Goniec

Switch to desktop Register Login

Prawo imigracyjne

Prawo imigracyjne

sobota, 27 czerwiec 2015 22:45

Sprawa Dziekańskiego. Więzienie dla policjanta

Napisane przez

Izabela Embalo

Pamiętają Państwo zapewne głośną sprawę polskiego imigranta, Roberta Dziekańskiego, zamordowanego przez policję na lotnisku w Vancouverze. Tragiczne zajście miało miejsce w roku 2007. Polak przybył do Kanady jako imigrant, by połączyć się ze swoją matką, mieszkającą na stałe w Kolumbii Brytyjskiej.

Dziekański zachowywał się dość gwałtownie po długim locie i dziesięciogodzinnym oczekiwaniu, kiedy nikt go nie skierował do właściwej, dalszej części lotniska, gdzie czekała na niego matka. W niczym jednak nie zagrażał policjantom, a zastosowanie wielokrotnie paralizatora było w tym przypadku nieuzasadnione, tym bardziej że w akcji porządkowej brało udział czterech uzbrojonych policjantów. Natomiast Dziekański, widząc biegnących w jego stronę funkcjonariuszy, poddał się natychmiast i nie był w stosunku do nich agresywny. Matka, która oczekiwała syna na lotnisku, została poinformowana, że nie doleciał on w tym dniu do Kanady. Nikt nie udostępnił tłumacza, by wyjaśnić, czemu imigrant oczekiwał w niewłaściwym miejscu, i by odpowiednio go poinformować.

Policjant Kwesi Millington, który kilkakrotnie raził paralizatorem Roberta Dziekańskiego, otrzymał wyrok 2,5 roku więzienia.

Millington jest jednym z czterech funkcjonariuszy, którzy podeszli do Dziekańskiego i dokonali tragicznej w skutkach interwencji, tragicznej, ponieważ w konsekwencji tych porażeń Polak zmarł.

Dwa i pół roku więzienia zostało orzeczone przez sąd nie za zamordowanie polskiego imigranta, a za składanie fałszywych zeznań i ustalanie wspólnej wersji wydarzeń z pozostałymi policjantami. Proces Millingtona toczył się od marca 2014 roku. Policjant zeznał pierwotnie, że Dziekański podniósł się po pierwszym porażeniu, dlatego został porażony paralizatorem ponownie. Dokumentacja i nagrany film przez przebywającego na lotnisku, przypadkowego podróżnego pokazał jednak, że nie tak było naprawdę.

Millington zeznał także, że nigdy nie rozmawiał o wydarzeniach na lotnisku ze swoimi kolegami przed rozmową ze śledczymi prowadzącymi dochodzenie. Sąd uznał, że prokurator udowodnił ponad wszelką wątpliwość, iż funkcjonariusz Millington złożył fałszywą przysięgę, wiedząc, że nie mówi prawdy, co miało wpływ na przebieg całego śledztwa. Niestety, nadużycie przemocy i stanowiska władzy nie należy do rzadkości. Gdyby nie nagranie przypadkowego świadka, żaden z policjantów nie zostałby ukarany.

Matka Dziekańskiego, Zofia Cisowska, oznajmiła, że doczekała się wreszcie sprawiedliwości. Dodała też, iż 30 miesięcy więzienia to dłuższy wyrok, niż się spodziewała.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
tel. 416 5152022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript." data-mce-href="mailto:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript." data-mce-href="mailto:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript." data-mce-href="mailto:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.emigracjakanada.net

piątek, 26 czerwiec 2015 22:57

Opowieści z aresztu imigracyjnego: Alert

Napisane przez

Wszelkie rewolucje czy stany wyjątkowe zwykle nie służą normalnemu funkcjonowaniu instytucji, firmy czy przeciętnemu człowiekowi. Bardziej korzystny jest ewolucyjny rozwój. Wówczas można wszystko zaplanować, obliczyć, racjonalnie wykorzystać. Na poletku imigracyjnym, a ściślej w jego siłowej części, nastąpił pewnego dnia wstrząs.

Najpierw było kilka dni przygotowań. Kierownictwo samo się zmobilizowało do bardziej wydajnej pracy i wymagało tego od podległego personelu. Pracownicy Canada Border Services Agency biegali po areszcie (choć zwykle drzemią w swoich wygodnych fotelach), coś tam notowali, obliczali, raportowali. Strażnicy byli przygotowywani do przyjęcia znacznego uderzenia z przyjęciami i kontrolowaniem nowego, lawinowego dopływu nowych aresztantów. Kuchnia gromadziła dodatkowe zapasy żywności, wynajęto kilkadziesiąt przenośnych łóżek. Gwałtownie zwalniano z aresztu nawet tych, którym powiedziano wcześniej, że mają marne szanse na opuszczenie tego najlepszego hotelu w Kanadzie, bo darmowego dla jego pensjonariuszy.

piątek, 19 czerwiec 2015 23:37

Opowieści z aresztu imigracyjnego: Z obawy o dzieci

Napisane przez

Popęd zmierzający do poczęcia i dania życia dzieciom, kiedy już się urodzą, zamienia się w uczucie strachu czy obawy o ich los. Osoby żyjące w krajach dobrobytu, spokoju i pokoju mogą mieć obawy w zakresie dobrego wychowania, wykształcenia czy kariery swoich dzieci. W krajach o stałych niepokojach społecznych, politycznych czy religijnych dochodzi do tego autentyczny strach o życie własnych dzieci.

Walka o uzyskanie statusu uciekiniera politycznego z krajów byłego bloku wschodniego jest w Kanadzie coraz trudniejsza. Kraje te wyzbyły się "skrzydeł opiekuńczych" ze strony Związku Sowieckiego, a i narodowi propagatorzy ideologii komunistycznej poszli w niebyt lub są na marginesie życia politycznego w większości tych krajów.

Ostatnio zmieniany piątek, 19 czerwiec 2015 23:46
czwartek, 18 czerwiec 2015 22:50

Nowe możliwości imigracji do Ontario

Napisane przez

Izabela EmbaloRząd imigracyjny naszej prowincji ogłosił nową kategorię, jaka umożliwi szybkie otrzymanie pobytu stałego wybranym i spełniającym prawne wymogi kandydatom (Opportunities Ontario: Human Capital Priorities Stream).

Nowy program umożliwi prowincji Ontario wybranie osób, które pozytywnie zakwalifikowały się do puli nowego systemu Express Entry, o którym pisaliśmy wcześniej.

System Express Entry został wprowadzony w styczniu tego roku. Imigranci zgłaszający się do puli Express Entry mogą wybrać prowincję Ontario jako miejsce zamierzonego osiedlenia się.

Kto kwalifikuje się do nowego programu imigracyjnego prowincji Ontario?

– Osoby, które przepracowały minimum jeden rok, czyli 1560 godzin (zalicza się jedno zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin lub dwa zatrudnienia na pół etatu). Zatrudnienie musi być udokumentowane w ostatnich pięciu latach;

– Zawód wykonywany musi być zawodem wykwalifikowanym (np. stolarz, murarz, technik, inżynier itd.), warto sprawdzić kanadyjską kwalifikację zawodową, zanim złoży się podanie w tej kategorii;

– Kandydat musi posiadać minimum wykształcenie wyższe – licencjat, należy przedstawić specjalny raport potwierdzający wykształcenie;

– Kandydat musi zdać egzamin z języka angielskiego na odpowiednim poziomie, posiadać fundusze na osiedlenie się w Ontario i wyrazić intencję zamieszkiwania na stałe w prowincji;

– Kandydat musi osiągnąć wynik minimum 400 punktów.

Powyżej opisany program nie jest jedyną możliwością uzyskania pobytu stałego. Ontario proponuje także inne rozwiązania, warto się z nimi zapoznać.

Nie zawsze wymagane jest np. wyższe wykształcenie kandydata. Wprowadzenie nowego programu to jedynie uzupełnienie prawa imigracyjnego prowincji.

Myślę, że w pewnym momencie rząd naszej prowincji zorientował się, że najbardziej atrakcyjni kandydaci imigrują do innych prowincji ze względu na trudności, jakie napotykali w załatwieniu pobytu stałego w Ontario.

Mam też nadzieję, że imigranci z Polski będą mogli skorzystać z tego programu, choć stawia on liczne wymogi kandydatowi.

Na zakończenie informuję Państwa, że niebawem nasze biuro będzie posiadać nową siedzibę w Mississaudze (skrzyżowanie Dundas i Hurontario).

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
imigracyjny
licencja # 506496
OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ DO KANADY – SPONSORSTWEM RODZINNYM, POBYTEM STAŁYM, WIZĄ PRACY, STUDIÓW LUB INNĄ PROCEDURĄ IMIGRACYJNĄ, PROSIMY O KONTAKT Z NASZĄ KANCELARIĄ:
TEL. 416 5152022
emiz@live
www.emigracjakanada.net

piątek, 12 czerwiec 2015 10:36

Opowieści z aresztu imigracyjnego: Wędrowcy

Napisane przez

Wielkie przemieszczania się ludności mają to do siebie, że wyrównują lub niwelują jakieś napięcia, w tym demograficzne. Kraj posiadający nadwyżkę ludzi pozbywa się ich, a kraj potrzebujący nowego narybku tych ludzi przyjmuje. Ale każda taka fala odbija się i część wędrowców bądź to szuka jeszcze innego miejsca do życia, lub wręcz wraca na stare śmieci.

Różne są motywy takich decyzji. Najczęściej wiąże się to z rozczarowaniem tym, co poszczególni ludzie spotykają u krańca swojej wędrówki. Często obraz nowego, do którego zmierzali, był wyidealizowany. Czasami w kraju rodzinnym nastąpiły zmiany, które eliminują motyw emigracji. Takie przypadki są dość częste wśród Polaków, ale również i innych ludzi z tzw. byłego bloku wschodniego.

piątek, 12 czerwiec 2015 10:36

Opowieści z aresztu imigracyjnego: Wędrowcy

Napisane przez

Wielkie przemieszczania się ludności mają to do siebie, że wyrównują lub niwelują jakieś napięcia, w tym demograficzne. Kraj posiadający nadwyżkę ludzi pozbywa się ich, a kraj potrzebujący nowego narybku tych ludzi przyjmuje. Ale każda taka fala odbija się i część wędrowców bądź to szuka jeszcze innego miejsca do życia, lub wręcz wraca na stare śmieci.

Różne są motywy takich decyzji. Najczęściej wiąże się to z rozczarowaniem tym, co poszczególni ludzie spotykają u krańca swojej wędrówki. Często obraz nowego, do którego zmierzali, był wyidealizowany. Czasami w kraju rodzinnym nastąpiły zmiany, które eliminują motyw emigracji. Takie przypadki są dość częste wśród Polaków, ale również i innych ludzi z tzw. byłego bloku wschodniego.

piątek, 12 czerwiec 2015 15:41

W życie weszło nowe prawo obywatelskie

Napisane przez

Izabela Embalo11 czerwca 2015 roku w życie weszło nowe prawo obywatelskie. Pierwsza zmiana to wymóg dłuższego zamieszkania w Kanadzie, by zakwalifikować się na kanadyjskiego obywatela. Pisałam już o zapowiadanych zmianach, ale ponieważ prawo stało się już rzeczywistością, chciałabym przypomnieć najważniejsze zmiany.

Osoby, które chciałyby złożyć podanie o obywatelstwo Kanady, powinny sprawdzić, czy spełniają wymogi prawne według najnowszych przepisów, zanim złożą swoje podanie.

Obecnie dorośli kandydaci muszą przebywać w Kanadzie minimum 1460 dni (4 lata) w ciągu sześciu lat poprzedzających datę złożenia podania obywatelskiego, i w każdym roku muszą zamieszkiwać przez minimum 183 dni. Wymagany czas przebywania znacznie wydłużył się, nie zalicza się także czasu zamieszkiwania w Kanadzie przed otrzymaniem pobytu stałego.

Każdy wnioskodawca w wieku od 14 do 64 lat musi zdać egzamin językowy lub zademonstrować znajomość języka angielskiego lub francuskiego na odpowiednim poziomie. Od wnioskodawcy wymaga się, by złożył rozliczenia podatkowe z wymaganych lat. Do tej pory osoby ubiegające się o obywatelstwo nie musiały udostępniać urzędowi obywatelskiemu informacji podatkowych. Ważne jest także, by osoba starająca się o obywatelstwo zamieszkiwała w Kanadzie. Dłuższe pozostanie poza Kanadą po złożeniu wniosku może być przyczyną decyzji odmownej.

W nowym prawie pod uwagę brany jest rekord kryminalny osoby w Kanadzie i poza Kanadą. Jeśli osoba posiada wyrok w innym kraju (wykroczenie kryminalne), nie może starać się o obywatelstwo przez określony czas. Wcześniej pod uwagę brane były jedynie wykroczenia karne w Kanadzie.

Fałszowanie informacji w podaniu może być surowiej karane – grzywną do 100.000 dolarów i pozbawieniem wolności na okres do 5 lat.

W dodatku, tylko uprawnione osoby będą miały prawo, by profesjonalnie doradzać w kwestii nowego prawa obywatelskiego, jedynie uprawnione osoby będą mogły przygotować podanie obywatelskie i reprezentować klientów w urzędzie obywatelskim, na przykład konsultanci imigracyjni, adwokaci, notariusze, studenci prawa.

Profesjonaliści imigracyjni, pomagający w załatwieniu pobytu stałego, powinni, moim zdaniem, informować każdego klienta o tych nowych przepisach. Na przykład, warto przedyskutować z klientami, jak ważne jest zrobienie każdego roku zeznania podatkowego, a także nauka języka.

Zmiany te mogą drastycznie wpłynąć na liczbę otrzymywanych obywatelstw, z drugiej strony, na pewno wiele osób będzie zmobilizowanych, by zacząć kursy językowe po otrzymaniu pobytu. Nie wszyscy wykorzystują możliwości nauki języka angielskiego lub francuskiego, pomimo że rząd oferuje darmowe językowe szkoły.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ DO KANADY – SPONSORSTWEM RODZINNYM, POBYTEM STAŁYM, WIZĄ PRACY, STUDIÓW LUB INNĄ PROCEDURĄ IMIGRACYJNĄ, NA PRZYKŁAD ODDALENIEM DEPORTACJI CZY PRZEDŁUŻENIEM POBYTU CZASOWEGO, PROSIMY O KONTAKT TEL. 416 515-2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW.EMIGRACJAKANADA.NET

piątek, 05 czerwiec 2015 22:38

Talent

Napisane przez

To słowo w starożytnym Egipcie określało ogromną sumę pieniędzy w złocie. Językoznawcy najprawdopodobniej przeprowadziliby dokładną analizę, jak to słowo zostało "przeflancowane" do języka polskiego, zmieniając cokolwiek swoje znaczenie. Bo stało się ono słowem określającym jakieś uzdolnienia, co też można uznać za skarb czy dar natury, który można wykorzystać, lub zmarnować.

Symbolem zmarnowanego talentu może być literacka postać Janka Muzykanta, dziecka z zupełnych nizin społecznych, niezwykle uzdolnionego muzykalnie, a któremu nie było dane, z uwagi na biedę i zacofanie, rozwinąć tego talentu. Postacią historyczną o niezwykłym talencie poetyckim, porównywalnym do dwóch największych poetów polskiego Romantyzmu Mickiewicza i Słowackiego, jest Kamil Baczyński, który został zabity w Warszawie przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej.

piątek, 05 czerwiec 2015 15:52

Przemoc nie jest tolerowana

Napisane przez

Izabela EmbaloPrawo do łączenia rodzin jest nadal jednym z najmocniejszych, w świetle prawa imigracyjnego, podań ws. ubiegania się o pobyt stały. Ponieważ niekiedy imigranci nie mają szansy na otrzymanie pobytu stałego, dochodzi do sytuacji aranżowanych ślubów, kiedy imigrant nie ma zamiaru założyć rodziny, pragnie jedynie otrzymać swój legalny status w Kanadzie.

Czytałam niedawno w kanadyjskich mediach, że według statystyk urzędowych, zwiększa się liczba "papierowych" ślubów, zwłaszcza w społeczności imigrantów z Indii. W niektórych krajach istnieje nadal tradycja aranżowanych ślubów i dlatego imigranci z tych kultur mogą w dość łatwy sposób powołać się na tak zwane tradycyjne, aranżowane małżeństwo, które nawet nie wymaga, by pan młody widział pannę młodą przed ślubem.

Czasami dochodzi do sytuacji, że młodzi małżonkowie widzą się po raz pierwszy na lotnisku w Toronto, kiedy to sponsorowany pan młody lub panna młoda przybywa do Kanady z pobytem stałym.

W naszej kulturze takie rzeczy nie byłyby do przyjęcia, urząd wymaga bowiem dokładnej dokumentacji związku, także przed małżeństwem, wiedząc, że w europejskiej kulturze nie ma raczej aranżowanych małżeństw.

Statystyki na pewno przyczynią się do zwiększonej kontroli imigracyjnej. Od niedawna wymogiem staje się, by po otrzymaniu pobytu małżeństwo utrzymało się jeszcze przez dwa lata.

Ministerstwo zapowiada wyrywkowe sprawdzanie małżeństw lub partnerów w związku konkubinatu i po zakończeniu procesu imigracyjnego.

Jeśli okaże się, że para się rozstała, wówczas sponsorowana osoba może być deportowana. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy para posiada wspólne dziecko lub kiedy małżeństwo trwało ponad dwa lata przed złożeniem dokumentów sponsorskich.

Warto także dodać, że przypadki przemocy w rodzinie mogą być traktowane jako wyjątek od tej reguły, przemoc nie jest tolerowana. Niestety, nie należą do rzadkości przypadki, kiedy sponsor znęca się nad osobą sponsorowaną.

Zastraszanie i szantażowanie są wówczas na porządku dziennym, ponieważ wielu sponsorów myśli, że sponsorowana żona nie ma żadnych praw w Kanadzie.

Prawo imigracyjne zabrania także, by osoba, która otrzymała pobyt stały poprzez sponsorstwo małżeńskie lub konkubenckie, zasponsorowała nowego partnera po otrzymaniu pobytu.

Jeśli sponsorowany imigrant chciałby być sam sponsorem, musi odczekać minimum pięć lat po otrzymaniu stałej rezydencji. Sam rozwód nie jest wystarczający.

Izabela EMBALO
LICENCJONOWANY DORADCA

Osoby zainteresowane imigracją prosimy o kontakt z naszym biurem: 416 5152022

www.emigracjakanada.net

Ktoś powiedział, że tylko krowa nie zmienia zdania. Jest to wygodne wytłumaczenie dla wszelkiego rodzaju "odmieńców", którzy przechodzą z jednej formy radykalizmu do drugiego. Jeśli ktoś po takiej odmianie jeszcze pozostaje w szarej strefie, czyli nie wpada w drugą skrajność, szczególnie nie staje się zażartym wrogiem tego, co uprzednio robił, i tych, którzy byli jego kumplami, to jeszcze można to uznać za normalne. Każda jednak maksymalna odchyłka wahadła budzi podejrzenie co do szczerości intencji.

W górnych warstwach sfer politycznych, w krajach zmieniających swój ustrój, takich odmieńców jest wielu. Znany jest przypadek jednego z sędziów w Polsce, który zrobił karierę w okresie stanu wojennego, oddał swoje zdolności na usługi nie tylko w zakresie wydawania nieludzkich wyroków, ale który łamał charaktery tym sędziom, którzy chcieli jakoś zachować twarz. W okresie kapitalistyczno-prawicowych przemian stał się on jednym z najbardziej radykalnych "odnowicieli", awansując do stanowiska wiceministra, stając się jednym z głównych krytyków tych, którzy poddali się wcześniej jego wpływom.

Strona 1 z 23