Goniec

Switch to desktop Register Login

Prawo imigracyjne

Prawo imigracyjne

Czytamy powieści kryminalne, oglądamy filmy prezentujące gangsterów jak bohaterów. Co innego jest czytać o tym czy oglądać aktorów wcielających się w role gangsterów, a co innego móc z takim obcować, rozmawiać, móc podzielić się ze znajomymi informacjami, jak taki gangster wygląda.
Przed laty mieszkałem w Hawanie w hotelu, który był usytuowany naprzeciw innego hotelu, stojącego w najatrakcyjniejszym miejscu, bo na cyplu zatoki. Ale nie to stanowiło główną atrakcję tego hotelu. Wiele osób doradzało mi odwiedzenie go, bo był kiedyś własnością Ala Capone, słynnego chicagowskiego gangstera. Tam podobno odbywały się odprawy jego zastępców, tam dzielił role i dochody, tam zbierał haracz od swoich rezydentów. Oczywiście zwiedziłem ten hotel, podobny do każdego z innych, ale czuło się w nim, mimo wieloletniego zarządzania przez komunistyczny reżim Kuby, jakąś atmosferę tajemniczości. Oczywiście nie było mi dane spotkać się z tym słynnym gangsterem, bo dawno już umarł na chorobę weneryczną w jednym z amerykańskich więzień. Ale los czasami bywa łaskawy i zsyła na nas możliwość spotkania się z czymś niecodziennym. I to zupełnie znienacka. Wprawdzie skala może nie tak wielka, ale jednak. Nie każdy może spotkać się twarzą w twarz z jednym z najaktywniejszych gangsterów z okolic Jane i Finch w Toronto.

Ostatnio zmieniany sobota, 13 grudzień 2014 10:05
piątek, 12 grudzień 2014 15:29

Express Entry - nowe realia

Napisane przez

Izabela EmbaloWiemy już o wiele więcej o nowym systemie prawa, jaki nazywa się Express Entry. Dla przypomnienia dodam, że od nowego roku Kanada wprowadza nowy system prawa imigracyjnego.
System będzie pozwalał kandydatom na stałą rezydencję w programach ekonomicznych (program nie dotyczy podań o sponsorstwo rodzinne, np. wniosków małżeńskich czy humanitarnych) wykreować swój własny profil, jakby elektroniczną kandydaturę, by ubiegać się o stałą rezydencję.
Od kandydata wymaga się, by przedstawił wynik testu z języka angielskiego oraz by dokumentacja odnośnie do edukacji została ewaluowana przez akredytowaną instytucję, potwierdzającą prawdziwość uzyskanych świadectw czy tytułów.
Osoby, które nie posiadają pracodawcy, będą mogły skorzystać ze specjalnej strony, która ma za zadanie wyszukiwanie potencjalnych pracodawców, chcących zatrudnić cudzoziemca. Następnie kanadyjski pracodawca, jeśli jest zainteresowany pracownikiem-kandydatem na pobyt, będzie musiał uzyskać specjalną opinię rynku pracy.
Kandydat, by być atrakcyjny, powinien okazać się jak największą ilością atutów świadczących o jego produktywności i możliwości ekonomicznej integracji w Kanadzie. Po zgłoszeniu i opisaniu własnej kandydatury, osoba taka zostanie zaproszona na pobyt stały lub nie.
TYLKO NIEKTÓRZY KANDYDACI OTRZYMAJĄ ZAPROSZENIE NA POBYT STAŁY. A zatem system staje się pewnego rodzaju loterią. Pierwsza selekcja – losowanie – będzie miała miejsce pod koniec stycznia 2015 roku.
Osoby, które przepracowały w Kanadzie legalnie jeden rok, nie muszą ewaluować swoich świadectw edukacyjnych, choć urząd zaleca, by przedłożyć dokumenty ewaluacyjne, może to być dodatkowym czynnikiem pozytywnie wpływającym na akceptację kandydata.
Złożenie kandydatury można powtórzyć.
Moim zdaniem, system jest o tyle trudny, że nieprzewidywalny. Dla każdego praktyka imigracyjnego, który zajmuje się profesjonalnie prawem imigracyjnym, najtrudniejszym zadaniem będzie jak najlepiej przedstawić, w miarę możliwości, swojego kandydata, jednak nie będzie żadnej gwarancji czy obietnicy tego, iż kandydat zostanie wylosowany jako jeden z najbardziej atrakcyjnych.
Osoby, które są zainteresowane nowym programem, powinny jak najszybciej udać się na egzamin z języka angielskiego. Warto też już teraz zająć się ewaluacją swojego dyplomu lub świadectwa pracy, gdyż jest to istotne i brane pod uwagę przy losowaniu kandydatury na pobyt stały.
Program nie spotyka się z dużą dozą entuzjazmu ani wśród nas, doradców imigracyjnych, ani wśród potencjalnych imigrantów i osób zainteresowanych pobytem stałym w programach ekonomicznych. Niestety, nikt z nas nie ma wpływu na to, jakie prawo obecnie obowiązuje, i aby skorzystać z szansy pozostania w Kanadzie na stałe, to jest jedna z obowiązujących opcji.
Przypominam, że osoby ubiegające się w innych programach nie muszą skorzystać z systemu Express Entry.


Izabela Embalo
doradca imigracyjny – Kanada

Osoby zainteresowane imigracją do Kanady, wizą pracy, studiów, przedłużeniem pobytu czasowego, prosimy o kontakt: 416-515-2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

niedziela, 07 grudzień 2014 07:56

Historie z aresztu deportacyjnego: Historia rodzinna

Napisane przez

Chyba niezbyt wiele osób może podzielić się wiedzą, kim byli litwacy. Otóż żyjący na terytorium Rzeczpospolitej Żydzi wcale nie stanowili monolitu, zwartej grupy bogatych i wpływowych. 

Takimi byli w dużej mierze ci zamieszkujący w granicach Królestwa Polskiego. Natomiast po rozbiorach, kiedy Rosja w zasadzie zakazała zamieszkiwania Żydom na ich rdzennych terytoriach, zostali oni ścieśnieni w pasie wzdłuż granic Królestwa Polskiego, ale już na terenach dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, włączając w to część dzisiejszej Białorusi. Łącznie z zamieszkującymi te tereny od wieków Żydami stanowili oni kilkanaście procent populacji, a w niektórych miastach i miasteczkach ich liczba przekraczała 50 proc. Ten żydowski proletariat i biedotę ogólnie nazywano litwakami.
Przykładem mogą być Baranowicze, skąd pochodził dziadek Davida, około 30-letniego, przystojnego mężczyzny, który wraz z żoną i trzyletnim synkiem znalazł się pewnego dnia w kanadyjskim areszcie imigracyjnym. Dziadek Davida był już w zasadzie żydowskim ateistą. Przeniósł się na Ukrainę, gdzie został wybrany na przewodniczącego kołchozu. Kiedy brakowało części do maszyn, pojechał do fabryki, gdzie je produkowano, i dał łapówkę komu trzeba, otrzymał części i wydawało się, że wszystko gra. Ale jakimś dziwnym trafem wyszło szydło z worka i dziadek Davida został skazany na pobyt w obozie karnym na Syberii. Odbył siedem lat z dziesięcioletniego wyroku, a kiedy wrócił w cieplejsze strony, na Krym, to już po roku został wybrany na zastępcę przewodniczącego kołchozu. Dodać należy, że rodzina ta nosiła nazwisko zbliżone do słowa litwak, z jednoliterowym przekształceniem.

sobota, 06 grudzień 2014 16:45

Przez Montreal

Napisane przez

Izabela EmbaloPanuje wśród polskich turystów pogłoska, że o wiele łatwiej wlecieć do Kanady przez port lotniczy w Montrealu. Nie należy do rzadkości, że polscy turyści, zamiast przylecieć do Toronto, gdzie zamieszkuje bliska rodzina, wykupują bilet do Montrealu. Jednak zanim podejmą Państwo taką decyzję, należy dobrze się zastanowić, czy ta opcja jest rzeczywiście dobrym pomysłem.

W Toronto, jak i w Montrealu przechodzi się przez podobne procedury. Nawet jeśli do tej pory w Quebecu mniej Polaków zamieszkiwało, na granicy w Montrealu można mieć taki sam problem jak w Toronto. Otrzymuję już zgłoszenia – telefony od osób zawróconych z granicy w Montrealu. Jakie są przyczyny? Po pierwsze, osoba, która nie posiada żadnej rodziny i znajomych w Montrealu, a jedynie w Toronto, może wzbudzać poważne podejrzenia. Dlaczego turysta obawia się tak bardzo, że nie zostanie wpuszczony na teren Kanady, jeśli ma czyste intencje podróży? Pytania mogłabym mnożyć. Oczywiście, może być sytuacja, że podróżujący chce najpierw zobaczyć Montreal i następnie Toronto, choć moim zdaniem bardziej wiarygodne jest, by taka osoba wpierw przyleciała do rodziny, następnie podróżowała po Kanadzie, no chyba że jest jakieś umówione spotkanie w Montrealu, zanim pojawi się u rodziny w Toronto. A jeśli ktoś naprawdę chce najpierw zwiedzić Montreal, może warto, by rodzina przybyła do Montrealu, by odebrać podróżującego krewnego.

Osoby proszące o azyl polityczny muszą udowodnić, że działały czynnie przeciw reżimowi w swoim rodzinnym kraju i że po powrocie mogą się spodziewać aresztowania, tortur, więzienia, a nawet śmierci z rąk przedstawicieli rządu, którego nie akceptują.

Niektórzy opozycjoniści programowo nie opuszczają swojego rodzinnego kraju, godząc się na cierpienia zadawane przez rząd ich kraju rodzinnego. Jednym z nich był Sołżenicyn, autor pomnikowego "Archipelagu Gułag", oraz jego żona. Mogli oni mieć jednak pewną satysfakcję, kiedy pisarz otrzymał Nagrodę Nobla, a reżim, który opisywał, trochę łagodniał.
Anatolij i Anastazja byli młodsi od powyższego pierwowzoru o kilkanaście lat, przy czym podobnie jak u tamtych, dzieliła ich przynajmniej dziesięcioletnia różnica wieku. Kiedy znaleźli się w areszcie imigracyjnym, Anatolij był nie tylko starym człowiekiem, ale nadto poważnie schorowanym. Anastazja, mimo prawie siedemdziesięciu lat, była natomiast w dość dobrej kondycji fizycznej. Ona też, znając trochę angielski, przez ostatnie lata załatwiała sprawy ich obojga.

sobota, 29 listopad 2014 19:43

Goście świąteczni

Napisane przez

Izabela EmbaloZbliżają się święta, więcej turystów z Polski odwiedzi Kanadę. Zapewne wielu z Państwa obawia się różnego rodzaju perypetii swoich bliskich, znajomych na lotnisku, dlatego chciałabym przypomnieć, co może pomóc, a co może zaszkodzić polskim turystom, chcącym przekroczyć bezwizową kanadyjską granicę.

piątek, 21 listopad 2014 10:44

Plątanina narodowościowa

Napisane przez

Czasami problemy imigrantów są tak skomplikowane, że biurokracja kanadyjska nie tylko nie potrafi ich rozwikłać, a wręcz jeszcze je dodatkowo gmatwa. Czasami wynika to ze zwykłego lenistwa, a czasami z braku wiedzy o zasadach prawnych i problemach politycznych w poszczególnych krajach.

Oleg i Wiera poznali się w Sewastopolu, gdzie on, inżynier budownictwa, pracował na jednej z pierwszych swoich budów. Ona była z pochodzenia Greczynką, a korzenie jej rodziny tkwiły w Abchazji, dzisiaj enklawie gruzińskiej, dążącej do niepodległości, z politycznym i wojskowym wsparciem Rosji. Ale kiedy się pobierali, były to czasy sowieckie i wszystko było w jednych granicach. Jej rodzina przeniosła się z rodzinnej Grecji do Abchazji jeszcze w czasach królewskich, a w czasach Rosji carskiej tereny te, po długoletnich walkach, zostały włączone w skład Imperium Rosyjskiego.

piątek, 21 listopad 2014 21:38

Następne zmiany programu dla opiekunów

Napisane przez

Izabela EmbaloRząd kanadyjski zapowiedział następne zmiany programu dla opiekunek. Jednym z programów imigracyjnych Kanady jest program, który umożliwia opiekunkom dzieci, osób starszych oraz niepełnosprawnych załatwienie pobytu stałego po dwóch latach legalnej pracy w Kanadzie.

Podstawowa zmiana jest taka, że obecnie nie będzie wymagane, by opiekunka czy opiekun zamieszkiwali wraz z rodziną. Dochodziło bowiem do wykorzystywania pracowników, którzy nie posiadali normowanych godzin pracy. Ponadto z pensji pracodawca mógł odliczyć koszty mieszkania i wyżywienia.

Pracodawca kanadyjski będzie musiał uzyskać zezwolenie na zatrudnienie opiekunki, może to być utrudnione, dlatego że opiekunek dochodzących nie brakuje tak wielu, jak opiekunek zamieszkujących przy rodzinie.

Nie wiem też, ilu pracodawców będzie preferowało, by opiekunka zamieszkiwała poza ich domem, zwłaszcza w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych, czyli tych potrzebujących stałej opieki.

Liczba przyjmowanych na rok na pobyt stały opiekunek ma być limitowana, choć rząd informuje, że proces oczekiwania na pobyt stały powinien zostać przyspieszony. Obecnie na decyzję czeka się dość długo ze względu na zbyt dużą liczbę złożonych podań.

Myślę, że program jest jedną z realnych szans na uzyskanie pobytu stałego dla osób, które się kwalifikują, i warto dowiedzieć się, jakie kryteria prawne należy spełnić, zanim kanadyjski pracodawca złoży podanie o zgodę na zatrudnienie opiekunki. Znam bowiem przypadki dużego rozczarowania, kiedy kanadyjska rodzina otrzymała pozytywną decyzję zatrudnienia opiekunki czy opiekuna, ale kanadyjska ambasada odmówiła wizy pracowniczej. Powodem może być na przykład słaba znajomość angielskiego lub brak doświadczenia zawodowego.

Osoby zainteresowane tym programem, jeśli nie spełniają wymogów prawnych, mogą najpierw przybyć do Kanady na kurs zawodowy, przygotowujący do pracy w charakterze opiekunki czy opiekuna. Z programu mogą skorzystać także osoby posiadające pokrewny zawód i doświadczenie.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ DO KANADY – SPONSORSTWEM RODZINNYM, POBYTEM STAŁYM, WIZĄ PRACY, STUDIÓW LUB INNĄ PROCEDURĄ IMIGRACYJNĄ, NA PRZYKŁAD ODDALENIEM DEPORTACJI CZY PRZEDŁUŻENIEM POBYTU CZASOWEGO, PROSIMY O KONTAKT Z NASZĄ KANCELARIĄ: TEL. 416 515 2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Specjalizujemy się w imigracji polskich obywateli od 1998 roku. Pomogliśmy setkom polskich imigrantów osiedlić się w Kanadzie.

piątek, 14 listopad 2014 10:18

Pomoc w potrzebie

Napisane przez

Kiedy drzwi Unii Europejskiej zostały otworzone przed Polakami, zainteresowanie nielegalną pracą w Kanadzie wśród Polaków ogromnie zmalało. Pozostał tu jeszcze jakiś margines tych, którzy przylecieli do Kanady przed laty i jakoś udawało im się tu nielegalnie przetrwać. Są oni jednak systematycznie wyłapywani i odsyłani do Polski.

Ale zdarzają się przypadki zainteresowania Kanadą ze strony osób pragnących podnieść swoje kwalifikacje. Taka sytuacja wystąpiła w przypadku Andrzeja, pochodzącego z Górnego Śląska, który, mimo posiadanego wykształcenia, czasami akcentował niektóre słowa jak w gwarze śląskiej. Był to młodzian około 22-letni, wysoki, przystojny, blondyn. Co go skłoniło do szukania przygody z Kanadą?

piątek, 14 listopad 2014 12:25

Reforma imigracyjnego systemu

Napisane przez

Izabela EmbaloNiebawem, w styczniu 2015 roku, rząd kanadyjski wprowadzi zreformowany system prawny, jaki będzie obowiązywał imigrantów grupy ekonomicznej. W nowym systemie nie tylko będzie się liczyć to, jakie kwalifikacje posiadają imigranci, pod uwagę będzie także brana ATRAKCYJNOŚĆ kandydata, a zatem tylko najatrakcyjniejsi w opinii przedstawicieli rządu (oficerowie imigracyjni) będą zaproszeni do ubiegania się o pobyt stały. Korzystną rzeczą jest to, że pobyt będzie przyznawany o wiele szybciej, nawet w ciągu sześciu miesięcy.

Co ma się przyczynić do atrakcyjności kandydata? Wiele jak do tej pory cech: wiek, zawód, doświadczenie oraz zainteresowanie kanadyjskich pracodawców. Zasady jednak wyboru potencjalnych kandydatów mogą być znacznie zmienione, gdyż rząd zamierza uruchomić specjalną stronę internetową dla osób poszukujących pracodawców, którzy chcą zatrudnić cudzoziemców. A zatem jakby najlepsi kandydaci z grupy ubiegającej się otrzymają pobyt, inni zostaną wyeliminowani, choć o ile nie zostaną przyjęci w pierwszej turze, będą mogli się starać ponownie i jeśli znajdą zainteresowanych, poprzez Internet, pracodawców, ich kandydatura może zostać zaakceptowana w późniejszym czasie.

System połączy istniejące programy ekonomiczne, do których dojdzie w pewnym sensie selekcja –"losowanie". Imigrant wysyła elektronicznie swoją kandydaturę i albo zostanie dostrzeżony przez pracodawców (w różnych prowincjach), albo wypadnie z puli. Chęć stworzenia specjalnej strony łączącej zainteresowanych imigracją pracowników i pracodawców może być pomocna, gdyż do tej pory wielu pracodawców i imigrantów nie potrafiło się odnaleźć. Ponadto wielu pracodawców może być zachęconych nowym programem, ponieważ nie będą przechodzić oni przez bardzo trudne procedury sprowadzania pracowników zagranicznych. Pracodawca nie będzie też musiał się obawiać, że ryzykuje stratę doświadczonego czy sprawdzonego pracownika w momencie wygaśnięcia wizy. Nowy system to przyznanie stałej rezydencji, a nie jedynie pozwolenia na pracę czy studia.

O zmianach będę jeszcze Państwa informować, trudno mi ocenić nowy system, z jednej strony, ma on na celu pozbycie się długich kolejek i kontrowersji wokół zagranicznych pracowników, z drugiej strony, element niepewności i jakby "losowania" kandydata trochę mnie zastanawia, ponieważ wielu imigrantów nie będzie wiedzieć, czy zostaną zaproszeni do składania podania o przyznanie pobytu stałego, pomimo zgłoszenia swojej kandydatury.

Program podań o łączenie rodzin czy humanitarny pozostaną bez zmian.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ DO KANADY – SPONSORSTWEM RODZINNYM, POBYTEM STAŁYM, WIZĄ PRACY, STUDIÓW LUB INNĄ PROCEDURĄ IMIGRACYJNĄ, NA PRZYKŁAD ODDALENIEM DEPORTACJI CZY PRZEDŁUŻENIEM POBYTU CZASOWEGO, PROSIMY O KONTAKT Z NASZĄ KANCELARIĄ: TEL. 416 5152022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
www.emigracjakanada.net

Strona 1 z 19