Goniec

Register Login

Andrzej Kumor

Andrzej Kumor

Widziane od końca.

URL strony: http://www.goniec.net/

Trzecioświatowe leki w naszej krwi

poniedziałek, 24 listopad 2014 21:09 Opublikowano w Wiadomości kanadyjskie

Ottawa Na naszych oczach pogarsza się jakość lekarstw sprzedawanych w Kanadzie, alarmują specjaliści.

Z danych federalnego Ministerstwa Zdrowia wynika, że w roku ubiegłym liczba przypadków zakwestionowanych leków wzrosła do 143 z 42 w roku 2005. Najbardziej powszechne są w Kanadzie przypadki związane z degradacją skuteczności działania leków czy to ze względu na zanieczyszczenie obcymi ciałami czy mikrobami. Stanowi to realne zagrożenie dla życia.

- Jeśli zrobimy zastrzyk, ze skażonego lekarstwa, efektem może być zgon - mówi Amir Attaran, ekspert w dziedzinie polityki zdrowia na University of Ottawa. 

Przyczyna zazwyczaj tkwi poza granicami Kanady, gdzie coraz częściej produkowane są podawane w Kanadzie leki - w Chinach i Indiach.

Attaran uczula więc pacjentów i rodziny chorych, by w przypadku, gdy lek nie skutkuje, lub też ma dziwne skutki uboczne natychmiast informowali lekarza.


Z opublikowanego niedawno raportu komisji senackiej wynika, że kilka indyjskich firm wzbudza zastrzeżenia, w tym Ranbaxy laboratories, która w Kanadzie sprzedaje 160 różnych leków. W USA tamtejsza U.S. Food and Drug Administration zakazała sprowadzania do kraju niektórych leków Ranbaxy, ale kanadyjskie Ministerstwo Zdrowia nigdy nie podjęło działań przeciwko firmie i rzadko prowadzi inspekcje zagranicznych zakładów produkujących leki.

Żydzi kontra Palestyńczycy w Mississaudze

poniedziałek, 24 listopad 2014 20:09 Opublikowano w Wiadomości kanadyjskie

Mississauga Protest Jewish Defence League (JDL) przed Ośrodkiem Kultury Palestyńskiej Palestinian House w Mississaudze zakończył się w niedzielę bez ofiar i większych incydentów. Strony rodzielały zmasowane oddziały policji. Zachowanie Żydów miało być sprowokowane przez post na fejsbuku dokonany przez jednego z członków Rady Dyrektorów Palestinian House, Monirę Kitmitto (na zdjęciu). W wypowiedzi Kitmitto stwierdza, że Ghassan i Udai Abu jamal, zamachowcy, sprawcy niedawnego ataku w Jerozolimie są przykładem dla palestyńskiej młodzieży.


W zajściu wzięło udział ok 150 członków ADL. Doszło do pojedynku na głośniki, kiedy to obie strony ustawiły po swych stronach głośniki, usilując zagłuszyć muzyką przeciwnika.


Zdaniem JDL Palestinian House - organizacja służąca plestyńskiej społeczności Toronto powinna zostać zamknięta, a członkowie jej rady dyrektorów oskarżeni o popieranie terroryzmu. Celem dzisiejszego protestu, jest wywarcie nacisków na rząd federalny, aby ten postawił zarzuty radzie dyrektorów - wyjaśnił Meir Weinstein, dyrektor krajowy kanadyjskiego oddziału JDL. Julius Suraski dodaje, "nie odpuścimy, będziemy demonstrować do skutku, aż to miejsce zniknie".

E-papierosy jak tytoń

poniedziałek, 24 listopad 2014 11:52 Opublikowano w Wiadomości kanadyjskie

Toronto Władze prowincji Ontario postanowiły potraktować papierosy elektroniczne, czyli urządzenia,które wytwarzają parę wodną z dodatkiem nikotyny imitując dym papierosowy, podobnie jak zwykłe papierosy tytoniowe - poinformowała w poniedziałek wiceminister zdrowia Dipika Damerla na konferencji prasowej.


Przedłożona w poniedziałek nowelizacja przepisów zakazuje używania e-papierosów wszędzie tam, gdzie zakazane jest już palenie tytoniu. Nie będą ich również mogły nabywać osoby ponieżj 19 roku życia - tak jak zakazane jest kupno przez nie wyrobów tytoniowych. Zakazana zostanie również sprzedaż papierosów z dodatkami smakowymi, popularnych szczególnie wśród ludzi młodych. Papierosy mentolowe będą stopniowo wycofywane ze sprzedaży.


-Wiemy, że 19 tysięcy młodych Ontaryjczyków pali papierosy mentolowe, że palą więcej papierosów i mają zamiar palić dłużej niż palacze papierosów zwykłych - powiedział Michael Perley, dyrektor Ontario Campaign for Action on Tobacco.


Palenie od 1 stycznia 2016 będzie też zakazane na wszystkich patiach, obecnie jest zakazane jedynie na zadaszonych.

Władze zaostrzą również sankcje karne dla osób sprzedających e-papierosy dla młodocianych.


Oddzielna część tej samej ustawy, która zaostrza przepisy regulujące palenie, zobowiązuje restauracje, bary oraz sklepy do ujawniania zawartości kalorii w napojach alkoholowych.