Goniec

Register Login

Motocykle w Kanadzie: 2012 royal enfield bullet classic

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

2012-Royal-Enfield-Bullet-C5-ClassicMotocykl na zdjęciu obok wygląda jak świetnie odrestaurowana maszyna z lat 50. ubiegłego wieku – w rzeczywistości jest to nowa konstrukcja, ale produkowana nieustannie od ponad 50 lat w prawie niezmienionej formie przez firmę Royal Enfield. To niezwykle stara i zasłużona dla rozwoju przemysłu motocyklowego firma. Zarejestrowana została w 1890 roku w Wielkiej Brytanii i zajmowała się wytwarzaniem motocykli, rowerów, kosiarek do trawy, stacjonarnych silników oraz broni. Ta ostatnia specjalność znajduje do dzisiaj swoje odzwierciedlenie na znaczku firmowym, gdzie umieszczone jest działo. Również firmowe motto nawiązuje do militarnych tradycji: precyzyjny jak karabin, szybki jak pocisk, co dobrze reklamuje produkowany przez fabrykę sprzęt motocyklowy. Na Wyspach Brytyjskich firma skończyła swój żywot w 1971 roku – wcześniej jej część przejęły zakłady Norton-Viliers-Triumph. Jednak jej indyjska odnoga istnieje do dzisiaj i ma się niezwykle dobrze.

 

      W 1956 roku indyjska część Royal Enfield rozpoczęła produkcję modelu bullet opartego na brytyjskiej licencji. Po sześciu latach Hindusi opanowali tajniki produkcji tego motocykla i zrezygnowali z licencji. Zakłady ulokowali w Chennai (ta nazwa niewiele nam mówi, ale jest to dawny Madras, stolica prowincji, gdzie zbiera się słynną herbatę). Od tej pory wytwarzają kilka modeli tego motocykla, który prawie się nie różni od swego angielskiego protoplasty sprzed pół wieku. W ten sposób bullet stał się najdłużej produkowanym motocyklem na świecie.

      W Kanadzie oferowanych jest siedem modeli tej maszyny. Oczywiście, jest ona nieco zmodyfikowana, by mogła być dopuszczona do ruchu drogowego, który nieco różni się od tego w Indiach. Przedstawiony dzisiaj model classic, choć wygląda jak sprzed 50 lat, to ma nowoczesny silnik o pojemności 499 cc z wtryskiem paliwa. Jest to jednocylindrowiec chłodzony powietrzem produkujący 27 KM. Jest paliwooszczędny – na setkę spala 3,3 litra benzyny. Skrzynia biegów ma pięć przełożeń. Wyposażony jest w elektryczny starter i hamulce tarczowe (tylko z przodu). Maszyna waży 183 kg, a jej bak mieści 14,5 litra zwykłej benzyny. Dystrybucją motocykli Royal Enfield w Ontario zajmuje się pięć sklepów, jeden z nich znajduje się w Oakville (Oakville Yamaha), tel.: 416-696-0600.

Ostatnio zmieniany piątek, 11 maj 2012 10:44
Zaloguj się by skomentować