Goniec

Register Login

Lokaty w naturalne kolorowe diamenty Dlaczego warto w nie inwestować?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W 2014 roku obywatel Hongkongu zapłacił prawie 33 mln USD za 10-karatowy niebieski diament. Kupił go na aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku. Cena dwukrotnie przewyższyła oszacowanie. W ten sposób został pobity ówczesny rekord, jeśli chodzi o cenę 1 karata jakiegokolwiek diamentu (3,35 mln USD).
Nabywca nazwał kamień „The Zoe Diamond”. W 2015 roku został ustalony kolejny, nowy rekord cenowy. Niebieski diament o nazwie „The Blue Moon Diamond“ został sprzedany za 48,5 mln USD.

Eksperci rynku inwestycji alternatywnych podkreślają, że jest to kolejny dowód na rosnący popyt na kamienie szlachetne ze strony nowej generacji chińskich milionerów. Kupują je najczęściej w prezencie dla swoich narzeczonych i żon. Firma De Beers szacuje, że chiński rynek diamentów rósł w latach 2008–13 rocznie średnio o 12% i jest w tej chwili drugim co do wielkości (po USA). Globalny rynek diamentów wart jest około 79 mld USD.

Kolorowe diamenty są znane i podziwiane od stuleci, ale dopiero od kilkudziesięciu lat zaczęły cieszyć się uznaniem inwestorów i kolekcjonerów. Są prawdziwą rzadkością, albowiem na 100 tys. kamieni w barwie D i bez skazy przypada 1 kolorowy. Inaczej mówiąc, zaledwie 0,001% są to tzw. Fancy Color Diamonds.

Punktem zwrotnym był dla nich rok, gdy w kopalni Argyle w zachodniej Australii (należącej do Rio Tinto) odkryto bogate złoże brązowych i żółtych diamentów, a także kamienie w różu i zieleni. Od tego czasu stały się bardziej dostępne. Pierwszym znaczącym wydarzeniem na rynku aukcyjnym była sprzedaż poprzez dom aukcyjny Christie’s czerwonego diamentu Hancock Red o masie 0,95 karata za 880 tys. USD.

Co określa wartość kolorowego diamentu? Oczywiście... kolor. Chodzi dokładnie o jego barwę, ton, nasycenie i dystrybucję. Barwa jest terminem używanym do rzeczywistych kolorów widma: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy. Uwaga: im czystszy odcień barwy diamentu, tym bardziej jest on wartościowy. Z kolei ton mówi o tym, jak jasnym lub ciemnym kamieniem jest dany diament (zależy od ilości brązu, czarnego, szarego lub białego). Nasycenie koloru opisuje intensywność barw (im bardziej intensywna, tym kamień cenniejszy). Dystrybucja jest odpowiedzialna za równomierne rozchodzenie się koloru w całej treści diamentu.

Kolorowe diamenty mają kilka określników ze względu na głębię koloru. Najniższa kategoria to light fancy. Kolejna to fancy. Fancy deep to kamienie o średnio ciemnym tonie i umiarkowanym do silnego nasycenia. Najdroższe są zazwyczaj diamenty fancy vivid i fancy deep (głęboki kolor).

Kupując kolorowy diament, należy upewnić się, czy jego barwa jest naturalna, czy sztuczna. Znaczna część kolorowych kamieni ma bowiem poprawianą barwę za pomocą metody HPHT (high pressure, high temperature). Warto więc sprawdzić, czy kamień ma certyfikat znanego laboratorium wydany po 2000 roku (wcześniej metoda była stosowana, ale laboratoria jej nie rozpoznawały). Najlepsze laboratoria to amerykańskie GIA oraz belgijskie IGI i HRD.

Jeśli chcemy zakupić kolorowy diament, ważne jest, by zwrócić uwagę również na sposób oszlifowania. Powinno być ono wykonane przez wysoko wykwalifikowanych rzemieślników. W ich przypadku bowiem trudno uzyskać intensywną, równo rozłożoną barwę w takich szlifach, jak markiza, łezka czy szlif szmaragdowy – które to szlify są najwyżej cenione.

Na koniec niezwykle ważna ciekawostka, o której nie wszyscy wiedzą: około 90% wydobywanych dziś różowych diamentów pochodzi ze wspomnianej już kopalni Argyle, która – według jej właściciela Rio Tinto –ma funkcjonować tylko do 2018 roku. Po tej dacie, przy utrzymującym się wysokim popycie na kolorowe kamienie, ceny różowych diamentów mogą znacząco wzrosnąć!

Podsumowując: lokata w kolorowe diamenty może być ciekawym sposobem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest to inwestycja konserwatywna o znacznym poziomie bezpieczeństwa. Średni wzrost ceny różowych, żółtych, zielonych, czerwonych oraz niebieskich diamentów na poziomie od 8 do 29% rocznie powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. Tego typu inwestycje są dostępne już od kilkunastu tysięcy $. Zainteresowanych proszę o kontakt.
Jarosław Dałek,
Manager,
Real Capital Investments
Fancy Color Diamonds
Tel. 416-904-1181

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 marzec 2017 15:29
Zaloguj się by skomentować