Goniec

Register Login

Andrzej Kumor

Andrzej Kumor

Widziane od końca.

URL strony: http://www.goniec.net/

Węgry: opozycja mobilizuje ulicę

niedziela, 15 kwiecień 2018 13:19 Opublikowano w Goniec Poleca

Według różnych szacunków od 50 000 do 100 000 osób demonstrowało w Budapeszcie w sobotę wieczorem przeciwko rządzącej partii i premierowi Wiktorowi Orbanowi; świecono latarkami telefonów komórkowych, wykrzykiwano slogany wrogie partii rządzącej; domagano się ponownego przeliczenia głosów w niedawnych wyborach, niezależności mediów publicznych, wprowadzenia nowej ordynacji wyborczej i poprawy stosunków z opozycją.
Według informacji podanych przez BBC zgromadzenie zostało organizowany przez grupę na Facebooku pod nazwą "jesteśmy większością".
Organizatorzy zapowiadają kolejne demonstracje w następny weekend.
W minionych wyborach parlamentarnych Fidesz uzyskał absolutną większość umożliwiającą mu dokonywanie zmian w konstytucji. Demonstracja odbyła się pokojowo.

Na szybko: Kto wygrał?

niedziela, 15 kwiecień 2018 12:41 Opublikowano w Andrzej Kumor

 No i co kto wygrał po ostrzale Syrii? Jaki cel osiągnęli Amerykanie i ich sojusznicy? I to do tego jacyś tacy bardzo podzieleni sojusznicy, bo bez Berlina, Włoch i innych krajów zachodnich. Co miały osiągnąć bombardowania? Bo chyba nikt normalny nie wierzy że właśnie w kolejnym roku wojny zniszczono oto laboratoria czy też zapasy broni chemicznej Asada. Nawiasem mówiąc czyż bombardowanie składów broni chemicznej nie powoduje zagrożenia katastrofą ekologiczną tysięcy ludzi?
Wyszło na to że Stany Zjednoczone usiłują zachować twarz, strzelając jak zawsze tomahawkami; że nie mają jak zaangażować się w Syrii, bez rozpoczęcia globalnego przetasowania. Z drugiej strony buńczuczne oświadczenia Rosji okazały się dużo na wyrost. Rosja nie zaangażowała nawet swojego systemu obrony przeciwlotniczej, który ma tam służyć obronie baz. A więc Tomahawki zostały "wzięte na klatę" i tak na dobrą sprawę trudno dowiedzieć się jakie szkody poczyniły.
Tymczasem Stany Zjednoczone grożą obłożeniem Kremla kolejnymi sankcjami, oznacza to jedynie przyspieszone wpychanie Moskwy w eurazjatycki układ z Chinami. Nawiasem mówiąc, czy ktoś przedstawił może analizę wpływu dotychczasowych sankcji na gospodarkę rosyjską? Zdaje się że rozwija się ona bardzo dobrze obracając ku chińskim towarzyszom. A Putin dogaduje się z natowską Turcją "w sprawie pokoju w Syrii" bez Amerykanów i Izraela.
Wszystkie te podrygi amerykańskiej polityki zagranicznej, niekonsekwencje Trumpa, który wymienia doradców jak rękawiczki, zapowiada wycofanie sił amerykańskich z Syrii (ku oburzeniu izraelskiego "sojusznika") tylko po to, by następnie odpalić sto tomahawków, świadczą o tym, że żyjemy w naprawdę niebezpiecznych czasach, a nasz amerykański wieloryb pływa w coraz płytszej wodzie, coraz bliżej plaży.

Ostatni oddech zimy?

niedziela, 15 kwiecień 2018 12:10 Opublikowano w Wiadomości kanadyjskie

Władze w wielu miejscowościach południowego Ontario ostrzegały ludz,i aby nie wyjeżdżali na drogi jeśli nie muszą tego robić, ponieważ nad całym tym obszarem padał deszcz ze śniegiem, śnieg albo marznący deszcz. Taki system pogodowy rozpościerał się od Windsor aż do Quebecu, a na północy do North Bay. Policja informowała o wielu wypadkach.

Marznący deszcz powodował oberwania napowietrznej sieci energetycznej, w niedzielę rano 15 000 odbiorców w Ontario pozbawionych było prądu. Ostrzegano że wyłączenia mogą się zwiększać. W niedzielę po południu marznący deszcz miał się zamieniać w zwykły.

W sobotę policja na obszarze aglomeracji torontońskiej odnotowała ponad 550 wypadków drogowych. Wystosowana również ostrzeżenie przed podtopieniami i zalewaniem w związku zatykaniem przez lud studzienek odpływowych.