Goniec

Switch to desktop Register Login

Prawo imigracyjne

Prawo imigracyjne

piątek, 28 sierpień 2015 13:32

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Wdowi grosz

Napisane przez

O tym pojęciu pierwszy raz usłyszałem, kiedy mój szef, na mój wniosek, przyznał nagrodę dla podległego mi pracownika, tuż po jego śmierci. Oczywiście pieniądze miały trafić do wdowy po zmarłym. Podpisując decyzję, szef powiedział, "przekaż ten wdowi grosz żonie zmarłego". Później okazało się, o czym nie wiedzieliśmy, że zmarły pracownik od kilku lat był rozwiedziony, ale pieniędzy już nie wypadało cofnąć do kasy i trafiły do byłej żony zmarłego.

Ta historia przypomniała mi się, kiedy do aresztu imigracyjnego trafiła Luba, Żydówka z Gruzji, która miała przy sobie 25 000 dolarów. Trzymała setki i pięćdziesiątki w woreczku plastikowym, umieszczonym w dość pokaźnej damskiej torebce. Torebka prawie ocierała o ziemię, kiedy Luba trzymała ją w ręce. Bo była ona niskiego wzrostu i o zaokrąglonych kształtach. Wyglądała jak mała baryłeczka. Sprawiała wrażenie osoby sympatycznej, miłej, zagubionej. Ale pozory mylą.

Ostatnio zmieniany piątek, 28 sierpień 2015 16:35
piątek, 28 sierpień 2015 15:28

Sponsorowanie – poważna procedura

Napisane przez

Izabela EmbaloJednym z popularniejszych programów imigracyjnych jest program łączenia rodzin. Wielu współmałżonków lub konkubentów chce zamieszkać i żyć razem w Kanadzie, ale zanim takie plany można spełnić, kanadyjski obywatel lub rezydent musi zasponsorować żonę/męża/konkubinę lub konkubenta.

Ważne jest, by odpowiednio przygotować podanie imigracyjne. Należy bowiem pamiętać, że urzędnik imigracyjny nie widzi wnioskodawców, widzi jedynie dokumentację, jaką otrzyma od sponsora i wnioskodawcy. Po wielu latach praktyki wiem, że osoby ubiegające się o pobyt stały nie rozumieją za bardzo prawnych reguł gry i przede wszystkim zasady, że sprawę należy udowodnić, i to tak, by przekonać urzędnika imigracyjnego o tym, że małżeństwo jest zawarte po to, by zaistniała jednostka rodzinna, która chce wspólnie żyć w Kanadzie.

Klienci czasem mówią mi, że posiadają legalny ślub, więc dlaczego muszą coś dokumentować, przedstawiać dowody swojego związku. Każdy ślub jest legalny i akt ślubu pary prawdziwej i fikcyjnej nie różnią się niczym od siebie. Fakt zawarcia związku małżeńskiego lub zadeklarowania konkubinatu nie jest wystarczający.

Jeśli urzędnik nie będzie przekonany o prawdziwości rodziny i intencjach sponsora i sponsorowanej osoby, może w łatwy sposób wydać decyzję negatywną. Wtedy zaczynają się długie i kosztowne procesy odwoławcze, jakich warto uniknąć. Staranne i odpowiednie przygotowanie podania imigracyjnego oraz dokumentacji zazwyczaj przynosi odpowiedni efekt, a zatem pozytywną decyzję, i często bez rozmowy z urzędnikiem imigracyjnym.

Spotykam się czasem z sytuacją, kiedy ktoś dzwoni do mnie, ale już po zakończeniu procesu imigracyjnego, kiedy żona lub mąż dostaje decyzję odmowną. Po przejrzeniu dokumentacji widzę, że sprawa była niestarannie przygotowana albo informacje w podaniu były sprzeczne, co daje urzędnikowi podstawę do podważenia prawdziwości związku. Przykre jest, jeśli urzędnik imigracyjny rozdziela prawdziwą parę-rodzinę, bo i takie sytuacje się zdarzają. Dlatego radzę, by do swojej sprawy sponsorskiej podejść poważnie i przygotować naprawdę staranny materiał dowodowy. Pamiętajmy, że prawo ciągle zaostrza się. Wprowadzono już pewne mechanizmy zabezpieczające, na przykład zakaz sponsorowania na okres pięciu lat dla osób, które uzyskują pobyt stały poprzez sponsorowanie rodzinne (małżeństwo, konkubinat). Pobyt stały może być także odebrany, jeśli związek nie utrzyma się przez dwa lata po otrzymaniu stałej rezydencji, ale są wyjątki od tej reguły.

Radzę także sprawdzić, czy sponsor spełnia wymogi prawne, zanim podanie zostanie złożone w urzędzie. Nie każdy obywatel czy rezydent może sponsorować członka rodziny na pobyt stały. Także nie każda osoba może być zasponsorowana. Warto zapoznać się z wymogami prawnymi. Osoby w związku konkubinatu mogą skorzystać z możliwości sponsorskiej dopiero po dwunastu miesiącach wspólnego pożycia, małżeństwo nie musi spełniać tego wymogu. Po zawarciu ślubu sponsor ma prawo złożyć swój wniosek sponsorski praktycznie nawet następnego dnia.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca

OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ DO KANADY PROSIMY O KONTAKT: TEL. 416-515-2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Z dużym sukcesem pomogliśmy setkom polskich imigrantów osiedlić się na stałe w Kanadzie
www.emigracjakanada.net

Zwykle osoby podające się za uciekinierów politycznych przylatują do Kanady bez grosza lub z jakimiś kilkusetdolarowymi sumami. W pewnym okresie przemytnicy doprowadzali do lotnisk kanadyjskich uciekinierów, z których każdy miał czterdzieści dolarów amerykańskich, jednakową walizeczkę i mało różniące się rzeczy w środku. Ale to się zmieniło.

W pewnym okresie rząd chiński domagał się od Kanady wydania uciekinierów, którzy ukradli w tym kraju między sto milionów a ponad pół miliarda dolarów każdy, przetransferowali te sumy do Kanady i tutaj toczą się latami ich procesy imigracyjne. Mają za co płacić adwokatom, którzy walczą jak lwy, aby dodać Kanadzie nowych obywateli-złodziei.

sobota, 15 sierpień 2015 00:25

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Sutener

Napisane przez

Imigracja i erotyzm, a ściślej seks, mają ścisłe powiązania. Kraje bogatsze wysysają nie tylko co światlejsze umysły z krajów biedniejszych, ale również co ładniejsze dziewczyny, z których te, które odrzucają możliwość rozpoczęcia życia w nowym kraju od sprzątania, czy doglądania niedołężnych osób, wybierają niby łatwiejszy kawałek chleba, sprzedając się na ulicy.

Tak dawniej, jak i obecnie „córy Koryntu” zwykle nie pracują w pojedynkę, bez udziału, czy to „madam”, czyli szefowej domu publicznego, czy też męskiego „opiekuna”, „pimpa”, czyli sutenera.

John urodził się na przedmieściu Chicago i tam zaczął swoją życiową karierę. Ten, wówczas młody, wysoki, przystojny Murzyn, najpierw zaczynał w gangu młodzieżowym, trudniąc się drobnym rozbojem, ale wkrótce prosta przemoc mu obrzydła. Tam, pierwsze swoje dziewczyny tej samej rasy zaczął wysyłać na ulice, czerpiąc coraz większe zyski.

niedziela, 16 sierpień 2015 23:43

Drobne błędy

Napisane przez

Izabela EmbaloGdzie wysłać podanie imigracyjne? Może wydać się, że to proste pytanie i czy urząd imigracyjny nie ma jednego, stałego adresu, gdzie procesuje się wszystkie wnioski?

Rozpoczynając sprawę imigracyjną, jest bardzo istotne, by wniosek wysłać do odpowiedniego biura, rozpatrującego właśnie takie, a nie inne sprawy. Urząd imigracyjny nie przesyła wniosków z jednego miejsca do drugiego i jeśli otrzyma podanie w innym programie prawnym. Źle zaadresowany wniosek zostanie odesłany wnioskodawcy, i można stracić wiele miesięcy, gdyż nie zawsze stanie się to natychmiast. Często wniosek z błędnym adresem odesłany jest dopiero po miesiącach. Znam sprawę klienta, który wysłał swój wniosek kryminalnej rehabilitacji na adres, jaki już nie był aktualny, gdyż biuro imigracyjne przeprowadziło się. Wniosek został odesłany po pół roku, co rzutowało na finalną decyzję pobytową.

Przykładowo, wnioski małżeńskie wysyłamy do centrum imigracyjnego w Mississaudze, a wnioski o przedłużenie pobytu czasowego wysyłamy aż do centrum w Albercie.

Jeśli wniosek o przedłużenie wizy złożymy w centrum w Mississaudze, podanie zostanie zwrócone wnioskodawcy i może okazać się, że osoba z powodu tego błędu będzie już nielegalnie w Kanadzie.

Innym powodem odesłania wniosku, lub nawet odrzucenia podania może być źle zrobiona opłata imigracyjna. Dlatego ważne jest, by zawsze sprawdzić, ile wynosi bieżąca opłata imigracyjna. Opłaty mogą się zmienić, więc zawsze przed wysłaniem wniosku radzę sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Imigracji najnowsze informacje.

Ostatnim, często spotykanym błędem jest wysłanie nieaktualnego formularza imigracyjnego. Imigracyjne formularze są często aktualizowane, na formularzu widnieje numer i data opracowania podania imigracyjnego. Wysłanie przedawnionych dokumentów, choć wyglądają one czasami prawie identycznie, może być przyczyną odrzucenia wniosku. Niekiedy urząd imigracyjny podaje datę, określając do kiedy można użyć starszego formularza.

Dlaczego jest ważne, by dopilnować tych drobnych rzeczy? 

Po pierwsze, jak pisałam, można stracić kilka miesięcy cennego czasu.

Po drugie, niektóre dokumenty tracą ważność, więc będzie trzeba odnowić je, np. świadectwo niekaralności, badania medyczne.

I po trzecie, można stracić szansę na pobyt stały, ponieważ w międzyczasie przepisy mogą ulec zmianie i osoba po wyznaczonej dacie, składając ponownie podanie, nie zakwalifikuje się już na program.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
OSOBY ZAINTERESOWANE EMIGRACJĄ-pobytem stałym wizami, przedłużeniem pobytu czasowego, apelacją decyzji odmownej, lub inną sprawą imigracyjną, prosimy o kontakt tel. 416-5152022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.emigracjakanada.net
Przyjmujemy już w nowej siedzibie biura w Mississaudze (Dundas/Hurontario)

Albo na ożenek. Zależy, z której strony patrzeć. Jeśli cudzoziemiec namówi stałą rezydentkę Kanady na zawarcie z nim związku małżeńskiego, to pasuje do tego to pierwsze określenie. Drugie, jeśli jest odwrotnie. Łączenie małżonków jest w Kanadzie zagwarantowane prawnie. I słusznie. Ale jest to też furtka dla różnego rodzaju nadużyć.

Kanadyjczycy, mieszkańcy dość bogatego kraju, ale o długiej zimie, są największą grupą narodową, która korzysta z wczasów na Kubie. Wprawdzie Stany Zjednoczone są bliżej i obywatele tego kraju w przeszłości dominowali w odwiedzaniu Kuby i kupowaniu tam domów letniskowych, ale zapiekła nienawiść polityczna między tymi krajami powoduje, że Amerykanów prawie na Kubie nie było widać. Już wkrótce to ma się zmienić, bo między tymi krajami następuje "odwilż".

sobota, 08 sierpień 2015 14:12

Można już uzyskać zezwolenie

Napisane przez

Izabela EmbaloOd sierpnia bieżącego roku można ubiegać się o elektroniczne zezwolenie na wlot do Kanady. Pisałam już o tym w poprzednich publikacjach, ale ponieważ posiadamy obecnie więcej informacji o procesie ubiegania się o to pozwolenie chciałabym opisać ten temat szczegółowiej.

Przypominam, że od marca przyszłego roku, rząd kanadyjski wprowadza obowiązek rejestrowania się dla wszystkich podróżnych, którzy pragną odwiedzić Kanadę drogą lotniczą, nawet jeśli nie wymaga się od nich posiadania wizy wjazdowej, i tak jak to jest w przypadku obywateli polskich. Każdy polski obywatel musi okazać się takim zezwoleniem, by przekroczyć kanadyjską granicę.

Wyjątek od reguły stanowią obywatele amerykańscy. Zezwolenie można uzyskać na 5 lat, więc jest dość wygodne, ale proszę pamiętać, że jeśli ważność paszportu będzie krótsza, zezwolenie zostanie przyznane na krótszy okres.

Osoba, chcąca uzyskać zezwolenie nie musi się fatygować do kanadyjskiej ambasady, czy konsulatu. Procedura będzie odbywać się elektronicznie.

O co pyta rząd kanadyjski w podaniu o zezwolenie na wlot do Kanady?

Pytania są szczegółowe i odnoszą się do danych osobistych, posiadanych obywatelstw, zatrudnienia, wykonywanego zawodu oraz odmownych decyzji.

Jeśli osoba otrzymała odmowę wizy pracy, studenckiej lub pobytu stałego, musi podać te informacje w podaniu o zezwolenie na wlot, informacje te mogą rzutować na wydanie ostatecznej decyzji.

W podaniu elektronicznym o zezwolenie na wlot należy także poinformować rząd kanadyjski, jakie posiada się fundusze na podróż. Rząd kanadyjski pyta także o sprawy kryminalne i czy dana osoba była kiedykolwiek karana; czy posiada rekord kryminalny i jaki jest stan zdrowia podróżnego. Do tej pory informacje te często nie były weryfikowane przez służby graniczne i wiele osób posiadających kryminalny rekord poza Kanadą, lub problemy zdrowotne, bezproblemowo przekraczały granicę.

Zaleca się, by uzyskać zezwolenie na podróż do Kanady przed zakupem biletu lotniczego.

Zezwolenie na przylot ma być gwarancją przekroczenia granicy, obecnie wiele osób jest zatrzymywanych na granicy, co jest bardzo uciążliwe i przykre dla turystów, dla rządu kanadyjskiego natomiast, jest to duży koszt operacyjny.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca imigracyjny

OSOBY ZAINTERESOWANE EMIGRACJA DO KANADY PROSIMY O KONTAKT: TEL. 416-5152022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.emigracjakanada.net

Posiadamy nową siedzibę biura w Mississauga - 25 Agnes Street: Dundas/Hurontario

piątek, 31 lipiec 2015 12:35

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Duchowny

Napisane przez

Wprawdzie w areszcie imigracyjnym przesiedział kiedyś, wraz ze swoją małżonką, pewien członek parlamentu jednego z krajów powstałych po rozpadzie Związku Sowieckiego, ale o tym, aby był w takim areszcie zatrzymany minister jakiegoś rządu, premier, prezydent czy król – tego nie słyszałem. Ale słowo "minister" określa nie tylko członka rządu. W pewnych wyznaniach osoba nazywana ministrem ma funkcję zbliżoną do księdza, pastora, popa, mułły czy rabina. 

W Azji krajem o największej liczbie chrześcijan są Filipiny. W okresie hiszpańskiego panowania nad wieloma wyspami stanowiącymi obecnie państwo Filipiny, wyparto prawie zupełnie religie szamańskie, wprowadzając na to miejsce katolicyzm. Pozostały jednak enklawy muzułmańskie, z których wywodzą się miejscowi terroryści, walczący z częścią chrześcijańską współobywateli tego kraju.

piątek, 31 lipiec 2015 13:43

Łatwiej otrzymać pobyt stały

Napisane przez

Izabela EmbaloPisałam w poprzednich artykułach o zaostrzeniu przepisów imigracyjnych, zwłaszcza dla pracowników zagranicznych i pracodawców, chcących sprowadzić na kontrakt potrzebnych w Kanadzie fachowców. Programy te są programami wiz czasowych. Intencją rządu kanadyjskiego jest, by imigranci uregulowali swój pobyt stały jak najszybciej lub od razu imigrowali do Kanady jako stali rezydenci, co nie dla każdego jest możliwe.

Od stycznia wprowadzono nowy system Express Entry, który pozwala na wybranie najatrakcyjniejszych kandydatów. Ponieważ nie zgłosili się oczekiwani kandydaci, dla których stworzono dość wysokie kryteria prawne, rząd obniżył jakby poprzeczkę i obecnie pobyt stały otrzymują nawet kandydaci, którzy nie posiadają oferty pracy, nominacji lub są na kontraktach pracy.

Pracownicy zagraniczni, którzy posiadają wizę pracy w oparciu o opinię rynku pracy (LMO lub LMIA), powinni jak najszybciej zgłosić swoją kandydaturę w systemie Express Entry. Obniżone kryteria mogą stać się szansą na pobyt stały dla wielu osób. Przypominam, że posiadanie wizy pracy w oparciu o opinię rynku pracy i kontrakt stwarza bardzo dużą szansę pobytową, ponieważ rząd przyznaje bonus 600 punktów już tylko za te atuty.

Kandydaci, którzy chcą skorzystać z systemu Express Entry, powinni zdać język angielski przed zgłoszeniem swojej kandydatury. Zaleca się także, by potwierdzić swoje kwalifikacje przez uprawnioną organizację.

Wymogiem prawa imigracyjnego jest także, by przedstawić zaświadczenie o niekaralności z każdego kraju, w jakim osoba zamieszkiwała przez minimum 6 miesięcy po 18. roku życia.

System Express Entry wymaga, by dokumentację dostarczyć do rozpatrzenia w określonym, niekiedy krótkim czasie i dlatego wszystkie dokumenty powinny być przygotowane w miarę możliwości jak najszybciej. Niekompletna dokumentacja może być powodem otrzymania decyzji odmownej.

Naprawdę warto zainteresować się najnowszymi, korzystnymi zmianami systemu Express Entry i skorzystać, gdy jeszcze jest szansa.

W systemie Express Entry najczęściej wykorzystany jest program Canadian Experience Class lub Federal Skilled Worker.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca

OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ DO KANADY – POBYTEM STAŁYM, WIZĄ PRACY, STUDIÓW,PRZEDŁUŻENIEM POBYTU TURYSTYCZNEGO, APELACJĄ DECYZJI NEGATYWNEJ ITP., PROSIMY O KONTAKT TEL. 416-5152022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.emigracjakanada.net

Nowa lokalizacja: biuro w Mississaudze (Dundas/Hurontario).

piątek, 24 lipiec 2015 10:06

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Wykluczony

Napisane przez

Kanada jest krajem imigrantów. W różnych okresach przybywały tu rzesze tych, którym w ich krajach rodzinnych było tak źle, że zdecydowali się wyjechać, popłynąć, polecieć w nieznane. W różnych też okresach los imigrantów tu był raz lepszy, raz gorszy, raz były preferencje dla jednych, a dyskryminacja wobec innych. Ale generalnie Kanada powstała jako kraj dzięki imigrantom i jej polityka imigracyjna jest jedną z najbardziej liberalnych. Dlaczego jednak niektórzy są odrzucani?

Największe preferencje imigracyjne w Kanadzie mieli ( i mają) obywatele Europy Zachodniej. Nie muszą oni mieć wiz wjazdowych, a i w procesie imigracyjnym mają największe szanse. Ale są to kraje, których obywatele, szczególnie w ostatnich kilkudziesięciu latach, niechętnie opuszczają swoje rodzinne strony. Nie ma w tych krajach wojen, dyskryminacji, warunki ekonomiczne są porównywalne do kanadyjskich.

Strona 1 z 24