Goniec

Register Login

Moto-Goniec

Moto-Goniec

poniedziałek, 11 styczeń 2016 16:16

Syrena na razie za 60 tys. euro i ręcznie robiona

Napisane przez

AK Motor podaje informację o cenie AK Syreny Meluzyny R. Auto dostępne już w ofercie, w serii limitowanej.

Warszawa, 5 Styczeń 2016 - 12 grudnia 2015 roku firma AK Motor Polska z dumą zaprezentowała AK Syrenę Meluzynę R, podczas 53. Rajdu Barbórki, na ul. Karowej w Warszawie, a Syrenę powitano gromkimi brawami.
Ten dwu-siedzeniowy samochód sportowy z wyjątkową wydajnością oraz dziedzictwem sportowym, jest już dostępny w ofercie z ceną startową od 60.000 Euro. AK Syrena Meluzyna R jest oficjalną kontynuacją klasycznej Syreny, zaprezentowanej w 1955 roku. Będzie budowana ręcznie z należytą precyzją. Dostępna w ofercie limitowanej, w ekskluzywnej ilości 25 samochodów. Gotowa do rywalizacji na torach, uszczęśliwi z pewnością kilku właścicieli.

Meluzyna R, jest budowana ręcznie, ze stali rurowej w konstrukcji przestrzennej. Nadwozie wykonane jest z materiałów kompozytowych, a samochód zasilany jest przez silnik, o mocy ponad 400 KM.
Auto waży tylko około 1100 kg, odpowiednio w stosunku mocy do masy, która jest w klasie supersamochodów.
Wersje na specjalne zamówienie mogą być wykonane według indywidualnych wymagań klientów w odpowiedniej cenie. Zapytania ofertowe i zamówienia prosimy kierować pod adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

"Po 60 latach, Syrena jest nadal jedną z wielkich, klasycznych, europejskich marek samochodowych . Nadszedł czas, aby Polska mogła podzielić się tą marką z resztą świata. Czy jest lepszy sposób, niż oferując samochód wyścigowy? "– mówi Arkadiusz Kamiński, założyciel firmy AK Motor.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA (odpowiednio w milimetrach):
Rozstaw Osi - 2508
Rozstaw kół - przód - 1529
Rozstaw kół - tył - 1529
Długość - 4037
Szerokość - 1821
Wysokość - 1439
Prześwit pod samochodem – 120
Ciężar – około 1100 Kg
Opony - Pirelli 225/650-18TLVA RE7
Struktura rurowa stalowa
Różne silniki - 4 cylindrowe, silnik 4-suwowy
Napęd na 4 koła
Turbodoładowanie
Ponad 400 KM

Informacje o AK Motor Polska Sp. z o.o.: Założona 14.02.2012 w Toronto, Kanada, AK Motor International Corporation jest spółką zarządzającą własnością intelektualną w branży motoryzacyjnej. AK Motor specjalizuje się w zarządzaniu aktywami marki, innowacjami technologicznymi i biznesowymi, jak również komercjalizacją i licencjonowaniem aktywów majątkowych. W lutym 2013 r., AK Motor, w porozumieniu z FSO uzyskała prawa do stosowania znaku Syrena dla nowoprojektowanych pojazdów. 9 lipca 2014 r. została założona w Warszawie, w Polsce, spółka AK Motor Polska Sp. z o.o., w celu kierowania rozwojem pojazdów marki Syrena.

Informacje o FSO: Firma FSO S.A. powstała 6 listopada 1951 r. w Warszawie; jest jednym z najbardziej znanych producentów samochodów w Polsce. Fabryka Samochodów Osobowych odpowiada za stworzenie i rozwój wielu polskich marek pojazdów uznawanych za klasyki, takich jak Warszawa, Syrena, Polonez i wiele innych. FSO obecnie świadczy usługi w zakresie produkcji części i komponentów samochodowych na rzecz producentów oryginalnych części, jednocześnie posiada zdolność do wytwarzania gotowych samochodów.

Informacje o marce Syrena: Syrena jest najważniejszą marką samochodową. Pierwsze auto FSO Syrena zostało zaprezentowane w Polsce, podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich w 1955 r. Produkcję samochodów rozpoczęto w 1957 r. w Fabryce Samochodów Osobowych (FSO) na warszawskim Żeraniu, gdzie wytwarzano samochody do roku 1972. W latach 1972-1983 Syrena była produkowana w Fabryce Samochodów Małolitrażowych (FSM) w Bielsko-Białej, w Polsce. Łącznie od roku 1955 wyprodukowano rekordową liczbę Syren w ilości 5 21311 sztuk. Ostatecznie zakończono produkcję tych aut w roku 1983.
5 lutego 2013 roku FSO S.A. przekazała wyłączne prawa do rozwoju, produkcji, sprzedaży i marketingu – AK Motor. FSO nadal zatrzymuje prawa do historycznej Syreny.

Źródło: AK Motor Polska Sp. z o.o.
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strony internetowe: www.nowasyrena.pl/ www.newsyrena.com
http://www.facebook.com/AK.Syrena, http://www.fso-sa.com.pl

piątek, 08 styczeń 2016 00:06

Elegancja, luksus, sport - Audi A4 2017

Napisane przez

    Niektórzy mówią, że nie ma piękniejszego samochodu. Polacy od czasów, kiedy stanowił przedmiot motoryzacyjnych marzeń, lubią go nazywać audikiem.

    Po burzliwych losach firma założona w 1909 roku w Niemczech przez Augusta Horcha, połączona później z NSU (w PRL-u NSU to był szpan!), dzisiaj wchodzi w skład megakoncernu Volkswagena – jedynej niemieckiej pohitlerowskiej marki motoryzacyjnej. A4, podobnie jak BMW trójka, to klasyka niemieckich aut. Nie tylko niemieckich.

    Dlaczego akurat o nim dzisiaj piszę?

    Po pierwsze dlatego, że jeszcze nie pisałem – należę do wyznawców BMW, co nie znaczy że do motoryzacyjnych religii nie jestem w stanie podchodzić "ekumenicznie", doceniając zalety innych "religijnych" marek.

niedziela, 03 styczeń 2016 23:00

Centaur

Napisane przez

    Nowy rok, nowe wystawy, nowe trendy, motoryzacja, korzystając z rozwoju elektronicznych układów kontroli i sterowania, rozwija się ostatnimi laty nadzwyczaj  dynamicznie.

    Jedną z tendencji, która będzie coraz bardziej widoczna na drogach, jest półautomatyzacja jazdy. Do pełnego autonomicznego kierowania samochodem przez komputer, czyli de facto robotyzacji samochodu, mamy jeszcze trochę czasu, ale sądząc po systemach zastosowanych ostatnio w Tesli, półautoamtyzacja jest na wyciągnięcie ręki.

    Co to oznacza? To że z całą pewnością w niektórych sytuacjach, w dobrych warunkach atmosferycznych i na dobrze oznakowanych drogach auto będzie w stanie jechać nawet  i kilka godzin bez ingerencji kierowcy, korzystając z istniejących i wypróbowanych już systemów utrzymywania się w pasie ruchu, zachowania odległości od pojazdu jadącego z przodu czy "czytania" znaków drogowych.

piątek, 18 grudzień 2015 10:11

Malibu - bardzo dobre auto

Napisane przez

Kończy się rok i tradycyjnie czas na wyłonienie najlepszych modeli, czas na wystawy motoryzacyjne; czas pięknych aut i kobiet. Tak się składa, że mimowolnie częściej piszę w tej rubryce o samochodach zagranicznych niż krajowych. Cokolwiek by jednak mówić, doniesienia o śmierci amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego okazują się wielce przesadzone. Przynajmniej na razie. Amerykanie nadal mają ikrę, która pozwala od czasu do czasu oferować coś przyzwoitego.

W tym roku tytuł North American Car of the Year przypadł właśnie rodzimej produkcji – chevrolet malibu 2016. W pierwszej trójce znalazły się ponadto honda civic i mazda MX-5. W grupie truck/utility w pierwszej trójce były honda pilot, nissan iitan XD i volvo XC90. Wśród wymienionych pojazdów, jedynie malibu jest tradycyjnie "krajowe", budowane w montowni w Kansas.

piątek, 11 grudzień 2015 18:26

"Kanadyjska" syrena już na żywo

Napisane przez

Warszawa, 10 grudnia 2015 r. – AK Motor Polska, FSO i Proto Cars mają przyjemność zaprezentować pierwszy od 30 lat oficjalny samochód Syrena – AK Syrenę Meluzynę R (wersja wyścigowa).

Syrena zadebiutuje oficjalnie w Polsce 12 grudnia 2015 roku podczas 53. Rajdu Barbórka Warszawska w jeździe pokazowej na odcinku ulicy Karowej w Warszawie. Można powiedzieć, że jest to również pierwszy, całkowicie nowy samochód Syrena, od czasu kiedy to 30 lat temu ostatnie auto zjechało z linii produkcyjnej. Według założyciela firmy i jednocześnie projektanta nowej Syreny, Arkadiusza Kamińskiego (na zdjęciu), Polaka mieszkającego w Toronto, polska marka samochodowa Syrena właśnie powraca.

AK Syrena Meluzyna R jest w pełni funkcjonalnym prototypem, zbudowanym we współpracy z firmą Proto Cars z Nysy.;

Tutaj przeczytasz wywiad Gońca z pomysłodawcą projektu Arkadiuszem Kamińskim z Toronto

 press release:

AK Motor Polska Sp. z o.o., FSO S.A. i Proto Cars Sp. z o.o. zaprezentują po raz pierwszy, jeżdżący model AK

Syreny Meluzyny R podczas tegorocznego Rajdu Barbórka Warszawska w grudniu 2015 roku.

Warszawa, 10 grudnia 2015 r. – AK Motor Polska, FSO i Proto Cars mają przyjemność zaprezentować, pierwszy od

30 lat oficjalny samochód Syrena - AK Syrenę Meluzynę R (wersja wyścigowa).

Nowoczesna Syrena zadebiutuje oficjalnie w Polsce 12 grudnia 2015 roku podczas 53.Rajdu Barbórka Warszawska

w jeździe pokazowej na odcinku ulicy Karowej w Warszawie.

31 października 2013 roku, firma AK Motor Interntional Corporation ogłosiła, że integralną częścią reaktywacji

marki będzie jej powrót do motorsportu. AK Syrena Meluzyna R jest więc spełnieniem obietnicy, jaką złożyliśmy na

początku tworzenia firmy. Można powiedzieć, że jest to również pierwszy, całkowicie nowy samochód Syrena, od

czasu kiedy to 30 lat temu ostatnie auto zjechało z linii produkcyjnej. Według założyciela firmy i jednocześnie

projektanta nowej Syreny, Arkadiusza Kamińskiego, Polaka mieszkającego w Kanadzie, polska marka samochodowa

Syrena właśnie powraca.

AK Syrena Meluzyna R jest w pełni funkcjonalnym prototypem, zbudowanym we współpracy z firmą Proto Cars z

Nysy, przeznaczonym do jazdy na torach wyścigowych (nie do jazdy po drogach publicznych).

Już dziś umożliwiamy kierowcom wyścigowym składanie zamówień na Syrenę Meluzynę R. Każdy pojazd będzie

budowany ręcznie na ramie rurowej ze stali, z możliwością realizacji specjalnych, indywidulanych zamówień na

życzenie kierowcy. Zamówienia i zapytania ofertowe prosimy składać pod aderesm mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Poniżej specyfikacja techniczna AK Syreny Meluzyny R (w mm):

Rozstaw Osi - 2508

Rozstaw kół - przód - 1529

Rozstaw kół - tył - 1529

Długość - 4037

Szerokość - 1821

Wysokość - 1439

Prześwit pod samochodem - 120

Opony - Pirelli 225/650-18TLVA RE7

Struktura rurowa stalowa

Różne 4 cylindrowe, 4-suwowy,

Napęd na 4 koła,

Turboładowanie,

Ponad 400 koni mechanicznych

Informacja o AK Motor Polska Sp. z o.o.: Założona 14.02.2012 w Toronto, Kanada, AK Motor International Corporation jest

spółką zarządzającą własnością intelektualną w branży motoryzacyjnej. AK Motor specjalizuje się w zarządzaniu aktywami

marki, innowacjami technologicznymi i biznesowymi, jak również komercjalizacją i licencjonowaniem aktywów majątkowych. W

lutym 2013 r., AK Motor, w porozumieniu z FSO uzyskała prawa do stosowania znaku Syrena dla nowoprojektowanych

pojazdów. 9 lipca 2014 r. została założona w Warszawie, w Polsce, spółka AK Motor Polska Sp. z o.o., w celu kierowania

rozwojem pojazdów marki Syrena.

www.nowasyrena.pl,www.facebook.com/AK.Syrena

Informacja o FSO S.A.: Powstała 6 listopada 1951 r. w Warszawie, jest jednym z najbardziej znanych producentów samochodów

w Polsce. Fabryka Samochodów Osobowych odpowiada za stworzenie i rozwój wielu polskich marek pojazdów uznawanych za

klasyki, takich jak Warszawa, Syrena, Polonez i wiele innych. FSO obecnie świadczy usługi w zakresie produkcji części i

komponentów samochodowych na rzecz producentów oryginalnych części oraz posiada zdolność do wytwarzania gotowych

samochodów.

http://www.fso-sa.com.pl/pl-PL/, https://www.facebook.com/pages/Fabryka-SamochodowOsobowych/

niedziela, 13 grudzień 2015 18:03

Zgrzytam zębami

Napisane przez

Wiedziałem, po prostu wiedziałem (i pisałem o tym), że tak będzie. Gdy zobaczyłem w czasie igrzysk panamerykańskich wydzielone pasy ruchu na autostradzie Gardiner, z napisem "temporary", tknęło mnie, że na pewno będzie to już na stałe.

Nie ulega wątpliwości, że wybrano nam (a przynajmniej mnie, bo ja na nich w życiu nie głosowałem) rząd wrogi wobec samochodu i nienawidzący normalnych ludzi z rodzinami. Wszystkich nas, którzy codziennie musimy tego samochodu używać.

Fajnie jest przesiąść się do metra, gdy się pracuje od 9 do 5 na państwowej posadzie i nie trzeba odbierać dzieci ze szkoły, przedszkola tudzież robić uzupełniających zakupów po drodze. Jeszcze fajniej jest, gdy mamy robotę w legislaturze czy na ratuszu i wożą nas limuzyną, wtedy możemy postulować, by – kiedy jest ładna pogoda – przesiadać się na rower...

piątek, 04 grudzień 2015 14:39

Zamiast BMW? Hyundai genesis

Napisane przez

Czy można w ogóle zastanawiać się, czy zamiast BMW kupić hyundaia?! Dożyliśmy takich czasów, że jednak można.

Pewnie, że w BMW znajdziemy europejskie wyrafinowanie, a hyundai w wielu aspektach może wydawać się nouveau-riche, na przykład gdy chodzi o plastikowy wystrój kabiny, ale sześciobiegowa ręczna skrzynia biegów sprzęgnięta z 348-konnym (sic!) sześciocylindrowym motorem o bezpośrednim wtrysku pozwala szczerzyć zęby w radosnych przeciążeniach.

Na dodatek, za tę kieszonkową rakietę o wadze 1628 kg z napędem na tylne koła zapłacimy mniej niż... 30 tys. dolarów.

Hyundai słynie z podbijania stawki we wszystkich segmentach samochodów, a wyścigowa opcja Hyundaia genesis R-Spec jest klasą dla siebie i na kanadyjskim rynku nie znajdziemy niczego równie potężnego poniżej 30 tys.

piątek, 27 listopad 2015 14:44

Czego warto się trzymać?

Napisane przez

Na początek coś małego, co cieszy. Otóż wróciłem niedawno z Polski, gdzie od czasu do czasu zdarza mi się podróżować po obcych miejscach i przydałby się GPS.

Niby można wziąć stąd i ładować tamtejsze mapy, niby mapa jest w każdej komórce, ale zabierając tutejszego smartfona, ze względu na drakońskie opłaty wyłączam w nim funkcję "data", a przy takim ustawieniu mapy ładują się wyłącznie przy podłączeniu do sieci wi-fi. Chyba że...

Chyba że przed wyjazdem władujemy sobie aplikację od niedawna udostępnianą przez Nokię – HERE Maps. Wówczas możemy załadować dowolny kraj, stan lub prowincję, zanim ruszymy w drogę, a HERE przekształci nasz smartfon (iPhone lub android) w funkcjonalny GPS, bez konieczności podłączenia do jakiejkolwiek sieci, wystarczy, że będzie zasiąg satelitów. – Oczywiście nasz telefon musi mieć w środku moduł GPS, ale obecnie większość ma.

piątek, 20 listopad 2015 14:31

Lista złych typów

Napisane przez

Oczywiście, każdy z nas trafił w życiu na jakiegoś lemona. Zdarza się to nawet najlepszym markom. Nikt nie jest perfekcyjny i nie ma perfekcyjnych samochodów. Są jednak mniej lub bardziej udane modele. Słowem, są auta odwzajemniające miłość posiadacza i są takie, które warto jak najszybciej odesłać z domu.

Niedawno magazyn "Forbes", który specjalizuje się raczej w sprawach finansowych i ekonomicznych, opublikował zestawienie 15 aut, z którymi warto dać sobie spokój. Nowych aut, które mamy dziś na parkingach u dilerów. Lista zaczyna się od pozycji 15., na której jest smart for two. Tutaj mała uwaga, proszę się nie sugerować do końca. Jeśli komuś smart podoba się z powodów – nazwijmy je – pozamotoryzacyjnych, no to może powinien jednak spróbować. W przypadku najnowszego dwumiejscowego smarta, trudno zaprzeczyć, że łatwo się go parkuje. Ta czterokołowa motorynka – czego można się domyślać – nie wymaga też specjalnie wiele paliwa, jednak to, które żłopie, jest dosyć kosztowne, bo wysoko oktanowe. Smart for two szybko też traci na wartości, ma niezbyt udaną skrzynię biegów i silnik, przy którym są sytuacje, gdy gaz wciska się w podłogę.

piątek, 13 listopad 2015 14:33

All-weather to nie all-season

Napisane przez

Akurat jestem jeszcze przed przekręcaniem kół, a co się człowiek nakręci tych śrub w kołach, to jego. Zabawę tę traktuję jako zaprawę fizyczną między porami roku i zastanawiam się, czy na pewno tak musi być i czy nie można w zamian robić czegoś przyjemniejszego.

Czy w świecie supertechnologii, rzeczywiście jesteśmy skazani na posiadanie dwóch zestawów opon? Czy nasz przemysł, który prześciga się w produktach lateksowych i gumowych, nie jest w stanie wyprodukować jednego rodzaju dobrych opon, i na zimę, i na lato?

Otóż jest taka możliwość! Specjaliści tropem Kubusia Puchatka poszli jednak po rozum do głowy i zastanowili się co też muszą uczynić, aby opona zimowa, tak fantastycznie reagująca na zimne ośnieżone nawierzchnie, nie traciła swych właściwości na rozgrzanym asfalcie i nie "pociła się" w zetknięciu z 50-stopniowym asfaltem.

Rezultatem tego myślenia jest opona na każdą pogodę all-weather tire, nie mylić z all-season tire. Jest to po prostu opona zimowa, która może być pozostawiona na kołach na lato. To tak w skrócie. Jakie są minusy takiego rozwiązania? (No bo chyba jakieś muszą być?) Tylko takie, że zimowa guma latem jest nieco twardsza, a więc jazda wydaje się nieco bardziej sztywna i odrobinę głośna. Jednak pod względem charakterystyk zachowania, trzymania się nawierzchni i drogi hamowania, opona wielopogodowa jest "mucha nie siada".

A zatem adios jesienne i wiosenne przykręcanie i odkręcanie, wreszcie mamy jedną oponę do zdarcia na cały rok.

Zwykłe opony wielosezonowe są gorsze zimą nie tylko ze względu na rysunek bieżnika, ale przede wszystkim dlatego – tak nam się głównie tłumaczy – że ich guma traci swe dobre właściwości poniżej 7 stopni Celsjusza. Opony wielopogodowej ten problem nie dotyczy. Jest ona bardzo mocno zbudowana, przez co większość nadaje się do szybszej jazdy i ma oznaczenie prędkości "H", czyli do 210 km/h. Ich bieżnik jest też nieco bardziej rozsunięty i ma większe przerwy niż w oponach wielosezonowych, dlatego łatwiej im wyciskać spod siebie śnieg i śnieżną breję, ale to na suchym daje nieco więcej hałasu.

W testach, jakim poddano kilka rodzajów opon zimowych, kilka wielosezonowych i trzy all-weather, wyszło na to, że przy hamowaniu na lodzie te ostatnie pozwalały się zatrzymać na dystansie o 20 proc. krótszym niż wielosezonowe, a opony zimowe skracały ten dystans o dalsze 15 proc. w stosunku do wielopogodowych. Jednak przy nawierzchni mokrej albo suchej – zmrożonej, te ostatnie wygrywały z zimowymi, a na śnieżnej brei wszystkie rodzaje zachowywały się podobnie.

Czy zatem warto spróbować? No pewnie, że tak, zwłaszcza że dla większości z nas zimowa jazda oznacza poruszanie się bo mniej lub bardziej odśnieżonych ulicach, i rzadko jeździmy w prawdziwie kopnym śniegu. Jeśli zaś nas to złapie, wówczas z tarapatów łatwo wyciągną nas łańcuchy na koła, które zawsze warto mieć zimą ze sobą na wszelki wypadek. Opon all-weather nie ma wiele, ale w Canadian Tire możemy dostać np. Hankook Optima 4S, a w Kal Tire Nokian Nordman czy Vredestein Quatrac.

Oto kilka opinii użytkowników tych ostatnich opon:

– Czytałem na ich temat wiele, bardzo różnych wypowiedzi i powiem, że mało miarodajnych. Postanowiłem zaryzykować... Opony "odpłaciły się" w jakości ich użytkowania!!! Jeżdżę dynamicznie i mogę na oponach polegać. Na suchej nawierzchni sprawują się cichutko i bardzo komfortowo, nie uginają się zbyt mocno na zakrętach, a to dla mnie istotna cecha. Mokra nawierzchnia też nie jest problemem, samochód prawidłowo się prowadzi nawet powyżej 150 km/h, wiadomo, że jak wjadę w głęboką kałużę, to będzie odczuwalny spadek przyczepności, ale jest on niewielki. Quatrac świetnie dają sobie radę na zaśnieżonej drodze, zarówno na świeżym i głębokim śniegu, jak i na ubitym i bardziej śliskim...

– Przejechałem na tych oponach około 20 000 km. Opony w każdych warunkach zachowują się bardzo dobrze. Jeździłem w większości w mieście, ale były też długie trasy po autostradach z dużymi prędkościami, jak i w terenie, a nawet w lesie po piachu i w błocie.

– Vredestein Quatrac 3 to nie jest opona dla ludzi pędzących 200 km/h lewym pasem, ale spokojnie 130 km/h prawym. Troszkę głośna przy ponad 100 km/h, ale nie jest to aż tak odczuwalne, żeby denerwowało. Dobrze amortyzuje nierówności na drodze. Latem da się odczuć miękkość mieszanki, ale w niczym to nie przeszkadza, w zakrętach jest stabilna. Jeszcze nigdy nie włączył mi się ABS, a nieraz trzeba było ostro hamować.

Tyle wypowiedzi kierowców, którzy recenzowali quatraki na stronach www.oponeo.pl.

Oczywiście, żadna opona nie zapewni nam stuprocentowej przyczepności w każdych warunkach i każda ma takie warunki, w których wpada w poślizg, zatem zimą po prostu musimy to wiedzieć i dostosować prędkość do warunków. Przy zakupie kolejnego zestawu ogumienia warto jednak wziąć pod uwagę świetne w każdej pogodzie opony, i na zimę, i na lato, do czego szczerze namawia

Wasz Sobiesław