Goniec

Register Login

Andrzej Kumor

Andrzej Kumor

Widziane od końca.

URL strony: http://www.goniec.net/

Państwo Islamskie ostrzega

niedziela, 07 grudzień 2014 16:28 Opublikowano w Wiadomości kanadyjskie

Nowy Jork Amerykańska firma monitorująca propagandę dżhaddystów ostrzegła, że tzw Państwo Islamskie zamieściło materiały wzywające do ataków na cele w Kanadzie w ramach tzw taktyki samotnych wilków. W nagraniu video Kanadyjczyk John Maguire występujący pod islamskim nazwiskiem Abu Anwar al-Canadi wzywa swych muzułmańskich rodaków do pójścia za przykładem Martina Couture-Rouleau, który w Quebecu zamordował jednego kanadyjskiego żołnierza i zranił drugiego.


Stojąc na tle niezidentyfikowanych ruin Abu Anwar ostrzega też Kanadyjczyków, że ich kraj jest częścią koalicji zwalczającej islam, a to sprowadzi na nich odwet Państwa Islamskiego.


W niedzielę federalny minister bezpieczeństwa publicznego Steven Blaney wydał oświadczenie, w którym wezwał do "zachowania czujności".

Uczmy się od Ankary

niedziela, 07 grudzień 2014 08:30 Opublikowano w Andrzej Kumor

kumorWizyta prezydenta Putina w Turcji jakoś tak półgębkiem przemknęła przez media, być może dlatego, że wynika z niej jednoznacznie, iż Turcja jest państwem, które potrafi bronić swoich interesów na scenie międzynarodowej. W przeciwieństwie do warszawskiej polityki zagranicznej na zamiejscowy telefon, prezydent Erdogan nie daje sobie w kaszę dmuchać, a potencjał militarny i gospodarczy jego kraju każe się z nim liczyć. Będąca członkiem NATO Turcja kilkakrotnie pokazała i Amerykanom, Rosjanom, i Żydom (z którymi, w przeciwieństwie do Warszawy, również potrafi ostro grać), że jest regionalnym "krążownikiem", a nie państwem klienckim.


Dyplomacja turecka doskonale odróżnia język deklaracji od języka faktów i umie sprawnie zawiadywać obydwiema domenami – raz mówiąc i nic nie robiąc, innym razem zaś robiąc, niewiele mówiąc. A wszystko to w oparciu o posiadane atuty. Nic na wyrost. W polskim wypadku tego rodzaju mechanizmy są wprost nie do pojęcia. No ale nie ma się co dziwić, polska państwowość nie zdołała odrosnąć od peerelowskiej guberni i nie wiadomo, czy starczy czasu, by w ogóle to nastąpiło.

Dramatyczny spadek dochodów z mandatów

sobota, 06 grudzień 2014 00:31 Opublikowano w Wiadomości kanadyjskie

Jako niepotrzebne podgrzewanie nastrojów, nowy burmistrz Toronto określił fejsbukowy post szefa społecznej rady policyjnej miasta Aloka Mukherjee, który na swojej stronie umieścił jątrzący antypolicyjny rysunek, odnoszący się do sytuacji w USA.


Od miesięcy stosunki torontońskiego stowarzyszenia policyjnego - de facto związków zawodowych policji - i jej samej z szefem rady, nie układają się dobrze, a tymczasem idą wielkimi krokami negocjacje nowej umowy zbiorowej.

Mukherjee początkowo ignorował kontrowersje wywołane zamieszczonym komentarzem fejsbukowym, ale po kilku telefonach, w tym od burmistrza Tory' ego, zmienił zdanie i wyraził "ubolewanie z powodu reakcji jaką wywołał jego post".

Tymczasem, według przewodniczącego związku policjantów Mikea McCormacka Mukherjee powinien podać się do dymisji.
Zdaniem niektórych komentatorów, wezwania policjantów o ustąpienie szefa rady to taktyka negocjacyjna w przede dniu nadchodzących rozmów.
Wymiana zdań na ten temat zbiegła się w piątek w radzie miasta z pytaniami radnych o dramatyczny spadek dochodów z mandatów drogowych. Dochody z mandatów zmniejszyły się w minionym roku o 35 proc. co dało budżetowi 25-milionową "dziurę".

Według opinii radnego Michaela Thompsona, byłego członka Rady Policyjnej (oficjalnego pracodawcy torontońskiej policji), tak drastyczny spadek dochodów z mandatów to efekt akcji odwetowej policjantów, niezadowolonych z zamrożonia płac w 2013 roku.