Goniec

Register Login

Andrzej Kumor

Andrzej Kumor

Widziane od końca.

URL strony: http://www.goniec.net/

Tortura niszczy dusze

sobota, 13 grudzień 2014 09:58 Opublikowano w Andrzej Kumor

kumorPo co się torturuje? 

Od dawna wiadomo, że pod względem wydobywania informacji tortury są średnio skuteczne, a raczej nieskuteczne. CIA od lat 50. ubiegłego wieku prowadziła cały szereg eksperymentów pozwalających ocenić skuteczność "narzędzi wydobywczych". Istnieje na ten temat ciekawa odtajniona literatura. Próbowano LSD, próbowano eliksirów prawdy, próbowano wszystkiego. Oczywiście, ludzie pod wpływem tortur mówią, czasem bardzo dużo, a w większości wypadków zbyt dużo, i jednym z głównych problemów jest ocena ich wiarygodności. Służy temu m.in. weryfikowanie wiadomości z kilku źródeł. CIA po licznych eksperymentach doszła do wniosku, że najbardziej skuteczną metodą na wroga jest udająca kochającą kobietę prostytutka i alkohol. Większość mężczyzn w sytuacjach intymności i łóżkowego "bezpieczeństwa", nakierowanych sytuacyjnie, mówi prawdę, mówi "w zaufaniu".
Wiedzieli o tym także "zimnowojenni" czekiści z całą bezwzględnością używający kochliwych niewiast w służbie ogólnoświatowego pochodu proletariatu, wiedzieli adepci sztuki wydobywczej z PRL-u, używający atrakcyjnych i zdeprawowanych pań.
Ze względów kulturowych na islamskich bojców takie metody nie działają (choć warto sprawdzić), natomiast – z ujawnionego właśnie raportu o torturowaniu wynika, że przemoc stosowana była beznadziejnie głupio i powszechnie – na dzień dobry, czasem przez pomyłkę, czasem wobec informatorów.
Podręczniki mówią zaś, że jeśli znęcamy się na przesłuchiwanym, to trzeba przedmiot rozhuśtać mentalnie, pozostawiając jednak nadzieję. Bez iskry nadziei ludzie mają tendencję do "odpływania" w paranoję, zamykania się.
W wydobywaniu informacji najważniejsze są początkowe godziny, kiedy u zatrzymanego trwa szok związany z pojmaniem. Wszystko to jest wielokrotnie opisywane.

Spis treści numeru 50 (12 - 18 grudnia 2014)

piątek, 12 grudzień 2014 09:00 Opublikowano w Okładki

Miejscowy serwis informacyjny

Stanisław Tymiński  - Jak byłem i nie byłem prezydentem RP

Paweł Zyzak - Antysystemowość

Janusz Beynar Dziesięć przykazań Bożych i my

Stanisław Michalkiewicz    Kosmiczne tajemnice starych kiejkutów 

Aleksander Pruszyński Z Ost Frontu: 65. rocznica agresji sowieckiej na Finlandię

Izabela Embalo Prawo imigracyjne Express Entry - nowe realia

Krzysztof Ligęza  Widnokręgi Buldożery tolerancji

Pan Nikt  Geopolityka Rassija dziś i jutro (1)

Janusz Niemczyk  Koncert Cześć Ci, Polsko!

Marta Juza-Jakubowska  Kresy, polskość i hamiltońskie spotkanie z ks. Isakowiczem-Zaleskim

Jan Bodakowski  Jan Bodakowski poleca

Sergiusz Piasecki Lektura Gońca Kochanek wielkiej niedźwiedzicy (13)

Maciek Czapliński nieruchomości Credit rating

Krzysztof Jaśkielewicz Magazyn wędkarski  Bezpieczeństwo na lodzie

Sobiesław Kwaśnicki Moto-Goniec  Małe serduszko  wielkiej mocy

Wanda Ratajewska List z Niemiec Jestem koło Monachium

Aleksander Łoś Opowieści z aresztu deportacyjnego: Gangsterska kariera

Listy do redakcji  z nr. 50

Wojciech Błasiak  lektura Gońca  Siedem dni ze Stanem Tymińskim. Codzienność z szokową transformacją w tle (40)

Grzegorz Waśniewski  wspomnienie pośmiertne  Kazimierz Switoń

Andrzej Kumor widziane od końca Tortura niszczy dusze

Wzrosną podatki i opłaty

piątek, 12 grudzień 2014 08:51 Opublikowano w Wiadomości kanadyjskie


Mississauga Właściciele nieruchomości w Mississaudze muszą się liczyć w przyszłym roku z 4,4-procentową podwyżką municypalnej części podatku katastralnego.
Podczas pierwszego posiedzenia na temat budżetu (wstępne odbyło się latem br.) dyrektor finansów Craig Miller przedstawił sytuację.
4,4 proc. podwyżki podatków municypalnych przekłada się na 1,4 proc. podwyżkę całości podatku od nieruchomości, ponieważ na część municypalną przypada 31 proc.; na region Peel – 45 proc., a na oświatę - 23 proc.
Jeśli podwyżka taka zostanie przyjęta, właściciel domu wycenionego na 400 tys. dol. zapłaci dodatkowo 51,48 dol. rocznie.
Większość mieszkańców miasta z pewnością ucieszy wiadomość, że stopa podwyżki maleje. Tegoroczna wynosiła 6,1 proc., w 2013 roku mieliśmy 7 proc., a w roku 2012 – 7,4 proc.
W propozycji budżetowej zawarta jest również 2-procentowa opłata na rzecz remontów i modernizacji infrastruktury, która wniesie dodatkowo 8 mln dol., zakłada się również zaciągnięcie nowych kredytów w wysokości 40 mln dol.