Goniec

Register Login

Coś na przyczepkę - Jeśli trzeba wziąć na hol

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

        Dzisiaj coś o holowaniu czy też mówiąc „po naszemu” tołowaniu. Latem - ale nie tylko - przychodzi ochota, by podwieźć coś na cottage w przyczepce bagażowej, podczepić przyczepę kempingową albo namiotową, czy choćby podpiąć wózek ze skuterem wodnym.

        Wszystko to wymaga haka, ale zanim zabierzemy się za kupowanie i montowanie czegokolwiek warto dowiedzieć się ile możemy wziąć na hol. To zaś zależy od tonażu naszego pojazdu oraz mocy silnika.

        Jeśli rzeczywiście, myślimy o czymś dużym i mamy sporego pick-pa warto dowiedzieć się, ile wynosi jego rating GVWR - czyli Gross Vehicke Weight Rating; jaka jest jego maksymalna dopuszczalna ładowność - licząc w tym ładunek w samym aucie oraz obciążenie na haku. A to różni się nawet w tej samej grupie modeli. Inny wskaźnik to GAWR Gross Axle Weight Rating - czyli, ile wynosi dopuszczalne obciążenie na oś, a wszystko to razem pozwoli ustalić GCWR czyli Gross Combined Weight Rating, a to określa, ile mogą maksymalnie ważyć pojazd plus pasażerowie, plus ładunek. Przeciążenie może bardzo znacząco utrudnić kierowani, powodować kłopoty z hamowaniem i w konsekwencji prowadzić do wypadku. Być może nawet opłaca się z naszym składem zajechać na wagę, aby mieć pewność, że wszystko jest w granicach limitów, a my sami mamy uprawnienia, by tym powozić.

        W Ontario prawo jazdy kategorii G uprawnia do kierowania pojazdem ważącym maksymalnie 11 ton. A jest to łączna waga półciężarówki z przyczepą, pick-upa z camperem, domu kempingowego, domu kempingowego holującego przyczepę albo samochód osobowy. Prawo jazdy kategorii G uprawnia jedynie do holowania przyczepy o wadze nie przekraczającej 4600 kg. Ponad to wymagane jest prawo jazdy kategorii D lub A.

        Ważne też są haki, jedne dźwigają ładunek na sobie i przenoszą obciążenie tylko na tylną oś - (weight carrying hitches), inne rozdzielają obciążenie na osie (weight-distributing hitches) i przeznaczone są raczej do większych ładunków.

        Haki mają napisane, ile można na nich ciągnąć i ile zawiesić. W zależności od tego dzielimy je na kategorie od 1 do 5.        

        Do haka holowanie się nie sprowadza i jeśli zamierzamy częściej holować warto od razu kupić trucka lub auto z pakietem holowniczym, który obejmuje również wszystkie wymagane połączenia elektryczne, zintegrowane hamulce przyczepy, kontrolę przeciwko znoszeniu naczepy, wysuwane lusterka wsteczne, dodatkowe elementy systemu chłodzenia i zawieszenia - wszystko przystosowane do konkretnego typu samochodu.

        Jeśli zaś nasz hak będzie obciążany wózkiem na motor crossowy czy skuter wodny wówczas możemy się pokusić na kupno taniej konstrukcji podczepianej do zderzaka.

        Przed wyjazdem zawsze sprawdzamy, migacze, światła stopu - przyczepa waży ponad 1360 kg musi być wyposażona w hamulce - oraz czy wszystko jest dobrze umocowane i zabezpieczone. Warto nasmarować kule haku towotem i sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach.  W Ontario  przyczepa musi być zarejestrowana i mieć tablice rejestracyjne.

        W Ontario maksymalna szerokość przyczepy to 2,6 metra, wysokość 4.15 metra, długość wraz z ładunkiem nie może przekraczać 12,5 metra. Wymagane są oświetlone tablice rejestracyjne, światła tylne stopu i migacze - jeśli całość przekracza 6 metrów. Wymagane też jest zapięcie na łańcuch bezpieczeństwa.

        Jeśli mamy jakiś wyjątkowy wielkogabarytowy ładunek do przewiezienia, wymagane jest specjalne zezwolenie.

        No i przede wszystkim, prowadząc samochód nie wolno zapominać że jednak nim coś holujemy. Skutki mogą być niemiłe,

o czym zapewnia Wasz Sobiesław.

Zaloguj się by skomentować