Goniec

Switch to desktop Register Login

Prawo imigracyjne

Prawo imigracyjne

Kiedy szereg lat temu odwiedziłem jednego z szefów torontońskiej policji, wysunął on szufladę z teczkami, mówiąc, że to są wszystko sprawy masowej kradzieży samochodów przez gangi imigrantów pochodzących z Europy Wschodniej. Tak określał wszystkie kraje położone od Odry na wschód. Po latach dane mi było rozmawiać z jednym z liderów tego procederu.

Trafił on do aresztu imigracyjnego pod rosyjsko-żydowskim nazwiskiem i imieniem Jura. Władze imigracyjne znały go pod tymi danymi i już miała nastąpić decyzja o zwolnieniu go za kaucją, kiedy padło pytanie o jego datę urodzenia. Podał jakąś, ale nie zgadzała się ona z tą, która widniała w przedstawionym władzom imigracyjnym paszporcie. Widniała w nim fotografia Jury, były dane, że urodził się we Lwowie na Ukrainie. Ale to nie był paszport Jury. Kupił go na czarnym rynku w Toronto. Ale nie zapamiętał daty urodzenia widniejącej w tym paszporcie. Bo Jura to nie był wcale Jura, ale Wołodia.

czwartek, 19 listopad 2015 23:49

Gdzie jest szybciej?

Napisane przez

Izabela EmbaloPytają Państwo, jak najszybciej załatwić pobyt stały po zawarciu związku małżeńskiego? Z mojego doświadczenia wynika, że poza Kanadą, i co może być dla was najważniejsze, procesowanie wniosku w kanadyjskiej ambasadzie w Warszawie nie świadczy o tym, że taka osoba musi przebywać fizycznie w Polsce. Nie zawsze trzeba się rozstać. Moich kilku ostatnich klientów otrzymało pobyt stały w sześć miesięcy, co było bardzo korzystne dla młodych małżeństw, które mogą już planować dalszy etap rodzinnego życia, kwestie załatwiania pobytu stałego mają już na szczęście za sobą.

Na terenie Kanady wnioski imigracyjne są dość długo rozpatrywane, w zależności od miejsca zamieszkania procedury mogą się przeciągać do dwóch lat i dłużej.

Sponsorowane osoby, które były w Kanadzie legalnie, mają także prawo ubiegać się o wizę pracy, co ułatwia pobyt w Kanadzie w trakcie oczekiwania na stałą rezydencję. Otrzymanie wizy pracowniczej ułatwia również otrzymanie ubezpieczenia medycznego rządowego i jest to bardzo pomocne, a nawet niezbędne w przypadku rodzin spodziewających się lub planujących posiadanie dziecka. Nie trzeba wówczas płacić za poród, zostanie on pokryty w Ontario przez OHIP, o ile taka osoba zamieszkuje w Ontario dziewięć dni i więcej.

Czy zalecam każdemu, by starał się o pobyt stały poza Kanadą? Niestety nie. Każda prawna sytuacja powinna zostać oceniona indywidualnie. Istnieją bowiem sprawy, które lepiej z różnych powodów prowadzić na terenie Kanady. Warto skonsultować się z imigracyjnym specjalistą przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Należy także pamiętać, że jeśli ktoś ubiega się o stałą rezydencję poza Kanadą, a przebywa na terenie Kanady, istnieje szansa wezwania na osobiste przesłuchanie, choć dzieje się to dość rzadko.

W większości przypadków kanadyjski urząd w Warszawie, po zakończeniu sprawy, przesyła dokumenty pobytowe kurierem do Kanady. A zatem w praktyce pobyt stały można uzyskać o wiele szybciej, składając wniosek poza Kanadą, pomimo że taka osoba przebywa na terenie kraju turystycznie. W przypadku wniosku poza Kanadą, nie można starać się (z tytułu złożenia sprawy sponsorskiej) o wizę pracy.

Te same procedury odnoszą się do związków konkubenckich. Przypominam, że po upływie 12 miesięcy wspólnego pożycia można ubiegać się o sponsorstwo pobytowe bez zawarcia związku małżeńskiego.

Izabela Embalo
licencjonowany
doradca imigracyjny
OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ PROSIMY O KONTAKT: tel./text: 416-5152022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Pomagamy w uzyskaniu pobytu stałego, wizy pracy, wizy studenckiej, pobytu czasowego itp.
8 lat doświadczenia. Pomogliśmy setkom polskich obywateli osiedlić się na stałe w Kanadzie.
www.emigracjakanada.net
Nowa lokalizacja biura w Mississaudze.

Osoby przylatujące do Kanady jako turyści często szybko zmieniają swój pierwotny zamiar i pozostają tutaj tak długo, jak się da. Najczęściej podejmują nielegalnie pracę. Czasami, kiedy złożą formalne wnioski o pozostanie tutaj na stałe, uzyskują czasowe zezwolenie na pracę, ale najczęściej pracują nadal, mimo upływu ważności zgody na jej wykonywanie w Kanadzie. Żyją w ciągłej niepewności, co będzie dalej. Czasami jakby nie biorą pod uwagę, że może to się nagle skończyć. Często są nieprzygotowani na taką ewentualność i w najmniej oczekiwanych okolicznościach następuje ten moment.

Artur urodził się, uczył i pracował w Gdańsku. Wychowywała go matka, kiedy ojciec zginął przy Stoczni Gdańskiej. W domu było biednie. Jednosypialniowe mieszkanie w starym bloku dopełniało obrazu wegetacji. Po ukończeniu szkoły zawodowej Artur zaczął pracę, co poprawiło trochę byt rodziny, ale już wkrótce został powołany do odbycia obowiązkowej służby wojskowej. Wcześniej trenował zapasy i w wojsku szybko trafił do drużyny sportowej. W wojsku uprawiał wiele dyscyplin sportowych, co ułatwiło mu start w cywilu. Tuż po wojsku bowiem otworzył prywatny klub sportowy. Trafił na dobry moment. Zmiany polityczne pociągały za sobą również zmiany obyczajowe i dbanie o kondycję fizyczną stało się modne. Ale gonitwa za szmalem uzyskała priorytet, doszła do tego konkurencja i wydatki zaczęły przewyższać dochody. Artur zwinął biznes. Był już żonaty i miał małą córeczkę. Musiał zdecydować, co dalej. W kraju nie widział dla siebie i swojej rodziny żadnych szans. Znalazł się w strumieniu uchodźstwa ekonomicznego.

piątek, 13 listopad 2015 14:03

Zmiany systemu imigracyjnego

Napisane przez

Izabela EmbaloPartia Liberalna zapowiedziała wiele korzystnych zmian systemu imigracyjnego Kanady. Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

Nowy rząd pragnie przywrócić dostęp do publicznej opieki zdrowotnej dla uchodźców w Kanadzie. Wstrzymanie benefitów medycznych dla uchodźców spowodowało większe szkody ekonomiczne aniżeli przyznanie ich, dlatego że uchodźcy zgłaszali się w nagłych czy zaawansowanych przypadkach choroby do pobliskich szpitali, gdzie musiano udzielić im pomocy. Koszt leczenia szpitalnego jest najdroższy.

Zostanie przywrócony wiek dziecka zależnego, obecnie można zasponsorować lub włączyć w podanie imigracyjne dziecko tylko do 19. roku życia. Jednak nowy rząd zapowiada, że wiek ten będzie zwiększony do 22. roku życia, tak jak to było poprzednio.

Uważam, że jest to mądra decyzja rządu. Kanada to starzejąca się populacja i promowanie imigracji dzieci i bardzo młodych ludzi w programie łączenia rodzin może być bardzo korzystne dla przyszłej gospodarki kraju. Młodzi ludzie, przybywający z rodziną lub sponsorowani do Kanady, bardzo szybko się integrują z kanadyjskim społeczeństwem. Większość z nich kontynuuje edukację w Kanadzie, zdobywając atrakcyjny zawód, pracę.

Liberałowie zapowiedzieli także, że skróci się czas oczekiwania na pobyt stały, zwłaszcza w systemie łączenia rodzin.

Imigranci, którzy posiadają w Kanadzie rodzeństwo, otrzymają dodatkowa liczbę punktów, starając się o pobyt stały w Kanadzie.

Zwiększy się także liczba przyjmowanych podań ws. sponsorstwa rodzinnego rodziców, do tej pory rząd przyjmował jedynie 5000 podań rocznie. Liczba ta zostanie podwojona.

Rząd zapowiedział także zniesienie dwuletniego wymogu pozostawania w związku małżeńskim lub konkubenckim po otrzymaniu pobytu stałego. Obecnie pobyt stały może zostać odebrany w ciągu dwóch lat od daty przyznania stałej rezydencji i w sytuacji rozpadu związku lub małżeństwa, choć są wyjątki od tej reguły.

I jedna z ważniejszych zapowiedzi, dyskryminacyjne prawo obywatelskie rozróżniające kanadyjskich obywateli na urodzonych i nieurodzonych w Kanadzie ma ulec zmianie.

Miejmy nadzieję, że te korzystne dla nas wszystkich zmiany staną się rzeczywistością w niedalekiej przyszłości. Będziemy Państwa informować na bieżąco.

Izabela Embalo
licencjonowany
doradca imigracyjny
OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ DO KANADY PROSIMY O KONTAKT: Tel. 416-5152022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.emigracjakanada.net

piątek, 06 listopad 2015 14:36

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Losy pewnego Daka

Napisane przez

Trudno powiedzieć, czy był on w prostej linii potomkiem starożytnych Daków, ludu najpierw dzielnie walczącego z Imperium Rzymskim, a później będącego jego sojusznikiem. Wprawdzie ta położona na północno-wschodnich krańcach Imperium prowincja była zasiedlana przez Rzym własnymi kryminalistami, tak jak czynili to Anglicy ze swoimi, wysyłając ich do Australii, to jednak trudno powiedzieć, czy to zaowocowało mieszanką etniczną, która w Europie Środkowej ma stosunkowo dużo problemów.

Już samo jego imię, Teodor, miało znamiona starożytności. Mimo prawie niskiego wzrostu, miał wygląd gladiatora: rozrośnięte bary, mocny kark, ale ciemnoblond długie włosy związane z tyłu w kitkę. Ten około 35-letni mężczyzna miał niezwykle bogaty życiorys, który mógłby stanowić niezły scenariusz filmowy.
Poczęty został pod reżimem komunistycznego dyktatora Ceaucescu, którego właśni pretorianie zastrzelili jak pospolitego bandytę, kiedy Teodor uczęszczał jeszcze do szkoły średniej. Ale w końcówce tej epoki zaczęły po niezbyt dobrych drogach Rumunii jeździć samochody o nazwie Dacia. Nazwa ta miała nawiązywać do starożytności, do wyzwalania poczucia dumy, że ma się tak dobre korzenie.

czwartek, 05 listopad 2015 22:34

Dopisanie małżonków do wniosku imigracyjnego

Napisane przez

Izabela EmbaloNiekiedy zdarza się, że ktoś, przed otrzymaniem pobytu stałego, ale już po złożeniu wniosku o stałą rezydencję, zmienia status cywilny, np. wychodzi za mąż.

W takiej sytuacji należy poinformować urząd kanadyjski o zmianie statusu cywilnego jak najszybciej i przed otrzymaniem rezydencji. Niepoinformowanie urzędu może znacznie skomplikować procedurę prawną lub w rezultacie przyczynić się do otrzymania decyzji odmownej. Zatajenie informacji o wstąpieniu w związek małżeński przed finalizacją sprawy jest także powodem odebrania stałej rezydencji lub nieprzyznania kanadyjskiego obywatelstwa. Podawanie nieprawdziwych informacji lub zatajanie faktów mogących wpłynąć na decyzję administracyjną urzędu imigracyjnego jest poważnym wykroczeniem.

Dopisany współmałżonek, jeśli spełni kryteria prawne, otrzyma pobyt stały wraz z osobą ubiegającą się o pobyt praktycznie w tym samym czasie, co jest szybszym i niekiedy prostszym rozwiązaniem, aniżeli późniejsze sponsorowanie małżeńskie. Dopisany do podania współmałżonek lub partner w relacji konkubinatu musi zostać prawnie przetestowany, ważne jest, by pozytywnie przejść test niekaralności i medyczny. Jeśli współmałżonek, włączony w podanie, posiada np. rekord kryminalny lub jego stan zdrowia nie jest dobry, główny wnioskodawca może stracić pozytywną decyzję pobytową. Warto o tym pamiętać w momencie zawierania związku małżeńskiego, w trakcie załatwiania stałej rezydencji, czy nawet wizy pracowniczej.

Piszę o tym dlatego, że niejednokrotnie spotkałam się z osobami, które w trakcie prowadzenia sprawy bez porozumienia ze swoim reprezentantem zmieniały stan cywilny, co znacząco wpłynęło na czas oczekiwania i rezultat sprawy. W dodatku urząd imigracyjny będzie sprawdzał, czy zawarty związek jest relacją wiarygodną i prawdziwą, a nie "biznesową". Należy przedstawić odpowiedni materiał dowodowy, przekonujący o tym, że współmałżonek/partner zasługuje prawnie na pozytywną decyzję pobytową.

Dopisanie do wniosku imigracyjnego współmałżonka/partnera może skomplikować o tyle sprawę imigracyjną, że niektóre dokumenty czy badania medyczne przedawniają się i należy je powtórzyć.

Osobiście radzę, by przed podjęciem decyzji wstąpienia w związek małżeński i przed sfinalizowaniem sprawy imigracyjnej skonsultować się z osobą prowadzącą sprawę lub innym specjalistą prawa imigracyjnego, aby uzyskać rzetelne informacje o tym, jak zmieni się wówczas prawna procedura i jak zmiana statusu cywilnego może wpłynąć na podanie imigracyjne głównego wnioskodawcy.

Izabela Embalo
licencjonowany
doradca imigracyjny

OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ PROSIMY O KONTAKT:
tel./text: 416-5152022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.emigracjakanada.net
Nowa siedziba biura w Mississaudze

piątek, 30 październik 2015 11:25

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Ząb za ząb

Napisane przez

Przed kilkoma tysiącami lat Hammurabi, władca Kartaginy, nakazał wykuć na kamiennym słupie prawa tak surowe, że do dzisiaj pamięta się o nich w powiedzeniu: "Oko za oko, ząb za ząb". Za kradzież obcinano wówczas rękę. Za zabicie drugiego człowieka karano winowajcę bezwzględnie śmiercią. W Polsce znane jest przysłowie mówiące o tym samym, ale w złagodzonej formie: "Nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe". 

Ten powyższy wstęp przekłada się na stosunki panujące między niektórymi imigrantami w Kanadzie. Przykładem niech będzie historia opowiedziana przez pewnego Żyda z Azerbejdżanu, który znalazł się w areszcie imigracyjnym na skutek donosu na niego współlokatora sutereny. Mieszkając przez kilka miesięcy w sąsiadujących pokojach, opowiedzieli sobie szczerze, przy wódce, swoje dzieje. Zajmijmy się historią donosiciela opowiedzianą przez tego, który się czuł skrzywdzony i który zaprzysiągł mu zemstę.

Ostatnio zmieniany piątek, 30 październik 2015 14:29
czwartek, 29 październik 2015 23:34

Kanadyjskie studia nadal popularne

Napisane przez

Izabela EmbaloKanadyjskie studia są nadal atrakcyjne i otwierają możliwości imigracji do Kanady. Osoby wykształcone w Kanadzie, są poszukiwanymi pracownikami, mówią płynnie po angielsku i ich dyplom jest często konkurencyjny w kraju pochodzenia. Warto także przypomnieć, że obecnie kanadyjskie studia umożliwiają otrzymanie wizy pracowniczej, a następnie stałej rezydencji, ale pod warunkiem że wybierze się odpowiednią szkołę i program.

Wiele instytucji edukacyjnych nie kwalifikuje się. Wiza studencka umożliwia także przyjazd współmałżonków, dzieci, partnerów w związku konkubinackim. W dodatku partnerzy/współmałżonkowie mają prawo do otrzymania otwartego zezwolenia na zatrudnienie w Kanadzie. Dzieci studentów mogą uczęszczać do szkoły bezpłatnie.

Dlaczego warto studiować w Kanadzie na poziomie studium zawodowego lub uniwersytetu?

– NIE MA OGRANICZENIA WIEKOWEGO,

– KOSZTY UTRZYMANIA STUDENTA W KANADZIE są niekiedy mniejsze niż koszty studiowania w innych krajach anglojęzycznych,

– KANDYDAT NIE MUSI POSŁUGIWAĆ SIĘ JĘZYKIEM ANGIELSKIM LUB FRANCUSKIM PŁYNNIE, BY PRZYJECHAĆ NA STUDIA. NIE ZAWSZE WYMAGANY JEST EGZAMIN JĘZYKOWY,

– STUDENT OTRZYMUJE 3-LETNIĄ WIZĘ PRACY PO ZAKOŃCZENIU STUDIÓW (W ZALEŻNOŚCI OD PROGRAMU, KTÓRY UKOŃCZYŁ).

Kanadyjskie dyplomy są uznawane w wielu krajach świata, są konkurencyjne i atrakcyjne. Kanada posiada jeden z najlepszych systemów edukacyjnych na świecie. Nauczyciele są bardzo pomocni i przyjaźni, i często społeczność studencka to ludzie z całego świata.

Wielu kanadyjskich absolwentów znajduje zatrudnienie nie tylko w Kanadzie, ale także w Europie, USA i firmach międzynarodowych.

Osoby, które emigrują po studiach w Kanadzie, posiadają atrakcyjne zarobki, nie mają problemów w uzyskaniu licencji zawodowych, odnoszą duże sukcesy, łatwo integrują się.

Wielu imigrantów bez kanadyjskiej edukacji całe życie pracuje fizycznie, pomimo że posiadają dobre zawody lub wyższe wykształcenie z Polski i innych krajów.

Warto zatem zainwestować w siebie i swoją przyszłość. Inwestycja najczęściej kończy się otrzymaniem pobytu stałego, więc podwójnie się opłaca.

Nieodpowiedni wybór szkoły/uczelni oraz programu może zaprzepaścić szanse na otrzymanie prawa pracy i stałej rezydencji w Kanadzie. Niedawno zgłosiła się do mnie młoda kobieta, która ukończyła w Kanadzie studia (college). Ważne jest, by wybrać akredytowaną – uznawaną przez urząd imigracyjny w programie CEC – instytucję edukacyjną i odpowiedni, spełniający wymogi prawne program.

Kanadyjskie studia umożliwiają także imigrację. Prowincje posiadają specjalne programy umożliwiające sponsorowanie studenta poprzez stałe zatrudnienie. Prowincja Ontario posiada program dla międzynarodowych studentów.

Dodatkowo, posiadając wizę pracy i kanadyjskie zatrudnienie, student może starać się po roku zatrudnienia o pobyt stały w programie Canadian Experience Class.

Większość osób chcących studiować język angielski lub program zawodowy, ewentualnie jakiś kierunek w Kanadzie, musi wystąpić o wizę studencką.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca imigracyjny

OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ PROSIMY O KONTAKT: 416-515-2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
www.emigracjakanada.net
NOWA LOKALIZACJA BIURA W MISSISSAUDZE, 25 AGNES STREET, UNIT 1003, HURONTARIO/DUNDAS.

piątek, 23 październik 2015 14:07

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Rekordowa sprawa

Napisane przez

Księga Guinessa odnotowuje różne, nawet najdziwniejsze rekordy. Dlaczegóż więc nie można by posłać do odnotowania sprawy imigracyjnej z Kanady, która załatwiana jest 34 lata i końca jej nie widać? Próby deportacji niepożądanego osobnika nie wychodzą. Wprawdzie można by z nią porównywać sprawy byłych nazistów, ale one zwykle są wznawiane po 40-50 latach, po uzyskaniu wiadomości, że osobnicy ci dopuścili się kłamstw w chwili składania wniosku o stały pobyt w Kanadzie. Sprawa natomiast Ryszarda Malinowskiego trwa nieprzerwanie.

Spróbujmy najpierw prześledzić jego losy chronologicznie, poczynając od dziejów jego rodziców. Ojciec walczył w kampanii wrześniowej w Polsce i wraz z polskim rządem ewakuował się do Francji. Z kolei walczył tam aż do ewakuacji przez Dunkierkę do Anglii. Tam przeszedł odpowiednie przeszkolenia i już jako dowódca drużyny lądował z Aliantami w Normandii. Po powaleniu na kolana Niemców pozostał w tym kraju, służąc w batalionie wartowniczym. Awansował do stopnia sierżanta i został dowódcą plutonu. Był przenoszony z miejsca na miejsce i w czasie jednego z postojów poznał uroczą Niemkę. Dla jej rodziny ten młody Polak był jak zbawienie. W Niemczech panowała nędza, a ten młodzian mógł dokonywać zakupów w kantynie, którymi dzielił się z biedującą rodziną dziewczyny. Dwa lata po wojnie, a nadto żyjąc wśród Niemców, nie czuł już do nich tej nienawiści jak w czasach wojny. Kiedy wybranka zaszła w ciążę, oświadczył się i wkrótce odbył się ich ślub.

czwartek, 22 październik 2015 23:08

Szansa na zmianę

Napisane przez

Izabela EmbaloOczekiwaliśmy na rezultat wyborów i Kanada wypowiedziała się, że nadszedł czas na zmianę. Tak jak pisałam w poprzednich publikacjach, moim zdaniem, poprzednia partia rządząca doprowadziła system prawa imigracyjnego i obywatelskiego do rozkładu. Opisywałam już Państwu przykłady, ale dla przypomnienia powtórzę najbardziej, moim zdaniem, bulwersujące zmiany prawne, wprowadzone przez rząd konserwatywny:

Obniżono znacznie wiek tak zwanego dziecka zależnego, co zredukowało możliwość zasponsorowania wielu dzieci; trudno to zrozumieć, gdyż Kanada ma relatywnie mały przyrost naturalny i powinna popierać łączenie rodzin i sponsorstwo młodych ludzi; Ograniczono sponsorowanie rodziców, choć wielu z nich to ludzie w średnim wieku, produktywni i potrzebni swoim dzieciom w Kanadzie. Program był nawet zawieszony na dwa lata;

Z nas, imigrantów, zrobiono obywateli drugiej kategorii; tylko dlatego że nie urodziliśmy się w tym kraju, możemy stracić obywatelstwo w dość łatwy sposób decyzją urzędnika imigracyjnego. A zatem nawet w świetle prawa jako obywatele jesteśmy traktowani, powiedziałabym, niepoważnie, nie wiem, czym imigranci, którzy ten kraj zbudowali, zasłużyli sobie na taką jawną i niezasłużoną dyskryminację. Obywateli nie powinno wyróżniać się w świetle prawa i kanadyjskie obywatelstwo powinno dać każdemu kanadyjskiemu obywatelowi prawną stabilizację i poczucie bezpieczeństwa, równość. Jeśli może być w dość prosty sposób odebrane, i jeśli jednych obywateli traktuje się lepiej, a drugich gorzej, nie jest to prawo sprawiedliwe;

Bardzo utrudniono kanadyjskim pracodawcom możliwość sprowadzenia pracowników zagranicznych, co jest ogromnym problemem dla wielu kanadyjskich przedsiębiorstw, gdyż bez odpowiednich pracowników nie mogą one rozwinąć działalności, niektórzy zamknęli firmy, przenosząc biznes do USA lub innego kraju.

Zmieniono proces starania się o zezwolenie na zatrudnienie zagranicznych fachowców LMO, około 75 proc. pracodawców przestało zasilać się zagraniczną siłą roboczą. W Ontario zdobycie LMIA to pogranicze cudu, zwłaszcza w takich zawodach, jakie wykonują sprowadzani z Polski pracownicy zagraniczni. Wygląda to na pozór dobrze, bo może się wydawać, że jest to ochrona rynku pracy, jednak w mojej opinii, jest inaczej. Gdyby rzeczywiście zagraniczni fachowcy zabierali miejsca pracy, nie byłoby tylu skarg od kanadyjskich pracodawców na to, że brakuje w Kanadzie wykwalifikowanych pracowników. Nie zamykałyby się kanadyjskie przedsiębiorstwa tylko z powodu deficytu kadrowego. Zmiana i utrudnienie procesu sprowadzenia zagranicznych pracowników znacznie ogranicza szanse starania się o pobyt stały. Nowe wymogi, jakie są stawiane kandydatom w programie Express Entry, wydają się zbyt wygórowane, dlatego obniżono kryteria programu dla osób starających się o pobyt w tym systemie.

Takie są obecne realia. Potrzebna jest reforma. Dlatego elekcja rządu liberałów daje nam nadzieję na zmiany w systemie prawa imigracyjnego. Nie wiemy, jakie one będą, bo w polityce nie zawsze obietnice są spełniane. Partia Liberalna obiecała zmianę przepisów obywatelskich, a zatem może przynajmniej dzięki zmianie rządu nie będziemy już niebawem obywatelami drugiej kategorii. Jeśli tak się stanie, będzie to korzystne dla każdego, nieurodzonego w Kanadzie obywatela, a zatem także dla wielu moich Czytelników. Jedyną wielką dla Polonii stratą jest to, że nie będziemy mieli polskiego reprezentanta w rządzie – posła federalnego, p. Władysława Lizonia, co było spowodowane znaczną przewagą partii opozycyjnej w wyborach.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca imigracyjny
OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ DO KANADY PROSIMY O KONTAKT: 416-515-2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW.EMIGRACJAKANADA.NET

Strona 1 z 26