Goniec

Switch to desktop Register Login

Prawo imigracyjne

Prawo imigracyjne

piątek, 31 lipiec 2015 12:35

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Duchowny

Napisane przez

Wprawdzie w areszcie imigracyjnym przesiedział kiedyś, wraz ze swoją małżonką, pewien członek parlamentu jednego z krajów powstałych po rozpadzie Związku Sowieckiego, ale o tym, aby był w takim areszcie zatrzymany minister jakiegoś rządu, premier, prezydent czy król – tego nie słyszałem. Ale słowo "minister" określa nie tylko członka rządu. W pewnych wyznaniach osoba nazywana ministrem ma funkcję zbliżoną do księdza, pastora, popa, mułły czy rabina. 

W Azji krajem o największej liczbie chrześcijan są Filipiny. W okresie hiszpańskiego panowania nad wieloma wyspami stanowiącymi obecnie państwo Filipiny, wyparto prawie zupełnie religie szamańskie, wprowadzając na to miejsce katolicyzm. Pozostały jednak enklawy muzułmańskie, z których wywodzą się miejscowi terroryści, walczący z częścią chrześcijańską współobywateli tego kraju.

piątek, 31 lipiec 2015 13:43

Łatwiej otrzymać pobyt stały

Napisane przez

Izabela EmbaloPisałam w poprzednich artykułach o zaostrzeniu przepisów imigracyjnych, zwłaszcza dla pracowników zagranicznych i pracodawców, chcących sprowadzić na kontrakt potrzebnych w Kanadzie fachowców. Programy te są programami wiz czasowych. Intencją rządu kanadyjskiego jest, by imigranci uregulowali swój pobyt stały jak najszybciej lub od razu imigrowali do Kanady jako stali rezydenci, co nie dla każdego jest możliwe.

Od stycznia wprowadzono nowy system Express Entry, który pozwala na wybranie najatrakcyjniejszych kandydatów. Ponieważ nie zgłosili się oczekiwani kandydaci, dla których stworzono dość wysokie kryteria prawne, rząd obniżył jakby poprzeczkę i obecnie pobyt stały otrzymują nawet kandydaci, którzy nie posiadają oferty pracy, nominacji lub są na kontraktach pracy.

Pracownicy zagraniczni, którzy posiadają wizę pracy w oparciu o opinię rynku pracy (LMO lub LMIA), powinni jak najszybciej zgłosić swoją kandydaturę w systemie Express Entry. Obniżone kryteria mogą stać się szansą na pobyt stały dla wielu osób. Przypominam, że posiadanie wizy pracy w oparciu o opinię rynku pracy i kontrakt stwarza bardzo dużą szansę pobytową, ponieważ rząd przyznaje bonus 600 punktów już tylko za te atuty.

Kandydaci, którzy chcą skorzystać z systemu Express Entry, powinni zdać język angielski przed zgłoszeniem swojej kandydatury. Zaleca się także, by potwierdzić swoje kwalifikacje przez uprawnioną organizację.

Wymogiem prawa imigracyjnego jest także, by przedstawić zaświadczenie o niekaralności z każdego kraju, w jakim osoba zamieszkiwała przez minimum 6 miesięcy po 18. roku życia.

System Express Entry wymaga, by dokumentację dostarczyć do rozpatrzenia w określonym, niekiedy krótkim czasie i dlatego wszystkie dokumenty powinny być przygotowane w miarę możliwości jak najszybciej. Niekompletna dokumentacja może być powodem otrzymania decyzji odmownej.

Naprawdę warto zainteresować się najnowszymi, korzystnymi zmianami systemu Express Entry i skorzystać, gdy jeszcze jest szansa.

W systemie Express Entry najczęściej wykorzystany jest program Canadian Experience Class lub Federal Skilled Worker.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca

OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ DO KANADY – POBYTEM STAŁYM, WIZĄ PRACY, STUDIÓW,PRZEDŁUŻENIEM POBYTU TURYSTYCZNEGO, APELACJĄ DECYZJI NEGATYWNEJ ITP., PROSIMY O KONTAKT TEL. 416-5152022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.emigracjakanada.net

Nowa lokalizacja: biuro w Mississaudze (Dundas/Hurontario).

piątek, 24 lipiec 2015 10:06

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Wykluczony

Napisane przez

Kanada jest krajem imigrantów. W różnych okresach przybywały tu rzesze tych, którym w ich krajach rodzinnych było tak źle, że zdecydowali się wyjechać, popłynąć, polecieć w nieznane. W różnych też okresach los imigrantów tu był raz lepszy, raz gorszy, raz były preferencje dla jednych, a dyskryminacja wobec innych. Ale generalnie Kanada powstała jako kraj dzięki imigrantom i jej polityka imigracyjna jest jedną z najbardziej liberalnych. Dlaczego jednak niektórzy są odrzucani?

Największe preferencje imigracyjne w Kanadzie mieli ( i mają) obywatele Europy Zachodniej. Nie muszą oni mieć wiz wjazdowych, a i w procesie imigracyjnym mają największe szanse. Ale są to kraje, których obywatele, szczególnie w ostatnich kilkudziesięciu latach, niechętnie opuszczają swoje rodzinne strony. Nie ma w tych krajach wojen, dyskryminacji, warunki ekonomiczne są porównywalne do kanadyjskich.

piątek, 24 lipiec 2015 14:28

Kary dla pracodawców

Napisane przez

Izabela EmbaloRząd kanadyjski zapowiedział nowe utrudnienia dla pracodawców, którzy nie wywiążą się ze swoich zobowiązań względem pracowników zagranicznych. W zeszłym roku zmienione zostały przepisy odnośnie do zezwolenia na sprowadzenie pracowników zagranicznych (LMO). Niektóre źródła podają, że około 70 proc. pracodawców kanadyjskich wycofało się z procedur sprowadzania do Kanady pracowników cudzoziemców.

Od 1 grudnia tego roku ministerstwo imigracji oraz kanadyjski urząd pracy będą surowiej karać kanadyjskie zakłady pracy za złamanie zasad programu zagranicznych pracowników. Kanadyjscy pracodawcy są już poddani kontrolom, jednak dotychczasowe kary nie zostały uznane za wystarczające. Nowe zasady będą dotyczyły pracodawców zatrudniających w programie Temporary Foreign Worker (pracownicy sprowadzeni przez kontrakt), International Mobility Program (wymiana młodych osób i zdobycie międzynarodowego doświadczenia) oraz Caregiver Program (program dla opiekunów).

Pracodawcy, zatrudniający w innej kategorii wizy pracowniczej, nie będą poddani kontrolom, na przykład zatrudniając osoby, które otrzymały wizy pracy w trakcie ubiegania się o pobyt stały w oparciu o sponsorowanie małżeńskie, wizę studencką czy w czasie oczekiwania na stałą rezydencję w programie humanitarnym. A zatem jeśli ktoś legitymuje się wizą pracy otwartą (Open Work Permit), pracodawca nie będzie monitorowany.

Od grudnia pracodawcy niewywiązujący się z kontraktów pracy, zaniżający stawki, nieprzestrzegający praw pracowników, mogą zostać ukarani pieniężnie. W zależności od przewinienia, kara będzie wynosić od 500 do100.000 dolarów.

Pracodawcy, którzy sami poinformują o nadużyciu czy przewinieniu, mogą zostać potraktowani ulgowo, np. pismem pouczającym.

Moim zdaniem, zmiany prawne, jakie możemy zaobserwować w ostatnich latach, nie są wcale korzystne dla kanadyjskiej gospodarki. Kontrole kanadyjskich biznesów odstraszą nawet tych najrzetelniejszych, zniechęcą do szukania wartościowych pracowników za granicą.

Spotykam się z kanadyjskimi pracodawcami, którzy wyrażają bardzo krytyczne opinie w kwestii zaostrzających się przepisów. Ludzi do pracy brakuje i będzie brakować. Niektóre firmy zamykają się lub przemieszczają się do innych krajów, np. do USA. Mam nadzieję, że przepisy zmienią się w niedługim czasie na korzyść. Wiele osób liczy na zapowiadane przez partie opozycyjne korzystne zmiany kanadyjskich przepisów imigracyjnych po wyborach.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
tel. 416-515-2022
www.emigracjakanada.net

OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ PROSIMY O KONTAKT: TEL. 416- 515-2022.

piątek, 17 lipiec 2015 10:57

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Wykształcenie

Napisane przez

Truizmem jej twierdzić, że dobre wykształcenie daje szansę na sukces życiowy. To znaczy, nie gwarantuje, ale przy braku należytego wykształcenia czy wiedzy, szanse te są mniejsze. Czasami pójście na wagary czy przeoczenie czegoś na takiej czy innej lekcji, może kosztować sporo. Przekonało się o tym dwóch Uzbeków.

Uzbekistan, kraj powstały po rozpadzie Związku Sowieckiego, próbuje wybić się na pełną niezależność, tak polityczną, jak i ekonomiczną. Kilka z 15 krajów powstałych po tym rozpadzie, w dalszym ciągu zależy w obu tych wymiarach bardziej lub mniej od Moskwy. Ale Uzbekistan drobnymi krokami idzie do przodu. Nie ma takich zasobów naturalnych jak choćby Kazachstan, ale też nie ma tam wojny domowej, jak w niektórych innych krajach tego regionu, nie ma tam też zupełnej nędzy.

piątek, 17 lipiec 2015 14:10

Wykorzystaj wizę pracy IEC

Napisane przez

Izabela EmbaloZakończył się nabór do programu wizy pracowniczej dla młodych polskich obywateli, International Experience Canada. Wielu kandydatów dostało już wizy pracownicze, pozostali oczekują na finalną decyzję. W poprzednich latach wielu młodych Polaków zaprzepaściło szansę na pobyt stały tylko dlatego, że nie posiadali odpowiedniej wiedzy na temat możliwości pobytowych.

Przylatując z promesą wizy pracy, na granicy kandydat otrzymuje zezwolenie na pracę. List o pozytywnej decyzji z kanadyjskiej ambasady nie jest jeszcze wizą pracy, to jedynie dokument potwierdzający pozytywną decyzję. Jeśli ktoś jest w Kanadzie, powinien Kanadę opuścić i powrócić, ponieważ wiza w tym programie nie jest aktywowana na terenie Kanady.

Na lotnisku urzędnik zazwyczaj sprawdza dokumentację i paszport. Czasami pyta o posiadanie ubezpieczenia medycznego oraz o posiadanie funduszy w wysokości minimum 2500 dol. Pytają mnie Państwo, czy posiadać bilet w jedną, czy dwie strony. Ja osobiście zalecam w dwie z datą zgodną z ważnością wizy, choć moi klienci, którzy kupowali bilet w jedną stronę, też nie mieli problemów na granicy.

Jeśli jest taka możliwość, warto zatrudnić się od razu na stałe w zawodzie wykwalifikowanym. Pisałam już o tym, jak dzielą się kanadyjskie zawody, i warto sprawdzić, czy oferowana praca to właśnie taki zawód. Na przykład murarz, stolarz, płytkarz, dekarz to zawody wykwalifikowane. Kierowca ciężarówki, kasjerka, sprzedawczyni w sklepie, nie są to już zawody wykwalifikowane. Dlaczego o tym piszę? Zatrudnienie na stałe w firmie (payroll) daje szansę starania się o pobyt stały w Kanadzie po roku zatrudnienia. Uwaga, zatrudnienie na zlecenie (subcontract) nie jest zaliczane przez urzędnika w programie pobytu stałego Canadian Experience Class. Spotkałam wielu polskich imigrantów, którzy nie mogli wykorzystać szansy na pobyt w tym programie, ponieważ albo nie mieli roku zatrudnienia, albo nie wiedzieli, że pracują na zlecenie, a zatem wykonują w Kanadzie pracę jako osoba samozatrudniająca się. To, że pracodawca daje Wam czeki, nie znaczy, że zatrudnienie jest na stałe (payroll).

Ważne, by nie zaniedbać nauki języka angielskiego, jeśli jest ona jeszcze potrzebna. Program pobytowy CEC wymaga zdania egzaminu z języka angielskiego, zanim ktoś zgłosi kandydaturę na pobyt stały. Proszę nie czekać do ostatniej chwili. Egzamin można powtórzyć.

I jeszcze ważna informacja. Czasami na lotnisku czy innym przejściu granicznym urzędnik imigracyjny mylnie wydaje wizę pracy zgodnie z datą wystawienia listu-promesy wizowej. Wiza IEC powinna być 12-miesięczna, a zatem jej ważność powinna być datowana zgodnie z datą przekroczenia granicy, nie datą wydania dokumentu.

Jeśli urzędnik popełnił błąd, można ten błąd poprawić, ale najlepiej od razu sprawdzić, jak wygląda dokument, czy wiza jest otwarta, czy nie, i czy na pewno autoryzacja pracy została przyznana na 12 miesięcy. Krótsza wiza wyklucza możliwość zatrudnienia przez wymagane 12 miesięcy, a zatem zaprzepaszcza szanse na pobyt stały, jeśli ktoś jest zatrudniony w Kanadzie legalnie po raz pierwszy.

I ostatnia podpowiedź, jeśli znajdziecie zatrudnienie w kanadyjskiej firmie i posiadacie doświadczenie 2-letnie w zawodzie (można zaliczyć doświadczenie z Kanady również), warto zapytać pracodawcę, czy nie zasponsoruje on Was na pobyt stały, wykorzystując prawo prowincji.

Wszystkim osobom przybywającym do Kanady na program IEC życzę powodzenia!

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ DO KANADY PROSIMY O KONTAKT: 416-515-2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.emigracjakanada.net
Specjalizujemy się w imigracji polskich obywateli od 1998 roku.

UWAGA! NOWA DOGODNA SIEDZIBA BIURA W MISSISSAUDZE (HURONTARIO/DUNDAS).

sobota, 11 lipiec 2015 09:04

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Powrót

Napisane przez

Jak pech, to pech, to powiedzenie może mieć zastosowanie do wielu tych nielegalnych imigrantów, którzy w końcu wpadają i są deportowani. Ale można spojrzeć na ich sytuację z drugiej strony i powiedzieć, jak długo można mieć szczęście? Niektórzy potrafią jakoś omijać rafy przez kilka, a nawet kilkanaście lat. 

Marcin, około 40-letni, przystojny mężczyzna, z dość dużą pogodą ducha mówił o pechowej sytuacji, w jakiej się znalazł, po pięciu latach pobytu w Kanadzie. Pochodził ze wschodniej Polski, gdzie się urodził i ukończył studia ekonomiczne. Rodzina jego pochodziła z dawnych wschodnich rubieży Rzeczpospolitej, które po drugiej wojnie światowej znalazły się w granicach Związku Sowieckiego, a po rozpadzie tego tworu, w granicach Białorusi. Część rodziny powędrowała dalej, na Dolny Śląsk, ale dziadkowie Marcina zatrzymali się tuż przy nowej granicy wschodniej. Może z nadzieją, że stąd będzie bliżej w strony rodzinne, gdyby coś się zmieniło. Ale nic się nie zmieniło. Dziadkowie zmarli, a rodzice Marcina zapuścili korzenie w mieście, w którym jeszcze długo część mieszkańców określała siebie jako Białorusinów. Ale już nowe pokolenie w większości się spolonizowało.
Wylot Marcina do Kanady nie wynikał z jakichś problemów. Zaprosiła go do odwiedzin starsza siostra, która z rodziną osiedliła się w Kanadzie w okresie wielkiej emigracji solidarnościowej. Tak ona, jak i jej mąż byli członkami "Solidarności", ale niezbyt aktywnymi. Nie dotknęły ich jakieś represje w okresie stanu wojennego, ale mieli już wszystkiego dość i poprzez Austrię dostali się do Kanady.
Marcin naprawdę zamierzał tylko odwiedzić siostrę. W Polsce pozostawiał żonę, która pracowała w organach ścigania, i dwie kilkunastoletnie córki. Wcześniej wyjeżdżał kilkakrotnie do pracy na zachód Europy, ale za każdym razem, po kilku miesiącach wracał, zasilając budżet rodziny sporymi zastrzykami pieniężnymi. Tuż przed wylotem do Kanady pracował jako kierownik magazynu w dużym domu towarowym, przed rokiem otwartym przez firmę francuską.

piątek, 10 lipiec 2015 22:07

Porady imigracyjne: Dobro dziecka w Kanadzie

Napisane przez

Izabela EmbaloKanadyjskie prawo imigracyjne bardzo często bierze pod uwagę dobro dziecka, i nie tylko dziecka urodzonego w Kanadzie. W swojej praktyce zawodowej udało mi się pomóc wielu rodzinom, zwłaszcza tym zamieszkującym w Kanadzie już bez ważnej wizy, właśnie na podstawie posiadania i wychowywania dziecka. Jeśli rodzina lub imigrant przekona urzędnika imigracyjnego, że jest w najlepszym interesie dziecka, by pozostać w Kanadzie, pobyt stały będzie przyznany. Oczywiście sprawa musi być odpowiednio udokumentowana i opisana, by szansa pobytowa była jak największa.

Oto przykład, młodzi ludzie przyjechali z Polski kilka lat temu. Młody mężczyzna pracuje jako pomocnik na budowie, jego żona w firmie sprzątającej. W Kanadzie posiadają wujka, brata matki imigranta, oraz kuzynów. Po roku pobytu urodziło się pierwsze dziecko, następnie po dwóch latach drugie. Wystąpiliśmy z podaniem o pobyt stały na terenie Kanady. Klienci nie musieli opuszczać Kanady, nie mieli nawet na to zbytniej ochoty, obawiając się, że już do Kanady nie będą mogli powrócić, dlatego że pozostawali tutaj dość długo bez autoryzacji.
Po złożeniu podania, po około 12 miesiącach otrzymaliśmy pozytywną, wstępną decyzję. Moi klienci otrzymali pozwolenie na pracę oraz ubezpieczenie medyczne. Po następnych 8 miesiącach przyszło zawiadomienie o odbiorze pobytu stałego w lokalnym biurze w Etobicoke.
Drugi przykład to polska rodzina, która przyjechała do Kanady z dwójką dzieci. Chłopczyk 7 lat i dziewczynka 3 latka. Imigrant rozpoczął pracę jako murarz. Ponieważ jest to poszukiwany i dość dobrze płatny zawód w Kanadzie, zarobki wystarczyły na utrzymanie rodziny, żona zajmowała się dziećmi. Po kilku latach pobytu imigranci wystąpili o pobyt stały na terenie Kanady. Początkowo otrzymali wizy pracownicze oraz ubezpieczenie medyczne, następnie pobyt stały.
Kanada nadal posiada niski przyrost naturalny i są tu potrzebne rodziny z dziećmi. Według sekcji 25 Kodeksu prawa imigracyjnego, urzędnik rozpatrujący sprawy na terenie Kanady musi wziąć pod uwagę dobro dziecka, dlatego warto wykorzystać ten przepis, rozważając możliwości starania się o pobyt stały.

Ostatnio zmieniany sobota, 11 lipiec 2015 09:07
niedziela, 05 lipiec 2015 19:24

Program federalny dla pracowników wykwalifikowanych FSW

Napisane przez

Izabela EmbaloJakie wymogi należy spełnić, by zakwalifikować się do programu dla pracowników zagranicznych?

Kandydat musi posiadać minimum roczne doświadczenie zawodowe w jednej profesji, która w Kanadzie jest zakwalifikowana do tak zwanej grupy 0, A, B ( zawód wykwalifikowany). Zawodem wykwalifikowanym jest już na przykład stolarz, płytkarz, murarz, ślusarz, mechanik samochodowy, malarz itp.
Doświadczenie można udokumentować jedną wykonywaną pracą w pełnym wymiarze godzin lub kombinacją dwóch na pół etatu. Ważne, by zgadzała się liczba godzin według przepisów kanadyjskich. Staż zawodowy zapewniany przez instytucje edukacyjne lub praca społeczna nie są akceptowane. Oprócz liczby godzin, urzędnik imigracyjny analizuje zakres obowiązków w pracy, by pokrywał się ze standardem kanadyjskim określonego zawodu.
Następnym czynnikiem branym pod uwagę w programie FSW (Federal Skilled Worker) jest znajomość języka angielskiego lub francuskiego. Kandydat musi przedstawić wynik testu językowego, uznawanego przez rząd kanadyjski. Nie każdy test językowy jest uznawany w procesie imigracyjnym.
Następnie, minimalne wymagane wykształcenie to wykształcenie średnie, choć osoby, które posiadają wyższe od średniego wykształcenie, mają większe szanse na otrzymanie pobytu stałego.
Kandydat musi przedstawić edukacyjną ewaluację swojego świadectwa lub dyplomu, by uzyskać odpowiednią liczbę punktów za wykształcenie.
Oprócz wyżej opisanych wymogów, punkty przyznawane są także za wiek, ofertę pracy w Kanadzie, możliwości adaptacyjne oraz minimalne fundusze, które zapewnią rząd kanadyjski, iż osoba nie będzie pobierać zasiłku socjalnego zaraz po imigrowaniu do Kanady.
Dodatkowo, by otrzymać stałą rezydencję w Kanadzie, osoba starająca się o stały pobyt musi dostarczyć świadectwo niekaralności z każdego kraju, w jakim zamieszkiwała przez 6 miesięcy i dłużej po zakończeniu 18. roku życia. Posiadanie rekordu kryminalnego może wykluczyć kandydata, choć prawo daje także możliwości zatarcia rekordu według zasad prawa kanadyjskiego. Zagraniczne zatarcia karalności nie są w Kanadzie uznawane. Niektóre przewinienia mogą być zrehabilitowane automatycznie.
Kandydat przechodzi także obowiązkowe badania medyczne.

Każde imperium ma swoich zwolenników i wrogów. Doświadczył tego twórca imperium greckiego Aleksander Macedoński, doświadczyli Rzymianie, Brytyjczycy w okresie wiktoriańskim, czyli w okresie szczytu swojej potęgi. Stany Zjednoczone, czyli współczesne imperium głoszące hasła demokratyczne, wyrosłe na gruncie rewolucji francuskiej, wydają się, w porównaniu z innymi współczesnymi systemami rządzenia, wzorcem do naśladowania.
Pomińmy poglądy wielkich tego świata na ten temat. Przyjrzyjmy się temu problemowi na przykładzie dwóch młodych ludzi, którzy tego samego dnia trafili do kanadyjskiego aresztu imigracyjnego, ale z jakże różnych pozycji. Jeden trafił tam jako aresztant, a drugi jako jego strażnik. Pochodzili z różnych zakątków świata, nie znali się wcześniej. Nieważne są ich imiona i nazwiska (nosili typowe, popularne w ich krajach) i nazywajmy ich według kraju ich pochodzenia: Gruzin i Irańczyk.
Pierwszy był trochę młodszy, może o jakieś pięć lat, od około 35-letniego Irańczyka. Pierwszy przybył do aresztu jako aresztant, a drugi jako strażnik. Byli trochę do siebie podobni: obaj wysocy, przystojni, o lekko brązowej karnacji, obaj byli kawalerami i obaj o wyrazistych poglądach politycznych.
Irańczyk dorastał w swoim kraju w okresie gwałtownych przemian. Kiedy był jeszcze bardzo młody, obalano cesarza, szachinszacha, czyli króla królów, na cześć którego nosił takie jak on imię, Reza. Ojciec jego był podpułkownikiem wojska cesarskiego, hołubionego, modernizowanego i wiernego swojemu władcy. Kiedy cesarz został obalony i nastały czasy ajatollahów, czyli rządy arcykapłanów islamskich, ojciec naszego bohatera został zwolniony z armii. Warunki bytowe rodziny gwałtownie się pogorszyły, bo emerytura wojskowa ojca była nieporównanie mniejsza od jego doskonałych, uprzednich zarobków. Ale po dwóch latach nastąpiło jeszcze dalsze pogorszenie się warunków, kiedy ojciec został aresztowany i oskarżony o uczestnictwo w spisku byłych wyższych oficerów przeciwko nowym władzom. Został on z grupą innych byłych oficerów skazany na śmierć i wyroki wykonano.

Strona 1 z 24