Goniec

Register Login

Śmierć i podatki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

    „Na tym świecie nie ma większego pewnika niż śmierć i podatki”
– Benjamin Franklin.

     matt-maslowski-freedom55   Podatki różnego rodzaju są przykrym faktem znanym od zarania dziejów. Są one paliwem, które pozwala cywilizacjom posuwać się do przodu. Poprzez wieki podatki były nakładane generalnie na wszystko, co tylko politykom się przyśniło: na przykład mieszkańcy XVIII- i XIX-wiecznej Anglii płacili podatek od liczby okien w domu. W związku z tym ludzie też od wieków starali się tych podatków unikać lub je minimalizować.

        Pomimo że w Kanadzie nie mamy podatków od okien, mamy za to wiele innych podatków, takich jak podatek od dochodów, podatek od nieruchomości, podatek od sprzedaży itd. Prawdopodobnie za sto lat niektóre z podatków, które dziś płacimy, wydadzą się dziwne naszym wnukom.

        Często można usłyszeć, że Stany Zjednoczone to dobre miejsce do życia, ale Kanada to dobre miejsce do umierania! Chociaż nie musimy w Kanadzie płacić tak zwanego podatku od majątku; są inne podatki i opłaty administracyjne, które są nałożone na nasze mienie.

        Historia.

        Rzeczy miały się inaczej przed 1972 rokiem, kiedy to istniał podatek od darowizn i tzw. podatek majątkowy. Rząd federalny utrzymywał je w Kanadzie aż do końca 1971 roku. Od 1 stycznia 1972 roku wprowadzono podatek od zysku i w tym samym czasie zlikwidowano podatek od darowizn i podatek majątkowy, żeby uniknąć podwójnego opodatkowania.

        Ciekawostką jest fakt, że do końca 1971 roku zyski kapitałowe były nieopodatkowane!

        W Kanadzie na podatki od zysków kapitałowych najbardziej narażeni są ludzie, którzy mają inwestycje w planach emerytalnych typu RRSP oraz RRIF, a kwota podatków zależy od tego, w jakim przedziale podatkowym dana osoba znajduje się w momencie śmierci.

        W momencie śmierci pełna wartość ww. planów musi być podana w ostatecznym rozrachunku podatkowym. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wartość tych planów rejestrowanych spadła. Wtedy stratę można odciągnąć od sumy podatków, którą mamy do zapłacenia.

        Przetransferowanie tychże planów do pozostającego przy życiu współmałżonka/-ki jest strategią odroczenia podatków, ale wiadomo, że tak czy inaczej podatki będą musiały być uiszczone w momencie śmierci tej drugiej osoby.

        Inne aktywa, które posiadamy, też mogą przyciągnąć podatek od zysków. Przykładem może być domek letniskowy (cottage), który zyskał sporo na wartości od momentu zakupu. Jesteśmy również narażeni na podatki, jeżeli mamy portfolio inwestycyjne składające się z akcji, które mamy od dłuższego czasu i które zyskały na wartości.

        Ryzyko opodatkowania powstaje w momencie wyzbycia się, czyli sprzedaży ww. mienia: domku letniskowego, portfolio inwestycyjnego, lub też nieruchomości, czyli w momencie zmiany właścicieli.

        Sekcja 70 aktu dotyczącego podatków od dochodu mówi nam, że urząd skarbowy przyjmuje założenie, że osoba, która zmarła, wyzbyła się / sprzedała swój majątek tuż przed śmiercią, a to z tytułu podatków od dochodów.

        Czasami wyzbycie się aktywów czy nieruchomości może spowodować przyciągnięcie podatku, np. w  sytuacji, gdzie nieruchomość zmienia swój stan z użytku personalnego na taki, który daje nam dochód: mieszkamy w condominium, a potem przenosimy się do domu wolno stojącego, a condo wynajmujemy po to, żeby mieć z niego dochód.

        Drugim bardzo ważnym elementem kalkulacji dotyczącej zysków kapitałowych jest koszt, jaki ponieśliśmy w momencie zakupu.

        Przykład.

        Jeżeli ktoś zakupił domek letniskowy (cottage) za $200.000 i włożył w remont $100,000, to koszt zakupu plus remont wynosi $300.000. Jeżeli ten domek jest obecnie wart $1.000.000, to nasz zysk wynosi $700.000 a podatek zapłacimy od 50%, czyli od $350.000. Przyjmując założenie, że jesteśmy w 40-proc. skali podatkowej, to zapłacimy $140.500.

        Podatki od darowizny – co rozumiemy przez darowiznę?  

        Przykład.

        Tomasz i Robert to dwaj przyjaciele. Każdy z nich ma córkę, która wychodzi za mąż. Tomasz ma zamiar podarować swojej córce Izabeli i przyszłemu zięciowi $25.000 w gotówce. Robert, nie chcąc być gorszy, planuje podarować swojej córce Monice akcje firmy General Electric warte $25.000, które to nabył kilkanaście lat temu za $1000.

        Podarunek Tomasza będzie nieopodatkowany, natomiast Robert będzie musiał odnotować zysk na swoim zwrocie podatkowym. Ponieważ dokonuje transferu własności, w oczach urzędu skarbowego Robert dokonał sprzedaży tych akcji i zarobił $24.000 ($25.000 - $1000). Jako że 50% podlega opodatkowaniu, Robert zapłaci $4800 w podatkach, przyjmując założenie, że jest w 40-proc. skali podatkowej.

        Należy też pamiętać o podatkach od majątku, jeżeli posiadamy nieruchomości, czy też portfolio inwestycyjne poza granicami Kanady.

        Jak można się przygotować?

        • Ogólnie zaznajomić się z opodatkowaniem zysków w Kanadzie;

        • Należy pamiętać o tym, że plany rejestrowane będą opodatkowane w naszych rękach, czy też rękach współmałżonka/-ki w momencie śmierci, co wpływa na zapisy w testamencie oraz w jaki sposób ma zostać dokonany podział majątku;

        • Oszacować własną wartość netto i potencjalny podatek od dochodu, zakładając, że śmierć nastąpiła wczoraj;

        • Zrobić prognozę podatków na następne 5, 10 i 20 lat;

        • Wziąć pod uwagę narażenie na podatki w innych krajach, w których posiadamy aktywa;

        • Wykupić właściwe ubezpieczenie majątkowe, które pokryje nasze zobowiązania podatkowe.  

        Planowanie majątkowe jest propozycją długoterminową, a co za tym idzie, zrobione wcześniej i regularnie, zaoszczędzi nam sporo pieniędzy i tzw. „headache”,  a w wielu sytuacjach ochroni rodzinę przed potencjalnymi scysjami, które mogą zaistnieć w momencie podziału majątku.

Maciej Masłowski, MBA
Doradztwo Finansowe
www.maciejmaslowski.ca
905-276-1177 ext. 225  
        Maciej Masłowski, MBA jest doradcą finansowym w firmie Freedom 55 Financial i specjalizuje się w zakresie ochrony kapitału ludzkiego, planowania majątkowego i sukcesji w biznesie.            

      Treść powyższego artykułu nie powinna być brana jako porada finansowa, prawna czy podatkowa. Niniejsza publikacja ma na celu tylko i wyłącznie udzielenie ogólnych informacji.

Ostatnio zmieniany sobota, 21 styczeń 2017 22:14
Zaloguj się by skomentować