Goniec

Register Login

Listy z nr. 42/2017

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

        Od redakcji: W rozmowie telefonicznej Lucjan z Kingsville wyraził oburzenie z powodu używania w tekście Pana Nikt słów obrażających ludzi, bydło i swołocz. Zdaniem Autora, są to emocje wynikające z problemu czytania tekstu bez zrozumienia.

***

         Klub Gazety Polskiej zorganizował Otwarte spotkanie Polonii ottawskiej, na które zaprosił wszystkie organizacje polonijne do wynajętej sali w Domu Polskim SPK. KPK Ottawa oraz większość organizacji zrzeszonych w KPK zbojkotowała ambasadora i nie przyszła na to spotkanie. Zarząd Koła nr 8 SPK w Ottawie, którego prezesem jest Jerzy Kulczycki, a członkami są również prezes Zarządu Głównego SPK Andrzej Ruta oraz prezeska KPK Ottawa Elżbieta Komsta, wysłał list do członków Koła nr 8, w którym nawołuje do bojkotu tego spotkania. Poniżej list Prezesa SPK Koło nr 8 w Ottawie, wysłany przez sekretarkę Koła Mariannę Sikorską. 

        Szanowne Koleżanki i Koledzy,

po uzgodnieniu z Prezesem naszego Koła uprzejmie informujemy, że środowe spotkanie  z Jego Ekscelencją Ambasadorem RP w Kanadzie jest organizowane przez przedstawicieli Klubu Gazety Polskiej, którzy wielokrotnie  wypowiadali się w sposób obelżywy o naszej organizacji i jej działaczach, w związku z tym nasze Koło nie sankcjonuje tego wydarzenia i nie zachęca członków SPK do uczestnictwa, co nie oznacza, że nie mogą państwo uczestniczyć w tym spotkaniu jako osoby prywatne. Nie oznacza to naszego bojkotu spotkania z Panem Ambasadorem, w którym wszyscy chętnie uczestniczylibyśmy, gdyby to spotkanie było zorganizowane przez Kongres Polonii Kanadyjskiej. Niestety organizatorem jest Pan Kujbida, który wielokrotnie szkalował organizacje polonijne i ich działaczy, tworząc w ten sposób ogromny rozdźwięk w naszych środowiskach. SPK zgodziło się na odpłatne wynajęcie sali, żeby nie być oskarżonym o dyskryminację, ale nie sankcjonujemy tego spotkania, gdyż naszym zdaniem organizatorzy nie reprezentują Polonii ottawskiej

        W imieniu Prezesa Koła #8 – Marianna Sikorska/Sekretarz Koła

[podał czp]

        Od redakcji: Smutne to.

***

        Od redakcji: Szanowni Państwo, okrężną drogą dotarł do nas list konsula Grzegorza Morawskiego rozsyłany do organizacji i mediów. Ponieważ my zostaliśmy pominięci, więc możliwe, że lista pominiętych jest dłuższa, dlatego pozwalamy sobie przytoczyć tekst listu w całości:

Subject: Fundusze Senatu na projekty polonijne

Szanowni Państwo,

        Pragnę Państwa poinformować, że rozpoczął się właśnie nabór ofert na finansowanie projektów polonijnych przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej. W 2018 r. Senat RP planuje przeznaczyć na ten cel 100 milionów złotych (równowartość 35 milionów dolarów kanadyjskich).

        Celem naboru jest wsparcie środowisk polonijnych i polskich za granicą zgodnie z kierunkami działań na rzecz Polonii i Polaków za granicą określonymi w uchwale Prezydium Senatu na lata 2017–19. Są to:

        – Edukacja, Kultura i Promocja Polski oraz ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego,

        – Wzmacnianie pozycji środowisk polskich i polonijnych w krajach zamieszkania,

        – Media polonijne,

        – Infrastruktura polonijna,

        – Pomoc charytatywna i socjalna.

        Środki na realizację zadań publicznych w zakresie opieki na Polonią i Polakami za granicą będą przekazywane w formie dotacji celowej. 

        Oferty mogą składać wyłącznie organizacje zarejestrowane w Polsce, wymienione w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, mające doświadczenie w pracy na rzecz Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą. 

        Organizacje niezarejestrowane w Polsce mogą skorzystać z dotacji, współpracując z zarejestrowanym w Polsce partnerem. Dobrą praktyką może być współpraca z partnerami, których projekty uzyskały finansowanie w ramach konkursów Senatu RP i MSZ w poprzednich latach.

        Każda oferta może dotyczyć tylko jednego kierunku działania. W przypadku zadań polegających na budowie, przebudowie lub remoncie, jedna oferta może dotyczyć tylko jednego obiektu budowlanego. Zadania, które otrzymają dotacje, mają być zrealizowane w terminie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r.

        Od tego roku oferty można składać wyłącznie drogą elektroniczną, za pomocą generatora ofert dostępnego pod adresem: https://generator.senat.gov.pl  

        Nieprzekraczalny termin składania ofert upływa:

         6 listopada 2017 r. dla ofert z kierunków Media polonijne i Pomoc charytatywna i socjalna;

        13 listopada 2017 r. dla ofert z kierunku Wzmacnianie pozycji środowisk polonijnych i polskich w krajach zamieszkania;

        20 listopada 2017 r. dla ofert z kierunków Edukacja i Infrastruktura polonijna;

        30 listopada 2017 r. dla ofert z kierunku Kultura i promocja Polski oraz ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego.

        Pełny regulamin postępowania jest dostępny na stronach Senatu RP. Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerami telefonów: +48 22 694 9036, -9264, - 9135 , -9556.

Grzegorz Morawski

Konsul Generalny

Konsulat Generalny RP w Toronto

        Od redakcji: Wiele osób uważa, że bogate środowiska polonijne, jak Kanada, USA, Australia etc., nie powinny korzystać z tych subwencji, bo „przecież Żydzi z tych krajów wspomagają Izrael finansowo, a nie odwrotnie...”.

***

        Jesienne pozdrowienia dla redaktorów „Gońca” z uroczego miasteczka Elliot Lake. Gdy główną ulicą jedzie kilka samochodów, mówią mieszkańcy, że to już trafik.

        Powietrze przejrzyste, woda z jeziora nadaje się do picia.

        Ludzie bardzo życzliwi, cisza i spokój, wokół wiele jezior. 

        Co najważniejsze, ubezpieczenie na samochód, stiker, dużo tańsze. Nie ma obowiązku emission test. 

        Miejsce na pogodny trzeci etap życia wprost wymarzone.

        Ewa i Zbigniew Szczęsnowicz

        Od redakcji: Pozostaje nam zazdrościć i liczyć na łaskawą pamięć.

Andrzej Kumor

Widziane od końca.

Strona: www.goniec.net/
Zaloguj się by skomentować