Goniec

Register Login

Andrzej Kumor

Andrzej Kumor

Widziane od końca.

URL strony: http://www.goniec.net/

Awaria zasilania na znacznym obszarze Mississaugi

środa, 03 październik 2018 20:28 Opublikowano w Wiadomości kanadyjskie

W środę tuż przed 8 wieczorem ponad 3 000 klientów Alectra Utilities - gospodarstw domowych i przedsiębiorstw - w rejonie Hurontario pomiędzy Burnhamthorpe i Queensway w Mississaudze było pozbawionych prądu. Przywracanie zasilania na szczęście nie trwało długo, dodaje operator sieci energetycznej. Podczas awarii nie działały światła na skrzyżowaniach wzdłuż Hurontario.

Na szybko: Dzieje się…

środa, 03 październik 2018 13:43 Opublikowano w Andrzej Kumor

Na naszych oczach "dzieje się historia świata"; oczywiście dopóki nie sięga ona naszego klepiska i nie wchodzi nam buciorami do chaty, to są to jedynie takie opowieści z działu rozrywki informacyjnej. Warto jednak o niektórych rzeczach wiedzieć, żeby się przynajmniej później nie dziwić, gdy coś przekłuje nasz matrix.
Traktaty między mocarstwami zdają się mieć coraz mniejszą moc obowiązywania w Europie i nie tylko. Ich naruszanie zaczęło się od oderwania Kosowa od Serbii, bombardowania Bagdadu, następnie aneksji Krymu przez Rosję. Mówi się dzisiaj o pogwałceniu kolejnych; stała baza w USA Polsce naruszałaby jeden z nich. Rosja prowadzi ponoć także prace nad pociskami manewrującymi średniego zasięgu, podczas gdy traktat z USA pozwala na takie jedynie w przypadku morza. Bailey Hutchison, która jest ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy NATO, ostrzegła w związku z tym, że w razie kontynuowania tych prac Stany Zjednoczone zastrzegają sobie prawo dokonania uderzenia prewencyjnego.

Wskazała że rakiety manewrujące wyposażone w broń nuklearną dawałyby zbyt mało czasu reakcji państwom NATO. Moskwa zaprzecza, że łamie porozumienia…

jeżeli możesz, wesprzyj nas datkiem

Tymczasem  sekretarz spraw wewnętrznych Stanów Zjednoczonych Ryan Zinke nie wyklucza...  blokady morskiej Rosji przez marynarkę USA, w razie gdyby powstała groźba "monopolizacji handlu surowcami energetycznymi na Bliskim Wschodzie przez Rosję" cytuję: “The United States has that ability, with our Navy, to make sure the sea lanes are open, and, if necessary, to blockade … to make sure that their energy does not go to market, I believe the reason they are in the Middle East is they want to broker energy just like they do in eastern Europe, the southern belly of Europe,“The economic option on Iran and Russia is, more or less, leveraging and replacing fuels,” We can do that because … the United States is the largest producer of oil and gas.

Dlaczego to jest ważne? Dlatego że jeżeli Stany Zjednoczone dokonają prewencyjnego uderzenia na wyrzutnie rakiet na terenie Rosji to albo będzie to groziło anihilacją planety w ramach III wojny światowej, albo odwetowym uderzeniem Rosji… Proszę sobie dopowiedzieć, na jakie instalacje i gdzie...

W Ontario, jak w PRL-u - picie na ławce w parku

wtorek, 02 październik 2018 23:32 Opublikowano w Wiadomości kanadyjskie

Przy okazji legalizacji marihuany kilka miast poważnie zastanawia się nad możliwością legalizacji picia alkoholu w parkach i na plażach. Zdaniem Mitchella Kosny’ego, tymczasowego dyrektora School of Urban and Regional Planning na Uniwersytecie Ryersona, władze miast przyklepałyby to, co ludzie i tak robią.
Pomysł legalizacji spożycia alkoholu w parkach pojawił się w Toronto i Vancouverze. W obu miastach wkrótce odbędą się wybory, oba też leżą w prowincjach, które dopuściły używanie marihuany w miejscach publicznych. Kosny zauważa, że kandydaci na burmistrzów chcą stwarzać wrażenie otwartych i postępowych. W czwartek po uroczystości przyjęcia nowych członków policji burmistrz Tory stwierdził, że wiele osób w czasie pikników w parkach pije wino i świat się nie kończy. Zauważył zaraz, że wszystko, co dotyczy spożywania alkoholu w prowincji jest niezmiernie trudne. Decydują o tym zapisy w Ontario Liquor Licence Act. W Vancouver z kolei pomysł dotyczy sprzedaży piwa i wina na stoiskach na dwóch plażach. Alkohol mógłby być dostępny latem przyszłego roku w ramach projektu pilotażowego w English Bay i na Third Beach. Nielegalne pozostawałoby jednak picie alkoholu przyniesionego ze sobą.
Kosny mówi, ze pod względem picia w miejscach publicznych Kanada jest bardziej konserwatywna od Europy i Australii.