Goniec

Register Login

Zdrowie i inne porady

Nasze zdrowie i inne porady.

niedziela, 03 styczeń 2016 22:49

Pyłek pszczeli - objaśnia pszczelarz z Alberty

Napisane przez

    Czym jest pyłek pszczeli?

    Korzyści, jakie czerpie człowiek z pracowitej działalności pszczół, to nie tylko ceniony wśród wielu smakoszy miód, ale również troszkę niedoceniony współcześnie pyłek pszczeli.  Niedoceniony, a jakże niepozorny. Pyłek kwiatowy produkowany przez rośliny jako komórki męskie, niezbędny jest  do rozmnażania. Proces rozmnażania nazywamy zapylaniem, w wyniku którego powstają owoce. Aby tak się stało niezbędne jest, aby pyłek z pylników został bezpośrednio położony na znamię słupka. Proces zapylania nie wymaga dużej ilości pyłku kwiatowego, jednak kwiaty, chcąc mieć pewność skuteczności procesu, produkują go w bardzo dużych ilościach, z korzyścią dla pszczół.

dalekStopy procentowe są obecnie na poziomie jednym z najniższych w historii. Taka sytuacja sprawia, że oszczędzanie na bankowych rachunkach terminowych jest coraz mniej opłacalne.

Klienci instytucji finansowych, którzy szukają odpowiedniej lokaty dla swoich oszczędności, nie są w stanie znaleźć nic zadowalającego. Oprocentowanie rachunków terminowych nienadążające za wskaźnikiem inflacji oznacza, że realny wzrost naszych oszczędności po opodatkowaniu zysku jest w praktyce ujemny. Pieniądze pozostawione na koncie bankowym na okres 20 lat tracą na wartości około 25-30%, pomimo ich nominalnego wzrostu. Takie są niestety realia inwestycji bankowych.

dalekSposobów na inwestowanie w kanadyjski rynek nieruchomości jest wiele. Począwszy od najbardziej popularnych, polegających na kupnie domu w celach biznesowych (wynajem, remont w celu odsprzedaży), poprzez bardziej wyszukane inwestycje niebezpośrednie, takie jak: REITs (Real Estate Investment Trusts), MICs (Mortgage Investment Corporation), a także Syndicate Mortgage, inwestycja stworzona na podobieństwo bankowej pożyczki hipotecznej.

Podstawowa różnica polega na tym, że zamiast banku mamy tutaj grupę indywidualnych inwestorów, których środki finansowe po połączeniu w całość tworzą Syndicate Mortgage, który po zarejestrowaniu w Land Registry Office (w celu prawnego zabezpieczenia kapitału) użyty jest na sfinansowanie konkretnego projektu deweloperskiego. Rejestracja w Land Registry Office, czyli oficjalne wpisanie pożyczki hipotecznej na tytule własności nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie inwestycji, jest bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa, niedostępnym w żadnej innej inwestycji pozabankowej. Kapitał prywatny jest nieodłączną częścią większości projektów deweloperskich. Zmiany w kanadyjskich przepisach bankowych (Bank Act) spowodowały, że ten rodzaj inwestycji stał się ogólnie dostępny już od kwoty $25-30 tys.

dalekOkres niskich stóp procentowych nie jest dobrym czasem dla oszczędzających na wszelkiego rodzaju kontach oszczędnościowych, lokatach terminowych, bankowych GIC, a także obligacjach skarbowych, np. Canada Saving Bonds. Instytucje finansowe, takie jak banki lub kasy kredytowe, próbują kusić potencjalnych klientów pojedynczymi ofertami związanymi z różnego rodzaju promocjami, jednakże reklamowane promocyjne oprocentowanie ma zazwyczaj charakter krótkoterminowy, trwający zwykle przez pierwsze kilka miesięcy lokaty.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że analiza opłacalności określonego produktu oszczędnościowego nie powinna opierać się wyłącznie na podstawie oprocentowania nominalnego. To, ile zarobimy na lokacie lub innym rachunku oszczędnościowym, powinno być zestawione z obecną i prognozowaną stopą inflacji, dodatkowo pod uwagę powinno być także wzięte opodatkowanie zysku w postaci otrzymanego oprocentowania. Obliczone w ten sposób oprocentowanie realne pokazuje, jakie faktycznie osiągamy zyski oraz który sposób oszczędzania jest najbardziej efektywny.

Jak w obecnej sytuacji rozsądnie i skutecznie pomnażać kapitał?

dalekMinimalne oprocentowanie kont bankowych oraz tzw. rachunków terminowych nienadążające za wskaźnikiem inflacji, oznacza, że realny wzrost naszych oszczędności, po opodatkowaniu zysku, jest w praktyce ujemny. Pieniądze pozostawione na koncie na okres 20 lat tracą na wartości około 25-30% pomimo ich nominalnego wzrostu. Tak niestety wyglądają realia "inwestycji" bankowych.

Czy stać nas na takie "gwarantowane" straty? Oczywiście, że nie! Na szczęście zdrowy mechanizm konkurencji spowodował, że inwestorzy indywidualni mają dostęp do produktu oszczędnościowo- inwestycyjnego wypłacającego oprocentowanie… uwaga… kilkakrotnie przewyższające obecny poziom inflacji, a więc zapewniające, zdrowy i trwały wzrost kapitału. Aby to osiągnąć, konieczne jest jednak wyjście poza schemat inwestycji bankowych, których "gwarancje" ograniczają się jedynie do zabezpieczenia nominalnej wartości zainwestowanych pieniędzy, nigdy nie oferując wzrostu realnego.

piątek, 04 wrzesień 2015 21:30

Naturalny antybiotyk - PROPOLIS

Napisane przez

Propolis, zwany również pszczelim kitem, powstaje z lepkich substancji żywicznych zbieranych przez pszczoły z pączków drzew i roślin zielonych zmieszanych z wydzielinami gruczołów żuwaczkowych i gardzielowych.

Kit służy pszczołom głównie do uszczelniania ścianek ula oraz dezynfekcji. Każda komórka pszczela, w której matka składa jajeczko jest wcześniej czyszczona i polerowana, a następnie pokrywana cienką warstwą propolisu. Pszczoły przed zimą propolisem uszczelniają wszystkie ściany ula oraz regulują szerokość wlotka na zimę. Kiedy w ulu pojawi się jakiś szkodnik, np. mysz, i pszczoły nie są w stanie go usunąć na zewnątrz, w celu zapobiegania rozkładowi "mumifikują" jego ciało, pokrywając je propolisem. Kit pszczeli stanowi także naturalną barierę broniącą pszczoły przed inwazją drobnoustrojów. 

niedziela, 16 sierpień 2015 23:43

Jak zarabiać 8% rocznie na koncie TFSA?

Napisane przez

dalekKonto Wolne od Podatków, czyli Tax Free Savings Account zostało wprowadzone w 2009 roku. Początkowo limit wpłat wynosił $5,000 rocznie, w roku 2013, oraz 2014 został zwiększony do $ 5,500. Natomiast aktualny limit wpłaty w roku 2015 wynosi $ 10,000. Niewykorzystane limity wpłat podlegają kumulacji. Tak więc osoby, które do tej pory jeszcze nie skorzystały z tej opcji finansowej mogą dokonać jednorazowej wpłaty w wysokości $ 41,000,-. TFSA jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą oszczędzać pieniądze bez konieczności płacenia podatków od uzyskanego oprocentowania, lub od zysków kapitałowych. 

Okazuje się jednak, że pomimo rosnącej popularności (11 mln Kanadyjczyków posiada TFSA) nie są znane szczegółowe zasady i możliwości wykorzystania pełnego potencjału tego planu. Dla wielu posiadaczy kont TFSA jest ono kojarzone jako jedna z ofert bankowych kont oszczędnosciowych, na których otrzymują niezbyt wysokie oprocentowanie w zasadzie nie pokrywające stopy inflacji. Korzyść z braku opodatkowania, w tym przypadku jest naprawdę niewielka.

Wosk pszczeli jest wydzieliną gruczołów woskowych pszczół służącą do budowania plastrów w ulu. Gruczoły woskowe u pszczół znajdują się na spodniej części odwłoka pszczoły robotnicy. Produkcja wosku jest zależna od wieku pszczół, zazwyczaj wosk wypacają pszczoły w trzecim tygodniu swojego życia (tzw. woszczarki). Wydzielony na powierzchni odwłoka pszczół ma barwę białawą i jest troszkę przezroczysty. W miarę upływu czasu wosk zmienia barwę na ciemnożółtą oraz brązową. 

Wosk jest drugim co do wartości produktem pochodzącym z ula i wykorzystywanym przez pszczelarza. Zawsze był ceniony przez człowieka, wykorzystywano go w rzemiośle, sztuce, medycynie i liturgii, podobnie jest i obecnie. Choć dla większości z nas jest to produkt mało dostępny (najczęściej można go zakupić u pszczelarza, w pasiekach nastawionych na produkcję wosku i rzadko w sklepie), warto by pomyśleć o wprowadzeniu wosku do naszych domów. Przedstawię Państwu kilka, moim zdaniem ważnych, wiadomości na temat tego produktu.

O tym, że pszczoły są pożyteczne, nie trzeba już nikogo przekonywać, dzięki nim mamy miód oraz coś znacznie ważniejszego, a mianowicie żywność, która dzięki zapylaniu przez pszczoły jest tak okazała i dostępna dla człowieka. 

Chciałbym poprzez ten artykuł zwrócić uwagę, iż warto jeść miód ze względów zdrowotnych oraz ochronnych, ponieważ nabywając miód naturalny, wspieramy lokalnych pszczelarzy, a tym samym wspieramy same pszczoły.

Miód od starożytności był znany i wykorzystywany jako środek leczniczy oraz słodki dodatek do jedzenia.

dalekInwestycja typu Syndicate Mortgage jest inwestycją, która wykorzystuje pożyczkę hipoteczną, czyli mortgage, jako źródło zarobku dla inwestora. Działa to w ten sposób, iż grupa inwestorów łączy swoje środki pieniężne, tworząc jeden duży instrument hipoteczny (mortgage), który finansuje w pewnej części, na spółkę z bankiem, wybrany projekt deweloperski. Inwestorzy indywidualni otrzymują zapłatę w postaci dość wysokiego oprocentowania za użyczone środki finansowe w taki sam sposób jak bank, który udziela pożyczki hipotecznej.

Jako że oprocentowanie pożyczek na cele deweloperskie jest dużo wyższe niż na zakup gotowego domu lub mieszkania, dzięki temu inwestorzy mogą otrzymywać oprocentowanie na poziomie co najmniej 8% rocznie.