Goniec

Register Login

Goniec Poleca

sobota, 12 maj 2012 08:16

Józefina Hrynkiewicz : Kosztowna reforma

Napisane przez

NaszDziennikPodstawą kształtowania decyzji o ustanawianiu obowiązującego wieku emerytalnego powinna być rzetelna analiza sytuacji demograficznej tych generacji i okresów, które będą obejmowane podwyższonym wiekiem emerytalnym. Porównania z innymi krajami muszą uwzględniać istotne różnice w sytuacji demograficznej Polski i krajów, które osiągnęły znacznie wyższy poziom rozwoju społecznego. Cechy rozwoju demograficznego Polski obserwowane współcześnie są inne niż w krajach wysoko rozwiniętych.
Przeciętne trwanie życia w Polsce noworodka płci męskiej w 2009 roku było krótsze o 7,3 lat niż w krajach Europy Zachodniej, i tak: krótsze o 6,1 lat niż w Austrii, o 6,2 niż w RFN, o 7 lat krótsze niż we Francji, o 7,7 lat krótsze niż w Norwegii. Przeciętne trwanie życia noworodka płci żeńskiej w 2009 roku było krótsze o 3 lata niż w Austrii i Niemczech, o 3,1 niż w Norwegii, Hiszpanii i Grecji.
Podstawą kształtowania decyzji o ustanawianiu obowiązującego wieku emerytalnego powinna być rzetelna analiza sytuacji demograficznej tych generacji i okresów, które będą obejmowane podwyższonym wiekiem emerytalnym. Porównania z innymi krajami muszą uwzględniać istotne różnice w sytuacji demograficznej Polski i krajów, które osiągnęły znacznie wyższy poziom rozwoju społecznego. Cechy rozwoju demograficznego Polski obserwowane współcześnie są inne niż w krajach wysoko rozwiniętych.Przeciętne trwanie życia w Polsce noworodka płci męskiej w 2009 roku było krótsze o 7,3 lat niż w krajach Europy Zachodniej, i tak: krótsze o 6,1 lat niż w Austrii, o 6,2 niż w RFN, o 7 lat krótsze niż we Francji, o 7,7 lat krótsze niż w Norwegii. Przeciętne trwanie życia noworodka płci żeńskiej w 2009 roku było krótsze o 3 lata niż w Austrii i Niemczech, o 3,1 niż w Norwegii, Hiszpanii i Grecji.Przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce jest o mniej więcej 6-7 lat krótsze niż w krajach Europy Zachodniej, a kobiet o mniej więcej 3-4 lata. 

sobota, 12 maj 2012 08:05

Rafał Wójcikowski: Zmierzamy do wielkiej katastrofy

Napisane przez

okładka-winiety-e1334352896431Problem niestabilności demograficznej współczesnych społeczeństw zachodnich – także społeczeństwa polskiego – powoli, lecz nieubłaganie, zaczyna dominować nad kwestiami ekonomicznymi, społecznymi, kulturowymi, a nawet systemowymi. Widać coraz wyraźniej, że jest przyczyną pierwotną, zaś kryzys gospodarczy, przemiany społeczne, niewydolność systemu, rozkład rodziny to zaledwie skutki narastających i prawdopodobnie nieodwracalnych przemian składających się na obraz demograficznej katastrofy.

Problem niestabilności demograficznej współczesnych społeczeństw zachodnich – także społeczeństwa polskiego – powoli, lecz nieubłaganie, zaczyna dominować nad kwestiami ekonomicznymi, społecznymi, kulturowymi, a nawet systemowymi. Widać coraz wyraźniej, że jest przyczyną pierwotną, zaś kryzys gospodarczy, przemiany społeczne, niewydolność systemu, rozkład rodziny to zaledwie skutki narastających i prawdopodobnie nieodwracalnych przemian składających się na obraz demograficznej katastrofy.Jesteśmy społeczeństwem popełniającym na raty demograficzne samobójstwo. Ponieważ ten rodzaj śmierci jest stosunkowo powolny, nie sposób go ogarnąć poprzez pryzmat analizy jednego pokolenia, nie mówiąc już o jednej kadencji. Stąd skala i powaga problemu dostrzegana jest jedynie w zacisznych gabinetach naukowców, gdzie polityka nie wypuszcza ich nigdy na światło dzienne, mając tysiąc innych, ważniejszych z punktu widzenia krótkiego okresu oraz optyki opinii publicznej, spraw do przeforsowania.

poniedziałek, 30 kwiecień 2012 21:28

Radio Maryja

Napisane przez

radio maryja logo

poniedziałek, 30 kwiecień 2012 21:20

Wirtualna Polonia

Napisane przez

wirtualnapolonia logo 158x60

poniedziałek, 30 kwiecień 2012 21:16

www.rzeczpospolita.com - strona Stanisława Tymińskiego

Napisane przez

Untitled

poniedziałek, 30 kwiecień 2012 21:02

NiezaLEŻNA.pl - Gazeta Polska

Napisane przez

niezalezna

poniedziałek, 30 kwiecień 2012 20:53

Bibuła

Napisane przez

Bibula logo 283x100

poniedziałek, 30 kwiecień 2012 20:47

polonia CHRISTIANA

Napisane przez

polonia christiana

Strona 28 z 28