Goniec

Register Login

Motocykle w Kanadzie: 2012 tgb laser R9

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Wszystkich nas denerwuje zalew "chińszczyzny" na kanadyjski rynek. To globalne zjawisko – towary "made in China" wypierają z półek rodzime produkty, a ich taniość każe przymykać oczy na jakość, która jest zwykle licha. Widoczny obok skuter firmy TGB również produkowany jest przez Chińczyków, z tym tylko, że mieszkających na Tajwanie. To wiele zmienia!

Firma bowiem znana jest od lat z produkcji automatycznych, bezstopniowych przekładni, w które zaopatrują swe pojazdy takie znakomitości, jak Piaggio, Rotax, Peugeot, Minarelli, Morini, Polaris i SYM. Taiwan Golden Bee (w skrócie TGB) jest również producentem silników do małych motocykli i skuterów. Firma powstała w 1978 roku jako oddział Piaggio i zajmuje się wytwarzaniem skuterów, korzystając z technologii Vespa Scoters oraz ATV na bazie Polaris, który specjalizuje się w produkcji trój- i czterokołowych "wszędobyłów". Nic dziwnego zatem, że skutery, które oferuje w naszym kraju tajwańska wytwórnia, cieszą się niezwykłym uznaniem, ponieważ w niczym nie różnią się od europejskich, a szczególnie włoskich produktów, ale są od nich o wiele tańsze.

      W sezonie 2012 TGB ma w swej kanadyjskiej ofercie trzy pojazdy, wśród których wyróżnia się model laser R9. Ma on bowiem silnik o pojemności 151 ccm, który pozwala uzyskać moc ponad 10 koni. Pozostałe pojazdy mieszczą się w klasie motorowerowej, ponieważ ich silniki mają pojemność 49 ccm. Silnik na jeden cylinder chłodzony powietrzem wydaje bardzo ładny, basowy dźwięk, bowiem jest to czterotakt . Zasilany jest gaźnikiem firmy Mikuni. Motor można uruchamiać za pomocą elektrycznego startera lub po prostu "na kopa". Moc przekazywana jest na koło za pośrednictwem automatycznej przekładni i paska klinowego. Oba koła mają średnicę 13 cali; na tylnym zainstalowano hamulec bębnowy – z przodu jednak mamy 190-milimetrową tarczę. Cały pojazd waży 121 kg. W baku mieści się 5 litrów paliwa, co wystarcza na przejechanie około 200 kilometrów. Na ten sezon Taiwan Golden Bee oferuje swój skuter w czterech kolorach: niebieskim, zielonym, czerwonym i czarnym. Model kosztuje 3450 dolarów.

Ostatnio zmieniany piątek, 11 maj 2012 11:00
Zaloguj się by skomentować