Goniec

Register Login

Prawo imigracyjne

Prawo imigracyjne

czwartek, 13 grudzień 2018 14:45

KONKUBINAT i SPONSOROWANIE RODZINNE

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Chciałabym powrócić do tematu sponsorstwa w związkach konkubinatu. Zauważyłam, że nadal jest duże niedoinformowanie na ten temat. Mylone są także niektóre przepisy, o których słyszę na konsultacjach. A zatem wyjaśniam, że także bez ślubu można zasponsorować partnera lub partnerkę w relacji konkubinatu. W dodatku, osoba sponsorująca lub sponsorowana nie musi być rozwiedziona, wystarczy udokumentować zakończenie poprzedniej relacji. Ponieważ wiele osób czeka na rozwód, myśląc, że jest on potrzebny, by złożyć podanie sponsorskie, warto wiedzieć, że nie jest konieczne dostarczenie urzędowi imigracyjnemu aktu rozwodowego. Kanadyjskie prawo zezwala bowiem, by nie tylko małżeństwa, ale także osoby w relacji konkubinatu składały wnioski sponsorskie czy ubiegały się o kanadyjski pobyt stały i łączenie rodzin. Nie każdy jednak związek możemy nazwać konkubinatem, i tu zdarza się wiele błędów ze strony wnioskodawcy. Nieprawidłowe opisanie i udokumentowanie podania w rezultacie może zakończyć się decyzją negatywną.

        Zanim złożycie podanie imigracyjne, chcąc zasponsorować swojego partnera, zalecam, by sprawdzić, czy kryteria programu są spełnione. Należy pamiętać, że by móc zasponsorować konkubenta lub konkubinę na stały pobyt, wnioskodawcy muszą udokumentować co najmniej roczny związek.

        Para musi przedstawić dokumentację przekonującą urząd o istnieniu relacji konkubinatu, przykładowo.

- dokumentacją wspólnego zamieszkania

- wspólne konto bankowe,

- wspólne polisy ubezpieczeniowe,

- wspólne rozlicznie podatkowe itp

        Dodatkowo urząd wymaga, by przedstawić specjalną, potwierdzoną notarialnie deklarację. Moje biuro może przygotować i notaryzować naszym klientom  deklarację bezpłatnie .

        Nieprzekonanie urzędu o legalności i spełnieniu definicji prawnej związku konkubinatu może być przyczyną odrzucenia wniosku imigracyjnego, dlatego jest to bardzo istotne. Proszę pamiętać że para narzeczeńska niekoniecznie spełni wymogi definicji prawnej konkubinatu.

        W przypadku małżeństwa, prawo nie wymaga by udokumentować rok wspólnego pożycia, o sponsorowanie małżonka można ubiegać się w momencie otrzymania aktu małżeńskiego (Marriage Certificate). Uwaga, nie jest już wystarczające, by wysłać kanadyjski rekord małżeński (Record of Marriage). 

        Przypominam również, że nie ma już wymogu, by pozostawać w związku przez dwa lata po otrzymaniu rezydencji. I nie jest wymagane, by być w konkubinacie dwa lata, po to, by zakwalifikować się na program łączenia rodzin. Właśnie te przepisy są często mylone. Wystarczy okres 12 miesięcy wspólnego pożycia, by spełnić podstawowe kryteria programu.

Izabela Embalo

licencjonowany doradcą imigracyjny

tel. 416-5152022

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.emigracjakanada.net

Osoby zainteresowane imigracją, proszę o kontakt.

Z dużym sukcesem pomogliśmy setkom polskich imigrantów osiedlić się na stałe w Kanadzie.

czwartek, 06 grudzień 2018 10:42

Kiedy muszę opuścić Kanadę?

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VCzy nakaz deportacyjnej jest ostateczną decyzją i czy należy opuścić Kanadę zaraz po trzymaniu deportacji? Czy można zrobić coś prawnie w sytuacji otrzymania nakazu opuszczenia Kanady? 

        Istnieją różne nakazy deportacyjne, dobrowolne i przymusowe. Niektóre zakazują, by powrócić do Kanady przez rok, lub 2 lata, niektóre też, najsurowsze, zakazują powrotu do Kanady dożywotnio. Nakaz dożywotni można jednak prawnie anulować występując z podaniem o zezwolenie na powrót, jeśli są ku temu wystarczające powody. Istnieją różne opcje prawne, by walczyć o pozostanie osoby w Kanadzie i to nawet w przypadku wydania przez urząd decyzji deportacyjnej. Wiele osób, które podejmują się zatrudnienia bez autoryzacji, lub które mieszkają w Kanadzie bez ważnego statusu, lub także osoby spodziewające się decyzji negatywnej obawiają się nakazu deportacyjnego. Słowo deportacja kojarzy się niektórym z przymusowym wylotem, ale w praktyce imigracyjnej decyzja urzędnika nie jest ostateczna. 

        Nakaz dobrowolny opuszczenie Kanady, choć może wyglądać dość groźnie na piśmie, nie ma aż tak poważnych konsekwencji prawnych, i często nie jest nawet w egzekwowany przez urząd kanadyjski. 

        Zacznijmy od tego że proces deportacyjny może być niekiedy długotrwały. Jeśli osoba nie jest aresztowana lub jeśli ktoś nie zaraportuje osoby łamiącej prawo imigracyjne, urząd wysyła list z prośbą o stawienie się na rozmowę. Na rozmowie urzędnik czyta specjalny raport, informując, iż nie ma się prawa pozostania w Kanadzie ze względu na złamanie prawa imigracyjnego, brak statusu itp. Warto także odróżnić urzędy i instytucje, zajmując się imigracyjny prawem porządkowym. 

        Urząd imigracyjny może wezwać na rozmowę, ale urząd imigracyjny nie deportuje imigrantów. Urzędem, Tury posiada prawną moc egzekwowania nakazu deportacyjnych jest Canadian Border Services Agency (CBSA), czyli straż graniczna – urzędnicy jakich spotykamy na granicy. 

        W sytuacji otrzymania wezwania do urzędu powinniście się państwo skontaktować ze specjalistą, aby zobaczyć czego dotyczy takie wyzwanie czy są szanse odroczenia lub nawet odwołania się od tej decyzji. 

        Co zatem zrobić w sytuacji otrzymania nakazu opuszczenia Kanady? Możliwość opóźnienia deportacji oraz odwołania się w kanadyjskim sądzie zależą od indywidualnej sytuacji imigranta. Przykładowo, jeśli osoba złożyła wcześniej podanie o łączenie rodzin z terenu Kanady i udokumentuje, że sprawa jest już w toku, istnieje szansa na odroczenie. 

        Podobnie osoby, które ubiegają się o pobyt stały humanitarnie, istnieje możliwość poproszenia o opóźnienie deportacji otrzymania zezwolenia na dokończenie sprawy pobytowej. Jeśli pierwszy etap podania imigracyjnego zakończy się pozytywnym zatwierdzeniem tak zwanych powodów humanitarnych, wówczas deportacja jest wstrzymana, natomiast otrzymanie pobytu stałego jakby automatycznie anuluje nakaz deportacyjny. Wyjątkiem mogą być na przykład niektóre osoby posiadające rekord kryminalny. W swej praktyce spotkałam się także z sytuacją, w której sam urzędnik CBSA odraczał deportację bez żadnej specjalnej prośby i tylko na podstawie złożonego i czekającego na finalną decyzję podania pobytowego – na przykład sprawa małżeńska lub humanitarna. 

        Podania imigracyjne złożone poza Kanadą nie są powodem opóźnienia, czy odwołanie deportacyjnego, chyba że osoba otrzyma już pozytywną, ostateczną decyzję. Oczywiście, nie zawsze urząd CBSA lub sąd apelacyjny przychyla się do prośby o oddalenie deportacji, warto jednak wiedzieć jakie są opcje i prawa imigranta. Wiele bowiem decyzji deportacyjnych jest oddalanych, zatrzymanych lub nawet anulowanych. 

Izabela Embalo

licencjonowany doradca

        Osoby zainteresowane imigracją prosimy o kontakt: 416-5152022, 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.emigracjakanada.net

czwartek, 29 listopad 2018 16:03

Urzędnik decyduje

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VW imigracyjnym prawie Kanady urzędnik wydający decyzję ma określone uprawnienia, są one albo bardzo ograniczone, albo bardzo swobodne – urzędnik ma prawo wydać decyzję pozytywną, lub negatywną zależności od swojego uznania. 

        Przykładowo, w programie punktowym oficer imigracyjny ma bardzo zawężoną rolę decydowania, dlatego że jeśli osoba spełni kryteria prawne, a zatem zna angielski na odpowiednim poziomie, posiada określone doświadczenie w zawodzie wykwalifikowanym, i otrzyma wymaganą ilość punktów, nie ma rekordu kryminalnego i stan zdrowia jest dobry, to praktycznie urzędnik musi wydać decyzję pozytywną. 

        W sprawach łączenia rodzin, na przykład sponsorowanie dzieci czy rodziców, także prawa decydowania są ograniczone, bo jeśli sponsor spełnia wymogi prawne, na przykład finansowe, i nie ma powodu określonego wyraźnie kodeksem prawa, urzędnik także musi wydać decyzję pozytywną. 

        Jednak już w sprawach małżeńskich oficer imigracyjny musi ocenić, czy uważa relacje za prawdziwą i czy osoba sponsorowana nie jest w związku jedynie po to, aby uzyskać stały pobyt. Oczywiście, jeśli dokumentacja jest przekonywająca, lub jeśli, na przykład, para posiada dzieci, sponsor spełnia warunki sponsorowania i osoba ubiegająca się o pobyt nie ma rekordu kryminalnego lub przeciwwskazań zdrowotnych, urzędnik nie ma powodu, by wydać decyzję negatywną. 

        Najtrudniejsze jednak w poprowadzeniu są sprawy humanitarne, ponieważ tu oficer imigracyjny ma bardzo dużą swobodę wydania decyzji. Dlaczego tak jest? Dlatego, że najczęściej sprawy humanitarne to sprawy  (nie mylić z azylem politycznym, gdyż są to inne sprawy imigracyjne), w których wnioskodawca lub wnioskodawcy, w jakiś sposób popełnili wykroczenie prawa imigracyjnego, lub nie spełniają kryteriów. Na przykład, sponsor nie spełnia wymogów sponsorskich, a chce połączyć się z żoną lub dzieckiem w Kanadzie. Wówczas pobyt może być przyznany jedynie w oparciu o powody humanitarne. Inny przykład to imigranci mieszkający w Kanadzie bez pobytu, a na przykład posiadający czy wychowujący w Kanadzie dziecko. To jest podstawą złożenia wniosku, niekiedy jedyna istniejąca możliwość uzyskania pobytu stałego, ale należy pamiętać, że urzędnik imigracyjny, choć zobligowany prawem, by wziąć pod uwagę dobro dziecka w tej sytuacji, podejmuje ostateczną decyzję. Urzędnik musi być przekonany, że istnieją wystarczające powody, by wydać decyzję pozytywną i także, w wielu sprawach, że wnioskodawcy nie obciążą systemu podatkowego, wprost przeciwnie będą produktywnymi rezydentami. 

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

Osoby zainteresowane poradą prawną, przedłużeniem lub wznowieniem pobytu czasowego, otrzymaniem kanadyjskiej wizy lub stałej rezydencji prosimy o kontakt. Pomagamy także w sytuacji otrzymania decyzji negatywnej, deportacyjnej oraz w innych sprawach związanych z emigracja.

Tel. 416-5152022  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapewniamy dyskrecję. 20 lat doświadczenia.

Ostatnio zmieniany czwartek, 29 listopad 2018 16:09
piątek, 23 listopad 2018 12:25

Obywatelstwo po urodzeniu

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VTemat „prawa “ziemi znów jest popularny. Prezydent Trump jest przeciwny temu, aby urodzone dzieci w USA otrzymywały z tego tytułu amerykańskie obywatelstwo. Kanadyjscy konserwatyści także od czasu do czasu na ten temat dyskutują. Kanada jest jednym z nielicznych krajów, które nadają obywatelstwo dzieciom, i bez względu na ich imigracyjny status. W dodatku, posiadanie dziecka w Kanadzie stwarza duże możliwości uzyskania pobytu stałego. Dlatego, iż kanadyjskie prawo imigracyjne kieruje się dobrem dziecka.

        Niewiele piszemy o najmłodszych imigrantach, czyli dzieciach imigrujących z rodziną do Kanady. Oprócz przepisów dotyczących praw dzieci, ważne jest by poruszyć inne kwestie najmłodszych imigrantów, gdyż posiadają one dość mocne prawa, także w zakresie imigracji.

        Osobiście uważam, że w Kanadzie tak szybko nie zmieni się “prawo ziemi”, a zatem przywilej uzyskiwania kanadyjskiego obywatelstwa jedynie na podstawie urodzenia się w Kanadzie. Pomimo wielu dyskusji, jest tu jakby utrwalona tradycja. Ponadto Kanada potrzebuje dzieci, mały przyrost naturalny powoduje, że dzieci są w Kanadzie ważne. Prawo imigracyjne promuje nawet młodych ludzi (system punktowy), by w Kanadzie założyli rodziny, by wzrósł przyrost naturalny. 

        Jak działa w praktyce prawo ziemi? Przykładowo, kanadyjskie małżeństwo jest obecnie już bez ważnej wizy w Kanadzie. Rodzi im się tutaj dziecko.  Obecnie, każde dziecko urodzone na kanadyjskiej ziemi jest kanadyjskim obywatelem. Istnieje możliwość, że prezydent Trump odbierze ten przywilej w USA. Choć warto też zapytać, co jeśli inny kraj nie przyzna dziecku obywatelstwa rodziców, przepisy różnią się między państwami. Czy dziecko będzie “bezpaństwowcem”? Co się stanie w momencie nakazu opuszczenia Kanady? Jakim dokumentem może się posłużyć urodzone w Kanadzie dziecko bez statusu?  

        Moje prywatne pytanie, dlaczego dziecko ma być pozbawione podstawowych praw, tylko dlatego, że rodzice nie mogli uregulować swojego statusu imigracyjnego. Problemem będzie uzyskanie opieki zdrowotnej czy prawa uczęszczania do szkoły. Czy jest to nowa polityka rządu, by utrudnić i tak już trudne życie nieudokumentowanych imigrantów?

        To przypadek skrajny, ale nie należy on do rzadkości. Setki dzieci rodzą się w Kanadzie w rodzinach nieudokumentowanych imigrantów.

         Innym przypadkiem jest para posiadająca jedynie status stałego rezydenta. Dziecko urodzone w Kanadzie nie będzie także  kanadyjskim obywatelem dopóki rodzice nie otrzymają obywatelstwa. Muszę przyznać, ze zmiana ta byłaby bardzo drastyczna. 

        Obecnie Kanada i USA są krajami, które przyznają obywatelstwo według “prawa ziemi”. Anglia, Australia, Nowa Zelandia i wiele innych krajów nie przyznaje obywatelstwa dziecku urodzonemu w tych krajach i w sytuacji, kiedy żaden z rodziców nie posiada obywatelstwa danego kraju.

        Kanada zawsze była państwem, gdzie prawa dziecka były traktowane priorytetowo, dlatego dyskusja na temat zabrania dzieciom tu urodzonym “prawa ziemi” jest naprawdę bardzo kontrowersyjna. Miejmy nadzieję, że rząd nigdy nie odbierze “prawa ziemi” w Kanadzie.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

        Osoby zainteresowane poradą prawną, przedłużeniem lub wznowieniem pobytu czasowego, otrzymaniem kanadyjskiej wizy lub stałej rezydencji prosimy o kontakt. Pomagamy także w sytuacji otrzymania decyzji negatywnej, deportacyjnej oraz w innych sprawach związanych z emigracja.

Tel. 416-5152022  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapewniamy dyskrecję. 20 lat doświadczenia.

piątek, 16 listopad 2018 08:21

Dłuższy pobyt

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VMoże się zdarzyć, że osoba przebywająca w Kanadzie turystycznie chce dłużej pozostać. Prawo imigracyjne zezwala, by ubiegać się o przedłużenie statusu czasowej rezydencji. Prośbę, o zezwolenie na dłuższe pozostanie w Kanadzie można złożyć na terenie Kanady. Podobnie, jeśli kończy się wiza pracy lub studencka, i nie ma możliwości na przedłużenie autoryzacji studio czy pracy, istnieje szansa pozostania dłużej i jako tak zwany turysta (visitor). 

Ostatnio zmieniany piątek, 23 listopad 2018 00:08
czwartek, 08 listopad 2018 18:15

Imigracyjne przesłuchanie

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VTurysta, starający się o wjazd do Kanady lub kandydat, ubiegający się o pobyt stały może zostać wezwany na tak zwaną rozmowę kwalifikacyjną (interview). Rozmowy mają na celu ustalenie faktów sprawy, niekiedy są zorganizowane po to, by wyjaśnić niektóre kwestie lub by sprawdzić wiarygodność osoby. Niekiedy to zwykła urzędowa formalność, na przykład w momencie nadawania pobytu stałego.

        Na kanadyjskiej granicy przesłuchanie kończy się na zadaniu kilku pytań, choć “pechowcy” mogą być przetrzymywani i przesłuchiwani godzinami. 

        W sprawach pobytowych dla wielu oficerów imigracyjnych wysłana dokumentacja jest wystarczająca, by podjąć finalną decyzję bez wzywania imigranta na rozmowę, jednak dla niektórych spotkanie osobiste z kandydatem i niekiedy z jego sponsorem jest konieczne. Urząd ma obowiązek sprawdzić informacje przed wydaniem decyzji i należy rozumieć, że oficerowie imigracyjni muszą wykonać zakres swoich obowiązków, a zatem są sytuacje, kiedy chcą osobiście spotkać się z wnioskodawcami. 

        Kandydatów może losowo wybrać komputer i dlatego zdarza się, że nawet bardzo dobrze udokumentowana sprawa kończy się krótkim, formalnym spotkaniem z urzędnikiem. Donosy “życzliwych” także mogą być przyczyną, że osoba zostaje przepytana, dokładnie sprawdzona. I nie należy to do rzadkości.

        O co może się pytać oficer imigracyjny, rozpatrujący podania łączenia rodzin? Pytania mogą być najróżniejsze, jednak z mojego doświadczenia, dotyczą one historii poznania się i relacji sponsora oraz osoby sponsorowanej, także historii imigracyjnej osoby ubiegającej się o stałą rezydencję. Przykładowo, osoba, która pozostała w Kanadzie bez ważnej wizy, może być pytana o powody pobytu bez autoryzacji i czy w tym czasie podejmowała się zatrudnienia, i jeśli nie, z czego się utrzymywała. 

        Statystycznie, więcej rozmów kwalifikacyjnych przeprowadza się poza Kanadą. Ważne jest też, by pamiętać, iż urząd może  wymagać dodatkowych dokumentów, które są dowodem prawdziwości związku. Często, osoba ubiegająca się o pobyt proszona jest o dostarczenie oryginałów złożonej wcześniej dokumentacji, np. akt małżeński, akt rozwodowy. Ja osobiście uwierzytelniam dokumenty przed wysyłką, dlatego rzadko moi klienci proszeni są o dosłanie lub dostarczenie osobiste niektórych dokumentów przed wydaniem pobytu stałego. 

        Poświadczone notarialnie kopie zastępują często oryginał, choć w przypadku zaświadczeń o niekaralności radzę wysłać do urzędu oryginał, zostawiając sobie kopię dokumentu na wszelki wypadek.

        Osoby, które nie dostarczyły niekaralności z terenu Kanady, a zamieszkiwały w Kanadzie ponad 6 miesięcy po ukończeniu 18 roku życia powinny uzyskać certyfikat przed wylotem. Kanadyjski certyfikat o niekaralności wydawany jest na podstawie odcisków palców, ale w Polsce trudne jest takowe uzyskać. Czasami dzwonią do mnie osoby właśnie z takim problemem, opuściły Kanadę i nikt im nie doradził, by pomyśleć o niekaralności przed wylotem. Urząd imigracyjny domaga się dostarczenia świadectwa niekaralności z Kanady. 

        Imigracyjnych przesłuchań nie należy się bać, wiele osób bardzo się stresuje, wiedząc, że urzędnik będzie przeprowadzał dokładniejsze śledztwo w sprawie oraz przesłuchanie. Do takich rozmów urzędowych należy się jedynie dobrze przygotować. 

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

Kanada

tel. 416-5152022

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   www.emigracjakanada.net

czwartek, 01 listopad 2018 17:39

Program IEC 2019 - WIZY PRACY

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VNiebawem powinny się rozpocząć rejestracje polskich obywateli (i nie tylko) na program International Experience Canada. Program ten od kilku lat pozwala Polakom na przybycie do Kanady z roczną autoryzacją pracy, uczestnicy programu mają możliwości legalnego zatrudnienia, zdobycia kanadyjskiego doświadczenia, a także nauki języka angielskiego czy francuskiego. 

        Program opiera się na losowaniu miejsc, i dlatego, że zazwyczaj jest więcej chętnych aniżeli miejsc. Najpopularniejszą wśród naszych rodaków jest kategoria pracy wakacyjnej, i aby uczestniczyć w niej, nie potrzebna jest oferta pracy. Druga kategoria to opcja z oferta pracy w Kanadzie, tu łatwiej wylosować miejsce gdyż z statystyki z poprzednich lat pokazują, że więcej jest początkowo miejsc aniżeli kandydatów. Nie każdy bowiem ma możliwość zdobyć potrzebna ofertę pracy w Kanadzie.

        Osoby, które chcą uczestniczyć w programie muszą posiadać ważny paszport i przynajmniej na okres ważnej wizy. A zatem jeśli komuś kończy się paszport za pół roku, powinien już teraz wyrobić nowy. Od kandydatów wymaga się także świadectwa niekaralności z każdego kraju w jakim osoba zamieszkiwała przez 6 miesięcy i dłużej. To ważne, nieposiadanie dokumentów niekaralności może być przyczyna odmownej decyzji. Ponieważ we wniosku o wizę pracy należy podać dokładne informację o swoim zamieszkaniu i zatrudnieniu, urząd na podstawie tych informacji, a także wymaganego CV, urząd wie o jakie dodatkowe dokumenty poprosić. Ja zalecam złożenie wszystkich dokumentów od razu i dlatego, żeby uniknąć urzędowej konkluzji, że wniosek jest niekompletny i aby uzyskać decyzję jak najszybciej. Osoby, które chcą pracować w niektórych sektorach, np. w domach opieki nad osobami starszymi, z dziećmi  muszą poddać się także badaniom medycznym. W innych rodzajach zatrudnienia nie wymaga się zrobienia badań lekarskich od polskich obywateli.

        Polacy, posiadający obywatelstwo innych krajów powinni się zorientować, czy nie lepiej uczestniczyć w programie na podstawie innego obywatelstwa, może to być korzystne - np. więcej miejsc dla kandydatów w ciągu roku lub dwuletnia wiza. Niektóre kraje otrzymują wizy pracy w programie IEC na dłuższy okres czasu, np. Irlandczycy. Polskim obywatelom przysługuje wiza na 12 miesięcy.

        Wiza pracy programu IEC często kreuje szansę pozostania w Kanadzie na stałe poprzez Express Entry lub nominację prowincji. Dlatego warto zainteresować się możliwością otrzymania autoryzacji pracy na rok w programie International Experience Canada. Uwaga, osoby, które wcześniej nie wylosowały miejsca mogą uczestniczyć w losowaniach ponownie. 

Izabela Embalo

licencjonowany specjalista prawa imigracyjnego

416-5152022 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.emigracjakanada.net

piątek, 26 październik 2018 16:20

Od kontraktu do rezydencji

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VEmigracja poprzez kontrakt pracy w Kanadzie jest nadal bardzo popularna wśród polskich imigrantów. Otrzymanie wizy pracy w Kanadzie jest niezmiernie pomocne w procesie otrzymania kanadyjskiego pobytu stałego w klasie tak zwanych emigrantów ekonomicznych. Istnieją możliwości wyemigrowania także w tak zwanej klasie rodzinnej czy azylanckiej, ale ponieważ klasa ekonomiczna jest bardzo powszechnym i nadal dostepnym programem, chciałabym ponownie napisać o tych możliwościach.

        Otrzymanie wizy pracy  stwarza szansę  osiedlenia się w Kanadzie np. w programie:

        - Canadian Experience Class

        - Federal Skilled Worker

        oraz w licznych programach prowincyjnych, Ontario posiada swój program imigracyjny dla kwalifikujących się kandydatów.

        Każdy z tych imigracyjnych programów posiada określone wymogi prawne i warto zapoznać się z najnowszymi przepisami, zanim podejmiemy decycje ubiegania się o pobyt. 

Przepisy imigracyjne zmieniają się nieustannie. 

        Należy pamiętać, że kontrakt pracy (LMIA) daje kandydatowi aż 50 punktów, natomiast nominacja prowincji aż 600. W systemie Express Entry wymagane jest obecnie uzyskanie około 440 punktów, by uzyskać pobyt stały, choć ten wymóg punktowy także się zmienia. Kandydat może zatem sam wystąpić o pobyt, jeśli uzyska odpowiednią ilość punktów, i spełni inne minimalne wymogi, takie jak odpowiednią znajomość angielskiego. Inna opcja to skorzystanie że sponsorstwa pracodawcy, można też połączyć system punktowy i nominację. 

        System Express Entry jest najszybszy, możemy uzyskać pobyt w około 6 miesięcy. Nominacja w Ontario to proces około dwuletni, dlatego jeśli można skorzystać z programu punktowego, jest to moim zdaniem bardzo korzystne, warto wspomnieć, ze prawo imigracyjne niekiedy jest retroakcyjne.

        Przypominam także, że jedną z łatwiejszych i szybszych możliwości uzyskania wizy pracy jest program International Experience Canada. Osoby do 35 roku mogą korzytac z tego programu. Zapisy na wizy pracy  dla obywateli polskich mogą być otwarte już w listopadzie. Pierwsze losowania mogą mieć miejsce już w styczniu 2019. 

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigacyjny

OSOBY ZAINTERESOWANE KONSULTACJA LUB USŁUGA  IMIGRACYJNĄ PROSIMY O KONTAKT Z NASZYM BIUREM: 416-5152022

www.emigracjakanada.net

piątek, 19 październik 2018 08:36

WIZA STUDENCKA W KANADZIE

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VWiza studencka nadal popularna, także wśród polskich obywateli.

        Osoby zainteresowane studiowaniem w Kanadzie, jeśli chcą studiować powyżej 6 miesięcy (kurs językowy, krótki kurs z innym zakresie) powinny starać się o wizę studencką do Kanady. Często pytacie mnie , czy Kanada ogranicza wiekowo możliwości studiowania? Nie, nie ma przepisu, który stanowi o tym, że tylko osoby w określonym wieku mogą skorzystać z możliwości edukacji w Kanadzie. A zatem nie tylko młodzi, także osoby w starszym wieku mają prawo starać się o wizę studencką. W swojej praktyce pomagałam osobom w wieku bardzo młodym, ale również osobom w wieku średnim przybywającym do Kanady na studia. 

Co zrobić, aby uzyskać wizę studencką?

        Należy zacząć od załatwienia formalności przyjęcia na studia w Kanadzie . Ważne, aby pamiętać, że nie wszystkie placówki edukacyjne są na liście akceptowanych przez urząd imigracyjny szkół i uczelni. A zatem ważny jest wybór szkoły w Kanadzie. Po załatwieniu formalności z uczelnią, można przygotować wniosek studencki. Ważne jest, by wykazać odpowiednie fundusze na szkołę, ewentualnie posiadać sponsorów, którzy pomogą w opłaceniu kosztów nauki i utrzymania się. A zatem, jeśli posiadamy rodzinę w Kanadzie, krewni mogą zobowiązać się do zapewnienia bezpłatnego zakwaterowania i na przykład wyżywienia. Sponsorami mogą być także krewni poza Kanadą. Fundusze muszą być także udokumentowane przynajmniej przez kilka miesięcy, urząd prosi o wyciągi z konta bankowego wstecz.

        Podanie studenckie należy przygotować starannie, ponieważ urzędnik nie musi wydać decyzji pozytywnej, posiada duża swobodę decydowania. Urzędnik, oprócz środków finansowych, sprawdza często, czy osoba ma prawdziwe intencje studiowania, czy powróci po zakończeniu wizy do kraju pochodzenia ( choć prawnie nie ma takiej konieczności).

        Jeśli student przybywa z dzieckiem lub dziećmi, mają one prawo uczęszczać do kanadyjskiej szkoły i nawet nie posiadając wizy studenckiej ( wystarczy wiza studencka rodzica lub pracowniczą jednego z rodziców). Nie we wszystkich szkołach w Kanadzie znają ta zasady prawne, więc zawsze warto rozważyć opcje ubiegania się także o wizy studenckie dla dzieci. Mąż czy konkubent towarzyszący ma także prawo to uzyskania wizy pracy otwartej. Oczywiście muszą być spełnione kryteria prawne programu. W przypadku konkubinatu, para musi udokumentować, że jest w związku konkubinackim minimum rok czasu. Wymagane mogą być dokumenty takie jak potwierdzenie wspólnego adresu, konta bankowego i inne. 

        Wiza studencka jest także jedną z możliwości późniejszego uzyskania pobyt stałego. Większość studentów po zakończeniu studiów ma pawo do uzyskania wizy pracowniczej dla absolwentów. 

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

www.emigracjakanada.net

tel. 416 5152022

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

piątek, 12 październik 2018 08:47

DECYZJA NEGATYWNA NIE MUSI BYĆ OSTATECZNA

Napisał

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Jakie mogą być przyczyny otrzymania odmowy pobytu stałego? Także wizy pracy, studenckiej, czy pobytu czasowego? Przyczyn może być wiele, niektóre z nich to: 

-posiadanie rekordu kryminalnego 

-członek rodziny posiada rekord kryminalny (dzieci, konkubenci, współmałżonkowie)

-zły stan zdrowia

-zły stan zdrowia osoby z rodziny (dzieci, konkubenci, współmałżonkowie)

-nieprawdziwe zeznania, np. osoba nie podała prawdziwych informacji we wniosku imigracyjnym lub wizowym lub podczas przesłuchania przez urzędnika imigracyjnego lub granicznego

-podejrzenie, że osoba złamie prawo lub fakt że już złamała prawo imigracyjne w Kanadzie

-negatywna ocena kandydata i jego sytuacji ( np. wizy pracy, wizy studenckie, podania humanitarne

-błąd urzędnika

-nieprzychylność urzędnika w sprawach, gdzie posiada on duża swobodę decydowania

        Niektóre powody można prawnie zneutralizować albo specjalną procedurą imigracyjną albo specjalnym wnioskiem. Warto przedyskutować swoją sprawę z osoba, którą zajmuje się profesjonalnie prawem imigracyjnym, a nawet z profesjonalistą, który zajmuje się apelacjami decyzji odmownych. Często zalecam zwyczajnie powtórzenie podania imigracyjnego.

        Przykład, imigrant posiada rekord kryminalny w Polsce. Minęło już 5 lat, można zatem wystąpić z podaniem o kryminalna rehabilitację. Jeśli uzyska się pozytywną decyzję, sytuacja zmienia się o tyle, że rekord ten nie jest już żadna przeszkodą, jest jakby wybaczony i nie będzie brany pod uwagę w przyszłych procedurach imigracyjnych przez urzędnika imigracyjnego.

        Natomiast  w sytuacji, kiedy nie minęło  jeszcze 5 lat od daty zakończenia kary, imigrant musi wystąpić z podaniem o specjalne zezwolenie na zamieszkanie w Kanadzie, jednak szansę przyznania takiego zezwolenia zależą w dużej mierze od powodów wjazdu czy pozostania na terenie Kanady.

        Inny przykład, osoba składająca wniosek o pobyt stały na podstawie specjalnych okoliczności - prawo humanitarne ( nie mylić z azylem, gdyż jest to zupełnie inny program) ma pełne prawo poddać apelacji negatywną decyzję urzędnika w sądzie (federalnym i najwyższym). Istnieje też szansa odwrócenia niesprawiedliwej czy błędnej decyzji poprzez napisanie listu, z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy do kierownika biura imigracyjnego, oczywiście muszą być podstawy prawne. Jednak ta metoda działa na korzyść wnioskodawcy dość rzadko. Artykuł ten ma na celu przybliżenie Państwu sytuacji, jakie niekiedy wydają się nierozwiązywalne lub zbyt skomplikowane. A jednak prawo uwzględnia takie okoliczności i zezwala na złożenie odpowiednich podań czy wydanie specjalnych dokumentów, które pozwalają wybrnąć z imigracyjnego kłopotu. Należy jednak znać najnowsze przepisy i obowiązujące procedury. Proszę pamiętać, że decyzja urzędnika imigracyjnego nie zawsze jest ostateczną. Wiele decyzji jest niesłusznych, a nawet błędnych i dlatego szans istnieją i nawet wtedy, kiedy otrzymamy decyzję odmowną w sprawie. Niekiedy też zaleca się złożenie wniosku o uwzględnienie powodów humanitarnych, i jeśli jakiś przepis nie jest spełniony. W programie humanitarnym ( specjalne okoliczności ludzkie) urzędnik może wydać decyzję pozytywną i nawet jeśli nie wszystkie prawne kryteria są spełnione. 

Izabela Embalo
licencjonowany doradca tel/text: 416-515-2022

www.emigracjakanada.net

Strona 1 z 42