Goniec

Register Login

Naturalne kolorowe diamenty najlepszym przyjacielem inwestora. Inwestycje alternatywne.

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

dalek        Większość ludzi mylnie postrzega diamenty jako kamienie mono-barwne, uważając, że są kamieniami jedynie bezbarwnymi. Diament to tak naprawdę jedyny minerał, który występuje we wszystkich kolorach tęczy. Róż, błękit, zieleń, żółć, fiolet to tylko niektóre z barw, jakie oferują diamenty kolorowe. Najrzadszymi kolorami spotykanymi w naturze jest czerwień, błękit i róż. Przyjmuje się, że na siedemdziesiąt tysięcy kamieni o barwie D i czystości IF (a więc także bardzo rzadko występujących) przypada jeden diament kolorowy.         

        Tak naprawdę wśród znawców i kolekcjonerów diamenty kolorowe są znane i podziwiane od stuleci, od kilkudziesięciu lat są obdarzane dużym uznaniem ze strony inwestorów. Ich ceny przewyższają znacznie ceny ich bezbarwnych imienników, a popyt na nie rośnie z roku na rok. Kolorowe diamenty pozwoliły dać swoim właścicielom zwrot z inwestycji na poziomie kilkuset procent, i to w zaledwie ostatnich pięciu – sześciu latach.

        Czym są diamenty inwestycyjne? Diamenty inwestycyjne to, najprościej rzecz ujmując, szlifowane diamenty o jak najlepszej jakości. Co więc brać pod uwagę, decydując się na wybór/zakup kolorowego diamentu? Tak jak w przypadku „bezbarwnych” diamentów, tak i tutaj kluczową sprawą jest zasada 4C, z tą różnicą, iż kolor ma tak naprawdę największy wpływ na wartość kamienia. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że sam kolor to nie tylko barwa, to także ton i nasycenie oraz dystrybucja, czyli równomierny rozkład koloru.

        Im wyższej jakości jest wybrany diament, tym rzadszy jest to okaz, a tym samym i wyższa jest jego wartość, ale także mniejsza dostępność takiego diamentu na rynku, a przez to i szybszy powinien być wzrost jego wartości. Przyjmuje się, iż diament inwestycyjny powinien mieć masę minimum 1 ct, jednak dla diamentów kolorowych masa ma mniejsze znaczenie niż kolor i jego nasycenie. Innym sposobem inwestycji diamentowej jest tworzenie kolekcji. Niektórzy klienci kupują co jakiś czas diamenty o tej samej jakości i masie, tworząc przez lata kolekcję takich samych kamieni i wzmacniając wartość swojej inwestycji. Najbardziej pożądanym kształtem szlifu jest szlif brylantowy uznawany za szczyt osiągnięć mistrzów jubilerstwa.

        Pełny, klasyczny szlif brylantowy zawiera nie mniej niż 58 faset (oszlifowanych powierzchni): 33 w koronie i 25 w podstawie, a kamień szlifowany w ten sposób, widziany w planie, jest okrągły.

        Rozważając zakup większego masowo kamienia, powyżej pewnej masy kształt szlifu przestaje mieć znaczenie. Dla diamentów o masie powyżej 5-10 ct kształt szlifu jest sprawą drugorzędną. Im większa masa i lepsza jakość diamentu tym rzadszy jest to kamień. Im rzadszy okaz, tym większy popyt.

        Diamenty inwestycyjne bezwzględnie powinny posiadać certyfikat, dokument wydany przez uznane laboratorium gemmologiczne. Doskonałym dodatkiem jest także laserowa inskrypcja. Oczywiście diament, który nie posiada ani oznaczenia, ani certyfikatu – także posiada wartość i może być traktowany jako diament inwestycyjny, ale musimy pamiętać, iż mogą pojawić się znaczne problemy z jego sprzedażą, a tym samym z realizacją zysków z naszej inwestycji.

        Wybierając diamenty jako środek lokacji własnych finansów, należy dokonać wyboru w oparciu o własne założenia inwestycyjne stawiane przed produktem. Diament powinien mieć też dobrą cenę w momencie zakupu, bo to ona także jest gwarantem udanej inwestycji. Rynek diamentowy jest dość hermetycznym segmentem gospodarki, dlatego sprawa jest dość prosta – ceny diamentów opierają się na cenach prezentowanych w systemie RAPAPORT. Cennik przedstawia zestawienie cen hurtowych diamentów szlifowanych, w oparciu o nie prowadzony jest handel na giełdach i w głównych ośrodkach diamentowych na świecie. Przyjmuje się, iż zakup w cenach zbliżonych do cen Rapaportu jest zakupem udanym.

        Jednym z najważniejszych jednak aspektów, decydujących o pomyślności oraz udanym finale naszej inwestycji, jest wybór odpowiedniego partnera. Dostawcy diamentów, o ugruntowanej pozycji na rynku, mogącego zaoferować prócz diamentów w doskonałej cenie, także usługi dodatkowe. Serwis pozwalający nadzorować przebieg transakcji, oferujący aktualizacyjne wyceny zakupionych diamentów, możliwość przechowywania zakupionych kamieni, a w finalnym momencie także pomoc przy ich odsprzedaży.

        Wszystkich zainteresowanych, jak inwestować w kolorowe diamenty, proszę o kontakt.
 
Jarosław Dałek,
Manager,
Real Capital Investments
Fancy Color Diamonds
Tel. 416-904-1181

Zaloguj się by skomentować