Goniec

Register Login

“NA DOBRANOC DOBRY WIECZÓR...” – RELACJA Z FINAŁU XVI KONKURSU RYSUNKOWEGO PT: „ULUBIONE DOBRANOCKI NASZYCH RODZICÓW,” ZORGANIZOWANEGO PRZEZ ZWIĄZEK NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO ODDZ. MISSISSAUGA.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W sobotnie popołudnie 3 marca, 2018 roku finaliści Konkursu Rysunkowego wraz z zaproszonymi gośćmi, rodzicami, bliskimi, nauczycielami i dyrektorami szkół zebrali się w pięknie udekorowanej hasłem przewodnim i rysunkami uczniów, Sali Parafialnej Kościola M.Kolbe w Mississauga, aby poznać laureatów wyróżnionych prac konkursowych ze szkół w Mississauga, Toronto, Milton, Maple, Scarborough i Vaughan, oraz oglądnąć te najciekawsze, których łącznie było 39.
Uroczystość rozpoczęto od krótkiej projekcji tytułów kultowych dobranocek z czasów PRL-u. Pozwoliło to zebranym i młodszym i starszym na chwilę przenieść się w magiczny świat bajek, których bohaterowie: Miś Uszatek, Koziołek Matołek, Reksio, Jacek i Agatka, Miś Colargol, Bolek i Lolek, Piotruś z zaczarowanym ołówkiem, czy Profesor Baltazar Gąbka opowiadając o swoich przygodach uczyli dzieci właściwej postawy jak być dobrym, uczciwym, wrażliwym na krzywdę i odpowiedzialnym za siebie i innych.Wszystkie te wartości pomimo upływu czasu są bardzo aktualne i dzisiaj. 
Po projekcji głos zabrała Prezes ZNP Oddz. Mississauga Teresa Bielecka, która w kilku słowach przedstawiła cele konkursu i zapoznała zebranych z regulaminem. W konkursie mogły wziąć udział dzieci i młodzież szkół polonijnych, począwszy od klasy przedszkolnej poprzez klasy I – VIII, aż do klas gimnazjalnych i licealnych. Prace oceniane pod kątem twórczej pomysłowości, wyobraźni, techniki i sposobu wykonania, ogólnej estetyki i samodzielności można było nadsyłać do 31 stycznia, 2018 roku. Celem było zapoznanie dzieci z dobrymi dobranockami, z morałem, które kochali ich rodzice i dziadkowie, inspirowanie do pracy twórczej, kształtowanie wyobraźni, rozwijanie i doskonalenie technik malarskich i rysunkowych, oraz popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży animacji jako sztuki.
Następnie Prezes T. Bielecka powitała wszystkich zebranych, w tym laureatów konkursu i zaproszonych gości: panią Jolantę Grzelczyk-żonę Konsula Generlnego RP, ojca Pawła Pilarczyka z Kościoła M. Kolbe, panią Iwonę Malinowską- Prezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie, oraz panią Teresę Szramek- vice prezes ZG ZNP.
Pozostając jeszcze chwilę przy głosie Prezes T. Bielecka serdecznie podziękowała tym wszystkim, którzy swoją pomocą i życzliwością przyczynili się do sukcesu tego przedsięwzięcia. A więc Konsulatowi RP w Toronto za sponsorowanie konkursu i ufundowane nagrody, Proboszczowi Parafii M. Kolbe- Ojcu Januszowi Błażejakowi za wspieranie inicjatyw ZNP i bezpłatne udostępnianie sal, kiedy są potrzebne, siostrze Karolinie za techniczną oprawę i pomoc od strony organizacyjnej, pani Małgorzacie Pachol za ufundowanie dla finalistów CD z bajkami, naszej Credit Union-Polish Studio z panem Tadeuszem Lisem, panu Andrzejowi Kumorowi- redaktorowi naczelnemu gazety GONIEC za wspieranie nas i zamieszczanie informacji o wydarzeniach mających miejsce w polonijnym, szkolnym środowisku. Serdeczne podziękowania skierowała też pani Prezes do właścicieli i pracowników piekarnii SWEET TEMPTATION za ufundowane, pyszne pączki, będące podstawą poczęstunku po uroczystości.
Podziękowania otrzymała również KOMISJA KONKURSU z przewodniczącą M. Śpiewak- Kabzą, A. Kacicką, A. Czarnomską, A. Romanowską, E. Jacuk, M. Pachol, A. Jurzystą i kolegą Ryszardem Sopalą za poświęcony czas na wybór i ocenę prac, których nadeszło 215. Podziękowała związkowym koleżankom i kolegom za pomoc w przygotowaniu i zainstalowaniu dekoracji, za zakup i przygotowanie poczęstunku, członkom zespołu RADOŚĆ- JOY, oraz uczniom, którzy swoim talentem wokalno- recytatorskim zachwycili zebranych i umilili czas swoim występem.
Na zakończenie pani Prezes zaprosiła wszystkich na finał Konkursu Geograficznego, który odbędzie się na początku kwietnia, a który to z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, oraz na uroczyste zakończenie roku szkolnego dla absolwentów klas ósmych dnia 26 maja.
Następnie głos zabrała Prezes ZG ZNP w Kanadzie- pani Iwona Malinowska. Podziękowała serdecznie za zaproszenie. Powiedziała, że nauka języka polskiego nie zaczyna i nie kończy się tylko w klasie z książką i zeszytem. Nauka ma bowiem różne formy, między innymi konkursy, poprzez które dzieci mogą i rozwijają swoje różnorodne talenty i zainteresowania, poszerzając jednocześnie swoją wiedzę o języku i Polsce. Powiedziała też, że temat konkursu ULUBIONE DOBRANOCKI NASZYCH RODZICÓW początkowo ją zaskoczył, że była zdumiona i nie mogła zrozumieć jak bajki z czasów PRL-u, z epoki, z którą dzieci dzisiaj niewiele mają wspólnego mogą przemówić do ich wyobraźni. Tematy konkursów dotyczą zazwyczaj wydarzeń historycznych.
Wspomniała, że pamięta czasy, kiedy sama była małą dziewczynką i to, jak o godzinie 19:00 milkły dziecięce hałasy na ulicach i podwórkach, na których kwitło życie towarzyskie, bo dzieci biegły do domów i zasiadały przed telewizorem aby oglądnąć dobranockę i poznać kolejne przygody ich bohaterów.
Dzisiaj mając możność zobaczenia tylu ciekawych i pięknych prac widzi, że temat był trafiony, ciekawy i inspirujący, zbliżający pokolenia dzieci, rodziców i dziadków. Pomysłodawcom i zwycięzcom konkursu gorąco pogratulowała. 
Po pani Prezes głos zabrał ojciec Paweł, który powiedział, że jego pokoleniu bliżej jest do bajek o Gumisiach czy Smerfach jak do Bolka i Lolka czy Jacka i Agatki. Jednak widok tylu pięknych prac rodzi sentyment i łezka się w oku kręci, bo bajki choć odległe w czasie to w swym przekazie z dobrym, pozytywnym morałem są wciąż aktualne. Ojciec Paweł również podziękował za zaproszenie na uroczystość rozdania nagród i pogratulował zwycięzcom. 
Po części oficjalnej na pianinie Olivier Radoń zagrał utwór „Positively Swinging”.
Następnie przewodnicząca Komisji, pani M. Śpiewak- Kabza razem z panią Jolantą Grzelczyk zaczęły wręczać nagrody laureatom z poszczególnych grup wiekowych, zaczynając od klas przedszkolnych.


I miejsce –Stefanie Petrisor- Polska Szkoła im. M. Kopernika- Mississauga
II miejsce – Jacob Jasinski- Polska Szkoła im. M. Kopernika-Mississauga
II miejsce – Julia Gockiewicz-Polska Szkoła im. M. Kopernika-Mississauga
III miejsce –Dalia Maria Miranda- Rucinska- Polska Szkoła Św. Stanislawa -Toronto

Po rozdaniu nagród naszym najmłodszym swój recytatorski talent zaprezentowała Sonia Królicki, mówiąc wiersz J.K. Siwka „Księźniczka i grochu ziarenko”.
Potem wręczono nagrody w Grupie II z klas 1 i 2
I miejsce – Philip Swietoniowski-Polska Szkoła im. J. Brzechwy- Milton
I miejsce – Ola Zapert - SPK -Toronto
II miejsce -Aleksandra Derylo-Polska Szkoła im.St. Staszica-Scarborough
II miejsce- Natalia Kloc – Polska Szkoła im. M. Kopernika -Mississauga
II miejsce- Bianka Grudzinski - SPK -Toronto
III miejsce – Kacper Swietoniowski - Polska Szkoła im. J. Brzechwy- Milton
III miejsce –Magdalena Nycz– Polska Szkoła im. M. Kopernika -Mississauga
III miejsce - Filip Balas - Polska Szkoła im. M. Kopernika-Mississauga
Wyróżnienie - Nicole Kaluzny- Polska Szkoła im. M. Kopernika -Mississauga

Gdy uczniowie odebrali nagrody Milena Boryczko zaprezentowała wzruszającą, patriotyczną piosenkę o Polsce J.Pietrzaka – „Jest takie miejsce, jest taki kraj”
Tuż po jej występie zwycięzcy Grupy III, z klas 3 i 4 otrzymali swoje wyróżnienia i dyplomy.
I miejsce - Mika Balawender -Polska Szkoła przy Mary Fix School-Mississauga
II miejsce – Klaudia Wojtanowski – Polska Szkoła im. M. Kopernika -Mississauga
II miejsce – Maya Maslowski - SPK Toronto
III miejsce –Jessica Rozenek –Polska Szkoła przySt.Teresa of Calcutta-Mississauga
III miejsce –Oliver Radon -SPK -Toronto
III miejsce –Damian Chramega Polska Szkoła im. M. Kopernika -Mississauga 
Gdy ostatni nagrodzony z Gr.III student usiadł, Kaya Stasiewicz pieknie wyrecytowala inny wiersz J.K. Siwka – „Brzydkie kaczątko”.

Dalej rozdano nagrody laureatom Grupy IV z klas 5 i 6
I miejsce – Adam Kuklinski - Polska Szkoła im. M. Kopernika -Mississauga
I miejsce - Veronica Tchorowski – Polska Szkoła przy Divine Mercy School-Mississauga
II miejsce – Karolina Rozenek- Polska Szkoła przy St.Teresa of Calcutta School -Mississauga
II miejsce – Danelea Justyna Miranda Rucinska –Polska Szkoła Św. Stanislawa -Toronto.
II miejsce – Oliwia Kmiec - Polska Szkoła przy St.Teresa of Calcutta School- Mississauga 
III miejsce -Nel Grudzinski - SPK - Toronto
III miejsce –Olivia Kalbarczyk –Polska Szkoła przy Divine Mercy School-Mississauga

Potem Agata Pankowska zachwyciła wszystkich wykonaniem piosenek „Śpiewam i tańczę”, oraz „Piosenka drewnianych lalek”.
Zgodnie z planem uroczystości po występie Agaty rozdano nagrody finalistom Grupy V z klas 7 i 8
I miejsce - Gabriela Cieply – Polska Szkoła im. M. Kopernika -Mississauga
II miejsce - Marek Widelka –SPK -Toronto
II miejsce - Olivia Ostrowski – Polska Szkoła im. M. Kopernika -Mississauga
III miejsce – Victoria Glen - Polska Szkoła przy Divine Mercy School-Mississauga
Wyróżnienie - Damian Piotrowski –Polska Szkoła im. J. Brzechwy- Milton

W dalszej części z układem tanecznym do piosenki” Hop, Hop” zespołu Ich Troje wystąpiła pełna energii i uśmiechu grupa taneczna RADOŚĆ – JOY.
Po rozdaniu nagród najstarszym uczestnikom konkursu, gimnazjalistom i licealistom z Grupy VI 
I miejsce - Jakub Leonczuk - SPK –Toronto
I miejsce - Natalie Trzaskoma –Polska Szkoła przy John Cabot SS -Mississauga
II miejsce – Joanna Smolec – Polska Szkoła Sw. Anny – Maple
II miejsce – Emilia Panus - SPK -Toronto
II miejsce – Julianka Lalik -Polska Szkoła przy St. David’s – Vaughan
III miejsce – Brian Pecuch - Polska Szkoła przy John Cabot SS -Mississauga
III miejsce – Krystian Kmiec -Polska Szkoła przy John Cabot SS -Mississauga
Wszyscy laureaci, organizatorzy i goście zrobili wspólne , pamiątkowe zdjęcie. 
Następnie każdy udał się do sali obok na poczęstunek - pyszne pączki z piekarnii SWEET TEMPTATION i inne łakocie, oraz kawę. Potem wszyscy w dobrych nastrojach i humorach rozeszli się do domów.
I ja tam byłam, wspomnieniami z czasów dzieciństwa się wzruszyłam, a co widziałam to najlepiej jak umiałam wam, szanowni czytelnicy opisałam.
Beata Błaziak

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 marzec 2018 11:48
Zaloguj się by skomentować