Goniec

Register Login

Prawo imigracyjne

Prawo imigracyjne

piątek, 10 luty 2017 14:44

Sprawdzenie rezydencji w Kanadzie

Napisane przez

Izabela Embalo        Ubiegający się o kanadyjskie obywatelstwo, otrzymają z urzędu dodatkowe dokumenty do wypełnienia, między innymi formularz o nazwie kwestionariusz obywatelski.

        Dlaczego urząd nakazuje wypełnić dodatkowy formularz po wysłaniu kompletnego podania obywatelskiego?

        Powody mogą być różne. Przede wszystkim urzędnik rozpatrujący wniosek ma obowiązek sprawdzić, czy wniosek ma podstawę prawną i czy wnioskodawca spełnia obowiązujące kryteria prawne, by kanadyjskie obywatelstwo otrzymać. Ponieważ nie wszyscy podają w swoim podaniu prawdziwe informacje, urząd obywatelski może poprosić o dodatkowe wyjaśnienia i dokumenty. Może się też zdarzyć, że ktoś został wylosowany do tego, by udowodnić swoją rezydencję w Kanadzie, i dlatego urząd prosi o dodatkowe informacje. Jaki może być powód wysłania kwestionariusza? Niezgodność informacji w bazie danych, to jedna z możliwości. Pamiętajmy, że przyloty są notowane i jeśli podane w podaniu o przyznanie kanadyjskiego obywatelstwa daty nie są zgodne z informacjami służb granicznych, urząd musi sprawdzić rozbieżność. Rząd zapowiedział także wprowadzenie systemu rejestracji wylotów, wówczas posiadane przez urzędnika informacje będą dokładniejsze i możliwości uzyskania obywatelstwa dla osób nieprzebywających w Kanadzie znacznie się zmniejszą, osoby takie będą bowiem w łatwy sposób sprawdzane przed wydaniem pozytywnej decyzji. Ja osobiście zalecam, by niektóre dokumenty dołączyć od razu, kiedy wysyłane jest podanie obywatelskie. Jednym z ważniejszych dokumentów jest paszport (wszystkie strony) z adnotacjami wlotów, ewentualnie wylotów do innych krajów i wlotów do Kanady. Warto załączyć także kopie biletów lotniczych pokazujących datę wylotu z Kanady i potwierdzających liczbę dni nieobecności w Kanadzie.

        Pomimo że formularz nakazuje podanie informacji od momentu otrzymania stałej rezydencji, urząd będzie wnikliwie sprawdzał ostatnie lata poprzedzające datę złożenia podania. Wnioskodawca musi spełnić wymogi rezydenckie i inne.

        Ważne jest także, by przed złożeniem podania utrzymać ważny status stałego rezydenta. Wiedzą zapewne Państwo, że w czasie odnawiania karty rezydenckiej wnioskodawca także jest poddany testowi prawnemu i jeśli okaże się, że nie zamieszkiwał w Kanadzie przez okres 2 lat (w ostatnich 5), pobyt stały może zostać odebrany, przepada wówczas szansa na kanadyjski paszport.

        Niektóre dodatkowe dokumenty mogące przekonać urząd i sędziego obywatelskiego o zamieszkaniu na terenie Kanady (a zatem mogą być także bardzo pomocne osobom odnawiającym kartę rezydencką) to:

– rozliczenia podatkowe, T4, odcinki wypłaty, listy potwierdzające zatrudnienie,
– kontrakty pracy,
– umowy wynajmu mieszkania lub posiadania nieruchomości,
– opłacanie podatku od nieruchomości,
– operacje finansowo-kredytowe w Kanadzie,
– używanie ubezpieczenia OHIP, np. wizyty u lekarza, zakup lekarstw,
– płatność rachunków: telefoniczne, Internet i inne,
– płatności polisy ubezpieczenia samochodowego w Kanadzie,
– listy referencyjne,
– indeks studencki, potwierdzający studia, i inne.

        Należy także pamiętać, że istnieją wyjątki od reguły, jednak przeciętny rezydent musi spełnić wszystkie prawne wymogi programu obywatelskiego. Obecnie prawo wymaga, by przebywać w Kanadzie  1460 dni w ostatnich 6 latach poprzedzających wysłanie podania. Kandydat musi wykazać między innymi intencję zamieszkiwania w Kanadzie, musi także posiadać rozliczenia podatkowe.

        Otrzymuję liczne telefony od Państwa z pytaniem, czy już weszły nowe korzystne przepisy, niestety jeszcze nie. Osoby, które chcą teraz ubiegać się o kanadyjskie obywatelstwo, muszą spełnić wymogi nowej legislacji z 2014 roku. Poinformujemy Państwa, jeśli ta sytuacja prawna się zmieni. Ponieważ krążą obiegowe informacje, że nowe prawo już weszło w życie, proszę sprawdzić wymogi prawa obywatelskiego na stronie rządowej: http://www.cic.gc.ca/english/citizenship/become-eligibility.asp

Izabela Embalo, licencjonowany doradca
www.emigracjakanada.net
        OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ DO KANADY – SPONSORSTWEM RODZINNYM, POBYTEM STAŁYM, WIZĄ PRACY, STUDIÓW LUB INNĄ PROCEDURĄ IMIGRACYJNĄ, NA PRZYKŁAD ODDALENIEM DEPORTACJI CZY PRZEDŁUŻENIEM POBYTU CZASOWEGO, PROSIMY O KONTAKT Z NASZĄ KANCELARIĄ: TEL. 416-515-2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

        Ten około trzydziestoletni przybysz z Indii mógłby być modelem czy to wojownika sikhijskiego, czy aktorem grającym niezwykle przystojnego kochanka w jednym z kilkuset corocznie kręconych romansów w wytwórniach indyjskich. Był on sikhem i mieszkał w jednym z miasteczek Pendżabu. Jego czerwony turban odcinał się wyraźnie od smagłej twarzy i kruczoczarnego zarostu. Był od dziesięciu lat żonaty i miał parkę dzieci. Z zawodu był kierowcą.

        Przed kilkoma laty wywędrował do Kanady wraz ze swoją rodziną jego starszy brat, zachęcony do tego przez wuja, który przybył tu przed nim kilka lat wcześniej. Tamtego też ktoś namówił i pomógł w osiedleniu się. Trudno dociec, kto był pierwszy w tym ciągu rodzinnych powiązań, które spowodowały, że tak z tej rodziny, jak i szeregu innych spora część młodzieży sikhijskiej rozjechała się po świecie. To podobnie jak z polskimi góralami, którzy podążali za ocean w nadziei na lepsze życie, zachęcani przez tych, którzy przybyli tu wcześniej i dość dobrze dawali sobie radę.

piątek, 03 luty 2017 00:01

USA i imigracja

Napisane przez

Izabela Embalo        Imigracyjna zawierucha u naszych sąsiadów zastanawia, jak te wydarzenia i nowy prezydent wpłyną na kanadyjską imigrację. Na pewno nie jest nam obojętna sytuacja polityczna w USA i już można zauważyć tego skutki. Po pierwsze, zaraz po wyborach, rząd Kanady wprowadził nowe prawo dotyczące imigrantów ekonomicznych. Duże zainteresowanie Kanadą wielu Amerykanów, doprowadziło do zmiany przepisów w Kanadzie, przyznano dodatkowe punkty obywatelom USA, którzy w Kanadzie pracują w oparciu o umowę pomiędzy krajami NAFTA. Notabene, prezydent Trump zapowiedział, że zlikwiduje porozumienie, a zatem wielu Kanadyjczyków w USA i Amerykanów w Kanadzie może wówczas stracić zatrudnienie.

        Osobiście uważam, że Amerykanie są z kilku względów bardzo dobrym źródłem imigracji. Mówią płynnie tym samym językiem, ich dyplomów nie trzeba nostryfikować i często są to imigranci z zapleczem finansowym, ponieważ mieli możliwość pracy w kraju, gdzie zarobki są atrakcyjne.

        Ostatnie wydarzenia, w tym zakaz wjazdu dla obywateli siedmiu krajów muzułmańskich, spowodowały chęć przyjęcia nowej fali azylantów do Kanady. A zatem możemy się spodziewać dużej liczby uchodźców, pomimo przyjęcia wielu już w zeszłym roku. Nowy minister jest z pochodzenia Somalijczykiem, także uchodźcą, i wydaje się, że będzie przychylny takiemu działaniu. O ile Kanada ma ograniczone możliwości przyjęcia imigrantów rocznie, może to w jakimś stopniu obniżyć liczbę przyjmowanych imigrantów w innych kategoriach, ale nie mogę takiej opinii wyrazić na pewno, ponieważ rząd też ma możliwość zwiększenia limitu, tak jak się to stało w zeszłym roku.

        Dodatkowo, wiele osób, które chciały studiować, pracować lub imigrować do USA, zmieniło plany, obierając Kanadę jako kraj docelowy. Na przykład zagraniczni studenci z krajów muzułmańskich nie chcą, czy nawet nie mogą starać się o wizę studencką do USA, wielu chce teraz przyjechać do Kanady. Widziałam nawet program dokumentalny, w którym młodzi Irańczycy wypowiadali się na temat swoich planów studiowania lub imigrowania do Kanady tylko dlatego, że w USA nastroje  polityczne są antymuzułmańskie, teraz nawet zakaz wjazdu na 90 dni. A zatem otrzymanie wizy studiów w tym czasie jest jakby niemożliwe.

        Ogólnie, myślę, że wydarzenia w USA nie wpływają korzystnie na sytuację imigracyjną w Kanadzie, o czym świadczy wspomniana zmiana przepisów w listopadzie. Wielu polskich zagranicznych pracowników na kontrakcie pracy, i nie tylko,  straciło możliwości ubiegania się o pobyt stały w systemie Express Entry.

Izabela Embalo
licencjonowany
doradca imigracyjny
tel. 416-515-2022
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
        OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJą PROSIMY O KONTAKT.
www.emigracjakanada.net

        Nazywano ją Tanią. Ta siedząca przed gabinetem lekarskim młoda, 23-letnia kobieta cierpiała nie tylko fizycznie, ale głównie psychicznie. Jej ładna buzia była cała w czerwonych wypryskach. Był to efekt jakiegoś schorzenia wewnętrznego, które objawiało się wypryskami na całym ciele, ale głównie na twarzy.

        Wcześniej już była badana przez tego samego lekarza, którzy przepisał jej maść, ale Tania jej nie wykupiła, bo nie miała czterdziestu dolarów na ten lek.

        Bo wszystko to działo się w kanadyjskim areszcie imigracyjnym. W czasie drugiej wizyty lekarz polecił pielęgniarce, aby dała Tani zestaw leków, które miały być powtarzane przez kolejne dni. Wcześniej schorzenie to mogło być usunięte przez oddziaływanie zewnętrzne maścią, a wobec braku zastosowania tej terapii musiała być zaordynowana ostrzejsza, mniej korzystna dla organizmu, ale za to skuteczna i prowadzona na koszt podatnika kanadyjskiego.

czwartek, 26 styczeń 2017 22:54

Czy pobyt bez wizy wyklucza pobyt stały?

Napisane przez

Izabela Embalo        To pytanie często jest mi zadawane na konsultacjach, a zatem warto napisać o sytuacji osób, które pozostały już w Kanadzie bez ważnej wizy.

        Oczywiście, zawsze należy przeanalizować indywidualną sytuację imigranta, ale ogólnie informuję, że pobyt bez statusu nie wyklucza otrzymania pobytu stałego. Wielu moich klientów, którzy przebywali w Kanadzie bez dokumentów, otrzymało pobyt stały.

        Sytuacja pozostania bez ważnej wizy może natomiast pomniejszać szansę na korzystanie z niektórych programów pobytowych, zwłaszcza w programach ekonomicznych. Niektóre bowiem programy imigracyjne wymagają, by osoba starająca się o pobyt podtrzymała legalny imigracyjny status, podobnie członkowie rodziny, nielegalność pobytu małżonka może bowiem wpłynąć na decyzję pobytową głównego wnioskodawcy.

        Przykładem może być na przykład program nominacji prowincji Ontario lub program dla opiekunek.

        Osoby „nielegalne” mogą natomiast skorzystać z programu imigracyjnego „zasiedlenia”, mają też duże szanse, jeśli w Kanadzie wychowują lub posiadają dziecko/dzieci czy są sponsorowani w programie łączenia rodzin. Tu nie jest istotne, czy posiadają ważną wizę, urząd bowiem analizuje inne czynniki wpływające na ostateczną decyzję.

        Proszę też pamiętać, że osoby, które straciły status imigracyjny, mogą ubiegać się o przywrócenie imigracyjnego pobytu czasowego podaniem o restaurację wizy, ale można to zrobić w terminie do 90 dni od dnia stracenia statusu, i liczy się tu albo data wygaśnięcia wizy, albo data decyzji negatywnej, jeśli ktoś taką otrzymał.

        W niektórych przypadkach, jeśli minęło 90 dni, można wystąpić o tak zwane pozwolenie na zamieszkanie w Kanadzie (temporary resident permit), ale muszą zaistnieć określone okoliczności, by taki permit uzyskać. Najczęściej urząd przyznaje takie pozwolenie, jeśli ktoś nie otrzymał pobytu stałego tylko ze względu na posiadanie np. rekordu kryminalnego lub jeśli nie przeszedł pozytywnie badań medycznych.

        Sytuacje osób „nieudokumentowanych” są niekiedy skomplikowane, gdyż taka osoba może posiadać zaoczny nakaz deportacyjny, dlatego należy skonsultować się z doświadczonym, licencjonowanym specjalistą prawa, by uzyskać fachową poradę.

        Podpowiedzi znajomych, rodziny nie zawsze są trafne na przykład tylko dlatego, że kanadyjskie prawo imigracyjne nieustannie się zmienia.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca imigracyjny
OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJą DO KANADY PROSIMY O KONTAKT:
        TEL/TEXT: 416 515 2022,
        Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW.EMIGRACJAKANADA.NET
        Z DUŻYM SUKCESEM POMOGLIŚMY SETKOM POLSKICH IMIGRANTóW OSIEDLIć SIę NA STAŁE W KANADZIE. DZIAŁAMY OD 1998 ROKU.

        Ten układ przypominał ten z „Trzech muszkieterów” Dumasa, tylko ten jeden (w odróżnieniu od D’Artagnana) w tym wypadku był najstarszy z nich, najbardziej doświadczony i najmniej wyrywny. On był ich cichym doradcą, nie ryzykował, czekał ciągle na swoją szansę. Gdy pozostali zamieszkiwali w jednym pokoju, to ten jeden w innym i kiedy doszło do wpadki, to był poza podejrzeniem. Co ich głównie łączyło? Otóż wszyscy byli muzułmanami.

        Pierwszy, niski, około 25-letni, pochodził z Pakistanu. On też był najbardziej z nich religijny. Bił głową o podłogę w przepisanych porach dnia, nie jadł w ogóle mięs. Była to jego pierwsza podróż zagraniczna. Nie mówił po angielsku. Liczył z początku na pomoc dalekich krewnych zamieszkałych od kilku lat w Kanadzie. Kiedy jednak na kolejnych dwóch rozprawach uzyskał decyzję odmowną co do wyjścia na wolność, nawet za kaucją, to zdecydował się partycypować we wspólnym przedsięwzięciu. Zdecydowany był nie wracać do swojego miejsca zamieszkania. Wykształcenie zdobył w szkole religijnej na pograniczu Pakistanu i Afganistanu. Świat zachodni przedstawiany był uczniom tego typu szkół jako siedlisko diabła. Mimo słabej postury był zdecydowany walczyć dla swoich zbożnych celów, ale z uwagi na słabość fizyczną, uznał, że może to robić poprzez własny przykład religijności, a być może poprzez uzyskanie stanowiska mułły w którejś ze świątyń muzułmańskich. Wybrał Kanadę, bo uzyskał informację, że w kraju tym jest duże środowisko muzułmańskie i panuje duża tolerancja dla wyznawców tej religii.

piątek, 20 styczeń 2017 14:00

Wzmocnienie praw dziecka

Napisane przez

Izabela Embalo        Wiele kwestii prawnych związanych z imigracją do Kanady dotyczy dzieci osób starających się o pobyt stały. Od zeszłego roku prawo zmieniło się korzystnie, ponieważ kanadyjski Sąd Najwyższy wzmocnił precedensami sądowymi przepisy dotyczące dzieci w podaniach o pobyt stały, a zatem osoby wychowujące dzieci w Kanadzie mają większe szanse na zalegalizowanie stałej rezydencji w Kanadzie właśnie w oparciu o przepis, który wymaga, by urzędnicy imigracyjni kierowali się interesem dzieci w Kanadzie, niekoniecznie tu urodzonych.

        Dzieci przybywające do Kanady turystycznie muszą posiadać autoryzację na wlot (eAUTHORIZATION), jaka już obowiązuje od listopada. Posiadanie wizy elektronicznej-zezwolenia na wlot rodzica lub rodziców nie jest wystarczające.

        W prawie imigracyjnym Kanady  dzieci objęte są specjalnym przywilejem i jeśli wychowują się lub urodzą się w Kanadzie – dzieci te, a  także ich rodzice mają realną szansę na otrzymanie pobytu stałego. Innymi słowy – posiadanie lub wychowywanie dzieci w Kanadzie jest podstawą ubiegania się i otrzymania stałej rezydencji, nawet jeśli rodzice przebywają w Kanadzie już bez ważnej wizy. Dzieci i ich prawa objęte są specjalną troską. W Kanadzie przyrost naturalny jest nadal niski i rząd kanadyjski dba o interes swoich obywateli, a właśnie takimi są dzieci urodzone w Kanadzie, bez względu na status imigracyjny rodziców. Dobro dziecka musi być także uwzględniane w podaniach imigracyjnych ze względu na takie właśnie szczególne traktowanie dzieci w prawie międzynarodowym, np. w Konwencji praw dziecka. Podania imigracyjne z uwzględnieniem dobra dziecka są obecnie rozpatrywane relatywnie szybko (co może się oczywiście zmienić). Moja ostatnia sprawa rozpoczęła się w marcu, złożyliśmy wówczas podanie o pobyt stały dla młodego małżeństwa, które w Kanadzie wychowuje córeczkę, a pobyt stały został przyznany w styczniu. Inne wstępne pozytywne decyzje ostatnich spraw otrzymywałam w około 6 – 7 miesięcy.

        Oczywiście, samo posiadanie dziecka nie jest wystarczające, podanie musi być odpowiednio udokumentowane i opisane. Urząd imigracyjny bierze pod uwagę wiele dodatkowych czynników, jakie mogą korzystnie wpłynąć na ostateczną decyzję.

        Jeśli rozważają Państwo opcję ubiegania się o pobyt stały ze względu na posiadanie lub wychowywanie w Kanadzie dziecka lub dzieci, warto skontaktować się z doświadczonym specjalistą prawa imigracyjnego. Przypominam, że dziecko/dzieci nie muszą być urodzone w Kanadzie, i nie jest ważne, czy rodzice dziecka/dzieci mają ważny imigracyjny status.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca imigracyjny
        
        Osoby zainteresowane imigracją-pobytem stałym, zatrudnieniem, studiowaniem czy sponsorowaniem do Kanady, prosimy o kontakt z naszym biurem, tel. 416-5152022, e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., emigracjakanada.net.
        Nasze biuro znajduje się w dogodnej lokalizacji w centrum Mississaugi (Dundas/Hurontario).

piątek, 13 styczeń 2017 14:27

Azylant ministrem imigracji

Napisane przez

Izabela Embalo        Na nowego ministra imigracji został wybrany imigrant, uchodźca polityczny Ahmed Hussen. Urodzony i częściowo wychowany w Afryce (Somalia), przybył z rodziną do Kanady w 1993 roku jako azylant w wieku nastoletnim.

        Początkowo uczęszczał do szkoły średniej w Hamilton, jednak później przeprowadził się do jednej z najbiedniejszych stref Toronto – Regent Park. Mieszkając tam z bratem w  mieszkaniu socjalnym, rozpoczął studia na Uniwersytecie York. Po zdobyciu licencjatu z historii, rozpoczął edukację prawniczą na uniwersytecie w Ottawie, został adwokatem. Praktykował prawo kryminalne i prawo imigracyjne.

        Ahmed Hussen był od dawna aktywistą społecznym, udzielał się w kongresie swojej grupy etnicznej i walczył o poprawę warunków życia najbiedniejszych w Toronto. To między innymi dzięki niemu rząd  zainwestował 500 milionów dolarów w odnowienie i ulepszenie rejonu Regent Park, ale to nie była jedyna działalność społeczna, humanitarna.

        W 2015 roku Hussen został wybrany na posła do parlamentu w Ottawie. Następnie, premier Trudeau  wybrał Hussena na ministra imigracji Kanady. Pierwszy minister, który jest imigrantem, może mieć znaczny wpływ na przyszłość i rozwój  imigracji. Nie wiemy jeszcze, w jakim stopniu i czy zmiany będą pozytywne.

        Hussen zajął miejsce byłego ministra Johna McCalluma, który obejmie stanowisko ambasadora Kanady w Chinach. McCallum przyjął około 40.000 uchodźców z Syrii w okresie 14 miesięcy.

        Jako adwokat imigracyjny, nowy minister może mieć także lepsze zrozumienie kanadyjskiego systemu imigracyjnego. Miejmy też nadzieję, że jako imigrant, nowy minister będzie dążył do ulepszenia kanadyjskich przepisów imigracyjnych i nie tylko dla uchodźców, ale także dla imigrantów ekonomicznych.

        Może kiedyś doczekamy też czasów, że polski imigrant zostanie ministrem imigracji w Kanadzie.

        Informacje na temat nowego ministra imigracji można znaleźć na stronie rządowej: http://www.cic.gc.ca/english/department/minister/hussen.asp
Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
The Honourable Ahmed D. Hussen MP
365 Laurier Avenue West
Ottawa, Ontario
K1A 1L1
Telephone: 613-954-1064
Fax: 613-952-5533

Izabela Embalo
licencjonowany
doradca imigracyjny
tel. 416-5152022
www.emigracjakanada.net

piątek, 06 styczeń 2017 10:43

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Słynny wodospad

Napisane przez

        To słynne miejsce na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie w przeszłości zwyczajowo nowożeńcy, z co najmniej średnio zamożnych rodzin z obu państw, musiały odbyć przynajmniej część podróży poślubnej, stało się miejscem przełomowym w życiu Petera.

        Był on Czechem zamieszkałym na pograniczu z Polską. Mówił nawet dość dobrze po polsku, ale ani w ząb po angielsku. Ten 54-letni, przystojny mężczyzna był z zawodu stolarzem, z tym że głównie zajmował się stolarką związaną z budową domów, tzn. konstrukcjami drewnianymi dachów.

        Mieszkał na wsi. Miał żonę, dwoje dorosłych dzieci i dwie wnuczki. Wiodło mu się średnio jak na standardy czeskie. W życiu swoim odwiedził dwa kraje: Polskę i Rosję, w której to pracował cztery lata (z przerwami co pół roku na odwiedzenie rodziny) w okolicach Uralu. A tu przyszło mu przeskoczyć Atlantyk i odwiedzić starszego brata w Kanadzie.

        Brat jego wybył z kraju po wydarzeniach z 1968 roku (pomoc „bratnia” wojsk Układu Warszawskiego w uśmierzeniu zrywu wolnościowego ówczesnej  Czechosłowacji) i mieszkał najpierw w Południowej Afryce. Kiedy i w tym kraju zawitały zmiany i pozytywne, ale i negatywne, przeniósł się do Kanady. Najpierw zamieszkał w London w Ontario, a później  przeniósł się do Calgary, gdzie pracował jako  technik w szpitalu. Brat odwiedził rodzinę w Czechach dopiero po zmianach ustrojowych w tym kraju i od tego czasu odwiedzał ich w odstępach co dwa lata. W czasie ostatniego spotkania zaproponował Peterowi, aby ten go odwiedził w Kanadzie. Ten się zgodził.

piątek, 06 styczeń 2017 08:48

Imigracja w nowym roku 2017

Napisane przez

Izabela Embalo        Powitaliśmy nowy 2017 rok. Dla wielu jest to rok, w którym podjęte zostaną decyzje imigracyjne.

        Pytają się Państwo, czy prawo zmieniło się na lepsze, czego można oczekiwać w nowym roku. Ja osobiście uważam, że w wielu aspektach prawo nie zmieniło się na korzyść, wprost przeciwnie. Oczywiście są małe wyjątki, np. zapowiedzi zniesienia pobytu warunkowego dla sponsorowanych małżeństw i partnerów. Podwyższenie wieku zależnego dzieci, także zredukowanie czasu oczekiwania na możliwość ubiegania się o kanadyjskie obywatelstwo.

        Z drugiej jednak strony, zmiany niekorzystne, moim zdaniem, dla wielu polskich imigrantów to zmiana punktacji, jaka została wprowadzona w listopadzie. Myślę, że te ostatnie zmiany, jakie zaistniały w programie ekonomicznym (punktowym), podyktowane zostały sceną polityczną w USA.

        Przed wyborami i zaraz po nich duża liczba Amerykanów, także imigrantów w USA, wyraziła chęć imigrowania do Kanady. Sama miałam liczne zgłoszenia  w sprawie  imigracji do Kanady, nawet od osób, które w USA miały bardzo dobre, profesjonalne zatrudnienie i bardzo dobrą, stabilną sytuację ekonomiczną. Amerykanie są bardzo dobrym źródłem imigracji do Kanady, ponieważ amerykańskie wykształcenie daje możliwości szybkiego wdrożenia się w rynek pracy w Kanadzie. Wielu profesjonalistów nie musi nostryfikować dyplomów, nie mówiąc już o tym, że Amerykanie nie mają żadnej bariery językowej, a dla wielu imigrantów, także z Polski, dużą barierą w osiągnięciu sukcesu imigracyjnego jest bariera językowa. Niestety, liczni imigranci, nie mogą zdać testu językowego, który jest obowiązkowo wymagany.

        Ponadto zmiana punktacji zaprzepaściła szanse dla niektórych pracowników zagranicznych, gdyż obecnie uzyskują oni o wiele więcej punktów, choć należy sprawdzić szanse każdej osoby czy rodziny indywidualnie. Programy prowincyjne są nadal świetną opcją ubiegania się o pobyt stały, ponieważ nominacja prowincji nadal przyznaje bardzo duży bonus punktowy.

        I na koniec dla przypomnienia informuję wszystkich zainteresowanych, że kandydatury na wizy pracy dla młodych osób można już zgłaszać od października 2016 roku, a zatem jeśli ktoś chciałby skorzystać z programu np. pracy wakacyjnej IEC, należy zgłosić swoją kandydaturę jak najszybciej.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
tel. 416-515-2022
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.emigracjakanada.net
        
        OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJą DO KANADY, PROSIMY O KONTAKT.
        POMOGLIŚMY SETKOM POLSKICH IMIGRANTóW IMIGROWAć DO KANADY.
        POSIADAMY 19 LAT DOśWIADCZENIA.