Goniec

Switch to desktop Register Login

Porady ABC

Fotografia, komputerowe, Internet, telefony komórkowe.

dalekMinimalne oprocentowanie kont bankowych oraz tzw. rachunków terminowych nienadążające za wskaźnikiem inflacji oznacza, że realny wzrost naszych oszczędności, po opodatkowaniu zysku jest w praktyce ujemny. Pieniądze pozostawione na koncie na okres 20 lat tracą na wartości około 25-30 proc. pomimo ich nominalnego wzrostu. Tak niestety wyglądają realia "inwestycji" bankowych.

Czy stać nas na takie "gwarantowane" straty? Oczywiście, że nie! Na szczęście zdrowy mechanizm konkurencji spowodował, że inwestorzy indywidualni mają dostęp do produktu oszczędnościowo-inwestycyjnego wypłacającego oprocentowanie… uwaga… kilkakrotnie przewyższające obecny poziom inflacji, a więc zapewniające zdrowy i trwały wzrost kapitału. Aby to osiągnąć, konieczne jest jednak wyjście poza schemat inwestycji bankowych, których "gwarancje" ograniczają się jedynie do zabezpieczenia nominalnej wartości zainwestowanych pieniędzy, nigdy nie oferując wzrostu realnego.

Coraz większą popularność zdobywają inwestycje alternatywne typu mortgage investment, będące doskonałym zamiennikiem dla mało wydajnych lokat bankowych oraz niepewnych inwestycji giełdowych. Nie jest tajemnicą, że podstawowym źródłem dochodu dla banków i kas kredytowych jest pożyczanie pieniędzy na procent. Idealny biznes, prawda? Pożyczka z zabezpieczeniem w nieruchomości.

Okazuje się, że dzięki zmianom w przepisach bankowych, tzw. Bank Act, tego rodzaju inwestycje nie są już zarezerwowane tylko dla instytucji pożyczkowych oraz najbogatszych inwestorów prywatnych, tzw. accredited investors, ale są także dostępne dla całej reszty inwestorów indywidualnych już od kwoty 25-30 tys. dolarów.

Syndicate Mortgage Investment jest inwestycją, która wykorzystuje pożyczkę hipoteczną, czyli mortgage, jako źródło zarobku dla inwestora.

Oprocentowanie jest stałe i wynosi zwykle 8 proc. rocznie, z pełnym, hipotecznym zabezpieczeniem kapitału inwestora. Pożyczka hipoteczna (kapitał inwestora) jest zarejestrowana na tytule własności nieruchomości, oferując zabezpieczenie takie samo, jakie posiada bank, pożyczając pieniądze na zakup domu. Aktualnie są dostępne 2-, 3- oraz 4-letnie terminy inwestycji o poziomie bezpieczeństwa, tzw. "pension grade".

Tego rodzaju inwestycja jest dostępna jako konto nierejestrowane, czyli "cash account", a także jako wszelkiego rodzaju konta emerytalne, edukacyjne, no i oczywiście TFSA, czyli konto wolne od podatków.

Wszystkich zainteresowanych uzyskiwaniem wyższego oprocentowania dla swoich oszczędności proszę o kontakt.

Jarosław Dałek,
Mortgage Investment Manager, M13000616
Tel. 416-904-1181,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

piątek, 11 lipiec 2014 18:08

ABC construction liens w Ontario

Napisane przez

puzniak1Co to są construction liens i jak je stosować oraz jak się przed nimi bronić? Pierwsza część tego pytania dotyczy wykonawców prac budowlanych, remontowych, wykończeniowych, itp., druga osób lub instytucji, dla których te prace wykonywano.

Generalnie mówiąc, construction liens reprezentują żądania zapłacenia za wykonaną pracę i dostarczone materiały w przypadkach, gdy zapłata następuje z opóźnieniem lub gdy nie ma miejsca w ogóle. Już na wstępie należy stwierdzić, że jeden krótki artykuł nie może zawrzeć kompletu informacji na ten temat. Aczkolwiek generalne zasady construction liens są dość jasne i proste, problemy najczęściej tkwią w detalach.

sobota, 21 czerwiec 2014 00:14

Ujemne stopy procentowe w Europie

Napisane przez

dalekWyobraźmy sobie, że przychodzimy do banku z kwotą miliona dolarów w celu założenia lokaty. Myślimy, że potraktują nas jak VIP-a. No i owszem, sadzają nas w fotelu, częstują kawą, a następnie po przeliczeniu pieniędzy informują, że przyjmą pieniądze w depozyt, ale od zdeponowanej kwoty pobiorą opłatę w wysokości 0,1 proc. No właśnie, POBIORĄ, a nie WYPŁACĄ. Na tym polegają ujemne stopy procentowe.

Europejski Bank Centralny, zgodnie z oczekiwaniami niektórych analityków, podjął historyczną decyzję. Po raz pierwszy w historii tego banku stopa depozytowa spadła poniżej zera do poziomu -0,10 proc. (minus 0,10). Oznacza to, że prywatne banki, chcąc złożyć swoje pieniądze na depozycie w Europejskim Banku Centralnym, muszą za to zapłacić. Celem działań EBC jest stworzenie zachęt dla banków komercyjnych do zwiększenia akcji kredytowej oraz przeciwdziałanie ryzyku deflacji w granicach strefy euro. Jest to w zasadzie nowy bodziec do uruchomienia kredytów i pożyczek bankowych, których niedobór hamuje działalność gospodarczą.

piątek, 13 czerwiec 2014 22:45

Jak ocenić wino?

Napisane przez


chris-ronikierZanim jeszcze przejdziemy do rodzajów win i winogron, chciałbym przypomnieć ważne aspekty procesu degustacji, czyli wspomnieć o tym, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę, kiedy oceniamy wino – być może z myślą o zakupie większych ilości do swojej piwnicy.

Kolor i jego intensywność. Napełnij kieliszek mniej więcej do jednej trzeciej jego wysokości, dobrze nim zakręć, chwyć za nóżkę, unieś kieliszek w kierunku światła, albo umieść na tle jakiejś białej powierzchni, odchyl go pod kątem ok. 45 stopni i uważnie zbadaj kolor oraz klarowność.

piątek, 30 maj 2014 13:02

Jak zarabiać 8 proc. rocznie bez podatku?

Napisane przez

dalekKonto Wolne od Podatków, czyli Tax Free Savings Account, zostało wprowadzone w 2009 roku jako dodatek do już istniejących kont typu RRSP. 

Początkowo limit wpłat wynosił 5000 dol. rocznie, a od roku 2013 został zwiększony do 5500 dol. Dla osoby, która do tej pory jeszcze nie skorzystała z tej opcji finansowej, limit wpłat na rok 2014 wynosi 31.000 dol. TFSA jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą oszczędzać pieniądze bez konieczności płacenia podatków od uzyskanego oprocentowania lub od zysków kapitałowych. Okazuje się jednak, że pomimo rosnącej popularności (11 mln Kanadyjczyków posiada TFSA) nie są znane szczegółowe zasady i możliwości wykorzystania pełnego potencjału tego planu. Dla znacznej większości posiadaczy kont TFSA jest ono kojarzone jako jedna z ofert bankowych kont oszczędnościowych, na których otrzymują mikroskopijne oprocentowanie niepokrywające stopy inflacji. Korzyść z braku opodatkowania, w tym przypadku jest naprawdę niewielka. Konto typu TFSA jest szerokim planem, który umożliwia praktycznie nieograniczone możliwości inwestowania kapitału. Klienci mają do wyboru nie tylko bankowe konta oszczędnościowe oraz lokaty terminowe, ale także papiery wartościowe typu: akcje, obligacje korporacji, fundusze inwestycyjne, oraz wszelkiego rodzaju inwestycje alternatywne, w tym także Syndicate Mortgage Investment (wyjaśniony poniżej). Jeżeli chodzi o posiadanie akcji w ramach TFSA, to Departament Finansów Kanady pozwala na kupno akcji na 48 głównych giełdach papierów wartościowych w 28 krajach świata, m.in. w Polsce.


chris-ronikierDawno temu pewien mądry człowiek powiedział: "Życie jest zbyt krótkie, żeby pić kiepskie wino". Dlatego w cyklu felietonów, drukowanych na tych łamach, starałem się uzmysłowić miłośnikom tego trunku możliwości uchronienia się przed złym wyborem.

Od tej pory minęło już sporo czasu, ale nadal napływają do mnie różne pytania dotyczące tego tematu. Dlatego wracam do niego i na początek pragnę wyjaśnić najczęściej występujące wątpliwości.

piątek, 09 maj 2014 12:12

Nowy Ontaryjski Plan Emerytalny?

Napisane przez

dalekW ostatnim tygodniu mieliśmy okazję poznać główne elementy proponowanego budżetu Ontario. Niezależnie od tego, czy budżet w tej postaci będzie zatwierdzony, czy nie, to warto podkreślić fakt, że rząd prowincji zauważa rosnący i doskwierający problem kanadyjskich emerytur.

Jedną z najważniejszych inicjatyw budżetowych jest propozycja wprowadzenia niezależnego, prowincyjnego planu emerytalnego. Ontaryjski Plan Emerytalny (ORPP) jest wzorowany na Kanadyjskim Planie Emerytalnym (CPP) i ma funkcjonować jako dodatek. Aktualnie jest to pierwsza inicjatywa tego rodzaju wśród wszystkich prowincji Kanady. Głównym celem nowego projektu (ORPP) rządu Ontario jest planowane podwojenie dochodu emeryta.

piątek, 02 maj 2014 12:13

Wcześniejsza emerytura? Nie dla wszystkich...

Napisane przez

Rezultaty ostatniej ankiety przeprowadzonej przez Sun Life Financial nie pozostawiają żadnych złudzeń. "Freedom 55" okazuje się być (o czym i tak wszyscy już wiedzieli) hasłem marketingowym niemającym żadnego powiązania z istniejącym stanem faktycznym. Nadzieje wielu z nas związane z przejściem na wcześniejszą emeryturę pozostają tylko i wyłącznie w sferze marzeń. Nieustannie zwiększa się liczba Kanadyjczyków, którzy przewidują, że będą musieli nadal pracować w momencie osiągnięcia tradycyjnego wieku emerytalnego, a więc 65 lat życia. Powodem będzie z reguły konieczność poprawienia własnej kondycji finansowej, czyli "dorobienie do emerytury".

Nawiązując do wyników wcześniej wspomnianej ankiety, prawie troje na dziesięcioro Kanadyjczyków, tj. 27 proc. respondentów, oczekuje, iż będą pracować w pełnym wymiarze godzin (full-time) nawet w wieku 66 lat i więcej. Oznacza to niewielki wzrost w porównaniu z 26 proc. w roku ubiegłym oraz gwałtowny wzrost w porównaniu z 16 proc. w roku 2009. Kolejne 29 proc. planuje pracować w niepełnym wymiarze godzin (part-time).

czwartek, 17 kwiecień 2014 22:54

Wyższe oprocentowanie oszczędności jest możliwe!

Napisane przez

Kolejna grupa klientów firmy Fortress Real Development zaliczyła niezwykle udany projekt dewelopersko- hipoteczny. 2-letnia inwestycja o nazwie Helen Ave w Markham, ON, gdzie głównym wykonawcą była firma Flato Developments, zakończyła się pełnym sukcesem finansowym. Indywidualni inwestorzy tworzący grupę tzw. Syndicate Mortgage otrzymali średnie oprocentowanie w wysokości 11% rocznie. Stałe, comiesięczne odsetki, zagwarantowane umową hipoteczną, wynosiły 8% rocznie, ponadto inwestorzy otrzymali dodatkową wypłatę z zysku w wysokości 6% na zakończenie projektu, w sumie daje to 22% za 2 lata, a więc 11% rocznie.

W najbliższym czasie przewidywane jest zamknięcie kolejnych, wcześniej rozpoczętych projektów. Aktualnie firma Fortress przeprowadza 46 projektów inwestycyjnych, w których inwestorzy prywatni w ramach Syndicate Mortgage, otrzymują stałe i niezmienne oprocentowanie kilkakrotnie przekraczające oprocentowanie bankowe.

piątek, 11 kwiecień 2014 16:34

Lepsze inwestycje, nowe możliwości…

Napisane przez

jaroslaw-dalekWyjątkowo niskie stopy procentowe powodują, iż klienci instytucji finansowych, którzy szukają odpowiedniej lokaty dla swoich oszczędności, nie są w stanie praktycznie znaleźć nic zadowalającego. Oprocentowanie rachunków terminowych nienadążające za wskaźnikiem inflacji oznacza, że realny wzrost naszych oszczędności, po opodatkowaniu zysku, jest w praktyce ujemny. Pieniądze pozostawione na bankowym rachunku terminowym na okres 20 lat tracą na wartości około 25-30 proc., pomimo ich nominalnego wzrostu. Tak niestety wyglądają realia inwestycji bankowych.

Na szczęście zdrowy mechanizm konkurencji spowodował, że na rynku są już dostępne produkty oszczędnościowo-inwestycyjne z założenia zbliżone do bankowych rachunków terminowych, wypłacające oprocentowanie… uwaga… kilkakrotnie przewyższające obecny poziom inflacji, a więc zapewniające, zdrowy i trwały wzrost kapitału.

Syndicate Mortgage Investments, inna nazwa to Alternative Investments.