Goniec

Register Login

Lepiej nie można

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

        Honda odyssey  to królowa minivanów, jeśli szukamy czegoś, co w tym segmencie można określić jako perwaja liga, to odyssey jest samochodem dla nas. 

        Rok 2018 przynosi kolejny przeprojektowany rocznik tej interesującej i renomowanej marki. Wszystko wskazuje na to, że samochód ten podnosi poprzeczkę na nową wysokość i to właśnie z nim – podobnie jak w dawnych czasach z caravanem – wszyscy się zaczynają porównywać.

        Ciekawostką jest, że przeprojektowana wersja tego auta oferuje nowatorski system audio połączony z łącznością kabinową, dzięki czemu nie tylko możemy podglądać na wyświetlaczu, co robią dzieci w tylnych rzędach, ale również przemówić do nich przez głośniki lub pozostające w wyposażeniu systemu audio słuchawki. 

        Odyssey 2018 ma też bogate wnętrze i lepsze przyspieszenie – choć i dotychczasowy model słynął z siły. Tak więc dostaniemy sześciocylidrowy oszczędny 3,5-litrowy silnik o mocy 280 KM (30 KM więcej niż poprzednie roczniki), który został sprzężony z 9-biegową automatyczną skrzynią biegów (10-biegową w najwyższym modelu touring). Silnik oszczędny, bo po mieście spali pod 13 litrów, ale na trasie 8,4, co przy tej pojemności i mocy naprawdę nie jest dużo. Możemy hondą holować przyczepy do 1360 kg. 

        Samochód został wyposażony w dwa dodatkowe tryby jazdy – ekonomiczny oraz w śniegu, a drążek zmiany biegów zastępują przyciski, co znacznie zwiększa przestrzeń pomiędzy przednimi fotelami. Przy kierownicy mamy za to możliwość zmiany biegów. 

        Do wyboru mamy sześć wersji, wszystkie nieprawdopodobnie funkcjonalne, bo wnętrze możemy konfigurować na liczne sposoby, w zależności od liczby pasażerów, albo też w wielką bagażówkę. 

        Ponadto: wlew paliwa nie ma korka, układ kierowania jest elektryczny, wszystkie modele mają automatycznie wyłączane długie światła, aktywny system hamowania w celu uniknięcia kolizji, ostrzeżenie przed opuszczaniem pasa ruchu (system HondaSensing), system monitorowania ciśnienia w oponach oraz system stabilizacji i kontroli przyczepności. Zaskakuje brak automatycznego parkowania, choć oznaczenia na wyświetlaczu z tylnej kamery znacznie je ułatwiają.

        U nas, w Kanadzie, odyssey  zaczyna się od 34 890 dol. a kończy na 50 290  dol., i od czerwca jest dostępna u dilerów. Trzeba sobie zdawać sprawę, że jest to samochód luksusowy (premium minivan), bardzo dobrze się prowadzący, bardzo bogato wyposażony i o niskiej deprecjacji, za w sumie nie takie wielkie pieniądze. Wymarzone auto dla rodziny 2+2, ale bardzo wygodne również dla dużo większych. Spokojnie pojedzie nim osiem osób. Doskonale wyciszone, miękkie, kiedy trzeba i gdzie trzeba, nadające się do wszystkiego; od wożenia dzieci do szkoły, po przeprowadzkę czy transport płytek do remontu łazienki. Słowem, dobrej jakości auto, które nigdy nas nie zawiedzie. Do tego całkiem ładne.

        Oferowany jako opcja system CabinWatch monitoruje kamerą szerokokątną całą kabinę za kierowcą, również w podczerwieni, a więc działa to nocą.  Przy pomocy CabinTalk możemy rozmawiać z dziećmi z tylnych głośników lub nawet wtedy, gdy mają na uszach znajdujące się w wyposażeniu słuchawki (również toyota w modelu sienna ma w wyposażeniu słuchawki). Na pytanie are we there yet odpowie aplikacja, która na opuszczanym z  sufitu ekranie poprzez interesującą animację pokaże, ile czasu pozostało do celu podróży.

        Odyssey wzorowo prowadzi się na drodze, a to dzięki nowemu przeprojektowanemu zawieszeniu i podwyższeniu mocy silnika.

        Rynek minivanów jest jednym z najbardziej konkurencyjnych, w czołówce są wspomniana sienna, chrysler pacifica czy kia sedona. Honda to jednak kategoria sama dla siebie. 

O czym zapewnia Wasz Sobiesław

        Proszę pamiętać, że jak po hondę, to tylko do Sylwio Chylińskiego u naszych stałych reklamodawców z Marinos Automotive Group.   

Zaloguj się by skomentować