Goniec

Register Login

Prawo imigracyjne

Prawo imigracyjne

piątek, 24 listopad 2017 07:52

Podróże bez ważnej karty

Napisane przez

Izabela Embalo        Wielokrotnie otrzymuję pytania, czy można podróżować bez wznowionej karty rezydenckiej. I jeśli ktoś nie posiada ważnej karty, co zrobić, by móc powrócić do Kanady na prawach stałego rezydenta.

        Stali mieszkańcy Kanady (Permanent Residents) mają obowiązek wylegitymować się ważną kartą podróży lub dokumentem pobytu stałego rezydenta, gdy podróżują do Kanady jakimkolwiek przewoźnikiem komercyjnym, np. samolotem. 

        Jeśli nie posiadasz ważnej karty stałego rezydenta (Permanent Resident Card), możesz nie zostać zabrany na pokład samolotu itp. Przewoźnik ma prawo odmówić przewozu, ponieważ takie są obowiązujące przepisy. 

        Twoim obowiązkiem jest upewnić się, że twoja karta PR jest nadal ważna. Kanadyjski rezydent powinien ubiegać się o nową kartę PR odpowiednio wcześniej, zanim posiadana karta wygaśnie. 

        Jeśli złożyłeś podanie o wznowienie karty pobytowej, najlepiej poczekać na nową kartę. 

        Najlepiej powinieneś poczekać, aż otrzymasz swoją nową kartę i z ważnym dokumentem można wówczas swobodnie podróżować. Jeśli jednak z jakichś ważnych powodów musisz opuścić Kanadę, wówczas istnieje możliwość złożenia wniosku za granicą o wydanie dokumentu podróży stałego rezydenta z kanadyjskiego biura wizowego za granicą. Urząd imigracyjny podaje, że na odnowienie karty czeka się obecnie 69 dni, a zatem musimy pomyśleć o tym przynajmniej 3 miesiące wcześniej.

        Jedynymi oficjalnymi dokumentami, które mogą posiadać stali mieszkańcy Kanady, aby wracać do Kanady za pośrednictwem komercyjnego przewoźnika (drogą powietrzną, lądową lub morską), są karta PR lub dokument podróży stałego rezydenta (PRTD). I tu uwaga, procedura uzyskania takiego dokumentu nie zawsze jest łatwa, ponieważ placówka zagraniczna może wymagać dodatkowych dokumentów, stanowiących o tym, że osoba taka  nie straciła stałego pobytu, a zatem zamieszkiwała  w Kanadzie przez określony czas. Jeśli z podania o dokument podróży jasno wynika, że ktoś jest na krótkim wyjeździe, dokumenty dodatkowe mogą nie być konieczne i urząd może o nie nie poprosić, ale lepiej przygotować się na taką ewentualność.  

        Jeśli wjeżdżasz do Kanady prywatnym pojazdem z USA, można przedstawić inne dokumenty tożsamości. 

        W niektórych sytuacjach można wysłać wraz z podaniem dokumenty świadczące o podróżowaniu lub nagłej sytuacji, jaka zmusza do podróżowania, co może przyśpieszyć proces wydania karty rezydenta. 

        I następna informacja, osoby podróżujące do Polski  bez ważnej karty ubiegają się o uzyskanie dokumentu podróży poprzez centrum wizowe VISA APPLICATION CENTER. Centrum sprawdza poprawność i kompletność podania imigracyjnego, a następnie przekazuje dokumentację do placówki, w tym przypadku kanadyjskiej ambasady w Warszawie. 

http://www.vfsglobal.ca/canada/Poland/.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

OSOBY ZAINTERESOWANE PRAWEM IMIGRACYJNYM PROSIMY O KONTAKT: TEL. 416-515-2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z dużym sukcesem pomogliśmy setkom polskich obywateli osiedlić się na stałe w Kanadzie.

piątek, 17 listopad 2017 07:50

Co zrobić w przypadku imigracyjnego aresztowania?

Napisane przez

Izabela Embalo        Osoby przebywające w Kanadzie bez ważnej wizy czy osoby zatrudnione bez autoryzacji pracy zapewne wiedzą, że za wykroczenia imigracyjne, czyli pobyt i pracę nielegalną, grozi aresztowanie i deportacja.

        W kanadyjskich imigracyjnych więzieniach zamyka się cudzoziemców, którzy w pewien sposób naruszyli prawo imigracyjne, oraz tych, którzy czekają na deportację lub próbowali deportacji uniknąć.

        Wiele osób (przebywających także z wizytą) nie zdaje sobie sprawy, że urząd kanadyjski nie musi przyłapać kogoś na gorącym uczynku, to znaczy w sytuacji pobierania wypłaty, samo miejsce przebywania kogoś (budowa), spracowane ręce czy robocze ubranie może być już przyczyną zatrzymania. Tłumaczenia, że się pomaga komuś za darmo lub przyucza się do zawodu, rzadko brane są pod uwagę jako wiarygodne argumenty.

        Aresztowani mogą być także imigranci, których tożsamości nie można ustalić. Podobnie w przypadku osób, które w jakiś sposób stanowią zagrożenie dla kanadyjskiego społeczeństwa i złamały nie tylko prawo imigracyjne, ale także karne.

        Aresztowanie i deportacja grozi także osobom posiadającym pobyt stały w Kanadzie, a nawet w bardzo rzadkich przypadkach obywatelstwo. Stała rezydencja jest także odbierana za wykroczenia karne, choć można od takiej decyzji się odwołać. I tu przestrzegam wszystkich stałych rezydentów, by unikali jakiejkolwiek sytuacji konfliktu z prawem, często pobyt stały anulowany jest na przykład za  jazdę w stanie nietrzeźwym.  Zezwolenie na stałe zamieszkanie może być zabrane, jeśli zdobył prawo stałego zamieszkania w nieuczciwy sposób, na przykład poprzez fałszywe zeznania czy nieprawdziwy związek małżeński.

        Co zrobić w sytuacji imigracyjnego aresztowania? 

        W sytuacji aresztowania należy działać naprawdę szybko. W ciągu 48 godzin można wynegocjować z urzędem imigracyjnym warunkowe uwolnienie na przykład na podstawie wpłaty kaucji pieniężnej. Kaucję powinna wpłacić osoba, która zna aresztowanego i która jest wiarygodna w oczach władz imigracyjnych. Nie jest możliwe, by osoba sama się z aresztu wykupiła. Osoba gwarantująca musi być kanadyjskim obywatelem lub rezydentem.

        Władze imigracyjne mogą wymagać kaucji w postaci gotówki (cash bond) lub w postaci obietnicy-gwarancji zapłacenia określonej kwoty na wypadek, jeśli osoba uwolniona z aresztu nie dostosuje się do określonych warunków, na przykład okresowych meldunków, lub nie stawi się w urzędzie podczas finalnej procedury deportacyjnej, o ile taka będzie wymagana. 

        Jeśli za pierwszym razem ktoś nie zostanie uwolniony z imigracyjnego aresztu, wówczas przesłuchanie jest powtórzone.

        Każde przesłuchanie jest jakby nową procedurą (hearing de novo), dlatego w swojej obronie można użyć tych samych i nowych argumentów. Aresztowany cudzoziemiec ma także pewne prawa, na przykład do prawnej obrony i reprezentacji.

        Warto też pamiętać, by nie podpisywać żadnych dokumentów, dopóki nie zna się ich zawartości i ewentualnych konsekwencji złożenia na tym dokumencie własnego podpisu. 

        Późniejsze tłumaczenia, że podpisało się dokument w języku angielskim, nie znając jego treści, nie są przez władze respektowane i dzieje się tak, że niekiedy nieświadomi swoich praw czy procedur prawnych aresztowani cudzoziemcy podpisują zgodę pod własną deportacją.

        JEŚLI KTOŚ JEST NIE POSIADA WIZY LUB PODEJMUJE SIĘ PRACY BEZ ZEZWOLENIA W KANADZIE, warto już wcześniej pomyśleć o prawnej obronie i autoryzować swojego obrońcę do obrony prawnej na wypadek aresztowania. 

        Ja osobiście współpracuje z kancelarią adwokacką, gdzie wyspecjalizowani w imigracyjnych aresztowaniach adwokaci dyżurni czuwają 24 godziny na dobę, by pomóc osobom zatrzymanym. Ważne jest także, by znać swoje prawa w Kanadzie, nawet jeśli nie posiadamy ważnej wizy czy autoryzacji pracy.   

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

Kanada

TEL. 416-5152022

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

        OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJA DO KANADY, PROSIMY O KONTAKT.

        Z DUŻYM SUKCESEM POMOGLIŚMY SETKOM POLSKICH IMIGRANTÓW OSIEDLIĆ SIĘ NA STAŁE W KANADZIE. OD 1998 ROKU.

czwartek, 09 listopad 2017 22:15

Imigracja do Alberty – nowy program

Napisane przez

Izabela Embalo        Władze imigracyjne w kanadyjskiej prowincji Alberta ogłosiły nowy program imigracyjny, w ramach którego rozpoczęte zostanie przyjmowanie zgłoszeń od 2 stycznia 2018 r. Program jest możliwością stworzoną przez prowincję, co daje bardzo dużą szansę otrzymania pobytu, ze względu na duży bonus punktowy, jaki otrzymujemy za certyfikat nominacji.

        Program jest dostępny dla zagranicznych pracowników w Albercie. Podobnie jak wszystkie inne kategorie programu prowincji w Albercie podania poddawane są losowaniu Express Entry. Wybrani kandydaci  otrzymują wspomnianą nominację, która zostaje wykorzystana do ubiegania się o stały pobyt.

        Kandydaci muszą posiadać oferty pracy od pracodawcy w Albercie. Oferta pracy niekoniecznie musi być w zawodzie wykwalifikowanym.

        Wnioskodawcy muszą mieć ważny status tymczasowego rezydenta w momencie składania wniosku i nie mogą mieszkać ani pracować w prowincji lub na terytorium innym niż Alberta. A zatem program nie obejmuje imigrantów, którzy pozostali w Kanadzie bez ważnej wizy. 

        Kandydaci muszą także wykazać się znajomością języka angielskiego lub francuskiego na poziomie lub powyżej Canadian Language Benchmark 4, o czym świadczy test językowy uznany przez rząd Alberty. Jest to niższe wymaganie niż w przypadku wielu innych programów imigracji ekonomicznej w Kanadzie, w tym popularnej federalnej klasy robotników wykwalifikowanych (FSWC), gdzie wymaga się znajomości językowej na poziomie płynnym. Od 2 stycznia 2019 r. poziom wymagany znajomości języka angielskiego i francuskiego zostanie zwiększony do minimum 5 CLB.

        Wyższy próg umiejętności językowych wynoszący CLB 7 lub wyższy został ustalony pracowników służby zdrowia  (NOC 3413).

        Podobnie jak w programie federalnym FSW, kandydaci muszą mieć ukończone liceum lub wyższy poziom wykształcenia. Kandydaci, którzy nie studiowali w Kanadzie, muszą uzyskać edukacyjną ekwiwalencję, dokumentującą odpowiedni poziom wykształcenia imigranta. W niektórych przypadkach kandydaci są zwolnieni z tego wymogu.

        Wnioskodawcy muszą mieć co najmniej 12-miesięczne doświadczenie zawodowe w pełnym wymiarze godzin w swoim obecnym zawodzie w Albercie w ciągu ostatnich 18 miesięcy lub co najmniej 24-miesięczne pełnoetatowe doświadczenie zawodowe w swoim obecnym zawodzie w Kanadzie i / lub za granicą w czasie 30 miesięcy (to doświadczenie zawodowe może być połączeniem doświadczenia zdobytego w Albercie, w innej prowincji lub za granicą).

        Wnioskodawcy muszą spełniać także wymóg minimalnego dochodu, w zależności od wielkości ich rodziny. 

        Uwaga, osoby, posiadające zawód jak poniżej, nie mogą korzystać z tego programu, a zatem nie wszystkie profesje się kwalifikują. 

        Podajemy zawody z numerkiem kwalifikacyjnym NOC:

Legislators 0011

School Principals and Administrators of Elementary and Secondary Education 0422

Managers in Social, Community and Correctional Services 0423

Fire Chiefs and Senior Firefighting Officers 0432

Escort Agency Managers, Massage Parlour Managers 0651

Secondary School Teachers 4031

Elementary School and Kindergarten Teachers 4032

Professional Occupations in Religion 4154

Authors and Writers 5121

Musicians and Singers 5133

Actors and Comedians 5135

Painters, Sculptors and Other Visual Artists 5136

Court Officers and Justices of the Peace 1227

Dental Laboratory Bench Workers 3223

Early Childhood Educators and Assistants 4214

Other Instructors 4216

Other Religious Occupations 4217

Other Performers, n.e.c. 5232

Artisans and Craftsperson 5244

Athletes 5251

Real Estate Agents and Salespersons 6232

Home Child Care Providers 4411

Home Support Workers, Housekeepers and Related Occupations 4412

Elementary and Secondary School Teacher Assistants 4413

Izabela Embalo

LICENCJONOWANY 

DORADCA – KANADA

tel. 416-5152022

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

        Osoby zainteresowane prawem imigracyjnym prosimy o kontakt.

        Z dużym sukcesem pomogliśmy setkom polskich imigrantów osiedlić się na stałe w Kanadzie. Od 1998.

piątek, 03 listopad 2017 07:26

Dlaczego odmowa?

Napisane przez

Izabela Embalo        Dlaczego dostajemy decyzje odmowne? W zależności od programu imigracyjnego, urzędnik imigracyjny wydający decyzje ma większą lub mniejszą swobodę decydowania. A zatem decyzja zależy od tego, czy trafi się nam osoba życzliwa, wyrozumiała, a może urzędnik bardziej surowy, może taki który zupełnie inaczej zinterpretuje sprawę. Najpewniejsze są sprawy np. na punkty, bo tu mamy określone reguły i jeśli kandydat spełnia wymogi oraz przedstawi odpowiednią dokumentację, zazwyczaj szansa jest wykorzystana w pełni.

        Decyzję odmowną można otrzymać z następujących powodów:

– zmiana przepisów i prawo działające retroaktywnie,

– brak odpowiedniej dokumentacji, dowodów na spełnienie kryteriów prawnych,

– podawanie nieprawdziwych informacji w podaniu,

– niekorzystna interpretacja sytuacji imigranta przez urzędnika imigracyjnego (negative discretion),

– rekord kryminalny lub popełnienie wykroczenia prawnego w czasie rozpatrywania wniosku,

– niedosłanie wymaganej dokumentacji na czas (często urząd daje termin, w jakim należy dosłać wymaganą dokumentację),

– w podaniach internetowych, problemy techniczne strony, np. brak załącznika,

– stan zdrowia,

– nieprzekonanie urzędnika o prawdziwości i kontynuacji relacji,

– złamanie umowy sponsorskiej (sponsorship default),

– niedostosowanie się do porad swojego reprezentanta.

        Wymieniłam najczęstsze powody, jakie przychodzą mi obecnie do głowy. Czasem powodem wydania decyzji odmownej może być jakaś drobnostka. Dlatego ważne jest, by dokładnie dostosować się do instrukcji urzędowych i, jeśli mają Państwo swojego prawnego doradcę-reprezentanta, do jego instrukcji i wskazówek. Niestety, czasami klienci nie słuchają swoich konsultantów i adwokatów, znam to ze swojej praktyki, a jak coś się nie uda, mają pretensje. Pamiętajcie proszę, że prawo imigracyjne oparte jest w dużej części na zasadzie SELEKCJI. A zatem rząd kanadyjski wybiera kandydatów w oparciu o określone zasady prawne. Mogą się one nam podobać lub nie, musimy się jednak do nich dostosować.

        Mam obecnie klienta, sponsorowanego przez konkubinę, który popełnił w Polsce kilkakrotne wykroczenie – jazda w stanie nietrzeźwym. Częste wykroczenie w Polsce. Mamy dużą szansę na kryminalną rehabilitację, ale aby została rozpatrzona pozytywnie, osoba taka musi pokazać dokumentację, że jest w pełni zrehabilitowana, np. praca społeczna, leczenie choroby alkoholowej i inne. Nie mogę się doprosić o chociażby jeden dokument, a czas rehabilitacji nadchodzi. Takie sytuacje nie należą do rzadkości, choć muszę przyznać, że większość moich klientów wkłada wiele wysiłku w to, byśmy podanie przygotowali jak najlepiej. Rozumieją, że to bardzo ważne. Jednak  kiedy wnioskodawca sam lekceważy powagę swojej sytuacji, to nikt tu nie pomoże. Należy pamiętać, że sukces podania imigracyjnego zależy w dużej mierze od was samych, nie tylko od szczęścia, na jakiego traficie oficera czy jakiego macie reprezentanta. Z pustego i Salomon nie naleje. Kryminalny rekord i brak rehabilitacji będzie najczęściej powodem odmowy. 

        Od decyzji odmownych można się odwołać. Tylko po co, jeśli można coś dobrze załatwić za pierwszym razem. 

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

Kanada

tel./text. 416-515-2022

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

        Osoby zainteresowane imigracją do Kanady prosimy o kontakt. Z dużym sukcesem pomogliśmy setkom polskich emigrantów osiedlić się na stałe w Kanadzie. Od 1998 roku.

czwartek, 26 październik 2017 19:25

Dodatek do podania obywatelskiego

Napisane przez

Izabela Embalo        Wiele osób skorzysta obecnie ze zmian, jakie nastąpiły w przepisach obywatelskich. Wiem, że wielu z was przygotowuje lub niebawem będzie opracowywać swoje podanie o kanadyjskie obywatelstwo, tym bardziej że znaczna liczba kanadyjskich stałych rezydentów ma ponownie szansę, by zostać kanadyjskim obywatelem.

        Ubiegający się o kanadyjskie obywatelstwo mogą otrzymać z urzędu dodatkowe dokumenty do wypełnienia, między innymi formularz o nazwie kwestionariusz obywatelski. 

        Dlaczego urząd nakazuje wypełnić dodatkowy formularz po wysłaniu kompletnego podania obywatelskiego?

        Powody mogą być różne. 

        Przede wszystkim urzędnik rozpatrujący wniosek ma prawo sprawdzić, czy wnioskodawca spełnia obowiązujące kryteria prawne, by kanadyjskie obywatelstwo otrzymać. 

        Ponieważ nie wszyscy podają w swoim podaniu prawdziwe informacje, urząd obywatelski może poprosić o dodatkowe wyjaśnienia i dowody tak zwanej rezydencji w Kanadzie. 

        Może się też zdarzyć, że osoba została wylosowana do tego, by udowodnić swój pobyt w Kanadzie, i dlatego urząd prosi o dodatkowe informacje-dowody.

        Jaki może być powód wysłania kwestionariusza? Niezgodność informacji w bazie danych, to jedna z możliwości.

        Pamiętajmy, że przyloty są notowane i jeśli podane w podaniu o przyznanie kanadyjskiego obywatelstwa daty nie są zgodne z informacjami służb granicznych, urząd musi sprawdzić rozbieżności. 

        Ja osobiście zalecam, by niektóre dokumenty dołączyć do aplikacji od razu, kiedy wysyłane jest podanie obywatelskie. Jeśli przygotowuję wniosek obywatelski, nie polegam jedynie na rządowych instrukcjach, wykorzystuję swoje wieloletnie doświadczenie i dlatego zalecam, by do podania dołączyć dodatkowe dowody spełnienia prawnych wymogów, tak by mój klient nie musiał wypełniać kwestionariusza obywatelskiego później, co znacznie opóźnia finalną decyzję.

        Niektóre zalecane, dodatkowe dokumenty to:

        – rozliczenia podatkowe, T4, odcinki wypłaty, listy potwierdzające zatrudnienie,

        – umowy wynajmu mieszkania,

        – opłacanie podatku od nieruchomości,

        – list od lekarza rodzinnego potwierdzający regularne wizyty w ostatnich latach,

        – indeks studencki, potwierdzający studia, i inne.

        Należy także pamiętać, że istnieją wyjątki od reguły, jednak przeciętny rezydent musi spełnić wszystkie prawne wymogi programu obywatelskiego. Podkreślam jednak, że nie wszystkie osoby są dokładnie sprawdzane. 

Izabela Embalo

        OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ DO KANADY – SPONSORSTWEM RODZINNYM, POBYTEM STAŁYM, WIZĄ PRACY, STUDIÓW LUB INNĄ PROCEDURĄ IMIGRACYJNĄ, NA PRZYKŁAD ODDALENIEM DEPORTACJI CZY PRZEDŁUŻENIEM POBYTU CZASOWEGO, PROSIMY O KONTAKT: 

TEL. 416 5152022

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

        Z dużym sukcesem pomogliśmy setkom polskich obywateli osiedlić się na stałe w Kanadzie.

czwartek, 19 październik 2017 22:37

Sponsorowanie rodzinne – konkubinat

Napisane przez

Izabela Embalo        Kanadyjskie prawo imigracyjne zezwala, by nie tylko małżeństwa, ale także osoby w relacji konkubinatu składały wnioski sponsorskie czy ubiegały się razem o kanadyjski status. W dodatku, nawet jeśli para nie może razem zamieszkiwać, przebywa w różnych krajach, nadal istnieje prawna możliwość sponsorowania w kategorii tak zwanych conjugal partners. Nie każdy jednak związek możemy nazwać konkubinatem, i tu zdarza się wiele błędów, ponieważ brakuje dokładnego zrozumienia definicji konkubinatu w prawie imigracyjnym.

        Oprócz możliwego sponsorowania, partnerzy w związkach bez ślubu, korzystają z różnych przywilejów prawa. Na przykład, jeśli imigrant ubiega się o kanadyjską wizę pracowniczą w zawodzie wykwalifikowanym (kategoria 0, A, B), prawo imigracji federalnej zezwala na to, by żona lub konkubina otrzymała również wizę pracy. 

        A zatem wracając do często zadawanego pytania, partnerzy nie muszą być po ślubie lub zawierać szybko związku małżeńskiego tylko po to, by korzystać z prawnych benefitów podania imigracyjnego. Zanim jednak złożymy podanie imigracyjne, chcąc zasponsorować swojego partnera, zalecam, by sprawdzić, czy kryteria programu są spełnione. Należy pamiętać, że by móc zasponsorować konkubenta lub konkubinę na stały pobyt, wnioskodawcy muszą udokumentować co najmniej roczny związek.

        Para musi przedstawić dokumentację przekonującą urząd o istnieniu relacji konkubinatu.

        Co może być dowodem relacji konkubinatu:

        – dokumentacja wspólnego zamieszkania,

        – wspólne konto bankowe,

        – wspólne polisy ubezpieczeniowe,

        – wspólne rozliczenie podatkowe.

        Dodatkowo urząd wymaga, by przedstawić specjalną, potwierdzoną notarialnie deklarację. Moje biuro może przygotować i notaryzować deklarację bezpłatnie.

        Nieprzekonanie urzędu o legalności i spełnieniu definicji prawnej związku konkubinatu może być przyczyną wydania odmownej decyzji, dlatego jest bardzo istotne, by odpowiednio przygotować imigracyjną aplikację i, dodatkowo, materiały dowodowe.

        W przypadku małżeństwa, prawo nie wymaga udokumentowania roku wspólnego pożycia, o sponsorowanie małżonka można ubiegać się w momencie otrzymania aktu małżeństwa (Marriage Certificate). 

        Uwaga, nie jest już wystarczające, by wysłać kanadyjski rekord małżeństwa (Record of Marriage). To ważna zmiana procedury imigracyjnej sponsorowania. 

        Ponieważ pisałam poprzednio o tym, że można wysłać podanie bez aktu małżeństwa (Marriage Certificate), chcę podkreślić, że niestety taka możliwość już praktycznie nie istnieje. 

        Nowa lista wymaganych obowiązkowo dokumentów wyraźnie informuje, że urząd musi otrzymać akt małżeństwa, w przeciwnym razie podanie może zostać odesłane. 

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

tel. 416-5152022

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

        Osoby zainteresowane imigracją proszę o kontakt.

        Z dużym sukcesem pomogliśmy setkom polskich imigrantów osiedlić się na stałe w Kanadzie.

piątek, 13 październik 2017 07:41

Nowe przepisy obywatelskie (41/2017)

Napisane przez

Izabela Embalo        11 października weszły w życie nowe przepisy obywatelskie. 

 

        A zatem z jakich zmian możemy już korzystać? Jeśli zamieszkujesz w Kanadzie przez 3 lata w ostatnich 5, możesz ubiegać się o obywatelstwo. Rząd powrócił do starych przepisów, skracając obowiązkowy czas rezydencji kandydata. Nie ma też ustalonej minimalnej liczby dni, jakie należy zamieszkiwać w Kanadzie, by się zakwalifikować. W dodatku czas ten może się skrócić, jeśli przed złożeniem podania o pobyt stały, kandydat zamieszkiwał w Kanadzie jako czasowy rezydent lub osoba o statusie azylanta. W tej sytuacji możemy odliczyć połowę zamieszkiwanego czasu, ale tylko maksymalnie do jednego roku.

        Osoby w wieku od 18 do 54 roku życia muszą spełnić wymogi językowe i zdać test z wiedzy na temat Kanady. Ponownie powrót do starych przepisów, na pewno wiele osób ucieszy się z tej zmiany.

        Rozluźniły się także nieco przepisy dotyczące wymogu składania zeznania podatkowego dla osób, chcących ubiegać się o kanadyjskie obywatelstwo. Obecnie takowe jest wymagane tylko wtedy, jeśli osoba ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.  Okres, jaki będzie brany pod , to 3 lata w ostatnich 5.

        Kto może się nie zakwalifikować na przyszłego obywatela? Osoby, które mają rekord kryminalny. Osoby, które mają wytoczone sprawy karne poza Kanadą lub są oskarżone o popełnienie przestępstwa. Osoby, które mają nakaz opuszczenia Kanady, pomimo posiadania stałej rezydencji. Oraz osoby, które nie spełniły tak zwanej obligacji rezydenckiej. 

        Obecnie jest o wiele łatwiej uzyskać kanadyjskie obywatelstwo, namawiam Państwa do składania podań, jeśli spełniacie warunki prawne. Znam niestety wiele osób, które już dawno mogłyby się stać kanadyjskimi obywatelami, ale z czystego, myślę, lenistwa zaniedbują ten temat. Kanada pozwala na podwójne obywatelstwo, czemu zatem nie skorzystać. 

        Kanadyjski paszport daje wam dodatkową swobodę podróżowania, na przykład do USA bez wizy. Pamiętajcie także, że kanadyjska rezydencja może być odebrana. 

        Warto zatem skorzystać z tego przywileju, tym bardziej że przepisy mogą ponownie się zmienić.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

tel. 416-515-2022

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

piątek, 06 październik 2017 08:04

Szukam pracy w Kanadzie

Napisane przez

Izabela Embalo        11 października wchodzi w życie nowe prawo obywatelskie i w następnej naszej publikacji opiszemy dokładnie, jakie nastąpiły zmiany i kto może, według nowych, korzystnych przepisów, ubiegać się o kanadyjskie obywatelstwo.

        W dzisiejszym artykule chcę zająć się tematem szukania pracy w Kanadzie, ponieważ dostaję dużo pytań na ten temat. Zazwyczaj polscy imigranci szukają zatrudnienia w Internecie, tak zwaną pocztą pantoflową (rodzina, znajomi) lub na miejscu w Kanadzie, znajdując liczne ogłoszenia, chociażby w polonijnej prasie.

        Nie ma tu, myślę, jakiejkolwiek reguły, sukces zależy trochę od możliwości „zaprezentowania się” potencjalnym kanadyjskim pracodawcom, od posiadanych umiejętności i oczywiście trochę od szczęścia. Pracy w Kanadzie nie brakuje.

piątek, 29 wrzesień 2017 07:35

Opowieści z aresztu deportacyjnego: Polski fachowiec

Napisane przez

        Ten około 40-letni mężczyzna miał typowo słowiańską twarz. Na tle różnej maści aresztantów imigracyjnych od razu można było poznać, że pochodzi ze wschodniej części Europy. Wyróżniał się tez schludnością i niekonfliktowością. 

        Pochodził z Mazur w Polsce. Tereny te, po zmianach ustrojowych, nie stanowiły centrum odnowy gospodarczej. Inwestycji mało, a więc i miejsc pracy również. Wyuczony zawód hydraulika i kilkunastoletnia praktyka są dochodowe w regionach raczej zurbanizowanych, gdzie tętni życie gospodarcze. A na Mazurach? Cisza i spokój, który tak podoba się wielu Niemcom, z nostalgią wspominającym swoją młodość przeżytą w tych stronach i pragnących kupić kawałek lasu z dostępem do jeziora, co znowu niepokoi bardziej Polaków mieszkających w innych stronach Polski. Dla wielu mieszkańców Mazur nowe inwestycje dawałyby możliwość znalezienia pracy. Skoro ich nie ma, to wędrują za pracą za granicę. 

piątek, 29 wrzesień 2017 07:26

Autoryzacja pracy dla sponsorowanych

Napisane przez

Izabela Embalo        Witam, często zadajecie mi pytania, czy wiza pracownicza należy się współmałżonkom lub konkubentom starającym się o pobyt stały na podstawie sponsorstwa. Jest to bardzo ważny temat dla wielu rodzin, wiza pracy daje nie tylko możliwość zatrudnienia, ale także posiadania ubezpieczenia medycznego. A zatem do grudnia osoba sponsorowana przez współmałżonka lub konkubenta ma prawo do złożenia wniosku o wizę pracy w tym samym czasie. Dlaczego piszę do końca grudnia? Dlatego że program wizowy dla sponsorowanych partnerów jest programem pilotażowym i każdego roku musi zostać odnowiony, nie jest to stały prawny przywilej.              

        Nie każda też osoba zakwalifikuje się, by otrzymać wizę pracy, muszą być spełnione następujące warunki:

        – taka osoba ubiega się o pobyt w Kanadzie.

        – zamieszkuje ze swoim sponsorem i posiada legalny status w Kanadzie.

        A zatem wnioskodawcy, którym wygasła już wiza, autoryzacja pracy czy studiów, nie mogą ubiegać się o wizę pracowniczą, składając wniosek o pobyt stały. 

        Wiza przyznawana jest w mniej więcej cztery miesiące, czasami można ją otrzymać szybciej, czasem czeka się  dłużej, przynajmniej takie jest moje doświadczenie, zależy to od kolejki w urzędzie.

        Osoba, która nie złożyła podania o wizę pracowniczą, a złożyła już wniosek o sponsorowanie, ma prawo wysłać podanie o autoryzację pracy osobno, opisując sytuację i załączając dowody wysłania wniosku sponsorskiego. 

        Wiza pracy przyznawana jest także zazwyczaj na dwa lata, a zatem warto w podaniu wizowym zaznaczyć, że prosicie o wizę przynajmniej na rok, bo tyle trwają nowe podania pobytowe dla współmałżonków i konkubentów. Proszę też zawsze sprawdzić, jakie są opłaty za wizę pracy, gdyż mogą się one zmienić. Osoby starające się o pobyt poza Kanadą, choć przebywające turystycznie na terenie Kanady, nie otrzymują wizy pracy, jest to przywilej, jak wspomniałam, dla podań z terenu Kanady.

        Program pilotażowy został już przedłużany na następne lata, więc myślę, że i w przyszłym roku rząd podtrzyma możliwość ubiegania się o autoryzację pracy dla sponsorowanych partnerów. Warto nadmienić, że wizy te są otwarte, a zatem nie ograniczają jej posiadacza, można pracować dla kogoś, można zmienić pracodawcę, można nawet otworzyć własną działalność gospodarczą. 

        Przy przyznawaniu ubezpieczenia medycznego OHIP na podstawie wizy pracowniczej często wymagany jest dokument o zatrudnieniu, tak zwany Letter of Employment. 

Izabela Embalo

licencjonowany doradca

Kanada

tel./text:  416-5152022

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.