Goniec

Register Login

Pieniądze lubią spokój. Fantazyjne, kolorowe diamenty z kopalni Argyle

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

dalek        Naturalne, kolorowe diamenty są znane i podziwiane od stuleci, ale dopiero od kilkudziesięciu lat zaczęły cieszyć się uznaniem inwestorów i kolekcjonerów. Są prawdziwą rzadkością, albowiem na 100 tys. kamieni w barwie D i bez skazy przypada 1 kolorowy. Są to tzw. Fancy Color Diamonds.

        Aktualnie, naturalne różowe diamenty należą do jednych z najbardziej wartościowych ze wszystkich kamieni szlachetnych.

        Kopalnia Argyle z zachodniej Australii dostarcza około 90% światowego wydobycia różowych diamentów. Całoroczna produkcja różowych diamentów o masie ponad pół karata zmieściłaby się w filiżance, a większe fioletowe diamenty ledwo wypełniłyby naparstek… Podczas międzynarodowych aukcji słynnych domów aukcyjnych, takich jak Christie’s czy Sotheby’s, różowe diamenty obok intensywnie niebieskich regularnie osiągają ceny setek tysięcy, a nawet kilku milionów dolarów za karat. 1 karat równa się 0,2 g.

        Różowe diamenty oprócz tego, że osiągają najwyższe ceny, to należą do najbardziej pożądanych.  Słynne aukcje różowych diamentów nazywane „Argyle Pink Diamond Tender” odgrywają znaczącą rolę na światowym rynku kolorowych diamentów.

        Kopalnia ta corocznie dostarcza ograniczoną liczbę kamieni o zdumiewających i zachwycających oraz wyjątkowo unikatowych kolorach, od purpurowo-różowego do brązowo-różowego.

        Na każdy milion karatów nieoszlifowanych diamentów produkowanych w kopalni Argyle, tylko jeden karat oszlifowanych jest oferowany do sprzedaży podczas aukcji. Kopalnia różowych diamentów Argyle znana jest jako mająca najbardziej skoncentrowaną formę bogactwa na ziemi. Koniec życia kopalni jest szacowany na około 2020 roku.

        Różowe diamenty z Argyle są jednymi z najrzadszych ze wszystkich diamentów, a z upływem czasu stają się jeszcze rzadsze w związku z faktem wyczerpywania się ich zasobów. Po zamknięciu kopalni, przy utrzymującym się wysokim popycie na kolorowe kamienie, ceny różowych diamentów mogą znacząco wzrosnąć!

        Większość z nas dobrze pamięta, jak Marilyn Monroe śpiewała, że diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety. Mniej osób zdaje sobie sprawę, że kamienie te mogą być również znakomitym przyjacielem inwestorów. Dlaczego diamenty mogą być wykorzystywane jako lokata kapitału?

        Po pierwsze, mają globalną, ponadczasową renomę jako nośnik wartości. Diament to jedna z niewielu rzeczy, która ma wartość w każdej sytuacji i pod każdą szerokością geograficzną. Kamień ten stanowi również filar i najbardziej prestiżowy surowiec na wartym ok. 150 mld dolarów rynku jubilerskim. Wiedza społeczeństwa na temat złota jako materiału inwestycyjnego jest dosyć spora, obszar kolorowych diamentów inwestycyjnych jest mniej znany. Wspomina się o nich najczęściej przy okazji głośnych transakcji realizowanych przez światowe domy aukcyjne.

        Naturalne, kolorowe diamenty bardzo mocno trzymają wartość. Są one odporne na inflację i hiperinflację, przenoszą wartość majątku w czasie. Mają w sobie wewnętrzną wartość, która jest bardzo odporna na okresy niepewności gospodarczej. Wartość tę zapewnia im już wcześniej wspomniana niezwykle rzadka występowalność na kuli ziemskiej.

        Fluktuacje cenowe, które powodują spadek wartości akcji, obligacji lub nieruchomości, nie wpływają na obniżenie wartości naturalnych, kolorowych diamentów inwestycyjnych. Zawsze utrzymują ich ceny na wysokim poziomie.

        Kamienie te mają stałą, imponującą historię wzrostu cen, niezależnie od środowiska ekonomicznego, politycznego, krachów giełdowych, kryzysów walutowych, krachów na rynku nieruchomości. Przez ostatnie 40 lat, a więc od momentu kiedy są prowadzone oficjalne statystyki dotyczące rynku kolorowych diamentów, ich ceny praktycznie nieprzerwanie rosną.

        Dostępne dane statystyczne z okresu pomiędzy rokiem 2002 a 2017 pokazują, że nabywca różowego, inwestycyjnego diamentu z kopalni Argyle, o wadze od 0.5 do 1 karata, odnotował całkowity wzrost ceny na poziomie 379%, czyli średni, roczny wzrost ceny wyniósł pomiędzy 20 a 25%. Głównym powodem tak znacznego wzrostu jest wyczerpywanie się ich zasobów oraz rosnący popyt z Azji.

        Należy podkreślić fakt, że nabywcy naturalnych, kolorowych diamentów poszukują spokojnej przystani dla swoich oszczędności, dającej im komfortowy poziom bezpieczeństwa oraz uniezależnienie się od politycznej i ekonomicznej niepewności. Przy okazji okazuje się, że są w stanie zarobić znacznie więcej aniżeli gdziekolwiek indziej. Tego typu inwestycje są dostępne już od kilkunastu tysięcy $.

        Wszystkich zainteresowanych tym, jak dokonać transakcji udanego zakupu naturalnych, kolorowych diamentów inwestycyjnych bezpośrednio od renomowanego dealera, jak stworzyć kolekcję, która po połączeniu będzie warta więcej aniżeli indywidualne kamienie, proszę o bezpośredni kontakt.

Jarosław Dałek
Fancy Color Diamonds
Tel. 416-904-1181

Zaloguj się by skomentować