Goniec

Register Login

Zdrowie i inne porady

Nasze zdrowie i inne porady.

piątek, 17 luty 2017 15:44

Nasze akwarium

Napisane przez

        Witam wszystkich czytelników „Gońca”.

        Dzięki uprzejmości redakcji mam okazję napisać coś na temat dość popularnego wśród Polonii hobby: akwarystyki. Jest to również moje hobby od wielu lat.

        Bakcyla złapałem już jako kilkulatek, gdyż zajmował się tym także mój ojciec. Jestem przekonany, że w dzisiejszym świecie, gdzie ze wszystkich stron nasze umysły są bombardowane za pomocą elektroniki, jesteśmy zestresowani gonitwą za pieniędzmi itp., nasza psychika potrzebuje od czasu do czasu jakiejś „odskoczni”, wyluzowania się. Jest na to wiele sposobów: praca w ogródku, wyjazd na urlop, uprawianie jakiegoś sportu itp. Jednym ze zdrowych, rozwijających pozytywne cechy, jak: miłość do natury, zrozumienie jej, poczucie estetyki, oderwanie się od stresów codzienności – jest hodowla tropikalnych rybek w swoim domowym akwarium.

investment        Wpłata na plan emerytalny RRSP jest rozsądnym sposobem na bieżące zmniejszenie kwoty płaconego podatku dochodowego. Kwota ulgi podatkowej jest bezpośrednio uzależniona od dochodu osoby wpłacającej. Aby uzyskać ulgę za dany rok podatkowy, musimy dokonać wpłaty na RRSP w ciągu tego roku, ewentualnie w ciągu pierwszych 60 dni roku następnego. Ostateczny termin wpłat na RRSP za rok 2016  upływa 1 marca 2017 roku. Maksymalny dozwolony limit wpłaty na RRSP w danym roku jest określony indywidualnie na tzw. Notice of Assessment (dokumencie podsumowującym rozliczenie podatkowe). Limit wpłaty jest co roku powiększany o kwotę będącą równowartością 18% dochodu rocznego, uzyskanego w roku poprzednim, minus wpłaty dokonane przez pracodawcę. W tym roku maksymalny limit wpłaty za rok 2016 wynosi $25.370.

        Jednorazowa korzyść z tytułu wpłaty na RRSP w postaci ulgi podatkowej to nie wszystko, potrzebny jest produkt inwestycyjny, który spowoduje, że nasze RRSP zacznie zarabiać konkretne pieniądze. Minimalne oprocentowanie kont bankowych oraz lokat terminowych nienadążające za wskaźnikiem inflacji oznacza, że realny wzrost naszych oszczędności jest… ujemny. Pieniądze pozostawione na takim koncie RRSP nieustannie tracą na wartości pomimo ich nominalnego wzrostu. Takie są realia „inwestycji” bankowych.

czwartek, 08 grudzień 2016 22:43

Śmierć i podatki

Napisane przez

    „Na tym świecie nie ma większego pewnika niż śmierć i podatki”
– Benjamin Franklin.

     matt-maslowski-freedom55   Podatki różnego rodzaju są przykrym faktem znanym od zarania dziejów. Są one paliwem, które pozwala cywilizacjom posuwać się do przodu. Poprzez wieki podatki były nakładane generalnie na wszystko, co tylko politykom się przyśniło: na przykład mieszkańcy XVIII- i XIX-wiecznej Anglii płacili podatek od liczby okien w domu. W związku z tym ludzie też od wieków starali się tych podatków unikać lub je minimalizować.

        Pomimo że w Kanadzie nie mamy podatków od okien, mamy za to wiele innych podatków, takich jak podatek od dochodów, podatek od nieruchomości, podatek od sprzedaży itd. Prawdopodobnie za sto lat niektóre z podatków, które dziś płacimy, wydadzą się dziwne naszym wnukom.

        Często można usłyszeć, że Stany Zjednoczone to dobre miejsce do życia, ale Kanada to dobre miejsce do umierania! Chociaż nie musimy w Kanadzie płacić tak zwanego podatku od majątku; są inne podatki i opłaty administracyjne, które są nałożone na nasze mienie.

piątek, 04 listopad 2016 17:35

Biznes rodzinny

Napisane przez

matt-maslowski-freedom55 W Kanadzie jest ponad 100.000 biznesów rodzinnych, które zatrudniają więcej niż połowę siły roboczej kraju. Biznesy te wytwarzają ponad 70 proc. produktu krajowego brutto i są główną siłą napędową gospodarki.

        Jeżeli są Państwo właścicielem, czy też menedżerem takiego biznesu, to na pewno zdają sobie Państwo sprawę z wyzwań, którym codziennie stawiacie czoła.

        Biznes rodzinny to w rzeczywistości prywatna firma. Mogą nią być dealerzy samochodów, agencje ubezpieczeniowe czy małe firmy, które zajmują się produkcją, jak i też biznesy oparte na rolnictwie.

        Niestety, wiele publikacji na temat biznesów rodzinnych wskazuje na to, że ponad dwie trzecie nie jest w stanie przetrwać zmiany wart, gdzie wodze są przekazywane drugiemu pokoleniu.

bronte-banner-1120x300 01

Zmiany przepisów na rynku pożyczek hipotecznych wprowadzone przez rząd federalny spowodowały, że klienci banków oraz innych instytucji finansowych uzyskali możliwość inwestowania na wyjątkowo lukratywnym rynku pożyczek deweloperskich.

Mizerne zwroty uzyskiwane z funduszy inwestycyjnych, czyli mutual funds, a także segregated funds, loteria inwestycji giełdowych oraz praktycznie zerowe oprocentowanie kont bankowych są głównym powodem, iż apetyt na ten stosunkowo nowy rodzaj inwestowania ciągle rośnie.

Inwestycja typu Syndicate Mortgage jest inwestycją, która wykorzystuje pożyczkę hipoteczną, czyli mortgage, jako źródło zarobku dla inwestora. Działa to w ten sposób, iż grupa inwestorów łączy swoje środki pieniężne, tworząc jeden duży instrument hipoteczny (mortgage), który finansuje w pewnej części, na spółkę z bankiem, wybrany projekt deweloperski. Inwestorzy indywidualni otrzymują zapłatę w postaci oprocentowania za użyczone środki finansowe, podobnie jak bank, który udziela pożyczki hipotecznej.

Zacznijmy od pytania: czym w dzisiejszym świecie jest ryzyko?

Prawdopodobnie odpowiedzi będzie tyle, ile osób zapytanych.

Z moich obserwacji wynika, że rośnie błędne rozumienie pojęcia ryzyka, zwłaszcza w świecie planowania asekuracji finansowej.

W latach poprzedzających globalny kryzys finansowy 2008–2009 przez ryzyko rozumiano większe zwroty z inwestowania na giełdzie. „Nie ryzykujesz, nie masz”. Kropka.

Od tego czasu minęło ponad 7 lat, a ryzyko przybrało nowe szaty.

Spójrzmy z bliska – w dzisiejszym artykule chciałbym skoncentrować się na kilku najbardziej znamiennych twarzach ryzyka i spojrzeć mu prosto w oczy w momencie, gdy zagląda do nas poprzez różnego rodzaju media.

piątek, 07 październik 2016 15:46

Cottage - tykająca bomba podatkowa

Napisane przez

        Twój cottage i podatki od zysków kapitałowych

        Być może powrócili państwo z cottage’u i macie świeże wspomnienia z minionych wakacji gdzieś nad jeziorem. Zatapiając się we wspomnieniach, warto pamiętać o tym, że możecie siedzieć państwo na tykającej bombie podatkowej!

        Tykająca bomba podatkowa – o co tu chodzi?

        W oczach kanadyjskiego urzędu podatkowego podatnik, umierając, wyzbywa się swojego majątku w dniu śmierci, a wartość tego majątku jest obliczana na podstawie wartości rynkowej z dnia śmierci.

        Cottage też tej regule podlega, a konsekwencje, które za tym idą, to potencjalne obciążenie podatkami dla rodziny i spadkobierców.

        Jeżeli wartość cottage’u znacznie wzrosła od czasu zakupu, a jest to bardzo typowe dla małych willi w Ontario, to ten wzrost kapitałowy będzie podlegał opodatkowaniu, a dokładnie jego połowa.  

        Każdego roku coraz więcej Kanadyjczyków zakłada działalność gospodarczą. Biznesy te to źródło nowych miejsc pracy i podstawa kanadyjskiej ekonomii. Nawet jeśli sami nie prowadzimy własnej działalności, to na pewno znamy kogoś, kto ma swoją firmę. Planowanie asekuracji finansowej dla właścicieli biznesów jest bardzo ważne, bo daje nam możliwość zarządzania ryzykiem i pozwala na swobodne prowadzenie firmy.

        Spójrzmy na typowych właścicieli biznesu i ich firmę; zbadajmy, co robią dobrze, a czego brakuje w ich planie asekuracji finansowej.

WŁAŚCICIELE.

        Michał i Teresa to para małżeńska, która ma dwójkę dzieci w wieku 6 i 8 lat.

        Michał prowadzi działalność gospodarczą jako konsultant ds. ochrony środowiska – specjalizuje się w redukcji zanieczyszczenia wody i jest osobą kluczową dla istnienia swojej firmy – „Źródlane Zasoby Ltd.”.  Obecnie jego firma zatrudnia trzy osoby: Michała, Teresę i konsultanta.

piątek, 15 lipiec 2016 09:03

Terminowość prawa do grobu

Napisane przez

Tomasz międlarDla każdego człowieka, a zwłaszcza Polaka, tym bardziej pozostającego na emigracji, groby swoich bliskich, które zlokalizowane są na nekropoliach w Polsce, powinny stanowić swoiste sacrum, trwały jako nienaruszalny pomnik upamiętnienia swoich bliskich oraz swoisty symbol ich rodowodu, łączności z Macierzą.
Jednakże niewiele osób świadomych jest tego, że dla wielu ta swoista świętość, w nomenklaturze prawniczej zwana prawem do grobu, w Polsce ulega co do zasady ekspirowaniu (wygaśnięciu) po upływie 20 lat liczonych od dnia pochówku. Innymi słowy, nienaruszalność i trwałość miejsca pochówku zarówno na cmentarzach komunalnych, jak i wyznaniowych może być przez zarządcę cmentarza zakłócona po upływie 20 lat liczonych od dnia pochówku, poprzez wydanie zgody osobie nieposiadającej wcześniej prawa do grobu w tym miejscu, celem pochowania tam zwłok innego „obcego” zmarłego spoza kręgu rodziny, bez uzyskania zgody osób bliskich zmarłego pierwotnie spoczywającego w tymże miejscu.
Wskazać wymaga, że stan techniczny grobu murowanego, czy też ziemnego nie odgrywa żadnej roli, albowiem pod względem formalno-prawnym jedynym determinantem uprawniającym zarządcę cmentarza, w praktyce gminną spółkę komunalną, bądź też proboszcza parafii, aby móc wykorzystać miejsce, na którym spoczywają bliscy, jest tylko i wyłącznie upływ rzeczonego terminu 20 lat liczonego od dnia pochówku. Jednakże można uchronić się po upływie lat 20 przed ponownym użyciem grobu do pochówku, jeżeli jakakolwiek osoba, w tym również spoza kręgu rodziny, zgłosi zastrzeżenie przeciw użyciu do ponownego pochówku i uiści stosowną opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok. Oczywiście omawianą opłatę można uiścić, a co jest wręcz wskazane, jeszcze przed upływem 20-letniego terminu. Tym samym można ustrzec się przed obawą ponownego wykorzystania miejsca pochówku swoich bliskich, uiszczając opłatę ustaloną przez zarządcę cmentarza, która zagwarantuje prolongatę terminu prawa do grobu o kolejne 20 lat. Należy podkreślić, iż jak wynika chociażby z linii orzeczniczej Sądu Najwyższego, zarządca cmentarza nie ma obowiązku zawiadomienia osób bliskich zmarłego, że zamierza zawrzeć umowę z kimś innym na pochówek w miejscu, w którym dotychczas zlokalizowane było miejsce spoczynku bliskich.
Aby nie szerzyć niepokoju wśród Polonii kanadyjskiej, pragnę wyjaśnić, iż póki co stosunkowo niewiele zarządców cmentarzy decyduje się na skorzystanie z opisywanego uprawnienia, który statuowany jest w art. 7 ust. 1 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. W praktyce, dotychczas czynnikiem, który powodował ingerencję w miejsce pochówku przy spełnieniu wymogu 20 lat, był przede wszystkim stan techniczny i estetyczny grobu oraz częstokroć także atrakcyjność jego położenia, jednakże coraz częściej wielu zarządców cmentarzy z uwagi na brak miejsc na nowy pochówek w ramach terytorium cmentarzy, decyduje się na skorzystanie z uprawnienia, jakie umożliwia im wskazana ustawa. Gwoli wyjaśnienia należy wskazać, iż termin 20-letni wygaśnięcia prawa do grobu nie ma zastosowania do grobów murowanych przeznaczonych do pomieszczenia zwłok więcej niż jednej osoby, a także do chowania urn zawierających szczątki ludzkie powstałe w wyniku spopielenia zwłok. Precyzując, do grobów murowanych przeznaczonych do pochowania więcej niż jednych zwłok nie mają zastosowania ograniczenia dotyczące ponownego użycia grobu, a zatem członkowie rodziny uprawnieni do tego grobu nie tylko nie muszą po upływie 20 lat przedłużać tego prawa, ale także uiszczać ponownej opłaty. W tym wypadku zarządowi cmentarza nie przysługuje prawo dysponowania wolnymi miejscami w grobie murowanym ani przed, ani po upływie dwudziestu lat od pochowania, ani do pobierania kolejnej opłaty. Ponadto termin 20-letni wygaśnięcia praw do grobu nie ma zastosowania do grobów mających wartość pamiątek historycznych (ze względu na swą dawność lub osoby, które są w nich pochowane, lub zdarzenia, z którymi mają związek) albo wartość artystyczną, gdzie zakazane jest użycie miejsca spoczynku do ponownego pochówku. Na marginesie stwierdzić należy, że zarówno w ramach pierwotnej umowy dotyczącej pochówku z zarządcą cmentarza, jak i w ramach następczych umów przedłużających prawa do grobu dozwolone jest ustalenie terminów przekraczających 20-letni okres, przed upływem którego nie wolno użyć grobu do ponownego pochowania.
Reasumując, wspomnieć należy, że dobro prawne, jakim jest szacunek dla spokoju zmarłych, powoduje, że aby grób mógł zostać użyty do ponownego pochówku, szczątki poprzednio pochowanych zwłok lub nawet resztki trumny muszą być pochowane przez zarządcę cmentarza w innym miejscu wyznaczonym na obszarze tego samego cmentarza.
Mając powyższe na uwadze, w celu zachowania miejsca spoczynku i upamiętnienia swoich bliskich, należy z większą niż dotychczas aktywnością poczynić ustalenia, czy nie zachodzą okoliczności opisane w przedmiotowym artykule.

Autor: Adwokat Tomasz Międlar
Tel.+ 48 691-540-937
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Grupa Adwokacka adw. Tomasz Międlar & adw. B@artłomiej Tęczar z siedzibą w Strzyżowie (Woj. Podkarpackie),
ul. Przecławczyka 4/6,
38-100 Strzyżów;

Grupa Adwokacko–Radcowska adw. Tomasz Międlar & r.pr. Jakub Napora z siedzibą w Bochni (Woj. Małopolskie), ul.
Kazimierza Wielkiego 25,
32-700 Bochnia.

Źródła:
- Ustawa  o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 118, poz. 687 z późń. zm),
- WyrokSądu Najwyższego z dnia 3 grudnia 2010 r.,I CSK 66/10, LEX nr 738085,
- Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 lutego 2016 r. , III CSK 84/15, LEX nr 1992040,
- Wyrok Sądu Najwyższego z dnia  3 grudnia 2010  r., I CSK 66/10 , LEX nr 738085 .

dalekKonto Wolne od Podatków, czyli Tax Free Savings Account, zostało wprowadzone w 2009 roku. Aktualny limit wpłaty na rok 2016 to $5,500. Niewykorzystane limity wpłat podlegają kumulacji. Tak więc osoby, które do tej pory jeszcze nie skorzystały z tej opcji finansowej, mogą dokonać jednorazowej wpłaty w wysokości $46,500,-. Przy stałym oprocentowaniu w wysokości 8%, rocznie możemy zarobić $3,720 bez konieczności płacenia podatku od zysków. Przez wielu posiadaczy kont TFSA jest ono kojarzone jako jedna z ofert bankowych kont oszczędnościowych, na których otrzymują niezbyt wysokie oprocentowanie, w zasadzie niepokrywające stopy inflacji. Korzyść z braku opodatkowania, w tym przypadku jest minimalna. Klienci mają do wyboru nie tylko bankowe konta oszczędnościowe oraz lokaty terminowe, ale także papiery wartościowe typu: akcje, obligacje korporacji, fundusze inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju inwestycje alternatywne, w tym także inwestycje typu Syndicate Mortgage, które pozwalają na uzyskiwanie stałego oprocentowania w wysokości minimum 8% rocznie. Jest to rodzaj inwestycji, który wykorzystuje pożyczkę hipoteczną (mortgage) jako źródło zarobku dla inwestora. Inwestor indywidualny otrzymuje zapłatę za użyczone środki finansowe podobnie jak bank, który udziela pożyczki hipotecznej. Kapitał inwestora-pożyczkodawcy posiada zabezpieczenie w postaci rejestracji hipoteki na tytule własności parceli deweloperskiej tzw. Registration on Title. Firmy, które profesjonalnie zajmują się pozyskiwaniem kapitału na cele deweloperskie, oferują solidny, gotowy produkt inwestycyjny, wypłacający stałe oprocentowanie kilkakrotnie przewyższające odsetki dostępne na bankowej lokacie terminowej. Wykonawcami projektów inwestycyjnych, które znajdują się w mojej ofercie, są zwykle duże, doświadczone firmy budowlane, takie jak Cityzen, Fernbrook, PACE, CityCore, ADI, Flato, Averton, Fusion, Lamb, Chestnut Hill, w sumie prawie 30 firm deweloperskich.
Spośród kilkunastu projektów aktualnie znajdujących się w mojej ofercie chciałbym zwrócić uwagę na lokalny projekt od doświadczonego dewelopera.

Projekt w Burlington o nazwie  Station West
Wykonawcą jest ADI Development, firma z 40-letnią praktyką budowlaną znana z tego, że swoje projekty deweloperskie dostarcza planowo i zgodnie z harmonogramem.
ADI Developments aktualnie prowadzi kilka innych projektów budowlanych w Burlington. M.in.: MOD’RN oraz LINK Condos & Towns. Projekt MOD’RN jest już na ukończeniu, projekt LINK wszedł w 2. fazę. Inwestycja LINK jest już budowana, a pierwsi mieszkańcy już wkrótce zaczną się wprowadzać.
Inwestorzy w Syndicate Mortgage są obecni w obydwu tych projektach, otrzymując stałe oprocentowanie w wysokości 8% rocznie. Oprocentowanie wypłacane jest w kwartalnych ratach. Po zakończeniu projektu inwestorzy mogą otrzymać dodatkowe oprocentowanie, zależne od wysokości wytworzonego zysku.
Station West jest położone na 13-akrowej parceli budowlanej w zachodnim Burlington. Dogodna lokalizacja naprzeciwko stacji GO (Aldershot) oraz w pobliżu autostrady 403. Jest to jedna z ostatnich parceli deweloperskich w Burlington na projekt o tak dużych rozmiarach.
W planach jest wybudowanie 500 jednostek mieszkalnych, townhouses freehold, back-to-back, stacked townhouse, oraz mid-rise condos.
Projekt posiada pełne poparcie władz miasta Burlington i został ujęty w tzw. Official Plan w celu jego intensyfikacji.
Podsumowując, Station West jest:
• aktualnie projektem przewidzianym na około 3 lat.
• oprocentowanie wynosi 8% rocznie, przewidywany udział w zyskach na zakończenie to dodatkowe 16%.
• doskonala lokalizacja w Burlington w pobliżu stacji GO Aldershot.
• trwająca sprzedaż jednostek mieszkalnych.

Wszystkich zainteresowanych uzyskiwaniem wyższego oprocentowania dla swoich oszczędności proszę o kontakt.

 

JAROSŁAW DAŁEK
Mortgage Agent, lic.M13000616
Manager, Real Capital Investments
Tel. 416-904-1181
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Brokerage Licence # 12010
204 Queen St. South
Mississauga, ON, L5M 1L3
Tel. 905-997-7001