Goniec

Register Login

Moto-Goniec

Moto-Goniec

piątek, 09 sierpień 2013 18:02

Mazda 5 - Praktyczne, ekonomiczne, przyjemne

Napisane przez

Mazda oferuje na kanadyjskim rynku ciekawą paletę modeli zdolną zaspokoić najbardziej wybrednych kierowców. Są to auta, które dają dużą przyjemność z obcowania z nimi i mazda 5 nie należy do wyjątków. Mały van jednocześnie na tyle zwinny, by nim jeździć bez poczucia mułowatości i rozlazłości.

6-miejscowe auto dla młodej i nie tak młodej rodziny, w które włożysz rower, deskę czy narty. Na dodatek, co bardzo, bardzo miłe, mazda 5 oferowana jest w wariancie z manualną skrzynią biegów.

mazda5wnetrze

Dla dwojga rodziców z dwójką dzieci i psem jest to rozwiązanie idealne; ekonomiczne i przyjemne. Dlatego nie ma też się co dziwić, że samochód ten był i jest niezwykle popularny w Kanadzie (jesteśmy jednak bardziej praktyczni od ogarniętych manią "wielkiego" Amerykanów). Był taki moment, kiedy ten produkowany od 1998 roku minivan w przeliczeniu na głowę sprzedawał się w Kanadzie 10 razy lepiej niż w USA.

Od 2012 roku mazda 5 została znacząco odmłodzona – nowa deska rozdzielcza i nowy 2,5-litrowy silnik, który daje 157 KM mocy, znacznie podniosły atrakcyjność modelu. Zwiększono liczbę biegów w ręcznej przekładni z 5 do 6, co wyraźnie poprawiło zużycie paliwa, zwłaszcza przy dalekich wojażach, obniżając obroty przy większych prędkościach. Liczbę biegów automatu też podniesiono do 5, do klimatyzacji dodano automatyczną kontrolę warunków, doszły też elektroniczne ulepszenia systemu hamulcowego, dodano boczne poduszki powietrzne.

Oczywiście, jak w każdym samochodzie, w maździe można też dostać wszystkie współczesne wygody w rodzaju podgrzewanych skórzanych siedzeń czy szyberdachu. Oczywiste jest również, że za wyposażenie dodatkowe będziemy musieli o kilka tysięcy powiększyć cenę modelu podstawowego.

Z doświadczeń dziennikarzy testujących model wnosić można, że mimo całkiem sporych rozmiarów ten mały van pali niewiele, bo realnie ok. 10,5 litra w jeździe mieszanej (inni schodzili do 8,2) – fabryka podaje 9,5 litra w mieście i 6,7 litra po drodze, ale jak wszyscy wiemy, dane te w zetknięciu z rzeczywistością mają się jak pięść do nosa.

W zestawieniu magazynu "Carguide" z USA powołującego się na analizę danych z 17 raportów jazdy próbnej mazdę 5 zaklasyfikowano na 4. pozycji wśród sześciu najlepszych minivanów.

Samochód otrzymał też w roku 2013 nagrodę najlepszego minivana pod względem stosunku ceny do wartości.

Malkontenci narzekają, że jak na vana mazda 5 nie jest dość pojemna (jedynie 6 osób) oraz że trzeci rząd foteli nie pozwala na wygodną jazdę. W wielu wypadkach trzeci rząd foteli wykorzystywany jest raczej jako przestrzeń bagażowa niż miejsce przewożenia pasażerów.

Widoczność z miejsca kierowcy jest dobra, zaś 2,5-litrowa czwórka, mimo że nie pozwala czuć się jak Mr. Strangelove na rakiecie, to jednak zapewnia płynną jazdę. Silnik wyposażono w zmienne ustawienie zaworów. Auto ma 163 stopo-funty momentu obrotowego już przy 4 tys. obrotów, a nawet wcześniej.

Miłym "dodatkiem" całości jest fakt, że nie trzeba lać do tego jakiejś specjalnej benzyny, wystarczy najtańsza, "regular".

Jeśli chodzi o stabilność na zakrętach, to wiele osób uważa, że mazda 5 powinno się bardziej zakwalifikować jako usportowiony, nieco wyższy sedan niż minivan, bo nie kolebie się i dobrze trzyma się drogi. Tym bardziej, że jest to auto całkiem zwrotne.

O czym zapewnia
Wasz Sobiesław

sobota, 03 sierpień 2013 14:54

Obywatelu, pedałuj sam

Napisane przez

Już miałem pisać o kolejnym samochodzie, kiedy wpadła mi w oko notatka prasowa o kolejnej akcji naszych dzielnych policjantów, którzy w sierpniu wzięli sobie na tapetę posiadaczy e-bajków, czyli elektrycznych rowerów.

e-bike

Jak już pisałem na tych łamach, jest to ostatnio bardzo atrakcyjny środek transportu, tani i wygodny, godny większego upowszechnienia.

Dlatego bez sensu jest akcja policji w sytuacji, kiedy na dobrą sprawę nie wiadomo do końca, jakie przepisy obowiązują i jak podchodzić do różnych rodzajów tych pojazdów – jedni jeżdżą z przypominającymi klasyczne skutery pojazdami, a inni kupują na ebeju koło z motorem do zwykłego roweru.

W tym drugim przypadku stwierdzenie, że ktoś akurat używa napędu elektrycznego, jest dość trudne, a to właśnie od tego zależy, jak przepisy traktują taki pojazd.

I tak, na przykład, w Toronto przepisy zabraniają jazdy elektrycznymi rowerami po ścieżkach rowerowych jak Martin Goodman Trail, i zlekceważenie tego zarządzenia może kosztować nas mandat w wysokości 395 dol.

Jeśli chodzi o korzystanie z wydzielonych pasów rowerowych na ulicach, to właściciele e-bajków mogą w Toronto po nich jeździć, ale tylko wtedy gdy używają siły własnych mięśni (więc drogi rowerzysto, niech cię nie korci, żeby pod górkę dotknąć manetki gazu). Ciekawym, jak inspektorzy miejscy będą sprawdzać takich delikwentów, być może po stanie zapocenia – jeśli ktoś będzie spocony – to OK, jechał, kręcąc nogami.

– Tu też nie ma przelewek, bo przychwyconych na używaniu elektrycznego wspomagania czeka kara w wysokości 80 dol. Cóż więc ma zrobić posiadacz roweru elektrycznego? Otóż, jeśli ulica jest wystarczająco szeroka, ma jechać po prawej stronie samochodów i lewej rowerów jadących wydzielonym pasem rowerowym, a jeśli nie jest, "powinien wybrać inną ulicę bez wydzielonych pasów ruchu dla rowerów".

Inne istotne przepisy miasta Toronto stanowią, że jeździć na elektrycznym rowerze mogą jedynie osoby powyżej 16. roku życia; że wszystkich obowiązują kaski rowerowe (w tym pasażerów); że ze skuterów, które pro forma nadal wyposażane są w pedały, nie wolno ich zdejmować, ponieważ taki pojazd będzie uznany za nielegalny w myśl przepisów kodeksu drogowego, że nie można tak modyfikować motoru, by przekroczyć górny limit prędkości 32 km/h – co jest o tyle śmieszne, że przeciętny rowerzysta szosowy z palcem w kieszeni ten pułap przekracza, a więc legalnie ze wspomaganiem elektrycznym może jechać tylko do 32 km/h, a następnie powinien już pedałować samodzielnie.

Co z tego wszystkiego wynika? Ano to, że prawo regulujące ten rodzaj transportu nie nadąża za rzeczywistością, a fakt, że policja będzie w ramach jakiejś akcji to prawo egzekwować, dodaje kolorytu temu przepisowemu wariactwu. Wynika z tego również, że urzędnicy miejscy poruszają się w obszarach lingwistycznych godnych oddziału schizofreników szpitala psychiatrycznego i że dopóki nie musimy z tego powodu wybulić kilkuset dolarów, to jest to śmieszne, gdy jednak nas dopadną grzywny, staje się smutne.

Konkluzja zaś jest taka, że rowery elektryczne to dzisiaj główny "pojazd-deklaracja" ludzi wolnych, anarchizujący rynek motoryzacyjny.

Dlaczego? No bo, Drogie Koleżanki i Koledzy, jeżdżąc e-bajkiem, nie płacimy podatków, jakimi obciążone jest w tym kraju prawie każde poruszanie się, a jeżeli jeszcze skombinujemy w domu jakiś mały wiatraczek, baterie słoneczne czy inne ustrojstwo, to będziemy szusowali po szosach zupełnie darmo. Czyli tak jak Pan Bóg przykazał, stwarzając dla nas ten świat.

I to jest ta straszna perspektywa, od której żerującej na nas bandzie urzędasów blednie ze złości lico. No bo jakże tak można poza kontrolą i poza podatkiem?!

Jeśli zaś kogoś interesują możliwości e-bajkowe, polecam ebay, no i oczywiście swój poprzedni artykuł rowerowy – który wciąż przeczytać można na stronach internetowych.

No i tak wyszedł mi tekst o rowerach, a miał być o maździe 5. Co się odwlecze nie uciecze – zapraszam za tydzień.

Wasz Sobiesław

piątek, 26 lipiec 2013 22:17

Cruze z niemieckim akcentem

Napisane przez

Jest to segment samochodów, który można nazwać nic szczególnego, po prostu auto marki auto, coś do jeżdżenia dla ludzi, chcących mieć środek komunikacji, coś czym w miarę wygodnie i bez przygód przejadą z punktu A do punktu B.

Jest to segment bardzo zatłoczony, ponieważ – chyba nikt się nie zdziwi – takich nabywców samochodów jest najwięcej.

Na kontynencie amerykańskim od dłuższego czasu prym w tej kategorii pojazdów wiodą Japończycy i Koreańczycy, honda, toyota, hyundai czy kia wprowadziły na rynek samochody, które z amerykańskich propozycji GM czy Chryslera uczyniły często psujące się dziwactwa.

Modele, które jedno pokolenie wcześniej były niepodzielnymi królami amerykańskich szos, zaczęły rdzewieć na placach dilerów. Stało się tak między innymi za sprawą szybszego przyjęcia przez Azjatów motoryzacyjnych trendów, zaoferowania mniejszych aut i silników. Amerykanie musieli nadrabiać i doganiać. Z gorszym lub lepszym skutkiem im się to udało.

General Motors od kilku lat produkuje bardzo dobre auta przeciętne, choć zdarzyły mu się nieudane eksperymenty z przejętą koreańską linią daewoo. Takie wozy, jak chevy cavalier, dobrze się sprzedawały. Wielu zastanawiało się, dlaczego koncern zrezygnował z produkcji tej linii. Do sprzedaży weszła jednak nowa oferta ciekawych propozycji, w tym cruze. Opracowany globalnie we współpracy z Azjatami wypalił i ma całkiem dobre recenzje za, w roku 2013 przeszedł pierwszy poważny lifting.

Owszem, nie jest to rakieta, ale samochód na nasze czasy – w miarę oszczędny, bardzo bezpieczny i wygodny. Czterocylindrowy silnik o pojemności 1,8 litra daje 138 KM mocy, co można trochę porawić, kupując wersję z turbo, sześciobiegową automatyczną przekładnią, choć zmienia biegi dosyć leniwie, to jednak pozwala na sensowne przyspieszenia, zaś gdy ktoś chce bardziej dynamicznej jazdy, weźmie sześciobiegową przekładnię ręczną.

Auto w wersji podstawowej ma traction control, stability control i boczne poduszki powietrzne, w sumie jest ich 10, plus zestaw elektronicznych gadżetów w rodzaju odtwarzacza MP3 i bluetooth.

GM uznał, że właśnie platforma – cruze – najbardziej nadaje się do rozpoczęcia konkurencji z niemieckimi tuzami rynku i od tego roku w modelu 2014 będzie proponował cruze'y z turbodoładowanym dieslem. Będzie to w salonach GM pierwszy samochód osobowy z napędem silnikiem wysokoprężnym od 35 lat. Tym razem ma to być coś – silnik zaprojektowany przez Włochów, a produkowany – gdzieżby indziej – w Niemczech, w Kaiserslautern, pochodzący z rodziny opli. Projekt sprawdzony od 15 lat w zaawansowanym stadium rozwojowym. Oczywiście na rynek amerykański musiał przejść trochę modernizacji – jak choćby zyskać system wtrysku mocznika w celu zredukowania emisji smogotwórczego NO2.

ScreenShot00148Inna rzecz to przystosowanie do północnoamerykańskich ekstremów klimatycznych. Jednak jeśli się dobrze przyjrzeć, jest to w zasadzie ta sama jednostka napędowa, która od lat popycha do przodu ople astra. Diesel w miarę cichy i ekonomiczny, który ze swoich 2 litrów pojemności wyciąga 151 KM i 264 stopofunty momentu obrotowego, podczas gdy jetta TDI ma 140 KM mocy i 236 stopofuntów momentu obrotowego. Lepsza jest też w przypadku "amerykańskiego" diesla ekonomia spalania paliwa. Ponadto jak wszystkie współczesne diesle, diesel cruze'a dostarcza maksymalny moment obrotowy w bardzo niskim zakresie obrotów od 1750 do 3000, zaś turbo może w krótkich chwilach, kiedy musimy się nagle ewakuować na drodze, zwiększyć to jeszcze do 280 stopo-funtów. Do 60 mil rozpędzimy się w 8,6 sekundy, co źle nie wygląda. I to wszystko przy zasięgu autostradowym sięgającym 1200 km na jednym baku. Czyli tankujemy w Toronto, jedziemy do Montrealu na weekend, tam kręcimy się po mieście i wracamy bez tankowania na tym samym baku!

Na wolnych obrotach i przy zapalaniu diesel cruze'a wydaje się być nieco głośniejszy od jetty, ale gdy wsiądziemy do auta, zupełnie tego nie odczujemy, a to dzięki zastosowaniu rozlicznych metod wyciszania zaadaptowanych z buicka verano.

No i takiego turbodiesla będziemy mogli kupić za ok. 25 tys., czyli trochę mniej niż jettę TDI. Czy to wystarczy, żeby przeciągnąć fanów ropniaków na amerykańską stronę? Czas pokaże, w każdym razie cruze diesel ma być mariażem tego co najlepsze w niemieckich systemach napędu (nie darmo wszak GM jest właścicielem Opla) i tego co dobre w amerykańskich systemach zapewniania komfortu – co decyduje w wielu wypadkach o tym, dlaczego kupujemy takie czy inne auto.

Jak wszystkie diesle, tak i ten do cruze'a jest cięższy w porównaniu z silnikiem benzynowym, i to o ok. 100 kg, co nie jest bez znaczenia dla ogólnego wyważenia samochodu. Cięższy nos powoduje lekką podsterowność, ale w końcu nie jeździmy tym autem na wyścigi.

Czy to wszystko wystarczy, by podjąć konkurencję z bezwzględnymi królami dieslowego rynku Ameryki, golfem i jettą TDI – wszystko zależy od jakości. Jeśli rzeczywiście auto spełni zapowiadane osiągi, będzie miało dobry serwis – a przecież sieć serwisów GM jest wiele większa niż VW – i będzie bardziej amerykańskie (cruze'y montowane są w Ohio w Lordstown, gdzie zastąpiły cobalta) od składanej w Meksyku jetty, to czemu nie. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach naprawdę powinniśmy popierać nasze miejsca pracy i każdy przejaw kontynentalnej produkcji wysokiej jakości.

Dlatego z serca radzę, by będąc na kupnie diesla, zajrzeć do salonu GM i posłuchać, czy to auto rzeczywiście mówi do nas po niemiecku.

Wasz Sobiesław

niedziela, 21 lipiec 2013 11:01

Upał w samochodzie

Napisane przez

Lato zaczęło dawać się we znaki, więc dzisiaj porozmawiajmy nieco o jeżdżeniu w upałach. Zacznę od rzeczy podstawowych, czyli od tego, byśmy zawsze pamiętali o dowodnieniu siebie i bliskich, a w samochodzie wozili galonowy baniaczek z czystą wodą. Po co?

Na wypadek, gdy zdarzy nam się coś nieprzewidzianego – choćby stanie w korku na autostradzie, albo gdy zepsuje się klimatyzacja. Zresztą pamiętam – wożenie galona wody na osobę jest zalecane np. przy wjeżdżaniu na amerykańskie pustynie, gdzie upał walczy z nami od świtu do nocy.
Tak czy owak galon nie zaszkodzi.

Druga bardzo ważna sprawa to by nigdy nie zostawiać w samochodzie nie tylko dzieci, ale żadnych zwierząt domowych. Wyłączając klimatyzowany samochód i wyskakując po jakiś drobiazg na plazie, łatwo odnieść wrażenie, że ta klimatyzowana kubatura jakoś tam utrzyma się do naszego powrotu, tymczasem temperatura wewnątrz samochodu zostawionego na słońcu szybko wzrasta czasem nawet do 90 stopni Celsjusza. Na dodatek małe stworzenia – dzieci nie wykluczając – mają gorszy od naszego stosunek powierzchni do masy ciała i ulegają szybszemu wychłodzeniu i przegrzaniu.

Jeśli widzimy, że w zostawionym na słońcu samochodzie jest dziecko albo miłe sercu stworzenie, bierzemy klucz do opon lub blokadę kierownicy albo co tam kto ma pod ręką i wybijamy szybę – proszę pamiętać, by było to zawsze jak najdalej od miejsca, gdzie jest ratowana osoba czy stworzenie – a następnie wzywamy policję, dzwoniąc na 911, i udzielamy pierwszej pomocy.

W upały, podobnie jak przy wielkich mrozach, trzeba pamiętać o wczesnym tankowaniu, nie zostawiajmy 1/10 baku w nadziei, że jutro dotankujemy – możemy utknąć w korku pozbawieni nagle klimatyzacji i to będzie kanał.

Tak więc generalna zasada jest taka, aby myśleć zawczasu i zdawać sobie sprawę, że upał podobnie jak mróz, może nas zabić.

Niebezpieczne jest zwłaszcza przegrzanie, które prowadzi do błędnej oceny sytuacji, majaków i w konsekwencji wypadku.

A co, jeśli nasze auto nie ma klimatyzacji, a na zewnątrz temperatura sięga 35 stopni?

Pierwsza zdroworozsądkowa zasada mówi – nie jedź! Po co narażać się na niebezpieczeństwo dla błahych powodów. Druga – jeśli musisz jechać – zaopatrz się w wodę, dobrze działa zmoczona chustka z lodem na głowę – generalnie wszystko, co pozwoli nam się nieco schłodzić.

Jeśli zostawiamy auto na nasłonecznionym parkingu, dobrze też jest mieć zasłony odbijające promienie tak na tylną, jak przednią szybę, gdy wrócimy, będziemy mogli mieć nadzieję, że temperatura jednak nie zetnie nam białka. Kupić te zasłonki można nawet w Dollaramie. Jest to pomysł prosty i skuteczny.

Co jeszcze?

Kolejna rzecz to polaryzowane okulary przeciwsłoneczne, które ochronią nas przed nadpowierzchniową fatamorganą drogową, kiedy to nagrzane powietrze nad asfaltem powoduje, że wydaje się nam, iż jest to tafla jeziora.

Spolaryzowane szkła usuwają ten problem, a co za tym idzie, zmniejszają zmęczenie długotrwałą jazdą w upałach.

W Ameryce problemem może być też usytuowanie słońca. Może to nie brzmi zbyt mądrze, ale chodzi mi o to, że wiele autostrad biegnie po prostej na wschód lub zachód. Wówczas to możemy mieć przed sobą lampion słońca na wprost oczu, i to nie przez 5 minut, a na przykład przez trzy godziny jazdy. Powoduje to majaki i prowadzi do zmęczenia. Na dodatek nie zawsze problem da się zlikwidować samochodową przesłoną przeciwsłoneczną.

Lepszym rozwiązaniem jest czapka z długim daszkiem – jest to rozwiązanie stosowane często przez pilotów mniejszych samolotów, którzy podobny problem mają o wiele częściej niż kierowcy.

Inne niebezpieczeństwo letniej jazdy to zmęczenie poplażowe. Jesteśmy cały dzień na plaży lub w jakichkolwiek innych okolicznościach "przyrodniczych", a potem czas do domu, i to często w dużym ruchu i korkach. Na dodatek poprzedniego dnia jeszcze nieco zabalowaliśmy. Już po pół godziny drogi wiemy, że będzie ciężko, głowa nam się kiwa, i najchętniej byśmy się położyli na leżance.

Znów, Drogi Kierowco, zacznij myśleć zawczasu, i myśl nie o tym, jaki jesteś chojrak i zawadiaka, tylko o tym, jak sobie Twoje dzieci poradzą bez ojca lub matki, lub o tym, jak sobie poradzisz w dalszym życiu ze świadomością, że zabiłeś własne dzieci, bezrozumnie prowadząc auto. Te myśli zawsze powinny nam towarzyszyć, gdy sięgamy po szklankę piwa albo uznajemy, że zostaniemy na plaży do zachodu słońca i wrócimy nocą (co wszystkie opisane problemy zmęczeniowe jeszcze potęguje).

Oczywiście, podczas jazdy w upały, jak i w czasie jazdy w mrozy dobrze jest się często zatrzymywać, robić sobie odpoczynek dla rozprostowania kości i schłodzenia w jakimś przydrożnym wodopoju.

To tyle, jeśli chodzi o ludzi.

Jeśli chodzi o nasze auto, ważne są właściwie napompowane opony, sprawdzone – a najlepiej wymienione paski klinowe – sprawdzona i nabita klimatyzacja; sprawdzone przewody z chłodnicy. Czasem w upały da nam znać rzecz, którą zaniedbywaliśmy wcześniej, jak na przykład włącznik wentylatora chłodnicy. W każdym razie, gdy nasz silnik zaczyna się gotować, stajemy na poboczu, trzymamy na wolnych obrotach i patrzymy, co się dzieje – te wolne obroty powodują, że motor nadal jest chłodzony – chyba że poszła cała chłodnica lub jakiś przewód do niej – wówczas dobrze jest mieć nieocenioną duct tape, którą każdą gumę idzie zreperować – wodę w miarę czystą możemy dolać skądkolwiek. – Oczywiście, z otwarciem korka chłodnicy czekamy do całkowitego wychłodzenia, bo to naprawdę może nas mocno poparzyć.

Lato to najprzyjemniejsza pora roku, przyjemności nie zwalniają nas jednak od używania szarych komórek, do czego Państwa szczerze zachęcam, życząc wspaniałych wojaży po drogach Ontario i nie tylko.

Wasz Sobiesław

sobota, 13 lipiec 2013 19:39

Obywatelu, woda to żywioł niebezpieczny...

Napisane przez

Samochod-zalany-po-dach

Pozwoliłem sobie zacząć cytatem z nieśmiertelnego "Rejsu", bo ostatnie wypadki w Toronto pokazały, że żywioł ten czasem zastaje nas w samochodzie. Dlatego warto wiedzieć, co robić, gdy – na przykład – utkniemy w wielkiej kałuży przekształcającej się z minuty na minutę w rwący potok. 

Po pierwsze, bądźmy mądrzy przed szkodą, czyli jeśli widzimy, że pod wiaduktem czy w jakimkolwiek innym miejscu zbiera się woda, nie wjeżdżajmy – pierwsza zasada każdej samoobrony, również tej przed przyrodą, mówi, unikaj starcia, a więc jeśli to możliwe, unikajmy starcia z siłami natury, no bo niestety na nie nie ma mocnych. Nie zachowujmy się jak dziecko z highschoolu i nie pokazujmy, że nasz suv, to – jak go panie dobrze rozpędzić – przejedzie na drugą stroną jeziora Ontario – zazwyczaj nie przejedzie, bo dzisiejsze suvy to w większości wypadków "kulturyści" z wkładkami silikonowymi zamiast mięśni, a nie poważne auta terenowe. Tak więc zdajmy sobie zawczasu sprawę, że silnik, aby pracować, potrzebuje powietrza, i musi mieć gdzie wydalać spaliny. Jeśli któraś z tych dróg zostanie zablokowana, to nam zdechnie – być może na środku tworzącego się jeziorka, i będziemy musieli się zmoczyć. Oczywiście, mieszka w wielkich miastach garstka ludzi, którzy znają off-roadowe właściwości swoich aut, gustują w dobrze wyposażonych terenówkach ze snorkelem przy motorze. Wówczas rzeczywiście, takim autem są w stanie przejechać zanurzeni po szyję w wodzie. Ale to jest margines. Większość ofiar nagłych powodzi to panie i panowie, którzy wyjechawszy z biura, za wszelką cenę chcą dotrzeć do domu na kolejny odcinek sitcomu, zupełnie odizolowani w kabinie samochodu od tego, co dzieje się na Bożym świecie, zdziwieni, że muszą się podporządkować jakimś głupim siłom przyrody.

Po drugie, jak w każdej sytuacji "awaryjnej", musimy zachować spokój; panika zazwyczaj wyprowadza nas wprost na sąd Boży. Trzeba szybko reagować na zmieniającą się sytuację i po kolei stosować znane nam metody ratunku.

Pierwsza metoda dostępna jest niestety jedynie dla kierujących samochodami wyposażonymi w standardową skrzynię biegów. Otóż, gdy z powodu zalania rury wydechowej zgasł nam silnik, nie chce zapalić, to możemy próbować wyjechać z wody "elektrycznie" – wrzucamy bieg i startujemy, to nas kopnie trochę do przodu, manewr powtarzamy aż do całkowitego zdechnięcia akumulatora – co następuje dosyć szybko – lub gdy sytuacja się pogarsza i wody przybywa. Kolejna sprawa – trzeba sobie uświadomić, że nasz samochód jest wiele lżejszy z tyłu i pierwsze, co woda będzie podnosić, to kuper, dlatego jeśli dajemy radę, trzeba przejść do tyłu i usiłować – zapierając się o fotele wypchnąć tylną szybę – jej wybicie jest dosyć trudne. W ten sposób możemy wydostać się na samochód, co pozwala na lepszą ocenę sytuacji i możliwość dalszego ratowania się. Otwieranie drzwi z przodu podnoszonego tyłem do góry samochodu spowoduje natychmiastowe zalanie kabiny. Jest to również o tyle nieprzyjemne, że woda waży i może nami rzucić.

I jeszcze jedna rzecz ważna, zobaczmy, czy coś w naszym aucie nie pływa; może akurat mamy jakiś baniak, kanister, szczelny duży pojemnik, z którego można wylać te 10 litrów i użyć w charakterze pomocy pływającej. To podłożone pod pachy zawsze nam pomoże utrzymać się na powierzchni, zwłaszcza w sytuacji wartkiego nurtu.

No i oczywiście – chyba tego nie trzeba powtarzać nikomu, zawsze ratujemy z samochodu w pierwszej kolejności to, co mamy najcenniejszego – dzieci, osoby słabsze.

Jeśli nie spanikujemy, jest duża szansa, że nam się uda ocalić cztery litery.

•••

To było na wypadek nagłej powodzi, a co, gdy nasz samochód idzie na dno? Gdy wypadliśmy z zakrętu wprost do jeziora, gdy spadliśmy z mostu czy nasypu i nagle okazuje się, że nasze auto, sycząc i stękając, zaczyna raptownie nabierać wody? Tu, w Ontario, krainie tysięcy jezior, nie są to wcale sytuacje bardzo wyimaginowane. To nam się może serio przytrafić. Jak się ratować z tonącego samochodu – znów rzeczą podstawową jest zachowanie przytomnego umysłu i niepanikowanie. Dlatego po przeczytaniu tego tekstu proszę sobie wdrukować w mózg, że tylko spokój może nas uratować.

A oto kilka rad fachowców:

Samochód, który wpadnie do wody, znika pod jej powierzchnią w ciągu około 60 sekund, przy założeniu, że drzwi pozostają zamknięte. Zachowanie spokoju i trzymanie się kilku prostych zasad umożliwia wydostanie się z pojazdu. Wszystko wymaga opanowania emocji i skupienia się na kolejnych krokach. Bardzo prawdopodobne, że uderzenie o powierzchnię wody spowoduje włączenie się systemu poduszek powietrznych, więc w przypadku tonięcia samochodu wyjątkowo ważna jest odpowiednia pozycja, która sprawi, że poduszki nas nie ogłuszą i nie zranią. Nie wolno tracić czasu na próby wezwania pomocy przez telefon – kiedy samochód tonie, liczy się każda sekunda. Następnym krokiem jest więc odpięcie pasów. Rozpinamy je najpierw sobie, a potem dzieciom, zaczynając od najstarszego, które może pomóc innym. Okno to droga ucieczki. Trzeba otworzyć je tak szybko, jak to tylko możliwe – póki jeszcze działają elektroniczne systemy, ponieważ wybicie okna może okazać się trudne i czasochłonne. Otwarcie okien, a nie drzwi, daje więcej czasu na bezpieczne opuszczenie auta.

Po otwarciu drzwi samochód przestaje unosić się na wodzie i zaczyna szybko tonąć. Poza tym otwarcie drzwi pod wodą na skutek różnicy ciśnień zwykle jest niemożliwe do czasu, aż kabina nie wypełni się wodą. Jeśli nie możemy otworzyć okna – trzeba je wybić, używając ciężkiego przedmiotu, np. klucza lub gaśnicy lub wyjętych zagłówków – zazwyczaj mają dwie "nogi", którymi możemy "atakować" szybę. Wypływajmy na powierzchnię spokojnie, jeśli stracimy orientację, należy spojrzeć, w którą stronę uciekają pęcherzyki powietrza. Zawsze wznoszą się w kierunku, w którym powinniśmy podążyć. Jednak tą wskazówką nie możemy się posłużyć, gdy wpadliśmy do rzeki lub mamy do czynienia z silnym prądem – dodają trenerzy ze Szkoły Jazdy Renault w Polsce.

A więc, jeśli woda jest już powyżej dolnej linii okna, drzwi nie da się otworzyć, wybij boczne okno. Zaprzyj się o fotel pasażera i mocno piętą uderzaj w środek szyby. Gdy auto wypełni się wodą, będzie Ci łatwiej otworzyć drzwi. Otwórz je, zaczerpnij powietrza, jeśli pod dachem nie ma jeszcze wody, i płyń do góry, zawsze w stronę światła...

O czym informuje Wasz Sobiesław

Dzisiaj będzie o samochodzie, w którym nagromadzenie powszedniości jest tak wielkie, że przechodzi w nową jakość; samochodzie marki samochód, urządzeniu, które sprawnie i tanio przeniesie nas z punktu A do punktu B. Znam wiele osób w nim zakochanych. Podobnie jak wiele osób kochało się w małym fiacie czy garbusie. Zresztą jeden z moich znajomych na ekscytacje samochodami odpowiada zawsze – wiesz, niezależnie od tego czym jadę, to samo widać przez przednią szybę.

corolla27

Z takim podejściem toyotą corollą zajedziemy bardzo daleko. Nie jest to auto zrywne czy zwrotne, nie jest to może auto piękne, ale jest ekonomiczne i niezawodne. Inny mój kolega eksploatuje w swej karierze kierowcy drugą corollę. Z pierwszą postanowił rozstać się po 16 latach. Niby od nowości nic się nie popsuło, ale ileż można jeździć tym samym autem – kupił więc nowy model tego samego.

Toyota corolla to samochód, w którym użyteczność bierze górę nad wszystkim innym; jest jak rękawiczka – można łatwo zapomnieć, że ją włożyliśmy.
Mówiąc zaś bez przesady, corolla 2013 to auto całkiem ładne, wygodne, ciche i pojemne – wszystko czego potrzebuje przeciętna rodzina, która nie musi się chwalić statusem przy pomocy jakiegoś importowanego behemota, a której przyświecają zasady chrześcijańskiego ubóstwa, aby brać ze świata tylko tyle, ile potrzeba.

Toyota corolla to jest właśnie takie branie w sam raz. I żeby było jasne – podobnie jak można powiedzieć – mam dobrą pralkę, mam dobry piec gazowy, podobnie o corolli można stwierdzić: mam dobre auto.

Za to najbardziej doładowane trzeba zapłacić prawie 25 tys. – ale kupujemy tu przede wszystkim niezawodność, a dopakowane elantra czy focus SE nie są wcale wiele tańsze. Wersję podstawową toyoty corolli dostaniemy za nieco poniżej 19 tys. i w tym będziemy mieli pięciobiegową standardową przekładnię i czterocylindrowy 1,8-litrowy silnik, który daje 132 konie mocy. Dużo to nie jest, ale motor pracuje bardzo równo, cicho i płynnie. To uczucie to nie tylko zasługa silnika, ale również wyciszenia kabiny i wysterowania zawieszenia. Gdy dojedziemy na miejsce, szybko zapomnimy, że w ogóle jechaliśmy. Wiele osób narzeka na układ kierowniczy, że mało reagujący, ale to "zasługa" takiego ustawienia przełożenia, żeby nasze być może nerwowe ruchy nieco tonować.

Wewnątrz kabiny też nie ma się czym ekscytować, ale wszystko jest na swoim miejscu, tam gdzie powinno – funkcjonalna i czytelna deska rozdzielcza, a jeśli wydamy trochę więcej, to – jak wszędzie – dostaniemy podgrzewane przednie fotele, guziki od radia na kierownicy, cruise control czy nawigację na 6-calowym ekraniku. Pojemność bagażnika jest taka sama jak w civic – 348 litrów. Osoby wysokie mogą mieć uczucie, że sufit wisi im nad głową, bo też nie ma tam za bardzo miejsca na kapelusz.

Od kiedy corolla weszła na rynek 40 lat temu pod tą marką, sprzedano 33 mln samochodów. Dzisiaj trudno jest jej bronić pozycji, w której stała się klasykiem, inaczej jak poprzez swoją kultowość – tak, Hyundai, Chevrolet czy Ford być może produkują w tej klasie bardziej ekscytujące pojazdy, być może za podobne pieniądze w elantrze dostaniemy "więcej samochodu", jednak corolla to jest kwintesencja pojazdu masowego – bez żadnych wodotrysków, bez niepotrzebnego chromowania, po prostu auto marki auto. I właśnie jako taka doczekała się licznego grona adoratorów.

Wracając do walorów, to jako wyposażenie podstawowe otrzymujemy kontrolę przyczepności i stabilizacji, ABS w hamulcach, poduszki z przodu i boków. W rządowych testach wypadkowych corolla dostała cztery gwiazdki na pięć możliwych.

No i co? Można zachęcić do szarości i przeciętności? Chyba tak, zwłaszcza jeśli ta przeciętność została przez tę właśnie markę podniesiona do nowej rangi.

Z pewnością jest to samochód, dla ludzi, którzy myślenie o samochodach chcą mieć z głowy. Ja do takich nie należę, ale jestem w stanie zrozumieć to podejście. Ba, jestem w stanie nawet przyznać, że wśród takich osób jest wielu bardzo dobrych kierowców – ostrożnych i spokojnych. Kierowców, którzy kochają swoje corolle miłością znaną każdemu dobremu małżeństwu z rozsądku.

A nie bez znaczenia jest też to, że samochód ten daje nam pracę – montowany jest w Kanadzie – o czym Państwa zapewnia.

Wasz Sobiesław

sobota, 29 czerwiec 2013 12:20

Veloster - dobra mieszanka

Napisane przez

Dawno już odeszły czasy, kiedy Hyundaia można było uważać za podrzędną markę, dzisiaj są to auta idące na pojedynek z Toyotą czy Hondą. Na dodatek huyndai cały czas jest na pozycjach atakujących czego przykładem ostatnio jest świetna elantra. Pozytywnie zaskakuje również ścięty z tyłu na kropelkę hyundai veloster. Auto to ma się plasować w grupie usportowionych hatchbacków, zdolnych konkurować nawet z golfem gti. Nadwozie dalekie od konwencjonalnych rozwiązań jest asymetryczne – duże jedne drzwi od strony kierowcy i dwoje drzwi po stronie pasażera.

moto26

Samochód choć jest wyposażony jedynie w czterocylindrowy motor o pojemności 1,6 litra, jest w stanie wykrzesać z tego litrażu aż 201 koni, oczywiście z turbodoładowaniem. Brzmi to ładnie i gardłowo, a jeśli lubimy szpanować możemy do tego zamówić nawet 18 calowe kółka.

Solidnie przeszklona kabina, niski środek ciężkości i standardowa 6-biegowa przekładnia dają kierowcy poczucie kontroli ruchu. Skrzynia robi "niemieckie" wrażenie, biegi przekładają się krótkimi ruchami. Doskonały system nawigacyjny z dużym ekranem, który wyświetla obraz z kamery cofania, jest łatwy i intuicyjny w obsłudze.

Oczywiście do każdego samochodu można się przyczepić, a to że za twardy i roztrzepany na wybojach, a to że moc czuć wyraźnie dopiero na wyższych obrotach powyżej 3500 rpm, a to że kierownica zbyt oddala od nawierzchni. Można. Tylko że w przypadku velostera, za przyzwoicie rozsądną cenę uzyskujemy naprawdę praktyczny i oszczędny pojazd, z bardzo dobrymi gwarancjami i całym zestawem opcji na życzenie.

Veloster poza miastem pali jedynie 5,7 l/100, a w mieście 8,3 litra. Rozmowa o pieniądzach zaczyna się zaś już od niecałych 20 tys. dol., i to w tej cenie mamy już te 6 biegów (za automat musimy dorzucić 1000) czy boczne poduszki powietrzne.

Zaskoczenie nie będzie nas odstępować, gdy przy porównywaniu lewej i prawej strony zauważymy różną liczbę drzwi! Co ciekawe, projektanci po obu stronach zastosowali niemal identyczne linie szyb, a klamkę tylnych drzwi ukryli w słupku, przez co różnicę "w drzwiach" dostrzega się z pewnym opóźnieniem.

Jak można się domyślać z kształtu karoserii, kanapa z tyłu musi być "głęboka", by człowiek nie wybijał w suficie dziury. W ogóle w velosterze siedzi się raczej blisko jezdni. Auto ma pojemny bagażnik, choć z pokaźnym progiem utrudniającym czasem załadunek.

Jak na sportowy (w założeniu) pojazd przystało veloster, ma metalowe nakładki na pedały. Wnętrze nie sprawia zaś wrażenia taniego, co przy wspomnianej cenie trzeba zaliczyć na wielki plus.

Auto dobrze trzyma się drogi nie tylko za sprawą zawieszenia zestrojonego, do szybkiej jazdy po zakrętach ale również dzięki niskiemu środkowi ciężkości. Przy wysterowaniu zawieszenia nie uniknięto jednak kompromisów – veloster to w końcu auto do codziennego użytku a nie porsche tuningowany na rajdy. Chodzi o to, byśmy trasę do Montrealu pokonali bez uczucia wytrzepania na pozimowych wybojach 401.

Tak czy owak, za rozsądne pieniądze jest to auto dla osób, które lubią być inne. No i szukają przyjemności w prowadzeniu samochodu.

Oczywiście jak zwykle po velostera zapraszam do salonu naszych reklamodawców Lakeshore Auto Mart.

---

A na koniec pozwolę sobie przytoczyć ciekawe porównanie, które umieścił na łamach wheels.ca Ian Law. Jak łatwo siłą domyślić jestem zwolennikiem jeżdżenia "z wajchą" choćby dlatego, że mieszając biegami trudniej oderwać umysł i uciec myślą od prowadzenia pojazdu. Od dawna też było wiadomo że automat więcej pali, choć z uwagi na postęp techniczny, różnica ta jest coraz mniejsza.

Ian Law wziął zwykłą elantrę 2012, pojeździł z ręczną przekładnią, a następnie z automatyczną. Oczywiście bardzo wiele zależy od tego, jak jeździmy, ale w tym wypadku - osoba testująca była ta sama, a modele samochodu identyczne za wyjątkiem właśnie przekładni.

Co się okazało? Okazało się, że technika, owszem, poszła bardzo daleko do przodu, ale nadal jeżdżenie z ręczną przekładnią w jeździe mieszanej wiejsko-miejskiej pozwala sporo zaoszczędzić. W przypadku elantry standardowej Ian był w stanie w cieplejszych miesiącach uzyskać wynik od 4,8 do 5,2 litra na sto, a od 5,5 do 5,8 litra w zimowych. Automatik, choćby nie wiem jak się starać, dawał mu od 6,4 litra do 6,8. Biorąc pod uwagę ceny benzyny w wypadku średniego jeżdżenia, dawało to rocznie oszczędności ok. 400 dol. na paliwie. W okresie 5 lat posiadania samochodu koszt ten rośnie do 2000, plus 1250 dopłaty za automat, czyli ponad 3 tys. dol. Różnica może być jeszcze większa w przypadku jazdy bardziej miejskiej niż wiejskiej.

Wniosek: umiejętność jazdy ze sprzęgłem nie tylko daje przyjemność, ale jeszcze przynosi całkiem spore oszczędności. No bo zastanówmy się, co takiego możemy sobie kupić w prezencie za 3 tys. dol. Ja sam mam kilka pomysłów.

Sobiesław Kwaśnicki

niedziela, 16 czerwiec 2013 14:04

Maluch, czyli motoryzacyjna solidarność

Napisane przez

Wzięło mi się na wspomnienia, bo przeczytałem właśnie, że to już 40 lat od rozpoczęcia produkcji polskiego malucha – samochodu, który zmotoryzował Polaków. Fabryka Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej zmontowała do 2000 r. 2,4 mln tych aut na rynek polski.

maluch

 

Przez wiele lat fiat 126p był najczęściej spotykanym samochodem na polskich drogach. 40 lat temu kosztował 69 ówczesnych tysięcy złotych, czyli mniej więcej 20 średnich pensji, a na samochodowych giełdach płacono za niego 110 000 zł. Żeby kupić malucha, trzeba było mieć nie tylko pieniądze, ale też talon.

We Włoszech zakończono produkcję w 1980 r. Nasz produkowany był 25 lat. Ostatni zjechał z linii produkcyjnej 22 września 2000 r. Pierwszego zmontowano 6 czerwca 1973 r. z oryginalnych włoskich części. Było to auto względnie nowe, którego seryjna produkcja trwała w Cassino zaledwie od roku. W październiku 1972 r. nastąpiła premiera w Turynie.

Zgodnie z jego zapisami, fiat 126p to samochód z tylnym napędem, dwucylindrowym silnikiem o pojemności 594 ccm, maksymalnej mocy 23 KM oraz samonośnym, czteroosobowym i dwudrzwiowym nadwoziem typu Berlina. Jego sylwetka pozostała do końca jednym z najbardziej charakterystycznych elementów polskich dróg. Wg opublikowanego w 1976 roku rankingu w niemieckiej gazecie "Auto Motor und Sport – Fiat 126" był wówczas najtańszym w zakupie i eksploatacji samochodem w Europie w klasie aut małych.

Tyle można wyczytać, maluch stał się synonimem gierkowskiej klasy średniej, uosobionej filmowo w serialu "Czterdziestolatek". Oczywiście każdy z nas zna morze anegdot. Pamiętam, że wielu kierowców zabierało zimą akumulatory do domu, aby hołubić w cieple, podładować, bo do pewnego momentu ładowanie akumulatora przy włączonych światłach nie starczało na doładowanie, a więc zimą można było się obudzić bez możliwości elektrycznego odpalania wajchą umieszczoną obok hamulca ręcznego.

Było wiele pomysłów ręcznego odpalania – niektórzy montowali kółko z linką podobne do tych, jakimi startuje się silniki do łodzi. Przy odpowiedniej wprawie, można było zastartować jednym szarpnięciem. Samochód był lekki, więc można też- było odpalić na pych. Zresztą łatwo dało się go przestawić; pamiętam, jak w gimnazjum jeden z dowcipów primaaprilisowych dla naszego wychowawcy polegał na wniesieniu malucha między dwa drzewa, tak że auto trzeba było wynosić, nie dało się wyjechać – wynosili "panu psorowi" po zajęciach przymuszeni koledzy z innej klasy.

Polacy rozjeździli się maluchami po całej Europie, wielu nabijało wiele tysięcy kilometrów, docierając nawet na Bliski Wschód, do Iraku czy Syrii. Nowiutki maluch ładnie pachniał zapachem nowego samochodu; zapachem czegoś lepszego i zagranicznego.

Kiedyś jadąc autostopem na Mazurach z kolegą, zostaliśmy zabrani na łebka – mój plecak został położony na dachu malucha – musiałem go trzymać ręką przez otwarte okno.

Innym razem wracając stopem przez RFN, niedaleko Wurzburga natknąłem się na stacji benzynowej na faceta w marmurkowym dżinsie i białych mokasynach, który tłumaczył parce Niemców, że nie może ich zabrać per Anhalter, bo ma kleines Auto. Mnie zabrał – wtedy rodak dla rodaka był za granicą miły. Obładowanym po dach maluchem jechaliśmy poboczem, 60 km/h, żeby mogły nas mijać ciężarówki. Podróż maluchem przez noc pustymi enerdowskimi autostradami z zasypiającym kierowcą – priceless.

Powiem szczerze, nie dorobiłem się malucha (i niczego innego). A można było. Krzysiek Sarnecki, kolega z równoległej klasy, kupił auto za pieniądze uskładane ze spekulacyjnej sprzedaży książek na giełdzie...

Wracając do samego pojazdu, to: produkowano go w kilku wersjach; Standard (650 E), Special 650 ES, Komfort 650 EK oraz dla inwalidów 650 El. Od listopada 1982 roku zdołano o 7 procent ograniczyć zużycie paliwa, podnosząc stopień sprężania i instalując nową głowicę.

Samochód do 80 km/h rozpędzał się w 21,5 sekundy, a do stu w nieco poniżej minuty. Prędkość maksymalna wynosiła115 km/h.

Maluchy były zimne i dlatego w niektórych montowano niezależne ogrzewanie benzynowe.

W 1994 roku dokonano kolejnej większej modernizacji, tym razem z wykorzystaniem podzespołów cinquecento.

22 września 2000 roku zakończono produkcję wypuszczając limitowaną 1000-sztukową wersję Happy End w kolorach żółtym i czerwonym.

Był jednym z najszerzej eksportowanych aut polskich – do dzisiaj wiele jeździ na Kubie, ale polskie maluchy spotkamy też w Jugosławii, RFN, na Cyprze, w Chinach czy Wielkiej Brytanii.

Mimo słabiutkich osiągów dzisiaj wielu z nas wspomina malucha z sentymentem. Nie tylko dlatego, że był w większości wypadków pierwszym i jedynym samochodem. Jego masowa produkcja i upowszechnienie tworzyły też wrażenie pewnej motoryzacyjnej solidarności i zgody, którą zburzyła dopiero era dynamicznego importu zachodnich samochodów używanych, jaka nastała po roku 1989.

Patrząc z perspektywy, maluch okazał się jak na tamte czasy pojazdem trafionym.

Sobiesław Kwaśnicki

sobota, 08 czerwiec 2013 23:31

Duża liczba kątów prostych

Napisane przez

Od jakiegoś czasu na ulicy zwracam uwagę na sciony – głównie przez to, że te amerykanizowane toyoty dość odważnie naruszają kanony i wytyczają nowe ścieżki. Jedną z takich ścieżek jest scion xb – czyli pudło na kółkach.

moto23 03

Słowo "scion" (poprawna wymowa to "sajan") oznacza potomka lub spadkobiercę – targetem jest tutaj młody narybek użytkowników aut.

Może nie jest to najpiękniejszy samochód, może nie jest to najzrywniejszy czterokołowiec, ale duża liczba kątów prostych pozwala zoptymalizować pakowność, zaś włożenie całkiem niezłego silnika camry sprawia, że przy wyprzedzaniu nie musimy wypychać nogą podłogi. Scion, czyli toyota dla Amerykanów, zaskakuje przyjemnie ceną, wyjściowa jest nieco tylko wyższa od 18 tys. dol. Gabaryty plasują go w SUV-ach, i choć niektórzy narzekają, że zbyt sztywny, zbyt głośny, a 4-biegowa skrzynia automatyczna w latach 90. powinna odejść do muzeum, jest to samochód, w którym wielu z nas poczuje bluesa. Dla mnie ważne jest, że można go wziąć w wersji standardowej, pięciobiegowej. Toyota, licząc na zainteresowanie młodzieży tym pudełkiem, włożyła do środka całkiem znośny sprzęt Pioneera, łatwo można do niego podpiąć nasze codzienne gadżety. System BeSpoke pozwala na integrację przy użyciu appsa.

Podoba mi się też wyprostowana pozycja kierowcy, która robi ze sciona sb twardy zrywny autobusik. Nienawidzę aut, w których człowiek zapada się za kierownicą niczym na spracowanej leżance.

Do tego dodać można – jak we wszystkich scionach – całą paletę różnych zachcianek, łącznie z ekranami lcd dla pasażerów z tyłu (w tym zakresie cenowym to rzadkość). Standardowo dostajemy również cruise control, elektrycznie opuszczane okna i 6-głośnikowy system audio o 160-watowej mocy.

Jak już wspomniałem, scion jeździ na starym motorze camry – starym, ale jarym – 2,4 litra rzędowo postawione wypracowuje 158 KM i 168 lb-ft. momentu zamachowego. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo – mamy system stabilizacyjny, cztery dyskowe hamulce z ABS-ami i sześć poduch powietrznych, w tym boczne. Standardowe koła to szesnastki, ale w opcjach można sięgnąć nawet po 19-tki.

Niby spalanie nie jest najlepsze, ale na Boga, jeśli po mieście nasze pudło mieści się poniżej 11 litrów, to czegóż chcieć od życia – pamiętam, jak subkompaktowa optra paliła mi w mieście 12 i pół litra.

Tak więc poniżej 20 tysięcy możemy sobie zafundować nową toyotę; zborną, pakowną, łatwą do parkowania – po prostu bauhaus na kółkach – użytkowość z pewnością zdominowała tutaj formę i zdaje się, że wszystkim wyszło to na dobre.

Tylną trzyosobową kanapę składa się 60/40 – pojemność przestrzeni bagażowej imponuje. Oczywiście xb nie jest jedynym pudełkiem na rynku, jeśli komuś podoba się asymetria, z pewnością powinien zwrócić – uwagę na nissana cuba.

Tak więc w 2013 scion xB otrzymał nieco zmienioną stylistykę nadwozia, która zawiera nowe zintegrowane światła diodowe. W porównaniu do typowego hatchbacka, xB zapewnia więcej miejsca na nogi i nad głową (w niektórych miastach spotkamy nawet xb w charakterze taksówek).

Biorąc pod uwagę, jak przestronność xB można go nawet uznać jako tańszą alternatywę dla małych crossoverów, jak 2013 honda CR-V czy Toyota RAV4. Tak czy owak jeśli jesteśmy na kupnie małego SUV-a czy kompaktowego wagona, koniecznie powinniśmy się przejechać scionem xB.

Scion xB oferowany jest w dwóch wersjach wyposażenia: podstawowej i serii 10.

W testach przeprowadzonych przez Edmunds.com, xB z automatem rozpędzał się od zera do 60 mil na godzinę w 8,6 sekundy, nieźle jak na tę klasę samochodu. Z kolei w testach hamowania scion na stop od 60 mph potrzebował przeciętnej odległości. Insurance Institute for Highway Safety przyznaje XB najwyższą ocenę "dobry" w testach zderzeń.

Tak więc nasz "spadkobierca" okazuje się ciekawą propozycją dla ludzi, którzy chcą mieć coś sensownego przed domem.

O czym zawiadamia
Wasz Sobiesław

sobota, 01 czerwiec 2013 22:51

Udane dziecko dwóch rodzin

Napisane przez

Lubię auta kierowców, czyli takie, które prowadząc, człowiek czuje, że żyje.

Jest ich coraz mniej na rynku, bo główne wyznaczniki sprzedaży to jednak zużycie paliwa, bezpieczeństwo i automatyzacja samego jeżdżenia. Coraz mniej rzeczy pozostawianych jest decyzji kierowcy, a fakt, że nawet w samochodach sportowych zaczynają królować automatyczne skrzynie biegów, woła o pomstę do nieba.

Dlatego trzeba wyłapywać te rodzynki, gdzie jeszcze nie wszystko stracone i którymi może człowiek jednak z przyjemnością hulać po drodze. Dzisiaj napiszę więc o kolejnym scionie, czyli zamerykanizowanej marce Toyoty; tym razem pod postacią usportowionego sciona FR-S.

moto 05

Podobnie jak jego subarowy bliźniak BRZ FR-S jest owocem partnerstwa Subaru z Toyotą, i to raczej z przewagą wpływu tej pierwszej marki (co samochodowi wychodzi tylko na dobre).

1250 kg auta wyposażone w moc 200 koni mechanicznych oraz sześciobiegową ręczną skrzynię o krótkich przełożeniach daje podstawę do dobrego sportowego coupe. Do tego można dodać całkiem nieźle wyważone zawieszenie, w którym uzyskano złoty środek między potrzebami codziennego życia a zapobieganiem pływaniu na zakrętach. Dodajmy do tego wnętrze przyjemne w dotyku i niesprawiające wra-żenia odlewu od jednej plastykowej formy oraz cenę 25 tys. dol., a otrzymamy jeden z lepszych modeli wypuszczonych w 2013 roku.

Samochód trzyma się świetnie nawierzchni; nieco sztywniejsze sprężyny tylne sprawiają, że z zakrętów wychodzimy zwycięsko z miłym głębokim warkotem czterocylindrowego silnika. Tylne siedzenie mieści bez trudu osoby o amerykańskich gabarytach, a bagażnik zaskakuje pojemnością.

Podobnie jak subaru scion FR-S ma silnik typu boxer, który daje – jak już mówiliśmy – 200 koni mocy i 151 funto-stóp momentu obrotowego.

Większość ekspertów zgodnie twierdzi, że za taką cenę i z tymi bebechami jest to samochód wart płaconych pieniędzy.

Wszystkim, którzy lubią prowadzić, nie trzeba tłumaczyć, że sportowy charakter samochodu nie polega jedynie na liczbie koni mechanicznych czy przyspieszeniu, jakie można uzyskiwać na prostej. Scion do setki rozpędza się w 7,6 s, co może nie jest w zakresach ferrari, ale całkiem nieźle, zaś przyjemność zmiany biegów 6-biegowej skrzyni sprawia, że chce się nimi mieszać bez końca.

Przy 100 km/h scion FR-s ma 2750 obrotów, co też nie jest źle, zważywszy na ułożenie sportowych przełożeń. Przeciętne spalanie to ok. 8 litrów na setkę. Niestety, auto wymaga benzyny super.

Słowem, jakby tak stanąć z zewnątrz i popatrzeć, jest to bardzo udane dziecko Subaru i Toyoty, które z obydwu tych tradycji konstrukcyjnych dziedziczy najlepsze cechy.

O czym zapewnia wasz Sobiesław

 


Jak to jest z mandatami za parkowanie?

Wiele razy zachodziłem w głowę, czy policja może dać mandat na terenie prywatnym – w końcu parkingi przed galeriami handlowymi czy przy różnych instytucjach to jest teren prywatny. Co się dzieje, jeśli tam dostaniemy mandat? Kto może nam go wypisać? Co będzie, jeśli zatrzymamy się przy krawężniku na plazie przy znaku No parking Fire Route i wybiegniemy na chwilę do sklepu? Czy tego rodzaju zakazy parkowania są egzekwowalne?

Odpowiedź jest taka, że o ile nie zablokowaliśmy wozu strażackiego w trakcie gaszenia pożaru, to prawo prowincyjne, a takim są przepisy ruchu drogowego, do nas się nie stosuje – ale obejmują nas lokalne przepisy stanowione przez władze municypalne. Przepisy takie mają zazwyczaj zastosowanie do parkingów przy galeriach handlowych, ale w Ontario (i tylko w Ontario) przepisy prowincyjne takich parkingów nie dotyczą, nikt więc nie może nam dać mandatu za nieprzestrzeganie ograniczenia prędkości na parkingu, choć możemy dostać mandat miejski za naruszenie zakazu parkowania w danym miejscu. I tak, na przykład, w Toronto przepis zakazujący blokowania drogi strażackiej stosuje się tak do ulic miejskich, jak i terenów prywatnych – czyli parkingów na plazach.

Czy jest jakaś różnica między mandatem drogowym a mandatem za parkowanie?

Jedynie taka, że mandaty za parkowanie nie są wliczane do naszego dossier drogowego, a więc w żaden sposób nie wpływają na wysokość składek ubezpieczeniowych.

Jeśli nie zapłacimy mandatu drogowego – Ministerstwo Komunikacji może nam zawiesić prawo jazdy; jeśli nie zapłacimy mandatów miejskich za niewłaściwe parkowanie – nie przedłużymy rejestracji, choć nasze prawo jazdy w żaden sposób nie będzie przez tę sytuację zagrożone.

Właściciele prywatnej posesji mogą informować policję o naruszeniu przepisów parkingowych, albo – co jest częstszym przypadkiem, zatrudniać firmy ochroniarskie, które mogą wystawiać oficjalne mandaty miejskie. Jeśli firma chce, by jej pracownicy mieli do tego uprawnienia, musi najpierw przeprowadzić szkolenie, a jej ochroniarze uzyskać świadectwo Municipal Law Enforcement Officers. Wówczas nabywają oni prawo do wystawiania mandatów.

I tu jest pewien kruczek działający na naszą, niesfornych kierowców, korzyść – niektóre firmy prywatne nie są autoryzowane do wystawiania mandatów municypalnych, wówczas wystawiają własne mandaty (łudząco podobne do miejskich), na których każą sobie płacić karę na własne konta. Tego rodzaju prywatne mandaty nie mają wpływu ani na odnawianie prawa jazdy, ani tablic rejestracyjnych... (sk)