Goniec

Register Login

Zdrowie i inne porady

Nasze zdrowie i inne porady.

niedziela, 16 sierpień 2015 23:43

Jak zarabiać 8% rocznie na koncie TFSA?

Napisane przez

dalekKonto Wolne od Podatków, czyli Tax Free Savings Account zostało wprowadzone w 2009 roku. Początkowo limit wpłat wynosił $5,000 rocznie, w roku 2013, oraz 2014 został zwiększony do $ 5,500. Natomiast aktualny limit wpłaty w roku 2015 wynosi $ 10,000. Niewykorzystane limity wpłat podlegają kumulacji. Tak więc osoby, które do tej pory jeszcze nie skorzystały z tej opcji finansowej mogą dokonać jednorazowej wpłaty w wysokości $ 41,000,-. TFSA jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą oszczędzać pieniądze bez konieczności płacenia podatków od uzyskanego oprocentowania, lub od zysków kapitałowych. 

Okazuje się jednak, że pomimo rosnącej popularności (11 mln Kanadyjczyków posiada TFSA) nie są znane szczegółowe zasady i możliwości wykorzystania pełnego potencjału tego planu. Dla wielu posiadaczy kont TFSA jest ono kojarzone jako jedna z ofert bankowych kont oszczędnosciowych, na których otrzymują niezbyt wysokie oprocentowanie w zasadzie nie pokrywające stopy inflacji. Korzyść z braku opodatkowania, w tym przypadku jest naprawdę niewielka.

Wosk pszczeli jest wydzieliną gruczołów woskowych pszczół służącą do budowania plastrów w ulu. Gruczoły woskowe u pszczół znajdują się na spodniej części odwłoka pszczoły robotnicy. Produkcja wosku jest zależna od wieku pszczół, zazwyczaj wosk wypacają pszczoły w trzecim tygodniu swojego życia (tzw. woszczarki). Wydzielony na powierzchni odwłoka pszczół ma barwę białawą i jest troszkę przezroczysty. W miarę upływu czasu wosk zmienia barwę na ciemnożółtą oraz brązową. 

Wosk jest drugim co do wartości produktem pochodzącym z ula i wykorzystywanym przez pszczelarza. Zawsze był ceniony przez człowieka, wykorzystywano go w rzemiośle, sztuce, medycynie i liturgii, podobnie jest i obecnie. Choć dla większości z nas jest to produkt mało dostępny (najczęściej można go zakupić u pszczelarza, w pasiekach nastawionych na produkcję wosku i rzadko w sklepie), warto by pomyśleć o wprowadzeniu wosku do naszych domów. Przedstawię Państwu kilka, moim zdaniem ważnych, wiadomości na temat tego produktu.

O tym, że pszczoły są pożyteczne, nie trzeba już nikogo przekonywać, dzięki nim mamy miód oraz coś znacznie ważniejszego, a mianowicie żywność, która dzięki zapylaniu przez pszczoły jest tak okazała i dostępna dla człowieka. 

Chciałbym poprzez ten artykuł zwrócić uwagę, iż warto jeść miód ze względów zdrowotnych oraz ochronnych, ponieważ nabywając miód naturalny, wspieramy lokalnych pszczelarzy, a tym samym wspieramy same pszczoły.

Miód od starożytności był znany i wykorzystywany jako środek leczniczy oraz słodki dodatek do jedzenia.

dalekInwestycja typu Syndicate Mortgage jest inwestycją, która wykorzystuje pożyczkę hipoteczną, czyli mortgage, jako źródło zarobku dla inwestora. Działa to w ten sposób, iż grupa inwestorów łączy swoje środki pieniężne, tworząc jeden duży instrument hipoteczny (mortgage), który finansuje w pewnej części, na spółkę z bankiem, wybrany projekt deweloperski. Inwestorzy indywidualni otrzymują zapłatę w postaci dość wysokiego oprocentowania za użyczone środki finansowe w taki sam sposób jak bank, który udziela pożyczki hipotecznej.

Jako że oprocentowanie pożyczek na cele deweloperskie jest dużo wyższe niż na zakup gotowego domu lub mieszkania, dzięki temu inwestorzy mogą otrzymywać oprocentowanie na poziomie co najmniej 8% rocznie.

dalekSposobów na inwestowanie w kanadyjski rynek nieruchomości jest wiele. Począwszy od najbardziej popularnych, polegających na kupnie domu w celach biznesowych (wynajem, remont w celu odsprzedaży), poprzez bardziej wyszukane inwestycje niebezpośrednie takie jak: REITs (Real Estate Investment Trusts), MICs (Mortgage Investment Corporation), a także Syndicate Mortgage, inwestycja będąca lustrzanym odbiciem bankowej pożyczki hipotecznej. Podstawowa różnica polega na tym, że zamiast banku mamy tutaj grupę indywidualnych inwestorów, których środki finansowe po połączeniu w całość tworzą Syndicate Mortgage, który po zarejestrowaniu w Land Registry Office (w celu prawnego zabezpieczenia kapitału) użyty jest w celu sfinansowania konkretnego projektu deweloperskiego. 

Rejestracja w Land Registry Office, czyli oficjalne wpisanie pożyczki hipotecznej na tytule własności nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie inwestycji, jest bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa, niedostępnym w żadnej innej inwestycji pozabankowej. Kapitał prywatny jest nieodłączną częścią większości projektów deweloperskich. Jednakże jeszcze kilka lat temu inwestycje deweloperskie typu syndicate mortgage, a więc te, które dają rzeczywiste zabezpieczenie zainwestowanego kapitału, były dostępne tylko dla wąskiej grupy najbogatszych tzw. accredited investors. Zmiany w kanadyjskich przepisach bankowych (Bank Act) spowodowały, że ten rodzaj inwestycji stał się ogólnie dostępny już od kwoty $25 tys. W chwili obecnej, w Ontario jest aktywnych ponad 100 projektów deweloperskich finansowanych na zasadach syndicate mortgage.

piątek, 17 kwiecień 2015 16:34

Tajemnica Indian Kri

Napisane przez

Długo poszukiwano tajemnicy Indian Kri zatrudnianych do malowania, czyszczenia najwyższych mostów, budzących podziw zręcznością, świetnie radzących sobie z lękiem wysokości, opierających się zmęczeniu powalającemu przeciętnego mężczyznę. 

Podejrzewano, że mają stosowne ku temu predyspozycje genetyczne, dopóki nie odkryto, że popijają ziołową herbatkę z tataraku.

Kanadyjski tatarak ma nieco inny skład chemiczny niż europejski, ponieważ zawiera znacznie więcej azaronu, który zwiększa odporność na duży wysiłek fizyczny i ból.

piątek, 10 kwiecień 2015 16:07

Odchudzanie po wielkim obżarstwie

Napisane przez

Po Wielkanocy pozostały już tylko piękne rodzinne wspomnienia i nadmiar centymetrów w talii. Teraz pozostaje ich pracowite zrzucanie. Dużą pomocą służą m.in. koper włoski, jarmuż, natka pietruszki i ozdoba świątecznego stołu – rzeżucha. Wspomagają one odchudzanie dzięki wysokiej zawartości – jak na warzywa – wapnia: w 100 g każdego z nich jest powyżej 200 mg tego pierwiastka. W obecności wapnia przyspieszona jest lipoliza (rozpuszczanie) nagromadzonej tkanki tłuszczowej. W dodatku są wyjątkowo mało kaloryczne w przeciwieństwie do np. żółtego sera (bogatszego w wapń) i wnoszą w nasze zdrowie dodatkowe walory: mnóstwo życiodajnych witamin, pierwiastków i substancji aktywnych, np. luteinę i zeaksantynę dla oczu, koenzym Q dla serca, nieco choliny dla wątroby i flawonoidów dla zdrowych naczyń krwionośnych.

A w przyszłości można ograniczyć skutki łakomstwa za sprawą siemienia lnianego. Jego śluzy są wyjątkowo lepkie oraz długo opierają się hydrolizie w przewodzie pokarmowym. Te właściwości można wykorzystać przy wyjątkowych okazjach, lecz nie wolno nadużywać. Śluzy jak pończocha powlekają jelita, tworząc mechaniczną zaporę dla kalorii utrudniającą im przenikanie do wnętrza i osiadanie w biodrach.

Przed wielkim obżarstwem warto przygotować odchudzające śluzy z 3 łyżek siemienia, zalać je szklanką letniej przegotowanej wody (gorąca zmienia parametry fizykochemiczne śluzów), odstawić na 12 godzin, odcedzić i tuż przed ucztą wypić. Można również dodatkowo łyknąć łyżeczkę niełuskanych, nienamaczanych i niesmacznych nasion lnu zmielonych w młynku do kawy – przyspieszą ruchy perystaltyczne jelit oraz spęcznieją, dając uczucie sytości ograniczające apetyt na smakołyki.

Anna Toott

Na pytania dotyczące właściwości roślin odpowiem na blogach: Anna Toott: zielony stragan, Anna Toott: biokosmetyki oraz Anna Toott: polskie zioła.

piątek, 27 marzec 2015 16:34

Rzeżucha – królowa wielkanocnego stołu

Napisane przez

Niepozorna rzeżucha jest cudowną rośliną, którą nasza tradycja wybrała spośród tysięcy gatunków dla wielkanocnego Baranka. Zaakceptowaliśmy ją taką, jaką podarował nam Stwórca: nie manipulowaliśmy jej materiałem genetycznym, nie zmienialiśmy jej wyglądu i smaku od wieków. Cóż to oznacza?

Że nie "zgubiliśmy" jej dzikich walorów w pogoni za bardziej piekącym smakiem lub zieleńszą zielenią. Prawdopodobnie dlatego jest tak anielsko zdrowa, np. w 100 g zielonych listków bywa do 350 mcg witaminy A – bardzo dużo jak na roślinę, czyli jedna czwarta dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka. A dzięki niej możemy być zdrowsi i piękniejsi, np. nieustannie i niepostrzeżenie zmieniamy skórę. Mniej więcej w ciągu miesiąca – proces ten z wiekiem traci tempo – mamy nową powłokę. Przy niedoborach wit. A traci ona elastyczność, jest sucha, nędzna, łuszczy się, szybciej starzeje. Przedwczesne zmarszczki spowodowane niedoborem wit. A to mały problem, ponieważ – niestety – w takim samym opłakanym stanie są również nabłonki wyścielające wszystkie narządy wewnętrzne, a to jest już początek wielu chorób. Naukowo dowiedziono, że u blisko 70 proc. osób z jej niedoborami pojawia się nowotwór podstawnokomórkowy.

Rzeżuchowa witamina A ma tę zaletę, że nie można jej przedawkować i znakomicie przyswaja ją organizm, ponieważ trzeba pamiętać, że np. jej nadmiar w ciąży może uszkodzić płód. No i jaki jest smakowity ten dodatek! Dzięki niemu świąteczne jajka w majonezie, sery, ryby w śmietanie, żurek przyprószone pikantnymi listkami są ozdobą wielkanocnego stołu, a później naszego zdrowia.

Anna Toott

Na pytania dotyczące właściwości roślin odpowiem na blogach Anna Toott: zielony stragan, Anna Toott: biokosmetyki, Anna Toott: polskie zioła.

piątek, 20 marzec 2015 23:00

Zdrowy stragan: Szczypior z potrzeby serca

Napisane przez

Ponad 80 proc. Kanadyjczyków zna zasady prawidłowego odżywiania się i to jest jedyna dobra wiadomość wynikająca z raportu fundacji propagującej zdrowe serce Heart and Stroke Foundation. 

Złe informacje są takie, że mieszkańcy Kanady nie wykorzystują tej wiedzy w życiu. Wymówki mają różne, np. winą za ten stan rzeczy obarczają restauracje, które ich zdaniem proponują za mały wybór dań z owoców i warzyw. Inni twierdzą, że zdrowe jedzenie jest po prostu niesmaczne. Natomiast pozostali otwarcie przyznają, że dobra dla serca żywność jest zbyt droga. Jeszcze gorzej odżywiają się imigranci, którzy na początku osiedlenia mają inne priorytety finansowe.

Tymczasem już niewielkim kosztem można zapewnić sobie minimum zieleniny każdego dnia – wystarczy okno. Doskonale udaje się na parapecie uprawa szczypiorku z cebul umieszczonych w płytkim naczyniu tak, aby piętki były ledwie zanurzone w wodzie; po dwóch tygodniach pojawią się świeże, smakowite, seledynowe liście. Można zjeść pietruszkę i mieć pietruszkę: od korzenia odciąć górną część (2-3 cm), położyć na talerzyku, wlać odrobinę wody i błyskawicznie wyrośnie natka.

Po zainwestowaniu w doniczki warto wysiać od razu po zjedzeniu papryki, pomidorów wydłubane z nich nasiona, a po pięciu miesiącach krzaki będą obsypane dorodnymi owocami. Na parapecie można z powodzeniem uprawiać koper, sałatę, rzodkiewki, ogórki, a nawet pnące truskawki.
Zagospodarowanie tego kawałka mieszkania może okazać się najlepszą inwestycją płynącą prosto w serce, ponieważ nie warto w tej kwestii brać przykładu z Kanadyjczyków – jeśli tendencje nie zmienią się, to co czwarty z nich umrze na zawał lub udar.

Anna Toott

Na pytania dotyczące właściwości roślin odpowiem na blogach Anna Toott: zielony stragan, Anna Toott: biokosmetyki, Anna Toott: polskie zioła.

piątek, 13 marzec 2015 15:54

Seler, pietruszka i chandra

Napisane przez

por003Podły nastrój w końcu zimy nie zawsze spowodowany jest znużeniem chłodami i niecierpliwym oczekiwaniem na wiosnę. Często wynika on z niedoborów witamin z grupy B, zwłaszcza pirydoksyny, tiaminy i kwasu foliowego.

Lekarze wielokrotnie stwierdzali u ludzi cierpiących na depresję ich zbyt niskie stężenia.

Chandra zwykle dopada osoby skrupulatnie wyławiające z zupy i odkładające na bok warzywa. Sami sobie czynią szkodę, ponieważ korzenie pietruszki i selera, pory należą do jednych z najbogatszych w pirydoksynę.

Swoje dokłada również marchewka. W jednej średniej wielkości pietruszce jest więcej tej witaminy niż wynosi dzienne zapotrzebowanie dorosłych.

Tiaminy dbającej o należyte odżywienie mózgu i całego układu nerwowego również sporo jest we włoszczyźnie. Pływa w talerzu, ponieważ w trakcie gotowania jej część przechodzi do bulionu oraz w postaci zielonej aromatycznej natki, czekając, aż wzmocni nerwy.

Ta witamina jest szczególnie cenna dla osób nieprzyzwyczajonych do ciężkiego wysiłku fizycznego, ponieważ usuwa nadmiar kwasu pirogronowego z mięśni.

Zimową apatię pomaga usunąć kwas foliowy, ale czyni to w szczególny sposób: współuczestniczy w rozkładaniu aminokwasu homocysteiny, która uszkadza naczynia krwionośne w całym ciele i w mózgu. A mózg jest bardzo wrażliwy na deficyt tlenu, który musi być doprowadzany zdrowymi tętnicami.

Niedożywiony i niedotleniony, jest bardziej skłonny do mrocznych myśli.

Anna Toott