Goniec

Register Login

Fotorelacja rekonstrukcja 1944 -23.09.2012

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Punktualnie w godzinę W, o siedemnastej 23 września 2012, na warszawskim placu Krasińskich rozpoczęła się inscenizacja historyczna walk w Powstaniu Warszawskim 1944. Inscenizacje własnym staraniem przygotowało Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" przy finansowym wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (patronat honorowy objął: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Powstańców Warszawskich, Instytut Pamięci Narodowej).

Rekonstruktorzy ogromnym nakładem sił (rekonstrukcja trwała prawie dwie godziny) i środków (od spektakularnych wręcz bolesnych wybuchów, po wykorzystanie niemieckiego czołgu i innych pojazdów z 1944) przeprowadzili wspaniałą lekcje historii dla mieszkańców Warszawy. Widzowie mogli poznać bohaterską i krwawą walkę powstańców. Początkowe zwycięstwa. Terror niemieckiego okupanta. Cierpienia ludności cywilnej (w tym działalność szpitala powstańczego i opiekę katolickich duchownych).

Po zakończonej rekonstrukcji widzowie mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z rekonstruktorami i ich sprzętem.

Warszawiacy odchodząc z placu Krasińskich pozostawiali na nim ubranych w mundury rekonstruktorów którzy rozpoczęli wielkie porządkowanie terenu walk. Na pytania o udział władz Warszawy w rekonstrukcji jeden z rekonstruktorów stwierdził że miasto nie było zainteresowane rekonstrukcją i sami musieli zapłacić za organizacje ruchu.

Jan Bodakowski

Zaloguj się by skomentować