Goniec

Register Login

Prawo imigracyjne

Prawo imigracyjne

piątek, 16 luty 2018 07:39

Pracodawca w Kanadzie (7/2018)

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Nie jest łatwo znaleźć kontrakt i legalne zatrudnienie w Kanadzie u pracodawcy, który uzyskał lub chce uzyskać LMIA (Rządowa opinia rynku pracy). Najczęściej nasi klienci w pierwszych rozmowach informują mnie, że chcą załatwić autoryzację pracy i że już mają firmę, która wystawi im list o zapotrzebowaniu. Niestety, ale wszystko nie wygląda tak prosto. Wystawienie listu nie jest wystarczające; załatwienie prawa pracy i ściągnięcie na legalny kontrakt pracownika z zagranicy jest skomplikowaną emigracyjną procedurą. Piszę tu o programie sprowadzania pracowników zagranicznych bez ograniczenia wiekowego i na dłuższy okres czasu zazwyczaj 2 lata na początek. Prostszym sposobem sprowadzenia pracowników jest program International Experience Canada, ale dotyczy on osób do 35. roku życia, a wizę można otrzymać tylko na rok. 

        Po pierwsze, pracodawca musi spełnić odpowiednie warunki, nie każdy się kwalifikuje. Po drugie, pracodawca musi uzyskać zgodę od lokalnego wydziału pracy, a zgodę taką dostanie tylko wtedy, kiedy przekona urząd, że na miejsce pracy nie mógł znaleźć odpowiedniego pracownika w Kanadzie i dlatego musi zatrudnić cudzoziemca. 

        W programie International Experience Canada nie jest wymagane, by pracodawca posiadał zgodę z lokalnego urzędu LMIA dlatego wielu pracodawców woli początkowo, jeśli ma odpowiedniego kandydata skorzystać z opcji IEC. 

        Po trzecie, zatrudniany pracownik musi posiadać odpowiednie umiejętności, ewentualnie doświadczenie, zgodne z ofertą pracy, czyli jeśli firma poszukuje zawodowego kucharza z 5-letnim doświadczeniem, kandydat na pracownika powinien posiadać ukończoną szkołę kucharską oraz pięcioletnie udokumentowane doświadczenie. Jeśli nie spełni wymogów oferty pracy, najprawdopodobniej urząd imigracyjny wyda decyzję odmowną. W programie IEC urzędnicy są -  powiedziałabym - bardziej elastyczni, jeśli chodzi o przepisy, choć osoba musi udokumentować, że może wykonać daną pracę dla kanadyjskiego pracodawcy. 

        Często się zdarza, że właścicielami firmy w Kanadzie są krewni lub znajomi osób chcących w Kanadzie legalnie pracować. Możliwe jest ubieganie się o pracę na stanowisku w firmie rodzinnej lub u znajomych, ale nadal muszą być spełnione odpowiednie warunki. Imigranci starający się o zatrudnienie muszą, jak już podkreślałam, posiadać odpowiednie kwalifikacje lub doświadczenie, by przekonać urząd imigracyjny o tym, że przyniosą swoim zatrudnieniem pożytek firmie kanadyjskiej, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju ekonomicznego Kanady. 

        Urząd nie chce ryzykować sprowadzania pracowników niedoświadczonych i nieodpowiednich, wtedy zaistniałaby możliwość, że zalegalizowani pracownicy zagraniczni nie utrzymają stanowisk pracy i będą wówczas obciążeniem dla pracodawcy czy rządu kanadyjskiego. Jestem też opinii, że obecnie w Ontario łatwiej jest otrzymać pracodawcom LMIA ze względu na zaistniałe braki pracowników wykwalifikowanych. Drastyczne zmiany przepisów w ostatnich latach przyczyniły się do tego, że zaczyna poważnie brakować rąk do pracy. Ja sama otrzymuję telefony od pracodawców, którzy poszukują pracowników zagranicznych, najczęściej do pracy na budowie. Kiedyś było odwrotnie, mam zatem nadzieję, że przepisy zmienią się na lepsze, bo ktoś musi Kanadę budować. 

Izabela Embalo  

licencjonowany doradca imigracyjny  

Osoby zainteresowane emigracja do Kanady-pobytem stałym, zatrudnieniem, sponsorowaniem bliskich czy studiami, proszę o kontakt z naszym biurem

tel: 416 515 2022  www.emigracjakanada.net

piątek, 09 luty 2018 07:37

Apelacja i powody humanitarne

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Istnieje ogólne przekonanie, że jeśli do Kanady sponsoruje mnie mąż, konkubent... czyli korzystamy z łączenia rodzin w relacji partnerskiej lub małżeńskiej, urząd imigracyjny musi wydać decyzję, ponieważ nie można rozłączać, na przykład małżonków i w sytuacji kiedy jedno z nich to kanadyjski obywatel lub stały rezydent. W przypadku sponsorowania rodzinnego, jeśli sponsor uzyska decyzję negatywną, sponsor może się odwołać. W zależności czy jest to sprawa w Kanadzie czy poza Kanadą istnieją różne możliwości apelacyjne. Należy jednak wiedzieć przed podjęciem decyzji złożenia wniosku, że przywilej odwołania pierwszego stopnia w Trybunale Imigracyjnym mają jedynie osoby ubiegający się o pobyt poza Kanadą lub na terenie Kanady, ale z wnioskiem procesowanym poza Kanadą. Ważne! Zawiadomienie o apelacji musi być złożone w ciągu określonego czasu od daty otrzymania pisemnej negatywnej decyzji. Po tym terminie nie można już złożyć apelacji. 

        Jakie sprawy są najczęściej odwoływane? Przypadki odmowy ze względu na posądzenie przez władze imigracyjne, że małżeństwo nie jest prawdziwe i wzięte jedynie z powodu otrzymania pobytu stałego w Kanadzie. Podobnie apeluje się sprawy braku odpowiednich dochodów czy złego stanu zdrowia członków rodziny. Ważne jest, że w trakcie odwołania można przywołać tzw. względy humanitarne, które są brane pod uwagę przez decydującego w sprawie przedstawiciela Trybunału, na przykład dobro dziecka czy rozbicie rodziny. Składając wniosek rodzinny urząd poza Kanadą, na przykład kanadyjska ambasada, nie musi wziąć pod uwagę okoliczności humanitarnych. I najczęściej tak się właśnie dzieje. 

        Osobiście uważam, że należy uniknąć apelacji, choć są sytuacje w których szansa otrzymania decyzji pozytywnej zaistnieje dopiero na wyższym szczeblu procedury. Dla wielu wydaje się to nielogiczne, ale tak właśnie działają zasady kanadyjskiego prawa imigracyjnego.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

Kanada

tel. 416-5152022

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.emigracjakanada.net

piątek, 02 luty 2018 07:33

WIZY PRACY IEC 2018

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Witam, polscy obywatele mogą ponownie skorzystać z programu wizy pracowniczej International Experience Canada w roku 2018. Były już pierwsze losowania miejsc, program oparty jest na losowym wysyłaniu zaproszenia osobom, które zgłosiły swoja kandydaturę i chęć uzyskania autoryzacji pracy. 

        Warunkiem jest posiadanie polskiego obywatelstwa, wieku do 35 lat. Nasi rodacy najczęściej korzystają z kategorii pracy wakacyjnej, która nie wymaga posiadania oferty pracy. Nie wszystkie osoby uzyskają zaproszenie na prace wakacyjna, ponieważ jest więcej kandydatów aniżeli miejsc. Większe szanse mają osoby, które korzystają z programu IEC ale w kategorii dla młodych profesjonalistów. Tu zazwyczaj jest więcej miejsc niż chętnych. Uwaga, kandydaci posiadający ofertę pracy nie musza posiadać opinii rynku pracy LMIA, i jest to bardzo korzystne. Kanadyjski pracodawca nie musi też spełniać żadnych wysokich kryteriów, wystarczy że jest to firma zarejestrowana i działająca w Ontario. Pracodawca musi też dokonać rejestracji i opłacić 230 dol. za wydanie oferty pracy cudzoziemcowi. 

        Po założeniu konta należy regularnie monitorować informacje z urzędu imigracyjnego, dlatego z otrzymanie zaproszenia na program musi być zaakceptowane, dopiero po zaakceptowaniu zaproszenia urząd daje 20 dni kalendarzowych na złożenie wniosku i dokumentów. Osoby, które nie dotrzymają tego terminu najczęściej otrzymują decyzje negatywna, a ich miejsce jest przyznawane następnemu kandydatowi.

        Należy pamiętać, ze urząd wymaga, aby przedstawić zaświadczenie o niekaralności z każdego kraju, w którym zamieszkiwaliśmy 6 miesięcy po zakończeniu 18 roku życia.

        A zatem jeśli kandydat mieszkał w kilku krajach i załatwienie niekaralności zajmuje trochę czasu, warto o niekaralność wystąpić wcześniej lub natychmiast po otrzymaniu miejsca.

        Niekiedy wymagane są badania medyczne od kandydata (w zależności od wykonywanej pracy w Kanadzie).

        Wizę pracy można wykorzystać do przyszłych procedur imigracyjnych. Czas pobytu w Kanadzie, posiadając wizę pracy można spożytkować, by znaleźć sponsora - pracodawca, np. w Ontario lub aby zdobyć doświadczenie potrzebne do programu Canadian Experience Class. Proszę pamiętać,  zawód wykonywany kwalifikuje  się do dalszych procedur imigracyjnych, osoba musi pracować w profesji kategorii OAB.

        Osoby, które otrzymały wizę pracy wspartą ofertą pracy, mają obowiązek zatrudnienia się w firmie, która wsparła wniosek wizowy. 

        Od kandydatów wymaga się także posiadania funduszy na podróż oraz posiadania ubezpieczenia medycznego.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

tel/text: 416-5152022

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.emigracjakanada.net

piątek, 26 styczeń 2018 07:50

Kontrole na granicy (4/2018)

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Powracam do tematu kanadyjskiej granicy, ponieważ słyszę dość często skargi, dotyczące zawracania naszych rodaków, zwłaszcza na lotnisku w Toronto. 

        Niektórzy polscy turyści nie mają żadnych problemów, przechodzą granice swobodnie bez kontroli, nie zawsze jednak można przekroczyć granicę tak swobodnie dlatego, iż oficerowie graniczni mają obowiązek sprawdzać podróżnych, nie wszyscy także skorzystają z przywileju przekroczenia granicy, choć po wprowadzeniu elektronicznych zezwoleń na podróż do Kanady, myślę że mniej jest przykrych incydentów aresztowań i zawracania na kanadyjskiej granicy. 

piątek, 19 styczeń 2018 07:45

Imigracja do Ontario (3/2018)

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Imigranci, pracownicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani, posiadający poszukiwany zawód w prowincji Ontario, mogą skorzystać z oferty imigracyjnej tej najpopularniejszej prowincji, aby wyemigrować do Ontario. 

        Kandydat posiadający określony zawód z listy oraz któremu zaoferowano zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony (pracodawca musi być firmą w Ontario), ze stawka co najmniej średnią w tym rejonie kraju, może zostać zasponsorowany przez swojego pracodawcę, by osiedlić się na stałe w Ontario.

        Poniżej lista kwalifikujących się zawodów programu Ontario IN-DEMAND SKILLS. Proszę zauważyć, że lista dotyczy  także zawodów tak zwanych niewykwalifikowanych, np. pomocnicy na budowie czy osoby przygotowujące drób do obróbki. Wcześniej osoby w zawodach półwykwalifikowanych lub niewykwalifikowanych nie posiadały możliwości imigracji na stałe do Ontario poprzez zatrudnienie. Ja osobiście zastanawiam się, kiedy prowincja wprowadzi program dla kierowców samochodów ciężarowych, tak jak to jest w innych rejonach kraju.

piątek, 12 styczeń 2018 07:30

Kogo zapraszamy do Ontario?

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V  Prowincja Ontario, najpopularniejsza wśród imigrantów chcących osiedlić się w Kanadzie, posiada program prowincji, umożliwiający osiedlenie się właśnie tutaj. Jedną z imigracyjnych opcji jest program imigracji z kanadyjską ofertą pracy na terenie Kanady.

        Ontaryjskie przedsiębiorstwa-pracodawcy mogą rekrutować i sponsorować poprzez zatrudnienie w swoich firmach zagranicznych pracowników, którzy albo przebywają poza Kanadą, albo w Kanadzie.

        Program ten jest dostępny jedynie dla osób posiadających ważną wizę, osoby bez legalnego statusu w Kanadzie nie mogą się ubiegać.

        Kryteria dla pracodawcy w Ontario to w zależności od lokalizacji firmy, na terenie GTA, pracodawca – firma sponsorująca – powinien posiadać dochód brutto minimum 1 milion dolarów i zatrudniać minimum 5 pracowników, którzy są albo kanadyjskimi obywatelami, albo stałymi rezydentami. Firmy poza GTA, muszą spełnić niższe kryteria. Od tych pracodawców wymaga się minimalnego dochodu w poprzednim roku pół miliona dolarów i zatrudniania co najmniej pracowników – obywateli lub stałych rezydentów.

        Sponsorująca firma musi także działać od trzech lat i dłużej na terenie Ontario.

        Pracodawca musi w swojej ofercie zapewnić odpowiednią stawkę oraz wykazać się rekrutacją pracowników na terenie Kanady w ten sposób, by rząd imigracyjny prowincji Ontario był przekonany, że zagraniczni sponsorowani pracownicy nie zabierają pracy Kanadyjczykom lub rezydentom.

        Od pracowników zagranicznych wymaga się, by posiadali dwa lata doświadczenia w pięciu ostatnich latach w zawodzie, w jakim jest oferowane zatrudnienie w Ontario, lub zawodową licencję Ontario. Jeśli zawód jest uregulowany, pracownik musi także w momencie wysłania podania posiadać zawodowe uprawnienia.

        Od kandydatów kategorii tak zwanej ogólnej nie jest wymagany egzamin językowy, a zatem duże ułatwienie dla wielu zagranicznych pracowników, którym umożliwia się pozostanie na stałe poprzez zatrudnienie w naszej prowincji.

        Obecnie podania są przyjmowane tylko elektronicznie. Opłata rządowa wynosi 2000 dol. od podania na terenie GTA oraz 1500 dolarów od podania poza GTA.

        Tylko pracownicy zagraniczni posiadający ofertę pracy mogą skorzystać z tego programu. 

        W programie imigracyjnym Ontario mogą się także ubiegać kandydaci w innych kategoriach, np. studentów zagranicznych czy zagraniczni fachowcy, posiadający poszukiwane zawody.

        O innych możliwościach napiszę w następnym artykule.

IZABELA EMBALO

Licencjonowany doradca imigracyjny

Kanada

tel. 416-515-2022

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.emigracjakanada.net

Ostatnio zmieniany piątek, 12 styczeń 2018 10:17
czwartek, 04 styczeń 2018 23:18

NOWY ROK 2018

Napisane przez

EmbaloNa wstępie życzę Państwu wspaniałego Nowego Roku. 

        Z początkiem 2018 roku oczekujemy na Polaków, którzy złożą podanie o kanadyjską wizę pracy w programie International Experience Canada. 

        Każdego roku kilkuset młodych obywateli Polski przylatuje do Kanady, by zdobyć kanadyjskie doświadczenie zawodowe, podszkolić język oraz zwiedzić kraj. Wielu uczestników programu pozostaje dłużej, przedłużając autoryzację pracy lub ubiegając się o pobyt stały w jednym z możliwych programów. 

        Moja mała dygresja na temat szans  na stałą emigrację jest taka, że często szansę uzyskania pobytu stałego są utracone ze względu na słabą znajomość lub brak znajomości języka angielskiego lub francuskiego. Moja także mała noworoczna rada jest taka, by uczestnicy programu IEC od początku wykorzystali możliwości, jakie otwiera udział w programie i uzyskanie wizy pracy. Na przykład szukali zatrudnienia w kwalifikujących się zawodach i formach, które mogą zasponsorować pracowników zagranicznych.

        Dla przypomnienia, osoby, które starają się o pobyt stały w programie łączenia rodzin (małżeństwo i konkubinat), składając wniosek na terenie Kanady, mają nadal przywilej ubiegania się o wizę pracy. 

        Program wizy pracy jest odnowiony w roku 2018. Warunkiem jest wspólne zamieszkiwanie ze swoim sponsorem (mąż, konkubent) oraz posiadanie legalnego statusu w Kanadzie. Uwaga, w programie łączenia rodzin nie jest wymagana znajomość języka angielskiego czy jakikolwiek egzamin językowy. Często zadajecie mi takie pytania. Znajomość języka jest potrzebna jedynie w programach ekonomicznych.

        Następnie, osoby, które chcą zasponsorować rodziców, powinny już rejestrować swoje zgłoszenie. Kandydaci-sponsorzy są bowiem przyjmowani jedynie do dnia 1 lutego bieżącego roku. Po tym terminie szansa na zasponsorowanie rodzica przepada i aż do początku roku 2019. Zasady sponsorowania rodziców zmieniły się bardzo, ponieważ to rząd losuje miejsca dla sponsorów, a zatem nie ma pewności, czy kandydat na sponsora rodzica/rodziców zostanie wylosowany. Miejsc bowiem dla rodziców brakuje, jest o wiele więcej chętnych niż miejsc w puli rocznej. I oczywiście przed wysłaniem zgłoszenia kandydatury, warto sprawdzić jakie są wymogi dla sponsorów, przede wszystkim finansowe. W przypadku sponsorowania rodziców musi być wykazany relatywnie wysoki dochód w ostatnich latach.

Izabela Embalo

Licencjonowany doradca imigracyjny

Kanada

        OSOBY ZAINTERESOWANE  KANADYJSKĄ WIZA LUB EMIGRACJA DO KANADY PROSIMY O KONTAKT:

416-5152022  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.emigracjakanada.net

czwartek, 21 grudzień 2017 22:45

Program pilotażowy 2018

Napisane przez

Embalo        Na początku zacznę od dobrej wiadomości. Osoby, które zamierzają złożyć podanie o łączenie rodzin w programie sponsorowania małżeńskiego lub konkubenckiego, nadal będą mogły korzystać z przywileju otrzymania wizy pracowniczej. 

        Ten program pilotażowy jest przedłużany każdego roku i w 2018 także będzie można złożyć podanie o autoryzację pracy równolegle z podaniem o pobyt stały. Warunkiem jest wspólne zamieszkiwanie ze sponsorem oraz posiadanie legalnego statusu w Kanadzie.

        A zatem osoby posiadające wizę studencka, pracowniczą, turystyczną mogą skorzystać z programu, jeśli wiza pracy lub jej przedłużenie jest potrzebne.

        Przywilej ten nie dotyczy osób przebywających w Kanadzie, a składających podanie poza Kanadą korespondencyjnie. Przywilej jest przeznaczony  jedynie dla wnioskodawców z terenu Kanady.

        O wizę pracy nie można starać się na granicy, widziałam bowiem podobne pytania na różnych forach imigracyjnych i niektórzy błędnie podają, że w momencie przylotu do Kanady, jeśli ktoś ma w rozpatrzeniu sprawę sponsorską lub jeśli ma intencję złożenia takiego wniosku, urzędnik na kanadyjskim lotnisku wyda automatycznie wizę pracy. 

        Jest to informacja błędna. Istnieje możliwość poproszenia o wizę pracy na granicy, ale nie w opisanej sytuacji. 

        Błędna jest także informacja, że w momencie zaręczyn można już wystąpić o prawo pracy w Kanadzie. Naprawdę nie wiem, skąd ludzie otrzymują takie informacje, ponieważ w kanadyjskim prawie imigracyjnym nie ma wiz pobytowych dla narzeczonych. Dawniej była taka możliwość, ale już nie teraz.

        Pytacie się często, czy trzeba przedłużyć wizę turystyczną po wysłaniu pobytowego podania sponsorskiego. Ja zalecam, by wysłać, nie ma bowiem powodu, by pozostać nielegalnie. Złożenie czy procesowanie wniosku pobytowego na podstawie małżeństwa czy konkubinatu nie jest legalnym imigracyjnym statusem.  

        Proszę także pamiętać, że złożenie podania sponsorskiego nie chroni automatycznie przed deportacją. I jeśli ktoś jest wzywany na przesłuchanie, musi się stawić. Złożenie podania sponsorskiego na terenie Kanady jest często przez urzędników straży granicznej uznane za powód do zawieszenia nakazu opuszczenia Kanady, i jeśli ktoś otrzyma stałą rezydencję, nakazy deportacyjne zostają anulowane.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

Kanada

www.emigracjakanada.net

        Osoby zainteresowane prawem i procedurami imigracyjnymi, prosimy o kontakt: tel. 416-515-2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

piątek, 15 grudzień 2017 07:30

Co udostępniasz w mediach społecznościowych?

Napisane przez

Embalo        Wiele osób lubi i ma zwyczaj regularnie w sieci zamieszczać wiele prywatnych informacji na temat siebie, swojego życia, rodziny, znajomych itp. Publiczne informacje podawane na różnego typu społecznych profilach są obecnie używane do spraw imigracyjnych. Urzędnicy imigracyjni mogą ocenić informacje tam publikowane, a nawet obecnie załączenie wydruków tych publikacji jest zalecane przez urząd imigracyjny, np. w podaniach o łączenie rodzin. Od stycznia nowe procedury imigracyjne wymagają, by przedstawić wydruki z profili publicznych jako materiał dowodowy (alternatywnie).

        Wiele osób ignoruje ten temat, niektórzy nawet nie pomyślą o tym, iż to, co publicznie pokazujemy na swoich profilach, może się stać ważną dokumentacją sprawy, pozytywną lub nie. Bo czy nie będzie wydawać się podejrzane, że nasze profile nie ujawniają żadnych informacji na temat związków czy ślubów? Ewentualnie widnieje inna historia pracy? I dlaczego ktoś zamieszcza na Facebooku informację, że pracuje w Kanadzie w firmie budowlanej, a w podaniu na przykład o przedłużenie wizy napisał, że jest niezatrudniony? Lub zamieszcza zdjęcia z rocznego pobytu w Anglii, ale w swoim podaniu imigracyjnym takiej informacji nie podał?

piątek, 08 grudzień 2017 07:42

Ślub i sponsorowanie (49/2017)

Napisane przez

Embalo        Istnieje wiele błędnych przekonań na temat programu sponsorowania męża lub żony. Ponieważ pytania często się powtarzają, chciałabym napisać o kilku kwestiach, błędnych przekonaniach wśród osób, które rozważają skorzystanie z programu.

        Ślub może być zawarty w dowolnie wybranym kraju. Rząd kanadyjski honoruje certyfikaty małżeńskie innych państw. Nie musi być zawarty w Kanadzie czy kraju urodzenia osoby sponsorowanej. Specjalne wymogi musi spełnić sponsor, inne osoba sponsorowana.

        Nie jest prawdą, że sponsorując, należy wykazać się dużymi zarobkami i czystym kredytem bankowym. Ludzie sobie opowiadają różne „historyjki” oparte na wszelkiego rodzaju domniemaniach i informacjach obiegowych, ale te nie są często aktualne lub niewiele mają wspólnego z prawem imigracyjnym, dlatego warto sprawdzić, jakie są naprawdę wymagania i jakie obowiązują przepisy. Na przykład, gdyby obciążenia bankowe wykluczały sponsorowanie żony czy męża, wszyscy posiadający kredyt na mieszkanie lub dom byliby wykluczeni. Kredyt bankowy nie jest powodem odmowy sponsorowania.

        W błędzie są osoby, które uważają, że urząd musi dać żonie czy mężowi pobyt stały i że to najczęściej jest bardzo prosta sprawa. Oczywiście sprawy łączenia rodzin są najmocniejsze prawnie, ale wcale nie znaczy to, że można zbagatelizować procedury i istniejące normy prawne. Wystarczy sprawdzić statystyki odmownych decyzji i kolejki w trybunałach apelacyjnych, gdzie kanadyjscy sponsorzy wyczekują miesiącami i latami na decyzje po złożeniu odwołania. Dlatego uważam, że bardzo ważne jest, jak przygotujecie swoje pierwsze podanie i dokumentację.

        Pamiętajcie, że urząd najpierw i niekiedy tylko widzi Wasze podanie imigracyjne ewentualnie sponsora i współmałżonka, a zatem od tego, jak przygotujecie Waszą dokumentację, zależy bardzo wiele. Wasze podanie i załączona dokumentacja muszą być przekonująca dla urzędnika.

        W dodatku urząd może zrezygnować z przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej, co jest zmniejszeniem stresu i skróceniem czasu oczekiwania dla osób oczekujących na pobyt.

        Klienci także często pytają mnie, czy mogą zmienić nazwisko, np. robiąc prawo jazdy.

        Proszę pamiętać, że w procesie starania się o pobyt stały, urząd będzie opierał dokumentację, także dokument pobytu stałego, na ważnym paszporcie wnioskodawcy. A zatem dopóki nie zmienią Państwo nazwiska, otrzymując paszport z nazwiskiem sponsora, nie radziłabym zmieniać nazwiska na innych dokumentach. Informację na temat zmiany nazwiska i zatwierdzenia małżeństwa w Polsce możecie uzyskać w polskim konsulacie. Niekiedy zmiana nazwiska znacznie opóźnia proces imigracyjny, więc niektórzy decydują się na zmianę nazwiska po otrzymaniu pobytu.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca prawa imigracyjnego

        Posiadamy 19 lat doświadczenia. Pomogliśmy setkom polskich imigrantów oraz ich rodzinom osiedlić się na stałe w Kanadzie. Osoby zainteresowane poradą prawną, pobytem czasowym lub stałym, sponsorowaniem, uzyskaniem wizy pracy lub studenckiej, oddaleniem deportacji oraz inną usługą imigracyjną, prosimy o kontakt z naszym biurem:

tel./text. 416 515 2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.emigracjakanada.net