Goniec

Register Login

Nie tylko o nowej jettcie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

        Wadliwa poduszka powietrzna to naprawdę duże niebezpieczeństwo. 

        Statystyki mówią, że w wyniku eksplozji nieprawidłowo złożonych poduszek powietrznych w Stanach Zjednoczonych zginęło 11 osób, a 184 odniosły rany; szczęśliwie w Kanadzie nie odnotowano przypadków śmiertelnych.

        Feler ten dotyczy ona 42 mln samochodów modeli od 2002 - 2015. W Kanadzie wezwano do naprawy 5,3 mln pojazdów. Niestety mimo że na początku zainteresowanie było dosyć duże, to łącznie wymieniono poduszki jedynie w 16 proc. samochodów. Jest to  operacja łatwa i krótkotrwała; wymaga jedynie umówienia się. Wiem bo akurat sam dałem wymienić poduszki w moim starym BMW. Mimo, że auto ma 18 lat wezwanie otrzymałem na podstawie numeru VIN. Obawiałem się nawet, że mechanicy BMW nie będą chcieli pracować z autem ponieważ pod siedzeniem zrobiony mam bypass poduszki; po to żeby była ona włączona non stop a to z powodu awarii maty ważącej pasażera. Nic takiego nie miało miejsca oddano mi umyty samochód z nową poduszką powietrzną. Tak więc, nie ma się czego bać a jest to sprawa bezpieczeństwa. 

        Poduszki produkowane przez japońską Takatę „cierpiały” na niestabilny materiał wybuchający - niestabilny zwłaszcza w warunkach wysokiej  wilgotności. Odnotowano  też przypadki rozpadania się mechanizmu wewnętrznego, co powodowało zranienie jadących samochodem osób. 

        Zachęcam zatem jeszcze raz aby zawsze sprawdzać czy to w Internecie czy u dilera informacje o wszystkich naprawach do jakich jest uprawnione jest posiadany przez nas samochód. 

        Zupełne tak, be z związku, przypomniały mi się inne ważne informacje, otóż nie zawsze jesteśmy świadomi, że urzędnicy kontroli granicznej w Stanach Zjednoczonych mają możliwość i prawo do sprawdzenia zawartości naszych urządzeń elektronicznych; od telefonu komórkowego poprzez tablet po rejestratory jazdy w popularnych nawigacjach GPS

        W 2017 r. podczas przekraczania granicy Stanów Zjednoczonych służby celne poddały takiej kontroli urządzenia 30 000 osób, co stanowi bardzo duży wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy było to nieco ponad 17 tys. osób. Amerykanie posługują się do sczytywania zaawansowanym sprzętem zewnętrznym, który trafi przez zbliżenie skopiować, przejrzeć i zanalizować zawartość urządzenia elektronicznego. Warto o tym pamiętać przy przekraczania samochodem granicy amerykańskiej.

        Wielbicieli Volkswagena z pewnością nie zniechęcił do końca dieslowy skandal dlatego z zadowoleniem powitają nową, całkowicie przeprojektowaną jettę 2019. Jak to w kontynuacjach modeli bywa - nowe oznacza więcej, bardziej luksusowo i bardziej dopracowane, słowem więcej dogadzania kierowcy i pasażerom.  Jetta 2019, która po raz pierwszy pokazana została na tegorocznym salonie w Detroit wyglądała jak małe audi. 

        Wybudowana w oparciu o nową platformę volkswagena MQB jest dłuższa o 3 cm i wyższa od przedniego modelu co oznacza więcej przestrzeni w kabinie pasażerskiej.  Ma też lepiej trzymać się drogi. Nie zmienia się silnik, popularny benzynowy 1,4 l turbodoładowany czterocylindrowy o mocy 147 koni mechanicznych. Jettę można wciąż kupić z sześciobiegową ręczną skrzynią biegów, co nie zmienia faktu że najczęściej kupowane będą ośmiobiegowe automatiki, wyposażane standardowo start/stop. 

        W USA Volkswagen ma oferować sześcioletnią gwarancją od zderzaka do zderzaka obejmującą siedemdziesiąt  tysięcy mil; jak to będzie się przekładało na kanadyjskie warunki, jeszcze nie wiadomo. Jetta jest najlepiej sprzedającym się produktem Volkswagena w Stanach Zjednoczonych, dlatego trudno się dziwić że właśnie do tego modelu firma przywiązuje wyjątkową uwagę; inżynierowie i projektanci boją się tutaj za bardzo eksperymentować. Mimo przeprojektowania modelu to jetta musi być podobna do... jetty.  

        W dodatkowym wyposażeniu będzie można zamówić podgrzewane i chłodzone siedzenia z przodu; siedzenie kierowcy z pamięcią i podwójną strefą kontroli temperatury.

        Nowa jetta ma być w salonach od wiosny. Nowy cyfrowy kokpit, dwunastocalowy ekran o dużej rozdzielczości, standardowe wyposażenie w Apple Car Play i Android Auto. 

        Standardowo jest również kamera biegu wstecznego, ale adaptacyjny tempomat, automatyczne światła drogowe czy ostrzeżenie przed opuszczeniem pasa to dodatkowe opcje. Jetta to z pewnością golf dla ludzi z rodziną. Czy kupiłbym jettę? Nie wiem, ale z pewnością w golfie łatwiej jest się zakochać - o czym bez wielkiego entuzjazmu zapewnia Wasz Sobiesław 

Zaloguj się by skomentować