Goniec

Register Login

Goniec Poleca

środa, 29 sierpień 2012 07:20

Warszawa wrzesień 1939

Napisane przez

Film "Korespondent Bryan" prezentuje w większości nieznane dotąd nagrania i zdjęcia dokumentujące wydarzenia w oblężonej Warszawie we wrześniu 1939 roku. Jest oparty na materiale archiwalnym niedostępnym w zbiorach publicznych w Polsce. Materiał zarejestrowany przez Juliana Bryana to unikalny dokument, zawierający historyczną prawdę ukazującą patriotyczny heroizm społeczeństwa warszawskiego z punktu widzenia jednostki, uwikłanej w rzeczywistość wojenną. Pokazuje, jak niemiecka propaganda manipulując faktami starała się zmylić opinię światową i odwieść uwagę od zbrodni popełnianych na ludności cywilnej w Polsce. Film powstał dzięki synowi Juliana Bryana - Samuelowi Bryanowi.

niedziela, 26 sierpień 2012 20:52

Kancelaria “familijna”

Napisane przez

NaszaPolskaKogo zatrudnia prezydent Komorowski180 milionów złotych – tyle wynosi tegoroczny budżet Kancelarii Prezydenta RP. To 9 mln zł więcej niż w roku 2011 i 25 mln zł więcej niż w 2010 r. (w ostatnim roku urzędowania Lecha Kaczyńskiego). Dla porównania: tegoroczny budżet Kancelarii Premiera to niespełna 117 mln zł – półtora miliona mniej niż rok wcześniej. A przecież i konstytucyjnie, i faktycznie władza Donalda Tuska jest nieporównanie większa niż Bronisława Komorowskiego. Z kolei Kancelaria Sejmu ma w tym roku do wydania 412 mln zł – o 18 milionów mniej niż w poprzednim. Tyle że posłów jest 460, zaś Komorowski – jeden. A zatem prezydent to najdroższy i najszybciej drożejący organ władzy w III RP.

Kogo zatrudnia prezydent Komorowski180 milionów złotych – tyle wynosi tegoroczny budżet Kancelarii Prezydenta RP. To 9 mln zł więcej niż w roku 2011 i 25 mln zł więcej niż w 2010 r. (w ostatnim roku urzędowania Lecha Kaczyńskiego). Dla porównania: tegoroczny budżet Kancelarii Premiera to niespełna 117 mln zł – półtora miliona mniej niż rok wcześniej. A przecież i konstytucyjnie, i faktycznie władza Donalda Tuska jest nieporównanie większa niż Bronisława Komorowskiego. Z kolei Kancelaria Sejmu ma w tym roku do wydania 412 mln zł – o 18 milionów mniej niż w poprzednim. Tyle że posłów jest 460, zaś Komorowski – jeden. A zatem prezydent to najdroższy i najszybciej drożejący organ władzy w III RP.Na co idą tak wielkie pieniądze, które dostaje Pałac Prezydencki? Przede wszystkim na utrzymanie “dworu” głowy państwa. Określenie “dwór” nie jest tu żadną przesadą, jeżeli wziąć pod uwagę, ilu ludzi zatrudnia Kancelaria i podległe jej Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Zapytaliśmy o to Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta, ale do momentu zamknięcia numeru nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Z dalece niepełnych szacunków prasowych z poprzednich lat wynika, że prezydencki personel liczy dziś powyżej 400 osób – więcej niż za kadencji każdego z poprzedników Bronisława Komorowskiego.

piątek, 24 sierpień 2012 17:34

Polecamy książki...

Napisane przez

Encyklopedia chrześcijaństwa
encyklopedia
Zagubionym, oszołomionym, niedoinformowanym, manipulowanym, wykorzystywanym w brudnych gierkach politycznych polskim katolikom z pomocą przychodzi wydawnictwo Jedność z swoją ponad 800-stronicową "Encyklopedią chrześcijaństwa". Ta tłumaczona z włoskiego pozycja kilkudziesięciu autorów (wybitnych europejskich naukowców), uzupełniona w polskim wydaniu notami autorstwa licznych polskich naukowców (i najczęściej równocześnie duchownych), z przedmową obecnego Ojca Świętego oraz imprimatur biskupa kieleckiego, zawiera 1200 haseł, 9 szczegółowych artykułów, 350 barwnych ilustracji, liczne wzajemnie powiązane przypisy, cytaty z Biblii i nauczania Kościoła. Autorzy przedstawiają katolicyzm na tle innych wyznań, uświadamiają chrześcijańskie inspiracje kultury i sztuki.
"Encyklopedia chrześcijaństwa" porusza pięć istotnych dla chrześcijaństwa zagadnień. W pierwszym zagadnieniu "Objawienie Boże" poruszone są tematy: Biblii, Boga, Ducha Świętego, Ewangelii, Jezusa, Królestwa Bożego, Objawienia, Odkupienia, Boga Ojca, przymierza, stworzenia, Syna Bożego, świętości, Trójcy, wcielenia, zbawienia, zmartwychwstania. W drugim zagadnieniu "Życie w wierze" opisane są: bierzmowanie, charyzmaty, chrzest, cnota, ekumenizm, Eucharystia, grzech, Kościół, liturgia, łaska, małżeństwo, Maryja, miłość, miłosierdzie, misja, modlitwa, moralność chrześcijańska, nadzieja, namaszczenie chorych, piekło, piękno, pokuta i pojednanie, przebaczenie, przykazania, sakramenty, sprawiedliwość, sumienie, wiara, wolność, zło, życie wieczne. W trzecim "Wiara i historia": ateizm, chrześcijaństwo, dialog międzyreligijny, historia a chrześcijaństwo, encykliki, herezje, judaizm, katolicyzm, misje, monastycyzm, nowe ruchy religijne, prawosławie, protestantyzm, reformacja, religijność ludowa, sekularyzacja, sobór, teologia, Urząd Nauczycielski Kościoła, zgromadzenia zakonne, życie konsekrowane. Zagadnienie czwarte poświęcona jest relacji katolicyzmu i "spraw społecznych": demokracji, ekologii, ekonomii, katolickiej nauce społecznej, pokojowi, polityce, pracy, prawu, rodzinie. Ostatnie zagadnienie przybliża czytelnikom tematy relacji katolicyzmu i "sztuki": architektury, kina, literatury, malarstwa, muzyki, mediów, rzeźby, teatru. Hasła z różnych zagadnień ułożone są alfabetycznie. Notki im poświęcone są o wiele szersze niż notki poświęcone innym poruszanym tematom.
W swoim wstępie kardynał Józef Ratzinger opisał intelektualną szkodliwość marksizmu, teologii wyzwolenia, laicyzacji, religii azjatyckich, new age, oraz zadania katolicyzmu wobec owych zagrożeń.
Same hasła przybliżają czytelnikom: postacie biblijne, teksty biblijne i zawierające nauczanie katolickie, znaczenie terminów niezbędnych do zrozumienia nauczania katolickiego, poglądy teologów, stosunek katolicyzmu do patologii społecznych, inne wyznania, organizacje katolickie, znaczenie symboliki religijnej, ważne postacie dla historii Kościoła (katolickie i antykatolickie), filozofie religijne wyrastające z chrześcijaństwa, nauczanie Kościoła, przejawy kultury chrześcijańskiej, współczesne wyzwania cywilizacyjne.
"Encyklopedia chrześcijaństwa" prócz bycia kompendium wiedzy o chrześcijaństwie dla wszystkich chcących być świadomymi swego katolicyzmu katolikami, jest też doskonałym prezentem dla nowożeńców, dzieci komunijnych, osób, które chcemy szczególnie uhonorować. Łączy w sobie atrakcyjną szatę graficzną z mnóstwem pożytecznych informacji.


Leksykon wędrówek bohaterów Biblii
co powinienes wiedziec o ziemi swietej max
Nakładem wydawnictwa Jedność ukazał się leksykon opisujący wędrówki bohaterów biblijnych. Przetłumaczona z angielskiego praca Nicka Page'a "Co powinieneś wiedzieć o Ziemi Świętej" została wydana w formacie bliskim A4 na kredowym papierze. Na każdej z 128 stron znajdują się teksty, ilustracje, mapki, wykazy, schematy i zdjęcia.
W kolejności ksiąg biblijnych czytelnicy poznają Ziemię Świętą – jej położenie geograficzne, położenie miejsc opisanych w świętej księdze, cechy obiektów fizjograficznych w Palestynie, archeologię biblijną (jej dzieje, odkrycia, zapis biblijny jako zapis dziejów cywilizacji, fakty z Biblii udokumentowane w przestrzeni i zabytkach, równoległe teksty archiwalne). Autor w swej pracy opisał wydarzenia, miejsca, osoby, trasy przemieszczania się bohaterów biblijnych, zmiany granic, obszary panowania biblijnych władców, trasy migracji ludów biblijnych i wędrówek postaci biblijnych, dynastie, wojny, powstania. Wiedzę czytelników dopełniają wykresy dokumentujące kolejność wydarzeń, definicje zjawisk rozgrywających się w Biblii, plany poszczególnych świątyń i miast, informacje z dziejów ludów Morza Śródziemnego, mapy Palestyny w różnych okresach dziejów, losy bohaterów. Publikację zamyka indeks nazwisk.
Wydawnictwo na swojej stronie internetowej umożliwia czytelnikom przejrzenie kilkudziesięciu stron publikacji.

rebelyaGdyby wskrzeszony Chopin skomponował dzisiaj „Preludium O Stanie Polskich Dróg i Autostrad” to nawet w programie II Polskiego Radia byłby przemilczany - mówi Paweł Kukiz w rozmowie z Mariuszem Majewskim.

Zbliża się premiera Pańskiej pierwszej solowej płyty. Duże rozgłośnie radiowe praktycznie na nią nie zareagowały. Dlaczego?

Zareagowały i to bardzo stanowczo. Niechęcią. Dopiero teraz próbują tłumaczyć, dlaczego nie chcą grać utworów z „Siła i honor”, ale marnie im to wychodzi. Żałosne tłumaczenia. Pierwszy z brzegu przykład - na zapytanie o powody niechęci do mojej płyty rzecznik programu Trzeciego odpowiedział, że komisja muzyczna po przesłuchaniu płyty uznała, że nie trafia ona w gusta ich słuchaczy.

Gdyby wskrzeszony Chopin skomponował dzisiaj „Preludium O Stanie Polskich Dróg i Autostrad” to nawet w programie II Polskiego Radia byłby przemilczany - mówi Paweł Kukiz w rozmowie z Mariuszem Majewskim.Zbliża się premiera Pańskiej pierwszej solowej płyty. Duże rozgłośnie radiowe praktycznie na nią nie zareagowały. Dlaczego?Zareagowały i to bardzo stanowczo. Niechęcią. Dopiero teraz próbują tłumaczyć, dlaczego nie chcą grać utworów z „Siła i honor”, ale marnie im to wychodzi. Żałosne tłumaczenia. Pierwszy z brzegu przykład - na zapytanie o powody niechęci do mojej płyty rzecznik programu Trzeciego odpowiedział, że komisja muzyczna po przesłuchaniu płyty uznała, że nie trafia ona w gusta ich słuchaczy.Rzecznik znający tak dobrze gusta słuchaczy to prawdziwy skarb.

Powiedział również, że moje pretensje są bezpodstawne, ponieważ – uwaga, cytuję : „piosenka promująca album jest na playliście „Trójki” od kwietnia b.r.”. Można więc wysnuć wniosek, że płyta wcale słuchana nie była bowiem piosenka, którą rzecznik miał na myśli, to „Czary Mary” z albumu „Piersi”, który ma się ukazać na przełomie roku. Na marginesie zresztą przez „Trójkę” nie puszczana. Więc skoro im się wszystko plącze - to albo kłamią, albo pojęcia nie mają, co mają, albo mają pojęcie, więc na wszelki wypadek nie puszczają... Obywatelu! Twój abonament RTV jest w dobrych rękach! (śmiech).

poniedziałek, 20 sierpień 2012 20:54

Terlikowski: Jak dobrowolna jest dobrowolna eutanazja?

Napisane przez

frondaEutanazja, wielkie „dobrodziejstwo” współczesnej cywilizacji, ma pozwalać dobrowolnie rozstawać się z życiem chętnym do tego osobom. Problem polega tylko na tym, że owo rozstanie często wcale nie jest dobrowolne, a staruszkowie są naciskani, by zgodzili się – z własnej i nieprzymuszonej woli – poddać „zabiegowi” uśmiercania.


Eutanazja, wielkie „dobrodziejstwo” współczesnej cywilizacji, ma pozwalać dobrowolnie rozstawać się z życiem chętnym do tego osobom. Problem polega tylko na tym, że owo rozstanie często wcale nie jest dobrowolne, a staruszkowie są naciskani, by zgodzili się – z własnej i nieprzymuszonej woli – poddać „zabiegowi” uśmiercania.Prawo do bycia uśmierconym przez lekarza (czyli do eutanazji) nie zostało jeszcze włączone do katalogu „świętych” i przyrodzonych praw człowieka. ONZ, Unicef i Komisja Europejska nie uznała, że człowiek posiada prawa godnościowe, których istotą miałoby być przymuszanie lekarzy do wykonywania na nim zabiegu eutanazji. Obserwując jednak współczesną cywilizację można nie mieć wielkich wątpliwości, że taki moment przyjdzie. W debacie o aborcji też zaczynało się od wskazania absolutnych wyjątków, w których prawo musi odstąpić od karania lekarza i kobiety, a z czasem ukształtowały się prawa reprodukcyjne, których istotą jest „prawo” kobiety do likwidacji swojego dziecka. Po drodze było przypomnienie o prawie do własnego brzucha, a także rozszerzanie uprawnienia do aborcji na kolejne grupy.

poniedziałek, 20 sierpień 2012 20:51

Polska obrała kurs na górę lodową!

Napisane przez