Goniec

Register Login

Andrzej Kumor

Andrzej Kumor

Widziane od końca.

URL strony: http://www.goniec.net/

Spis treści numeru 22 (31 maja - 6 czerwca 2013)

piątek, 31 maj 2013 11:41 Opublikowano w Okładki

Przegląd tygodnia. Piątek, 31 maja 2013

Dzień Dziecka, Dzień Sportu w parku Paderewskiego

Stanisław Michalkiewicz Zmartwychwstanie żydokomuny

Andrzej Kumor Wymacywanie pstrągów

Krzysztof Zielenda OMI Świętość najlepszym lekarstwem na życie!

Paweł Zyzak Legendy kłócą się o pierwszeństwo

Aleksander graf Pruszyński Kto za tym stoi?

Andrzej Kumor Ośmiornica odrasta

Krzysztof Ligęza Z najwyższym okrucieństwem

Mark Wegierski In search of an independent left and right (2) 

Izabela Embalo Alkohol

Leszek Wyrzykowski Jaki powinien być, aby wszystkich zadowolić?

Piotr Światłogórski Na miłość boską ludzie obudźcie się!

Paula Agata Trelińska W zupie jest ryż...

Wanda Rat Jak grzyby po deszczu za czasów PGR-ów

Aleksander Łoś Trzech z Tel Awiwu

Listy z nr. 22/2013

Joanna Wasilewska, Andrzej Jasiński Szlakami bobra: Kemping u Czipewejów - Bruce Peninsula

Teresa Bielecka Cudze chwalicie, swego nie znacie!

Maciek Czapliński Jak inwestować we "flip"?

Michał Kryspin Pawlikowski Wojna i sezon [28]

Jan Bodakowski Obecność kibiców i nacjonalistów uniemożliwiła akcję promocyjną porno przemysłu na placu Zbawiciela

Krzysztof Jaśkielewicz Wędkarstwo: Sandacz na Rice Lake

Sobiesław Kwaśnicki Udane dziecko dwóch rodzin

Andrzej Kumor Carassauga 2013

Andrzej Załęski Uśpiona bestia

Janusz Sierzputowski Bo w tym cały jest ambaras

KOMUNIKAT o przyznaniu nagród Fundacji Turzańskich za lata 2011-2012

Leszek Wyrzykowski Postawili na młodego Trudeau. Liberałowie liczą na krótką pamięć wyborców?

Listy z nr. 21/2013

sobota, 25 maj 2013 12:17 Opublikowano w Poczta Gońca

Witamy,

Pragniemy zwrócić się z uprzejmą prośbą o objęcie patronatem medialnym przygotowywanej przez nas wyprawy (więcej informacji na naszym blogu: http://wtrampkachprzezkanade.blogspot.com/) oto informacje o niej:

W TRAMPKACH PRZEZ KANADĘ

Jesteśmy dwójką młodych ludzi, którzy lubią nieszablonowe życie. Zarażeni pasją do podróży od przyjaciół i innych odważnych osób, które na różne niebanalne sposoby przemierzają bezdroża świata, postanowiliśmy podjąć ryzyko i zrealizować nasze marzenie.

Zapragnęliśmy poznać i poczuć, jak to jest żyć w Kanadzie. Interesuje nas życie takiego typowego amerykańskiego Hobo, czyli człowieka, który podróżuje z miejsca na miejsce, nie przywiązując się szczególnie do tego, co spotyka, ale gromadzi wszystkie te doświadczenia w swojej pamięci. Osoba tego rodzaju nie przywiązuje wagi do drobiazgów, jakimi są pieniądze, bo zwyczajnie ich nie ma. Ma zaś oczy szeroko otwarte i jest bacznym obserwatorem, pozwala też dostrzec esencję życia, zaskakując otaczających go ludzi swoją odwagą, tłumacząc im motywacje. Każda podróż jest kształcąca zarówno dla samego podróżującego jak i osób, które ów podróżnik spotyka na szlaku.

Dlaczego Kanada??

Obydwoje od dawna interesujemy się historią i rdzennymi mieszkańcami tego kraju. Warto dodać, że studiowaliśmy wspólnie archeologię. Angelikę interesują głównie Indianie Wschodnich Obszarów Leśnych Ameryki Północnej, a w szczególności Irokezi. Ja (wg Angeliki) chyba w ogóle urodziłem się z liściem klonowym, a mama musiała mnie zawijać we flagę kanadyjską. Jest coś w tym po części prawdy, bowiem od bardzo dawna kręci mnie wszystko co kanadyjskie i staram się zaszczepić i pokazać piękno tego kraju, tamtejszej sztuki, muzyki, niesamowitych, zapierających dech krajobrazów, każdemu kogo poznam.

Mimo że studiowaliśmy archeologię, to koncepcja naszego wyjazdu jest zgoła inna. Chcieliśmy do sprawy podejść bardziej etnologiczno-socjologicznie. Chcemy stworzyć:

TOTEM WSPÓŁCZESNEJ KANADY

Co to takiego?

Już spieszę z wytłumaczeniem. Gromadząc doświadczenia z podróży, wiedzę o rdzennych mieszkańcach, o historii prekolonialnej, kolonialnej, jak również o współczesnym społeczeństwie, kulturze, sztuce, wszelkich dziedzinach aktywności, chcemy stworzyć coś, co będzie łączyć nasze skojarzenia z tym krajem. Najpierw w formie graficznej, a później gdy uda mi się podszkolić warsztat, to również w formie drewnianej, jak na totem przystało, już po powrocie. Ponadto chcielibyśmy zorganizować liczne wystawy fotografii, slajdowiska z podróży (kilka propozycji już się pojawiło), jeśli o mnie chodzi, mam też, poza wspomnianym TOTEMEM, kilka innych artystycznych koncepcji przedstawienia naszych podróżniczych doświadczeń, a jestem pewny, że wyjazd stworzy jeszcze nowe pomysły.

To tyle z poważnych spraw. Rzeczą oczywistą jest, że jesteśmy żądni przygód, a to, bez wątpienia, będzie największa przygoda, jakiej dotąd udało nam się doświadczyć. Potrzebujemy tylko wsparcia ludzi, którzy tak samo jak my, są święcie przekonani o tym, że marzenia się spełniają, więc warto w nie wierzyć i DZIAŁAĆ. Będziemy podróżować autostopem, jachtostopem, pieszo, rowerem, hulajnogą, konno, na niedźwiedziu, czym się tylko da, nocować planujemy u gościnnych Kanadyjczyków, dzięki dobrodziejstwom takiej społeczności jak COUCHSURFING.org, pod chmurką, w jaskini, w stogu siana, pod klonem, pod mostem, na ławeczce, w tipi, w igloo (o takowe może być trudno latem). To nie ma dla nas większego znaczenia, bo w podróży nie szukamy luksusów. Liczy się przede wszystkim interakcja z drugim człowiekiem.

Żeby nasza wyprawa doszła do skutku, potrzebujemy promocji i funduszy, bo jak się okazuje, przepłynięcie oceanu na gapę kontenerowcem może być trudne do zrealizowania, więc w tej materii zdecydujemy się raczej na tak banalnie nieoryginalny środek transportu jak samolot. Aby zdobyć środki do realizacji tego pomysłu, potrzebujemy promocji i tu jest nasza prośba do Państwa. Jesteśmy zdania, że marzenia nie są po to, by nam przez długi czas tłuc się po głowie, ale po to, by jak najszybciej je realizować i robić miejsce kolejnym, jeszcze zuchwalszym i ciekawszym.

Bo przecież życie jest jak jazda na rowerze, kto nie jedzie, ten może się przewrócić.

W sprawie dodatkowych pytań, propozycji proszę kontaktować się bezpośrednio z uczestnikami wyprawy.

Angelika Charycka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Maciej Mackiewicz
- Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

 

Od redakcji: Proszę Państwa, Kanada oferuje program pracy wakacyjnej dla podróżującej młodzieży. Proszę skorzystać. W ten sposób poznają Państwo ten kraj o wiele lepiej niż podróżując stopem. Wrażenia chętnie opublikujemy.

Spis treści numeru 21 (24 - 30 maja 2013)

piątek, 24 maj 2013 17:39 Opublikowano w Okładki