesie społecznym. Do narkotyków należałoby raczej podchodzić jako do sprawy zdrowotnej.

Tymczasem krajowa agencja zdrowia publicznego podaje, że w zeszłym roku około 4000 osób zmarło po przedawkowaniu opioidów. To więcej niż zginęło w wypadkach samochodowych lub zostało zamordowanych. W Kolumbii Brytyjskiej, która ogłosiła kryzys opioidowy, z powodu przedawkowania umierają średnio cztery osoby dziennie. Rząd federalny odpowiedział na kryzys przyspieszonym zatwierdzaniem pozwoleń na otwieranie miejsc do bezpiecznego wykonywania zastrzyków oraz pozwolił lekarzom na przepisywanie heroiny osobom z ciężkim uzależnieniem. Erskine-Smith uważa, ze to właściwe decyzje, ale żeby ocalić życie, trzeba robić więcej.

Dekryminalizację narkotyków popiera szereg prominentnych organizacji międzynarodowych z Global Commission on Drug Policy i Światową Organizacją Zdrowia (WHO) na czele. Wskazuje przy tym na przykład Portugalii, która w 2001 roku zdekryminalizowała posiadanie i konsumpcję nielegalnych narkotyków. Osoby przyłapane z narkotykami stają przed komisją, która może skierować je na terapię lub nałożyć kary pieniężne. Ale odpowiedzialności karnej nie ma. Statystyki pokazują, że takie podejście działa, znacznie spadła liczba zgonów na skutek przedawkowania, liczba zakażeń wirusem HIV i przestępstw narkotykowych. Zwiększyła się z kolei liczba osób zgłaszających się na leczenie.

Facebook przed sądem za identyfikowanie naszych twarzy

wtorek, 17 kwiecień 2018 11:49 Opublikowano w Goniec Poleca

Sąd w Kalifornii uznał za zasadny pozew zbiorowy wobec Facebooka w związku z oskarżeniami o nielegalne używanie technologii rozpoznawania rysów twarzy, wiąże się to ze stosowanymi przez Facebook sugestiami podpisywania twarzy na zdjęciach jakie użytkownicy zamieszczają. Algorytmy Facebooka po podpisaniu zdjęcia twarzy wyszukują następnie podobne twarze w zbiorach systemu identyfikując dane osoby. Nie jest to dostępne we wszystkich państwach, na przykład w Zjednoczonym Królestwie, a użytkownicy w Stanach Zjednoczonych mogą tę funkcję wyłączyć.

Erdogan: posłużmy się złotem w rozliczeniach

wtorek, 17 kwiecień 2018 10:10 Opublikowano w Goniec Poleca

Turecki prezydent Erdogan zasugerował że pożyczki międzynarodowe powinny być oparte na standardzie złota, a nie dolara amerykańskiego, aby uniknąć presji zmieniających się kursów walutowych na gospodarkę. - Uczyniłem te sugestie podczas spotkania G20 pytałem dlaczego wszystkie pożyczki są denominowane w dolarach, posłużmy się inną walutą; moja sugestia jest taka że możemy użyć standardu złota - mówił Erdogan podczas ceremonii otwarcia Kongresu Globalnej Przeciebiorczości w Istambule 16 kwietnia.
- Używając dolara świat zawsze jest pod naciskiem kursu wymiany moglibyśmy zaoszczędzić państwom i narodom presji - złoto nigdy w historii nie było narzędziem opresji dodał. Turecka waluta Lira jest obecnie mało warta w porównaniu z dolarem, Erdogan oskarżył Fundusz Walutowy o manipulowanie sytuacją polityczną w Turcji.