Goniec

Register Login

Goniec Poleca

środa, 25 kwiecień 2018 20:13

Uśmiercanie w autorytecie prawa

Napisał

Po trwającej prawie pięć godzin rozprawie brytyjski sąd odrzucił apelację rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa ws. decyzji sądu niższej instancji o zaprzestaniu podtrzymywania go przy życiu i braku zgody na przewiezienie chłopca do Włoch - poinformowała telewizja Sky News. Po wyroku szpital Alder Hay w Liverpoolu, w którym znajduje się dziecko wydał oświadczenie. Zapewnia w nim, że „dla lekarzy głównym priorytetem jest zapewnienie Alfiemu opieki, na którą zasługuje”.


Prawnik rodziny Evansów ujawnia najnowsze informacje nt. stanu Alfiego
Prawie dwuletni Alfie Evans „ma trudności” ponad 40 godzin po wyłączeniu maszyny podtrzymującej życie – powiedział na rozprawie w sądzie...

zobacz więcej
„Odnotowujemy dzisiejszy wyrok Trybunału Odwoławczego, który odrzucił oba wnioski dotyczące przeniesienia Alfiego do Włoch. Naszym głównym priorytetem pozostaje zapewnienie, że Alfie otrzymuje opiekę, na którą zasługuje, aby zapewnić zachowanie jego komfortu, godności i prywatności” – zaznaczono.

Alfie przebywa w Alder Hey od grudnia 2016 r. Cierpi na ciężką, niezdiagnozowaną dotąd chorobę neurologiczną.

Lekarze argumentowali przed sądami, że u chłopca doszło do nieodwracalnych zmian w mózgu, które pozbawiły go zmysłów wzroku, słuchu, smaku i czucia, a dalsza terapia ”nie jest w jego najlepszym interesie” i może być nie tylko „daremna”, ale także „nieludzka”.

#wieszwiecejPolub nas


Maskotki i świeczki pod ambasadą Wielkiej Brytanii. Polacy wspierają małego Alfiego
Przed ambasadą Wielkiej Brytanii w Warszawie pojawiły się kwiaty, świeczki i maskotki. To symboliczny gest i wyraz solidarności z dwuletnim Alfie...

zobacz więcej
Sąd odrzucił apelację złożoną przez ojca chłopca. Tym samym choremu dziecku po raz drugi odmówiono zgody na wyjazd do Włoch, w celu kontynuowania leczenia, argumentując to faktem, że "nie jest to w jego najlepszym interesie".

Alfie Evansw poniedziałek został odłączony od aparatury podtrzymującej życie, na polecenie sądu i wbrew woli jego rodziców. Po 11 godzinach chłopcu ponownie podano tlen, a władze szpitala poinformowały, że kontynuowane będzie leczenie paliatywne.

Rodzice chłopca walczyli o przetransportowanie go do należącego do Watykanu szpitala pediatrycznego Dzieciątka Jezus w Rzymie. Także dyrektor tego szpitala przybył do Liverpoolu, by osobiście porozmawiać z władzami placówki, w której przebywa chłopiec; nie został wysłuchany.

#wieszwiecej Polub nas

Apele o ratowanie chłopca ponawia wiele środowisk kościelnych i świeckich. Kilkukrotnie prosił o to papież Franciszek, wezwanie ponawiał także prezes papieskiej Akademii Życia abp Vicenzo Paglia.

Wiele instytucji zbiera podpisy pod petycjami o pomoc dla Alfiego. CitizenGo zebrała ponad 200 tys. podpisów pod apelem skierowanym do władz szpitala Alder Hey. Z kolei ojciec Alfiego Thomas Evans, prowadzi w internecie zbiórkę podpisów pod prośbą do królowej Elżbiety II i brytyjskiego Parlamentu.
źródło: IAR, PAP

 

– W Polsce i innych krajach Europy takie dzieci objęte są opieką paliatywną czy domową, czy też w hospicjach. Zapewnia się im komfort aż do naturalnej śmierci. Nie ma czegoś takiego, że dziecko zostaje odłączone na życzenie lekarzy. Jest to nie do przyjęcia – powiedziała o sprawie Alfiego Evansa polska lekarka, która badała dzielnego dwulatka z Liverpoolu.

Dr Izabela Pałgan z Bydgoszczy jakiś czas temu została poproszona przez rodziców Alfiego Evansa o zdiagnozowanie go. Jak przyznała, najbliżsi dziecka chcieli zweryfikować orzeczenia brytyjskich lekarzy u innych specjalistów, w tym spoza swojego kraju. Niespełna dwuletni dziś chłopiec trafił do Alder Hey z powodu drgawek, jako kilkumiesięczne niemowlę. Przebywa tam cały czas. Cierpi na wciąż nieokreśloną chorobę neurodegeneracyjną, która przyczyniła się do zniszczenia części jego mózgu. Lekarze z Liverpoolu wystąpili do sądu o zgodę na odłączenie Alfiego od aparatury medycznej tłumacząc to jego „najlepszym interesem”.

– To nie jest dziecko umierające, w skali pediatrycznej Glasgow ocenione zostało na 8-9 punktów, więc nie jest to stan śmierci mózgu. Dziecko reaguje na głos ojca, okresowo otwiera oczy i przy podawaniu smoczka zaciska usta. Ma więc różne reakcje. Rodzice twierdzą absolutnie, że nawiązuje z nimi kontakt (…). Z pewnością nie jest to dziecko umierające – powiedziała doktor nauk medycznych.

– W Polsce i innych krajach Europy takie dzieci objęte są opieką paliatywną czy domową – są przecież domowe respiratory – czy też w hospicjach. Można też jeszcze próbować diagnozować. Zapewnia się im komfort aż do naturalnej śmierci. Nie ma czegoś takiego, że dziecko zostaje odłączone na życzenie lekarzy. Jest to nie do przyjęcia – oceniła bydgoska pediatra, hematolog i onkolog.

Badanie pnia mózgu Alfiego nie wykazało, by był on (pień) uszkodzony. A to w tej części znajdują się ośrodki odpowiedzialne za oddychanie. To – w opinii dr Pałgan – również świadczy, że Alfie nie jest w stanie terminalnym. Gdyby tak było, umarłby w przeciągu dwóch, trzech godzin od odłączenia respiratora. – Ten fakt potwierdza, że lekarze się mylą i nie jest właściwe, by odmówić dziecku aparatury podtrzymującej życie.

– W dzisiejszym świecie dzieje się coś strasznego. Jesteśmy tego świadkami i trzeba się temu przeciwstawić – powiedziała dr Pałgan.

W opinii polskiej doktor, Alfie powinien trafić do ośrodka, który zaoferuje mu godną opiekę medyczną i podejmie próbę diagnozy, a przede wszystkim zapewni podtrzymywanie życia i funkcji organizmu.

Źródło: Radio Wnet

RoM

Read more: http://www.pch24.pl/polska-doktor-badala-alfiego--odlaczenie-go-od-aparatury-jest-nie-do-przyjecia-,59826,i.html#ixzz5DjQWJjBG

Act. S 447 czeka obecnie na podpis prezydenta Trumpa. Jedyny znaczący sprzeciw pochodził od posłanki z Florydy  Ileana Ros-Lehtinen
Wysiłki Polonii okazały się nieskuteczne

Ustawa Justice for Uncompensated Survivors (JUST) Act 447. została zatwierdzona przez senat USA w dniu 12.12.2017.
W skrócie ustawa w swoim założeniu zakłada zwrot nieruchomości lub wypłatę rekompensaty za utracone mienie ludności wyznania Mojżeszowego z czasów II wojny światowej.
Względem zapisów tej ustawy rząd Stanów Zjednoczonych zobowiązuje się do wspierania organizacji żydowskich, których celem jest przejęcie nienależnych im “pożydowskich“ obiektów lub wypłacenia ekwiwalentu w formie pieniężnej przez pozwane kraje. Zwrot (rekompensata) obejmuje osoby niemające prawowitych spadkobierców (własność bezdziedziczna).  W prawie międzynarodowym i wewnętrznym funkcjonuje zasada, która zakłada, że w sytuacji, gdy osoba umiera bez potomne lub nie zostawia aktu prawnego w formie spadkowym, taki majątek (nieruchomość) przechodzi na własność skarbu państwa, którego osoba była obywatelem.
Ustawa będzie aktem wywierania nacisków na poszczególne kraje w tym Polskę.

Biały van  wjechał w przechodniów w okolicy Yonge i Finch w Toronto. Są zabici i ranni. Zdarzenie miało miejsce tuż przed godziną 1.30 po południu w poniedziałek. Potrąconych zostało co najmniej 16 osób. Po 16.00 podano, że 9 osób zginęło, wieczorem liczba ofiar wzrosła do 10.

Kierowca uciekł z miejsca wypadku ale został ujęty niedaleko Yonge i Sheppard. Przebywa w areszcie. Policja nie zna motywu. Jak mówią świadkowie, auto wjechało w przechodniów z wielkim impetem i ludzie wyrzucani byli w powietrze jak lalki.

W związku ze zdarzeniem zamknięto linię metra na odcinku między stacjami Finch i Sheppard . Auto było wypożyczone, policja nie podaje rysopisu sprawcy. Biorąc pod uwagę okoliczności, można założyć, że sprawca działał celowo. Policja prosi świadków o kontakt. Ostrzega również, aby unikać tej okolicy ponieważ śledztwo potrwa na pewno kilka dni. Burmistrz Toronto John Tory zaapelował o zachowanie spokoju i podkreślił, że miasto znane jest "z inkluzywności". 

Sprawca został aresztowany, początkowo kierował w stronę policjanta z wyciągniętą bronią czarny przedmiot. Na wezwanie policjant"rzuć to" odkrzyknął, "zabij mnie!". Ostatecznie policjanci obezwładnili go i założyli kajdanki. Policja potwierdziła wieczorem w poniedziałek, że działanie sprawcy było celowe, motyw pozostawał nieznany. Ponoć chodziło o zawód miłosny. Policja podała, że sprawcą jest 25-letni Alek Minassian, który działał w pojedynkę.

 

man in custody

Proszę Państwa, ZŁA WIADOMOŚĆ DLA POLSKI!!! Paul Ryan, Przewodniczący Izby Reprezentantów Kongresu USA (Speaker of the House) zamierza zawiesić normalnie obowiązującą procedurę kongresową i dopuścić głosowanie nie nad własną ustawą H.R.1226, a nad senacką S.447! Głosowanie może się odbyć już w najbliższy wtorek (24 kwietnia 2018). Stanie się to prawdopodobnie zgodnie ze wskazaniami procedury znanej jako "suspension of the rules" tzn debata może zostać ograniczona do 40 minut i kongresmeni nie będa mogli proponować żadnych zmian tekstu ustawy. Żeby ustawa została zatwierdzona potrzebna będzie większość 2/3 wszystkich głosów, żeby stała się prawem będzie musiała być również podpisana przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

PROSZĘ WSZYSTKICH PAŃSTWA BĘDĄCYCH OBYWATELAMI USA, O TO ABY NATYCHMIAST DZWONILI DO SWOICH REPREZENTANTÓW W KONGRESIE ŻĄDAJĄC ABY GLOSOWALI PRZECIWKO USTAWIE S.447!

http://pac1944.org/ameragenda/ActionAlert.1804a.htm

https://stopacthr1226.org/

 

 

 

Edward Wojciech Jeśman
President & National Director
Polish American Congress
of Southern California
310-234-9900 (direct)
310-291-2681 (cell)
310-693-9498 (fax)
wojtek.jesman (skype)
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Kongres USA apeluje do Departamentu Stanu, aby ten nakłonił Polskę i Ukrainę do bardziej zdecydowanego zwalczania antysemityzmu.
Autorzy listu amerykańscy kongresmeni krytykują Polskę i domagają się "zwalczania antysemityzmu". Autorami listu są David Cicilline oraz Ro Khanna z Partii Demokratycznej. Domagają się, by władze USA zażądały od polskich władz całkowitego potępienia antysemityzmu oraz większej determinacji w ściganiu przestępstw związanych z antysemityzmem. W liście czytamy również, że ustawa o IPN ogranicza wolność słowa. "Burmistrz z Izraela został zmuszony do odwołania uroczystości przez lokalne władze w Polsce, bo nie chciał zmienić treści wystąpienia o współudziale Polaków w Holocauście"

Zdaniem komentatorów jest to preludium agresji na Polskę planowanej w związku z ustawami S. 447 i H.R. 1226.

Inicjatorzy listu to (za wikipedia):

David Nicola Cicilline (born July 15, 1961) is an American politician who has been the U.S. Representative for Rhode Island's 1st congressional district since 2011. He is a member of the Democratic Party. He previously served as Mayor of Providence, Rhode Island, from 2003 to 2011, and was the first openly gay mayor of a U.S. state capital. David Cicilline was born July 15, 1961, in Providence, Rhode Island. His mother, Sabra (née Peskin), is Jewish, and his father, John Francis "Jack" Cicilline, is Italian American andCatholic. His father is a prominent attorney in Providence who defended local Mafia figures in the 1970s and 1980s and was an aide to Mayor Joseph A. Doorley Jr.

As a Member of the House Foreign Affairs Committee, David has been a consistent supporter of a robust relationship with Israel. Israel is a strong and brave democracy and has been an inspiration for the world for more than sixty years. The State of Israel was founded on the values of pluralism, justice, and respect for human rights, and as a practicing Jew, David is proud that Israel continues to embody those same values today. It is because of these shared values and a commitment to protecting minorities and workers, rejecting discrimination of any kind, and the strong belief in freedom of speech and an impartial judiciary, that the relationship between the United States and Israel is so strong and mutually reinforcing.


Rohit Khanna (born September 13, 1976) is an American academic, lawyer, and politician serving as the U.S. Representative for California's 17th congressional districtas a member of the Democratic Party. Khanna defeated eight-term incumbent Representative Mike Honda in the general election on November 8, 2016, after first running for the same seat in 2014. Khanna also served as the Deputy Assistant Secretary in theUnited States Department of Commerce under President Barack Obama from August 8, 2009, to August 2011.
Khanna was born in 1976 in Philadelphia, Pennsylvania. His parents are Punjabi immigrants to the United States from India. His father is a chemical engineer who graduated from the Indian Institute of Technology (IIT) and the University of Michigan, and his mother is a former substitute school teacher. Khanna's maternal grandfather, Amarnath Vidyalankar, was part of India's independence movement, working with Lala Lajpat Rai, and spent years in jail in the pursuit of human rights and freedom. In a Boston Globe op-ed, Khanna and Representative John Lewis examined how Gandhi's movement was intertwined with the civil rights movement. Khanna received his B.A. degree in economics with honors from the University of Chicago in 1998, where he was a member of Phi Beta Kappa. He attended Yale Law School, receiving his law degree in 2001. He specializes in intellectual property law.

piątek, 20 kwiecień 2018 07:06

Konfrontacja chińsko-australijska

Napisał

Chiny "uprzejmie acz zdecydowanie" dały do zrozumienia 3 okrętom australijskiej floty że Morze Południowochińskie to ich wody terytorialne. Jak  donoszą australijskie media, 3 jednostki zostały "przechwycone" przez flotę Chińskiej Ludowej Armii Wyzwoleńczej  w drodze do Wietnamu. Australia, jak wszystkie kraje Zachodu uznaje Morze Południowochińskie za akwen międzynarodowy. Chiny budują tam na rafach wyspy i twierdzą że w związku z tym są to wody terytorialne. Obydwa kraje potwierdziły że incydent miał miejsce 15 kwietnia, ale przedstawiły inną wersję wydarzeń.

Chińskie ministerstwo obrony potwierdziło że doszło do komunikacji między okrętami australijskimi, a chińskie jednostki działały w sposób bezpieczny profesjonalny i zgodny z międzynarodowymi przepisami i prawem.

Australijskie okręty składały wizytę przyjaźni i dobrej woli w Ho Chi Minh City w Wietnamie. Jak podaje australijska prasa był to pierwszy przypadek konfrontacji między chińską marynarkę wojenną a jednostkami australiskimi na Morzu Południowochińskim. Relacje między obu państwami można określić jako chłodne; Australia wprowadziła ostatnio przepisy zabraniające zagranicznej ingerencji w proces polityczny. Australijscy politycy partii rządzącej podkreślają że przepisy te nie są stanowione z myślą o jakimkolwiek konkretnym kraju, tym niemniej zostały one wprowadzone w związku z serią skandali wywołanych olbrzymimi dotacjami dla australijskich polityków od chińskich biznesmenów.

W minionym tygodniu chińska marynarka wojenna przeprowadziła największe, jak do tej pory manewry na Morzu Południowochińskim zakończone morską poradę obserwowaną przez prezydenta Xi. Wziął w niej  udział jedyny chiński lotniskowiec Liaoning, z którego startowały chińskie myśliwce J 15. Przemawiając z pokładu niszczyciela Changsha xii obiecał dalszą modernizację chińskich sił zbrojnych w celu stworzenia światowej klasy Arnii realizującej wytyczne kierownictwa partii komunistycznej

czwartek, 19 kwiecień 2018 11:51

Arabia Saudyjska wyśle wojska do Syrii

Napisał

Pentagon chce zastąpić stacjonujące siły USA w Syrii arabskim kontyngentem. Zadaniem tych wojsk byłaby stabilizacja regionu po pokonaniu tzw. Państwa Islamskiego. Amerykański resort obrony chce zastąpić stacjonujące w północno-wschodniej Syrii jednostki amerykańskie – w sile 2,5 tys. żołnierzy – kontyngentem złożonym wyłącznie z wojsk lądowych państw arabskich. Arabia Saudyjska jest gotowa wysłać swoje wojska – powiedział szef saudyjskiej dyplomacji Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir. Oddziały koalicji państw arabskich miałyby „pomóc w stabilizacji północno-wschodniej części kraju po pokonaniu organizacji Państwo Islamskie. Amerykanie chcą się wycofać z Syrii ze względu na bardzo duże koszty związane ze stabilizacją sytuacji w regionie.Egipt w specjalnym oświadczeniu stwierdza, że do Syrii wkraczać nie zamierza, bo egipska armia nie składa się z najemników.  za kresy.pl

Sąd w Kalifornii uznał za zasadny pozew zbiorowy wobec Facebooka w związku z oskarżeniami o nielegalne używanie technologii rozpoznawania rysów twarzy, wiąże się to ze stosowanymi przez Facebook sugestiami podpisywania twarzy na zdjęciach jakie użytkownicy zamieszczają. Algorytmy Facebooka po podpisaniu zdjęcia twarzy wyszukują następnie podobne twarze w zbiorach systemu identyfikując dane osoby. Nie jest to dostępne we wszystkich państwach, na przykład w Zjednoczonym Królestwie, a użytkownicy w Stanach Zjednoczonych mogą tę funkcję wyłączyć.

wtorek, 17 kwiecień 2018 10:10

Erdogan: posłużmy się złotem w rozliczeniach

Napisał

Turecki prezydent Erdogan zasugerował że pożyczki międzynarodowe powinny być oparte na standardzie złota, a nie dolara amerykańskiego, aby uniknąć presji zmieniających się kursów walutowych na gospodarkę. - Uczyniłem te sugestie podczas spotkania G20 pytałem dlaczego wszystkie pożyczki są denominowane w dolarach, posłużmy się inną walutą; moja sugestia jest taka że możemy użyć standardu złota - mówił Erdogan podczas ceremonii otwarcia Kongresu Globalnej Przeciebiorczości w Istambule 16 kwietnia.
- Używając dolara świat zawsze jest pod naciskiem kursu wymiany moglibyśmy zaoszczędzić państwom i narodom presji - złoto nigdy w historii nie było narzędziem opresji dodał. Turecka waluta Lira jest obecnie mało warta w porównaniu z dolarem, Erdogan oskarżył Fundusz Walutowy o manipulowanie sytuacją polityczną w Turcji.

wtorek, 17 kwiecień 2018 10:00

W Syrii Izrael lata i strzela gdzie chce

Napisał

Izrael oświadczył we wtorek rano że nie akceptuje jakichkolwiek ograniczeń dla swoich operacji w przestrzeni powietrznej Syrii przeciwko, jak to określił, zagrożeniu irańskiemu. Izraelski minister obrony Lieberman wyraził jednocześnie nadzieję, że otwarte kanały komunikacyjne z Moskwą pozwolą na uniknięcie tarć w powietrzu.
We wtorek rano kilka pocisków zostało wystrzelonych na cele w Syrii znad przestrzeni powietrznej Libanu. Zdaniem władz syryjskich, pociski te zostały zniszczone przez obronę przeciwlotniczą. Lieberman stwierdził że Izrael rezerwuje sobie prawo do bronienia swoich interesów i "wszystkie opcje są nadal na stole".
Był to drugi taki atak izraelski, pierwszy przeprowadzony został 9 kwietnia na bazę lotniczą Homs. Lieberman zapewnił, że Izrael nie chce sprowokować Rosjan dlatego ma otwarte linie komunikacyjne na poziomie starszych rangą oficerów. "Rosja rozumie nas i przez lata zdołaliśmy uniknąć tarć z nimi - dodał - szanując rosyjskie interesy w Syrii, Izrael zamierza nadal przeciwstawiać się irańskiemu zagrożeniu u swych granic. Izraelska armia atakować będzie cele irańskie, które wiąże z zaopatrywaniem libańskiego Hezbollahu.
Iran potępił izraelskie ataki. Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Bahram Qassem stwierdził że "wcześniej czy później Izrael odpowie za swoje zbrodnie i agresję". Jego zdaniem siły oporu w regionie są w stanie w odpowiednim miejscu i czasie odpowiedzieć na izraelskie działania.