Goniec

Register Login

Kia optima 2016

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

    Podobno nazwa Kia oznacza "wschodzący z Azji", wychodzący z Azji. Pamiętam, jak ten ciekawy  koreański producent samochodów debiutował w Ontario modelem kia rio sprzedawanym poniżej 10 tys. dol. Te mydelniczkopodobne pojazdy nie wzbudzały wówczas większego zainteresowania, ale podobnie jak Hyundai (który notabene jest właścicielem 33 proc. Kia Motors), Kia powoli, ale systematycznie powiększała gamę modeli i poprawiała ich jakość. Czternaście lat temu J.D. Power lokował ją na ostatnim miejscu w zestawieniach jakości, dzisiaj zaś na drugim, zaraz za... porsche.

    Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że w tym przypadku nasze pieniądze kupują "najwięcej auta" na rynku.

    Jedną z ciekawszych propozycji Kia w tym roku jest model optima; auto nie najtańsze, ale oferujące  bardzo dobre niskie spalanie, duży komfort jazdy i całą szeroką gamę różnych gadżetów (jak choćby automatyczne wyłączanie długich świateł w przypadku wykrycia ruchu z przeciwka) i atrakcyjną sylwetkę. To wszystko w "górnych stanach stanów średnich", nieco ponad 20 tysięcy CAD. W dzisiejszych czasach globalizacji wszystko można kupić, dlatego też swe seksowne kształty optima 2016 zawdzięcza projektantowi Audi, Peterowi Schreyerowi.

    We wszystkich modelach, łącznie z podstawowym LX, standardowo mamy uruchamianie silnika na przycisk, czterocalowy wyświetlacz LCD radio satelitarne, Bluetooth, kamerę biegu wstecznego, siedem poduszek powietrznych, traction control, elektroniczną dystrybucję siły hamowania, jak również wspomaganie ruszania z miejsca pod górkę.

    W modelu z najwyższej półki dostaniemy 8-calowy wyświetlacz dotykowy, kamerę biegu wstecznego z 360-stopniowym polem widzenia, adaptacyjny cruise control, monitorowanie martwej strefy, system ostrzegania przed opuszczeniem pasa ruchu, automatyczne hamowanie w nagłych wypadkach, bezprzewodowe ładowanie telefonu komórkowego i 10-głośnikowy system nagłaśniania Harman Kardon.

    W tej wersji –  SXL – mamy też do dyspozycji podgrzewane i chłodzone fotele przednie, do tego ustawiane na 12 różnych sposobów, jak również podgrzewaną kierownicę i panoramiczny szyberdach.

    Jeśli chodzi o napęd, do wyboru mamy  podstawowy 1,6-litrowy turbodoładowany motor sprzęgnięty z siedmiobiegową automatyczną skrzynią o podwójnym sprzęgle, który pozwala uzyskać 8,4 litra na sto w jeździe miejskiej i 6,1 litra na autostradzie. Możemy także zamówić inne czwórki – 2,4-litrową i 2,0-litrową.

    Na dobrej nawierzchni, mimo wyżyłowania jednostki napędowej, do kabiny prawie nie dociera szum jazdy. Prezes  Kia Canada Ted Lancaster wyjaśnia, że po części jest to zasługa doskonałej stali na nadwozie dostarczanej przez stalownie Hyundaia. – Możemy sobie pozwolić na najwyższej jakości stal za najmniejsze pieniądze – chwalił się.

    – Nie jest to samochód sportowy, ale doskonale trzyma się drogi, a SXL ma wystarczająco dużo koni pod maską, by sobie radzić w każdej sytuacji. W niektórych wersjach możemy kupić opcje ułożenia zmian biegów w systemie eco, normal i sport. Ten ostatni oczywiście umożliwia najbardziej dynamiczną jazdę.

    2,4-litrowy silnik daje 185 KM mocy z sześciobiegową skrzynią automatik, 2,0-litrowy z bezpośrednim wtryskiem uzyskuje 245 KM, a 1,6-litrowy 178 KM mocy.

    Ceny kształtują się następująco: LX - 23 495 dol., LX+ – 25 695, LX Eco – 27 295, EX – 29 395, EX rech – 31 794, SX – 34 995, SXL – 37 595 dol.

    Optima jest jednym z elementów całego frontu ekspansji KIA, która do 2018 roku ma wprowadzić do salonów 26 nowych lub odświeżonych modeli.

    Korea Południowa zdołała wypromować swój przemysł motoryzacyjny na najwyższą półkę światową w ciągu niespełna 30 lat. Czy tego rodzaju przedsięwzięcie jest możliwe w przypadku polskiego przemysłu samochodowego?

    Powiem, że nie jest to wykluczone, potrzeba tylko rozumienia rynku, wiary i upartej pracy.

    A tymczasem możemy podziwiać i uczyć się od Koreańczyków, którzy oferują Optimę – dopracowany model sedana ze średniej półki. Nic nadzwyczajnego, ale też nic takiego, czego trzeba by się wstydzić. Optima wytrzymuje konfrontację z najlepszymi, o czym Państwa zapewnia
  

          Wasz Sobiesław

Zaloguj się by skomentować