Goniec

Register Login

Goniec Poleca

środa, 14 marzec 2018 09:40

Oni zamordowali Jaroszewiczów?

Napisał

– Są zarzuty dla trzech sprawców zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów – potwierdził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dwóch z nich przyznało się do tej zbrodni.   Dwaj podejrzani są powiązani z tzw. gangiem karateków, trzeci jest osadzony w krakowskim areszcie śledczym w związku z inną sprawą.

Jaroszewiczów zamordowano w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 r. w ich willi w warszawskim Aninie. Byłemu premierowi bandyci zacisnęli na szyi rzemienną pętlę. Przedtem go maltretowali. Jego żona, Alicja Solska-Jaroszewicz, zginęła od strzału w głowę z bliskiej odległości ze sztucera męża.

Według ministra Ziobry sprawa jest raczej czysto kryminalna i nie ma podtekstu politycznego.

Przypomnijmy że Jaroszewicz znał archiwum Gestapo złożone w pałacu  w Radomierzycach nad Nysą Łużycką, zawierające dane agentów m.in. w Europie Zachodniej. Wielu z tych agentów zostało później prominentnymi osobistościami. Archiwum wywieziono następnie do ZSRS co pozwoliło tamtejszym służbom prowadzić przewerbowanie tych agentów.

Do lat 90. ubiegłego wieku dożyły trzy osoby przeglądające w czerwcu 1945 r. radomierzyckie archiwum: Piotr Jaroszewicz, Tadeusz Steć i Jerzy Fonkowicz. Wiadomo, że przez lata te trzy osoby utrzymywały z sobą kontakt. Wszystkie trzy zostały zamordowane przez nieznanych sprawców; ofiary torturowano przed śmiercią. Piotra Jaroszewicza i jego żonę zabito w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 r. W nocy z 11 na 12 stycznia 1993 r. zamordowano Tadeusza Stecia, a Jerzego Fonkowicza – w 1997 r. W żadnym z tych zabójstw śledztwo nie wykazało motywu rabunkowego.

wtorek, 13 marzec 2018 17:28

Groźba rosyjsko-brytyjskiej eskalacji

Napisał

Groźba brytyjskich władz podjęcia kroków odwetowych przeciwko Rosji w związku z zatruciem byłego szpiega i jego córki bronią chemiczną spotka się z naszą ripostą - wydała oświadczenie Rosyjska Ambasada w Zjednoczonym Królestwie. Londyn zażądał od Moskwy wyjaśnienia, w jaki sposób broń chemiczna wyprodukowana w Rosji dostała się na terytorium Wielkiej Brytanii i została użyta w Sallisbury do zamachu na byłego agenta Wielki Brytanii w Rosji Siergieja Skripala i jego trzydziestotrzyletniej córkę Julii. Strona rosyjska zapowiedziała, że nie będzie żadnej odpowiedzi na ultimatum wystosowane przez Londyn.
Tymczasem z gabinetu premiera na Downin St. 10 poinformowano, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w 100% popiera stanowisko Zjednoczonego Królestwa. Podczas rozmowy telefonicznej prezydent USA zgodził się z Teresą May, że rosyjski rząd mus przedłożyć jednoznaczne odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zaawansowane środek chemiczny mógł być użyty. Wielka Brytania oświadczyła, że jest w pełnej gotowości, aby podjąć zdecydowane kroki przeciwko Rosji.
Zamachu dokonano 4 marca przy pomocy środka chemicznego działającego na układ nerwowy z grupy tak zwanej Nowiczok, niebezpiecznej broni chemicznej opracowanej pod koniec istnienia Związku Radzieckiego Minister spraw zagranicznych UK Boris Johnson powiedział że atak stanowi bezpośrednie działanie rosyjskiego państwa i jest oczywistym pogwałceniem konwencji dotyczącej broni chemicznej; narusza prawo międzynarodowe i stanowi zagrożenie dla wszystkich, którzy szanują porządek międzynarodowy Skripal, który w 2010. roku przybył do Wielkiej Brytanii po wymianie szpiegów był naturalizowanym obywatelem brytyjskim.

wtorek, 13 marzec 2018 10:53

Duża zmiana w rządzie USA

Napisał

Amerkański prezydent Donald Trump odwołał ze stanowiska sekretarza stanu Rexa Tillersona. Informację przekazał na Twitterze. Jego miejsce zajmie dotychczasowy dyrektor CIA, Mike Pompeo. Ponadto prezydent USA poinformował, że nowym dyrektorem CIA została Gina Haspel, pierwsza kobieta na tym stanowisku. Trump w krótkiej wiadomości podziękował Tillersonowi za służbę na rzecz kraju i pogratulował nowo mianowanym. Prezydent nie wyjaśnił powodów swojej decyzji. 

Cytowany przez Associated Press i proszący o anonimowość przedstawiciel Białego Domu powiedział, że Trump chciał mieć nowy zespół współpracowników przed rozpoczęciem rozmów z władzami Korei Północnej oraz w toczących się negocjacjach handlowych.

 Tillerson, były szef petrochemicznego koncernu ExxonMobil, niezmiennie zapewniał, że relacje łączące go z Trumpem są dobre.

Jako szef Departamentu Stanu Tillerson wielokrotnie reprezentował stanowisko odmienne od Trumpa, m.in. w sprawie paryskiego porozumienia klimatycznego, możliwości zerwania przez USA układu nuklearnego z Iranem czy stanowiska Waszyngtonu wobec konfliktu między grupą monarchii z Zatoki Perskiej a Katarem.

Dymisja Tillersona to kolejna zmiana kadrowa w otoczeniu Trumpa. W ubiegłym tygodniu odejście z Białego Domu zapowiedział prezydencki doradca ds. ekonomicznych Gary Cohn.

Mianowany na nowego szefa dyplomacji 54-letni Pompeo jako szef CIA dotychczas regularnie zdawał Trumpowi relację ze spraw związanych z wywiadem i w kręgu bliskich współpracowników prezydenta uchodzi za jednego z największych "jastrzębi" w sprawie Korei Północnej. Podobnie jak Trump krytykował m.in. rosnące wpływy Iranu na Bliskim Wschodzie i apelował o wycofanie się USA z porozumienia ws. irańskiego programu atomowego. Zanim w styczniu br. stanął na czele CIA, zasiadał w Izbie Reprezentantów z ramienia Partii Republikańskiej. Jest emerytowanym oficerem wojskowym, ukończył prestiżową akademię wojskową West Point i prawo na Uniwersytecie Harvarda.

poniedziałek, 12 marzec 2018 16:21

Wielka Brytania oskarża Rosję, poprosi NATO o pomoc

Napisał

Premier Wielki Brytanii Teresa May oświadczyła w poniedziałek że jest bardzo prawdopodobne, iż za atakiem chemicznym na byłego szpiega pracującego dla Wielkiej Brytanii w Rosji stoi Moskwa.

Siergiej Skripal został wymieniony z Wielką Brytanią na szpiegów rosyjskich pracujących na jej terytorium.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało do siebie rosyjskiego ambasadora aby wyjaśnił sprawę. Premier May poinformowała oficjalnie że użyto środka chemicznego z grupy "nowiczok" należącego do  broni chemicznej opracowanej pod koniec istnienia Związku Radzieckiego. Jest to tzw. A 230 około 5 do 8 razy bardziej toksyczny niż gaz nerwowy VX który może zabić osobę w ciągu minuty. O istnieniu tej broni poinformowali po rozpadzie Związku Radzieckiego tamtejsi naukowcy obawiając się że świat może być bezbronny wobec tego rodzaju środków. Oprócz byłego agenta i jego córki, którzy są w stanie krytycznym, ciężko chory przebywa w szpitalu policjant, który jako pierwszy udzielił im pomocy. May uznała, że zachodzą jedynie dwie możliwości albo za zamachem stoi Rosja, albo też ten niezwykle groźne środek chemiczny przedostał się w niepowołane ręce. Wezwała Moskwę do wyjaśnienia tej sytuacji i zagroziła, że postawi sprawę na forum NATO.

poniedziałek, 12 marzec 2018 09:34

Gowin: Polska jest ojczyzną dwóch narodów

Napisał

Wicepremier Gowin na obchodach Marca 68: „Polska jest ojczyzną dwóch narodów. Jest ojczyzna narodu polskiego i jest ojczyzną narodu żydowskiego. Nikt nigdy tej prawdy z polskiej historii nie wymaże”. ( prawy.pl )

"Senator polskiej partii rządzącej powiedział, że nie podałby ręki ambasador Izraela i że byłby zwolennikiem wydalenia jej z Polski za stwierdzenie, że w Polsce narasta antysemityzm" - tak pisze pisze "Jerusalem Post". po wypowiedziach senatora Jana Żaryna krytykujących izraelską ambasador za to co powiedziała podczas obchodów rocznicy Marca 68, m.in., że Marzec zdarzył się tylko w jednym kraju "demokracji ludowej" - Polsce
 - Jeśli robi to ambasador obcego państwa, to może powinniśmy opuścić tę panią o opuszczenie kraju - dodał Żaryn.

Jerusalem Post uważa, że w Polsce narasta fala antysemityzmu i powołuje się na finansowaną przez Sorosa organizację "Nigdy więcej"

tutaj tekst JP

sobota, 10 marzec 2018 14:57

Ustawa o IPN to "zemsta wieśniaków"

Napisał

Były ambasador amerykański w Polsce Christopher R. Hill, który obecnie pracuje na University of Denver określił uchwalone w Polsce przepisy nowelizujące ustawę o IPN jako "zemstę wieśniaków" (“revenge of the peasants”)i dodał że Stany Zjednoczone starają się wpłynąć na Polskę  aby sama skorygowała swoje postępowanie. Podobnie wypowiadał się inny były ambasador Polski Dan Fried, który uznał że Polacy zapędzili się niepotrzebnie w kozi róg. Wypowiedzi te umieszczone są w tekście "Napięcie pomiędzy USA a Polską w związku z prawem  dotyczącym holocaustu" i opublikowane zostały na łamach Washington Post

 

Całość TUTAJ

piątek, 09 marzec 2018 15:21

Ambasador Izraela: oskarża o antysemityzm

Napisał

– Jeżeli ktokolwiek dziś będzie uważał, że rządy Prawa i Sprawiedliwości w jakimkolwiek stopniu nawiązują do hucpy antyżydowskiej prowadzonej przez aparat partyjny w 1968 roku, czyli przez moczarowców, to ja na pewno takiej osobie nie podam ręki – zapowiedział senator Prawa i Sprawiedliwości prof. Jan Żaryn - czytamy w Do Rzeczy

Ambasador Izraela w Polsce wzięła  udział w obchodach 50. rocznicy wydarzeń Marca '68, które zorganizowano na Dworcu Gdańskim w Warszawie. To stamtąd, w wyniku nagonki zorganizowanej przez komunistyczne władze Polski, Żydzi wyjeżdżali z naszego kraju. – Przez ostatnie półtora miesiąca już wiem, jak łatwo w Polsce obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie – nawet, kiedy w kraju prawie nie ma Żydów. Są ludzie, którzy mówią, że wtedy nie było Polski – mówiła Anna Azari.

Dyplomatka dodała: "Można przypisać Związkowi Radzieckiemu zerwanie stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Rzeczywiście wszystkie kraje bloku komunistycznego oprócz Rumunii zrobiły to. Jednak Marzec '68 zdarzył się tylko w Polsce. Ciekawe jest to, że wyrzucenie Żydów z Polski nie pomogło Gomułce i partii w rozwiązaniu problemów społecznych". 

Jak podaje portal Kresy.pl  Polak., który rozklejał w Olsztynie antybanderowskie wlepki, został oskarżony o nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym. Śledczy bez żadnej ekspertyzy uznali, że wlepki miały charakter antyukraiński. Sprawa trafiła do sądu. Zajmujący się sprawą prokurator wcześniej odmówił wszczęcia postępowania ws. probanderowskich książek w polskiej szkole dla Ukraińców.

W październiku 2016 roku Pan Robert D. z Olsztyna został zatrzymany przez policję po tym, jak wcześniej rozklejał w swojej okolicy tzw. wlepki z antybanderowskimi motywami, które kupił legalnie przez internet. Pierwsza przedstawiała przekreśloną podobiznę lidera OUN, Stepana Bandery. Na drugiej widać było grafikę z płonącymi wiejskimi zabudowaniami i napisem „UPA. Ukraińscy mordercy”.

 

https://kresy.pl/wydarzenia/mieszkaniec-olsztyna-oskarzony-za-antybanderowskie-wlepki-sledczy-uznali-je-za-antyukrainskie/

czwartek, 08 marzec 2018 14:34

Prezydent Duda: "Wybaczcie"

Napisał

Tak jak za grudzień 1970 r., za to, że strzelano do ludzi w Gdańsku, w Gdyni, tak jak za Radom, Płock, Ursus 1976 r. tak, jak za kopalnię „Wujek” 1981 r., jak za błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę, za ludzi pomordowanych przez komunistów - dzisiejsza wolna Polska niepodległa, moje pokolenie nie ponosi odpowiedzialności i nie musi za to przepraszać - powiedział Prezydent.

- Ale chcę z całą mocą podkreślić, że z wielkim żalem pochylamy głowę, pochylam tę głowę z wielkim żalem, także ja jako Prezydent. I tym którzy zostali wtedy wypędzeni i rodzinom tych, którzy zginęli chcę powiedzieć: proszę wybaczcie, proszę wybaczcie Rzeczpospolitej, proszę wybaczcie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce, za to, że dokonano tego haniebnego aktu - oświadczył Prezydent. - Polska moimi ustami o to wybaczenie prosi dla tamtych, żeby zechcieli zapomnieć i żeby zechcieli przyjąć, że Polska tak bardzo żałuje, że ich dzisiaj w niej nie ma. Cześć i chwała bohaterom 1968 roku - zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent dodał także, że patrząc "na tę naszą Polskę dzisiejszych czasów, XXI wieku, myślę sobie co za żal". - Co za stratę ponosi dzisiejsza Rzeczypospolita, że wy wszyscy - ci którzy wyjechali, ci którzy być może umarli przez tamten '68 r. - że was dzisiaj z nami nie ma, że jesteście elitą inteligencji, ale w innych krajach, że jesteście ludźmi sukcesu szanowanymi, ale w innych krajach, że wasza twórczość, że wasz dorobek naukowy, że wasze wspaniałe osiągnięcia nie poszły na rachunek Rzeczypospolitej. Co za żal, jakże mi jest przykro - podkreślił Andrzej Duda.