Goniec

Register Login

Koncert „Passion and Resurrection – Męka i Zmartwychwstanie” pod batutą Macieja Jaśkiewicza

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

islington-church Już Wielki Tydzień. Rzewniejsze brzmią pieśni,

Dłuższe modlitwy, posępniejsze lica;

Śmiech się nie ozwie, struna nie zadzwoni,

Zwierciadło nawet pod kirem się chroni;

Wkoło tak smutno, wkoło tak boleśnie,

I rzekłbyś, odkupienia wielka tajemnica

Teraz się spełnia! Że cała rodzina

Znała na ziemi Człowieczego Syna;

Z poezji Adama Pługa (ur. 1823)

        Karnawał dobiegł końca, kalendarz środą popielcową obwieścił okres Wielkiego Postu, czas powagi i zadumy.  Zapewne w pamięci wielu z nas utrwalił się obraz rozjaśnionej twarzy kogoś z rodziny, radośnie obwieszczającego domownikom siedzącym już przy stole wielkanocnym: Chrystus zmartwychwstał! Do tych najmilszych wspomnień – obok ciepłych świąt Bożego Narodzenia – należą obchodzone w naszych rodzinnych domach święta wielkanocne. Ale – zanim dojdziemy do tej radości, towarzyszą nam początkowo nastroje poważne. Zaduma, asceza, refleksja, wniknięcie we własne, nie zawsze świetlane wnętrze, zwątpienie, zmaganie, pokuta, czasem strach… Radość wszakże przyjdzie, Zmartwychwstanie Pańskie to przecież esencja naszej wiary – zwycięstwo życia nad śmiercią.  

        Taki też jest program zbliżającego się koncertu wielkanocnego „Passion and Resurrection – Męka i Zmartwychwstanie” w wykonaniu chóru Novi Singers Toronto, Zespołu Sinfonietta oraz solistów pod dyrekcją Macieja Jaśkiewicza.  Z jednej strony – paschalne pieśni religijne i utwory poetyckie skupiające uwagę na Męce Pańskiej, z drugiej – radosne nastroje związane z Cudem Zmartwychwstania. 

        Uroczysty koncert odbędzie się w niedzielę, 18 marca 2018 r., o godzinie 16:00 w kościele Islington United Church przy 25 Burnhamthorpe Rd. (w pobliżu Dundas St. West). Wydaje się, że dopiero chwilę temu, w tym samym kościele, wypełnionym do ostatniego miejsca, celebrowaliśmy Boże Narodzenie. Ale przeskok jest nieubłagany, kalendarz dyktuje już inny temat, inny repertuar.  

        Zapowiadany koncert będzie muzycznym obrazem męki, śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.  Złożą się nań utwory M.J. Żebrowskiego, F. Schuberta, W.A. Mozarta, G. Faurégo oraz K. Jenkinsa, przeplatane poezją. Wśród wykonawców, obok wspomnianych już zespołów (Novi Singers Toronto oraz Toronto Sinfonietta), usłyszymy solistów: Katarzynę Konstanty – sopran, Karolinę Podolak – sopran, Jeremiego Ludwiga – baryton, oraz Kingę Faściszewską i Jakuba Staniszewskiego – prowadzenie koncertu i recytacja.  W koncercie tym, zorganizowanym przy współpracy z Katolickim Radiem Rodzina, znajdą się piękne cytaty z przemyśleń św. Jana Pawła II oraz poezja.

        Niezwykle ciekawą pozycją koncertu jest „Requiem” francuskiego kompozytora Gabriela Faurégo. „Requiem” (łac. „odpoczynek”), skrót od Missa requiem, Missa pro defunctis, jest mszą za zmarłych, mszą żałobną. Gabriel Fauré, kompozytor żyjący w latach 1845–1924, jest ulubionym kompozytorem we Francji. Już za życia cieszył się wielkim uznaniem i popularnością.  Ceni się go za wielką wrażliwość harmoniczną, inwencję i – między innymi – nieuleganie wpływom. To nieuleganie wpływom przejawia się również w jego odmiennej filozofii śmierci, którą prezentuje w „Requiem”. W jednym z wywiadów Fauré wypowiada się: Moje Requiem mówiono, że nie wyraża strachu przed śmiercią, ktoś nazwał je kołysanką śmierci. Ale ja w taki właśnie sposób postrzegam śmierć: jako szczęśliwe uwolnienie, jako pragnienie szczęścia pozaziemskiego, a nie jako bolesne doświadczenie. Teksty w utworze ukazują bowiem Boga miłosiernego, a nie surowego Sędziego na Sądzie Ostatecznym. Śmierć natomiast jest wiecznym odpoczywaniem i radosnym spotkaniem ze Zbawicielem. Nie ma boleści, męki czy kary za grzechy. W części utworu In paradisum jest opowieść o aniołach, prowadzących zmarłego do raju, aby w gronie męczenników i świętych mógł on się radować wiecznym odpoczynkiem. Jest to wizja „niebieskiego Jeruzalem” przedstawiona za pomocą muzycznych środków. 

        Wśród utworów prezentowanych 18 marca znajdziemy przekrój historii muzyki od baroku (M.J. Żebrowski) poprzez klasycyzm i romantyzm (W.A. Mozart i F. Schubert), aż do współczesności.  Polecamy uwadze Państwa niezwykle ciekawy utwór, który zakończy omawiany wieczór.  Będzie to krótka część, kończąca dłuższy utwór „The Armed Man – a Mass for Peace” współczesnego kompozytora walijskiego, Karla Jenkinsa (ur. 1947), „God Shall Wipe Away All Tears” („Bóg otrze z oczu każdą łzę”). „Mass for Peace” to kompozycja antywojenna, skomponowana w r. 1999, poświęcona ofiarom Kosowa, a ujęta w formę mszy katolickiej na sopran, głos muezina, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną. W tekście utworu, obok części stałych mszy, znajdują się wyjątki z innych religijnych i historycznych źródeł. Użyte są również cytaty z dzieł Rudyarda Kiplinga, Alfreda Tennynsona oraz Sukichi Toge’a – ofiary choroby popromiennej po zbombardowaniu Hiroshimy.  

        Dzieło Jenkinsa pokazuje okrucieństwo wojny, ale zarazem przepojone jest refleksją i nadzieją, że nowe tysiąclecie przyniesie upragniony pokój, że groza wojny, ból i śmierć zostaną pokonane. Całość tego niezwykłego dzieła będą mogli Państwo usłyszeć pod koniec kwietnia na koncercie Oakham House Choir wespół z Novi Singers Toronto i Orkiestrą Toronto Sinfonietta pod dyrekcją Macieja Jaśkiewicza.

        „A Mass for Peace” Jenkinsa, utwór współczesny i niezwykle ekspresyjny, jest naprawdę piękny i w zasadzie „łatwy” w słuchaniu.  Karl Jenkins to kompozytor wszechstronnie wykształcony muzycznie, poruszający się swobodnie zarówno w muzyce klasycznej, jak i rockowej i jazzowej, wykorzystuje środki muzyczne w sposób przystępny, czego przykładem może być jego znany utwór „Palladio” na smyczki. Kompozycja ta, napisana na użytek reklamy diamentów i znana pod umowną nazwą „The Diamond Music”, około 20 lat temu nie schodziła z listy przebojów!

        O poezji, Mozarcie i Schubercie – również obecnych w programie naszego marcowego koncertu – nie będziemy tym razem wspominać.  Pozostawiamy margines „nieznanego”.  Mamy nadzieję, że program wieczoru wprowadzi Państwa w nastrój zadumy i pogłębi przeżycia związane z okresem Wielkiego Postu i Wielkanocy, zaś fragmenty radosnego Chrystus zmartwychwstał!  będą tą iskierką rozpalającą nastrój przy wspomnianym już stole rodzinnym i podnoszącą atmosferę oczekiwania wiosny. 

        ZAPRASZAMY!

Teresa Caliman i Jadwiga Ferens

Witraż w kościele Islington United Church Zdj. J.Ferens

Zaloguj się by skomentować