Goniec

Switch to desktop Register Login

Porady ABC

Fotografia, komputerowe, Internet, telefony komórkowe.

piątek, 27 marzec 2015 16:34

Rzeżucha – królowa wielkanocnego stołu

Napisane przez

Niepozorna rzeżucha jest cudowną rośliną, którą nasza tradycja wybrała spośród tysięcy gatunków dla wielkanocnego Baranka. Zaakceptowaliśmy ją taką, jaką podarował nam Stwórca: nie manipulowaliśmy jej materiałem genetycznym, nie zmienialiśmy jej wyglądu i smaku od wieków. Cóż to oznacza?

Że nie "zgubiliśmy" jej dzikich walorów w pogoni za bardziej piekącym smakiem lub zieleńszą zielenią. Prawdopodobnie dlatego jest tak anielsko zdrowa, np. w 100 g zielonych listków bywa do 350 mcg witaminy A – bardzo dużo jak na roślinę, czyli jedna czwarta dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka. A dzięki niej możemy być zdrowsi i piękniejsi, np. nieustannie i niepostrzeżenie zmieniamy skórę. Mniej więcej w ciągu miesiąca – proces ten z wiekiem traci tempo – mamy nową powłokę. Przy niedoborach wit. A traci ona elastyczność, jest sucha, nędzna, łuszczy się, szybciej starzeje. Przedwczesne zmarszczki spowodowane niedoborem wit. A to mały problem, ponieważ – niestety – w takim samym opłakanym stanie są również nabłonki wyścielające wszystkie narządy wewnętrzne, a to jest już początek wielu chorób. Naukowo dowiedziono, że u blisko 70 proc. osób z jej niedoborami pojawia się nowotwór podstawnokomórkowy.

Rzeżuchowa witamina A ma tę zaletę, że nie można jej przedawkować i znakomicie przyswaja ją organizm, ponieważ trzeba pamiętać, że np. jej nadmiar w ciąży może uszkodzić płód. No i jaki jest smakowity ten dodatek! Dzięki niemu świąteczne jajka w majonezie, sery, ryby w śmietanie, żurek przyprószone pikantnymi listkami są ozdobą wielkanocnego stołu, a później naszego zdrowia.

Anna Toott

Na pytania dotyczące właściwości roślin odpowiem na blogach Anna Toott: zielony stragan, Anna Toott: biokosmetyki, Anna Toott: polskie zioła.

piątek, 20 marzec 2015 23:00

Zdrowy stragan: Szczypior z potrzeby serca

Napisane przez

Ponad 80 proc. Kanadyjczyków zna zasady prawidłowego odżywiania się i to jest jedyna dobra wiadomość wynikająca z raportu fundacji propagującej zdrowe serce Heart and Stroke Foundation. 

Złe informacje są takie, że mieszkańcy Kanady nie wykorzystują tej wiedzy w życiu. Wymówki mają różne, np. winą za ten stan rzeczy obarczają restauracje, które ich zdaniem proponują za mały wybór dań z owoców i warzyw. Inni twierdzą, że zdrowe jedzenie jest po prostu niesmaczne. Natomiast pozostali otwarcie przyznają, że dobra dla serca żywność jest zbyt droga. Jeszcze gorzej odżywiają się imigranci, którzy na początku osiedlenia mają inne priorytety finansowe.

Tymczasem już niewielkim kosztem można zapewnić sobie minimum zieleniny każdego dnia – wystarczy okno. Doskonale udaje się na parapecie uprawa szczypiorku z cebul umieszczonych w płytkim naczyniu tak, aby piętki były ledwie zanurzone w wodzie; po dwóch tygodniach pojawią się świeże, smakowite, seledynowe liście. Można zjeść pietruszkę i mieć pietruszkę: od korzenia odciąć górną część (2-3 cm), położyć na talerzyku, wlać odrobinę wody i błyskawicznie wyrośnie natka.

Po zainwestowaniu w doniczki warto wysiać od razu po zjedzeniu papryki, pomidorów wydłubane z nich nasiona, a po pięciu miesiącach krzaki będą obsypane dorodnymi owocami. Na parapecie można z powodzeniem uprawiać koper, sałatę, rzodkiewki, ogórki, a nawet pnące truskawki.
Zagospodarowanie tego kawałka mieszkania może okazać się najlepszą inwestycją płynącą prosto w serce, ponieważ nie warto w tej kwestii brać przykładu z Kanadyjczyków – jeśli tendencje nie zmienią się, to co czwarty z nich umrze na zawał lub udar.

Anna Toott

Na pytania dotyczące właściwości roślin odpowiem na blogach Anna Toott: zielony stragan, Anna Toott: biokosmetyki, Anna Toott: polskie zioła.

piątek, 13 marzec 2015 15:54

Seler, pietruszka i chandra

Napisane przez

por003Podły nastrój w końcu zimy nie zawsze spowodowany jest znużeniem chłodami i niecierpliwym oczekiwaniem na wiosnę. Często wynika on z niedoborów witamin z grupy B, zwłaszcza pirydoksyny, tiaminy i kwasu foliowego.

Lekarze wielokrotnie stwierdzali u ludzi cierpiących na depresję ich zbyt niskie stężenia.

Chandra zwykle dopada osoby skrupulatnie wyławiające z zupy i odkładające na bok warzywa. Sami sobie czynią szkodę, ponieważ korzenie pietruszki i selera, pory należą do jednych z najbogatszych w pirydoksynę.

Swoje dokłada również marchewka. W jednej średniej wielkości pietruszce jest więcej tej witaminy niż wynosi dzienne zapotrzebowanie dorosłych.

Tiaminy dbającej o należyte odżywienie mózgu i całego układu nerwowego również sporo jest we włoszczyźnie. Pływa w talerzu, ponieważ w trakcie gotowania jej część przechodzi do bulionu oraz w postaci zielonej aromatycznej natki, czekając, aż wzmocni nerwy.

Ta witamina jest szczególnie cenna dla osób nieprzyzwyczajonych do ciężkiego wysiłku fizycznego, ponieważ usuwa nadmiar kwasu pirogronowego z mięśni.

Zimową apatię pomaga usunąć kwas foliowy, ale czyni to w szczególny sposób: współuczestniczy w rozkładaniu aminokwasu homocysteiny, która uszkadza naczynia krwionośne w całym ciele i w mózgu. A mózg jest bardzo wrażliwy na deficyt tlenu, który musi być doprowadzany zdrowymi tętnicami.

Niedożywiony i niedotleniony, jest bardziej skłonny do mrocznych myśli.

Anna Toott

piątek, 13 marzec 2015 15:23

WIRUSY KOMPUTEROWE

Napisane przez

Prawdę mówiąc, tytuł dzisiejszego artykułu powinien nazywać się "MALWARE".
Przeciętnemu użytkownikowi komputerów słowo to niewiele mówi. Natomiast kiedy mówimy wirusy, większość wie, o co chodzi.

Co określa słowo malware?

Malware (z ang. malicious software) to wszelkie aplikacje, skrypty i ingerencje mające szkodliwe, przestępcze lub złośliwe działanie w stosunku do użytkownika komputera (cyt. Wikipedia).

Zaliczamy do nich, m.in.:

– wirusy komputerowe
– robaki sieciowe
– niechcianą pocztę elektroniczną
– konie trojańskie (trojany)
– wszelkie aplikacje szpiegujące tzw. Spyware
– fałszywe alarmy dotyczące rzekomo nowych i groźnych wirusów (ang. hoaxes)
– ataki hakerów
– pop-upy (małe okienka pojawiające się na stronach internetowych, najczęściej z reklamami).

Jest tego dużo, dochodzą ciągle nowe.

niedziela, 08 marzec 2015 23:10

Śledź na pochmurne dni

Napisane przez

Ponad połowa Kanadyjczyków cierpi na różny stopień niedoborów witaminy D. To samo grozi mieszkającym tu Polakom, a winny jest klimat: długa zima z małą ilością słonecznych dni. 

Witaminę D produkujemy sami pod wpływem słonecznego światła. Latem dobry cholesterol zgromadzony w skórze wystawiony na promieniowanie ultrafioletowe zmienia się w cholekalcyferol. Później w wątrobie i nerkach ulega dalszej metamorfozie w niezbędną nam do życia postać. Jesienią organizm, przystosowując się do ciemnej zimy, część półproduktów magazynuje. Niestety, zazwyczaj te zapasy są niewystarczające. Konieczne jest ich stałe uzupełnianie. Sposobów – bardzo przyjemnych – jest wiele. Trzeba łapać każdą chwilę ze słońcem w czasie marszu do pracy, na spacerze, wędkowaniu w przeręblach.

Można również spędzić trochę czasu w kuchni, przygotowując potrawy zasobne w witaminę D. Najbogatszy jest w nią tran, ale z niego nawet najlepszy kucharz świata nie wyczaruje nic smakowitego. Z ryb morskich absolutnym rekordzistą jest śledź, bowiem w 100 g bywa jej aż pięciokrotnie więcej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka do 50. roku życia. Mięsa, poza wątróbkami, zawierają skromne ilości. Natomiast owoce i warzywa nie pomogą, poza jednym wyjątkiem – grzybami. Boczniaki, pieczarki, borowiki, kurki w każdej postaci: smażone, gotowane w zupach, marynowane w occie, wspomogą organizm w pochmurne dni.

Dlaczego witamina D jest tak ważna? Bierze udział w wielu procesach, m.in. wchłanianiu wapnia z pokarmów, regulowaniu jego stężenia we krwi. Dbałość o jej codzienne dostawy zwróci się na starość m.in. w postaci mocnych kości, dobrego słuchu, prawidłowej pracy serca, a nawet zmniejszeniu ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.

Anna Toott, biolog
Na pytania dotyczące właściwości roślin odpowiem na blogach:
zdrowystragan.blogspot.com,
polskieziola.blogspot.com,
atoott.blogspot.com.

piątek, 06 marzec 2015 23:31

CZYSZCZENIE KOMPUTERÓW cz. 2

Napisane przez

W pierwszym artykule dotyczącym czyszczenia komputera omawiałem czyszczenie sprzętu i urządzeń peryferyjnych (monitor, klawiatura, myszka). Dzisiaj zajmę się porządkowaniem najważniejszego elementu w komputerze, jakim jest dysk twardy czy inaczej napęd dysku twardego (ang. hard disk drive).

Czym jest dysk twardy? Według definicji encyklopedycznych, jest to "rodzaj pamięci masowej, wykorzystującej nośnik magnetyczny do przechowywania danych (plików)".

Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża do właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek (ang. floppy disk, czyli miękki dysk). Twardy dysk wcale nie znaczy, że można go traktować po grubiańsku, wręcz odwrotnie, należy obchodzić się z nim dość ostrożnie.

Generalnie mówi się o dwóch rodzajach dysków: pierwszy to dysk do tzw. PC (ang. personal computer) o wielkości 3.5 inch i drugi to dysk stosowany w laptopach – 2.5 inch. Pojemność dysków wynosi od kilkudziesięciu GB (gigabajt) do kilku TB (terabajt).

dalekFirmy, które profesjonalnie zajmują się pozyskiwaniem kapitału na cele deweloperskie, oferują gotowy produkt inwestycyjny, dzięki któremu inwestorzy indywidualni mogą otrzymywać stałe oprocentowanie w wysokości minimum 8% rocznie od wartości zainwestowanego kapitału. 

Syndicate Mortgage Investment jedyną inwestycją pozabankową, w której pieniądze inwestorów posiadają realne zabezpieczenie przez cały czas trwania inwestycji. Jak to jest możliwe? Ten rodzaj inwestycji wykorzystuje hipotekę, czyli mortgage, jako źródło zarobku dla inwestora, z powodzeniem wypierając tradycyjne produkty bankowe, takie jak np. lokaty terminowe, których oprocentowanie niestety, ale nie kompensuje strat spowodowanych inflacją, a także inwestycje giełdowe, które z jednej strony oferują potencjał wysokich zysków, przy znacznym ryzyku utraty części, a nawet całości zainwestowanego kapitału. Do inwestycji Syndicate Mortgage można z powodzeniem wykorzystać istniejące konta RRSP, a także zakładowe plany emerytalne, czyli tzw. konta LIRA. Wystarczy zrobić tzw. sheltered transfer, przy którym nie płaci się żadnego podatku, ponieważ transferowane środki w tym przypadku nie tracą statusu RRSP.

piątek, 20 luty 2015 14:52

CZYSZCZENIE KOMPUTERÓW cz. 1

Napisane przez

Zarówno w pracy, jak i domu, aby cieszyć się komputerem czy laptopem, musimy o niego dbać. Twierdzenie dosyć banalne, ale nie dla każdego oczywiste. Podczas pobytu u klientów, dość często widzę, że wezwanie serwisowe nie byłoby konieczne, gdyby klient sam poświęcił swojemu komputerowi, przynajmniej raz w miesiącu, trochę czasu. Dzisiaj zajmę się tym tematem.

Czyszczenie komputera dzielimy na dwie odrębne czynności:
– czyszczenie sprzętu,
– czyszczenie systemu.

Poświęcając na nie kilkadziesiąt minut raz w miesiącu – częściej, jeżeli komputer użytkowany jest non stop – nasze urządzenie (ang. device) nabierze wigoru, zacznie działać szybciej i oszczędniej. Podzespoły – procesor (ang. processor) czy karta graficzna (ang. graphics card) – będą pracować w niższych temperaturach.

piątek, 13 luty 2015 15:09

Serwis komputerowy

Napisane przez

Projektanci urządzeń potrzebnych nam do wykonywania różnych prac, od wieków starają się zaprojektować je tak, aby były przyjazne człowiekowi. Trzeba przyznać, że pod względem sprawności i wydajności urządzeń (interfejsów), wynalazcy osiągają coraz lepsze wyniki. Z chwilą pojawienia się urządzeń elektronicznych, osiągnięcia te są wręcz fantastyczne.

Zapewne większość z nas pamięta czasy, kiedy to naprawa drobnych usterek w samochodzie, nawet wysokiej klasy, jak na przykład mercedes, człowiekowi posiadającemu jaką taką smykałkę do majsterkowania nie nastręczała wielkiego problemu. W czasie, w jakim przyszło nam obecnie żyć, nawet drobna usterka wymaga udania się do specjalisty.

piątek, 30 styczeń 2015 14:45

Twoje RRSP może zarabiać stałe 8% rocznie

Napisane przez

dalekTradycyjnie, początek roku to okres zwiększonych wpłat na fundusze emerytalne RRSP. Dla ogromnej rzeszy kanadyjskich podatników inwestycja wewnątrz RRSP jest jedynym sposobem na bieżące zmniejszenie kwoty płaconego podatku dochodowego. Wartościowo, może to być druga co do wielkości, po kupnie domu, decyzja inwestycyjna w życiu. Kwota ulgi podatkowej z tytułu wpłaty na RRSP jest bezpośrednio uzależniona od dochodu osoby wpłacającej. Aby uzyskać ulgę za dany rok podatkowy, musimy dokonać wpłaty na RRSP w ciągu tego roku, ewentualnie w ciągu pierwszych 60 dni roku następnego.

Ostateczny termin wpłat na RRSP za rok 2014 upływa 2 marca 2015 r.

Maksymalny dozwolony limit wpłaty na RRSP w danym roku jest określony indywidualnie na tzw. Notice of Assesment (dokumencie podsumowującym rozliczenie podatkowe). Limit wpłaty jest co roku powiększany o kwotę będącą równowartością 18% dochodu rocznego, uzyskanego w roku poprzednim, minus wpłaty dokonane przez pracodawcę. W tym roku maksymalny limit wpłaty za rok 2014 wynosi 24.270 dol.