Goniec

Switch to desktop Register Login

Fotoreportaż

Zdjęcia i fotoreportaże

PODCZAS WIELKIEGO ŚWIĘTA BOŻEGO CIAŁA W MODLITWIE PROSILIŚMY DOBREGO BOGA O ŁASKĘ I OPIEKĘ NAD WSZYSTKIMI, KTÓRZY 26 MIESIĘCY TEMU TRAGICZNIE ZGINĘLI W SMOLEŃSKU.

      Niedziela, 10 czerwca była dniem szczególnym dla nas Polaków mieszkających w Kanadzie. Było to bowiem Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie nazywane Bożym Ciałem czyli Corpus Cristi w języku angielskim oraz 26. Miesięcznica Tragedii Smoleńskiej.

      W polskim kościele św. Maksymiliana Kolbe w Mississaudze odprawiona została uroczysta Msza Święta, a następnie ulicami miasta przeszła procesja. Udział w tym wielkim religijnym wydarzeniu wzięły organizacje parafialne i społeczne, harcerze, zespoły dziecięce, dzieci pierwszokomunijne oraz Bielanki. Procesja zatrzymywała się przy kolejnych, pięknie przygotowanych przez parafian, ołtarzach. Ulice były zamknięte dla ruchu samochodowego, a nad bezpieczeństwem czuwała policja.

      W tym samym dniu obchodziliśym 26 Miesięcznicę Tragedii Smoleńskiej. Mimo, iż odbywały się równolegle w tym dniu uroczystości święta Błękitnej Armii w Niagara on the Lake oraz spotkanie Skypowe z Państwem Gwiazdami organizowane przez "Tajne Komplety" pana Romana Dorny delegacja Koła Sympatyków PiS przyjechała o godzinie 16:30 pod Tablicę Smoleńską, aby oddać hołd Ofiarom z 10 kwietnia 2010 r. Sympatycy PiS zmówili wspólnie modlitwę, złożyli kwiaty i zapalili znicze.

      Następnie wszyscy udali się do Polskiego Centrum Kultury w Mississaudze gdzie o 17:30 wyświetlony został wzruszający film pt. "Gdzie był Bóg w Smoleńsku?", a po filmie odbyła się emocjonująca dyskusja. W tym dniu zyskaliśmy nowych członków, kolejne osoby podpisały się pod petycją do Najwyższej Izby Kontroli w sprawie Telewizji Trwam, a także omówliśmy nasz udział w nadchodzących uroczystościach. W spotkaniu, pomimo wielu innych równoległych wydarzeń oraz upalnej pogody uczestniczyło kilkadziesiąt osób, którzy pamiętali o poległych w Smoleńsku. Za to im dziękujemy.

BARBARA RODE - Georgetown

piątek, 08 czerwiec 2012 11:20

Prosi tylko o modlitwę...

Napisał

"Kocham swoje kapłaństwo" - kilkakrotnie powtarzał wzruszony proboszcz największej w świecie polonijnej parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Mississaudze. - W ostatnią niedzielę ten niezwykle lubiany - nie tylko przez swych parafian - ksiądz obchodził srebrny jubileusz kapłaństwa. Jak podkreślił o. Wojciech Kurzydło, który wraz z o. Błażejakiem pełni posługę w mississaudzkiej polskiej parafii, taki jubileusz zdarzył się tu po raz pierwszy w jej 30-letniej historii.

     

Przestronna sala pod kościołem wypełniona była po brzegi. Jubileusz Księdza Proboszcza świętowało ponad 500 parafian. Była to tylko mała ich część, bo chętnych do zakupu wejściówek na ten okolicznościowy bankiet było dużo więcej więc bilety rozeszły się w ciągu paru godzin.

      Na uroczystość przybyło także wielu honorowych gości: Hazel McCallion - burmistrz Mississisaugi, poseł do parlamentu federalnego - Władysław Lizoń, konsul generalny Marek Ciesielczuk, prezes KPK Teresa Berezowska oraz ponad trzydziestu polskich duchownych z kilku zakonów, które prowadzą duszpasterstwo w Kanadzie. Z Oshawy przyjechał o. Stanisław Rakiej z parafii św. Jadwigi, serdeczny przyjaciel Jubilata, który w trakcie późniejszego bankietu wygłosił pełną humoru przemowę.

      Msza Święta prowadzona była przez o. Janusza Błażejaka, a homilię wygłosił o. Wojciech Kowal z Ottawy. Mówił w niej o powołaniu kapłańskim, o powinnościach i wielkiej odpowiedzialności przed Bogiem. Wspomniał o drodze, jaką przebył do swego kapłaństwa o. Błażejak. O jego cechach charakteru, prawości i oddaniu Kościołowi.

      Ojciec Janusz jest niezwykle mocno związany z Polonią kanadyjską. Przybył do nas w 1985 roku, gdzie zaczął posługę w parafii św. Ducha w Winnipegu. Po roku w tym mieście otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Adama Exnera. Przez 25 lat pełnił różne funkcje w zakonie w tym przez długi czas był prowincjałem Misjonarzy Oblatów Prowincji Wniebowzięcia NMP w Kanadzie. Był proboszczem parafii w Ottawie, Toronto a teraz jest gospodarzem największej parafii poza granicami Polski - parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe.

      Pod koniec mszy przedstawiciele parafian wręczyli o. Januszowi kwiaty, symboliczne upominki oraz księgę intencji. Z Rzymu nadeszło błogosławieństwo udzielone naszemu Jubilatowi przez papieża Benedykta XVI. Pięknie podziękował proboszczowi za służbę parafii prezes KPK Okręgu Mississauga - Stanisław Reitmeier. Wzruszającą przemowę już w trakcie jubileuszowego przyjęcia wygłosił także o. Wojciech Kurzydło.

      Ojciec Janusz w cudowny sposób łączy żarliwość swej wiary z ludzkimi pasjami. Lubi polować, łowić ryby, zbierać grzyby, zioła, świetnie gotuje. A przy tym jego homilie trafiają do serc wszystkich wiernych. Potrafi zjednywać sobie ludzi - jest dowcipny i wyrozumiały, potrafi słuchać i szukać najlepszych rozwiązań dla osób zwracających się do niego po pomoc i radę...

      O. Janusz Błażejak nie stroni od udziału w życiu społecznym Polonii - należy do Rady Nadzorczej Domu Kopernika w Toronto, Funduszu Millenim Polski Chrześcijańskiej, przewodniczy Funduszowi Jana Pawła II na rzecz Polskich Sierot i Dzieci w Domach Dziecka. Jest także kapelanem kilku organizacji polonijnych.

      Uroczysta msza i bankiet z okazjii srebrnego jubileuszu kapłaństwa o. Janusza ukazały, jak ten ksiądz jest potrzebny naszej wspólnocie - nie tylko religijnej. Służba Bogu nie przysłania mu bowiem spraw codziennych. Jest w stanie im podołać często wyciągając ku nam pomocną dłoń. A w podzięce prosi tylko o modlitwę.

Jerzy Rosa

Mississauga