Goniec

Register Login

Motocykle w Kanadzie: 2012 zero DS ZF6

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

2012 zero DS ZF6Firma Zero Motorcycles zaprezentowała nowe wersje wszystkich swoich motocykli elektrycznych, które zostały znacznie udoskonalone w porównaniu do poprzedniej generacji. Najważniejszą zmianą jest przejście na nowy typ ogniw litowo-jonowych, o znacznie większym potencjale właściwym (około 150 Wh/kg) oraz o bardzo wysokiej trwałości. Zero Motorcycles szacuje, że baterie powinny wytrzymać około 3 tysięcy pełnych cykli ładowania/rozładowania do utraty 20 proc. pojemności początkowej, co oznacza, że w praktyce mogą wytrzymać całe życie motocykli.

Modele zero S i zero DS są oferowane w dwóch wersjach ZF6 i ZF9 – z pakietami akumulatorów o różnej wielkości (6 i 9 kWh), a więc znacznie większych od 4,4 kWh w przypadku wersji 2011. Model ZF9 jest ponadto pierwszymi motocyklem na rynku o zasięgu ponad 100 mil (160 km) – w przypadku zero S ZF9 zasięg wynosi nawet 183 km.

     Obie maszyny otrzymały także nowe napędy trakcyjne wykorzystujące silniki BLDC o osiowym rozkładzie pola magnetycznego chłodzone powietrzem, zapewniające lepsze osiągi i większe prędkości maksymalne. Przeniesienie napędu zrealizowano za pomocą paska, dzięki czemu napęd jest bardzo cichy i praktycznie bezobsługowy. Dodatkową zaletą nowych napędów jest możliwość hamowania odzyskowego.

     Napęd nowego typu otrzymał również model zero XU, który z akumulatorem 3 kWh charakteryzuje się dużo lepszymi parametrami od oryginału z 2011 r., a mimo to będzie oferowany z nieco niższą ceną.

     Motocykle klasy dirt – zero X i zero MX co prawda nadal są napędzane przez silniki prądu stałego z magnesami trwałymi, jednak są one ulepszone, dzięki czemu poprawiło się zarówno przyspieszenie, jak i wzrosły prędkości maksymalne. Nowe akumulatory 3 kWh (identyczne jak w zero XU) pozwalają także uzyskiwać większe zasięgi.

     Dostawy motocykli Zero Motorcycles nowej generacji rozpoczną się w lutym 2012 r. Motocykl prezentowany na fotografii to model DS ZF6. Kosztuje on w USA 11 500 dolarów. Nieznana jest jeszcze jego kanadyjska cena. Ze względu na fakt, iż jest to maszyna o emisji spalin równej 0 – można się spodziewać, że obejmie ją jakiś ekologiczny program oferujący bonifikaty na zakup tego motocykla. Porównując DS ZF6 z klasycznym motocyklem spalinowym – "spala" on na setkę niecały litr (0,88) paliwa.

 

Ostatnio zmieniany piątek, 11 maj 2012 10:54
Zaloguj się by skomentować