Logo
Wydrukuj tę stronę

Na emeryturę za granicę? Wygrzać kości na starość

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

        Wiadomo że na emeryturze wielu z nas nie ma lekko; wielu wyprowadza się z miasta, szukając miejsca, gdzie za niewielkie pieniądze można utrzymać w miarę przyzwoity standard życia. Przeprowadzamy się poza Toronto, z reguły blisko szpitala czy dobrej przychodni. Poniżej przedstawiamy państwu kilka pomysłów na emeryturę nieco dalej niż Barrie, czy nawet Elliot Lake; emeryturę, która nie musi być wcale aż tak egzotyczna, a gdzie nasze oszczędności kupują o wiele więcej niż w Kanadzie. 

        Jeśli mamy zaoszczędzone od 200 do 300 tysięcy dolarów, a do tego otrzymujemy świadczenia, które możemy ze sobą zabrać, czy to CPP, czy rentę starczą, to warto rozważyć... ciepłe kraje. 

1. Kostaryka. Tysiące mieszkańców Północnej Ameryki odkryło przyjemności prostego życia na Kostaryce; miejscowości, takie jak Atenas czy Tamarindo, słyną z bardzo dobrego klimatu, przyzwoitych cen żywności i nie tak drogich wciąż domów. Kostaryka jest bezpieczna, ludzie przyjacielscy, przestępczość na niskim poziomie, nieporównywalnym z Meksykiem, a pogoda... No cóż, pogoda pozwala na chodzenie przez okrągły rok w t-shircie. Do tego dochodzą atrakcje w postaci pięknych plaż nad Pacyfikiem, barów, kafejek, restauracji. Miejscowi mówią po hiszpańsku i może to być świetna zabawa, by na starość nauczyć się kolejnego języka. Zresztą ludzi znających doskonale angielski jest dużo, bo Kostaryka to przecież kraj turystyczny. 

        W ciągu minionych lat ceny wzrosły ze względu na napływ turystów, wciąż jednak można wynająć coś za 600 – 800 dolarów. 

        Jedną z ważniejszych rzeczy na emeryturze jest opieka medyczna i na Kostaryce jest ona dobrze zorganizowana. Takie miasta, jak Atenas, mają publiczną przychodnię, aptekę i pogotowie w centrum. Cudzoziemcy mogą albo zapłacić od 75 do 150 dol za składki ubezpieczeniowe w ramach ogólnokrajowego publicznego systemu ubezpieczenia zdrowotnego nazywanego Caja, lub też po prostu płacić lekarzowi od wizyty. Konsultacja u lekarza Caja kosztuje mniej niż 20 dol. 

        Emerytura na Kostaryce to również świeże, zdrowe jedzenie, warzywa, owoce, kawa, ale też jajka, kury czy boczek, wszystko świeże, rośnie cały czas...

2. Tajlandia może dla wielu z nas nadal kojarzy się z dużą egzotyką, więc być może jest to propozycja dla tych najbardziej przygodowych emerytów, ale warto ją rozważyć. 

        Pogoda oczywiście słoneczna przez niemal cały rok, kurtki zostawiamy w starym kraju, potrzebujemy krótkich spodenek, t-shirtów, sandałów. W większych ośrodkach turystycznych angielski dominuje, można się łatwo porozumieć, klimat tropikalny, więc tutaj jednak trzeba być przygotowanym na wyższe temperatury, od marca do maja mogą sięgać 40 stopni Celsjusza; najlepszy czas do przebywania na świeżym powietrzu to okres od listopada do marca, kiedy pogoda jest bardziej umiarkowana – około 30°C.

         Koszty utrzymania w Tajlandii różnią się w zależności od rejonów i można powiedzieć, że w Phuket komfortowe warunki życia to wydatek rzędu 1500 do 2000 dolarów miesięcznie; pełny obiad tajski z piwem dla 2 osób kosztuje 10 dol., a obiad w stylu zachodnim to wydatek około 15 dol. na 2 osoby.

        Jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, to tajski system opieki medycznej mieści się w 50 przodujących na świecie – tak przynajmniej wynika z zestawienia Światowej Organizacji Zdrowia. Najlepsze prywatne szpitale są w Bangkoku, a opłaty za nie to jedynie ułamek tego, co zapłacimy w jakimkolwiek kraju zachodnim. I znów wielką zaletą Tajlandii jest jedzenie świeżych miejscowych warzyw i owoców. 

3. Nikaragua. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kojarzona z partyzantką sandinistów i wojną domową, dziś jest to spokojny i przepiękny kraj środkowoamerykański upstrzony wulkanami i malowniczymi jeziorami. Głównym językiem jest hiszpański, ale angielski jest bardzo popularny, zwłaszcza na wybrzeżu karaibskim. Klimat przez cały rok mniej więcej taki sam. Dwie osoby mogą komfortowo mieszkać w Nikaragui za koło 1200 dolarów na miesiąc, jeśli zdecydujemy się wydawać około 2000 dolarów miesięcznie na 2 osoby, będziemy żyli w prawdziwym luksusie. 

        Zakupy dla 2 osób na miesiąc to wydatek około 300 dolarów. Nikaragua ma wysokiej jakości tanią służbę zdrowia. W Managui niektóre szpitale oferują system ubezpieczeniowy, którego cena zależy od wieku i warunków zdrowia danej osoby, ogólnie można założyć, że osoby w wieku 41-50 lat płacą 50 dol. na miesiąc, a te ponad 65-letnie muszą się liczyć z wydatkiem rzędu 70 dolarów. Nikaragua jest krajem bardzo bezpiecznym zwłaszcza dla kobiet, które mogą  same bez problemu podróżować miejscowymi autobusami czy taksówkami bez żadnych kłopotów.

4. Malezja jest coraz bardziej popularna wśród emerytów z Ameryki Północnej. Temperatura waha się w ciągu roku od 25 do 35 stopni Celsjusza; warto jednak dodać, że od października do końca marca jest okres monsunów, może więc nas nieźle zlać. Luksusowe condo ze wszystkim to  około 50 proc. mniej niż w Kanadzie. Cudzoziemcy zjeżdżają się głównie do stolicy, Kuala Lumpur, i na wyspę Penang, aby korzystać z niskich kosztów życia. Miejscowe jedzenie to wydatek rzędu 3 dol. za obiad. Pełny obiad ze wszystkimi trzema daniami na 2 osoby to około 15 dolarów. Wynajem jednosypialniowego condominium w centrum stolicy, Kuala Lumpur, kosztuje około 550 dol. miesięcznie. Koszty życia i wydatki na kulturę i rozrywkę w Penangu są jeszcze mniejsze; tam jednosypialniowy apartament w centrum to koszt rzędu 265 dol. na miesiąc. Malezja  oferuje światowej klasy opiekę medyczną za ułamek tego, co płacimy w Stanach Zjednoczonych, a nawet tutaj, w Kanadzie; cudzoziemcy, aby uzyskać najlepszej jakości usługę, szybko i często korzystają z prywatnych przychodni.

5. Meksyk – piękny kraj, jeden z najbardziej popularnych wśród emerytów, piękne plaże, architektura kolonialna. 200 dolarów na miesiąc zapewni nam jednosypialniowe mieszkanie, a kilka dolarów na tydzień jedzenie w postaci świeżych warzyw, owoców i ryb z miejscowego targu. Jednym z bezpieczniejszych miejsc dla cudzoziemców tak podróżnych, jak i emerytów jest półwysep Jukatan. Meksyk jest państwem, które oferuje wszystko to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w domu – telewizję kablową i Internet. Prywatne ubezpieczenia medyczne mogą być co prawda drogie, w miarę jak człowiek się starzeje. Wielu kombinuje, część ubezpieczeń wykupuje w kraju pochodzenia, a za drobne rzeczy płaci z własnej kieszeni. Wizyta u lekarza poza miastem to około 10 do 15 dolarów, w samym Meksyku 25 – 30. Jeśli lubimy niewielkie miejscowości, to warto polecić  Ajijic, gdzie mamy niesamowite jezioro widoki na góry i bardzo dobry całoroczny klimat a do tego niedaleko lotnisko Guadalajara. 

6. Malta jest jednym z najlepszych rozwiązań dla emerytów mówiących po angielsku; angielski jest drugim urzędowym językiem. Wyspy w Archipelagu Maltańskim mają cudowny śródziemnomorski klimat, bogatą historię, urzekającą architekturę, a znajduje się tam 9 miejsc wpisanych do światowego dziedzictwa światowego unesco. No i oczywiście, mamy mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu. Koszt utrzymania na Malcie jest niższy niż w wielu innych krajach śródziemnomorskich. Wynajęcie jednosypialniowego mieszkania to 750 – 800 dolarów na miesiąc. System opieki medycznej na Malcie należy do 5 najlepszych na świecie. Miejscowe targi to świeża żywność, generalnie pozwalają żyć 2 osobom za około 125 dol. na tydzień.

7. Kolejna propozycja to Ekwador, jeden z klejnotów Ameryki Południowej z nieprawdopodobnie sprzyjającym klimatem, pięknymi plażami i miastami. Emerytów przyciągają miasta, tak jak Quito, stolica, a także mniejsze, jak Cuenca. Cuenca ma atmosferę ośrodka wypoczynkowego, piękne widoki na Andy. Wszystko to sprawia, że możemy czuć się w Ekwadorze jak u siebie w domu; wynajęcie jednosypialniowego mieszkania w centrum stolicy kosztuje około 430 dol., a w Cuenca 340. Trzydaniowy posiłek dla 2 osób to wydatek rzędu 30 dol. lub mniej, włączając w to piwo lub wino. Oczywiście, odpowiednio tańsze niż w Ameryce Północnej są ceny żywności, a w tych dwóch wymienionych miastach Ekwadoru oferuje się wysokiej jakości opiekę medyczną.

8 Hiszpania oferuje ciepły słoneczny klimat, zrelaksowany styl życia, tanie wino i zimę, która sprowadza się do częstych opadów deszczu. Komfort życia różni się znacznie zależnie od prowincji. Turystyka wywindowała ceny w Barcelonie i innych popularnych miastach. Na szczęście wiele regionów poza utartymi szlakami turystycznymi jest tańszych. Na przykład Walencja, gdzie znajdziemy fantastyczne jedzenie, kulturalną rozrywkę i wspaniały klimat, wynajęcie tam jednosypialniowego apartamentu to koszt 525 dolarów na miesiąc w samym mieście, a 400 dol. poza miastem. Mieszkanie w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich jest podobnie przystępne, a jeśli chodzi o temperatury, to przez cały rok wahają się od 20 do 27 st. Wieść gminna niesie, że to właśnie sprawia, iż mieszkańcy są wyjątkowo mili i uprzejmi. Opieka medyczna dobra, wiele leków generycznych naprawdę bardzo mało kosztuje, a często można je kupić bez recepty.

9. W Portugalii, gdzie koszt życia jest nawet niższy niż w Hiszpanii, oprócz oczywistych atrakcji historycznych do zwiedzania, życie jest w miarę tanie. Jednosypialniowe to wydatek rzędu 375 dolarów na miesiąc, oczywiście w mniejszej miejscowości, bo w Lizbonie możemy zapłacić nawet powyżej 1000. W Portugalii dobrym rozwiązaniem jest prywatne ubezpieczenie medyczne.

10.  Kolejny kraj popularny wśród wielu kanadyjskich emerytów, w tym polskich, to Panama. Jeśli lubimy życie wielkiego miasta, to oczywiście Panama City, z tym że tam w centrum musimy się liczyć z kosztami  około 1100 dol. na miesiąc.

         Panama reklamuje się wśród emerytów i ma program specjalnie dla emerytów Pensionado, który oferuje wiele świadczeń dla miejscowych emerytów z pobytem stałym. aby uzyskać stały pobyt potrzebujemy udowodnić że mamy minimum 1000 dol. dochodu z naszego kraju I po uzyskaniu pobytu stałego możemy korzystać z programu oferującego subsydiowane opiekę medyczną.

11. No i oczywiście na końcu pozostaje nasz kraj Polska nadal nasze pieniądze kupują trochę więcej niż w Kanadzie a jeśli do tego mamy tam jakieś miejsce dla siebie postaci to Polska jest całkiem dobrym rozwiązaniem tym bardziej, że wszyscy znają tam nasz język.

Artykuły powiązane