Goniec

Register Login

Zdrowie i inne porady

Nasze zdrowie i inne porady.

dalek        Naturalne, kolorowe diamenty są znane i podziwiane od stuleci, ale dopiero od kilkudziesięciu lat zaczęły cieszyć się uznaniem inwestorów i kolekcjonerów. Są prawdziwą rzadkością, albowiem na 100 tys. kamieni w barwie D i bez skazy przypada 1 kolorowy. Są to tzw. Fancy Color Diamonds.

        Aktualnie, naturalne różowe diamenty należą do jednych z najbardziej wartościowych ze wszystkich kamieni szlachetnych.

        Kopalnia Argyle z zachodniej Australii dostarcza około 90% światowego wydobycia różowych diamentów. Całoroczna produkcja różowych diamentów o masie ponad pół karata zmieściłaby się w filiżance, a większe fioletowe diamenty ledwo wypełniłyby naparstek… Podczas międzynarodowych aukcji słynnych domów aukcyjnych, takich jak Christie’s czy Sotheby’s, różowe diamenty obok intensywnie niebieskich regularnie osiągają ceny setek tysięcy, a nawet kilku milionów dolarów za karat. 1 karat równa się 0,2 g.

hi-tmx852        Janusz Binkiewicz mieszka w prowincji Quebec, z zawodu jest inżynierem budowy okrętów. Nauczał okrętownictwa: koncepcji, konstrukcji okrętu, technologii budowy, zarządzaniem i finansami przedsiębiorstwa okrętowego, przez ponad ćwierć wieku. W międzyczasie interesowała go problematyka przedsiębiorstwa, a w szczególności specyfika spółek akcyjnych, co w swoim czasie zaprowadziło go do kanadyjskiej giełdy. Jest autorem książki  po francusku o budowie okrętów. Teksty p. Binkiewicza dostarczą podstawowej wiedzy finansowej pozwalającej nauczyć się inwestowania na giełdzie.  

        Patrząc na giełdę jako całość, można znaleźć na niej wiele korzystnych elementów przysparzających dobrobytu finansowego i analizując je, wybrać swoje własne, dla nas najbardziej zrozumiałe, użyteczne, ulubione i zyskowne.  Oto podstawowe i najbardziej popularne.

        Jako pierwszy – zaczynając od najtrwalszego – możemy zainwestować w obligacje rządowe najwyższej jakości. Ścieżka ta jest raczej uporządkowaną autostradą, bez wielkiego ryzyka i niezwykłego wzrostu, wartość naszego kapitału będzie rosła w funkcji stałego przewidywalnego procentu w danym roku.

        Drugim również użytecznym są z pewnością kanadyjskie fundusze inwestycyjne, które posiadają w swoim portfelu największe krajowe przedsiębiorstwa, jak Loblaw, Power Corporation, Canadian Tire itd. Popularnie nazwane Blue chips. Mogą to być słynne indeksy giełdowe, jak np. S and P / TSX Composite Index (249 przedsiębiorstw), S and P Venture Composite Index na giełdzie Toronto, czy wielkoprzemysłowy Dow Jones w USA. Ryzyko jest dużo większe niż w obligacjach, niemniej jednak używanie tego instrumentu inwestycyjnego umożliwia nam szerszy udział w szybko rozwijającej się gospodarce amerykańskiej i znaczniejsze zyski.

dalek        Większość ludzi mylnie postrzega diamenty jako kamienie mono-barwne, uważając, że są kamieniami jedynie bezbarwnymi. Diament to tak naprawdę jedyny minerał, który występuje we wszystkich kolorach tęczy. Róż, błękit, zieleń, żółć, fiolet to tylko niektóre z barw, jakie oferują diamenty kolorowe. Najrzadszymi kolorami spotykanymi w naturze jest czerwień, błękit i róż. Przyjmuje się, że na siedemdziesiąt tysięcy kamieni o barwie D i czystości IF (a więc także bardzo rzadko występujących) przypada jeden diament kolorowy.         

        Tak naprawdę wśród znawców i kolekcjonerów diamenty kolorowe są znane i podziwiane od stuleci, od kilkudziesięciu lat są obdarzane dużym uznaniem ze strony inwestorów. Ich ceny przewyższają znacznie ceny ich bezbarwnych imienników, a popyt na nie rośnie z roku na rok. Kolorowe diamenty pozwoliły dać swoim właścicielom zwrot z inwestycji na poziomie kilkuset procent, i to w zaledwie ostatnich pięciu – sześciu latach.

        Czym są diamenty inwestycyjne? Diamenty inwestycyjne to, najprościej rzecz ujmując, szlifowane diamenty o jak najlepszej jakości. Co więc brać pod uwagę, decydując się na wybór/zakup kolorowego diamentu? Tak jak w przypadku „bezbarwnych” diamentów, tak i tutaj kluczową sprawą jest zasada 4C, z tą różnicą, iż kolor ma tak naprawdę największy wpływ na wartość kamienia. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że sam kolor to nie tylko barwa, to także ton i nasycenie oraz dystrybucja, czyli równomierny rozkład koloru.

        Im wyższej jakości jest wybrany diament, tym rzadszy jest to okaz, a tym samym i wyższa jest jego wartość, ale także mniejsza dostępność takiego diamentu na rynku, a przez to i szybszy powinien być wzrost jego wartości. Przyjmuje się, iż diament inwestycyjny powinien mieć masę minimum 1 ct, jednak dla diamentów kolorowych masa ma mniejsze znaczenie niż kolor i jego nasycenie. Innym sposobem inwestycji diamentowej jest tworzenie kolekcji. Niektórzy klienci kupują co jakiś czas diamenty o tej samej jakości i masie, tworząc przez lata kolekcję takich samych kamieni i wzmacniając wartość swojej inwestycji. Najbardziej pożądanym kształtem szlifu jest szlif brylantowy uznawany za szczyt osiągnięć mistrzów jubilerstwa.

        Pełny, klasyczny szlif brylantowy zawiera nie mniej niż 58 faset (oszlifowanych powierzchni): 33 w koronie i 25 w podstawie, a kamień szlifowany w ten sposób, widziany w planie, jest okrągły.

        Rozważając zakup większego masowo kamienia, powyżej pewnej masy kształt szlifu przestaje mieć znaczenie. Dla diamentów o masie powyżej 5-10 ct kształt szlifu jest sprawą drugorzędną. Im większa masa i lepsza jakość diamentu tym rzadszy jest to kamień. Im rzadszy okaz, tym większy popyt.

        Diamenty inwestycyjne bezwzględnie powinny posiadać certyfikat, dokument wydany przez uznane laboratorium gemmologiczne. Doskonałym dodatkiem jest także laserowa inskrypcja. Oczywiście diament, który nie posiada ani oznaczenia, ani certyfikatu – także posiada wartość i może być traktowany jako diament inwestycyjny, ale musimy pamiętać, iż mogą pojawić się znaczne problemy z jego sprzedażą, a tym samym z realizacją zysków z naszej inwestycji.

        Wybierając diamenty jako środek lokacji własnych finansów, należy dokonać wyboru w oparciu o własne założenia inwestycyjne stawiane przed produktem. Diament powinien mieć też dobrą cenę w momencie zakupu, bo to ona także jest gwarantem udanej inwestycji. Rynek diamentowy jest dość hermetycznym segmentem gospodarki, dlatego sprawa jest dość prosta – ceny diamentów opierają się na cenach prezentowanych w systemie RAPAPORT. Cennik przedstawia zestawienie cen hurtowych diamentów szlifowanych, w oparciu o nie prowadzony jest handel na giełdach i w głównych ośrodkach diamentowych na świecie. Przyjmuje się, iż zakup w cenach zbliżonych do cen Rapaportu jest zakupem udanym.

        Jednym z najważniejszych jednak aspektów, decydujących o pomyślności oraz udanym finale naszej inwestycji, jest wybór odpowiedniego partnera. Dostawcy diamentów, o ugruntowanej pozycji na rynku, mogącego zaoferować prócz diamentów w doskonałej cenie, także usługi dodatkowe. Serwis pozwalający nadzorować przebieg transakcji, oferujący aktualizacyjne wyceny zakupionych diamentów, możliwość przechowywania zakupionych kamieni, a w finalnym momencie także pomoc przy ich odsprzedaży.

        Wszystkich zainteresowanych, jak inwestować w kolorowe diamenty, proszę o kontakt.
 
Jarosław Dałek,
Manager,
Real Capital Investments
Fancy Color Diamonds
Tel. 416-904-1181

W 2014 roku obywatel Hongkongu zapłacił prawie 33 mln USD za 10-karatowy niebieski diament. Kupił go na aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku. Cena dwukrotnie przewyższyła oszacowanie. W ten sposób został pobity ówczesny rekord, jeśli chodzi o cenę 1 karata jakiegokolwiek diamentu (3,35 mln USD).
Nabywca nazwał kamień „The Zoe Diamond”. W 2015 roku został ustalony kolejny, nowy rekord cenowy. Niebieski diament o nazwie „The Blue Moon Diamond“ został sprzedany za 48,5 mln USD.

Eksperci rynku inwestycji alternatywnych podkreślają, że jest to kolejny dowód na rosnący popyt na kamienie szlachetne ze strony nowej generacji chińskich milionerów. Kupują je najczęściej w prezencie dla swoich narzeczonych i żon. Firma De Beers szacuje, że chiński rynek diamentów rósł w latach 2008–13 rocznie średnio o 12% i jest w tej chwili drugim co do wielkości (po USA). Globalny rynek diamentów wart jest około 79 mld USD.

Kolorowe diamenty są znane i podziwiane od stuleci, ale dopiero od kilkudziesięciu lat zaczęły cieszyć się uznaniem inwestorów i kolekcjonerów. Są prawdziwą rzadkością, albowiem na 100 tys. kamieni w barwie D i bez skazy przypada 1 kolorowy. Inaczej mówiąc, zaledwie 0,001% są to tzw. Fancy Color Diamonds.

Punktem zwrotnym był dla nich rok, gdy w kopalni Argyle w zachodniej Australii (należącej do Rio Tinto) odkryto bogate złoże brązowych i żółtych diamentów, a także kamienie w różu i zieleni. Od tego czasu stały się bardziej dostępne. Pierwszym znaczącym wydarzeniem na rynku aukcyjnym była sprzedaż poprzez dom aukcyjny Christie’s czerwonego diamentu Hancock Red o masie 0,95 karata za 880 tys. USD.

Co określa wartość kolorowego diamentu? Oczywiście... kolor. Chodzi dokładnie o jego barwę, ton, nasycenie i dystrybucję. Barwa jest terminem używanym do rzeczywistych kolorów widma: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy. Uwaga: im czystszy odcień barwy diamentu, tym bardziej jest on wartościowy. Z kolei ton mówi o tym, jak jasnym lub ciemnym kamieniem jest dany diament (zależy od ilości brązu, czarnego, szarego lub białego). Nasycenie koloru opisuje intensywność barw (im bardziej intensywna, tym kamień cenniejszy). Dystrybucja jest odpowiedzialna za równomierne rozchodzenie się koloru w całej treści diamentu.

Kolorowe diamenty mają kilka określników ze względu na głębię koloru. Najniższa kategoria to light fancy. Kolejna to fancy. Fancy deep to kamienie o średnio ciemnym tonie i umiarkowanym do silnego nasycenia. Najdroższe są zazwyczaj diamenty fancy vivid i fancy deep (głęboki kolor).

Kupując kolorowy diament, należy upewnić się, czy jego barwa jest naturalna, czy sztuczna. Znaczna część kolorowych kamieni ma bowiem poprawianą barwę za pomocą metody HPHT (high pressure, high temperature). Warto więc sprawdzić, czy kamień ma certyfikat znanego laboratorium wydany po 2000 roku (wcześniej metoda była stosowana, ale laboratoria jej nie rozpoznawały). Najlepsze laboratoria to amerykańskie GIA oraz belgijskie IGI i HRD.

Jeśli chcemy zakupić kolorowy diament, ważne jest, by zwrócić uwagę również na sposób oszlifowania. Powinno być ono wykonane przez wysoko wykwalifikowanych rzemieślników. W ich przypadku bowiem trudno uzyskać intensywną, równo rozłożoną barwę w takich szlifach, jak markiza, łezka czy szlif szmaragdowy – które to szlify są najwyżej cenione.

Na koniec niezwykle ważna ciekawostka, o której nie wszyscy wiedzą: około 90% wydobywanych dziś różowych diamentów pochodzi ze wspomnianej już kopalni Argyle, która – według jej właściciela Rio Tinto –ma funkcjonować tylko do 2018 roku. Po tej dacie, przy utrzymującym się wysokim popycie na kolorowe kamienie, ceny różowych diamentów mogą znacząco wzrosnąć!

Podsumowując: lokata w kolorowe diamenty może być ciekawym sposobem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest to inwestycja konserwatywna o znacznym poziomie bezpieczeństwa. Średni wzrost ceny różowych, żółtych, zielonych, czerwonych oraz niebieskich diamentów na poziomie od 8 do 29% rocznie powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. Tego typu inwestycje są dostępne już od kilkunastu tysięcy $. Zainteresowanych proszę o kontakt.
Jarosław Dałek,
Manager,
Real Capital Investments
Fancy Color Diamonds
Tel. 416-904-1181

piątek, 17 luty 2017 15:44

Nasze akwarium

Napisane przez

        Witam wszystkich czytelników „Gońca”.

        Dzięki uprzejmości redakcji mam okazję napisać coś na temat dość popularnego wśród Polonii hobby: akwarystyki. Jest to również moje hobby od wielu lat.

        Bakcyla złapałem już jako kilkulatek, gdyż zajmował się tym także mój ojciec. Jestem przekonany, że w dzisiejszym świecie, gdzie ze wszystkich stron nasze umysły są bombardowane za pomocą elektroniki, jesteśmy zestresowani gonitwą za pieniędzmi itp., nasza psychika potrzebuje od czasu do czasu jakiejś „odskoczni”, wyluzowania się. Jest na to wiele sposobów: praca w ogródku, wyjazd na urlop, uprawianie jakiegoś sportu itp. Jednym ze zdrowych, rozwijających pozytywne cechy, jak: miłość do natury, zrozumienie jej, poczucie estetyki, oderwanie się od stresów codzienności – jest hodowla tropikalnych rybek w swoim domowym akwarium.

investment        Wpłata na plan emerytalny RRSP jest rozsądnym sposobem na bieżące zmniejszenie kwoty płaconego podatku dochodowego. Kwota ulgi podatkowej jest bezpośrednio uzależniona od dochodu osoby wpłacającej. Aby uzyskać ulgę za dany rok podatkowy, musimy dokonać wpłaty na RRSP w ciągu tego roku, ewentualnie w ciągu pierwszych 60 dni roku następnego. Ostateczny termin wpłat na RRSP za rok 2016  upływa 1 marca 2017 roku. Maksymalny dozwolony limit wpłaty na RRSP w danym roku jest określony indywidualnie na tzw. Notice of Assessment (dokumencie podsumowującym rozliczenie podatkowe). Limit wpłaty jest co roku powiększany o kwotę będącą równowartością 18% dochodu rocznego, uzyskanego w roku poprzednim, minus wpłaty dokonane przez pracodawcę. W tym roku maksymalny limit wpłaty za rok 2016 wynosi $25.370.

        Jednorazowa korzyść z tytułu wpłaty na RRSP w postaci ulgi podatkowej to nie wszystko, potrzebny jest produkt inwestycyjny, który spowoduje, że nasze RRSP zacznie zarabiać konkretne pieniądze. Minimalne oprocentowanie kont bankowych oraz lokat terminowych nienadążające za wskaźnikiem inflacji oznacza, że realny wzrost naszych oszczędności jest… ujemny. Pieniądze pozostawione na takim koncie RRSP nieustannie tracą na wartości pomimo ich nominalnego wzrostu. Takie są realia „inwestycji” bankowych.

czwartek, 08 grudzień 2016 22:43

Śmierć i podatki

Napisane przez

    „Na tym świecie nie ma większego pewnika niż śmierć i podatki”
– Benjamin Franklin.

     matt-maslowski-freedom55   Podatki różnego rodzaju są przykrym faktem znanym od zarania dziejów. Są one paliwem, które pozwala cywilizacjom posuwać się do przodu. Poprzez wieki podatki były nakładane generalnie na wszystko, co tylko politykom się przyśniło: na przykład mieszkańcy XVIII- i XIX-wiecznej Anglii płacili podatek od liczby okien w domu. W związku z tym ludzie też od wieków starali się tych podatków unikać lub je minimalizować.

        Pomimo że w Kanadzie nie mamy podatków od okien, mamy za to wiele innych podatków, takich jak podatek od dochodów, podatek od nieruchomości, podatek od sprzedaży itd. Prawdopodobnie za sto lat niektóre z podatków, które dziś płacimy, wydadzą się dziwne naszym wnukom.

        Często można usłyszeć, że Stany Zjednoczone to dobre miejsce do życia, ale Kanada to dobre miejsce do umierania! Chociaż nie musimy w Kanadzie płacić tak zwanego podatku od majątku; są inne podatki i opłaty administracyjne, które są nałożone na nasze mienie.

piątek, 04 listopad 2016 17:35

Biznes rodzinny

Napisane przez

matt-maslowski-freedom55 W Kanadzie jest ponad 100.000 biznesów rodzinnych, które zatrudniają więcej niż połowę siły roboczej kraju. Biznesy te wytwarzają ponad 70 proc. produktu krajowego brutto i są główną siłą napędową gospodarki.

        Jeżeli są Państwo właścicielem, czy też menedżerem takiego biznesu, to na pewno zdają sobie Państwo sprawę z wyzwań, którym codziennie stawiacie czoła.

        Biznes rodzinny to w rzeczywistości prywatna firma. Mogą nią być dealerzy samochodów, agencje ubezpieczeniowe czy małe firmy, które zajmują się produkcją, jak i też biznesy oparte na rolnictwie.

        Niestety, wiele publikacji na temat biznesów rodzinnych wskazuje na to, że ponad dwie trzecie nie jest w stanie przetrwać zmiany wart, gdzie wodze są przekazywane drugiemu pokoleniu.

bronte-banner-1120x300 01

Zmiany przepisów na rynku pożyczek hipotecznych wprowadzone przez rząd federalny spowodowały, że klienci banków oraz innych instytucji finansowych uzyskali możliwość inwestowania na wyjątkowo lukratywnym rynku pożyczek deweloperskich.

Mizerne zwroty uzyskiwane z funduszy inwestycyjnych, czyli mutual funds, a także segregated funds, loteria inwestycji giełdowych oraz praktycznie zerowe oprocentowanie kont bankowych są głównym powodem, iż apetyt na ten stosunkowo nowy rodzaj inwestowania ciągle rośnie.

Inwestycja typu Syndicate Mortgage jest inwestycją, która wykorzystuje pożyczkę hipoteczną, czyli mortgage, jako źródło zarobku dla inwestora. Działa to w ten sposób, iż grupa inwestorów łączy swoje środki pieniężne, tworząc jeden duży instrument hipoteczny (mortgage), który finansuje w pewnej części, na spółkę z bankiem, wybrany projekt deweloperski. Inwestorzy indywidualni otrzymują zapłatę w postaci oprocentowania za użyczone środki finansowe, podobnie jak bank, który udziela pożyczki hipotecznej.

Zacznijmy od pytania: czym w dzisiejszym świecie jest ryzyko?

Prawdopodobnie odpowiedzi będzie tyle, ile osób zapytanych.

Z moich obserwacji wynika, że rośnie błędne rozumienie pojęcia ryzyka, zwłaszcza w świecie planowania asekuracji finansowej.

W latach poprzedzających globalny kryzys finansowy 2008–2009 przez ryzyko rozumiano większe zwroty z inwestowania na giełdzie. „Nie ryzykujesz, nie masz”. Kropka.

Od tego czasu minęło ponad 7 lat, a ryzyko przybrało nowe szaty.

Spójrzmy z bliska – w dzisiejszym artykule chciałbym skoncentrować się na kilku najbardziej znamiennych twarzach ryzyka i spojrzeć mu prosto w oczy w momencie, gdy zagląda do nas poprzez różnego rodzaju media.