Goniec

Register Login

Goniec Poleca

piątek, 13 kwiecień 2018 22:25

USA bombardują Syrię

Napisał

– Wydałem rozkaz rozpoczęcia precyzyjnych uderzeń z powietrza na cele w Syrii w ramach odwetu za domniemany atak z użyciem gazu, który spowodował 7 kwietnia śmierć co najmniej 60 osób – powiedział prezydent USA Donald Trump w wystąpieniu telewizyjnym

– Operacja jest w toku – oświadczył prezydent Donald Trump w orędziu do narodu wygłoszonym w Białym Domu. Prezydent zaznaczył, że decyzja o rozpoczęciu ataku zapadła na krótko przed jego wystąpieniem, które jest transmitowane na żywo z Białego Domu.

– Jakiś czas temu wydałem rozkaz Siłom Zbrojnym Stanów Zjednoczonych dokonania precyzyjnych uderzeń z powietrza na cele związane z bronią chemiczną syryjskiego dyktatora Baszara al-Assada – oświadczył Trump.

Dodał, że Waszyngtonowi nie chodzi o utrzymanie jakiejkolwiek obecności USA w Syrii.

Trump poinformował, że atak odbywa się w porozumieniu z Francją i Wlk. Brytanią. Jak zaznaczył sojusznicy są przygotowani na długotrwałą operację, dopóki rząd Syrii nie zaprzestanie ataków chemicznych.

Informację tę potwierdziła brytyjska premier Theresa May oraz prezydent Francji Francois Macrone.

Prezydent Trump podkreślił, że naloty odwetowe w Syrii są bezpośrednią konsekwencją niedotrzymania przez Rosję danego słowa w sprawie likwidacji broni chemicznej w Syrii.

– Nie byłoby ich, gdyby Rosja nie poniosła porażki w swych planach powstrzymania Baszara el-Asada przed sięgnięciem po broń chemiczną – zaznaczył Donald Trump.

Eksplozje w Damaszku

W nocy z piątku na sobotę rozpoczęły się punktowe naloty odwetowe lotnictwa amerykańskiego w Syrii.

Co najmniej sześć głośnych eksplozji w Damaszku słychać było w sobotę, a dym wznosił się nad stolicą Syrii – poinformował świadek agencję Reutersa.

za PAP

— Obserwatorzy informują tymczasem, że w ostatnim czasie do Doniecka ściągane są poważne siły ukraińskiej armii. Nikt nie pamięta o dyslokacji ciężkiego sprzętu. Pojawiły się informacje, że ukraińskie wojska czekają na zakończenie pory błotnej – powiedział ekspert wojskowy Aleksiej Leonkow.

piątek, 13 kwiecień 2018 19:40

Wielki brat to chińska rzeczywistość

Napisał

Chińska policja poinformowała że przy pomocy technologii rozpoznawania twarzy zdołała zlokalizować i aresztować poszukiwanego mężczyznę w tłumie 60 000 osób, które uczestniczyły w koncercie rockowym.
Podejrzany zidentyfikowany jedynie jako Pan AO uczestniczył wraz z żoną w koncercie rockowym w mieście Nanczang. Trzydziestojednolatek był poszukiwany w związku z przestępstwami gospodarczymi i doznał szoku w momencie kzatrzymania.
Chiny posiadają olbrzymią sieć kamer przemysłowych monitorujących przestrzeń publiczną. Pan Ao został zidentyfikowany przez kamerę przy wejściu na stadion a następnie wyłowiony z tłumu kiedy siedział na koncercie - poinformowała chińska agencja państwowa Xinhua. Nie jest to pierwszy raz kiedy Chiny uzyskały spektakularny sukces przy zastosowaniu techniki rozpoznawania twarzy; tego rodzaju zdolności pozwalają władzom na praktycznie całkowite monitorowanie każdego obywatela, a obywatelom uniemożliwiają oszukiwanie czy też unikanie władzy. Obecnie zainstalowane jest 170 mln kamer, a kolejne 400 mln wejdzie do użytku w ciągu najbliższych 3 lat. Wiele z nich stosuje sztuczną inteligencję w tym między innymi technologię identyfikowania ludzi po rysach twarzy.

Rosyjska telewizja państwowa nadała apel do mieszkańców kraju, aby zaopatrzyli się w zapasy wody i jedzenia na wypadek wojny, ostrzegając jednocześnie, że ewentualny konflikt pomiędzy dwoma supermocarstwami będzie katastrofą. Telewizja apeluje do ludzi aby kupili sól, mąkę oraz wodę i ukryli w bunkrach.
Mowa jest również o sproszkowane mleko, ryż i inne towarach, które mogą przetrwać długi czas.
Niektórzy porównują obecną sytuację do kryzysu, jaki miał miejsce w latach sześćdziesiątych w związku z sowieckimi rakietami na Kubie. Rosja zagroziła że w przypadku ataku odwetowego na Syrię zatopi amerykańskie okręty, z których zostaną wystrzelone rakiety. Telewizja rosyjska jednocześnie ostrzega aby ludzie nie panikowali i nie wycofywali swoich oszczędności z banków.

czwartek, 12 kwiecień 2018 00:23

Kanada nie weźmie udziału w ataku na Syrię

Napisał

Premier federalny Justin Trudeau oświadczył, że Kanada nie będzie uczestniczyć militarnie w uderzeniach przeciwko reżimowi syryjskiemu dokonywanych przez USA, Wielką Brytanię i Francję w odwecie za przypisywany oficjalnym władzom atak chemiczny przeciwko ludności cywilnej. Szef kanadyjskiego rządu powiedział, że kanadyjscy żołnierze są już obecni w misjach w północnym Iraku, na Łotwie, a będą niedługo w Mali.

- Nie przewidujemy naszej obecności w Syrii - oświadczył Trudeau i przypomniał, że Kanada jest już zaangażowana w dostarczanie pomocy humanitarnej w tym kraju oraz poprzez kanały dyplomatyczne i polityczne stara się rozwiązać konflikt syryjski, który spowodował już olbrzymie straty w mieniu i ludziach oraz wywołał falę uchodźców.

Minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland potępiła atak chemiczny oświadczając, że "potwierdzone przez niezależnych obserwatorów ponawiane użycie broni chemicznej przez reżim Asada jest moralnie odrażające".

"Kanada potępia reżim Asada i jego mocodawców Rosję i Iran za ich wielokrotne przypadki naruszania praw człowieka i umyślne atakowanie ludności cywilnej" - stwierdza Freeland w wydanym oświadczeniu.

Kanada posiadała w regionie kilka myśliwców CF 18 które uczestniczyły w misjach bombowych przeciwko państwu islamskiemu. Ta misja zapoczątkowana przez poprzedni rząd konserwatywny została przerwana z chwilą dojścia do władzy obecnego liberalnego gabinetu Justina Trudeau w 2015 r. W Iraku przebywa wciąż niewielka liczba kanadyjskich wojsk specjalnych, głównie w celach szkoleniowych.

Niczym chłopiec w piaskownicy, prezydent USA zapowiada atak i chwali się, że ma nowe lepsze zabawki.

Przypisuje jednocześnie prezydentowi Syrii, którego armia stosując broń konwencjonalną wygrywa w konflikcie gazowy atak na syryjską ludność cywilną

Ambasador Rosji w Libanie, Aleksander Zasypkin, zapowiedział tymczasem w telewizji Al Manar że wszystkie amerykańskie pociski wystrzelone w kierunku Syrii zostaną zestrzelone, a wyrzutnie będą celem kontrataku rosyjskiego, co może „spowodować znaczną eskalację wojny w Syrii”.

Dyplomata stwierdził, że nawiązuje do oświadczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i szefa sztabu rosyjskich sił zbrojnych.  

– Dlatego starcie należy wykluczyć a my jesteśmy gotowi na negocjacje – ogłosił ambasador mówiąc płynnym arabskim.

Rosja zablokowała na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji USA w sprawie wprowadzenia nowego mechanizmu badania przypadków ataków chemicznych w Syrii. Chiny wstrzymały się od głosu.

Prezydent USA Donald Trump odwołał we wtorek zaplanowaną podróż do Ameryki Łacińskiej, aby w tym tygodniu skoncentrować się na reakcji na incydent w Syrii, informował Biały Dom. Trump w poniedziałek mówił o szybkiej, zdecydowanej reakcji na rzekomy atak chemiczny, o który obwinia się siły rządowe

Al Manar (Latarnia) to libańska stacja telewizyjna związana z Hezbollahem. Stacja finansowana jest głównie przez Iran.

za: almanar.com.lb za PAP

Na pl. Piłsudskiego w Warszawie przedstawiciele rodzin odsłonili we wtorek Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Odsłonięty został również kamień w miejscu, gdzie ma stanąć pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Były to dwa ważniejsze punkty państwowych uroczystości w 8. Rocznicę katastrofy, w której zginęło 96 osób, m.in. prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślał, że pomnik ofiar to pomnik pamięci, godności i wierności [czytaj więcej]. Jak wyjaśnił, w katastrofie smoleńskiej zginęła znaczna część polskiej elity. Dodał, że chociaż śmierć zwykłych Polaków byłaby równie ważna, to trzeba pamiętać, że to buduje szczególny związek z tym, co wydarzyło się w 1940 r. w Katyniu.

– Tam też mordowano polska elitę i dlatego trzeba o tym pamiętać. (…) Ten pomnik jest właśnie wyrazem odrzucenia lęku. Odrzucenia lęku i przywrócenia godności. Godności państwa, godności narodu. I dlatego jest taki potrzebny – mówił Jarosław Kaczyński.

Głos zabrał również prezydent RP Andrzej Duda, który podkreślił, że tragedia smoleńska dotknęła nie tylko rodzin ofiar, ale również Polski, gdyż straciła ludzi, którzy mogli dla niej dokonać wielu rzeczy.

Zaznaczył, że w katastrofie zginęli polscy patrioci o różnych poglądach politycznych, których zjednoczyła chęć uczczenia pomordowanych oficerów.

Prezydent dodał, że ma nadzieję, iż Pomnik Ofiar, który stanął w bardzo szczególnym miejscu Warszawy zjednoczy Polaków i będzie symbolem wspólnoty.

(za Radio Maryja)

Poniżej fotoreportaż nadesłany z Warszawy przez Barbarę Rode

wtorek, 10 kwiecień 2018 14:49

Rosja odpowie militarnie na atak USA w Syrii

Napisał

 W przypadku ataku Stanów Zjednoczonych na Syrię Rosja podejmie działania militarne, powiedział gen. Władymir Szamanow przewodniczący komisji obrony Dumy. Podkreślił, że Rosja nie pozostawi bez odpowiedzi jakichkolwiek bezprawnych działań. Prezydent USA Donald Trump zagroził, że odpowie atakiem na cele władz syryjskich i skierował do wybrzeży tego kraju niszczyciel rakietowy przenoszący pociski tomahawk.

poniedziałek, 09 kwiecień 2018 22:11

Kanada zaprosiła Ukrainę na spotkanie G-7

Napisał

Dzięki zaproszeniu od szefowej MSZ Kanady Ukraina weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych grupy G7 - podaje nasz zaprzyjaźniony portal kresy.pl.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy został zaproszony na posiedzenie ministrów spraw zagranicznych grupy G7, które odbędzie się w tym miesiącu w Kanadzie. Jeszcze nigdy przedstawiciel Ukrainy nie brał udziału w planowym spotkaniu tego gremium. – podał w poniedziałek portal Europejska Prawda powołując się na własne źródła.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin otrzymał zaproszenie na spotkanie ministrów G7 od szefowej MSZ Kanady Christii Frieland. Fakt otrzymania zaproszenia potwierdził ambasador Ukrainy w Kanadzie Andrij Szewczenko.

Według dyplomaty ukraiński minister będzie gościem na tzw. outreach session (którą Europejska Prawda nazywa sesją zapoznawczą) w Toronto 22 kwietnia br. Głównym tematem spotkania mają być kwestie bezpieczeństwa i pokoju na świecie.

Przyszedł czas poważnych, strategicznych decyzji odnośnie Ukrainy, Rosji i tego, jak przywrócić na świecie pokój i ład międzynarodowy. Jesteśmy zadowoleni, że Ukraina może dołączyć do tej ważnej i krytycznie koniecznej rozmowy, i liczymy na wniesienie cennego wkładu w przyszłe wspólne decyzje. – powiedział ambasador ukraińskiemu portalowi. Szewczenko podkreślił, że Ukraina jest wdzięczna Kanadzie jako krajowi przewodniczącemu obecnie G7 za tę inicjatywę. – W tym zaproszeniu widzimy wspólną wolę wszystkich naszych przyjaciół w krajach „wielkiej siódemki” – dodał dyplomata.Ukraina ma nadzieję, że kwestie omawiane w tym miesiącu w Toronto będą także poruszane podczas zbliżającego się szczytu przywódców G7, które odbędzie się w czerwcu. W skład grupy G7 wchodzą USA, Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. W 2014 roku członkostwo Rosji w tym ekskluzywnym gronie (wówczas jako G8) zostało zawieszone w związku z aneksją Krymu.

poniedziałek, 09 kwiecień 2018 09:23

Izrael dokonał nalotu na Syrię

Napisał

Syria i Rosja oskarżyły Izrael o dokonanie ataku rakietowego na  bazę T-4 w  Hims. – podała agencja AFP. Wcześniej syryjskie media wskazywały na lotnictwo USA. SANA podała, że rakiety, zostały wystrzelone z izraelskich myśliwców F-15 z przestrzeni powietrznej Libanu. Syryjska obrona przeciwlotnicza miała zestrzelić 5 rakiet, a 3 dotarły do celu. Byli zabici i ranni. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w bazie zginęło co najmniej 14 osób, w tym oficerowie syryjskiej armii oraz członkowie oddziałów irańskich. Izrael odmówił skomentowania tych doniesień.

niedziela, 08 kwiecień 2018 18:28

Wielkie zwycięstwo Orbana - ma "superwiększość"

Napisał

Po policzeniu 85 proc. głosów okazuje się, że w niedzielę Fidesz zdobył 133 mandaty w 199 osobowym parlamencie. Opozycja poniosła druzgocącą klęskę.
Viktor Orbán będzie nie tylko samodzielnie rządził Węgrami przez kolejne cztery lata, ale również będzie mógł zmienić konstytucję.

Frekwencja, była bardzo wysoka, jedna z najwyższych w historii demokratycznych Węgier. Media pokazywały głównie osoby młode ustawiające się w kolejkach do lokali wyborczych. Zwykle głosowały one na partie opozycyjne. Do parlamentu wszedł także prawicowy Jobbik, który zdobył 26 mandatów, i socjaliści (20 mandatów).  

W wystąpieniu po zakończeniu niedzielnych wyborów parlamentarnych premier Węgier Viktor Orban podziękował polskim liderom za poparcie. „Chciałbym podziękować naszym polskim przyjaciołom, prezesowi Kaczyńskiemu i premierowi Morawieckiemu, że przyjechali i nas poparli” – oświadczył Orban. „Za nami wielka batalia, odnieśliśmy decydujące zwycięstwo, dostaliśmy szansę, stworzyliśmy sobie szansę, by obronić, by móc obronić Węgry” – dodał.