Goniec

Register Login

Motocykle w Kanadzie: 2012 smart eBike

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

2012 smart eBikeRowery z napędem elektrycznym, określane jako e-bike, stają się coraz bardziej popularne w Kanadzie. Na ostatniej wystawie samochodowej w Toronto, niemiecka firma SMART, znana z produkcji minisamochodów, pokazała doskonale prezentujący się model elektrycznego jednośladu, który pojawi się na naszym rynku w połowie tego roku. Niemcy tym rowerem chcą przyciągnąć do swoich wyrobów większą rzeszę użytkowników pojazdów ekologicznych. W ubiegłym roku demonstrowali koncepcyjny skuter elektryczny, który obok elektrycznego smarta stanowi firmowy hit na "zielonej" półce.

     Rower zaprojektowano z wielkim estetycznym wyczuciem (jednoślad posiada ciekawie zarysowaną lekką ramę, która wyróżnia się dwukolorową barwą, uwagę zwracają również 26-calowe obręcze o specjalnej stylistyce), a do tego konstrukcja nasycona jest elektroniką współpracującą z telefonicznym wyświetlaczem, gdzie można sprawdzić takie parametry, jak prędkość czy poziom naładowania baterii, a także może służyć jako nawigacja. W rowerze przednie i tylne oświetlenie wykorzystuje diody LED, jest tu również standardowe łącze USB. Na życzenie jednoślad może zostać wyposażony w stopkę oraz funkcjonalne torby na bagaż.

     Rowerowy smart napędzany jest bezobsługowym i bezszczotkowym motorem elektrycznym BionX o mocy 250 W. Silnik włącza się, gdy tylko kierowca zaczyna pedałować, a podczas hamowania zamienia się w generator i ładuje baterię. Siła naszych mięśni przekazywana jest na tylne koło poprzez napęd pasowy. Rower wyposażony jest również w trzybiegową przekładnię, a za pomocą przycisku może wybrać jeden z czterech trybów jazdy. W zależności od wykorzystania silnika, na pełnej baterii można przejechać do 100 km. Litowo-jonowy akumulator został zintegrowany z ramą i ukryty w obudowie z tworzywa sztucznego. Można go zdemontować i naładować z gniazda elektrycznego lub podczas jazdy.

     Smart eBike przy wykorzystaniu elektrycznego napędu rower rozwija prędkość do 25 km/h. Powyżej tej prędkości lub w momencie, gdy użytkownik zaczyna pedałować, napęd ten zostaje automatycznie odcięty.

     Smart eBike zaprojektowany i wytwarzany jest we współpracy z niemieckim producentem rowerów elektrycznych GRACE. Nieznana jest jeszcze jego kanadyjska cena – w Niemczech ma wynosić 2900 euro.

Ostatnio zmieniany piątek, 11 maj 2012 10:57
Zaloguj się by skomentować