Goniec

Register Login

Doroczny opłatek Rodziny Radia Maryja w Kanadzie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jak co roku w styczniu przyszła pora na opłatek Rodziny Radia Maryja w Kanadzie. Po Mszy św, w kościele Maksymiliana Kolbe w Mississaudze zgromadzeni udali się do sali bankietowej w Centrum Kultury Polskiej im. Jana Pawła II. Sala była wypełniona po brzegi.Gośćmi spotkania byli: inż. Andrzej Ryczek, architekt nowo powstającego kościoła w Toruniu,  o. Jan Król z Radia Maryja z Polski i o. Zbigniew Pieńkos, dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago.  W części artystycznej wystąpili Kingę Mitrowską,  Anna Wójcik, Anna Leszońska i Jakub Skiba. Grali pianista Bartosz Hadała i gitarzysta Yetro Avalos Gil.  (ak)

Polub "Gońca"  na fejsbuku!


Opłatek Rodziny Radia Maryja

12 stycznia 2014 miał miejsce doroczny opłatek Radia Maryja z udziałem o. Jana Króla z Torunia oraz o. Zbigniewa Pieńkosa z Chicago – redemptorystów posługujących na co dzień dla Radia Maryja i TV Trwam. Gościem specjalnym był p. inż. Andrzej Ryczek, architekt nowo powstającego kościoła w Toruniu. Bankiet opłatkowy poprzedzony był Mszą św. w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Mississaudze, gdzie proboszczem jest o. Janusz Błażejak OMI.

W wypełnionej po brzegi sali Polskiego Centrum Kultury im. Jana Pawła II wśród blisko pięciuset osób znaleźli się znani i szanowani w Polonii kapłani, przedstawiciele organizacji polonijnych oraz mediów: obok redaktorów Radia Polonia z Toronto (pani Krystyna Piotrowska zaśpiewała swój utwór "Kocham cię Ziemio Polska"), Radia o Późnej Porze Kitchner czy Michaela reprezentowany był także jak co roku Goniec w osobie redaktora naczelnego.

Atmosfera miła i świąteczna. Niezawodny Jan Gromada ze swoim zespołem serwował wyśmienity obiad. Wiele emocji i radości dostarczyła loteria fantowa, gdzie szczęśliwych użytkowników znalazły między innymi dwa zestawy satelitarne do bezpłatnego odbioru Radia Maryja i TV Trwam. Była aukcja dzieł sztuki i kolędowanie. Jak zawsze rodzinną atmosferę wytworzył na scenie o. Jan Król.

Bardzo poruszająca była prezentacja realizowanego w Toruniu kościoła pod wezwaniem Maryi Gwiazdy Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II. Pan inżynier Andrzej Ryczek z prawdziwym artyzmem objaśniał nie tyle poszczególne etapy budowy, ile ich znaczenie, ideę całego przedsięwzięcia, które pielęgnując bolesną, acz wielką historię naszej Ojczyzny, ma być miejscem odnajdywania własnej tożsamości przez młode pokolenia Polaków. Dlatego tak mocne uwypuklenie postaci bł. Jana Pawła II, dlatego tyle akcentów sztuki nawiązującej do polskiej tradycji, dlatego także wiele skojarzeń z dziedzictwem kultury ludowej. Jak rzekł był kiedyś sam Jan Paweł II: "Wszystko, co Polskę stanowi"…

Wiele wzruszeń dostarczył koncert w wykonaniu świetnych artystów: wystąpiła Kinga Mitrowska wraz ze swoimi uczniami: Anią Wójcik, Anną Leszońską i Jakubem Skibą. Wszystko przy akompaniamencie Bartosza Hadały na instrumentach klawiszowych oraz Yetro Avalos Gil'a na gitarach. Żywa muzyka, głębokie przesłanie śpiewanych tekstów, no i oczywiście wspaniałe głosy artystów zrobiły swoje. Wszyscy popadli w chwilę zadumy, gdy na scenie zabrzmiała Kolęda dla nieobecnych Zbigniewa Preisnera. Jej wykonanie przez tak utalentowanych wokalistów było dodatkowym impulsem, by na chwilę pomyśleć o tych, którzy już nie mogli tu z nami być, lub o tych, których w domu zatrzymały mniej przyjemne okoliczności życia…

I tak – momentami w iście wigilijnej atmosferze – przebiegał nasz opłatek. W imieniu Family of Radio Maryja Canada dziękuję wszystkim kapłanom, szczególnie o. Janowi Królowi i o. Zbigniewowi Pieńkosowi, a także panu inż. Andrzejowi Ryczkowi za zaszczycenie nas swą obecnością. Dziękuję naszemu opiekunowi o. Jackowi Cydzikowi. Dziękuję artystom za dostarczenie tylu wzruszeń, wszystkim, którzy przybyli z bliska i z daleka, by w rodzinnym gronie Radia Maryja cieszyć się Bożym Narodzeniem. Dziękuję wszystkim wolontariuszom za ciężką, ale z wielką radością świadczoną pracę przy organizacji spotkania. Dziękuję Gońcowi za wytrwałe zapraszanie swych czytelników na nasz opłatek.

Już teraz zapraszam Państwa na kolejne spotkanie w rodzinnym gronie. Tym razem w dniu kanonizacji bł. Jana Pawła II spotkamy się przy stole wielkanocnym w pięknej sali noszącej jego imię. Zapraszam zatem 27 kwietnia 2014.

Joanna Strzeżek
prezes Family of Radio Maryja Canada

zdjęcia: A. Kumor

Ostatnio zmieniany piątek, 24 styczeń 2014 23:26
Zaloguj się by skomentować