Goniec

Register Login

Dla inwalidy od A do Z

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jadąc po 401 zwróciłem kiedyś uwagę na dziwny samochód ze znaczkiem inwalidy z tyłu - taki gabarytowo podpompowany SUV.
Co się okazało? Wbrew podejrzeniom o jakąś chińską czy indyjską dywersję rynkową pojazdy te, o nazwie MV-1 (Mobile Vehicle-1 produkowane są w pobliskiej Indianie przez... Vehicle Production Group LLC przedsiębiorstwo z Miami specjalizujące się w wytwarzaniu taksówek i innych pojazdów dostępnych dla osób na wózkach inwalidzkich. Produkcja rozpoczęła się w 2011, a po pokonaniu kłopotów finansowych, ponownie w marcu 2014 roku, tym razem w całości w oparciu o firmę AM General, która wyłoniła z siebie w tym celu firmę córkę Mobility Ventures. To ta ostatnia zajmuje się dystrybucją taksówek dla inwalidów - 4-drzwiowych minivanów z silnikiem z przodu i napędem na tylne koła. Jednostkę napędową jest silnik Forda, 4,6 litrowy, ośmiocylindrowy, o mocy 248 KM. Co ciekawe, producent sprzedaje ten samochód również w wersji na gaz ziemny. Najnowsze modele wyposażone są w oszczędniejsze silniki 6-cylindrowe Tri-VCT o pojemności 3,7 litra. Skrzynia biegów jest automatyczna czterobiegowa i pochodzi z Crown Victorii. Przełączanie biegów - przy kierownicy.
MV-1 jest pierwszym w Ameryce samochodem zaprojektowanym od zera z myślą o osobach niepełnosprawnych. Może przewozić do 6 osób, w tym dwie na pełnowymiarowych wózkach. Wykorzystywany w wielu miejscowościach USA i w Kanadzie do usług przewozowych dla niepełnosprawnych.
A z czym kojarzy się AM General?


Z dużymi rzeczami.
Ta istniejąca od początku ubiegłego wieku firma to znany producent pojazdów wojskowych m.in. popularnego Hummera i jego wojskowego „protoplasty” humvee.
AM General produkuje również pojazdy odporne na wybuchy min na potrzeby wojska i transportery opancerzone oraz do rekonesansu.
MV-1 - może trochę przypomina z zewnątrz unowocześnioną wersję tradycyjnej londyńskiej taksówki. Cena wyjściowa to 46 tys. dol. Nie można więc twierdzić, że to tanie auto.
Jaki wybór ma osoba na wózku inwalidzkim? Do tej pory musiała kupować normalnego vana czy SUV-a a następnie zlecać przeróbkę i dostosowanie do konkretnych potrzeb. Bardzo często te przeróbki były na tyle znaczące, że naruszały strukturalną integralność pojazdu. Oznaczały także utratę gwarancji producenta.
W tym wypadku auto jest zbudowane od podstaw z myślą o przewozie ludzi na wózku i kierującym na wózku. Deska rozdzielcza jest prosta, manetki duże; MV-1 sporo wytrzyma - bo jest budowany na ramie. No i ma gwarancję.
Pojazd składany jest w starej montowni H2 w Indianie i do tej pory w Kanadzie sprzedało się ok. 1000 tych aut. Widać je jednak coraz częściej na drogach ponieważ kupują je firmy transportowe odpowiedzialne za przewóz niepełnosprawnych w poszczególnych regionach Ontario (Durham) i miastach.
Dla osób sparaliżowanych poruszających się na wózku, samochód to zbawienie. Pozwala na powrót do w miarę normalnego życia. Na razie nie ma lepszej i tańszej alternatywy niż MV-1, produkowany „z dumą” na tym kontynencie. Osoby zainteresowane mogą obejrzeć MV-1 u dilera Najbliżej od nas są w Woodbrodge, Guileph i Cambridge
Na koniec zapytam, retorycznie dlaczego MV-1 da się robić na gaz, a zwykłych ciężkich SUVów czy nawet aut osobowych nie? Przecież gaz jest czystszy, nie mówiąc już o tym, że tańszy.
Czy ktoś mi odpowie?
Wasz Sobiesław

mv1b

mv1c

Zaloguj się by skomentować