Logo
Wydrukuj tę stronę

Inwestycje alternatywne. 22 projekty zakończone sukcesem.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

dalek        Ostatnie dwie podwyżki stóp procentowych ogłoszone przez Centralny Bank Kanady spowodowaly praktycznie natychmiastowe podwyższenie tzw. „prime rates” przez banki komercyjne. Wpłynęło to oczywiście w sposób bezpośredni na podwyższenie kosztów obsługi pożyczek hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu oraz linii kredytowych. Klienci posiadający środki finansowe zgromadzone na bankowych kontach oszczędnościowych lub na kontach terminowych nie zauważyli konkretnych zmian w wysokości oprocentowania, albowiem banki nie spieszą się z podwyższaniem wysokości oprocentowania depozytów. Oprocentowanie 5-letnich GIC oscyluje na poziomie znacznie poniżej stopy inflacji, dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z produktu finansowego wypłacającego stałe oprocentowanie przewyższające obecny poziom inflacji, dzięki czemu możemy uzyskać realny wzrost kapitału. Syndicate Mortgage Investment jest inwestycją, która wykorzystuje pożyczkę hipoteczną, czyli mortgage, jako źródło zarobku dla inwestora. Oprocentowanie jest stałe i wynosi zwykle 8% rocznie. Dodatkowo może być jednorazowo wypłacony bonus w postaci profit sharing, czyli udział w zysku na zakończenie, może to wpłynąć na podwyższenie średniego rocznego oprocentowania.

        Ważne podkreślenia jest także to, że tego rodzaju inwestycja oferuje hipoteczne zabezpieczenie kapitału inwestora. Polega to na tym, że zainwestowane pieniądze w formie  pożyczki hipotecznej są zarejestrowane na tytule własności nieruchomości. Tego rodzaju  inwestycja jest dostępna jako konto gotówkowe, czyli „cash account”, jako RRSP, jako pensje zakładowe LIRA, a także jako TFSA, czyli konto wolne od podatków. Do tej pory zakończono już 22 projekty, w których inwestorzy uzyskali średnie roczne oprocentowanie na poziomie 9,3%, oraz oczywiście zwrot zainwestowanego kapitału wyjściowego. W sumie, w 22 projektach zwrócono ponad 100 mln $. W tym roku zakończono 5 projektów. W ciągu najbliższych 6 miesięcy przewidziane jest zakończenie kilku następnych. W czerwcu tego roku został zakończony projekt The Brant Park, w centrum Toronto. Deweloperem była firma Lamb Development Inc. Lamb Development jest prawdziwym weteranem na rynku syndicate mortgage investments, albowiem do tej pory zakończyła już 5 projektów, w których uczestniczyli inwestorzy w syndicate mortgage. 

        Aktualnie jest dostępne kilka interesujących projektów inwestycyjnych mogących stanowić ważny element dobrze zdywersyfikowanego portfolio inwestycyjnego. Projekt deweloperski Union Waterfront mieści się w St. Catharines, a dokładnie w Port Dalhousie, nad samym brzegiem jeziora Ontario. Projekt jest częścią planu rewitalizacji Port Dalhousie. Malowniczo położony 12-piętrowy budynek, w pobliżu restauracji, kafejek oraz plaży, będzie mieścił 157 jednostek mieszkalnych. Mieszkania zewnętrzne będą posiadały obszerne tarasy z widokiem na jezioro. Parter będzie przeznaczony na sklepy oraz butiki. Projekt bryły budynku został opracowany przez firmę Kirkor Architects, która znana jest m.in. z zaprojektowania budynku the TIFF Bell Lighbox w centrum Toronto, a także the SkyCity Winnipeg. Ceny mieszkań w Union Waterfront zaczynają się już od 200 tys. $. Moi klienci mają możliwość pierwszeństwa w zakupie mieszkania/domu w tym, a także innych aktualnie dostępnych projektach na zasadach tzw. VIP pricing.  Inwestycja Union Waterfront jest planowana na około 4 lat. W pierwszym roku oprocentowanie wynosi 10% i jest płatne w jednej kwocie za cały rok z góry. W kolejnych latach oprocentowanie wynosi 8% rocznie. Union Waterfront jest jedną z wielu dostępnych propozycji inwestycji typu mortgage investment. 

        W celu uzyskania więcej informacji dotyczących aktualnych możliwości inwestycyjnych proszę o bezpośredni kontakt.

Jarosław Dałek

Artykuły powiązane