Goniec

Register Login

Prawo imigracyjne

Prawo imigracyjne

piątek, 01 czerwiec 2018 07:56

Przemoc domowa

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VW tym artykule chciałabym poruszyć temat, jaki często do mnie powraca, a mianowicie temat przemocy domowej w sytuacji, kiedy osoba jest w związku z kanadyjskim obywatelem lub rezydentem, mogącym zasponsorować i nie ma jeszcze prawa stałego pobytu, przebywa w Kanadzie turystycznie, albo bardzo często z wygasłą wizą.

Od razu napiszę, że sytuacja taka jest bardzo trudna. Po pierwsze, jeśli przemoc domowa dotyczy współmałżonki, warto skontaktować się z adwokatem rodzinnym, by uzyskać informacje na temat swoich praw w świetle przepisów prawa rodzinnego. Podobnie, jeżeli osoba pozostaje w udokumentowanym związku konkubinatu, choć w tym przypadku prawa mogą być mniejsze. Pomoc może być bezpłatna, miałam klientki, które korzystały z prawnika z urzędu i nie posiadały jeszcze stałej rezydencji. Nie można też dać się zastraszyć, niestety ale straszenie maltretowanych psychicznie i fizycznie partnerek najczęściej towarzyszy w tych przykrych sytuacjach.

Istnieje też pomoc różnych organizacji, pomoc jest najczęściej bezpłatna. Znam też sytuację przyjęcia kobiet do schroniska, gdzie rząd oferuje pomoc prawną i socjalną. Osoby takie nie posiadały jeszcze pobytu, a pomoc została przyznana. Z tego co się orientuję, policja imigracyjna nie poszukuje kobiet w schroniskach, nawet nie wiem czy urzędnicy mieliby możliwość wejścia na teren schroniska bez specjalnego nakazu. Jeśli kobieta posiada dziecko, pomoc także dotyczy dziecka lub dzieci. Prawo imigracyjny pozwala na złożenie podania o pobyt stały w kategorii humanitarnej (proszę nie mylić z azylem politycznym). Podanie humanitarne jest wnioskiem, gdy osoba nie spełnia wymogów prawa określanych niehumanitarnych programów. Jest to temat bardzo obszerny i w tym artykule zasygnalizuję jedynie opcje podania humanitarnego bez zagłębianie się w prawne kryteria tego wniosku. A zatem w takich okolicznościach (przemoc domowa) kobieta ma prawo złożyć wniosek o uregulowaniu swego statusu bez sponsorstwa. Jednak należy pamiętać, że wnioski humanitarne są trudne, skomplikowane i długotrwałe. Obecnie rozpatrzenie wniosku HIC trwa 30 miesięcy. Zależy też od urzędnika gdyż prawo daje urzędnikom i migracyjnym dużą swobodę decydowania. Jeśli podstawą podania jest również interes dziecka, podania takie są mocniejsze, w świetle kanadyjskiego prawa, ponieważ urząd musi wziąć pod uwagę i kierować się dobrem dziecka lub dzieci.

Ważne jest moim zdaniem, by pokazać że kobieta nie będzie korzystała z zasiłku socjalnego, choć wszystko zależy od indywidualnie sytuacji osoby i jak pisałem urzędnika decydującego. Przemocy rodzinnej nie należy lekceważyć, wiele tragedii ludzkich w tym dzieci ma podłoże w zaistniałej sytuacji i ukrywaniu przemocy w związkach małżeńskich i partnerskich. Sytuacja jest bardzo skomplikowana, jeśli osoba żyjąca w przemocy nie posiada uregulowanego statusu imigracyjnego, ale nie oznacza to że prawo nie daje szans zalegalizowania statusu. Nie mogę napisać że jest gwarancja uzyskania pobytu, ale nie ma jej także wtedy, jeżeli potencjalny sponsor zastrasza, trzyma osoby w niepewności, wykorzystuje słabość i przebywanie bez legalnego statusu i najczęściej nie ma zamiaru złożenia wniosku, ponieważ słabość żony czy konkubiny jest wygodna. Niektóre kobiety czekają latami, by mąż czy partner złożył wniosek o zasponsorowanie, żyją obietnicami, łudzą się, że coś się zmieni na lepsze. Niektóre najbardziej obawiają się deportacji i rozłączenia z dzieckiem lub dziećmi.

Izabela Embalo licencjonowany doradca
www.emigracjakanada.net
Tel. 416-5152022

piątek, 25 maj 2018 07:55

IMIGRACJA I STAN ZDROWIA

Napisał

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VKanadyjski minister imigracji zapowiedział korzystne zmiany prawa dotyczące osób ze złym stanem zdrowia, których możliwości imigracyjne do Kanady są, właśnie ze względu na stan medyczny, praktycznie znikome. Istnieje bowiem szansa, że już w 2018 roku przepisy dotyczące testów medycznych imigrantów oraz możliwości przyjęcia ich do Kanady ulegną zmianom na lepsze. Aktualne przepisy zabraniają imigracji (ogólna zasada, od której istnieją wyjątki) osób, które mogą lub nadwerężą system opieki zdrowotnej w Kanadzie oraz system pomocy socjalnej.

        Wymóg „dobrego zdrowia” jest nadal wielkim utrapieniem kanadyjskich sponsorów, którzy chcą sprowadzić na stałe na przykład swoich starszych rodziców i dziadków, których nie najlepsze zdrowie nie pozwala na otrzymanie, jak do tej pory, pozytywnej decyzji. Otóż sytuacja ta może się niebawem zmienić. Kandydaci na imigrację do Kanady, według obecnych przepisów, nie mogą nadwerężyć opieki zdrowotnej, nawet jeśli posiadają w Kanadzie gwarantów na 20 lat, rząd nie może bowiem odmówić imigrantom prawa do rządowego ubezpieczenia medycznego. Na przykład w Ontario dostajemy ubezpieczenie medyczne po 90 dniach od daty otrzymania stałej rezydencji i osiedlenia się w Kanadzie, i nie ma to nic wspólnego ze sponsorstwem. Kanadyjscy sponsorzy są jedynie odpowiedzialni za to, czego nie pokrywa państwowa służba zdrowia, np. okulista, dentysta itp. Każdy stały rezydent otrzymuje benefit rządowego zdrowotnego ubezpieczenia. Jest to nadane kanadyjskim prawem.

        Jak pisałam, imigranci, którzy mogą nadużyć rządowej pomocy, nie otrzymują jeszcze pobytu. Wyjątkami są sponsorowani małżonkowie, konkubenci i dzieci w wieku zależnym. Ta średnia na głowę mieszkańca wynosi obecnie około 6500 dol. rocznie. Nowe przepisy podwyższą zezwoloną kwotę aż trzykrotnie, a zatem więcej osób będzie miało szansę na imigrację, nawet jeśli ich stan zdrowia nie jest idealny. 

        Rząd jednak ograniczy dla nowych imigrantów pomoc socjalną, np. dofinansowanie szkół specjalnych. Trochę trudno jest mi sobie to wyobrazić, bo jak będzie można odmówić dziecku specjalnej troski edukacji w Kanadzie. Zapewne będziemy musieli poczekać, by zobaczyć, jak w praktyce zreformowane przepisy będą funkcjonować. 

        Osoby, które zrezygnowały ze sponsorowania rodziców czy dziadków tylko ze względu na stan ich zdrowia, mogę obecnie rozważyć szansę połączenia się z bliskimi. Warto zapoznać się dokładnie z nowymi przepisami po wejściu ich w życie. Na pewno ponownie o tym napiszemy oraz o opcjach sponsorowania rodzinnego.        

Izabela Embalo

LICENCJONOWANY DORADCA 

tel. 416-5152022 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

www.emigracjakanada.net

piątek, 11 maj 2018 08:00

Stres na granicy

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VDlatego warto dobrze przygotować się do ewentualnej rozmowy. Po pierwsze, musimy mieć określony cel podróży.  Niektórzy przylatują, by odwiedzić rodzinę, inni, by zwiedzić, a jeszcze inni posiadają wizę studencką, pracowniczą, a nawet pobytową i muszą odbyć procedurę aktywowania statusu imigracyjnego na granicy.

        Wiele zależy od zachowania takiej osoby, posiadania odpowiedniej, a nawet wymaganej przepisami dokumentacji. Ponadto jeśli oznajmiamy urzędnikowi, że przybywamy w celu rodzinnym, osoba, która nas zaprasza, powinna  być obecna na lotnisku i także może zostać przepytana przez urzędnika, upewniającego się, że turysta jest prawdomówny i że podane przez podróżnego informacje potwierdzają się w wywiadzie.

        Kiedy możemy spotkać się z przykrą sytuacją na granicy? Podam kilka przypadków. Na przykład, ktoś posiada w laptopie, w e-mailach, sms-ach informacje o intencji zatrudnienia się bez autoryzacji. Należy pamiętać, że wielu turystów z Polski jest podejrzanych o zamiar zatrudnienia się bez wizy pracy i urzędnik, jeśli będzie przekonany, że taka sytuacja może zaistnieć, nie zezwoli na przekroczenie kanadyjskiej granicy. Znam sytuację, na przykład, posiadania przez turystów narzędzi pracy w bagażu lub rozkładu godzin pracy.

        Brak funduszy na pobyt lub nieposiadanie biletu powrotnego może być także przyczyną kłopotów. Jeśli nie mamy rodziny lub kogoś w Kanadzie, kto nas zaprasza i zapewnia pobyt, brak funduszy może wzbudzić podejrzenie intencji pracy bez zezwolenia, bo jak się taka osoba utrzyma w Kanadzie bez odpowiednich środków finansowych?

        Podawanie sprzecznych informacji jest także częstą przyczyną problemów na granicy. Na przykład ktoś informuje, że był w Kanadzie poprzednio dwa tygodnie, a w jakiś sposób urzędnik otrzymuje informację, iż osoba ta przebywała rok i także bez ważnej wizy. Na przykład znajduje mandaty drogowe turysty w systemie komputerowym.

        Turysta zarzeka się, że przylatuje tylko na tydzień, a przepytywany krewny informuje, że na dwa miesiące. Takie rozbieżności na pewno nie pomogą.

        Urzędnik często także pyta o sytuację zatrudnienia w kraju pochodzenia, i jeśli nie ma takiego, może to być dla urzędnika powodem zatrzymania. Oczywiście nie ma tu reguły, niektórzy są przepytywani dokładnie, niektórzy prawie wcale, a zatem trudno przewidzieć, jakie będą pytania i czy na granicy będzie jakakolwiek procedura inwestygacji. Jednak ogólna zasada jest taka, by się dobrze przygotować, wtedy przejście granicy, nawet jeśli będziemy dokładniej sprawdzani, nie będzie takie straszne. Ja osobiście zalecam, by każdy miał dokumenty potwierdzające zatrudnienie, posiadanie funduszy, a jeśli nie ma swoich środków finansowych, można np. posiadać list gwarancyjny od osoby w Kanadzie, która zasponsoruje turystę podczas wizyty. 

        Jeśli staramy się np. o wizę pracy, w zależności od programu potrzebne jest posiadanie ubezpieczenia (program IEC) i określonych funduszy, lub jeśli przylatujemy na kontrakt pracy (wiza pracy w oparciu o LMIA), należy zwrócić uwagę na możliwość dokładnego sprawdzenia doświadczenia zawodowego i znajomość komunikatywną języka angielskiego. Program IEC Working Holidays nie wymaga na przykład, by się komunikować po angielsku. Jeśli ktoś prowadzi wam sprawę, poproście także o przygotowanie was do procedury granicznej. Może to zaoszczędzić niepotrzebnych kłopotów i nieporozumień na granicy. Proszę także pamiętać o tym, że można posiadać niezadeklarowaną gotówkę do 10.000 dol. kanadyjskich. Także nie wszystkie produkty można wwozić do Kanady, a  papierosy i alkohol w ograniczonych ilościach. Nie można także wwozić do Kanady produktów mięsnych, jest to surowo zabronione.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

Kanada

tel. 416-5152022

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.emigracjakanada.net

piątek, 04 maj 2018 01:01

Wiele zależy od wnioskodawcy

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VPowierzając swoją sprawę imigracyjną, większość wnioskodawców praktycznie jest przekonana, przynajmniej ja mam takie odczucie, że od osoby prowadzącej praktycznie wszystko zależy.

A zatem zatrudniamy fachowca imigracyjnego i on... wszystko załatwi, za to się przecież płaci. Ale czy naprawdę od osoby prowadzącej sprawę wszystko zależy? Oczywiście nie, ponieważ na sukces sprawy imigracyjnej składa się kilka czynników. Oczywiście osoba prowadząca sprawę odgrywa tu ważną rolę, ale należy sobie uświadomić, jak wiele zależy od samego kandydata na wizę czy pobyt.

                  Bardzo istotny jest bowiem przedstawiony w sprawie materiał. W zależności od podania imigracyjnego, dokumentów potrzeba mniej lub więcej, ale zasada jest taka, by materiał dowodowy oraz potrzebną dokumentację przedstawić jak najlepszą i zgodnie z obowiązującymi prawnymi zasadami. Niedostarczenie dobrego materiału wspierającego sprawę ma bardzo duży wpływ na finalną decyzję urzędnika. Ja z doświadczenia wiem, że klienci starają się zgromadzić i przygotować najlepszy materiał, ale niestety nie wszyscy. Wiele też zależy od tego, co reprezentuje sobą sam wnioskodawca. Na przykład, jakie ma  zasoby finansowe na podróż czy pozostanie, czy nauczył się lub uczy się języka, czy wywiązuje się z obowiązku płacenia podatków, nawet jeśli jest w Kanadzie bez statusu, ale ubiega się np. o pobyt stały w programie humanitarnym (imigranci nieudokumentowani mogą korzystać z tego programu i wielu z nich otrzymuje stałą rezydencję).

                  Jedną z większych bolączek naszych rodaków jest, niestety, nadal brak dobrej czy płynnej znajomości języka angielskiego. Wiele osób przybywa też do Kanady, posiadając rekord kryminalny, lub dopuszcza się poważnego złamania prawa karnego w Kanadzie, np. jazda w stanie nietrzeźwym. Niestety, te wszystkie czynniki wpływają na to, że szansa na pobyt stały maleje lub niekiedy zostaje zwyczajnie zaprzepaszczona,  przynajmniej na kilka lat. Oczywiście każdą sytuację należy indywidualnie przeanalizować. Posiadanie rekordu kryminalnego nie wyklucza możliwości załatwienia stałej rezydencji, ale niekiedy jest to długą i skomplikowana droga, bo np. taka osoba musi najpierw mieć możliwość załatwić kryminalną rehabilitację lub pardon. A zatem przystępując do procedury ubiegania się o pobyt stały, warto się zastanowić, jak możemy przygotować swoją sprawę najstaranniej, co możemy zrobić, by maksymalnie zwiększyć i wykorzystać swoje szanse i jak najowocniej współpracować ze swoim prawnym reprezentantem, jeśli zatrudniamy fachowca do poprowadzenia sprawy.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca

IZABELA EMBALO CONSULTING INC.

Osoby zainteresowane imigracja do Kanady, prosimy o kontakt.

tel. 416-5152022, www.emigracjakanada.net

Ostatnio zmieniany piątek, 04 maj 2018 19:20
piątek, 20 kwiecień 2018 07:58

Wiza studencka w Kanadzie

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-VOgólnie wiemy, że wiza studencka jest wymagana, jeśli chcemy w Kanadzie podjąć naukę. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.

Wiza studencka nie jest wymagana, jeśli ktoś chce przyjechać do Kanady i studiować w Kanadzie na kursach krótkoterminowych, trwających do sześciu miesięcy. Kursy krótkoterminowe dają benefit możliwości podjęcia nauki w Kanadzie bez zazwyczaj wymaganego zezwolenia na studia (study permit). Program krótkoterminowych studiów musi zakończyć się w ciągu danego pierwotnie tymczasowego pobytu w Kanadzie. Studiowanie w sieci także nie wymaga zezwolenia na studia w Kanadzie.

        Jeśli zamierzamy studiować w Kanadzie ponad sześć miesięcy, musimy ubiegać się o zezwolenia na studia. Przy podejmowaniu decyzji-autoryzacji studenckiej pod uwagę brane są różne czynniki, takie jak powody studiowania w Kanadzie, posiadanie funduszy na edukację, intencje powrotu i inne. Osoba, która nie udokumentuje posiadania odpowiednich funduszy na studia, najprawdopodobniej otrzyma decyzję odmowną, choć dopuszczalne jest, by na przykład przedstawić inne dokumenty gwarantujące opłatę za czesne i inne koszty pobytu i studiów – na przykład sponsorowanie rodziny w Kanadzie lub poza  Kanadą.

        Czas rozpatrywania podania o wizę studencką to około 4 do 6 tygodni, więc należy odpowiednio wcześniej wystąpić o wizę i załatwić inne formalności, np. przyjęcie na kanadyjską uczelnię.

        Czego potrzebujemy, aby złożyć podanie o wizę studencką? Podstawowe dokumenty to oczywiście ważny paszport i uwaga, musi on być ważny najlepiej tak długo, jak zamierzamy studiować, ponieważ wiza studencka jest przyznawana na podstawie dokumentu paszportowego kandydata, list potwierdzający przyjęcie do szkoły lub uczelni z akredytowanej instytucji naukowej (nie wszystkie szkoły mają akredytację urzędu imigracyjnego), wyciąg z banku, który potwierdza, że posiadamy wystarczające środki na utrzymanie w Kanadzie podczas studiów bez konieczności pracy oraz na czesne w uczelni, ewentualnie rachunek potwierdzający opłatę czesnego. Do dokumentacji można dodać także dodatkowe dokumenty, które mogą pomóc w uzyskaniu decyzji pozytywnej, np. dokumenty posiadania rodziny w Kanadzie, list motywujący, list gwarancyjny itd.

        Pozwolenie na studiowanie (ang. study permit) jest wizą czasowego pobytu i urzędnik rozpatrujący wniosek studencki musi być przekonany, że intencja studiowania jest prawdziwa i że osoba taka ma intencję opuszczenia Kanady po ukończeniu studiów, że stać ją na studia w Kanadzie bez pracy oraz niekiedy, że studia w Kanadzie przyczynią się do rozwoju kariery  w kraju pochodzenia. Definicje rządzące podaniami czasowymi – wizą studencką, wizą pracy, wizą turystyczną – wszystkie mają w sobie element intencji pobytu czasowego zgodnie z rodzajem wizy i przekonaniem o powrocie do swojego kraju po ukończeniu tej wizy. Jeśli urzędnik rozpatrujący wniosek wizowy nie jest przekonany co do tymczasowości pobytu w Kanadzie, ma prawo, a nawet obowiązek podjęcia decyzji negatywnej, nawet jeśli kandydat posiada spore fundusze na naukę, rodzinę w Kanadzie itp. Od decyzji odmownej możemy się odwołać, ale jest to dość skomplikowana i kosztowna procedura prawna, dlatego warto już od samego początku starannie przygotować swoje podanie studenckie i dokumenty wizowe. Studiowanie w Kanadzie (z wyjątkiem studiów językowych) uprawnia do pracy na pół etatu oraz na cały etat w przerwach między zajęciami. Jeśli studiuje się dziennie na uczelniach wyższych, to w zależności od długości programu (minimalny to 8 miesięcy) można ubiegać się o pozwolenie na pracę dla absolwenta (post-graduation work permit). Praca po uzyskaniu otwiera dalsze możliwości ubiegania się o pobyt stały. Programy są różne, możliwość otrzymania stałej rezydencji w oparciu o system Express Entry lub nominację prowincji.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

www.emigracjakanada.net

tel. 416-5152022

piątek, 23 marzec 2018 08:09

Prawo do ubezpieczenia medycznego

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Często otrzymuję pytania od Państwa odnośnie do prawa otrzymania ubezpieczenie medycznego w Ontario. Według najnowszych przepisów, aby zakwalifikować się, muszą być spełnione wszelkiego rodzaju podstawowe kryteria, które wymieniam poniżej, oraz przynajmniej jedno z tak zwanych dodatkowych. 

        Osoba ubiegająca się o ubezpieczenie prowincji Ontario musi przebywać fizycznie w prowincji przez 153 dni w każdym 12-miesięcznym okresie. Wymaga się również, by osoba nowo przybyła zamieszkała w Ontario przez minimum 3 miesiące. Dodatkowo, należy spełnić jeden z poniższych wymogów:

– posiadać kanadyjskie obywatelstwo lub stałą rezydencję lub

– ubiegać się o pobyt stały, otrzymując akceptację sprawy imigracyjnej (np. podanie humanitarne).

        Ministerstwo Zdrowia informuje także, że ubezpieczenie jest przyznawane osobom posiadającym zezwolenie na pracę i pracującym w pełnym wymiarze godzin w Ontario, dla pracodawcy w Ontario, i przez minimum 6 miesięcy (planowane zatrudnienie).

        Współmałżonek i dzieci pozostające na utrzymaniu również kwalifikują się. W Ontario z rządowego ubezpieczenia medycznego korzystają także opiekunki zagraniczne pracujące w prowincji na kontrakcie pracy oraz azylanci.

        Osoby przybywające do prowincji turystycznie nie mogą korzystać z przywileju bezpłatnej rządowej opieki medycznej, nawet jeśli są rodzicami lub dziadkami, posiadającymi Super Visę.

        Osoby, które chcą otrzymać kartę OHIP, muszą osobiście zgłosić się do lokalnego biura Service Ontario (nie mylić z Service Canada). Na spotkanie z urzędnikiem należy przynieść przygotowany wypełniony poprawnie formularz oraz dokumenty świadczące o tym, że zamieszkuje się w prowincji i ma status imigracyjny, kwalifikujące do otrzymania ubezpieczenia. Na przykład, oryginalny dokument wizy pracowniczej, kartę stałego pobytu, akt urodzenia, certyfikat obywatelski, rachunki telefoniczne, za prąd, dokumenty bankowe lub inne. Warto przed wizytą w urzędzie sprawdzić najnowsze wymogi i listę obowiązkowych dokumentów, by załatwić sprawę za pierwszym razem. Dzieci urodzone w Kanadzie otrzymują ubezpieczenie medyczne z chwilą urodzenia. Nawet jeśli są dziećmi imigrantów nieudokumentowanych, kiedyś było to niemożliwe. 

        Więcej informacji na temat procedur przyznawania ubezpieczenia medycznego w prowincji Ontario można znaleźć na stronie rządowej: https://www.ontario.ca/page/apply-ohip-and-get-health-card#section-0.

        Turystom oraz pracownikom zagranicznym, zamieszkującym prowincję przez pierwsze miesiące, zaleca się, by wykupili prywatne ubezpieczenie, dopóki nie zakwalifikują się na medyczną opiekę rządową. Studenci zagraniczni zazwyczaj posiadają prywatne ubezpieczenie wliczone w opłatę za studia.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca

tel. 416-5152022; www.emigracjakanada.net

piątek, 16 marzec 2018 13:25

DUI i prawo imigracyjne

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Nie należy, niestety, do rzadkości, że polscy imigranci popełniają poważne w Kanadzie wykroczenie, kierując samochodem w stanie nietrzeźwym. Zdarza się to naprawdę często, osoba taka wówczas bardzo komplikuje swoją sytuację imigracyjną, także swojej rodziny. Otrzymanie bowiem wyroku karnego jednego małżonka wpływa na sprawę pobytową drugiego, także dzieci. Jeśli jesteśmy w Kanadzie bez ważnej wizy lub ubiegamy się o kanadyjskie dokumenty stałego lub czasowego zamieszkania, i nawet jeśli już posiadamy stałą rezydencję, zachowanie takie jest bardzo nieodpowiedzialne. Osoby, które posiadają pobyt stały, mogą utracić w ten sposób prawo stałego zamieszkania (rekord kryminalny w Kanadzie), natomiast dla osób, które złożyły podania imigracyjne, szanse uzyskania pobytu na pewno znacznie maleją, a w zależności od wykroczenia, mogą być także zaprzepaszczone. Należy o tym pamiętać. Wiele mocnych prawnie podań imigracyjnych jest bowiem odrzucanych tylko dlatego, że ktoś posiada wyrok karny w Kanadzie lub poza krajem.

        Dlatego apeluję, by nie stwarzać sytuacji, która może doprowadzić do otrzymania decyzji negatywnej. Może wydaje się tym osobom, że nietrzeźwemu kierowcy się uda, nie będzie złapany, zdarza się to bowiem rzadko, ale statystyki mówią same za siebie. Karanie nietrzeźwych kierowców nie należy do rzadkości. Osoby bez ważnego statusu muszą się także liczyć z tym, że policja może przekazać informacje o osobie popełniającej wykroczenie karne policji imigracyjnej. Nie zawsze się tak dzieje, gdyż policja niekoniecznie interesuje się statusem imigracyjnym, ale szanse na dodatkowe kłopoty z władzami imigracyjnymi są dość duże. 

        Dlaczego tak się dzieje? Według przepisów imigracyjnego prawa Kanady, osoba, która popełniła wykroczenie karne (posiada rekord kryminalny), jeśli nie otrzyma kanadyjskiego pardonu (zatarcia wyroku), a nie można zatarcia załatwić od razu, muszą upłynąć lata, imigrant nie może otrzymać pobytu. Istnieją oczywiście małe wyjątki od reguły, ale w praktyce wiem, że urzędnik kanadyjski nie będzie zbyt chętny, by wydać decyzję pozytywną. Oczywiście istnieje prawna opcja, by taka osoba w Kanadzie zamieszkiwała i później starała się o pobyt stały, można bowiem uzyskać pozwolenie na zamieszkanie w Kanadzie – czyli tak zwany TEMPORARY RESIDENT PERMIT, ale nie ma gwarancji, że urząd w sytuacji posiadania rekordu wyda pozytywną decyzję. Muszą istnieć przekonujące powody humanitarne lub inne, najczęściej TRP przyznawany jest w przypadku, kiedy ktoś zasłużył czy jest zaakceptowany na pobyt, ale właśnie z powodu posiadania rekordu kryminalnego, który jeszcze nie może zostać poddany procedurze prawnego zatarcia, urząd nie mógł wydać pozytywnej decyzji. 

        A zatem warto przestrzegać przepisów i nie dopuszczać do sytuacji konfliktu z prawem. Mały z pozoru błąd może w konsekwencji przysporzyć wielu kłopotów, nie wspominając o dodatkowych kosztach rozwiązywania skomplikowanej sytuacji prawnej, zwłaszcza jeśli staramy się o pobyt stały w Kanadzie. 

Izabela Embalo

licencjonowany konsultant imigracyjny

www.emigracjakanada.net

piątek, 09 marzec 2018 07:44

Nowe formularze, nowe wymogi

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Osoby, które przygotowują swoje podania imigracyjne bez pomocy specjalisty, muszą zwrócić szczególną uwagę na wciąż zmieniające się w różnych programach rządowe instrukcje i formularze. Urząd zmienia niektóre imigracyjne formularze co trzy miesiące, może być nawet i częściej, i jeśli wnioskodawca nie wypełni odpowiednich imigracyjnych form i nie dostosuje się do obowiązujących wymogów urzędowych, najczęściej podanie imigracyjne wraz z dokumentacją zostaje odesłane. W lutym na przykład zmieniły się ponownie formularze spraw pobytowych sponsorskich.                 

        Urząd obiecywał, że przyspieszy podania o łączenie rodzin dla współmałżonków i konkubentów, jednak zauważyłam, że procedury wcale nie sprzyjały przyspieszeniu. Zmieniono w zeszłym roku wymóg składania dokumentów niekaralności, prosząc, by załączyć je po wysłaniu podania i na życzenie urzędu w trakcie sprawy. 

        Podobnie z formą informacyjną o osobie ubiegającej się, w której wpisuje się takie dane, jak historia edukacji, zatrudnienia czy adresów. Podejrzewam, że wnioskodawcy opóźniali dosyłanie informacji i dokumentów, urząd miał także dodatkową pracę z odbieraniem potrzebnych danych i dokumentów niekaralności od osób ubiegających się. Strona rządowa boryka się często z problemami technicznym i summa summarum, zamiast przyspieszyć procedury, urząd nie dawał sobie rady z szybkim procesowaniem podań. Dlatego, myślę, są ponowne zmiany, teraz należy znów, jak kiedyś, dołączyć większość dokumentów do pierwszego wysyłanego podania. Proszę zwrócić uwagę na te zmiany i zastosować się do nowych kryteriów proceduralnych.

        Niewysłanie aktualnych form i obowiązujących dokumentów będzie powodem odesłania całego podania, urząd nie przyjmuje niekompletnych wniosków do rozpatrzenia. 

        Dokumentacja wysyłana jest najczęściej zwykłą pocztą, więc może zaginąć. A odtworzenie całości dokumentów zajmie ponownie sporo czasu. Nie warto zatem ryzykować.

        Niestety, jakość obsługi imigrantów i podań imigracyjnych przez urząd kanadyjski pozostawia wiele do życzenia. Na przykład, linia informacyjna, gdzie osoby ubiegające się lub ich reprezentanci mogą się dowiedzieć na temat sprawy, jest uciążliwa w użyciu, ponieważ niekiedy trzeba czekać godzinami, by się do kogoś dodzwonić. Jeden numer na całą Kanadę jest tak przeciążony, że nie ma możliwości szybkiego i sprawnego skontaktowania się z agentem, no, czasami ktoś ma szczęście. Nie wspomnę już o tym, że agenci nie zawsze są kompetentni. Podobnie z agentami odpisującymi na pocztę elektroniczną. Wszystko długo trwa, wnioskodawcy nie mają sprawnego dostępu do informacji i w dodatku za to płacą, ponieważ za wniosek urząd pobiera opłatę skarbową. Na przykład rozpatrzenie wniosku o pobyt stały – łączenie rodzin od osoby dorosłej wynosi 550 dol. Opłata ta nie jest zwracalna.

        Najnowsze formy i instrukcje urzędowe znajdą Państwo na stronie www.canada.ca.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

Kanada

www.emigracjakanada.net

tel. 416-5152022

piątek, 02 marzec 2018 07:29

Zaświadczenie policyjne

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Kanadyjski urząd imigracyjny zaktualizował instrukcje dotyczące certyfikatów policyjnych dla osób ubiegających się o stały pobyt za pośrednictwem federalnego systemu Express Entry. Świadectwa policyjne są wymagane z dowolnego kraju lub terytorium, na którym wnioskodawca mieszkał przez sześć kolejnych miesięcy lub dłużej w ciągu ostatnich 10 lat, lub od ukończenia 18 lat. 

        Ta zmiana wchodzi w życie natychmiast i dotyczy wniosków o stały pobyt składanych w popularnym systemie punktowym. Przed tą aktualizacją wnioskodawca musiał złożyć zaświadczenie z policji lub innej instytucji z dowolnego kraju lub terytorium, w którym mieszkał przez łącznie sześć miesięcy. Oznaczało to, że wnioskodawca, który spędził dwa miesiące w kraju, wyjechał, a następnie wrócił do tego samego kraju kilka lat później przez cztery miesiące, musiał dostarczyć policyjny certyfikat z tego kraju. 

piątek, 23 luty 2018 07:54

Jak wykorzystać IEC?

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Nadal trwają losowania programu wizy pracowniczej dla młodych osób – IEC. Miejsc jest już mało, a pierwsze wizy zostały już przyznane młodym Polakom, starającym się o zezwolenie na zatrudnienie w Kanadzie.

        Chciałabym jednak przypomnieć, jak wykorzystać wizę pracy, tak aby przyniosła ona pożytek imigracyjny. Przede wszystkim osoba chcąca skorzystać z programów pobytowych federalnych powinna znaleźć zatrudnienie w tak zwanym zawodzie wykwalifikowanym (zawody grupy OAB). Kanadyjską kwalifikację zawodową można sprawdzić, zapoznając się z Narodową Klasyfikacją Zawodów NOC.

        Wiele wykonywanych przez przyjezdnych na program zatrudnia się w pracy niewykwalifikowanej, bo takie tylko znajdują możliwości zatrudnienia, ale to niestety nie zawsze daje szanse na pobyt, zwłaszcza dla osób w prowincji Ontario lub dla chcących starać się o pobyt poprzez tak zwany Express Entry. Na przykład, zawód osoby sprzątającej, opiekunki do dzieci czy sprzedawczyni w sklepie nie jest zawodem wykwalifikowanym. W innych prowincjach istnieją programy dla pracowników półwykwalifikowanych lub niewykwalifikowanych, trzeba zatem sprawdzić, co oferuje prowincja. 

        Zatrudnienie, posiadając wizę IEC, daje możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego, co może w późniejszym czasie być też użyte ponownie w programie IEC, ale w innej kategorii, np. młodych profesjonalistów. Na przykład, ktoś otrzymał pracę w sklepie jako sprzedawca. Został zatrudniony w Kanadzie, posiadając wizę pracy wakacyjnej programu IEC. Następnie bierze udział ponownie w tym programie, ale już w kategorii młodych profesjonalistów i zatrudnia się na stanowisku kierownika (supervisor), co w stanowi już zawód wykwalifikowany. I dalej, osoba taka może skorzystać z przedłużenia kontraktu pracy i uzyskania dalszej autoryzacji pracy, co może w efekcie końcowym przyczynić się do otrzymania pobytu stałego dzięki uzyskaniu wystarczającej liczby punktów (Express Entry) lub w programie nominacji prowincji. Przypominam, że nominacja prowincji daje kandydatowi na pobyt bonus aż 600 punktów, a zatem kandydat ten jest zaproszony do złożenia podania o pobyt stały w pierwszej kolejności.

IZABELA EMBALO 

licencjonowany doradca imigracyjny

tel. 416-5152022

www.emigracjakanada.net