Goniec

Switch to desktop Register Login

Moto-Goniec

Moto-Goniec

czwartek, 17 maj 2012 23:06

2013 subaru BRZ: Bokser wagi lekkiej

Napisał

2013-subaru-brz1bSubaru ma doskonałą reputację jako wytwórca samochodów z napędem na cztery koła. Wszystkie jego pojazdy wyposażone są w układ jezdny, który stanowi patent fabryki, przekazujący moc na obie osie. Wyłom w tradycji stanowi najnowszy produkt Japończyków – subaru BRZ...

To małe sportowe auto jest wynikiem ścisłej współpracy Subaru i Toyoty. Zobaczymy je w samochodowych salonach w Kanadzie już w lipcu. Co ciekawe – choć to sportowy model, cena pojazdu nie zbija z nóg, za standardowo wyposażony samochód z 6-biegową manualną przekładnią trzeba zapłacić 27.300 dolarów, a więc za połowę ceny podstawowego modelu porsche cayman.

czwartek, 17 maj 2012 22:59

MOTOCYKLE W KANADZIE: 2012 piaggio MP3 tourer

Napisał

      2012-Piaggio1 640x618Choć skuter ten jest na rynku od sześciu lat, to nadal jego widok na naszych kanadyjskich drogach to prawdziwa rzadkość. W tym sezonie w Kanadzie mamy do wyboru dwa modele tej maszyny: tourer 500 i sport 500.

      Piaggio MP3 (nazwa to skrót: "Moto Piaggio z 3 kołami") to trójkołowiec, który posiada ciekawe rozwiązanie układu kierowniczego. Przy skręcie oba koła pochylają się, co zapewnia większe bezpieczeństwo i komfort jazdy – przedni most, z dwoma niezależnie zawieszonymi kołami, gwarantuje bowiem stabilność większą niż w jakimkolwiek skuterze.

piątek, 11 maj 2012 10:35

Motocykle w Kanadzie: 2012 husqvarna WR300

Napisał

 2012-Husqvarna-WR300d-smallHusqvarna Motorcycles produkująca sportowe jednoślady istnieje od 1903 roku, ale jej historia jest jeszcze bardziej ekscytująca, bo ta szwedzka firma wytwarzała przez kilkaset lat broń dla swej armii. W XIX wieku Husqvarna zaczęła produkować rowery, by w 1903 roku rozpocząć wytwarzanie motocykli. Początkowo silniki do swych konstrukcji Szwedzi kupowali u innych dostawców, ale od 1920 roku rozpoczęli produkcję własnych. Były to wzorowane na silnikach H-D 550-centymetrowe czterotaktowe motory. Widlak miał rozwarcie cylindrów wynoszące 50 stopni – podobne silniki montowano także w motocyklach innej sławy – firmy Indian. Z biegiem lat Husqvarna wyspecjalizowała się w motocyklach terenowych. W latach 60. ubiegłego wieku skonstruowano w tym celu serię lekkich dwutaktowych silników, co zapewniło dominację szwedzkiej wytwórni na długie lata. Konstrukcje, które schodziły z taśm wytwórni, zdobyły w ciągu jednej dekady 14 światowych motocrossowych rekordów w klasie 125, 250, 500 cc.

piątek, 11 maj 2012 09:43

2013 dodge dart: Pizza po amerykańsku

Napisał

2013-dodge-dart-3W lipcu ujrzymy na naszych kanadyjskich drogach amerykańską wersję giulietty włoskiej firmy Alfa Romeo. Na naszym rynku zwać się ona będzie dodge dart. Na potrzeby bowiem promocji pierwszego wspólnego produktu Fiata i Chryslera wyciągnięto z archiwum dawną nazwę wozów produkowanych w latach 1960-1976.  

Pierwszy dodge dart nie ma nic wspólnego z najnowszym dziełem Włochów i Amerykanów. Był to duży wóz z tylnym napędem w kilku nadwoziowych wersjach. Miłośnicy kina mogą go pamiętać z kryminalnych filmów z lat siedemdziesiątych, służył bowiem policji w Los Angeles ze względu na swe spore rozmiary i moc silników. Policyjna wersja miała pod maską prawie 6-litrowe monstrum.

czwartek, 03 maj 2012 23:13

2013 nissan altima: Nić sympatii

Napisał

2013-Nissan-Altima-front1Nissan sprzedaje w Kanadzie około dziewięciu tysięcy samochodów miesięcznie, co stawia go w gronie najpoważniejszych dostawców czterech kółek do naszego kraju. Marka oferuje 23 rodzaje aut w każdym sektorze – z elektrycznym leafem jako swą najnowszą wizytówką.Nissan ma na składzie nieco udziwnione konstrukcje (juke) obok typowych wozidełek (versa). Posiada udane stylistycznie wozy (murano) i – delikatnie mówiąc – mniej udane (cube). Ma też szybkie sportowe wozy (370Z) i ciężko pracujące dla swego właściciela pick-upy (titan). Oferuje też poczciwego minivana (quest) oraz dwa wozy, które mają kłopoty z tożsamością (altima, maxima), ale które przyciągają do salonów Nissana najwięcej klientów.

      Altima, której piątą generację poznamy latem, powstała w 1993 roku jako samochód kompaktowy. Projektowana była z myślą o rynku amerykańskim i kanadyjskim, dlatego określenie "samochód kompaktowy" traktować trzeba nieco umownie, bo nie ma to nic z mikrymi rozmiarami, jakimi mogą pochwalić się małe auta w Europie czy w Azji.

1110. rocznicę swego powstania świętuje Triumph. Z tej okazji firma wypuściła na rynek specjalną edycję bonneville T100. To model oparty na słynnym TR6 trophy, na którym Steve McQueen ucieka Niemcom w filmie "Wielka ucieczka". Jego premiera miała miejsce przed pięćdziesięciu laty. Film przedstawia epizod z II wojny światowej, kiedy wzięci do hitlerowskiej niewoli strąceni nad okupowanymi przez nich terenami angielscy lotnicy przygotowują ucieczkę 200 więźniów. Obóz znajdował się miejscowości Sagan, która teraz nosi polską nazwę Żagań. W filmie wiele scen zostało dopisanych – m.in. kradzież motocykla i brawurowa ucieczka z 20-metrowym skokiem przez ogrodzenie. Steve McQueen, choć świetny motocyklista, nie podołał temu zadaniu i był w filmie zastąpiony przez dublera. Wcześniej przy samodzielnej próbie skoku rozbił się i reżyser nie chciał ryzykować powtórki i narażania na szwank zdrowia znanego już wtedy aktora.

sobota, 28 kwiecień 2012 21:46

2013 buick enclave: Jeszcze bliżej ideału

Napisał

enclave1Enclave wchodzi w siódmy rok swego życia w nieco zmodernizowanej formie. Auto nadal ma powodzenie – w ubiegłym roku sprzedano go w Północnej Ameryce w liczbie przekraczającej 60 tysięcy, więc zmian nie ma za dużo. Trzeba bowiem przyznać, że styliści i inżynierowie odwalili kawał porządnej roboty, kiedy pięć lat temu wprowadzano ten model na nasz rynek. Samochód przyciąga wzrok, a i jego mechanika nie przynosi wstydu swym twórcom.

sobota, 28 kwiecień 2012 21:43

Konkurs "Automanii"

Napisał

100 dolRozwiązanie konkursu: Prawdziwa radość jest rzeczą poważną

 Nagrodę - 100 dolarów - wylosował

 p. DIONIZY CHURAS z Mississaugi.

Gratulujemy - nagroda zostanie przesłana pocztą.

Prawidłowe odpowiedzi w wielkanocnym konkursie "Automanii":

 

sobota, 28 kwiecień 2012 21:41

Motocykle w Kanadzie: 2012 zero DS ZF6

Napisał

2012 zero DS ZF6Firma Zero Motorcycles zaprezentowała nowe wersje wszystkich swoich motocykli elektrycznych, które zostały znacznie udoskonalone w porównaniu do poprzedniej generacji. Najważniejszą zmianą jest przejście na nowy typ ogniw litowo-jonowych, o znacznie większym potencjale właściwym (około 150 Wh/kg) oraz o bardzo wysokiej trwałości. Zero Motorcycles szacuje, że baterie powinny wytrzymać około 3 tysięcy pełnych cykli ładowania/rozładowania do utraty 20 proc. pojemności początkowej, co oznacza, że w praktyce mogą wytrzymać całe życie motocykli.

sobota, 28 kwiecień 2012 21:37

2013 chevrolet malibu: Na cały świat

Napisał

2013-Chevrolet-Malibu-i003Najnowsze dziecko General Motors – chevrolet malibu w swym ósmym wcieleniu – pokazany został w pełnej krasie na kończącej się właśnie wystawie samochodowej w Montrealu. Choć auto jest produkowane od 1964 roku, po raz pierwszy stanie się pojazdem globalnym, oferowanym w ponad stu krajach na całym świecie. W Kanadzie auto pojawi się późną wiosną jako model 2013.