Goniec

Register Login

Moto-Goniec

Moto-Goniec

piątek, 15 luty 2013 21:14

Hybryda, czyli piąte koło u wozu

Napisane przez

Nie jest to może najzdrowsza propozycja na nadchodzący weekend, ale jeśli nie zbierzemy się w kupę i nie wyjedziemy w piękne okoliczności przyrody (i niepowtarzalnej), to warto zebrać dzieci, a może nawet i małżonkę (lub męża) na 40. już torontońską wystawę motoryzacyjną w Metro Convention Centre.

Wiele będzie atrakcji. W tym roku Volkswagen funduje zniżkowy bilet rodzinny za 44 dol. dla dwóch osób dorosłych (nie musi przecież być kobieta i mężczyzna) i dwójki dzieci w wieku 7-12 lat).
Również dzięki uprzejmości "Twojego lokalnego dealera VW" ( w naszym przypadku jest nim p. Arek Wolski z Martin Grove Volkswagen) możemy za darmo oddać mniejsze dzieci w opiekę przedszkolną w Volkswagen Children's Playcare Centre – będzie tam przebieranie się malownie obrazków i inne zajęcia (przechowalnia dzieci jest na poziomie 600 w Metro Convention).
W dzień rodzinny 18 lutego będziemy mogli skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji
Oczywiście, jak zawsze podczas torontońskiej wystawy będziemy mogli dotknąć, obejrzeć i wsiąść do wielu mniej i bardziej egzotycznych modeli. Również tych "zwykłych", którymi prawdopodobnie w przyszłości będziemy jeździć.
Jak podczas detroickiej wystawy samochodowej, tak i w trakcie naszej torontońskiej wiele będzie o alternatywnych napędach. Producenci rzucają się dzisiaj w hybrydy inne mieszane koncepcje. Dlatego pozwolę sobie nieco sprowadzić na ziemię hybrydową euforię.
Otóż, jest dla mnie rzeczą oczywistą, że hybrydy są rozwiązaniem drogim i trującym środowisko naturalne – ślepą uliczką rozwoju motoryzacji. – Napęd elektryczny – i owszem, fajnie – także napęd na sprężone powietrze – być może, zobaczymy; napęd wodorowy – bardzo duże "być może", ale czemu nie...?


Natomiast hybryda to jest taki pozszywany do kupy frankenstein, którego żaden szanujący środowisko naturalne kierowca nie powinien kupować. Dlaczego?
Bo spaliny wydzielane przez samochód w trakcie jego czasu życia to jedynie część "trucia", jakie związane jest z produkcją, użytkowaniem, a następnie zezłomowaniem auta. Powiedzmy, że jest to jedynie ta część "użytkowa". Na hybrydy przypada natomiast bardzo dużo trucia podczas samej produkcji – trzeba do nich zmontować dwa silniki, a następnie włożyć całkiem pokaźną baterię. Przy tym wszystkim jest w cholerę wożenia surowców, materiałów i podzespołów.


Jakby tego było mało, wiele części samochodowych (oczywiście nie tylko do hybryd) wytwarzanych jest dzisiaj w krajach "brudnych", gdzie nie przestrzega się norm ochrony środowiska w przemyśle.
A więc coś, co rzekomo ma odwoływać się do naszego poczucia odpowiedzialności za klimat planety, truje bardziej atmosferę niż normalny spalinowy, oszczędny samochód, jakich wiele w ofercie koncernów – jak choćby wspomniany Volkswagen wypuszczający na rynek amerykański superoszczędne dieslowe jetty i golfy.
Niestety, nacisk stereotypów, jakimi karmią nam głowy w telewizorach, jest przemożny, dlatego nawet tak zdroworozsądkowe koncerny jak VW nie uchroniły się przed owczym pędem i od 2013 roku oferują w Ameryce hybrydę benzynowo elektryczną jetty (szczerze mówiąc, chyba ciekawsza byłaby hybryda dieslowa).


Samochód pod względem realnego zużycia paliwa niewiele odbiega od TDI, a do tego wozi ze sobą zestaw bateryjek, zajmujący spory kawał bagażnika. Ponadto za hybrydę zapłacimy o 3885 dol. więcej niż za poczciwy Comfortline TDI (23990). Dla porównania TDI pali na autostradzie 5,5 l na sto, zaś hybryda 4,9 – i to w warunkach optymalnych.
Po co robić takie auta? Już wyjaśniam – dla image'u, czyli po polsku, wizerunku. To nic, że takich hybrydowych jett sprzedawać się będzie kilka procent, no nic, że auto takie w ostatecznym rozrachunku truje środowisko o wiele więcej niż wycyzelowany diesel – ważne, że się chwalimy hybrydą.


No więc zobaczmy, czym się je tę nową jettę.
Tu pozwolę sobie sięgnąć po autoblog.ca, gdzie Seyth Mersma, który przejechał się tym autem, opisuje model. Co najciekawsze, testowana hybryda w jeździe mieszanej paliła mu ok. 6,5 l na sto...
Volkswagen wcisnął w niej w komorę silnika 1,4-litrowy turbodoładowany silnik benzynowy i 20 kW silnik elektryczny ciągnący 220-woltowy prąd z 60-ogniwowej baterii litowojonowej. Łącznie auto dysponuje 170 końmi mocy. Podczas jazdy testowej przyspieszenie było bardzo dobre – lepsze od fabrycznie zakładanego. – Jetta rozpędzała się do 60 mil na godz. w ok. 8 sekund.
Osoby, które miały z hybrydą do czynienia, zgodnie twierdzą, że od strony dynamiki jazdy hybryda jest tak samo zrywna jak pięciocylindrowa 2,5-litrowa jetta. Silnik elektryczny jest w stanie uciągnąć auto sam, ale nawet jeżdżąc po mieście w tym trybie, musimy uważać, żeby nie wydrenować baterii za szybko – tak więc tryb elektryczny raczej tylko pomaga poprawiać ekologiczne osiągi hybrydy.
Osoby, które miały możliwość jeździć priusem i hybrydą jetty, zgodnie twierdzą, że jetta ma bardziej sportową charakterystykę. Siedmiostopniowa skrzynia biegów dopełnia wrażenia płynności przyspieszania.


Oczywiście, jeśli ktoś chce mieć wspaniałego konia roboczego, którego momentu zamachowego silnika nic nie przeskoczy, to kupi TDI.
Jak już wspomniałem, podczas wymagającego 500-kilometrowego testu hybrydowej jetty w mieszanej jeździe średnie użycie benzyny wynosiło 6,5 litra na sto. Czy rzeczywiście opłaca się w tym celu wozić ze sobą dwa silniki i ciężki akumulator? Według mnie, nie. TDI jest absolutnym faworytem, gdy chodzi o oszczędnego szanującego środowisko i lubiącego "niemiecką" jazdę kierowcy.
Na dodatek, jeśli weźmiemy ołówek i zaczniemy liczyć wartość deprecjacji samochodu, to niestety biorąc pod uwagę konieczność wymiany po kilku latach baterii w hybrydach, TDI okaże się dużo lepszy dla naszego portfela.
Być może jestem do hybrydowej jetty uprzedzony, ale słowo daję, nie lubię rzeczy robionych na pokaz, zwłaszcza samochodów produkowanych w tym celu.


A niestety jest to jedyne uzasadnienie tego, dlaczego w ogóle Volkswagen uruchomił produkcję tego modelu, No bo chyba nie po to, by udowodnić, że VW potrafi takie auta robić – w to nikt nigdy nie wątpił.
Tak więc życzę Państwu miłego długiego weekendu i do zobaczenia na świętującej w tym roku 40 lat wystawie motoryzacyjnej w Toronto


Z motoryzacyjnym pozdrowieniem
Wasz Sobiesław.

piątek, 08 luty 2013 22:19

Dni Twojego auta mogą być policzone

Napisane przez

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że obowiązkowe dla starszych samochodów testy spalin w ramach programu Ontario Drive Clean od nowego roku są zupełnie inaczej przeprowadzane; a raczej, że w ogóle się ich nie robi, zaś dopuszczenie pojazdu do ruchu zależy od danych, jakie są zarejestrowane przez wewnętrzny komputer samochodu monitorujący pracę silnika.

Od naszych Czytelników otrzymaliśmy sygnały, że coraz więcej osób skarży się, iż ich samochody nie zdają testu. Aby wyjaśnić sprawę, złożyliśmy wizytę w popularnym zakładzie naprawczym Ludex inżyniera Ludomira Zakrzewskiego, gdzie można przetestować samochód według wymagań programu Drive Clean. Zapytaliśmy, czym różni się nowy sposób przeprowadzania testów...

Po pierwsze, system został bardzo uszczelniony. Wiadomo było, że poprzednio istniało kilka lewych dróg, aby samochód zdał test na emisję.


– Ludzie czasami nawet adresami się wymieniali – gdzie pojechać żeby ich auto przeszło test spalin.


– Średnia "cena", z tego co słyszałem, była 250 dol. Samochody, które teoretycznie nie powinny były mieć szans, za takie pieniądze zaliczały test co niejednokrotnie odbywało się nawet bez samego samochodu. Obecnie system został na tyle uszczelniony, że wątpię, by ktoś tak ryzykował. Druga sprawa, obecnie test robi komputer i osoba, która to obsługuje, ma niewielki wpływ, co się z samochodem dzieje.


– Komputer włączony do sieci ministerstwa?


– Mój komputer jest cały czas podłączony z komputerem Drive Clean, który kontroluje, jak przeprowadzam test – w każdym momencie mogę mieć zatrzymany test i wideokonferencję, z pytaniem dlaczego test przebiega tak, a nie inaczej.


– Po drugiej stronie czuwa ktoś kto cały czas kontroluje?


– Jeśli jemu się nie zgadzają jakieś dane to interweniuje; natychmiast jestem kontrolowany.W ten sposób testowane są jednak tylko samochody wyprodukowane od 1998 roku. Istnieją obecnie dwa sposoby testowania – w zależności od roku produkcji samochodu; od 1988 do 1997 jest inny test – mierzy się spaliny przy dwóch różnych prędkościach obrotowych silnika. Sprawdzamy spaliny tak jak poprzednio, tyle tylko, że bez użycia rolek – samochód stoi, nie "jeździ" się nim, nie ma obciążenia.

 

– W broszurach Ministerstwa Komunikacji czytamy, że należy zresetować komputer przed testem...


– Nie, nie, tego lepiej nie robić, o ile nie jest to potrzebne.


– Przy starym teście auto musiało być rozgrzane?


– Silnik powinien być zagrzany do normalnej temperatury pracy.
Przewaga nowego testu polega m.in. na jego stuprocentowej powtarzalności; zrobi pan test u mnie, pojedzie Pan do drugiego miejsca i wyjdzie dokładnie to samo.


– Bo czytane są dane z komputera samochodu?


– Cały ten test oparty jest na tzw. OBD-2, czyli Onboard Diagnostic System Second Generation, który jest nastawiony na kontrolowanie czystości spalin. Ten system w Stanach Zjednoczonych był montowany w nowych samochodach już od 1994 roku. U nas, w Kanadzie, przyjęto granicę rocznika 1998.
Proszę pozwolić, że pokrótce przedstawię ideę wprowadzenia nowych zasad testowania. Komputer współczesnego samochodu, poprzez szereg sensorów, sprawdza pracę silnika i jednocześnie ją kontroluje. Samochód ma jakby dwa komputery, jeden operacyjny, a drugi, który kontroluje ciągle pracę podzespołów. Przy założeniu, że wszystko jest w porządku, samochody powinny zużywać jak najmniej paliwa i emitować jak najmniej spalin. W związku z tym jest logiczne, że podczas testu można te dane odczytać, a nie wsadzać w wydech rurkę, co – umówmy się, daje wyniki uzależnione nieco od osoby przeprowadzającej sprawdzian. Szczególnie przy samochodach, które były "blisko" granicy normy; wtedy wszystko zależało od sposobu operowania tym samochodem; każdy jeździ inaczej. Mój inspektor Rafał zawsze miał inne odczyty na testach od moich; on inaczej rozpędza samochód i ja inaczej rozpędzam samochód; a to miało duży wpływ na wynik.
Poza tym w nowym teście system kontroli przez komputer analizuje dane z dłuższego okresu – tygodnia, trzech tygodni, pięciu tygodni, czy nawet roku, podczas gdy poprzednio sprawdzanie, czy samochód mieści się w granicach limitów, trwało do półtorej minuty.


– Mówił Pan o uszczelnianiu systemu – dawniej mówiło się, żeby kupić w Canadian Tire specjalny płyn, dolać do benzyny, rozgrzać auto, kupić dobrą benzynę, nie było siły, żeby samochód nie zdał...


– Zgadza się, były różne płyny, różne triki, wszyscy o nich wiedzieli, teraz mamy urządzenie elektroniczne, które mówi albo zero, albo jeden, czyli albo zdaliśmy, albo nie.


– Pana zdaniem, więcej samochodów będzie teraz odrzucanych?


– Podejrzewam, że przez pierwsze dwa lata będzie sporo samochodów, które nie zdadzą. Będzie to wynikało z tego, że wiele osób ignorowało informacje, które komputer samochodu im przekazywał.


– Zapalała się lampka check engine, a oni zaklejali ją plastrem?


– Między innymi. Druga sprawa, osoby, które serwisowały te samochody, nie zwracały uwagi na wiele informacji, których albo nie potrafiły zinterpretować, albo ignorowały, albo nie miały sprzętu czy odpowiedniego wyszkolenia. Tu trzeba powiedzieć, że do zrozumienia problemu i zreperowania takiego samochodu wymagana jest duża wiedza.


– Przyznam się Panu, że sam miałem samochody, w których to światełko check engine zapalało się i gasło, człowiek przyzwyczaił się to ignorować, bo nie miało to znaczenia podczas jazdy.


– To ma znaczenie! Podczas tego nowego testu analizowana jest informacja z monitorów oraz DTC, czyli Diagnostic Trouble Code. Praktycznie po tych dwóch rzeczach widać, czy silnik pracuje prawidłowo. Tak więc przez pierwsze dwa lata będą kłopoty – samochody sprawdzamy co drugi rok – później już wszyscy będą wiedzieli, że jeżeli coś się tam zaświeci na desce rozdzielczej – trzeba pojechać do mechanika.
Inna sprawa jest taka, że te "monitory", które są w tej kontrolnej części komputera, automatycznie weryfikują prawidłowość naprawy. Jeżeli coś zostało wymienione, naprawione, samochód musi trochę pojeździć i jeżeli wszystkie "monitory" są w pozycji "ready", to znaczy, że naprawę wykonano prawidłowo; jeżeli któryś nie jest w tej pozycji, to problem nadal istnieje.


– Czy w takiej sytuacji można mieć pretensje do mechanika, który naprawiał samochód?


– Zgadza się. To jest właśnie zaskoczenie dla osób, które zajmują się naprawami, a które nie są na czasie.
A być na czasie, to znaczy, że trzeba mieć odpowiednie narzędzia testowe, posiadać stosowną wiedzę, mieć dobre programy naprawcze samochodów, mieć aktualne informacje na temat diagramów elektrycznych i innych rzeczy.


– Trzeba się uczyć?


– Oczywiście! Egzamin, który musieliśmy zdać, liczył 450 stron materiału. Ogromny zasób wiedzy elektrycznej, elektronicznej.


– Trzeba zdać nowy egzamin; czyli są warsztaty, gdzie można zrobić stare testy, a nie można zrobić nowych?


– Nie, nie ma, są tylko takie, gdzie można zrobić wszystkie; wiele warsztatów zrezygnowało i nie robią testów. Jesteśmy jedynym polskim zakładem – o którym wiem – który ma uprawnienia i robi te rzeczy.
Myśmy zostali, bo jesteśmy od początku tego systemu, i ja wierzę w ten system.


– Patrząc jednak z punktu widzenia klienta, samochód będzie jednak częściej widywał mechanika...


– Czy ja wiem czy częściej, jeśli coś będzie się działo to tak, będzie musiał częściej być u mechanika, ale wiem z doświadczenia, że przy elektronice, przy prawidłowym naprawieniu problem nie wraca.


– Czy Panu jest łatwiej dzięki elektronice zdiagnozować problem?


– Z kodów można się dowiedzieć, jaki jest najbardziej prawdopodobny problem powodujący zły odczyt. Są na przykład takie sytuacje, że złe połączenie z masą samochodu może spowodować złe odczyty. Proszę pamiętać, że większość sensorów pracuje na napięciu od 0 do 5 V; czyli jak będzie troszkę korozji, to już nie mamy tych 5 woltów...


– Pana rada jest taka, żeby najpierw sprawdzić połączenie z masą, przeczyścić?


– Owszem, druga sprawa, nie odłączać akumulatora.


– Dlaczego?


– Bo się kasuje całą pamięć, tzw. keep alive memory komputera – robi pan automatyczne wykasowanie danych i wszystkie monitory muszą być od nowa zresetowane.


– W jaki sposób?


– Podczas jazdy, ale do tego wymagane jest szereg warunków – na przykład zewnętrzna temperatura.


– Jak jest za gorąco czy bardzo zimno, to monitor się nie zresetuje?


– Nie. Inny przykład, bardzo czuły system odpowietrzania zbiornika paliwa. Zbiorniki są zamkniętymi układami i opary benzyny nie mogą się wydostawać na zewnątrz, w związku z tym jest cały system, który to wyciąga i wpuszcza do silnika, silnik to spala i wszystko jest elegancko. Aby ten monitor miał poprawny odczyt, musi być od jedna czwarta do trzech czwartych paliwa w zbiorniku, a więc gdy mamy uszkodzony wskaźnik paliwa, to monitor nigdy nie będzie prawidłowo wskazywał.


– Mówił Pan, żeby nie odłączać akumulatora, ale – powiedzmy – jedziemy do warsztatu coś tam montują, wymieniają i pierwsze, co robią, to odłączają akumulator...


– Widzi pan, to jest tzw. bardzo stara i bardzo zła szkoła; jest możliwość ciągłego zasilania i wtedy wymienia pan akumulator i nie ma problemu.


– Generalnie prąd powinien być cały czas w samochodzie?


– Cały czas, jest od tego technologia i proszę mi wierzyć, my to stosujemy od ponad dwóch lat, jeszcze nam się nie zdarzyło, by klient miał zastrzeżenia, że nie ma tej samej stacji radiowej, którą miał zaprogramowaną.


– To jest ważne ze względu na test?


– Bardzo ważne. Jeżeli ktoś ma zaświeconą kontrolkę check engine, to dawniej rozłączało się akumulator, połączyło ponownie i wszystko było dobrze – teraz, niestety, taki samochód nie zda. System jest inteligentny. Podobnie wszelkie modyfikacje komputera samochodu – od razu ostrzegam, że jeżeli komputer jest modyfikowany, samochód nie zda.
Przy wszelkich naprawach trzeba bardzo uważać, by niepotrzebnie nie zrobić większego kłopotu przy teście.


– Czyli samemu raczej akumulatora nie odłączać?


– Zdecydowanie nie.


•••


Podczas naszej rozmowy do warsztatu Ludomira Zakrzewskiego przyjechał z samochodem do testu p. Leszek z innego warsztatu samochodowego.


– Co Pan sądzi o tym nowym teście? – pytamy.


– Ludzie będą oddawali auta na złom, kto ma stare auto, to żeby je naprawić wyda 1000 dolarów, a może więcej no to nie jest warte.


– Limit jest 450 dol.


– 450 do warunkowego dopuszczenia do ruchu, ale gdy ktoś chce sprzedać, to już musi naprawić.


– Ludzie będą kupować nowe samochody?


– Będą pożyczać i kupować.


– Te auta, co nie zdadzą, to na złom?


– Jak już są starsze, to nie opłaca się naprawiać, będzie mniej pracy dla warsztatów, dla mechaników


– Dealerzy zarobią?


– O tak, i fabryki.


•••


Po krótkiej przerwie wracamy do rozmowy z p. Ludkiem.


– Na nowym wydruku nie ma informacji o ilości szkodliwych substancji w spalinach?


– Nie. Jest tylko informacja, czy "monitor" jest ready, czyli w porządku, czy nie.


– W tej sytuacji nie ma sensu powtarzać gdzie indziej testu, bez naprawiania?


– Według mnie, nie ma sensu, ale ludzie mają stare przyzwyczajenia.


– Pan, który tu był z samochodem, mówił, że dużo aut pójdzie na złom, Pana zdaniem tak będzie?


– Starsze samochody może tak; wszystko będzie zależało od kosztów naprawy. Duży problem będą też miały osoby, które kupują w USA nowe samochody lub sprowadzają stare, ponieważ przeciętna osoba, jeżeli to jest robione prywatnie, nie ma czym sprawdzić, czy dany samochód przejdzie emission test, a przy nowej rejestracji nie ma żadnych limitów finansowych, więc koszt naprawy może niejednokrotnie przekroczyć wartość samochodu. Bywają naprawy bardzo drogie.
Druga rzecz, która się zmieniła, to że naprawa znacznie dłużej trwa, czyli moja rada dla wszystkich, którzy podejrzewają, że samochód może nie zdać, żeby robili test wcześniej. Poprzednio na zdiagnozowanie potrzebowaliśmy trzech godzin, a obecnie musimy samochód mieć tutaj minimum jeden dzień, niejednokrotnie dwa albo trzy dni, bo trzeba spowodować, aby wszystkie "monitory" były w prawidłowej pozycji – raz, żeby zweryfikować, że naprawa została wykonana prawidłowo, a dwa, żeby system zaakceptował naprawę.
Bo to nie ja decyduję, z drugiej strony tego komputera; tego urządzenia jest pan Master Mechanik, różnie go tam nazywają, który podejmuje decyzję o warunkowym zatwierdzeniu. Ma na to dwie minuty i nie ma odwołania; oni decydują, i nie jest to złośliwe – proszę mnie dobrze zrozumieć.


– Pana zdaniem, nowy system jest dobry, bo samochody będą mniej truły?


– To jest dobre dla klientów, bo samochody będą jeździły tak jak fabryka sobie założyła; będą zużywały mniej paliwa, będzie większa przyjemność z tej jazdy, po prostu zmuszą nas do dbania o samochody. Wiem, że to finansowo jest czasem bolesne, ale niestety taka jest prawda...


– Dziękuję bardzo za rozmowę.

piątek, 01 luty 2013 13:56

Głównie napęd

Napisane przez

autoshaw


Nie lubię pisać o wystawach samochodowych, na których mnie nie widzieli, dlatego z dokładnym przeglądem garnituru nowych modeli poczekamy do naszej lokalnej wystawy motoryzacyjnej w Toronto.

No, ale wiadomo, że nasza to tylko "odprysk", liczy się ta w Detroit – tak się utarło, no bo w końcu kiedyś było to królewskie miasto motoryzacji. Dzisiaj jest dziadownia, no ale koncerny wciąż tam mają biurowce.
Jak można się było domyślić, w tegorocznym rozdaniu pokazuje się przede wszystkim auta z napędem na nie wiadomo co.
Żartuję – oczywiście – hybrydy; spalinowo-elektryczne, tym razem – raczej takie jak VOLT, czyli z wtyczką do kontaktu – akumulatory ładuje już nie wyłącznie silnik spalinowy jak w priusie, ale też można sobie w garażu doładować do pełna z instalacji. Nadal jednak auta te mają dwa motory i stos baterii.


Oczywiście, za wyjątkiem sportowej tesli, o której pisaliśmy już w tej rubryce. Tesla pokazała zresztą model X – czyli elektrycznego SUV-a.
Zresztą, jak przekonuje Bob Lutz (były CEO General Motors), rzecznik Via Motors, firmy specjalizującej się w produkcji samochodów elektrycznych, do roku 2020 od 5 do 10 procent wszystkich samochodów będzie miało napęd elektryczny.
Po pierwsze, dlatego że powoli, acz powoli rośnie zainteresowanie klientów tymi autami, a po drugie – co jest sprawą niebagatelną – standardy ekologiczne są coraz ostrzejsze, co wpycha zainteresowanie konstruktorów w tę sekcję rynku.
Zdaniem Lutza, punktem przełomowym będzie "rozsądnie wyceniony" samochód elektryczny o zasięgu 300 mil przy w miarę krótkim czasie ładowania. W jego opinii, będziemy świadkami zróżnicowania napędu, tak jak to miało miejsce w lotnictwie, gdzie kilkadziesiąt lat temu cały napęd odbywał się przy pomocy silników tłokowych, a dzisiaj mamy wiele różnych możliwości – w zależności od potrzeb – gdzieniegdzie pozostały tłokowe, gdzie indziej są odrzutowe lub turbośmigłowe.

elr


Po hybrydy a la volt sięga nawet cadillac - który przedstawił w Detroit model ELR (extended range electric), oparty na zespole pędnym volta.
Jeśli już mowa o dziwnych napędach, to kiedyś w Kanadzie przedstawiono małe auto z napędem na sprężone powietrze – pomysł nie upadł – jak do nas napisał Bart Piątkowski – jest rozwijany z myślą o samochodach osobowych w Europie.


Technologia silników na sprężone powietrze jest znana od dawna i używana w sytuacjach, gdzie stosowanie silników cieplnych jest niebezpieczne – np. w kopalniach węgla kamiennego. Dlatego m.in. firma Peugeot Citroen zamierza do roku 2016 mieć gotową w sprzedaży hybrydę powietrzno-spalinową.
Pomysł nie jest głupi, samochód wykorzystuje ciśnieniowy zbiornik na powietrze w taki sam sposób, jak auta elektryczno-hybrydowe wykorzystują baterię – do magazynowania energii, uwalnianej następnie podczas jazdy z rozprężającego się gazu. Sprężanie odbywa się za pomocą zwykłego niewielkiego silnika spalinowego, ale również dzięki odzyskiwaniu energii hamowania, zwłaszcza podczas jazdy z góry.
Jazda na powietrzu odbywa się głównie w niższych zakresach szybkości. Jeśli jeździmy w większości po mieście, to na sprężonym powietrzu będziemy pokonywali 60 do 80 proc. odległości, przy standardowej jeździe szosowej auto pali trzy litry, w mieście mniej niż litr.
Na czym polega przewaga sprężarkowych aut nad "bateryjnymi"? Oczywiście na kosztach – baterie trzeba co jakiś czas wymienić, ich produkcja nadal jest droga i wymaga surowców, a poza tym baterie sporo ważą – wiele więcej niż butle, które można wykonywać z nowych lekkich, a bardzo mocnych materiałów.
Koncepcja bardzo ciekawa i z pewnością rozwojowa.

samochody1

 


Wracając do wystawy w Detroit, 2013 North American International Auto Show, warto zauważyć, że powoli na rynek amerykański wsączają się inne silniki "europejskie", mianowicie diesle.
I tak, jeep grand cherokee, model 2014, będzie do nabycia w wersji na olej napędowy.
Za sprawę volkswagena, który w kategorii samochodów z silnikami wysokoprężnymi praktycznie zdominował rynek północnoamerykański, powoli poprawia się jakość amerykańskiego paliwa. To zaś pozwoli na instalowanie wysoko wydajnych, małych, "europejskich" diesli.
Nic bowiem nie jest w stanie "przeskoczyć" tego napędu, jeśli chodzi o sprawność – jeśli popatrzymy na najnowszego golfa diesla, to po prostu dech zapiera – to auto jeździ niemalże na powietrzu i ma wyniki czasem lepsze niż oferowane dzisiaj na rynku hybrydy – zwłaszcza przy eksploatacji w rzeczywistych warunkach.
Tak więc kończąc temat "salonowy", powiem tylko, że wybieram się z aparatem na naszą torontońską wystawę, więc wtedy napiszę więcej o tym, co będziemy mieli w salonach sprzedaży w nadchodzących miesiącach i latach – choć przyznam się szczerze, nie lubię pisać o samochodowych koncepcjach – miłość do nich zazwyczaj nie bywa skonsumowana. 


•••


Czytelników z Toronto i Mississaugi z pewnością zainteresuje zestawienie najbardziej niebezpiecznych zimą odcinków naszych szos i arterii. Co prawda w tym roku zima w styczniu wygląda jak w marcu – co to przeplata trochę zimy, trochę lata, ale mogą nas jeszcze zaskoczyć niezłe śniegi.
Policja, przedstawiciele Ministerstwa Komunikacji zapewniają, że nasze ontaryjskie drogi należą do najbezpieczniejszych na świecie, co nie znaczy, że nie możemy trafić zimą na wyjątkowo trudne warunki, i to wcale nie tak daleko do miasta.
Oto odcinki, na których powinniśmy uważać:
• 400 – od Toronto do Barrie, gdzie często dochodzi do zamieci śnieżnych. Mimo dobrej nawierzchni, częstego odśnieżania dochodzi tam do wielu wypadków wywołanych przez niedostosowanie prędkości do warunków jazdy.
• 401 – od Toronto do granicy z Quebekiem. Autostrada idzie tuż obok jeziora, dlatego narażona jest na częste zmiany agresywnej pogody wywołane przez tzw. efekt jeziorowy – nagłe, obfite opady śniegu, czy nawet szadzi lodowej. Na dodatek, jest to główny korytarz transportowy kraju i zimą spotkamy tam całe konwoje ciągników siodłowych z naczepami. Policja radzi, byśmy też dali sobie na wstrzymanie, jechali spokojnie i często odpoczywali, zwłaszcza zimą.
• 402 – na odcinku od London do Sarni. Pogoda tak się tam układa, że często zdarzają się obfite opady i zamiecie.
• Q.E.W. – od Welland do Burlington – to samo, blisko jeziora – duże niebezpieczeństwo dziwacznej pogody.
• Droga 26 – od Collingwood do Wasaga Beach
• Droga 21 – wzdłuż brzegów jeziora Huron od Ipperwash Beach do Southampton.
• Droga 17 – od Ottawy do North Bay.
• Droga17 – ponownie od Sault Ste Marie do Wawa – piękny widokowo odcinek wzdłuż wschodnich brzegów Jeziora Górnego. Często zdarzają się oblodzenia.
O czym ostrzega
Wasz Sobiesław

sobota, 26 styczeń 2013 11:35

Kobieta, która wie, czym jeździć

Napisane przez

IMG 0809


Rozmawiamy o subaru z Izabelą Kosmowską  z Marino's Lakeshore Auto Mall

Jak już pisałem, subaru to auta wyjątkowe. Seria samochodów z napędem na cztery koła i do tego silnikami typu bokser, przyciąga m.in. miłośników dynamicznego jeżdżenia.
Jeśli ktoś chce rzeczywiście poczuć, że siedzi na małej torpedzie, która – wydawałoby się bez żadnego wysiłku – z miłym dla ucha tembrem warczenia wykonuje każde polecenie – to jazda subaru WRX STI jest w stanie go zaspokoić. Mitsubishi lancer evo, golf R plasują się co prawda w podobnej klasie, ale wiele osób, z którymi rozmawiałem, raczej skłania się do WRX STI.
Takiego zdania jest właśnie p. Izabela Kosmowska, która sprzedaje subaru w Marino's Lakeshore Automall, a której życie od najwcześniejszej młodości dotknięte zostało czarodziejską różdżką rajdowej jazdy za sprawą znajomości z jednym z najlepszych (mówią, że najlepszym) polskich kierowców rajdowych, Marianem Bublewiczem. (Napiszę o nim wkrótce w tej rubryce).


- Dlaczego Pani sprzedaje subaru? Czy to jest świadomy wybór, czy po prostu, tak Pani trafiła?


- To był świadomy wybór! Byłam tutaj przez 15 lat klientem. Straciłam pracę, a pracowałam w modzie; moja firma się zamknęła, zastanawiałam się, co będę robiła, nie chciałam iść z powrotem do tradycyjnego handlu, i pomyślałam sobie, że nie ma dużo kobiet, które sprzedają samochody. Mając przez tyle lat subaru, znałam tutaj menedżera Francesco i mówię, może spróbuję sprzedawać subaru i na razie, odpukać, jest wszystko OK.


- Dlaczego jeździła Pani subaru? Ze względu na napęd na cztery koła?


- Subaru się kupuje ze względu na dwie rzeczy - symetryczny napęd na cztery koła i bezpieczeństwo.


- W zderzeniach?


- Tak, subaru jest zrobiony tak jak klatka, są to bardzo proste samochody, ale jak traktory.


- Ta klatka bezpieczeństwa jest zarówno w rajdowym WRX, i w takiej imprezie?


- Oczywiście, wszystkie modele są robione na tej zasadzie.


Małe samochody również mają napęd na wszystkie koła. Żeby dostać taki mały samochód w naszej klasie z napędem na cztery koła, trzeba iść do luksusowych marek; bezpieczeństwo naszych samochodów jest takie samo jak volvo czy audi. Tak że od razu jest tańsze ubezpieczenie...
Subaru to samochody, które lubię; nie są skomplikowane, nie ma w nich dużo elektroniki, która się psuje. Mamy pełny wybór od małych do dużych, pełna gama modeli. W tej klasie samochodów to są najlepsze auta, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.


- A przyjemność prowadzenia?


- No oczywiście! Symetryczny napęd na cztery koła daje zupełnie inne uczucie.


- Oszczędne?


- Teraz tak. Naszą konkurencją jest golf diesel. Zmieniliśmy silnik z 2,5 litra na 2 litry, żeby wygrać tę konkurencję; spalanie, diesla w golfie i nasze w imprezie, jest takie samo - a benzyna jest trochę tańsza niż diesel...


- Muszę się przyznać, że długo nie mogłem się przekonać do subaru, ale zobaczyłem, że często wybierają go ludzie młodzi, których jeżdżenie cieszy; którzy lubią jeździć.


Niech mi Pani powie, jak to jest, że w taki mały samochód wkłada się silnik, który ma 300 KM - po co?


- Do zabawy. Oczywiście trzeba jeździć na specjalnie przygotowanych trasach, drogach rajdowych, żeby naprawdę ten silnik poczuć. To ulubiony samochód rajdowców.
Mamy tu klientów we wszystkich kategoriach wiekowych; dawniej, subaru dominowało wśród starszej klienteli, dzisiaj uwielbiają naszą markę młodzi ludzie. Poza tym, takim WRX można jeździć przez cały rok, nie jak corvettą czy ferrari;


- No właśnie, reklamują Państwo subaru jako samochód na zimę, rzeczywiście jest taki dobry?


- Świetny.


- Na śnieg, chlapę, oblodzenie?


- Tak, jest świetny, nie trzeba zimowych opon, ale jeśli się ma zimowe opony, to ten samochód w ogóle się nie ślizga, idzie jak czołg.


- Przez to, że napęd na cztery koła?


- Tak, symetryczny AWD. No o to, że silnik bokser, tak jak w porsche - płaski i przez to obniżony środek ciężkości. Silnik jest płaski i wyważenie jest lepsze.


- W jakich modelach są te silniki?


- We wszystkich mamy boksery, są tylko różnice w litrażu; 2 litry, 2,5 litra i 3,6 litra, wszystko boksery.


- Różnica tylko w mocy i momencie zamachowym?


- Tak.


- Wiemy już, że WRX to samochód dla ludzi, którzy lubią prowadzić i czasem ostro pojeździć, dlatego często kupują to subaru młodzi, a co dla rodziny; gdy ktoś ma 2 - 3 dzieci? Chce cały majdan zapakować i gdzieś pojechać?


- Ludzie z rodziną uwielbiają outback. Outback to samochód dla rodziny - to nasze kombi. Jedynie volvo było tu naszą konkurencją, też produkowali kombi. Rodziny kupują te samochody dla bezpieczeństwa. Jeśli ktoś jeździ na północ, jeździ na cottage, nie musi się martwić, że gdzieś stanie w zaspie czy błocie.


- A samochód jest do tego pakowny, pojemny i ekonomiczny?


- Oczywiście.


- A z jakim silnikiem?


- 2,5 litra, 173 KM bokser. Mamy również 3,6 276 KM, też bokser.


- Ile to kosztuje?


- Imprezy ze standardową skrzynią biegów w podstawowej wersji zaczynają się od 19.956 dol. do tribeca - duży, 7-osobowy SUV - 38.995 dol.


- Czyli można mówić, że to taki przedział na samochód dla przeciętnej rodziny?


- Oczywiście, zapewniamy finansowanie, leasowanie...


- Pozwoliłaby Pani swemu dziecku kupić WRX?


- Zależy, jak dziecko kieruje. Jeśli jest zwariowane, to może nie za bardzo. WRX to świetne auto, bardzo mocne, wspaniałe do jazdy, wiem, bo jeździłam - jeździłam STI. Moi znajomi przyjaciele byli rajdowcami w Polsce, miałam możliwość jeździć na rajdach.


- Tak po lasach?


- Po lasach również. Pochodzę z Olsztyna, Marian Bublewicz był naszym przyjacielem rodziny, niestety zabił się na rajdzie. Tak że miałam możliwość jeździć szybkimi samochodami, gdy byłam bardzo młoda.


- Lubiła to Pani?


- Uwielbiałam!
Wiem, co to znaczy, gdy jest trochę szybkości i można powariować, gdy pojawia się adrenalina.


Tak więc to wszystko zależy od dziecka. Ale znam też ludzi, koło 40-50-tki, którzy uwielbiają jeździć i jeżdżą jak szaleni...


- Wszystko zależy od charakteru?


- No tak.


- Czyli, jeśli ktoś ma ochotę na prawdziwe auto, prawdziwe subaru, to do Pani? Pomoże Pani coś wybrać?


- Zapraszam!
Marino's Fine Cars
3526 Lake Shore Blvd West 416-253-3970 wew. 2356. www.izabelakosmowska.com

 

 

 


 

Zimą warunki drogowe zmieniają się z minuty na minutę. Bądź gotowy, dostosuj prędkośc jazdy. Nie daj się zaskoczyć!


piątek, 18 styczeń 2013 20:03

Nieprzyjemny tekst

Napisane przez

Czasem trzeba mówić też o mniej przyjemnych sprawach i choć największa liczba poważnych i często śmiertelnych wypadków drogowych ma miejsce latem, kiedy głupiejemy od słońca, wody i pięknych kobiet, to jednak zimą wypadki drobniejsze zdarzają się najczęściej.

Ponieważ nie jest to rzecz, w której mamy duże doświadczenie, wielu z nas popełnia w chwili wypadku wiele błędów, które później odbijają się czkawkę.
Dlatego lepiej zawczasu o wypadku myśleć i być doń mentalnie przygotowanym. Jest wielce prawdopodobne, że w ciągu naszego życia przypadłość taka nas dopadnie.


A więc, jeśli bierzemy udział w wypadku drogowym, pierwsza rzecz, jaką powinniśmy zrobić, to wyłączyć silnik i wyjąć kluczyk ze stacyjki, potem należy uspokoić siebie i na spokojnie ocenić stan własny i stan osób, z którymi podróżowaliśmy. Spokojnie i rozsądnie, biorąc pod uwagę zniszczenia samego samochodu. Bo czasem człowiekowi wydaje się, że nic takiego mu się nie stało, a może mieć obrażenia wewnętrzne.
Kiedy więc stwierdzamy, że sami jesteśmy OK, nasi bliscy są OK, patrzymy po samochodzie – czy nie powinniśmy się z niego ewakuować, czy nie czuć benzyny, nie pali się coś w silniku. Potem omiatamy "wiązką radarową" innych uczestników zdarzenia i inne samochody – czy się nie palą, czy ludzie nie są w nich uwięzieni. Potem szukamy komórki i jeśli ktokolwiek jest ranny, dzwonimy na 911. Na ten numer dzwonimy też, jeśli auta się palą lub wylewa się z nich na nawierzchnię benzyna czy olej.
Jeśli szczęśliwie wypadek nie ma takich rozmiarów, oceniamy, czy szkoda jest wyższa niż 1000 dol. Jeśli jest, dzwonimy na policję – ale nie na numer alarmowy, tylko zgłoszeniowy.


Gdy już stwierdzimy, że jesteśmy w miarę OK, dobrze jest rozejrzeć się dookoła w poszukiwaniu świadków zdarzenia.
Co ponadto warto wiedzieć o wypadkach:

1. Nasza ubezpieczalnia może nas uznać za winnych "at fault" wypadku drogowego, nawet jeśli policja nie wypisze nam mandatu i nie postawi zarzutów.
Policja i firmy ubezpieczeniowe mają różne kryteria ustalania winy. W wielu przypadkach, zwłaszcza w złych warunkach pogodowych, policja może odstąpić od postawienia zarzutu któremukolwiek kierowcy.
Tymczasem przepisy ubezpieczeniowe zawsze wskazują na winnego, czasem winne są obydwie strony. Wina w wypadkach drogowych w Ontario jest ustalana według Fault Determination Rules opisanych w ustawie Insurance Act. Zasady te obejmują ok. 40 różnych scenariuszy wypadkowych i przyznają stronom odpowiedzialność za zdarzenie procentowo od 0 do 100 proc.
Podobne przepisy istnieją we wszystkich innych prowincjach.
Dla ubezpieczalni uznanie za bycie winnym wypadku drogowego nie oznacza, że powinniśmy być oskarżeni przez policję, a jedynie jest sposobem określenia odpowiedzialności za zdarzenie na potrzeby ustalenia odpowiedzialności i rekompensaty finansowej.

2. Zasada ubezpieczenia "no fault" nie oznacza, że nikt nie ponosi odpowiedzialności za wypadek. W wielu prowincjach, w tym i w Ontario, obowiązuje No-fault insurance i można by w pierwszej chwili pomyśleć, że ubezpieczalnie nie ustalają winy w przypadku wypadku drogowego.
Tymczasem zasada ta oznacza tylko, że niezależnie od tego kto jest winny, wnosząc roszczenie, mamy do czynienia wyłącznie z naszą własną ubezpieczalnią; nie musimy "ścigać" ubezpieczalni innego kierowcy, by dochodzić odszkodowania za udział w kolizji.
Z punktu widzenia konsumenta oznacza to, że nasze roszczenie mo-żemy zrealizować szybciej, łatwiej i wcześniej otrzymać należne odszkodowanie, niż gdybyśmy sami musieli namierzać i mieć do czynienia z ubezpieczalnią innego kierowcy-sprawcy.


3. Jednym z najczęstszych miejsc wypadków są parkingi. Jest to spowodowane już samym faktem obecności na ograniczonej przestrzeni znacznej liczby pojazdów.
Wypadki na parkingach z reguły powodują najwięcej problemów, jeśli chodzi o to, kto ponosi odpowiedzialność. Określenie winy zależy od kilku ogólnych reguł.
I tak, jeśli kierowca samochodu w ruchu uderzy pojazd stojący, to zazwyczaj ponosi odpowiedzialność – jeśli twój pojazd jedzie, to musisz być w stanie go kontrolować, tak by ominąć przeszkody – nawet jeśli są to inne pojazdy nieprawidłowo zaparkowane.
Kierowca pojazdu wjeżdżającego na alejkę parkingową musi ustąpić samochodom, które już się po niej poruszają, jak również samochód, który skręca, powinien ustąpić pierwszeństwa tym, które jadą prosto. Na parkingu możemy otrzymać mandat – m.in. za niezatrzymanie się na znaku stop, jazdę z nadmierną prędkością.

4. Nie powinniśmy uciekać z miejsca wypadku, jest to przestępstwo kryminalne, zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności, sowitą grzywną i – najprawdopodobniej – utratą polisy ubezpieczeniowej. Niezależnie jakie są okoliczności wypadku, pogorszymy je jedynie, uciekając. Jeśli zaś jesteśmy ofiarą takiego zachowania, powinniśmy zanotować jak najwięcej informacji – model, kolory samochodu, rejestracja – wszystkie szczegóły – i natychmiast zadzwonić na policję. Powinniśmy też poszukać świadków i uzyskać od nich jak najwięcej informacji.

5. Kiedy dzwonić na policję? Jak już napisałem, jesteśmy zobowiązani zatelefonować na policję, jeśli strata powstała w rezultacie wypadku przekracza 1000 dol. – dotyczy to wszystkich samochodów biorących udział w zdarzeniu i innych obiektów, jak bariery czy uszkodzone znaki drogowe, lub też gdy ktokolwiek jest ranny. Powinniśmy też zadzwonić na policję, jeśli podejrzewamy drugiego kierowcę o bycie pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
Jeśli w rezultacie wypadku powstały znaczne straty, ale nikt nie został ranny, powinniśmy zadzwonić na miejscowy posterunek policji, a nie numer alarmowy 911. Numer 911 jest zastrzeżony dla sytuacji, gdy ktoś został poważnie ranny, gdy wybuchł pożar, albo też gdy czujemy się zagrożeni lub też istnieje niebezpieczeństwo dla innych uczestników wypadku – na przykład auto zwisa z wiaduktu.
Jeśli mamy swego brokera ubezpieczeniowego, warto jego bezpośredni numer wozić ze sobą, by w takiej sytuacji uzyskać konkretną poradę.
Mamy nadzieję, że żaden z Czytelników "Gońca" nie będzie musiał korzystać z tych informacji, ale warto to wiedzieć, choćby po to, by w chwili wypadku nie zachowywać się jak zając w świetle reflektorów i nie ulegać całkowitemu paraliżowi.
Powinniśmy przygotować się mentalnie do takiej sytuacji.


A gdy już jesteśmy przy przygotowaniach – tak się składa, że jak na razie zima nas raczej oszczędza, wszystko jednak jeszcze może się zdarzyć, dlatego warto nawet w mieście – prócz dobrej szczotki i drapaczki do lodu, zaopatrzyć się w plastikową szuflę, może być niewielka, rozmiarów zabawkowych. Zawsze to jak człowiek odszufluje, to potem łatwiej coś podłożyć.

O czym zapewnia Państwa, życząc bezwypadkowej zimy tej i wszystkich następnych...


Wasz Sobiesław

piątek, 11 styczeń 2013 20:18

Niezła impreza!

Napisane przez

Przyznać trzeba, że Subaru robi samochody dla ludzi, których korci, by przycisnąć nieco gazu na szutrowej leśnej drodze.

Domorośli rajdowcy (a mieliśmy na polonijnym podwórku w Toronto również kilku prawdziwych dobrej klasy kierowców rajdowych) z pewnością wiedzą, co zrobić z takim WRX...
Na początku powiem tylko, że wkrótce wybieram się z wizytą do naszego zaprzyjaźnionego dealershipu Marino's Lakeshore Automall, gdzie prócz hond, hyundai można pooglądać najnowsze modele Subaru. Tak że niebawem do WRX powrócimy, dzisiaj jednak w ramach rozgrzewki subaru, które każda młoda rodzina chciałaby mieć przed domem – w miarę oszczędny, w miarę pojemny i bardzo przyjemny w prowadzeniu – subaru impreza 2.01 hatchback 2013.
Jako szowinista męski, powiem, że jest to auto, którego w przeciwieństwie do WRX nie będziemy się bali pożyczyć żonie.
Auto napakowane jest rzeczami, które w wózku tej klasy nie są częste – przede wszystkim napęd na wszystkie koła full time i nowy silnik w układzie boxer. Cena też niewygórowana, bo zaczyna się od 20 tys.
Standardowy płaski silnik grający ładnym tembrem, z horyzontalnie ustawionymi cylindrami vis-a-vis przeciwko sobie daje 148 KM mocy, którą przekazuje na wszystkie koła za pośrednictwem pięciobiegowej, ręcznej skrzyni biegów. (Niestety) można ten samochód też kupić z automatikiem bezbiegowym, który daje poczucie jazdy "elektrycznej".
W zasadzie tegoroczna impreza niewiele się różni od ubiegłorocznej, kiedy to doszło do przeprojektowania modelu. Jest to już czwarta wersja.
Impreza ma najlepsze osiągi, jeśli chodzi o zużycie paliwa, wśród wszystkich amerykańskich samochodów z napędem na cztery koła. 7,5 litra po mieście i 5,5 litra na szosie. – Naprawdę trudno takie osiągi przeskoczyć.
A więc w miarę tani, w miarę oszczędny i z napędem na cztery koła samochód, który daje poczucie bezpieczeństwa przy każdej pogodzie, a kto choć raz go spróbował, wie, na czym polega różnica w jeździe z napędzanymi wszystkimi kółkami. Tym się inaczej rusza, inaczej wchodzi w zakręty, wszystko jest inaczej...
W 2013 roku Subaru dodał do imprezy standardowy bluetooth, a w wyższej opcji obsługiwany głosowo system nawigacji satelitarnej GPS i kamerę do cofania.
Kabina jest przestronna i wygodna, 5-drzwiowy model oferuje przestrzeń bagażową o pojemności 638 litrów, w modelu 4-drzwiowym – bagażnik ma 340 litrów.
Wnętrze spodoba się ludziom lubiącym samochody – sportowy panel liczników na desce rozdzielczej i trzyszprychowa kierownica plus 4,3-calowy wyświetlacz wielofunkcyjny.
Subaru to lider w sprawach bezpieczeństwa, więc w modelu 2013 standardem są boczne poduszki powietrzne z przodu. Standardowo samochód wyposażony jest w poduszkę powietrzną chroniącą kolana kierowcy.
Wszystkie modele rocznik 2013 wyposażono w Vehicle Dynamic Control (VDC), który łączy funkcje kontroli przyczepności i stabilizacji. Standardowo też imprezy mają cztery dyskowe hamulce z abeesami czterosensorowymi i wymyślne wspomaganie hamowania.
VDC to system czujników, który ma za zadanie wyczuwać, czy auto zbliża się do granic stabilności, system dystrybucji mocy AWD reguluje wówczas przekazywaną moc na koła, a także samoczynnie włącza indywidualnie hamulce w każdym kole, by utrzymać auto w kopercie antypoślizgowej.
Szczęśliwie automaty te można jeszcze wyłączyć, co jest szczególnie przydatne na szutrowej nawierzchni czy w kopnym śniegu.
Słowem, subaru impreza 2013 wielu będzie pasował jak rękawiczka. Do tego jest to auto pojemne, w którym normalnie po europejsku myśląca rodzina czteroosobowa zabierze się nawet na wakacje.
Oczywiście dla tych, którzy chcą poszaleć albo poszpanować, pozostaje WRX STI, ale o tym już kolejnym razem, po wizycie w salonach Subaru przy Lakeshore... O czym powiadamia.


Wasz Sobiesław

sobota, 05 styczeń 2013 10:13

Trendy 2013 Nowe idzie wielkimi krokami

Napisane przez

Mamy nowy rok, więc proszę sobie zaparzyć dobrej mocnej kawy w szklance z przykrywką z podstawki, wypić, a następnie mocno dmuchnąć w fusy. Co tam widać?


Cóż, tendencje na rynku samochodowym idą niestety w tę samą stronę co kiedyś w lotnictwie, czyli eliminowania "wkładu ludzkiego". Według panów inżynierów, człowiek ma o wiele większą "błędalność" niż maszyny, dlatego wszędzie gdzie tylko można jego "czasami" nieracjonalne myślenie powinno być zastąpione przez automaty i programy komputerowe. Stąd też nasze samochody stają się komputerami na kółkach, a oprogramowanie zastępuje decyzję i umiejętności kierowcy.
Przykład? Najnowszy VW golf, sprzedawany w Europie, ma wbudowaną "panią od doradzania ekonomicznej jazdy" i generalnie założenie jest takie, żeby komputer mówiący do kierowcy ludzkim głosem pomógł mu wyrobić nawyki bezpiecznego i ekonomicznego jeżdżenia...
Przepraszam bardzo, ale na mój gust, taki komputer – mimo z pewnością milszego głosu – gorszy jest od teściowej siedzącej na siedzeniu pasażera obok. No więc nie dość, że doradzi nam, żeby zamknąć okno w celu zaoszczędzenia paliwa, to jeszcze kilkoma kamerami śledzi znaki drogowe, te na słupach i te na nawierzchni, ostrzegając, że przekraczamy dopuszczalną prędkość. Golf posiada też system utrzymywania nas w pasie, który trzyma nas w środku pasa ruchu na autostradzie i powoduje, że w przed zmianą pasa odpowiednio wcześnie musimy włączyć kierunkowskaz – jeśli tego nie uczynimy, będziemy się mocować z kierownicą, bo komputer auta będzie myślał, że planujemy wjechać z drogi w krzaki.
Powiem szczerze: o ile kocham maszyny, które pomagają mi w zajęciach "fizycznych", o tyle nienawidzę maszyn, które chcą mi pomagać, a już nie daj Boże zastępować, w myśleniu.


Niestety, idą takie czasy i nic nie poradzimy na auta, które samoczynnie przed przeszkodą uruchamiać będą wszystkie dostępne hamulce, mimo że my akurat mamy ochotę popełnić samobójstwo.


Poważnie zaś mówiąc, Drodzy Państwo, to w nowym roku, 2013, możemy się spodziewać następujących tendencji.


Po pierwsze, kurczenia się silników. – Co rusz słyszymy, że producenci rezygnują z 6-cylindrowych jednostek na rzecz czwórek, a nawet dwójek – wspomniany volkswagen będzie miał silnik, w którym na autostradzie, czwórka podzieli się w pół, unieruchamiając dwa cylindry – oczywiście turbodoładowanych. Turbodoładowacze stają się coraz bardziej dopracowane i mniej wyniszczające silniki niż kiedyś; tak więc możemy się spodziewać małych silników dużej mocy z turbodoładowaniem. – Widzieliśmy to już na przykładzie omawianego w tej rubryce BMW, który zszedł do czterech cylindrów przy zachowaniu mocy i wrażenia kierowców są bardzo pozytywne.


2. Kolejna tendencja, to coraz większa liczba biegów przekładni automatycznych. W latach 50. zdarzały się auta, które miały w automatach dwa biegi, potem standardem były trzy, w latach 90., automatyczna skrzynia miała zwykle cztery biegi, dzisiaj... A dzisiaj ma sześć . I mówi się o ośmiu. Podobnie jak z turbodoładowaniem, chodzi o zmniejszenie zużycia paliwa i bardziej ekonomiczną jazdę.


3. Trzecia sprawa – waga. Coraz większe zastosowanie mają materiały niemetalowe – włókna węglowe, które tanieją, a co za tym idzie, nadają się w większym stopniu do instalacji w samochodach. Do 2020 roku Ford, we współpracy z Dow Chemicals, instalować będzie części z włókien węglowych lub też produkował całe szkielety nośne we wszystkich modelach.


4. Czwarta sprawa to właśnie wspomniane komputery – będą wszechobecne. Wskaźniki pokładowe – podobnie jak to miało miejsce w samolotach – zastąpi "szklany kokpit", czyli coś na kształt samochodowego iPada, który wyświetlać będzie wszystko, czego potrzebujemy, i odpowiadać nam głosem na pytania i polecenia.
Już dzisiaj w niektórych modelach, gdy kończy się paliwo, auto wyświetla listę stacji benzynowych pozostających w zasięgu paliwa, jakie pozostaje w zbiorniku. Gdy wybierzemy jedną z nich, system nawigacji do niej poprowadzi.
Tego rodzaju systemów, gdzie auto prawie samo jeździ, będzie coraz więcej – m.in dzięki zastosowaniu technik radarowych i doskonaleniu obecnych już opcji samoparkowania, inteligentnego cruise control czy wspomnianego utrzymywania pojazdu w pasie ruchu.
Wszystko to jest niby z korzyścią dla nas – dlaczego niby? Już mówię
– proszę sobie wyobrazić, że nasz samochód jest nie tylko "nasz", ale też "ich" i informuje, jak to robią już dzisiaj samochody z wypożyczalni, odpowiednie organa i czynniki, z jaką prędkością, gdzie i kiedy jechaliśmy, jakie przepisy przekroczyliśmy i jakie znaki drogowe zlekceważyliśmy.
To możliwe jest już przy obecnej technologii. Drogi i ulice mogą być wolne od radiowozów, pułapek radarowych i czego tam jeszcze, a my będziemy pilnowani przez własne auta.
Nie zgodzicie się Państwo? Ale gdzie tam! Sami podpiszecie cyrograf. Początkowo po to, by dostać zniżki w składkach ubezpieczeniowych; przymus wprowadzi się dopiero w kolejnym pokoleniu.
Mandaty będziemy dostawać –mailem raz na miesiąc po przeanalizowaniu przez komputer Ministerstwa Komunikacji zapisów naszego samochodu i wszystkich innych samochodów, z których korzystaliśmy.
Kolejny etap, to jest wbudowanie systemów bezpieczeństwa w sam pojazd i na przykład wprogramowanie niemożliwości przekroczenia maksymalnej prędkości dopuszczalnej na danym odcinku o więcej niż 15 km/h.
Podkreślę, to nie są jakieś opowiastki science fiction – to jest technologia, którą – jakby się człowiek uparł – dzisiaj można byłoby wprowadzić.
W najbliższych latach będzie się nas odpowiednio mentalnie urabiać, abyśmy wiedzieli, że musimy je przyjąć ze względu na własny najlepiej rozumiany interes.

model-s-tesla-motors

Aby się jednak nie przygnębić dokumentnie, na koniec zostawiłem sobie 5 tendencję – coraz większe wykorzystywanie silników elektrycznych – montowania nie żadnych hybryd czy innych frankensteinów, tylko prostych aut na baterie.
Pisaliśmy już o skasowanym dawno temu EV General Motors.


Tymczasem w roku 2013 Motor Trend Car of The Year jest... najszybszy czterodrzwiowy sedan, jaki kiedykolwiek zbudowano w Ameryce, samochód o wspaniałych osiągach, zwinny jak ryś, cichy jak rolls i piękny jak modelka nad ranem – tesla model S.
Nie muszę dodawać, że jest to auto w pełni elektryczne – to znaczy tylko elektryczne – o mocy... 362 koni mechanicznych i zasięgu ponad 250 mil. Tesla posiada też wersję sportową o mocy 416 KM. Budowana w zakładach Fremont w Kalifornii, wykorzystuje baterie Panasonica.
Silnik umieszczony jest między tylnymi osiami, pod podłogą baterie, – a kabina otwarta na przestrzał.
Karoseria, zaprojektowana przez Franza von Holzhausena, wygląda supersportowo. Na razie jedynym problemem jest cena i nikła liczba stacji wymiany baterii. Cena nie jest zaporowa – dostępna dla osób planujących kupno luksusowego mercedesa – zmieścimy się w 80 tys. dolarów. Tesla – nazwana tak od genialnego amerykańskiego wynalazcy i twórcy systemu sieci elektrycznej Nikolaja Tesli (zwolennicy teorii spiskowych uważają nawet, że odkrył on źródło niewyczerpanej energii – wykorzystując ziemskie pole elektromagnetyczne i fakt ruchu przezeń każdego punktu Ziemi wraz z ruchem obrotowym – zbudował samochód, który jeździł "na niczym").


Tesla S spełnia i przekracza wszystkie wymogi pod względem bezpieczeństwa w wypadkach.
Z pewnością jest to prekursor całej gamy modeli elektrycznych aut pozbawionych rury wydechowej. I w roku 2013 coraz więcej będziemy ich widzieć na ulicach naszych coraz bardziej stłoczonych miast.O czym Państwa zapewnia
Wasz Sobiesław.

ferariWłaściwie każdy ma samochód i każdemu do samochodu coś by się przydało, jest jednak wśród nas spora rzesza, która samochody lubi, nie mówiąc o tej, która je kocha.
Zrobienie prezentu nie jest wówczas łatwe, no bo co damy? GPS, który i tak wszyscy mają?
Auto to rzecz osobista podobnie jak wieczne pióro. To, jakim autem jeździmy i co w nim wozimy, bardzo często świadczy o tym, jaki mamy charakter; podobnie jak wystarczy zerknąć na czyjeś biurko, by dowiedzieć się, jakim jest człowiekiem.
Oczywiście, mówię tutaj o prezentach rozsądnych, czyli zakładamy, że nie jesteśmy miliarderem, który pod choinkę kupuje – powiedzmy – ferrari za 400 tys.


Za taką kwotę dostaniemy samochód, który jest w stanie zaspokoić nawet najwybredniejszych amatorów czterech kółek – 650 koni mocy, ekskluzywny kolor karoserii Grigio Caldo, czy też opłacone kursy w zimowej szkole jazdy Ferrari.


No właśnie – tak sobie myślę, że jednym z sensownych i wcale niesurrealistycznych prezentów jest zafundowanie drogiej osobie kursu nauki jazdy.
Prezent taki może się obdarowanemu opłacić niebotycznie, być mo-że ratując życie jemu i jego rodzinie.
Wiele osób nie wie, że szkoła nauki jazdy nie dotyczy tylko tych, którzy nie potrafią sensownie ruszyć autem z miejsca, lecz że wiele kursów jest przeznaczonych dla kierowców zaawansowanych i ze stażem.
Większość z nas jeździ autem latami i rzadko ma okazję nauczyć się tych umiejętności, które gdy przyjdzie co do czego, wyratują nas z opresji.
Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, co robić, kiedy tył zaczyna nam ujeżdżać albo kiedy nagle widzimy przed sobą przeszkodę, bo akurat z jadącej przed nami ciężarówki wypadło pudło z bananami.


Czucie samochodu w sytuacjach ekstremalnych pozwala uniknąć paraliżu w obliczu wypadku, a gdy mamy wyrobione zdrowe odruchy, daje możliwość całkowitego uniknięcia drastycznego zdarzenia albo przynajmniej ograniczenia jego złych skutków.
Jest to szczególnie istotne zimą, gdy częściej zdarza nam się trafić na trudne warunki.
Wystarczy, by ktoś nas nauczył zwykłego wyprowadzania z poślizgu, a naprawdę będzie to olbrzymi prezent. Nie wiem, czy w którejś z torontońskich szkół uczą dryftu, ale to kolejna umiejętność pozwalająca z dużą prędkością wchodzić w zakręty i mieć szansę na wyjście.
Tak więc, opłacony kurs nauki jazdy (wcale-nie-tak-ekstremalnej) to wspaniały prezent pod choinkę, zwłaszcza dla osoby młodszej – być może wchodzącego w życie potomstwa.

thrustmaster
Jeśli zaś nie kurs, no to może jakiś symulator? Gran Turismo 5 to lider na tym rynku, jednak co nam po najlepszym symulatorze, jeśli musimy biegać paluszkami po guzikach jakiegoś dżojstyka. Dlatego za jedyne 599,99 możemy posiąść Thrustamaster T500RS, zestaw pedałów i kierownicy, które podłączone do naszej Playstation 3 pozwolą na całkowity odlot, zasypując przepaść między realem a tym co wirtualne.
Jeśli do tego dokupimy trzy panoramiczne monitory, stworzymy stanowisko symulacyjne z prawdziwego zdarzenia i szczęście będzie pełniejsze...
Zestaw pedałów – oczywiście – zawiera sprzęgło, a tu stosowne buty to podstawa.


drivingshoeBardzo wielu kierowców – głównie pań – nie zwraca odpowiedniej uwagi na obuwie, tymczasem przy prowadzeniu samochodu, zwłaszcza tego z manualną przekładnią, buty są tak samo ważne jak przy skałkarstwie. Tu trzeba mieć "czucie" w nodze.
Pamiętam, jak w latach 70. mój Ojciec pomstował na moją nastoletnią wówczas siostrę, która chciała prowadzić w drewniakach (kto nie wie, co to za but, niech sobie wygoogluje). Niestety miał rację. A więc buty do jeżdżenia to kolejny miły prezent dla prawdziwego kierowcy.
Za około 100 dol. dostaniemy coś z Pumy, odpowiednio czuła podeszwa zapewni nam dokładniejsze przełożenia, zwłaszcza przy redukcjach, a co za tym idzie, bardziej dynamiczną i przyjemniejszą jazdę.


Sam przyznam się do tego, że w podeszłym wieku noszę trampki właśnie po to, by dobrze czuć sprzęgło golfa. Ma bowiem bardzo precyzyjny, niewielki moment brania i dobre wyczucie przełożenia daje prawdziwą radość prowadzenia.
Tak więc dobre buty do prowadzenia samochodu (proszę popytać w sklepach specjalistycznych) z pewnością uradują bliskiego nam adepta szybkiej jazdy standardem.


Co jeszcze?
Mamy olbrzymi wybór różnych akcesoriów, w Canadian Tire, jeśli jednak myślimy o czymś bardzo użytkowym, radziłbym w prezencie kupon do zaprzyjaźnionego mechanika. Nasze samochody zazwyczaj są zaniedbane i jeździmy z nimi do warsztatu dopiero wówczas, gdy się coś psuje. Tymczasem proste zabiegi – jak sprawdzenie zbieżności kół – nie tylko przedłużają żywotność, ale zwiększają bezpieczeństwo na drodze.
Tak więc kupon do warsztatu to zupełnie sensowny prezent pod naszą motoryzacyjną choinkę. Gdy mamy kogoś ze starszym autem lubiącego samodzielnie majsterkować, nieocenione są poradniki napraw bentleya.

Ale tak jak mówię, najlepszym prezentem, według mojej głowy, będzie opłacony kurs jazdy dla zaawansowanych.
Po pierwsze dlatego, że taka jazda to kupa przyjemności, po drugie dlatego, że poważnie poprawi ona bezpieczeństwo prowadzenia samochodu bliskiej nam osoby, a zatem nie jest to wyłącznie prezent dla jednej osoby; jest to prezent dla wszystkich. A przecież – o cóż innego, jak nie o to, byśmy dawali jak najszczodrzej w Święta Bożego Narodzenia, chodzi?

Gdzie znaleźć takie szkoły? Niestety, żadna u nas się nie reklamuje, ale przy odrobinie rozpytywania się u znajomych, jak również zasięgania języka w MTO, można trafić w dobre ręce. Proszę sprawdzić na stronach www.carcontrolschool.com.
No i zanim złożę z serca życzenia wszystkim Czytelnikom "Gońca", a zwłaszcza fanom mojej rubryki, jedna rada, szczera, własnym doświadczeniem poparta – Panie, Panowie, nie pijcie z kluczykami w kieszeni. Takie picie jest nic niewarte; człowiek nie ma żadnej przyjemności, bo zawsze z tyłu głowy mu majaczy, że będzie musiał później mocować się z kierownicą i samym sobą, pić hektolitry wody i trzeźwieć na gwałt.
A jeśli nie daj Boże rozjedzie jakieś Bogu Ducha winne maleństwo? Z czymś takim trudno potem żyć. Dlatego pijmy na całego, najlepiej doskonałe polskie trunki z PMA, ale bez narażania się na sprawstwo jakiejś masakry!Wesołych, radosnych i prawdziwie rodzinnie polskich Świąt Bożego Narodzenia życzy Państwu
Wasz Sobiesław

piątek, 14 grudzień 2012 17:01

Na zimę i na lato

Napisane przez

2013-volkswagen-eosCzy warto pisać o samochodzie na lato zimą? 

Oczywiście, tym bardziej że auto, które jest tematem naszej dzisiejszej powiastki, jest jak najbardziej całoroczne, choć to przecież kabriolet.
Mowa o volkswagenie eosie, który to model w 2007 roku zastąpił golfa cabriolet. Ten ostatni przeżył kilka wcieleń i cieszył się dużą popularnością, choć – zwłaszcza w drugim wydaniu Mk2 – nie mógł zmyć z siebie opinii samochodu dla panienek.
Eos, nazwany od greckiej bogini świtu, to kabriolet hardtopowy, czyli koniec troski o namiocik z winylu czy płótna ładnie składający się do plecaka nad bagażnikiem, przykrywany pokrowcem.


Eos ma wszystkie panele metalowe i dach po wykonaniu kilku ekwilibrystycznych ruchów składa się do bagażnika – co siłą rzeczy powoduje, że kufer po złożeniu góry ma 200 litrów – można przeżyć, jeśli wozimy kije do golfa.
W modelu 2013 dodatkowo eos oferuje otwieranie jedynie panelu górnego, co stwarza wrażenie podróżowania z otwartym dużym szyberdachem.
Dach tego auta to układanka podobna w skomplikowanych ruchach do kostki Rubika, złożona z 5 elementów zbudowanych z 470 części. Ośmiocylindrowa pompa hydrauliczna składa to za naciśnięciem guzika w 25 sekund. Tak więc niezależnie od tego czy z dachem, czy bez dachu, eos wygląda kształtnie i krągło na 17 calowych kołach.

eostyl
Rzecz bez porównania z dawnym kabrioletami, gdzie dach składało się często ręcznie na kupę nad bagażnikiem i opinało załączonym pokrowcem.
Mimo, że eos w porównaniu z podobnymi składakami takich marek, jak BMW, Mercedes czy Lexus, wiele nie kosztuje (cena podstawowa 40 tys. dol.), wyposażony jest w wiele luksusowych gadżetów i urządzonek, jak choćby podwójna strefa ogrzewania i klimatyzowania. Proszę porozmawiać z dilerem (Arek Wolski zaprasza) o gadżetach, bo we współczesnym samochodzie mamy do wyboru do, koloru prawie wszystko.
Natomiast to co kabriolet golfa daje bez wątpienia, to przyjemność prowadzenia. Pasażerowie być może będą narzekać, bo auto jest twarde – sunie jak żyleta po dobrze utrzymanych nawierzchniach niemieckich autobahnów, ale jeśli wjedziemy nim na ontaryjskie tarki, te remontowane po zimie i naprawiane przed zimą, no to czuć tę sztywność. Za to w zakręty wchodzimy jak bolid Formuły 1 – przy szybkiej jeździe na zakrętach warto się przyzwyczaić do bocznych przeciążeń. Zawieszenie, i tak wspaniałe u Volkswagena, tu dodatkowo zostało podkręcone – czego rezultatem jest wspaniała równowaga auta.
Jedyny dostępny motor w eosie jest jednym z najlepszych czterech silników dostępnych na rynku. Turbodoładowany, z bezpośrednim wtryskiem, z międzystopniową chłodnicą, daje nam pod butem 200 KM mocy przy maksymalnym momencie obrotowym dostępnym już od 1700 rpm. Mamy do tego sześciobiegową skrzynię automatyczną, a w komplecie niezwykłe oszczędności na paliwie. Autem z wielką wygodą mogą podróżować cztery osoby normalnej postury.
Eos jest więc samochodem na lato i na zimę, podczas której przekształca się po prostu w zwykłą osobówkę. I niewprawnym okiem nikt nie rozpozna, że mamy do czynienia z kabrioletem zdolnym w 25 sekund włożyć sobie dach do wnętrza.

eoswnetrze
Co mi się nie podoba?
Cena.
Mimo że jest to najtańszy hardtopowy kabriolet dostępny na rynku, to jednak trudno liczyć na popularność czteromiejscowego VW zaczynającego od 40 tys. dol. Młodzież szkolna go nie kupi (no, chyba że ma tatusia z przepastną kieszenią).
Jeśli zaś powspominać, to przecież i vw beetle cabriolet i golf cabriolet MK1 dostępne były na kanadyjskim rynku w dolnych strefach stanów średnich.
A że nie uszczelniały się stalowym płaszczem na zimę... Cóż, jeśli ktoś właściwie dba o szmaciany czy winylowy "top", może jeździć bez-usterkowo wiele lat, zaś drogowy hałas przeszkadzał dopiero powyżej 100 km/h.
Czy były to auta na cały rok? Jak najbardziej. Bo przy tej okazji warto przypomnieć, iż wielu właścicieli kabrioletów, zwłaszcza w krajach takich jak Wielka Brytania, jeździ "top-less" również zimą.
Wystarczy tylko ciepło się ubrać, nałożyć czapkę, gogle i rękawiczki, by przy słonecznej pogodzie dotlenić się na zimowych czy późnojesiennych drogach. Czasem jak człowiek przejedzie się gdzieś spacerowo w mieście (oczywiście nie po 401 w korkach), to mu się żyć zachciewa.
Tak więc ze smutkiem zauważam odchodzenie Volkswagena od aut prostych, tanich i niezawodnych, w stronę inżynieryjnych dopakowanych cukierków, które być może są dziełami inżynieryjnej sztuki, jednak dla ludzi młodych i niemajętnych coraz mniej "użytkowej", bo poza zasięgiem portfela.


Dla tych mniej majętnych pozostaje więc rynek z drugiej ręki, no ale to już zupełnie inna para kaloszy.


o czym zapewnia
Wasz Sobiesław

piątek, 07 grudzień 2012 19:11

Drugi oddech Lincolna

Napisane przez

l1Pamiętam stare czasy, kiedy prosząc kogoś o radę, co by tu kupić na czterech kołach, słyszało się – tylko nie kupuj forda, bo to dziadostwo, weź GM.

Dzisiaj GM też rzadko bywa polecany, a Wielka Trójka ma mniej niż 50 proc. północnoamerykańskiego rynku. Nie znaczy to jednak, że północnoamerykańscy producenci nie są już w stanie zrobić ciekawego auta.
Jednym z nich jest ford focus a w innym w zupełnie segmencie – lincoln MKZ 2013.
Lincoln niegdyś stanowił synonim amerykańskiego luksusu kanapowego, prawie jak cadillac, później jednak lincolnami to jeździły raczej stare dziadki.
Na rynku samochodowym nieznane jest jednak pojęcie całkowitego pogrzebania, i raz po raz słyszymy, że wiadomości o tej czy innej "śmierci" jednak okazały się przesadzone.


Tak więc dwadzieścia lat po "piku" sprzedaży lincolnów Ford usiłuje tchnąć nowe życie w emeryta – markę, którą nabył w roku 1922.
W 2011 roku liczba sprzedanych lincolnów w USA wynosiła 85.643; mniej niż połowa tego ile się sprzedawało lexusów Toyoty.
Do roku 2015 Ford chce pokazać aż siedem nowych, czy też gruntownie "odrestaurowanych" modeli. Na pierwszy ogień poszedł MKZ, tym razem marketingowym targetem nie są bogaci emeryci, lecz osoby nadal pracujące, które odniosły życiowy sukces i chcą czuć pod nogą coś, co nie tylko kołysze na zakrętach. Ford chce zmniejszyć przeciętny wiek nabywców lincolna z 65 do 57 lat i podnieść target przeciętnych dochodów o ponad 50 proc., do 160 tys. dol. rocznie.


Tak, na górnych półkach zaczynała się marka lincolna i w ten sam sposób chcemy dokonać tego po raz drugi – tłumaczą u forda.
Model 2012 MKZ uplasował się na miejscu 15. z 21 analizowanych luksusowych sedanów.
Choć trudno wymagać by MKZ dorównał BMW serii 3, czy infiniti G37 w osiągach, to jednak większość testujących kierowców podkreślała, że auto ma typowo amerykańską obszerną kabinę i zawieszenie, a komfort jazdy plasuje je blisko lexusa ES, buicka lacrosse, przy o wiele liczniejszej liście standardowego wyposażenia.


A to wszystko za nieco więcej niż 35 tys. dol.
W roku 2013 lincoln wprowadza na rynek kompletnie przeprojektowany model MKZ, auto łatwe do zauważenia na drodze ze względu na charakterystyczny tył.


l3Silnik i przenoszenie napędu jest jednak podobne do również przeprojektowanego forda fusion.
Podobnie jak to już wcześniej robiło wielu producentów luksusowych aut, Ford rezygnuje w standardowym wyposażeniu z szóstki na rzecz turbodoładowanej czwórki – w której oczywiście o wiele łatwiej o rozsądne zużycie paliwa. Właściciele MKZ z pewnością mogliby sobie pozwolić na pojenie tego rumaka nawet benzyną po 5 dol. za litr, ale w dziesiejszych czasach oszczędność spalania jest w modzie i stanowi dobry punkt marketingowy.


Ta doładowana czwórka daje z siebie 240 KM mocy i 27 funtów na stopę momentu obrotowego. Jeśli wydaje się nam to zbyt mało, mamy do dyspozycji 300-konną szóstkę.


Do tych motorów podłączona jest sześciobiegowa automatyczna skrzynia biegów, przekazująca napęd na koła przednie. Standardowa jest kontrola przenoszenia napędu w ramach funkcji Lincoln Drive Control. W wersji podstawowej dostaniemy też aktywny system wytłumiania hałasu czy automatyczne ustawianie zawieszenia w zależności od warunków drogowych.
Do bardziej zaawansowanych opcji zaliczyć trzeba system utrzymywania wozu w linii pasa ruchu, ostrzegania przed kolizją czy automatycznego parkowania wykorzystującego radar. Z czym to porównać – no, bardzo dobrze MKZ wypadnie w zestawieniu z acurą TL, hyundaiem genesis czy lexusem ES.


Czemu w mojej rubryce taka wielka kobyła? Powiem szczerze, że robię to trochę wbrew sobie; z drugiej strony, wystarczająco dużo jest w Ameryce osób, które cenią sobie po prostu wygodę zmotoryzowanej karocy i tego szukają w salonach dilera, zaś tutejsze amerykańskie drogi, zwłaszcza w USA, pozostawiają coraz więcej do życzenia i daleko im do erefenowskich płaskich jak stolnica nawierzchni asfaltobetonów, po których najbardziej twarde i czepiające się drogi podwozia suną jak krążek po lodzie.
Jeżdżąc po amerykańskich coraz rzadziej naprawianych nawierzchniach musimy się liczyć z mniejszym lub większym tyrpaniem i tutaj takie auta jak lincoln przychodzą nam w sukurs. Nimi możemy pływać nawet po tak niebotycznie popsutych ulicach jak niegdysiejsza Spadina (kto jeszcze pamięta te wyboje?).


W końcu samochód to jest rzecz do jeżdżenia i najnowszy lincoln chce nam to jeżdżenie usłać różami – bardzo dużo miejsca na nogi, olbrzymi bagażnik i wiele innych przymiotów sprawiają, że można się w nim poczuć jak w kawałku tej starej Ameryki, dzisiaj coraz bardziej przesłanianej przez wschodzącą gwiazdę Chin.


li1Wygodne siedzenia, jakich większość z nas nie ma nawet w livingroomie, i ergonomia przystosowana do postury przeciętnego Amerykanina skarmianego kanapkami BLT sprawiają, że auto to pozwala na pokonywanie tysięcy kilometrów amerykańskich autostrad bez męczenia kierowcy i po włączeniu adaptacyjnego tempotaktu utrzymującego odległość od samochodu z przodu, mo-żemy się poczuć niczym w pierwszej klasie kabiny samolotu. Oczywiście lincoln nie zapewnia stewardesy, ale od czego mamy wyobraźnię.
Słowem, zamiast kupować bilet na jakiegoś turbośmigłowca i dawać się obmacywać na lotniskach, możemy spokojnie wytoczyć się takim lincolnem na jakąś międzystanową szosę, by w wielkim komforcie móc rozważać upadek tego wielkiego kontynentu.


O czym zapewnia wasz Sobiesław