Goniec

Register Login

Prawo imigracyjne

Prawo imigracyjne

piątek, 02 wrzesień 2016 14:29

Nadchodzą lepsze czasy

Napisane przez

Izabela Embalo        Po rządach Partii Konserwatywnej Kanada ubolewa na brak siły roboczej. Minister do spraw imigracji zapowiedział, że rząd pragnie zwiększyć nabór zagranicznych pracowników i imigrantów w Kanadzie. Plan reformy przepisów imigracyjnych w Kanadzie może być przedstawiony już jesienią.

        Zwiększeniu liczby zagranicznej kadry roboczej może sprzeciwić się duża część kanadyjskiego społeczeństwa, obawiając się, że zabraknie pracy dla Kanadyjczyków, ale realia pokazują, że zaostrzenie przepisów imigracyjnych nie przyniosło oczekiwanych efektów. Myślę także, że wielu Kanadyjczyków nie rozumie, że rodzaj pracy, jaką wykonują imigranci, nie jest tak popularny wśród rodowitych Kanadyjczyków, którzy nie zawsze chcą się podjąć tej trudnej, fizycznej pracy. Osobiście znam pracodawców, którzy narzekają na brak odpowiednich pracowników i bardzo chcieliby zatrudnić na przykład fachowców z Polski lub innych krajów, jednak obecne uciążliwe procedury i formalności zniechęcają do tego przedsięwzięcia.

        Starzejąca się populacja Kanady wymaga, by trwał nabór młodych, produktywnych imigrantów. Kanada nie jest samowystarczalna pod względem utrzymania odpowiedniej wielkości zaludnienia, a zatem imigranci są i będą potrzebni.

        Niebawem możemy się spodziewać zmian w prawie imigracyjnym. Dyskutuje się obecnie ułatwienie przepisów dla zagranicznych studentów ( WARTO ZAINWESTOWAć W NAUKę W KANADZIE), którzy, wykształceni w Kanadzie, stanowią bardzo atrakcyjne źródło imigracji. Minister chce także ułatwić przepisy związane z zatrudnieniem obcokrajowców. Obecnie w większości przypadków wymagana jest specjalna opinia rynku pracy, a uzyskanie takiej opinii jest trudną procedurą prawną. Wielu pracodawców otrzymuje odmowę, gdyż rząd zmusza kanadyjskie firmy do zatrudniania stałych rezydentów i obywateli Kanady w pierwszej kolejności.

        Zapowiadane w fazie początkowej zmiany mogą być bardzo korzystne dla polskich imigrantów, którzy głównie przyjeżdżają do Kanady jako zagraniczni pracownicy.

        Rząd kanadyjski chcą także zaludniać mniej popularne części i prowincje Kanady. Toronto i Vancouver są tak zatłoczone, że powoduje to wysokie, zbyt wygórowane  ceny domów. Kanadyjczycy narzekają, że przez imigrantów nie mogą sobie pozwolić na zakup swojego własnego domu. W górę idą także ceny wynajmu. Osobiście myślę, że wygórowane ceny domów nie są zawsze skutkiem dużej imigracji, ceny są podwyższane ze względu na duży popyt wśród zagranicznych inwestorów.

        O zmianach przepisów będę Państwa informować w następnych artykułach. Cieszy mnie niezmiernie, że rząd liberalny pragnie zreformować system prawa imigracyjnego, dając szanse większej liczbie imigrantów.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
www.emigracjakanada.net
tel. 416 -5152022  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
        OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJą PROSIMY O KONTAKT.
        Z DUŻYM SUKCESEM POMOGLIśMY SETKOM POLSKICH IMIGRANTóW OSIEDLIć SIę NA STAŁE W KANADZIE.
        18 LAT DOśWIADCZENIA.

sobota, 27 sierpień 2016 13:19

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Emisariusz

Napisane przez

        Różne są metody walki o wolność własnego kraju. Czeczeńcy bronili się przed zniewoleniem przez carów Rosji przez około dwustu lat. W czasach realnego komunizmu nie mieli szans na wywalczenie ponownie wolności. Ale rozpad byłego Związku Sowieckiego, osłabienie ideologiczne i militarne samej Rosji, którego rządcy uważają Czeczenię za część własnego imperium, zapromieniowało nadzieją na wywalczenie wolności.

        Tak w dawnym Związku Sowieckim, jak i obecnie w Rosji Czeczeńcy uważani są za bandytów, zdolnych do najbardziej zbrodniczych czynów. Zdjęcia wojowników czeczeńskich publikowane przez agencje światowe jakby potwierdzają ten ukształtowany przez Rosjan stereotyp Czeczeńca. Jest to wizerunek smagłego, zarośniętego, półdzikiego, wymachującego bronią bojownika.

sobota, 27 sierpień 2016 23:04

Decyzja negatywna - co robić?

Napisał

Izabela Embalo        Jakie mogą być przyczyny otrzymania odmowy pobytu stałego? Przyczyn może być wiele, niektóre z nich to:

        –posiadanie rekordu kryminalnego (tylko niektóre automatycznie się przedawniają po upływie 10 lat),

        – członek rodziny posiada rekord kryminalny (dzieci, konkubenci, współmałżonkowie),

        – zły stan zdrowia,

        – zły stan zdrowia osoby z rodziny (dzieci, konkubenci, współmałżonkowie),

        – nieprawdziwe zeznania, np. ktoś nie podał prawdziwych informacji we wniosku imigracyjnym lub wizowym lub podczas przesłuchania przez urzędnika imigracyjnego lub granicznego,

        – podejrzenie, że ktoś złamie prawo lub fakt, że już złamał prawo imigracyjne w Kanadzie,

        – negatywna ocena kandydata i jego sytuacji (np. wizy pracy, wizy studenckie, podania humanitarne).

        Niektóre powody można prawnie zneutralizować albo specjalną procedurą imigracyjną, albo specjalnym wnioskiem. Warto przedyskutować swoją sprawę z osobą, która zajmuje się profesjonalnie prawem imigracyjnym.

        Przykład, imigrant posiada rekord kryminalny w Polsce. Minęło już pięć lat, można zatem wystąpić z podaniem o kryminalną rehabilitację. Jeśli uzyska się pozytywną decyzję, sytuacja zmienia się o tyle, że rekord ten nie jest już żadną przeszkodą, jest jakby wybaczony i nie będzie brany pod uwagę w przyszłych procedurach imigracyjnych przez urzędnika imigracyjnego.

        Natomiast  w sytuacji, kiedy nie minęło  jeszcze pięć lat od daty zakończenia się wyroku, imigrant musi wystąpić z podaniem o specjalne zezwolenie na zamieszkanie w Kanadzie, jednak szanse przyznania takiego zezwolenia zależą w dużej mierze od powodów wjazdu czy pozostania na terenie Kanady.

        Inny przykład, osoba składająca wniosek o pobyt stały na podstawie specjalnych okoliczności – prawo humanitarne (nie mylić z azylem, gdyż jest to zupełnie inny program) może odwoływać się od takiej decyzji w sądzie (federalnym i najwyższym). Istnieje też szansa odwrócenia niesprawiedliwej czy błędnej decyzji poprzez napisanie listu z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy do kierownika biura imigracyjnego, oczywiście muszą być podstawy prawne.

        Artykuł ten ma na celu przybliżenie Państwu sytuacji, jakie niekiedy wydają się nierozwiązywalne lub zbyt skomplikowane. A jednak prawo uwzględnia takie okoliczności i zezwala na złożenie odpowiednich podań czy wydanie specjalnych dokumentów, które pozwalają wybrnąć z imigracyjnego kłopotu. Należy jednak znać najnowsze przepisy i obowiązujące procedury.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
tel. 416-5152022  
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.emigracjakanada.net

        Przyspieszone przemieszczanie się ludzi powoduje, że coraz większa ich liczba ma problemy z samookreśleniem się. No bo może być Anglik, ale urodzony i mieszkający prawie całe swoje życie czy to w Rodezji (Zimbabwe), czy to w Południowej Afryce. Może być Polak, ale urodzony na Litwie, Ukrainiec w polskim Przemyślu.

        Pewne, związane z tym problemy miał również Valery. Ten wysoki, szczupły, niezwykle przystojny, około 28-letni mężczyzna urodził się z ojca Rosjanina i matki Polki. Cała rodzina ojca mieszkała w centralnej Rosji i on sam tam się urodził. Rodzina matki natomiast pochodziła z przedwojennych polskich Baranowicz. Nie wyjechali stamtąd po wojnie i tam też urodziła się matka Valerego, już na Białorusi, która wchodziła w skład Związku Sowieckiego. Ojciec Valerego (noszący typowo rosyjskie nazwisko) był porucznikiem armii sowieckiej, kiedy poznał jego matkę. Pobrali się i po kolejnych wędrówkach i awansach ojca Valerego, osiedlili się w Mińsku. Tam też urodził się Valery, jako ostatni z czterech synów.

czwartek, 18 sierpień 2016 23:13

Nominacja pobytowa w Ontario

Napisane przez

Izabela Embalo        Zaostrzenie przepisów ws. otrzymania zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemców w Kanadzie (LMIA) oraz wymóg zdania testu językowego w niektórych programach pobytowych zwiększyły znacznie zainteresowanie programem nominacji prowincji Ontario.

        Warto zatem przeanalizować opcje imigracji poprzez program naszej prowincji, gdzie jeszcze nie wymaga się uzyskania opinii pracy LMIA, a test językowy, dla niektórych kandydatów stający się barierą nie do pokonania, nie jest jeszcze w tym programie wymagany.  Ponadto wielu pracodawców nie wie, że kwalifikuje się na zasponsorowanie swoich pracowników poprzez zatrudnienie w Kanadzie. I jeśli kanadyjscy pracodawcy będą orientować się w tych przepisach, myślę, że wzrośnie liczba nominacji pobytowych.

        Najnowsze zmiany programu nominacji w Ontario to podwyższenie wymogu udokumentowania rekrutowania pracowników lokalnych i przez nominowanie pracownika lokalnego. Wcześniej nie była to skomplikowana procedura i rząd Ontario podchodził do rekrutacji dość liberalnie. Obecnie należy przygotować dobry i przekonujący materiał, by uzyskać pozytywną decyzję. Program też zawiesza przyjmowanie podań ze względu na zbyt dużą liczbę, dlatego należy zawsze sprawdzić, jakie są najnowsze zmiany i czy ograniczenie przyjmowanej liczby nie wpłynie na podanie waszego pracodawcy.

        Prowincje posiadają własne programy dostosowane do potrzeb społeczno-ekonomicznych rejonu. Ontario pozwala, by przedsiębiorstwa w prowincji mogły zasponsorować na pobyt stały odpowiednich pracowników, potrzebnych do rozwoju ich biznesów. Pracownicy zagraniczni w programie nominacji ubiegają się nie tylko o prawo zatrudniania, ale także o prawo stałego osiedlenia się.

        Nie każdy jednak pracodawca kwalifikuje się do programu  sponsorstwa  zagranicznych pracowników. Jakie są  kryteria prawne dla kanadyjskich pracodawców w Ontario? Poniżej przedstawiam podstawowe wymogi programowe:

        – przedsiębiorstwo musi aktywnie działać od minimum trzech lat na terenie naszej prowincji,

        – przedsiębiorstwo w GTA musi wykazać dochody brutto za ostatni rok podatkowy w wysokości minimum 1 000 000 dolarów oraz posiadać 5 pracowników zatrudnionych na cały etat na stale,

        – przedsiębiorstwa poza GTA, muszą wykazać dochód mniejszy, minimum 500 000 dolarów, oraz zatrudniać na cały etat 3 pracowników.

        Ważne jest, by pracodawca zapewnił zarobki zgodnie z wymogami i przepisami prawa pracy, nie jest dozwolone w tym programie, by zaniżać stawkę godzinową zagranicznym pracownikom, nie jest to bowiem furtka prawna do sprowadzania taniej siły roboczej, ponadto prawa zagranicznych pracowników są zabezpieczone przepisami prawnymi, nie można ich traktować gorzej aniżeli pracowników kanadyjskich i tylko dlatego, że nie mają jeszcze w Kanadzie stałego pobytu.

        Pracownicy zagraniczni muszą być wykwalifikowanymi pracownikami, a zatem program ten nie obejmuje osób zajmujących się na przykład sprzątaniem, opiekunek do dzieci czy kelnerów. Grupa zawodowa musi podlegać odpowiedniej kanadyjskiej klasyfikacji O A B. Jest to znaczna różnica programowa pomiędzy Ontario i innymi prowincjami, gdzie możliwe jest sponsorstwo pracowników niewykwalifikowanych.

        Program prowincji Ontario jest dwuetapowy. Pierwszy etap to zatwierdzenie kanadyjskiego pracodawcy. Po pierwszym etapie, jeśli pracodawca otrzyma pozytywna zgodę, pracownik zagraniczny ubiega się o pobyt stały. Ważne jest, by posiadać udokumentowane doświadczenie w zawodzie. Osoba taka musi także przejść badania medyczne i test na niekaralność.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca imigracyjny
tel. 416-515-2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.emigracjakanada.net
        
        OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJą, PRACą, STUDIAMI PROSIMY O KONTAKT: 416-5152022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
        UWAGA! POMOC  W ZAKUPIE NIERUCHOMOśCI ORAZ UZYSKANIU KREDYTU, TAKŻE DLA NOWYCH IMIGRANTóW, OSóB NA WIZIE STUDENCKIEJ LUB PRACOWNICZEJ, OSóB ZE SŁABYM KREDYTEM ITP.

piątek, 12 sierpień 2016 12:22

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Centralak

Napisane przez

        Ciekawe, kiedy to określenie stało się powszechnie znane. Bo chyba nie w czasach zaborów i zaraz po tym. W tamtych czasach mówiono o Kongresówce, Galicji, czyli o zaborach rosyjskim i austriackim. Określenie to przyjęło się chyba dopiero po drugiej wojnie światowej. Sam pamiętam, że mieszkańcy dolnośląscy określani byli jako ci „zza Buga” albo „centralacy”.

        Ci pierwsi to byli wszyscy repatrianci z utraconych ziem polskich na rzecz Związku Sowieckiego, którzy, aby zachować polskość i żyć w granicach Polski, musieli porzucić swoje ojcowizny i przenieść się na „ziemie niczyje”, czyli Odzyskane. Ale zaczęli też przybywać na te ziemie ludzie z centralnej Polski, którzy głównie szukali tu większej szansy życiowej. Byli np. warszawiacy, którzy po zobaczeniu zrujnowanej przez Niemców stolicy Polski uznali, że łatwiej im będzie żyć w prawie niezniszczonych miasteczkach dolnośląskich, a nawet mniej zniszczonych dzielnicach Wrocławia. Obie te grupy najpierw się jakby boczyły na siebie, ich przedstawiciele opowiadali złośliwe dowcipy na tych drugich, obcych, ale po latach, szczególnie w kolejnych pokoleniach, te obie grupy się zlały i stworzyły nowy, wspólny patriotyzm lokalny.

Ostatnio zmieniany piątek, 12 sierpień 2016 15:24
piątek, 12 sierpień 2016 14:54

Prawne opóźnienie deportacji

Napisane przez

Izabela Embalo        Jak wygląda deportacja z Kanady? Istnieją różne nakazy deportacyjne, dobrowolne i urzędowe nakazujące wylot w określonym terminie. Niektóre  zakazują  powrotu do Kanady przez jeden lub dwa lata, niektóre – te najsurowsze – zakazują powrotu do Kanady dożywotnio. Nakaz dożywotni można jednak anulować specjalną imigracyjną procedurą i otrzymaniem zezwolenia na powrót do Kanady, jakie nazywa się Authority to Return.

        Dzisiejszy artykuł nie ma intencji opisania rodzajów nakazów imigracyjnych, chciałabym Państwu przybliżyć procedurę deportacyjną i to, jak wygląda ona w praktyce. Wiele osób obawia się, że skończyła się im wiza i za chwilę ktoś z urzędu imigracyjnego zapuka do drzwi lub zatrzyma imigranta na ulicy. Przebywanie bez autoryzacji, nielegalne zatrudnienie lub inne wykroczenie prawa imigracyjnego może być przyczyną aresztowania i deportacji, warto o tym pamiętać, jednak jeśli ktoś nie jest aresztowany w danym momencie, na miejscu, najczęściej urząd wysyła list z prośbą o stawienie się na rozmowę. Warto także odróżnić urzędy-instytucje zajmujące się imigracyjnym prawem porządkowym. Urząd imigracyjny może wezwać na rozmowę i wydać nakaz aresztowania, ale urzędem, który posiada prawną moc wdrażania nakazów deportacyjnych, jest Canadian Border Services Agency (CBSA).

        Co zrobić w sytuacji otrzymania nakazu aresztowania? Możliwości opóźnienia deportacji oraz odwołania się w kanadyjskim sądzie zależą od indywidualnej sytuacji imigranta.

        Na przykład, jeśli ktoś złożył wcześniej podanie o łączenie rodzin z terenu Kanady i udokumentuje, że sprawa jest już w toku, istnieje  szansa na odroczenie deportacji. Tak się najczęściej dzieje, kiedy osoba imigrująca przedstawi urzędnikowi porządkowemu kopię podania imigracyjnego i dowód wysyłki podania do urzędu.

        Podobnie osoby, które ubiegają się o pobyt stały w programie humanitarnym, istnieje możliwość poproszenia o opóźnienie deportacji i otrzymanie zezwolenia na dokończenie sprawy pobytowej. Jeśli pierwszy etap podania imigracyjnego zakończy się pozytywnym zatwierdzeniem tak zwanych gruntów humanitarnych, wówczas deportacja zostaje wstrzymana, natomiast otrzymanie pobytu stałego jakby automatycznie anuluje nakazy deportacyjne. Wyjątkiem mogą być np. niektóre osoby posiadające rekord kryminalny.

        W swojej praktyce spotkałam się także z sytuacją, w której sam urzędnik CBSA odroczył deportację bez żadnej specjalnej prośby tylko po to, by ktoś mógł zakończyć sprawę stałej rezydencji na terenie Kanady. Podania imigracyjne złożone poza Kanadą nie są powodem opóźnienia czy odwołania deportacyjnego, chyba że taka osoba otrzyma już finalną decyzję pobytową, podobnie jak w przypadku spraw prowadzonych na terenie Kanady.

        Nakazy i procedury deportacyjne są najczęściej bardzo stresujące, ale nie należy od razu spodziewać się aresztowania i akcji porządkowej. Osoba, która otrzymała nakaz opuszczenia Kanady, powinna udać się na konsultacje do specjalisty, by przeanalizować wstępnie możliwości wstrzymania lub opóźnienia deportacji. Istnieją bowiem możliwości rozwiązania tej trudnej sytuacji imigracyjnej także bez opuszczenia Kanady. Oczywiście, nie zawsze urząd CBSA lub sąd apelacyjny przychyla się do prośby o oddalenie deportacji, warto jednak wiedzieć, jakie są opcje i prawa imigranta. Niektóre osoby tracą szanse na powrót czy pobyt stały, opuszczając Kanadę, gdyż jedyną ich szansą jest np. podanie humanitarne. Prawo imigracyjne narzuca na urzędników imigracyjnych obowiązek rozpatrzenia i uwzględnienia powodów humanitarnych (np. dobro dziecka wychowywanego lub urodzonego w Kanadzie) tylko na terenie Kanady. Urząd poza Kanadą nie musi do takiej prośby się przychylić i często względy humanitarne nie są brane pod uwagę, dopiero w sprawach drugiej instancji.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
        OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJą DO KANADY PROSIMY O KONTAKT:
Tel. 416 515 2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.emigracjakanada.net

        Stefan, około 55-letni mieszkaniec Rzeszowszczyzny, trafił do aresztu imigracyjnego przez przypadek. Na skutek denuncjacji, ale nie na niego. Oficerowie imigracyjni przyjechali „zdjąć” Murzynów pracujących nielegalnie i trafili również na Stefana. Jak sam mówił, gdyby podał się za Kanadyjczyka, to nie bardzo zainteresowani innymi robotnikami, już zadowoleni z aresztowania trzech obywateli St. Lucii, oficerowie imigracyjni nie marnowaliby czasu na sprawdzanie go. Ale kiedy powiedział, że jest Polakiem, to zaczęło się wypytywanie. Po uzyskaniu podstawowych danych od mówiącego trochę po angielsku Stefana, oficerowie imigracyjni sprawdzili te dane na swoim komputerze w samochodzie i wraz ze zdobyczą, po którą przyjechali, mieli coś nadprogramowego.

        Stefan umieszczony został najpierw w maleńkiej celi aresztu przy więzieniu w Windsor. Pryczę zajął aresztowany z nim Murzyn, a jemu rzucono na podłogę obok cienki materac. Na drugi dzień, kiedy został zaprowadzony do pielęgniarki, to powiedział, że ma astmę i dusi się w tej małej, dusznej i brudnej celi. Został więc przeniesiony do celi więziennej, gdzie miał już pryczę. Po kolejnych dwóch dniach został przewieziony do torontońskiego aresztu imigracyjnego, gdzie warunki jego pobytu znacznie się poprawiły. Chwalił jedzenie, czystość, porządek, przywieziono mu normalne ubranie, bo przez trzy dni paradował w wyświechtanym, obsmarowanym różnymi farbami ubraniu roboczym.

piątek, 29 lipiec 2016 11:17

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Zagubiony

Napisane przez

        Thomas urodził się przed czterdziestoma laty w niemieckiej Lubece. To hanzeatyckie, przebogate przed wiekami, ale i nie biedne dzisiaj miasto, ma też swój margines. Nie chodzi przy tym o przybyszy z Turcji, byłej Jugosławii, Polski czy innych wybijających się na demokrację krajów. Miasto to ma swój rodzimy margines, choć nie jest to jeszcze przysłowiowe dno.

        Thomas urodził się w przykładnej niemieckiej rodzinie. Był jedynym dzieckiem swoich niemieckich rodziców. Ale kiedy ukończył dziesięć lat, coś zaczęło się w małżeństwie jego rodziców psuć. Atmosfera zagęszczała się w miarę upływu lat i coraz bardziej dorosły Thomas stawał się coraz bardziej świadomym świadkiem awantur rodzinnych. Kiedy miał 14 lat, był świadkiem pobicia matki przez ojca. Zwykle działo się to w piątkowe wieczory, kiedy ojciec wracał podpity z baru. Po ostatniej z tych awantur, dotkliwie pobita matka już nie wytrzymała i udała się na policję i na pogotowie.

piątek, 29 lipiec 2016 15:02

Brexit i imigracja do Kanady

Napisane przez

Izabela Embalo        Kanada staje się ośrodkiem zainteresowania polskich imigrantów w Anglii, którzy chcą poszukać innego, stabilnego kraju do życia.

        Kanada jest jednym z wyborów; otrzymuję e-maile i telefony od Polaków na Wyspach szukających możliwości emigrowania i pracy. Ktoś poinformował mnie także, że do polskich imigrantów w Brytanii docierają informacje o tym, iż minister imigracji w Kanadzie zachęca Polaków do przyjazdu do Kanady, są oni bowiem atrakcyjnymi kandydatami, ponieważ znają angielski i posiadają doświadczenie zawodowe w kraju anglojęzycznym.

        Dla sprostowania podaję, że nie ma i nie będzie specjalnego programu dla Polaków z Anglii.

        Nie jest raczej prawdopodobne, by dla jednej grupy etnicznej wprowadzono specjalny program imigracji ekonomicznej. A zatem przepisy obowiązują i będą obowiązywać takie samie.                 

        Rzeczywiście, znajomość języka angielskiego jest wymagana w większości programów imigracyjnych, także by ubiegać się o wizę pracy poprzez kontrakt pracy.

        Co prawda, osoby starające się o zezwolenie na pracę nie muszą zdawać egzaminu językowego, ale na granicy rozmowa z urzędnikiem imigracyjnym może zaważyć na tym, czy wiza będzie przyznana, czy nie. Program IEC (wizy pracy dla młodych osób) nie wymaga znajomości angielskiego, a zatem proszę nie sugerować się, iż dotyczy to każdego kandydata.

        A zatem osoby, które znają dość dobrze angielski, posiadają doświadczenie (preferowane w zawodzie wykwalifikowanym), ewentualnie wykształcenie, mogą pomyśleć o imigracji do Kanady. Opcji jest wiele, a zatem warto przeanalizować swoje szanse.

        Warto też pomyśleć o kanadyjskich studiach, gdyż umożliwiają one stałą imigrację, bonusem staje się otrzymanie wizy pracy w czasie studiów i po studiach, w momencie zakończenia edukacji.

        Dodatkowym przywilejem cieszą się także współmałżonkowie i konkubenci studentów, mogą im towarzyszyć, zatrudniając się legalnie w Kanadzie.

        Prawo imigracyjne zezwala na wydanie otwartej wizy pracy małżonkom i konkubentów studentów zagranicznych.

        Radzę także, by radzić się osób kompetentnych i uprawnionych. Myślę, że na rynku  europejskim pojawi się wielu nieuczciwych, nielicencjonowanych pośredników, którzy wykorzystają Brexit zarobkowo. Wiele agencji imigracyjnych  poza Kanadą nie ma żadnych uprawnień zawodowych, nie posiada także odpowiednich licencji.

        Rząd Kanady nie współpracuje z nielicencjonowanymi pośrednikami, którzy nie powinni zarobkowo zajmować się prawem i procedurami imigracyjnymi.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
TEL. 416-5152022
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
        OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJą DO KANADY – POBYTEM, WIZą PRACY, STUDIóW, PROSIMY O KONTAKT.
        POMAGAMY WE WSZYSTKICH SPRAWACH ZWIąZANYCH Z PRAWEM IMIGRACYJNYM KANADY od 1998 roku.
WWW.EMIGRACJAKANADA.NET