Goniec

Register Login

Prawo imigracyjne

Prawo imigracyjne

piątek, 29 czerwiec 2018 16:19

Trudniej dla osób z wyrokiem

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VNadchodzące zmiany w przepisach prawa karnego Kanady mogą być powodem odmowy pobytu stałego, kryminalnej rehabilitacji lub przyczyną deportacji dla osób posiadających wyrok za jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, nawet jeśli osoba taka posiada już pobyt stały w Kanadzie. Ponieważ w naszej polskiej społeczności wykroczenia te nie należą do rzadkości, warto zwrócić uwagę na te niekorzystne w procesach imigracyjnych zmiany. Nowe przepisy najprawdopodobniej wejdą w życie pod koniec roku 2018.

Osoby przebywające w Kanadzie czasowo, starające się o pobyt stały, wizę pracy, wizę studencką czy inną procedurę prawną, mogą z tego powodu otrzymać decyzję negatywną oraz nakaz deportacyjny. Oczywiście są także pewne opcje prawne, by odwoływać się od nakazów deportacyjnych, ale będzie moim zdaniem trudniej, niż jest obecnie. Myślę też, że nowe prawo jest związane z tym, że od listopada w Kanadzie zalegalizuje się użycie marihuany i rząd już teraz chce zaostrzyć przepisy dla osób, które prowadzą pod wpływem środków odurzających czy alkoholu. Według nowych przepisów, maksymalna kara, jaką można otrzymać za jazdę w stanie nietrzeźwym, zostanie zwiększona z 5 do 10 lat. A zatem w świetle przepisów imigracyjnych, wykroczenie takie będzie definiowane jako poważne, serious criminality. Zmienia to zatem całe scenario prawne wnioskodawcy, który posiada taki wyrok. A zatem osoba, która popełniła takie wykroczenie, będzie miała mniejsze szanse zalegalizowania statusu, natomiast większe otrzymania nakazu deportacyjnego. I uwaga, osoby z pobytem stałym, jak wspomniałam, po takim wykroczeniu – poważnej „kryminalności”, mogą w łatwy sposób stracić stałą rezydencję. DLATEGO PONOWNIE PRZESTRZEGAM PRZED DOPUSZCZANIEM DO SYTUACJI JAZDY W STANIE NIETRZEŹWYM.

Apeluję także, by nie pozwalać znajomym, bliskim kierować po spożyciu alkoholu... Osoby posiadające rekord kryminalny mogą zneutralizować swoją sytuację imigracyjną specjalnym permitem lub uzyskaniem kryminalnej rehabilitacji, ewentualnie zawieszeniem wyroku w Kanadzie, jednak nie dzieje się to automatycznie i wnioskodawca musi przekonać urząd, że na rehabilitację po upływie określonego czasu zasłużył. Podobnie w przypadku permitu. Jednak najtrudniejsze w tym wszystkim może być to, że służby porządkowe CBSA chcą deportować taką osobę, zanim permit czy rehabilitacja zostaną uzyskane. Urząd imigracyjny nie deportuje.

Można się co prawda odwoływać od deportacji, ale procedury są skomplikowane i kosztowne.

Sytuacja imigracyjna zależy też od indywidualnych okoliczności, a zatem warto skonsultować swoją sprawę ze specjalistą imigracyjnym. Dowiedzieć się, jakie są szanse na zneutralizowanie prawne „kryminalności”. W przypadku wezwania na rozmowę z urzędnikiem straży granicznej CBSA, warto także dowiedzieć się, jakie mamy jeszcze prawa i opcje przedłużenia pobytu w Kanadzie lub szanse wygrania apelacji sądowej w sprawie wydanego nakazu deportacyjnego.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
416-5152022, www.emigracjakanada.net

piątek, 22 czerwiec 2018 15:43

Wiza pracy i emigracja (25/2018)

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VLegalne kanadyjskie zatrudnienie jest w obecnym prawie imigracyjnym bardzo pomocne, a niekiedy właściwie obowiązkowo wymagane, by spełnić warunki programu stałego pobytu w grupie tak zwanych imigrantów ekonomicznych. Nie każdy spełnia od razu kryteria wymagane, by uzyskać pobyt stały w systemie Express Entry, i dlatego legalne zatrudnienie w Kanadzie stwarza możliwości imigracji. Klasa ekonomiczna jest bardzo popularna wśród polskich imigrantów i dlatego warto o niej przypomnieć. Polscy fachowcy przyjeżdżają od wielu lat do Kanady na kontrakty pracy, a praca w Kanadzie może prowadzić do stałej rezydencji.

Otrzymanie wizy pracy otwiera drzwi do korzystania z różnych programów, na przykład istnieje szansa otrzymania stałej rezydencji w tak zwanym programie Canadian Experience Class (program grupy doświadczonych), w programie Federal Skilled Worker (program wykwalifikowanych pracowników) oraz w licznych programach prowincyjnych. Nie zawsze jest niezbędne zatrudnienie w Kanadzie, niektóre programy imigracyjne honorują zatrudnienie poza Kanadą, jednak zatrudnienie w Kanadzie daje dodatkowe benefity, np. po roku pracy można już się zakwalifikować na pobyt ze słabszym wynikiem egzaminu z języka angielskiego/francuskiego (5. poziom). W dodatku oferta pracy wsparta LMIA daje nam obecnie dodatkowo 50 punktów. Natomiast nominacja prowincji, którą także uzyskuje się często przez sponsorowanie pracodawcy, czyli ofertę pracy i zatrudnienie w Kanadzie, punktowana jest bardzo wysoko, dostajemy bowiem za nominację aż 600 punktów. A zatem sam bonus punktowy, jaki dostajemy za nominację, jest wystarczający, by w relatywnie szybki sposób otrzymać pobyt stały.

Młode osoby, przybywające licznie na program IEC (International Experience Canada), tracą dość często szansę na pobyt, zatrudniając się jako podwykonawcy (subcontract). Jest to bowiem bardzo popularna forma zatrudnienia w firmach budowlanych czy serwisach sprzątających, ale należy pamiętać, że praca jako podwykonawca nie będzie uznawana w programach federalnych, gdyż jest to w Kanadzie samozatrudnienie, a nie zatrudnienie. Urzędnik nie może policzyć godzin pracy, czyli nie ma dowodów, na jaki etat jest zatrudniony pracownik zagraniczny. Osoby rozważające otrzymanie pobytu w systemie punktowym, lub nawet w niektórych nominacjach prowincji, powinny szukać zatrudnienia stałego (payroll).

Izabela Embalo
licencjonowany doradca
Kanada
tel. 416-5152022, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.emigracjakanada.net

piątek, 15 czerwiec 2018 13:16

Wiza na granicy

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VNiektóre procedury wizowe można załatwić bez składania podania imigracyjnego do urzędu w formie pisemnej i bez czekania tygodniami na odpowiedź. Obywatele krajów bezwizowych, tak jak Polacy, mogą poprosić o wizę pracowniczą na kanadyjskiej granicy.

Na przykład, zagraniczny pracownik otrzymał od swojego pracodawcy dokument – opinię rynku pracy LMIA oraz kontrakt pracy. Jeśli posiada legalny status w Kanadzie, może udać się do najbliższego posterunku imigracyjnego, np. Niagara Falls, Fort Erie... Oprócz dokumentów od pracodawcy, pracownik powinien mieć dokumenty poświadczające kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, pasujące do kanadyjskiej oferty pracy. Niekiedy urzędnik także sprawdza znajomość języka angielskiego, choć nie zawsze. Zagraniczny pracownik nie musi posiadać dokumentów poświadczających zdanie języka angielskiego, choć znam przypadki (Niagara-on-the-Lake), kiedy to urzędnik robił wnioskodawcy o wizę pracy dyktando. Po zazwyczaj krótkiej rozmowie urzędnik wydaje dokument – autoryzację pracy w Kanadzie.

O wizę można także poprosić, wlatując lub wjeżdżając do Kanady, ale proszę pamiętać, że jeśli jesteśmy już na terenie Kanady, wtedy już na lotnisku nie możemy załatwić tych formalności. Powodem są oczywiście przepisy kanadyjskie, więc warto zapamiętać tę regułę.

Inny przykład to osoba, która otrzymała w Kanadzie wizę studencką na jakiś określony program. Wtedy współmałżonek lub konkubent może także skorzystać z możliwości załatwienia swojej wizy pracy, którą urząd wydaje partnerom zagranicznych studentów na zasadzie łączenia rodzin.

Należy także pamiętać, że pierwszej wizy studenckiej nie można załatwić w ten sposób (obywatele polscy), należy złożyć wniosek pisemny lub elektroniczny. Znam bowiem sytuacje, kiedy studenci pomyłkowo zjawiali się na granicy, bo ktoś ich źle poinformował, i nie otrzymywali wizy. Jeśli chodzi o wizę pracy dla partnerów studentów zagranicznych, o autoryzację pracy można wystąpić w tym samym czasie jak o wizę studencką – podanie na papierze lub elektroniczne. Choć, jak wspomniałam wcześniej, można po otrzymaniu wizy studenckiej starać się o wizę pracy w oparciu o łączenie rodzin, na granicy. Potrzebny będzie akt ślubu lub deklaracja i dokumenty konkubinatu.

Izabela Embalo
licencjonowany doradca imigracyjny
Kanada
tel. 416-5152022
www.emigracjakanada.net

piątek, 08 czerwiec 2018 18:03

Restauracja statusu imigracyjnego

Napisane przez


EmbaloIzabelaCo zrobić jeśli turysta zapomni w odpowiednim czasie przedłużyć wizę turystyczną? Lub gdy urząd, wyda decyzję negatywną w sprawie przedłużenia pobytu czasowego-turystycznego? Czy jest jakaś opcja, by uratować sytuację i nie pozostać nielegalnie?

Pobyt czasowy przedłuża się na drodze korespondencyjnej lub pocztą elektroniczną. Odmowę przedłużenia czasowej rezydencji można otrzymać ,na przykład tylko z tego powodu, ze turysta nie przedstawił odpowiednich dokumentów, nieodpowiednio uargumentował swoje podanie , czy zwyczajnie, nie dotrzymał terminu ubiegania się o przedłużenie. Niejednokrotnie turysta w ostatnim dniu zmienia zdanie i rezygnuje z powrotu do swojego kraju, ale jest niekiedy już za późno, by poprosić o przedłużenie statusu, gdyż formalności załatwia się na drodze pisemnej i korespondencyjnej, choć od niedawna urząd umożliwia składanie wniosków elektronicznie. W sytuacji, kiedy turysta w Kanadzie otrzyma decyzję negatywną w sprawie dłuższego pozostania, nie oznacza to, że już nic nie można zrobić i osobę czeka pewna deportacja.

Prawo przewiduje podobne okoliczności i zezwala na ponowienie aplikacji imigracyjnej, tym razem o przywrócenie czasowego pobytu-wizy. Opłata rządowa podania o przywrócenie wizy wynosi $200 i ważne jest, by nie pomylić tej urzędowej opłaty z tańszym przedłużeniem wizy w wysokości $100, ponieważ nieprawidłowa opłata może w rezultacie dać ponowną decyzję odmowną. I uwaga, czas na jaki zezwala prawo by złożyć podanie o przywrócenie statusu to jedynie 90 dni od daty wygaśnięcia imigracyjnego statusu. Ważne, czas ten należy policzyć od daty otrzymania pisma z odmowną, nie od daty na dokumencie wizowym.

Formularze restauracji czasowego pobytu, wizy pracowniczej czy studenckiej to te same formularze jakich używa się do przedłużenia wizy, w górnej części aplikacji należy jednak zaznaczyć, ze osoba tym razem ubiega się o odnowienie wizy.

Co jest jeszcze ważne przy składaniu podania o przywrócenie wizy? Aplikacja nie jest najłatwiejszą procedurą i turysta powinien dobrze takie podanie opracować-odpowiednio je umotywować, dołączyć odpowiedni materiał dokumentacyjny, także list gwarantorski , wyciąg z konta, ewentualnie kopię powrotnego biletu.

Jedną z zasad rozpatrywania podania o przedłużenie wizy czy jej przywrócenie, jest pokazanie urzędnikowi intencji powrotu choć zależy to także od prawnego kontekstu sprawy. Wizę odnowiona można ponownie ja przedłużyć. Niektórzy opuszczają teren Kanady, by tym sposobem przedłużyć swój legalny status, licząc na to, ze na granicy urzędnik przyzna nowy status na ponowne 6 miesięcy, choć nie zawsze tak się dzieje, niekiedy okres ten może być o wiele krótszy lub urząd zawraca turystę z granicy, co należy jednak do rzadkości.
Izabela Embalo
licencjonowany doradca
www.emigracjakanada.net
Tel. 416-5152022

Ostatnio zmieniany piątek, 08 czerwiec 2018 18:05
piątek, 01 czerwiec 2018 07:56

Przemoc domowa

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VW tym artykule chciałabym poruszyć temat, jaki często do mnie powraca, a mianowicie temat przemocy domowej w sytuacji, kiedy osoba jest w związku z kanadyjskim obywatelem lub rezydentem, mogącym zasponsorować i nie ma jeszcze prawa stałego pobytu, przebywa w Kanadzie turystycznie, albo bardzo często z wygasłą wizą.

Od razu napiszę, że sytuacja taka jest bardzo trudna. Po pierwsze, jeśli przemoc domowa dotyczy współmałżonki, warto skontaktować się z adwokatem rodzinnym, by uzyskać informacje na temat swoich praw w świetle przepisów prawa rodzinnego. Podobnie, jeżeli osoba pozostaje w udokumentowanym związku konkubinatu, choć w tym przypadku prawa mogą być mniejsze. Pomoc może być bezpłatna, miałam klientki, które korzystały z prawnika z urzędu i nie posiadały jeszcze stałej rezydencji. Nie można też dać się zastraszyć, niestety ale straszenie maltretowanych psychicznie i fizycznie partnerek najczęściej towarzyszy w tych przykrych sytuacjach.

Istnieje też pomoc różnych organizacji, pomoc jest najczęściej bezpłatna. Znam też sytuację przyjęcia kobiet do schroniska, gdzie rząd oferuje pomoc prawną i socjalną. Osoby takie nie posiadały jeszcze pobytu, a pomoc została przyznana. Z tego co się orientuję, policja imigracyjna nie poszukuje kobiet w schroniskach, nawet nie wiem czy urzędnicy mieliby możliwość wejścia na teren schroniska bez specjalnego nakazu. Jeśli kobieta posiada dziecko, pomoc także dotyczy dziecka lub dzieci. Prawo imigracyjny pozwala na złożenie podania o pobyt stały w kategorii humanitarnej (proszę nie mylić z azylem politycznym). Podanie humanitarne jest wnioskiem, gdy osoba nie spełnia wymogów prawa określanych niehumanitarnych programów. Jest to temat bardzo obszerny i w tym artykule zasygnalizuję jedynie opcje podania humanitarnego bez zagłębianie się w prawne kryteria tego wniosku. A zatem w takich okolicznościach (przemoc domowa) kobieta ma prawo złożyć wniosek o uregulowaniu swego statusu bez sponsorstwa. Jednak należy pamiętać, że wnioski humanitarne są trudne, skomplikowane i długotrwałe. Obecnie rozpatrzenie wniosku HIC trwa 30 miesięcy. Zależy też od urzędnika gdyż prawo daje urzędnikom i migracyjnym dużą swobodę decydowania. Jeśli podstawą podania jest również interes dziecka, podania takie są mocniejsze, w świetle kanadyjskiego prawa, ponieważ urząd musi wziąć pod uwagę i kierować się dobrem dziecka lub dzieci.

Ważne jest moim zdaniem, by pokazać że kobieta nie będzie korzystała z zasiłku socjalnego, choć wszystko zależy od indywidualnie sytuacji osoby i jak pisałem urzędnika decydującego. Przemocy rodzinnej nie należy lekceważyć, wiele tragedii ludzkich w tym dzieci ma podłoże w zaistniałej sytuacji i ukrywaniu przemocy w związkach małżeńskich i partnerskich. Sytuacja jest bardzo skomplikowana, jeśli osoba żyjąca w przemocy nie posiada uregulowanego statusu imigracyjnego, ale nie oznacza to że prawo nie daje szans zalegalizowania statusu. Nie mogę napisać że jest gwarancja uzyskania pobytu, ale nie ma jej także wtedy, jeżeli potencjalny sponsor zastrasza, trzyma osoby w niepewności, wykorzystuje słabość i przebywanie bez legalnego statusu i najczęściej nie ma zamiaru złożenia wniosku, ponieważ słabość żony czy konkubiny jest wygodna. Niektóre kobiety czekają latami, by mąż czy partner złożył wniosek o zasponsorowanie, żyją obietnicami, łudzą się, że coś się zmieni na lepsze. Niektóre najbardziej obawiają się deportacji i rozłączenia z dzieckiem lub dziećmi.

Izabela Embalo licencjonowany doradca
www.emigracjakanada.net
Tel. 416-5152022

piątek, 25 maj 2018 07:55

IMIGRACJA I STAN ZDROWIA

Napisał

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VKanadyjski minister imigracji zapowiedział korzystne zmiany prawa dotyczące osób ze złym stanem zdrowia, których możliwości imigracyjne do Kanady są, właśnie ze względu na stan medyczny, praktycznie znikome. Istnieje bowiem szansa, że już w 2018 roku przepisy dotyczące testów medycznych imigrantów oraz możliwości przyjęcia ich do Kanady ulegną zmianom na lepsze. Aktualne przepisy zabraniają imigracji (ogólna zasada, od której istnieją wyjątki) osób, które mogą lub nadwerężą system opieki zdrowotnej w Kanadzie oraz system pomocy socjalnej.

        Wymóg „dobrego zdrowia” jest nadal wielkim utrapieniem kanadyjskich sponsorów, którzy chcą sprowadzić na stałe na przykład swoich starszych rodziców i dziadków, których nie najlepsze zdrowie nie pozwala na otrzymanie, jak do tej pory, pozytywnej decyzji. Otóż sytuacja ta może się niebawem zmienić. Kandydaci na imigrację do Kanady, według obecnych przepisów, nie mogą nadwerężyć opieki zdrowotnej, nawet jeśli posiadają w Kanadzie gwarantów na 20 lat, rząd nie może bowiem odmówić imigrantom prawa do rządowego ubezpieczenia medycznego. Na przykład w Ontario dostajemy ubezpieczenie medyczne po 90 dniach od daty otrzymania stałej rezydencji i osiedlenia się w Kanadzie, i nie ma to nic wspólnego ze sponsorstwem. Kanadyjscy sponsorzy są jedynie odpowiedzialni za to, czego nie pokrywa państwowa służba zdrowia, np. okulista, dentysta itp. Każdy stały rezydent otrzymuje benefit rządowego zdrowotnego ubezpieczenia. Jest to nadane kanadyjskim prawem.

        Jak pisałam, imigranci, którzy mogą nadużyć rządowej pomocy, nie otrzymują jeszcze pobytu. Wyjątkami są sponsorowani małżonkowie, konkubenci i dzieci w wieku zależnym. Ta średnia na głowę mieszkańca wynosi obecnie około 6500 dol. rocznie. Nowe przepisy podwyższą zezwoloną kwotę aż trzykrotnie, a zatem więcej osób będzie miało szansę na imigrację, nawet jeśli ich stan zdrowia nie jest idealny. 

        Rząd jednak ograniczy dla nowych imigrantów pomoc socjalną, np. dofinansowanie szkół specjalnych. Trochę trudno jest mi sobie to wyobrazić, bo jak będzie można odmówić dziecku specjalnej troski edukacji w Kanadzie. Zapewne będziemy musieli poczekać, by zobaczyć, jak w praktyce zreformowane przepisy będą funkcjonować. 

        Osoby, które zrezygnowały ze sponsorowania rodziców czy dziadków tylko ze względu na stan ich zdrowia, mogę obecnie rozważyć szansę połączenia się z bliskimi. Warto zapoznać się dokładnie z nowymi przepisami po wejściu ich w życie. Na pewno ponownie o tym napiszemy oraz o opcjach sponsorowania rodzinnego.        

Izabela Embalo

LICENCJONOWANY DORADCA 

tel. 416-5152022 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

www.emigracjakanada.net

piątek, 11 maj 2018 08:00

Stres na granicy

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VDlatego warto dobrze przygotować się do ewentualnej rozmowy. Po pierwsze, musimy mieć określony cel podróży.  Niektórzy przylatują, by odwiedzić rodzinę, inni, by zwiedzić, a jeszcze inni posiadają wizę studencką, pracowniczą, a nawet pobytową i muszą odbyć procedurę aktywowania statusu imigracyjnego na granicy.

        Wiele zależy od zachowania takiej osoby, posiadania odpowiedniej, a nawet wymaganej przepisami dokumentacji. Ponadto jeśli oznajmiamy urzędnikowi, że przybywamy w celu rodzinnym, osoba, która nas zaprasza, powinna  być obecna na lotnisku i także może zostać przepytana przez urzędnika, upewniającego się, że turysta jest prawdomówny i że podane przez podróżnego informacje potwierdzają się w wywiadzie.

        Kiedy możemy spotkać się z przykrą sytuacją na granicy? Podam kilka przypadków. Na przykład, ktoś posiada w laptopie, w e-mailach, sms-ach informacje o intencji zatrudnienia się bez autoryzacji. Należy pamiętać, że wielu turystów z Polski jest podejrzanych o zamiar zatrudnienia się bez wizy pracy i urzędnik, jeśli będzie przekonany, że taka sytuacja może zaistnieć, nie zezwoli na przekroczenie kanadyjskiej granicy. Znam sytuację, na przykład, posiadania przez turystów narzędzi pracy w bagażu lub rozkładu godzin pracy.

        Brak funduszy na pobyt lub nieposiadanie biletu powrotnego może być także przyczyną kłopotów. Jeśli nie mamy rodziny lub kogoś w Kanadzie, kto nas zaprasza i zapewnia pobyt, brak funduszy może wzbudzić podejrzenie intencji pracy bez zezwolenia, bo jak się taka osoba utrzyma w Kanadzie bez odpowiednich środków finansowych?

        Podawanie sprzecznych informacji jest także częstą przyczyną problemów na granicy. Na przykład ktoś informuje, że był w Kanadzie poprzednio dwa tygodnie, a w jakiś sposób urzędnik otrzymuje informację, iż osoba ta przebywała rok i także bez ważnej wizy. Na przykład znajduje mandaty drogowe turysty w systemie komputerowym.

        Turysta zarzeka się, że przylatuje tylko na tydzień, a przepytywany krewny informuje, że na dwa miesiące. Takie rozbieżności na pewno nie pomogą.

        Urzędnik często także pyta o sytuację zatrudnienia w kraju pochodzenia, i jeśli nie ma takiego, może to być dla urzędnika powodem zatrzymania. Oczywiście nie ma tu reguły, niektórzy są przepytywani dokładnie, niektórzy prawie wcale, a zatem trudno przewidzieć, jakie będą pytania i czy na granicy będzie jakakolwiek procedura inwestygacji. Jednak ogólna zasada jest taka, by się dobrze przygotować, wtedy przejście granicy, nawet jeśli będziemy dokładniej sprawdzani, nie będzie takie straszne. Ja osobiście zalecam, by każdy miał dokumenty potwierdzające zatrudnienie, posiadanie funduszy, a jeśli nie ma swoich środków finansowych, można np. posiadać list gwarancyjny od osoby w Kanadzie, która zasponsoruje turystę podczas wizyty. 

        Jeśli staramy się np. o wizę pracy, w zależności od programu potrzebne jest posiadanie ubezpieczenia (program IEC) i określonych funduszy, lub jeśli przylatujemy na kontrakt pracy (wiza pracy w oparciu o LMIA), należy zwrócić uwagę na możliwość dokładnego sprawdzenia doświadczenia zawodowego i znajomość komunikatywną języka angielskiego. Program IEC Working Holidays nie wymaga na przykład, by się komunikować po angielsku. Jeśli ktoś prowadzi wam sprawę, poproście także o przygotowanie was do procedury granicznej. Może to zaoszczędzić niepotrzebnych kłopotów i nieporozumień na granicy. Proszę także pamiętać o tym, że można posiadać niezadeklarowaną gotówkę do 10.000 dol. kanadyjskich. Także nie wszystkie produkty można wwozić do Kanady, a  papierosy i alkohol w ograniczonych ilościach. Nie można także wwozić do Kanady produktów mięsnych, jest to surowo zabronione.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

Kanada

tel. 416-5152022

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.emigracjakanada.net

piątek, 04 maj 2018 01:01

Wiele zależy od wnioskodawcy

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VPowierzając swoją sprawę imigracyjną, większość wnioskodawców praktycznie jest przekonana, przynajmniej ja mam takie odczucie, że od osoby prowadzącej praktycznie wszystko zależy.

A zatem zatrudniamy fachowca imigracyjnego i on... wszystko załatwi, za to się przecież płaci. Ale czy naprawdę od osoby prowadzącej sprawę wszystko zależy? Oczywiście nie, ponieważ na sukces sprawy imigracyjnej składa się kilka czynników. Oczywiście osoba prowadząca sprawę odgrywa tu ważną rolę, ale należy sobie uświadomić, jak wiele zależy od samego kandydata na wizę czy pobyt.

                  Bardzo istotny jest bowiem przedstawiony w sprawie materiał. W zależności od podania imigracyjnego, dokumentów potrzeba mniej lub więcej, ale zasada jest taka, by materiał dowodowy oraz potrzebną dokumentację przedstawić jak najlepszą i zgodnie z obowiązującymi prawnymi zasadami. Niedostarczenie dobrego materiału wspierającego sprawę ma bardzo duży wpływ na finalną decyzję urzędnika. Ja z doświadczenia wiem, że klienci starają się zgromadzić i przygotować najlepszy materiał, ale niestety nie wszyscy. Wiele też zależy od tego, co reprezentuje sobą sam wnioskodawca. Na przykład, jakie ma  zasoby finansowe na podróż czy pozostanie, czy nauczył się lub uczy się języka, czy wywiązuje się z obowiązku płacenia podatków, nawet jeśli jest w Kanadzie bez statusu, ale ubiega się np. o pobyt stały w programie humanitarnym (imigranci nieudokumentowani mogą korzystać z tego programu i wielu z nich otrzymuje stałą rezydencję).

                  Jedną z większych bolączek naszych rodaków jest, niestety, nadal brak dobrej czy płynnej znajomości języka angielskiego. Wiele osób przybywa też do Kanady, posiadając rekord kryminalny, lub dopuszcza się poważnego złamania prawa karnego w Kanadzie, np. jazda w stanie nietrzeźwym. Niestety, te wszystkie czynniki wpływają na to, że szansa na pobyt stały maleje lub niekiedy zostaje zwyczajnie zaprzepaszczona,  przynajmniej na kilka lat. Oczywiście każdą sytuację należy indywidualnie przeanalizować. Posiadanie rekordu kryminalnego nie wyklucza możliwości załatwienia stałej rezydencji, ale niekiedy jest to długą i skomplikowana droga, bo np. taka osoba musi najpierw mieć możliwość załatwić kryminalną rehabilitację lub pardon. A zatem przystępując do procedury ubiegania się o pobyt stały, warto się zastanowić, jak możemy przygotować swoją sprawę najstaranniej, co możemy zrobić, by maksymalnie zwiększyć i wykorzystać swoje szanse i jak najowocniej współpracować ze swoim prawnym reprezentantem, jeśli zatrudniamy fachowca do poprowadzenia sprawy.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca

IZABELA EMBALO CONSULTING INC.

Osoby zainteresowane imigracja do Kanady, prosimy o kontakt.

tel. 416-5152022, www.emigracjakanada.net

Ostatnio zmieniany piątek, 04 maj 2018 19:20
piątek, 20 kwiecień 2018 07:58

Wiza studencka w Kanadzie

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VOgólnie wiemy, że wiza studencka jest wymagana, jeśli chcemy w Kanadzie podjąć naukę. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.

Wiza studencka nie jest wymagana, jeśli ktoś chce przyjechać do Kanady i studiować w Kanadzie na kursach krótkoterminowych, trwających do sześciu miesięcy. Kursy krótkoterminowe dają benefit możliwości podjęcia nauki w Kanadzie bez zazwyczaj wymaganego zezwolenia na studia (study permit). Program krótkoterminowych studiów musi zakończyć się w ciągu danego pierwotnie tymczasowego pobytu w Kanadzie. Studiowanie w sieci także nie wymaga zezwolenia na studia w Kanadzie.

        Jeśli zamierzamy studiować w Kanadzie ponad sześć miesięcy, musimy ubiegać się o zezwolenia na studia. Przy podejmowaniu decyzji-autoryzacji studenckiej pod uwagę brane są różne czynniki, takie jak powody studiowania w Kanadzie, posiadanie funduszy na edukację, intencje powrotu i inne. Osoba, która nie udokumentuje posiadania odpowiednich funduszy na studia, najprawdopodobniej otrzyma decyzję odmowną, choć dopuszczalne jest, by na przykład przedstawić inne dokumenty gwarantujące opłatę za czesne i inne koszty pobytu i studiów – na przykład sponsorowanie rodziny w Kanadzie lub poza  Kanadą.

        Czas rozpatrywania podania o wizę studencką to około 4 do 6 tygodni, więc należy odpowiednio wcześniej wystąpić o wizę i załatwić inne formalności, np. przyjęcie na kanadyjską uczelnię.

        Czego potrzebujemy, aby złożyć podanie o wizę studencką? Podstawowe dokumenty to oczywiście ważny paszport i uwaga, musi on być ważny najlepiej tak długo, jak zamierzamy studiować, ponieważ wiza studencka jest przyznawana na podstawie dokumentu paszportowego kandydata, list potwierdzający przyjęcie do szkoły lub uczelni z akredytowanej instytucji naukowej (nie wszystkie szkoły mają akredytację urzędu imigracyjnego), wyciąg z banku, który potwierdza, że posiadamy wystarczające środki na utrzymanie w Kanadzie podczas studiów bez konieczności pracy oraz na czesne w uczelni, ewentualnie rachunek potwierdzający opłatę czesnego. Do dokumentacji można dodać także dodatkowe dokumenty, które mogą pomóc w uzyskaniu decyzji pozytywnej, np. dokumenty posiadania rodziny w Kanadzie, list motywujący, list gwarancyjny itd.

        Pozwolenie na studiowanie (ang. study permit) jest wizą czasowego pobytu i urzędnik rozpatrujący wniosek studencki musi być przekonany, że intencja studiowania jest prawdziwa i że osoba taka ma intencję opuszczenia Kanady po ukończeniu studiów, że stać ją na studia w Kanadzie bez pracy oraz niekiedy, że studia w Kanadzie przyczynią się do rozwoju kariery  w kraju pochodzenia. Definicje rządzące podaniami czasowymi – wizą studencką, wizą pracy, wizą turystyczną – wszystkie mają w sobie element intencji pobytu czasowego zgodnie z rodzajem wizy i przekonaniem o powrocie do swojego kraju po ukończeniu tej wizy. Jeśli urzędnik rozpatrujący wniosek wizowy nie jest przekonany co do tymczasowości pobytu w Kanadzie, ma prawo, a nawet obowiązek podjęcia decyzji negatywnej, nawet jeśli kandydat posiada spore fundusze na naukę, rodzinę w Kanadzie itp. Od decyzji odmownej możemy się odwołać, ale jest to dość skomplikowana i kosztowna procedura prawna, dlatego warto już od samego początku starannie przygotować swoje podanie studenckie i dokumenty wizowe. Studiowanie w Kanadzie (z wyjątkiem studiów językowych) uprawnia do pracy na pół etatu oraz na cały etat w przerwach między zajęciami. Jeśli studiuje się dziennie na uczelniach wyższych, to w zależności od długości programu (minimalny to 8 miesięcy) można ubiegać się o pozwolenie na pracę dla absolwenta (post-graduation work permit). Praca po uzyskaniu otwiera dalsze możliwości ubiegania się o pobyt stały. Programy są różne, możliwość otrzymania stałej rezydencji w oparciu o system Express Entry lub nominację prowincji.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

www.emigracjakanada.net

tel. 416-5152022

piątek, 23 marzec 2018 08:09

Prawo do ubezpieczenia medycznego

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Często otrzymuję pytania od Państwa odnośnie do prawa otrzymania ubezpieczenie medycznego w Ontario. Według najnowszych przepisów, aby zakwalifikować się, muszą być spełnione wszelkiego rodzaju podstawowe kryteria, które wymieniam poniżej, oraz przynajmniej jedno z tak zwanych dodatkowych. 

        Osoba ubiegająca się o ubezpieczenie prowincji Ontario musi przebywać fizycznie w prowincji przez 153 dni w każdym 12-miesięcznym okresie. Wymaga się również, by osoba nowo przybyła zamieszkała w Ontario przez minimum 3 miesiące. Dodatkowo, należy spełnić jeden z poniższych wymogów:

– posiadać kanadyjskie obywatelstwo lub stałą rezydencję lub

– ubiegać się o pobyt stały, otrzymując akceptację sprawy imigracyjnej (np. podanie humanitarne).

        Ministerstwo Zdrowia informuje także, że ubezpieczenie jest przyznawane osobom posiadającym zezwolenie na pracę i pracującym w pełnym wymiarze godzin w Ontario, dla pracodawcy w Ontario, i przez minimum 6 miesięcy (planowane zatrudnienie).

        Współmałżonek i dzieci pozostające na utrzymaniu również kwalifikują się. W Ontario z rządowego ubezpieczenia medycznego korzystają także opiekunki zagraniczne pracujące w prowincji na kontrakcie pracy oraz azylanci.

        Osoby przybywające do prowincji turystycznie nie mogą korzystać z przywileju bezpłatnej rządowej opieki medycznej, nawet jeśli są rodzicami lub dziadkami, posiadającymi Super Visę.

        Osoby, które chcą otrzymać kartę OHIP, muszą osobiście zgłosić się do lokalnego biura Service Ontario (nie mylić z Service Canada). Na spotkanie z urzędnikiem należy przynieść przygotowany wypełniony poprawnie formularz oraz dokumenty świadczące o tym, że zamieszkuje się w prowincji i ma status imigracyjny, kwalifikujące do otrzymania ubezpieczenia. Na przykład, oryginalny dokument wizy pracowniczej, kartę stałego pobytu, akt urodzenia, certyfikat obywatelski, rachunki telefoniczne, za prąd, dokumenty bankowe lub inne. Warto przed wizytą w urzędzie sprawdzić najnowsze wymogi i listę obowiązkowych dokumentów, by załatwić sprawę za pierwszym razem. Dzieci urodzone w Kanadzie otrzymują ubezpieczenie medyczne z chwilą urodzenia. Nawet jeśli są dziećmi imigrantów nieudokumentowanych, kiedyś było to niemożliwe. 

        Więcej informacji na temat procedur przyznawania ubezpieczenia medycznego w prowincji Ontario można znaleźć na stronie rządowej: https://www.ontario.ca/page/apply-ohip-and-get-health-card#section-0.

        Turystom oraz pracownikom zagranicznym, zamieszkującym prowincję przez pierwsze miesiące, zaleca się, by wykupili prywatne ubezpieczenie, dopóki nie zakwalifikują się na medyczną opiekę rządową. Studenci zagraniczni zazwyczaj posiadają prywatne ubezpieczenie wliczone w opłatę za studia.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca

tel. 416-5152022; www.emigracjakanada.net