Goniec

Register Login

Fotoreportaż

Zdjęcia i fotoreportaże

piątek, 18 maj 2012 09:56

"STARSKY" w Hamilton!

Napisał

W środę, 16 maja, w Hamilton otworzył swe podwoje trzeci już polski supermarket "Starsky". Powstał w rekordowym czasie. Ma powierzchnię ponad 30 tysięcy kwadratowych stóp i lwią część tego obszaru zajmuje sklep - pomieszczenia biurowe i magazyny stanowią zaledwie jedną dziesiątą całości.

Kolejny sklep stanowi realizację pomysłu jego właścicieli: Marka Sikorskiego, Piotra Zuskiego i Aleksandra Radeckiego, by stworzyć w regionie południowego Ontario sieć delikatesów, gdzie oferuje się polską żywność. Smakuje ona nie tylko Rodakom, bo coraz więcej klientów supermarketów stanowią inne nacje. W rozmowie z Piotrem Zuskim dowiedziałem się, że jest to już procent dominujący – w "Starskym" nr 2, czyli w pobliżu skrzyżowania ulic Dundas i Winston Churchill, odsetek ten stanowi 70 procent!

Podobnych wyników właściciele handlowej sieci oczekują w Hamilton, gdzie mieszka spora grupa Niemców, Ukraińców, Węgrów, którzy gustują w polskich kulinariach. Oczywiście, są tu też Polacy, ale Hamilton po utracie wielu zakładów pracy (stalownie, huty), nie jest już miejscem, gdzie mieszka liczna Polonia.

W dniu otwarcia sklepu od rana wypełnił się on rzeszą kupujących. Na godzinę 11 przewidziano oficjalne otwarcie. Przybyli liczni biznesmeni, przedstawiciele Rady Miejskiej, politycy, rodzina i przyjaciele. Sklep poświęcił proboszcz parafii St. Kostki – ks. Florian Stasiński. Przedstawiciele miasta podkreślali, że Hamilton wzbogaciło się nie tylko o piękny sklep, ale również o 180 miejsc pracy – tyle bowiem osób znalazło zatrudnienie w tym supermarkecie. Duża ich część to Polacy.

Jak w każdym "Starskym", w nowym supermarkecie istnieje również stoisko "Pegaza", gdzie można nabyć polską prasę, książki i filmy.

      Trzeci sieciowy polski sklep to nie koniec inicjatywy jego właścicieli – planują w najbliższym czasie otworzenie następnych dwóch – gdzie, to na razie tajemnica. Trzeba dodać, że każdy budują od podstaw, by spełniał w stu procentach oczekiwania i był w pełni użyteczny.

      Sklepy "Starsky" są łatwo rozpoznawalne – charakterystyczna gwiazda stanowi ich firmowe logo. Wypada życzyć ich właścicielom i klientom tych doskonałych delikatesów, by było ich coraz więcej – tyle ile gwiazd na niebie.

      Nowy "Starsky" znajduje się pod adresem 685 Queenston w Hamilton.

J.R.

piątek, 11 maj 2012 15:14

Obchody majowego święta

Napisane przez

Podczas obchodów Święta Konstytucji 3 Maja mówcy podkreślali, że Polska to 1000 lat historii i wielki wkład w demokratyczne i wolnościowe dziedzictwo Europy i świata. Dlatego z naszej historii powinniśmy być dumni, powinniśmy ją dobrze znać  i przypominać przy każdej nadarzającej się okazji. Bądźmy dumnymi Polakami! Z okazji narodowego święta podczas oficjalnych obchodów urządzonych przez Konsulat Generalny RP w Domu Kombatanta przy Beverley St. najwyższym polskimi odznaczeniem, Orderem Polonia Restituta za zasługi dla Rzeczypospolitej, odznaczeni zostali: były radny Toronto, Chris Korwin-Kuczyński, oraz wieloletni poseł liberalny do parlamentu federalnego, Jesse Flis.