Goniec

Switch to desktop Register Login

Goniec Poleca

piątek, 29 kwiecień 2016 00:53

Rzecznik ambasady: Niemcy niczego nie blokują...

Napisane przez

Rzecznik Ambasady Niemiec w Warszawie Lukas Wasielewski zaprzeczył, jakoby Berlin stwarzał trudności w ruchu wojsk USA przez Niemcy.
Oświadczył, że współpraca w sprawie tranzytu oraz przygotowania manewrów wojskowych Anakonda jest ścisła i znakomita - podała w czwartek Polska Agencja Prasowa.

"To nieprawda, że niemieckie władze uniemożliwiają wojskom amerykańskim, uczestniczącym w ćwiczeniach Anakonda, tranzyt przez Niemcy" - zaznaczył Wasielewski.

Jak wyjaśnił, "stosując regularne procedury umowy SOFA, władze niemieckie poprosiły amerykańskie siły zbrojne o informację, kiedy oraz ile pojazdów planuje tranzyt". "Niemieckie władze wskazały wojskom amerykańskim dwie możliwe trasy" - czytamy w komunikacie.

Podczas środowego posiedzenie sejmowej komisji obrony przedstawiciele MON i wojska poinformowali, że nie ma zagrożeń dla przygotowania ćwiczeń Anakonda-16 z udziałem ponad 30 tys. żołnierzy polskich i sojuszniczych, jednak wyzwaniem jest m.in. brak zgody na przemieszczanie oddziałów amerykańskich po drogach w Niemczech

czwartek, 28 kwiecień 2016 23:04

Polityka zagraniczna Donalda Trumpa

Napisane przez

Michał Krupa przedstawia na portalu konserwatyzm.pl omówienie platformy Donalda Trumpa w dziedzinie polityki zagranicznej i pisze:


Od dziesięcioleci nic takiego nie słyszano od kandydata republikanów wypowiadającego się na temat polityki zagranicznej. Trump nie chce modyfikować polityki zagranicznej Partii Republikańskiej. On dąży do jej zniszczenia 

Donald Trump wygłosił w środę w Waszyngtonie swoje najpoważniejsze przemówienie dotyczące polityki zagranicznej[i]. Wydarzenie było zorganizowane przez Center for the National Interest, wydawcę pisma „The National Interest”, najbardziej popularnego periodyku amerykańskich realistów. Piszący na łamach „Politico” redaktor naczelny „TNI”, Jacob Heilbrunn, autor popularnej książki o historii ruchu neokonserwatynego w Stanach Zjednoczonych pt. „They Knew They Were Right: The Rise of the Neocons”, odniósł się do przemówienia Trumpa w tych słowach: Od dziesięcioleci nic takiego nie słyszano od wypowiadającego się na temat polityki zagranicznej kandydata republikanów. Trump nie chce modyfikować polityki zagranicznej Partii Republikańskiej. On dąży do jej zniszczenia. Z kolei Jennifer Rubin, blogerka „Washington Times” i jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy amerykańskiego neokonserwatyzmu, opisała przemówienie jako toksyczną mieszankę protekcjonizmu i izolacjonizmu.

Co takiego więc powiedział Trump i jakie były główne punkty jego mowy?

Oto one:

· Po pierwsze Ameryka (America First) będzie głównym i nadrzędnym motywem mojej prezydentury.

· Trump chce wyznaczyć nowe kierunki dla amerykańskiej polityki zagranicznej, którę zastąpią losowość celowością, ideologię strategią i chaos pokojem.

· Po omówiwieniu sukcesów Ameryki w pokonaniu nazizmu i wygranej zimnej wojnie, Trump stwierdził, że po zakończeniu wyścigu zimnowojennego Logika została zastąpiona przez głupotę i arogancję, a to doprowadziło do kolejnych katastrof w polityce zagranicznej.

· Według Trumpa Wszystko zaczęło się od niebezpiecznej idei, że możemy kraje, które nie miały doświadczenia, ani też nie były tym zainteresowane, przekształcić w zachodnie demokracje.

· Nasza polityka zagraniczna jest kompletną katastrofą. Żadnej wizji, żadnej celowości, bez kierunku, bez strategii.

· Podkreślił, że chce zatrudnić utalentowanych ekspertów ze świeżym podejściem i praktycznymi pomysłami zamiast ludzi, którzy co prawda posiadają bogate CV i doświadczenie, ale którzy ponoszą odpowiedzialność za długą historię nieudanej polityki i ciągłych strat wojennych. Jest to wyraźna aluzja m.in do kręgu doradców George W. Busha, w większości o prowieniencji neokonserwatywnej, którzy obecnie są najbardziej krytycznie nastawieni wobec kandydatury Trumpa.

· Supermocarstwo rozumie, że ostrożność i powściągliwość są oznakami siły.

· W przeciwieństwie do innych kandydatów, w pierwszych działaniach nie będę kierował się wojną i agresją. Nie można prowadzić polityki zagranicznej bez dyplomacji.

· Trump zidentyfikował pięć błędów obecnie prowadzonej polityki zagranicznej. Są nimi: rozciągnięte zasoby; nienaleganie na sojuszników, aby równomiernie ponosili koszty amerykańskiej protekcji; alienacja sojuszników; utrata szacunku dla Ameryki przez rywali; brak jasnych celów w polityce zagranicznej.

· Skutkiem prowadzonej przez duet Obama-Clinton polityki zagranicznej na Bliskim Wschodzie, oprócz destabilizacji regionu, jest intensywne prześladowanie i ludobójstwo chrześcijan.

· Trump zaznaczył pozytywną rolę Izraela na Bliskim Wschodzie, skrytykował umowę nuklearną z Iranem; ponadto oświadczył, że bardzo szybko doprowadzi do zniszczenia ISIS, celowo nie zdradzając militarnych aspektów; skrytykował inwazję na Irak, interwencje w Libii, Egipcie i Syrii; zauważył, że największym beneficjentem wojny w Iraku jest Iran.

· Jako prezydent, Trump chce zwołać szczyt NATO, który dokona rewizji struktury wydatków na Sojusz, jak również celowości jego obecnej strategii.

· Chcemy żyć w zgodzie i pokoju z Rosją i Chinami. Mamy poważne rożnice z tymi dwoma narodami i musimy patrzeć na nie z otwartymi oczami. Ale nie jesteśmy skazani na bycie przeciwnikami. Powinniśmy poszukiwać wspólnej płaszczyzny na podstawie wspólnych interesów. Rosja, na przykład, równiez doświadczyła grozy islamskiego terroryzmu. Wierzę, że złagodzenie i poprawa naszych relacji z Rosją –z pozycji siły- są możliwe. Zdrowy rozsądek mówi, że cykl wrogości musi kiedyś się skończyć. Niektórzy mówią, że Rosjanie nie będą rozsądni. Zamierzam sam się o tym przekonać. Jeśli nie możemy zrobić dobrego interesu dla Ameryki, wstaniemy od stołu negocjacyjnego.

· Naszym celem jest pokój i rozwój, a nie zniszczenie i wojna.

· Powinniśmy skończyć z importowaniem ekstremizmu poprzez bezsensowną politykę imigracyjną. Tymczasowe zamknięcie granic dla islamskiej imigracji pomoże w powstrzymaniu kolejnych zamachów.

· Trump nie zamierza szerzyć uniwersalnych wartości, których nie wszyscy podzielają, zamiast tego, uważa, że wzmacnianie i promowanie Cywilizacji Zachodniej i jej osiągnięć uczyni więcej dla inicjowania pozytywnych reform na świecie niż militarne interwencje.

· Przez całe przemówienie przewija sie motyw oparcia polityki zagranicznej na amerykańskich interesach narodowych i na realnych względach bezpieczeństwa, czego kulminacją są jego końcowe słowa, spajające całe dotychczasowe przesłanie faworyta republikańskiego z ostatnich miesięcy: Wielu Amerykanów musi się dziwić, dlaczego nasi politycy są bardziej zainteresowani obroną granic obcych państw niż naszych własnych. Amerykanie muszą wiedzieć, że będziemy znów ich traktować w sposób pierwszorzędny. W handlu, imigracji, polityce zagranicznej, to miejsca pracy, płace i bezpieczeństwo amerykańskiego pracobiorcy będą dla mnie priorytetem.

Jeszcze nigdy żaden kraj, który nie stawiał swoich interesów na pierwszym miejscu nie odniósł sukcesu. Zarówno nasi wrogowie, jak i przyjaciele, stawiają swoje kraje nad naszym i my, choć jednocześnie będąc uczciwymi wobec nich, musimy czynić podobnie.

Nie będziemy dalej podporządkowywać tego kraju, lub jego mieszkańców, fałszywej śpiewce globalizmu. Państwo narodowe pozostaje prawdziwym fundamentem szczęścia i zgody.

Jestem sceptyczny wobec międzynarodowych unii, które nas wiążą i ciągną Amerykę w dół i nigdy nie wprowadzę jej w jakiekolwiek porozumienie, które zmniejszy naszą zdolność kontrolowania własnych spraw. NAFTA, na przykład, okazała się całkowitą katastrofą dla Ameryki i opróżniła nasze stany z przemysłu i miejsc pracy. Nigdy więcej. Będzie się działo na odwrót.

Zachowamy nasze miejsca pracy i sprowadzimy nowe. Będą konsekwencje dla firm, które opuszczają Stany Zjednoczone, aby następnie je wyzyskiwać.

W administracji Trumpa, już nigdy żaden amerykański obywatel nie odczuje, że jego potrzeby zajmują drugie miejsce wobec potrzeb obywateli obcych krajów. Będę patrzył na świat przez pryzmat amerykańskich interesów. Będę największym obrońcą Ameryki i jej najbardziej lojalnym orędownikiem.

Nie będziemy przepraszać za to, że znów staniemy się wielcy, lecz na nowo weźmiemy w objęcia unikatowe dziedzictwo, które sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy. Świat jest bardziej spokojny i bardziej zamożny, gdy Ameryka jest najsilniejsza. Ameryka nieustannie będzie odgrywać rolę czyniącego pokój.

Zawsze będziemy pomagać w ratowaniu życia, zaiste, całej ludzkości. Ale żeby odgrywać tę rolę, Ameryka musi na nowo stać się wielka. Jeśli to uczynimy, być może to stulecie będzie najbardziej spokojne i zamożne w historii.

Powyższe tłumaczenia fragmentów wystąpienia są mojego autorstwa.

Michał Krupa

czwartek, 28 kwiecień 2016 21:33

Wzrost napięcia w Odessie

Napisał

Do Odessy przybyli bojownicy „Azowa” z Mariupola w celu ochrony porządku, poinformował gubernator obwodu odeskiego Michaił Saakaszwili na swojej stronie na Facebooku - czytamy na rosyjskim portalu dla Polaków Sputnik Polska.

„Ukraińska Prawda” poinformowała wcześniej, że Gwardia Narodowa zaczęła ściągać do miasta jeszcze dwa tygodnie temu. Do ich dyspozycji są lekkie pojazdy opancerzone. Według gazety siły bezpieczeństwa są przydzielone do pułku „Azow”.
„Już przybyło pierwszych 300 osób, w ciągu najbliższych kilku dni oczekujemy pozostałych” — w ten sposób Saakaszwili skomentował wiadomość.

MSW Ukrainy wcześniej poinformowało, że siły bezpieczeństwa są upoważnione do oddania strzałów w przypadku „agresywnych działań z użyciem broni”. Doradca ministra Zorian Szkiriak zauważył, że jednostki są w pełnej gotowości bojowej.

W samym „Azowie” dziennikarzom powiedziano, że pułk przybył do Odessy, aby wziąć udział w ćwiczeniach antyterrorystycznych. Przy tym przedstawiciel pułku obiecał wykonać „rozkazy o dowolnym stopniu trudności”.

W Odessie przed rocznicą tragedii w Domu Związkowców Zawodowych zauważalnie rośnie napięcie, zaktywizowały się bataliony Ajdar, Azow i Prawy Sektor - poinformowała dzisiaj na briefingu rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

„W ostatnim czasie z Odessy napływają niepokojące doniesienia, w mieście zauważalnie narasta napięcie — podkreśliła dyplomatka. — My wszyscy wiemy, że 2 maja będzie niestety obchodzona 2. rocznica tragedii w Domu Związkowców, gdzie z rąk nacjonalistów i radykałów zginęło, spłonęło kilkudziesięciu cywilów."
„Znów napływa informacja, że do miasta stopniowo przybywają przygotowani bojownicy formacji, którzy „zasłynęli" ze swoich zbrodni — zwróciła uwagę Zacharowa. — Chodzi o brygady ochotnicze Ajdar, Azow oraz o zakazaną w Rosji organizację Prawy Sektor". Do Odessy są wprowadzane dodatkowe siły gwardii narodowej Ukrainy, miejska policja przygotowuje się do przyjęcia rannych. „Przez dwa lata, jakie minęły od tragedii, władze w Kijowie nie potrafiły, chociaż problem polega na tym, że nie były w stanie lub nie chciały — bardziej prawdopodobna jest druga wersja — przeprowadzić dokładnego śledztwa w sprawie ustalenia wszystkich okoliczności tej tragedii i surowego ukarania winnych" — podkreśliła dyplomatka.

„Wyraźne nastawienie obecnych ukraińskich władz na tworzenie napięć i kolejne prowokacje nie może nie wzbudzać niepokoju — podkreśliła Zacharowa. — Mamy nadzieję, że w Odessie adekwatnym politykom, jeśli oczywiście jeszcze tam zostali, uda się uniknąć kolejnej tragedii i nie dopuścić do ponownej fali konfrontacji cywilnej".
Masowe zamieszki w Odessie 2 maja 2014 roku stały się jednym z najbardziej tragicznych epizodów kryzysu w polityce wewnętrznej na Ukrainie. Wszystko zaczęło się od pochodu „Na rzecz jedności Ukrainy", który zorganizowali w mieście kibice piłkarscy z Charkowa, członkowie Prawego Sektora i przedstawiciele tak zwanej „samoobrony Majdanu" z Kijowa. Doszło do starć między zwolennikami i przeciwnikami EuroMajdanu.

Radykałowie zniszczyli miasteczko namiotowe, gdzie były zbierane podpisy na rzecz przeprowadzenia referendum w sprawie federalizacji i nadania językowi rosyjskiemu statusu języka urzędowego. Aktywiści AntyMajdanu próbowali ukryć się w Domu Związkowców, lecz napastnicy podpalili budynek. Według danych Głównego Zarządu MSW Ukrainy zginęło 48 osób. Niektórzy ukraińscy politycy twierdzą, że liczba ofiar wynosi 116 osób. Śledczy do tej pory nie ustalili wszystkich winnych tragedii.

Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com

środa, 27 kwiecień 2016 19:50

Warmate: Polska amunicja krążąca

Napisane przez

 "Podpisano dwa kontrakty eksportowe" podaje portal defence24.pl

Warmate to niewielki bezzałogowiec uderzeniowy, produkowany i zaprezentowany w akcji przez polską firmę WB Electronics. Maszyna, której dwadzieścia procent masy stanowi głowica bojowa, zdolna jest do odnajdywania i niszczenia różnorodnych celów. Poprzez demonstrację tej nowoczesnej broni na toruńskim poligonie producent chce zainteresować nią Wojsko Polskie, ale już uzyskał zamówienia na eksport systemu dla dwóch zagranicznych odbiorców, kilkunastu kolejnych zgłosiło zainteresowanie.

Na poligonie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbył się w środę 27 kwietnia pokaz nowatorskiego systemu uzbrojenia produkcji WB Electronics. Jest to bezzałogowiec typu Warmate, będący pierwszym produkowanym w Europie typem tak zwanej amunicji krążącej. Jest to kategoria bezzałogowców „kamikaze”, krążących nad polem walki do czasu wykrycia celu, jego identyfikacji i podjęcia decyzji o zniszczeniu z użyciem zainstalowanej na pokładzie głowicy bojowej. Maszyna ulega zniszczenia w wyniku ataku. Tego typu systemy zapewniają możliwość precyzyjnego identyfikowania i zwalczania zagrożeń przy stałej kontroli sytuacji, gdyż do ostatniej chwili można zrezygnować z ataku, zmienić cel bądź przesłać dane z rozpoznania.

defence24.pl

środa, 27 kwiecień 2016 19:24

Prześladowani przez polskie sądy

Napisane przez

„DOBRA ZMIANA” W SĄDOWNICTWIE – CZY JEST JESZCZE NA CO CZEKAĆ?” – KONFERENCJA PRASOWA WE WTOREK 26 KWIETNIA odbyła się w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, ul. Foksal 3-5 w Warszawie 

Do rejestru nadal nierozliczonych aktów bezprawia okresu PRL i III RP, przybywają wciąż nowe przypadki. Ludzie stający w obronie prawa, godności urzędów i majestatu Rzeczypospolitej padają ofiarą nękania i prześladowań ze strony nierządnych sędziów, nieuczciwych prokuratorów i złych policjantów.
To nie żarty: grożące lub zasądzone już wyroki opiewają na znaczne kwoty lub/i kary bezwzględnego pozbawienia wolności. Zmiany dokonujące się od ubiegłej jesieni na szczytach władzy, akurat tej złej praktyki w najmniejszym stopniu nie zmieniły – wręcz przeciwnie: lista hańby i groteski polskiego wymiaru (nie)sprawiedliwości i organów (nie)porządku wydłuża się systematycznie.
Na zaproszenie wielokrotnie stawianego przed sądami i skazywanego w procesach politycznych Grzegorza Brauna (m.in. ciągnący się 7 lat proces ws. „napaści” na policjantów we Wrocławiu, a także sprawy „naruszenia miru domowego” na warszawskich Powązkach i w siedzibie PKW) –   udział w konferencji wzięli inni członkowie nieformalnego KLUBU ETATOWYCH PODSĄDNYCH III RP:

1. Zygmunt „Torciarz” Miernik (sprawa uszkodzenia pomnika Armii Czerwonej w
Katowicach oraz ataku tortem Sędzi i zniszczenia jej garsonki – skazany na
10 miesięcy)

2. Aleksander Galanciak z Sochaczewa (sprawa „ataku” na policjantów w
czasie Marszu Niepodległości)

3. Marcin Falkowski (skazany na cztery miesiące w sprawie „napaści na
policjantów” podczas protestów Ruchu Narodowego przeciwko „aferze
podsłuchowej” – po protestach wstrzymano wykonanie kary)

4. Marek „Marecki” Majcher (sprawa zamachu na prezydenta Komorowskiego
uniesionym w górę na Rynku w Krakowie krzesłem – odsiedział 11,5
miesiąca – nadal zagrożony wyrokiem nawet 5 lat pozbawienia wolności)

5. Kamil Zbroiński z Radomska (sprawa podpalenia budki przy ambasadzie
Rosji w Warszawie – do czynu przyznał się min. Sienkiewicz)

6. Maciej „Ptaku” Ptasznik (sprawa wywieszonego w sieci zaproszenia na Marsz Niepodległości,
któremu towarzyszyło strzelanie na strzelnicy)

7. Dariusz Komorowski (sprawa pobicia policjantów w sytuacji gdy został właśnie przez tych policjantów sam pobity)

8. Robert Turczyn (m.in. sprawy nękania przez patrole policyjne)

9. Zenon Nowak (sprawa PKW – prawomocnie skazany, nie poczuwa się do winy i nie zapłacił zasądzonej grzywny)

10. Rafał Mossakowski (sprawa PKW – prawomocnie skazany – nie poczuwa
się do winy i nie zapłacił zasądzonej grzywny, w wyniku czego zamieniono
mu grzywnę na 17 dni więzienia)

środa, 27 kwiecień 2016 19:16

Atak zimy w Austrii!

Napisane przez

Ponad 6500 gospodarstw domowych w południowej Austrii, w Styrii, było w środę wieczorem pozbawionych prądu po tym, jak powalone przez śnieg drzewa zerwały linie energetyczne.   Uszkodzeniu uległy 232 stacje elektroenergetyczne. Mróz oraz opady śniegu mogą spowodować straty do 100 mln euro. (pap, rm)

poniedziałek, 25 kwiecień 2016 19:09

Mary Wagner znów na wolności

Napisał

W poniedziałek odbyła się kolejna i ostatnia rozprawa w procesie Mary Wagner. Sprawa weszła na wokandę dopiero po godzinie 14.00. 30-osobowa grupa publiczności, w której większość stanowili Polacy, wielu z białymi różami, oczekiwała od godz. 10 rano.
Sędzia Mulligan podczas wcześniejszej rozprawy uznała Mary za winną postawionych zarzutów i obecnie wymierzyła jej maksymalny wyrok 6 miesięcy więzienia oraz wyznaczyła 3-letni okres próbny. Ponieważ Mary Wagner odsiedziała ponad 4 miesięce w areszcie w Milton, na poczet kary zaliczono jej po1,5 dnia i skazana wyszła z rozprawy. Po dopełnieniu formalności poszła na Mszę św. Wcześniej dziękując wszystkim za poparcie. Na sali obecna była Linda Gibbons.
Tradycyjnie gdy Mary Wagner została wprowadzona skuta na salę publiczność wstała jednak sędzia, agresywnym głosem nakazała wszystkim usiąść grożąc, że opróżni salę. Mary Wagner w trakcie tej rozprawy podobnie jak wcześniejszych zachowywała milczenie. Prokurator poruszyła jeszcze kilka kwestii proceduralnych, powołując na świadka kobietę funkcjonariusza nadzorującego Mary w trakcie zwolenienia warunkowego. Chodziło i wykazanie, iż skazana z pełną świadomością naruszała warunki zwolnienia wcześniej wyznaczone przez sąd.

czwartek, 10 marzec 2016 23:51

Recenzje, wydarzenia kulturalne, opinie (11/2016)

Napisane przez

35    Janusz Szewczak, Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy.

    Nie zdajemy sobie sprawy, w jak kruchym świecie żyjemy, jak niewielu ludzi trzyma cały ten świat w garści, jak niewyobrażalnych spekulacji dopuszczają się międzynarodowe korporacje. Banki nie funkcjonują jak normalne przedsiębiorstwa; nie obowiązują ich te same reguły co wszystkich innych uczestników rynku. Mogą nawet swobodnie żonglować aktywami i pasywami, używając tych samych liczb, mogą wykazać dowolnie raz plus, a raz minus. Zyski bezwzględnie grabią dla siebie, jednak ich straty musi pokrywać państwo, czyli każdy obywatel. Bo jak nie, to światowa struktura spekulacyjna zawali się niczym domino.

okladka morsik    Instytut Naukowy im. Oskara Haleckiego w Kanadzie ogłasza subskrypcję na książkę Piotra Jakubiaka pt. "Nie chcemy komuny".

    Książka jest ciekawą i żywo napisaną relacją z całego życia autora, szczególnie szeroko traktując okres Wielkiej Solidarności i stanu wojennego. Jako dokument życia w Polsce w okresie komunizmu, została włączona do zasobów archiwalnych Stowarzyszenia "Pokolenie" oraz otrzymała wyróżnienie Instytutu Pamięci Narodowej. Objętość ponad 200 stron, bogato ilustrowana unikatowymi zdjęciami.

    Piotr Wiesław Jakubiak, ur. 1944, weteran NSZZ "Solidarność", były więzień polityczny PRL, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Jego życiorys znajduje się w "Encyklopedii Solidarności" i w słowniku "Niezależni dla kultury".

    Magister polonistyki. Profesor szkoły średniej w Polsce. Organizował NSZZ "Solidarność" w Regionie Ziemia Sandomierska, internowany 1982, organizator podziemia Solidarności Walczącej 1983, uwięziony i wydalony z zawodu nauczycielskiego 1984, wydalony z kraju 1985. Na emigracji w Kanadzie od 1985. Z wykształcenia slawista (M.A. – Slavic Studies), doktorant i pracownik naukowy University of Toronto (1988–1991). Zajmował się szczególnie historią Legionów Polskich. Opublikował The Polish Legions in The First World War (Ottawa 2002) oraz wiele artykułów na ten temat. Organizował szkoły polskie i drużyny harcerskie w Kanadzie. W roku 2013 zainicjował budowę pomnika Bitwy pod Rokitną na polu słynnej szarży we wsi Rokitna w Besarabii (Ukraina). Pomnik został odsłonięty w roku 2015 na setną rocznicę tej bitwy.

    Wydanie książki planowane jest na maj-czerwiec br. i po zebraniu koniecznych środków finansowych. Załatwienie subskrypcji i otrzymanie pokwitowania jest możliwe po niedzielnej Mszy św. o godz. 11, w kościele polskim p.w. św. Jacka Odrowąża w Ottawie, w czasie imprez Instytutu Naukowego im. Oskara Haleckiego w Kanadzie i także przez pocztę na adres: Dr. Kamil Stefanski, 3 Solace CRT, Ottawa, K1K 4T5. Informacje e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 613-842-7269.