Goniec

Switch to desktop Register Login

Andrzej Kumor

Andrzej Kumor

Widziane od końca.

URL strony: http://www.goniec.net/

Noworoczne przyjęcie Kongresu Polonii Kanadyjskiej

niedziela, 14 styczeń 2018 13:31 Opublikowano w Życie polonijne

        W sobotę w budynku Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Toronto odbyło się tradycyjne przyjęcie noworoczne Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Przybyli m.in. ambasador RP w Kanadzie Andrzej Kurnicki, burmistrz Toronto John Tory, poseł federalny Parkdale-High Park Arif Virani, przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska oraz wielu innych dostojnych gości, w tym wielu działaczy organizacji polonijnych wchodzących w skład Kongresu.

        Oczywiście obecność tak wielu znaczących polityków świadczy wyraźnie, że weszliśmy w rok wyborczy. Burmistrz Toronto John Tory, przemawiając bardzo nam schlebiał jako społeczności,  przypomniał również, że swoją kampanię, która zaprowadziła go na fotel mera miasta, rozpoczął właśnie w tej samej sali Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i radził swoim kolegom, aby również tutaj wynajmowali miejsce na początek kampanii, skoro jemu przyniosło to szczęście. 

Wyższe wynagrodzenie, wyższe ceny

piątek, 12 styczeń 2018 23:15 Opublikowano w Wiadomości kanadyjskie

Najpierw było zmniejszenie uprawnień pracowniczych, teraz przyszła kolej na podwyżki cen. W różnych Timach Hortonsach ostatnie wzrosły nieznacznie ceny różnych dań i ciastek. Jak się uważa jest to związane z narzuconą przez rząd Ontario podwyżką minimalnej stawki wynagrodzenia z 11,60 dolara za godzinę do 14 $ za godzinę. Firma twierdzi że podwyżki cen nie są jednak z tym związane. To normalne dostosowanie cen, które odbywa się na bieżąco - poinformował rzecznik korporacji w e-mailu przesłanym CBC News - składa się na to wiele różnych czynników.
W Timie Hortonsie w Toronto cena śniadania na bejglu wzrosła z 6,77 do 7. To samo stało się Markham.

Stopa poszła w górę - to fakt!

piątek, 12 styczeń 2018 23:05 Opublikowano w Wiadomości kanadyjskie

Trzy największe banki kanadyjskie podniosły swoje oprocentowanie pięcioletnich pożyczek hipotecznych. Jak się oczekuje kolejne pójdą tą samą drogą.  Royal Bank of Canada podniósł ogłaszane oficjalnie oprocentowanie stałej pięcioletniej pożyczki hipotecznej o 15 punktów procentowych do 5,14 procenta, chwilę potem Toronto Dominion Bank uczynił to samo, ustalając oprocentowanie na identycznym poziomie. Kolejne trzy banki kanadyjskie Scotiabank i Bank of Montreal  wkrótce dołączą do wymienionych. Wszystko to związane jest sytuacją na rynku obligacji. Banki finansują swoje pożyczki hipoteczne z różnych źródeł, ale głównym jest sprzedaż obligacji, które są używane do zbierania funduszy, następnie pożyczanych osobom kupującą domy i innym. oprocentowanie na rynku obligacji systematycznie wzrasta Oprocentowanie pięcioletnich pożyczek hipotecznych to poprzeczka, która wpływa również na oprocentowanie innych instrumentów finansowych.Jak się powszechnie oczekuje niebawem będzie ono wzrastać.