Logo
Wydrukuj tę stronę

Co się dzieje z rynkiem condominiów? (8/2018)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

maciekczaplinski        Wszyscy słyszeli zapewne o bardzo gorącym rynku sprzedaży mieszkań. Można wręcz powiedzieć, że rynek sprzedaży mieszkań jest rozpalony do czerwoności. W porównaniu ze sprzedażą domów i połówek! Według statystyk TREB, w porównaniu do stycznia ubiegłego roku (który to był absolutnie szalony i poza wszelkimi statystykami) liczba domów sprzedanych był niższa aż o 28 procent. To jest zresztą bardzo odczuwalne i zauważalne, bo mniej niż normalnie widać tablic z napisem SOLD. Z drugiej strony, pomimo że sprzedaż spadła, ceny wcale się nie załamały i nadal są wysokie.

        Zupełnie inaczej wygląda sprawa ze sprzedażą condo apartamentów. Jako przykład podam praktyczną obserwację. Zwykle w centrum Mississaugi w każdej chwili było około 100-150 mieszkań na sprzedaż poniżej 375.000 dol. Dziś jest ich do sprzedaży połowa. A poniżej 375.000 dol. jest ich może 10-15. Reszta jest blisko lub ponad 400.000 dol. I mówię tu o mieszkaniach jednosypialniowych lub jednej sypialni z denem. 

        Ponownie odwołam się do statystyk TREB – ceny za mieszkania w ciągu roku wzrosły statystycznie o 23 proc. To niesamowita różnica! Oczywiście, niektóre kompleksy wzrosły nawet o więcej – inne wzrosły nieznacznie! Można powiedzieć, że głównie nowsze mieszkania, których ceny były w granicach 275.000 do 375.000 dol. z niskim maintenance, wzrosły najbardziej. Mieszkania w starych budynkach (a szczególnie w tych ze złą reputacją, jak Roshe Court), z wysokim maintenance – wzrosły bardzo mało albo wcale!

        Dlaczego tak się dzieje? Kilka bardzo prostych powodów, które przełożyły się na przyrost wartości:

        • Afordability, czyli osiągalność – ponieważ ceny domów w ostatnich latach tak gwałtownie wzrosły,  większość populacji nie jest w stanie zapłacić obecnych cen. To, by prawie każdy dom kosztował milion dolarów, jest po prostu nie do ugryzienia, szczególnie przez młodych ludzi.

        • Jedyną alternatywą dla młodej populacji staje się obecnie zakup mieszkania. Ponieważ zwykle zaczynają oni zakładanie rodzin później niż takie samo pokolenie 25 lat temu, wystarcza im na początek małe, ale własne mieszkanie.

        • Oczywiste jest, że małe mieszkanie, ale w nowym budynku z dobrym zapleczem dla aktywności, jak gym, roof top dla BBQ i recreation room – jest bardziej atrakcyjnym wyborem niż starszy budynek bez żadnego zaplecza i w dodatku zwykle ze znacznie wyższym maintenance.

        • Została zachwiana podaż i popyt! Duża liczba chętnych do kupna i mała liczba oferowanych mieszkań. Idealna mieszanka na to, co się dzieje obecnie na rynku!

        • W dodatku do naporu ludzi, którzy chcą kupić mieszkanie dla siebie, w kolejce po zakup pojawiła się ogromna liczba inwestorów. Tak, to prawda! Dziś w okolicy SQ jednosypialniowe mieszkanie wynajmuje się za 1800 dol./miesięcznie, dwusypialniowe za 2200! W centrum Toronto jest to 3500 dol. Oczywiste jest, że przy takich cenach inwestorzy bardzo chętnie kupują i wynajmują mieszkania, bo cashflow jest znakomity. 400.000 dol. trzymane w banku da nam około 6000 dol. zwrotu. Kupione mieszkanie za 400 tys. da nam 12.000 dol. zwrotu minimum plus może przyrosnąć na wartości minimum drugie tyle! (3-procentowy roczny wzrost).
        
        Ponieważ podaż mieszkań jest znikoma, dla tych, którzy mają czas poczekać, sugerowałbym zainteresowanie się jednym z projektów z planów, który oferuję pod nazwą Edge Towers. Jest to znakomita okazja dla inwestorów ale również znakomita okazja dla tych wszystkich, którzy chcą kupić coś dla siebie, ale być może nie są jeszcze gotowi albo potrzebują czasu na zebranie pieniędzy!

        Ale może najpierw przypomnę, o jakim projekcie piszę i jakie są jego najważniejsze plusy! Edge Towers są zlokalizowane na rogu Hurontario i Elm Dr. W. Z tego miejsca jest tylko 5-7 minut piechotą do SQ1, gdzie mamy oczywiście superatrakcyjne centrum handlowe, ale również Sheridan College, YMCA, Centralną Bibliotekę, Ratusz, Celebration Square i szereg innych atrakcji. Mississauga się gwałtownie rozwija i jest obecnie trzecim największym miastem w Kanadzie z najlepszą infrastrukturą. Wzdłuż Hurontario już wkrótce powstanie LRT – szybka kolej łącząca Port Credit z Brampton, ale również poprzez połączenie z GO Transit – łatwiejszy dostęp do Toronto.

        Projekt zawiera trzy wieże. W wieży pierwszej wszystkie mieszkania jednosypialniowe z denem oraz małe mieszkania dwusypialniowe są wyprzedane. Pozostało trochę mieszkań większych od 750-1200 stóp kwadratowych, które są idealne dla ludzi myślących o downsizing i kupnie mieszkań dla siebie. Jest to być może ostatnia taka okazja (kupna większych mieszkań), bo ostatnio miałem okazję rozmawiać z głównym deweloperem, który stwierdził, że w budynku drugim, którego sprzedaż zacznie się już wkrótce, będą głównie mniejsze mieszkania z myślą o inwestorach. Deweloper doszedł do wniosku, że to jest to, co się szybko i łatwo sprzedaje, i oczywiście lepiej zachęca do zainwestowania cena na przykład „starting from $365,000” (za jedną sypialnię o powierzchni 530 stóp kw.) niż na przykład cena 580.000 dol. (za 2 sypialnie). Oczywiście jak się podzieli cenę przez powierzchnię, to wychodzi ta sama wartość za stopę kwadratową. Czyli około 680 dol. Być może wydaje się to wysoko, ale jak się porówna tę cenę z cenami z Etobicoke czy Toronto, gdzie cena za stopę kwadratową często przekracza obecnie 1000 dol., to ceny w tym kompleksie są bardzo atrakcyjne. Potwierdza to zresztą znaczna liczba inwestorów spoza Mississaugi, którzy mogą kupić w Mississaudze mieszkanie dwusypialniowe za cenę jednosypialniowego w centrum Toronto.

        Tych wszystkich, których ten temat zainteresował, zapraszam do odwiedzenia mojej strony internetowej, gdzie można znaleźć ceny i plany mieszkań. Można też zobaczyć znakomite symulacje komputerowe, pokazujące jak ten kompleks oraz mieszkania będą wyglądały. 

        W chwili obecnej jest oferowana specjalna promocja od dewelopera: parking tylko za 15.000 dol., bezpłatny locker, bezpłatny assignment, levies zamrożone na 7000 dol. Wpłaty są rozłożone w czasie! Moi klienci mogą wygrać mercedesa i pokrywam 777 dol. za usługi prawnika.

        Tak jak wspomniałem, sprzedaż budynku drugiego zacznie się wkrótce i ja będę miał dostęp do unitów wcześniej niż większość agentów, dlatego ci wszyscy, którzy chcą zainwestować, powinni zacząć wpisywać się na specjalną listę poprzez moją stronę www.czaplinski.ca lub dzwoniąc do mnie bezpośrednio 905-278-0007.
        
        Kupno mieszkań z planów może w praktyce podwoić investment w ciągu 3 lat! Proszę nie czekać! To znakomita i bezpieczna  inwestycja.

Artykuły powiązane