Goniec

Register Login

ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU HARCERSKIEGO

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W niedzielę, 23 września, harcerze i harcerki ze Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju uroczyście rozpoczęli rok szkolny. Szczepy "Wieliczka" i "Wigry" z Mississaugi uczestniczyły we Mszy Świętej o godzinie 11.00 w parafii św. Maksymiliana Kolbe, której przewodniczył ojciec proboszcz Janusz Błażejak, a kazanie wygłosił przebywający tam gościnnie ojciec Paweł Ratajczak, dyrektor radia Katolickie Studio Młodych.
Po Eucharystii, harcerze wraz z rodzinami oraz Ojcem Proboszczem udali się do parku obok kościoła, gdzie odbyły się uroczystości rozpoczęcia roku, którym przewodniczyła druhna Martyna Gadomski. Prowadząca uroczystości, na wstępie, podziękowała Ojcu Proboszczowi za przybycie. Następnie ojciec Błażejak odmówił modlitwę i udzielił wszystkim błogosławieństwa.


Po błogosławieństwie druhna Martyna Gadomski oraz druh Marek Reitmeier odczytali rozkazy, które dotyczyły zmian w szczepach, mianowania nowych funkcyjnych oraz powołania Rady Szczepu. Druhowie złożyli również życzenia wszystkim skrzatom, zuchom, harcerkom, wędrowniczkom i instruktorom oraz podziękowania dla Koła Przyjaciół Harcerstwa w Mississaudze.


Kolejno głos zabrała przewodnicząca ZHP, okręg Kanada, druhna Krystyna Reitmeier, która podkreśliła ważną rolę harcerstwa w życiu społeczeństwa polonijnego oraz wspomniała o zaletach bycia harcerzem.


Powitana również została okręgowa kierowniczka Organizacji Przyjaciół Harcerstwa i harcerska działaczka Barbara Stadnik, która była obecna na uroczystości.


Po oficjalnych przemówieniach dzieci i młodzież zaśpiewały kilka znanych piosenek harcerskich, a po nich swoim śpiewem popisali się rodzice z KPH. Wszyscy również wznosili harcerskie okrzyki


Na koniec organizatorzy przekazali najlepsze życzenia dla szczepów "Wieliczka" i "Wigry" od posła do parlamentu, Władysława Lizonia, który niestety nie mógł być obecny na uroczystym rozpoczęciu roku harcerskiego ze względu na ważne obowiązki służbowe.
Cała uroczystość była dobrze zorganizowana, kościół podczas Mszy Świętej wypełniony po brzegi skrzatami, zuchami i harcerzami, a piękny, donośny śpiew dzieciaków podkreślał, że rozpoczął się dla nich nowy rok harcerski, pełen wrażeń, zdobywania kolejnych sprawności oraz nauki i zabawy wśród polskich rówieśników. Czuwaj!

Tekst i zdjęcia Barbara Rode i Henryk Gadomski

Ostatnio zmieniany piątek, 28 wrzesień 2012 21:03
Zaloguj się by skomentować