Goniec

Register Login

Subaru, samochód, który niczego nie udaje

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

   

    Rozmawiamy ponownie o subaru z Izabelą Kosmowską, tym razem   z Subaru of Mississauga. Pani Izabela sprzedaje subaru od wielu lat, bo kocha te samochody od wczesnej młodości, kiedy za sprawą znajomości z jednym z najlepszych (mówią, że najlepszym) polskich kierowców rajdowych, Marianem Bublewiczem, jeździła w rajdach. Zanim zajęła się sprzedażą, była klientem Subaru, kiedy straciła pracę, pomyślała, że nie ma dużo kobiet, które sprzedają samochody... I tak się zaczęło.

        Subaru to jedna z niewielu firm, które oferują nawet małe samochody z napędem na cztery koła, bo wszystkie subaru mają taki napęd.

        Goniec: Miło znowu się spotkać. Pamiętam, że Pani jest pasjonatką samochodów

        Izabela Kosmowska: Zgadza się. 

        – Ja dzielę kierowców na tych, którzy używają samochodu, dlatego że chcą się przenieść z punktu A do punktu B i najchętniej w ogóle by nie prowadzili, woleliby, gdyby ktoś ich zawiózł albo żeby ten samochód wszystko za nich zrobił, ale są też ludzie, dla których samochód jest częścią osobowości, którzy lubią prowadzić... 

        – Wie pan, spotykam wielu takich ludzi, którzy lubią prowadzić, również kobiety; miałam ostatnio klientkę, która mi mówiła, że uwielbia jeździć, dlatego chce mieć wygodny samochód, bo ona wszystkich wozi. To się rzadko zdarza wśród kobiet, bo zazwyczaj mężczyźni uwielbiają prowadzić. A ona chciała kupić wygodny samochód do codziennej jazdy. 

        – Ludzie, którzy lubią jeździć, zazwyczaj wolą samochody ze standardową skrzynią biegów,  wtedy lepiej można czuć samochód, większa jest przyjemność z jazdy.

        – Tak. To prawda. 

        – Pani od lat sprzedaje subaru, co takiego jest w tych autach, że dadzą się lubić? Mam znajomego, który jeździ subaru WRX jako wspomnienie lat młodzieńczych. Wiele WRX STI widzi się na rajdach. 

        – Tak, zwłaszcza w Europie, w trudnym terenie.

        – Bo napęd na cztery koła we wszystkich modelach na stałe i druga rzecz, która mojego kolegę do subaru przekonywała, to jak samochód trzyma się drogi, to ze względu na obniżony środek ciężkości, no bo silnik bokser usadowiony jest nisko i jest płaski. 

        – Tak, oczywiście, subaru na zakrętach jest wspaniały i do tego jest to również samochód bezpieczny, bo zbudowany na bazie klatki; to bezpieczeństwo jest zupełnie wyjątkowe. Będąc w tym biznesie już przez tyle lat, mam też i takich klientów, którzy mieli wypadki, samochody nadawały się do kasacji, a im nic się nie stało, wychodzili cało, no może gdzieś tam z małym guzem. 

        Naprawdę za tę cenę, za którą się sprzedają, dostajemy wspaniały samochód, bezpieczny, świetny na drodze i, co ciekawe, te samochody są w Polsce prawie półtora raza droższe niż tutaj, w Kanadzie. Tu ten samochód jest prawie jak z wyższej półki, a ceny z wyższej półki nie są.             

        – No tak, ale to jest też samochód bardzo dobrej jakości; samochód japoński, który ma renomę i trzyma cenę. 

        – Dokładnie tak, to jest samochód, który się nie psuje, wiele lat; można bez żadnego problemu przejechać 300 000 km; to jest samochód i dla mężczyzn, i dla kobiet, i dla całej rodziny. Dzisiaj dużo młodych osób kupuje outbacki, bo tam się dużo włoży – kajak, deska, narty. Miałam klientkę, młodą dziewczynę, która kupiła forestera. Poprosiłam ją, żeby wysłała mi zdjęcie, jak zapakuje ten samochód przed wyjazdem za miasto, i ona włożyła w środek kajak i rower; wszystko co miała, to włożyła. Jest zachwycona samochodem! Zresztą większość klientów, 99 proc., jest bardzo zadowolona, czy wręcz zachwycona. Mam takie przypadki, że jeśli ktoś kupi subaru, to potem kupują osoby z rodziny.  Przez to że ludzie polecają ten samochód jedni drugim. 

        – Subaru to jest samochód, który ma wysoką cenę odsprzedaży. A właśnie deprecjacja to jest jeden z największych kosztów posiadania auta; czasem lepiej jest kupić droższy samochód, który się sprzeda drogo, a więc koszt jego używania jest nie tak duży, niż samochód tańszy, który bardzo szybko traci na wartości. Mało ludzi zwraca uwagę na ten aspekt posiadania samochodu, bo jeśli samochód ma taką renomę jak subaru, to pojeździmy zadowoleni kilka lat, a potem jeszcze dostaniemy niezłe pieniądze.                 

        – Tak, to prawda, subaru naprawdę trzymają cenę i nawet ośmioletnie auta są w świetnych cenach, auta z wysokim przebiegiem, dlatego że ten silnik bokser, płaski, ma wspaniałe osiągi, samochód ma napęd na wszystkie koła, no i jak powiedziałam, dużą rolę odgrywa bezpieczeństwo subaru. Firma ma ciekawą historię, te silniki były robione do japońskich samolotów w czasie II wojny światowej, ta koncepcja została zastosowana, bo te silniki pozwalały wówczas na bardzo ostre manewrowanie.

        – Jakie modele są najbardziej popularne? 

        – Forester i outback – ponieważ są to samochody najbardziej rodzinne i większe. Teraz wyszedł nowy subaru crosstrek, świetnie wygląda, został zaprojektowany od nowa. Jest cichszy, szybszy, ma Apple CarPlay i Android Auto. Ten samochód sprzedaje się jak świeże bułeczki, trudno nam jakiś tutaj zatrzymać w salonie. Ten, który pan tutaj widzi, już ma kartkę, że został sprzedany. Wczoraj klientka właśnie ode mnie kupiła crosstreka. Powiedziała, że to jest właśnie samochód dla Millennials, wspaniały dlatego, że ma świetną stylistykę, nie jest za duży dla osoby, która prowadzi aktywny tryb życia; nie za duży, nie jest za mały, w sam raz, a wyższy niż sedan. 

        Moi klienci zachwyceni byli tym samochodem. 

        – Ile modeli jest tutaj u państwa? 

        – Mamy siedem modeli samochodów, a każdy ma od trzech do czterech opcji.

        – A jak to jest z gadżetami, można kupić taki samochód, który sam jedzie, patrzy, jakie są znaki, i tak dalej?

        – One jeszcze same nie jeżdżą, nasze samochody są dla kierowców, którzy cenią bezpieczeństwo, więc firma robi tylko to, co jest najbezpieczniejsze dla kierowcy i pasażera. Nawigację mamy tylko w najwyższych wersjach, ze skórzanymi fotelami, wersjach limited, ale jeśli ktoś chce mieć nawigację, to dzisiaj jest tyle aplikacji na smartfony, a każdy smartfon można podłączyć przez AndroidAuto czy  Apple Carplay bezprzewodowo z samochodem, więc jeśli ktoś naprawdę tego bardzo potrzebuje, może podłączyć telefon albo tablet i  używać nawigacji  czy Googla, czy innej.

        – Czy impreza to najbardziej znane subaru? 

        – Impreza to jest najmniejszy nasz samochód, sprzedajemy ją w dwóch wersjach, jedną jako pięciodrzwiowy hatchback i tutaj w tej opcji możemy mieć WRX oraz WRX& STI. 

        – Które są dla dzieci, chcących się pobawić...

        – (śmiech) O, również rodzice czasem chcą się tak pobawić samochodami. WRX& STI to jest najwyższy model imprezy. Ten samochód ma największą moc – 305 KM, i jest na rajdy i tory. 

        – Większość subaru ma cztery cylindry?

         – Zazwyczaj cztery cylindry, forester ma również turbo, a outback ma sześć cylindrów, taki silnik jak w legacy. Do wszystkich tych silników można tankować zwykłą benzynę. Zużycie paliwa w subaru jest bardzo dobre, dlatego że zmieniona jest przekładnia na CVT znaczy Continuously Variable Transmission. 

        – Subaru był prekursorem tej właśnie skrzyni?

        –  Tak, ta przekładnia była opracowywana bardzo dawno. Na początku niektórzy narzekali, ale teraz nasza przekładnia jest naprawdę bardzo dobra.  Ja nie tylko sprzedaję te samochody, ale nimi jeżdżę, od lat jestem klientką Subaru.

        – Nie ma żadnego wahnięcia przy wciśnięciu pedału gazu? Bo to zawsze na to narzekano. 

        – Tak, dokładnie, i na to, że skrzynie były troszeczkę głośniejsze, teraz naprawdę są bardzo dopracowane, są cichsze, kabiny są wyciszone, tak że wszystko jest wiele lepsze. 

        – Nie czuje się zmiany biegów, a jeśli ktoś chce rzeczywiście mieć wrażenie biegówki, to może sobie kupić subaru ze zwykłą standardową skrzynią? 

        – Tak.

        – Sześciobiegową? 

        – Tak, można wziąć sześciobiegową legacy forestera czy outbacka. Oczywiście,  również WRX ma ręczne skrzynie biegów. 

        – Jaki samochód Pani poleciłaby dla rodziny?

       Radziłabym się zdecydować między foresterem a outbackiem.         

       Pani jakim jeździ? 

        – Mam forestera, zawsze lubiłam forestery, to moje ulubione samochody, kabina jest troszeczkę wyższa. Dużo klientów lubi nasze modele kombi, station wagon, bo dobrze się je prowadzi i dużo rzeczy można zapakować. Ludzie, którzy lubią volvo, kupują też subaru, bo to są bardzo podobne samochody. Właśnie subaru i volvo przodują, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. W przypadku czołowego zderzenia silnik umieszczony jest nisko i nie wchodzi do kabiny, tak jak to ma miejsce w przypadku  innych samochodów, co oczywiście poprawia bezpieczeństwo przy zderzeniach

        – Powiedziała Pani, że subaru są bardzo bezpieczne, przez to że mają klatkę, a co jeszcze?

        – Oczywiście mają bardzo dużo poduszek, kurtyny boczne.

        –  Czy to jest w opcjach, czy w wersji standardowej?

        – W standardowej wersji. Wszystkie modele subaru są tak samo zrobione pod względem jakości i bezpieczeństwa; są tak samo dopracowane, precyzyjnie montowane; mają tę samą bardzo wysoką jakość i tę samą dbałość o sprawy bezpieczeństwa. 

        Ostatnio Subaru zmieniło też to, że w silnikach nie ma już paska rozrządu, tylko tak jak w samochodach z wyższej półki, jest łańcuch, a więc nie ma tej obawy, że po pęknięciu paska stracimy silnik, czyli nie ma tego problemu, że trzeba cały czas pamiętać, żeby wymienić, no bo jak się zerwie, to trzeba wymieniać silnik. Również jest to, że do silników lejemy teraz olej syntetyczny, więc  wymagamy zmiany oleju co 10 000 km lub 6 miesięcy. 

        Oczywiście do tego dochodzą gwarancje trzy lata lub 60 000 km  na prawie wszystko; taka ogólna gwarancja samochodu, choć na gwarancji nie jest akumulator czy wycieraczki bo te rzeczy się zużywają. I gwarancja na główne komponenty – pięć lat albo 100 000 km. Z gwarancją na 60 000 dodajemy pomoc drogową CAA na Kanadę i Amerykę, w ramach której jest bezpłatne holowanie samochodu aż do 300 km. 

        – Pani oczywiście zapewnia pełną obsługę dla polskich klientów – mówi Pani świetnie po polsku. 

        – Próbuję nie zapominać polskiego.

        – Pani tutaj każdy samochód pokaże?

        – Oczywiście.

        – Dziękuję bardzo i zapraszam naszych Czytelników do Subaru of Mississauga.        

        – Dziękuję bardzo.  

Ostatnio zmieniany sobota, 18 listopad 2017 09:07
Zaloguj się by skomentować