Goniec

Register Login

Prawo imigracyjne

Prawo imigracyjne

piątek, 19 styczeń 2018 07:45

Imigracja do Ontario (3/2018)

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V        Imigranci, pracownicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani, posiadający poszukiwany zawód w prowincji Ontario, mogą skorzystać z oferty imigracyjnej tej najpopularniejszej prowincji, aby wyemigrować do Ontario. 

        Kandydat posiadający określony zawód z listy oraz któremu zaoferowano zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony (pracodawca musi być firmą w Ontario), ze stawka co najmniej średnią w tym rejonie kraju, może zostać zasponsorowany przez swojego pracodawcę, by osiedlić się na stałe w Ontario.

        Poniżej lista kwalifikujących się zawodów programu Ontario IN-DEMAND SKILLS. Proszę zauważyć, że lista dotyczy  także zawodów tak zwanych niewykwalifikowanych, np. pomocnicy na budowie czy osoby przygotowujące drób do obróbki. Wcześniej osoby w zawodach półwykwalifikowanych lub niewykwalifikowanych nie posiadały możliwości imigracji na stałe do Ontario poprzez zatrudnienie. Ja osobiście zastanawiam się, kiedy prowincja wprowadzi program dla kierowców samochodów ciężarowych, tak jak to jest w innych rejonach kraju.

piątek, 12 styczeń 2018 07:30

Kogo zapraszamy do Ontario?

Napisane przez

IMG-34fa3c1509342c3855623dfc01acc59b-V  Prowincja Ontario, najpopularniejsza wśród imigrantów chcących osiedlić się w Kanadzie, posiada program prowincji, umożliwiający osiedlenie się właśnie tutaj. Jedną z imigracyjnych opcji jest program imigracji z kanadyjską ofertą pracy na terenie Kanady.

        Ontaryjskie przedsiębiorstwa-pracodawcy mogą rekrutować i sponsorować poprzez zatrudnienie w swoich firmach zagranicznych pracowników, którzy albo przebywają poza Kanadą, albo w Kanadzie.

        Program ten jest dostępny jedynie dla osób posiadających ważną wizę, osoby bez legalnego statusu w Kanadzie nie mogą się ubiegać.

        Kryteria dla pracodawcy w Ontario to w zależności od lokalizacji firmy, na terenie GTA, pracodawca – firma sponsorująca – powinien posiadać dochód brutto minimum 1 milion dolarów i zatrudniać minimum 5 pracowników, którzy są albo kanadyjskimi obywatelami, albo stałymi rezydentami. Firmy poza GTA, muszą spełnić niższe kryteria. Od tych pracodawców wymaga się minimalnego dochodu w poprzednim roku pół miliona dolarów i zatrudniania co najmniej pracowników – obywateli lub stałych rezydentów.

        Sponsorująca firma musi także działać od trzech lat i dłużej na terenie Ontario.

        Pracodawca musi w swojej ofercie zapewnić odpowiednią stawkę oraz wykazać się rekrutacją pracowników na terenie Kanady w ten sposób, by rząd imigracyjny prowincji Ontario był przekonany, że zagraniczni sponsorowani pracownicy nie zabierają pracy Kanadyjczykom lub rezydentom.

        Od pracowników zagranicznych wymaga się, by posiadali dwa lata doświadczenia w pięciu ostatnich latach w zawodzie, w jakim jest oferowane zatrudnienie w Ontario, lub zawodową licencję Ontario. Jeśli zawód jest uregulowany, pracownik musi także w momencie wysłania podania posiadać zawodowe uprawnienia.

        Od kandydatów kategorii tak zwanej ogólnej nie jest wymagany egzamin językowy, a zatem duże ułatwienie dla wielu zagranicznych pracowników, którym umożliwia się pozostanie na stałe poprzez zatrudnienie w naszej prowincji.

        Obecnie podania są przyjmowane tylko elektronicznie. Opłata rządowa wynosi 2000 dol. od podania na terenie GTA oraz 1500 dolarów od podania poza GTA.

        Tylko pracownicy zagraniczni posiadający ofertę pracy mogą skorzystać z tego programu. 

        W programie imigracyjnym Ontario mogą się także ubiegać kandydaci w innych kategoriach, np. studentów zagranicznych czy zagraniczni fachowcy, posiadający poszukiwane zawody.

        O innych możliwościach napiszę w następnym artykule.

IZABELA EMBALO

Licencjonowany doradca imigracyjny

Kanada

tel. 416-515-2022

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.emigracjakanada.net

Ostatnio zmieniany piątek, 12 styczeń 2018 10:17
czwartek, 04 styczeń 2018 23:18

NOWY ROK 2018

Napisane przez

EmbaloNa wstępie życzę Państwu wspaniałego Nowego Roku. 

        Z początkiem 2018 roku oczekujemy na Polaków, którzy złożą podanie o kanadyjską wizę pracy w programie International Experience Canada. 

        Każdego roku kilkuset młodych obywateli Polski przylatuje do Kanady, by zdobyć kanadyjskie doświadczenie zawodowe, podszkolić język oraz zwiedzić kraj. Wielu uczestników programu pozostaje dłużej, przedłużając autoryzację pracy lub ubiegając się o pobyt stały w jednym z możliwych programów. 

        Moja mała dygresja na temat szans  na stałą emigrację jest taka, że często szansę uzyskania pobytu stałego są utracone ze względu na słabą znajomość lub brak znajomości języka angielskiego lub francuskiego. Moja także mała noworoczna rada jest taka, by uczestnicy programu IEC od początku wykorzystali możliwości, jakie otwiera udział w programie i uzyskanie wizy pracy. Na przykład szukali zatrudnienia w kwalifikujących się zawodach i formach, które mogą zasponsorować pracowników zagranicznych.

        Dla przypomnienia, osoby, które starają się o pobyt stały w programie łączenia rodzin (małżeństwo i konkubinat), składając wniosek na terenie Kanady, mają nadal przywilej ubiegania się o wizę pracy. 

        Program wizy pracy jest odnowiony w roku 2018. Warunkiem jest wspólne zamieszkiwanie ze swoim sponsorem (mąż, konkubent) oraz posiadanie legalnego statusu w Kanadzie. Uwaga, w programie łączenia rodzin nie jest wymagana znajomość języka angielskiego czy jakikolwiek egzamin językowy. Często zadajecie mi takie pytania. Znajomość języka jest potrzebna jedynie w programach ekonomicznych.

        Następnie, osoby, które chcą zasponsorować rodziców, powinny już rejestrować swoje zgłoszenie. Kandydaci-sponsorzy są bowiem przyjmowani jedynie do dnia 1 lutego bieżącego roku. Po tym terminie szansa na zasponsorowanie rodzica przepada i aż do początku roku 2019. Zasady sponsorowania rodziców zmieniły się bardzo, ponieważ to rząd losuje miejsca dla sponsorów, a zatem nie ma pewności, czy kandydat na sponsora rodzica/rodziców zostanie wylosowany. Miejsc bowiem dla rodziców brakuje, jest o wiele więcej chętnych niż miejsc w puli rocznej. I oczywiście przed wysłaniem zgłoszenia kandydatury, warto sprawdzić jakie są wymogi dla sponsorów, przede wszystkim finansowe. W przypadku sponsorowania rodziców musi być wykazany relatywnie wysoki dochód w ostatnich latach.

Izabela Embalo

Licencjonowany doradca imigracyjny

Kanada

        OSOBY ZAINTERESOWANE  KANADYJSKĄ WIZA LUB EMIGRACJA DO KANADY PROSIMY O KONTAKT:

416-5152022  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.emigracjakanada.net

czwartek, 21 grudzień 2017 22:45

Program pilotażowy 2018

Napisane przez

Embalo        Na początku zacznę od dobrej wiadomości. Osoby, które zamierzają złożyć podanie o łączenie rodzin w programie sponsorowania małżeńskiego lub konkubenckiego, nadal będą mogły korzystać z przywileju otrzymania wizy pracowniczej. 

        Ten program pilotażowy jest przedłużany każdego roku i w 2018 także będzie można złożyć podanie o autoryzację pracy równolegle z podaniem o pobyt stały. Warunkiem jest wspólne zamieszkiwanie ze sponsorem oraz posiadanie legalnego statusu w Kanadzie.

        A zatem osoby posiadające wizę studencka, pracowniczą, turystyczną mogą skorzystać z programu, jeśli wiza pracy lub jej przedłużenie jest potrzebne.

        Przywilej ten nie dotyczy osób przebywających w Kanadzie, a składających podanie poza Kanadą korespondencyjnie. Przywilej jest przeznaczony  jedynie dla wnioskodawców z terenu Kanady.

        O wizę pracy nie można starać się na granicy, widziałam bowiem podobne pytania na różnych forach imigracyjnych i niektórzy błędnie podają, że w momencie przylotu do Kanady, jeśli ktoś ma w rozpatrzeniu sprawę sponsorską lub jeśli ma intencję złożenia takiego wniosku, urzędnik na kanadyjskim lotnisku wyda automatycznie wizę pracy. 

        Jest to informacja błędna. Istnieje możliwość poproszenia o wizę pracy na granicy, ale nie w opisanej sytuacji. 

        Błędna jest także informacja, że w momencie zaręczyn można już wystąpić o prawo pracy w Kanadzie. Naprawdę nie wiem, skąd ludzie otrzymują takie informacje, ponieważ w kanadyjskim prawie imigracyjnym nie ma wiz pobytowych dla narzeczonych. Dawniej była taka możliwość, ale już nie teraz.

        Pytacie się często, czy trzeba przedłużyć wizę turystyczną po wysłaniu pobytowego podania sponsorskiego. Ja zalecam, by wysłać, nie ma bowiem powodu, by pozostać nielegalnie. Złożenie czy procesowanie wniosku pobytowego na podstawie małżeństwa czy konkubinatu nie jest legalnym imigracyjnym statusem.  

        Proszę także pamiętać, że złożenie podania sponsorskiego nie chroni automatycznie przed deportacją. I jeśli ktoś jest wzywany na przesłuchanie, musi się stawić. Złożenie podania sponsorskiego na terenie Kanady jest często przez urzędników straży granicznej uznane za powód do zawieszenia nakazu opuszczenia Kanady, i jeśli ktoś otrzyma stałą rezydencję, nakazy deportacyjne zostają anulowane.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

Kanada

www.emigracjakanada.net

        Osoby zainteresowane prawem i procedurami imigracyjnymi, prosimy o kontakt: tel. 416-515-2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

piątek, 15 grudzień 2017 07:30

Co udostępniasz w mediach społecznościowych?

Napisane przez

Embalo        Wiele osób lubi i ma zwyczaj regularnie w sieci zamieszczać wiele prywatnych informacji na temat siebie, swojego życia, rodziny, znajomych itp. Publiczne informacje podawane na różnego typu społecznych profilach są obecnie używane do spraw imigracyjnych. Urzędnicy imigracyjni mogą ocenić informacje tam publikowane, a nawet obecnie załączenie wydruków tych publikacji jest zalecane przez urząd imigracyjny, np. w podaniach o łączenie rodzin. Od stycznia nowe procedury imigracyjne wymagają, by przedstawić wydruki z profili publicznych jako materiał dowodowy (alternatywnie).

        Wiele osób ignoruje ten temat, niektórzy nawet nie pomyślą o tym, iż to, co publicznie pokazujemy na swoich profilach, może się stać ważną dokumentacją sprawy, pozytywną lub nie. Bo czy nie będzie wydawać się podejrzane, że nasze profile nie ujawniają żadnych informacji na temat związków czy ślubów? Ewentualnie widnieje inna historia pracy? I dlaczego ktoś zamieszcza na Facebooku informację, że pracuje w Kanadzie w firmie budowlanej, a w podaniu na przykład o przedłużenie wizy napisał, że jest niezatrudniony? Lub zamieszcza zdjęcia z rocznego pobytu w Anglii, ale w swoim podaniu imigracyjnym takiej informacji nie podał?

piątek, 08 grudzień 2017 07:42

Ślub i sponsorowanie (49/2017)

Napisane przez

Embalo        Istnieje wiele błędnych przekonań na temat programu sponsorowania męża lub żony. Ponieważ pytania często się powtarzają, chciałabym napisać o kilku kwestiach, błędnych przekonaniach wśród osób, które rozważają skorzystanie z programu.

        Ślub może być zawarty w dowolnie wybranym kraju. Rząd kanadyjski honoruje certyfikaty małżeńskie innych państw. Nie musi być zawarty w Kanadzie czy kraju urodzenia osoby sponsorowanej. Specjalne wymogi musi spełnić sponsor, inne osoba sponsorowana.

        Nie jest prawdą, że sponsorując, należy wykazać się dużymi zarobkami i czystym kredytem bankowym. Ludzie sobie opowiadają różne „historyjki” oparte na wszelkiego rodzaju domniemaniach i informacjach obiegowych, ale te nie są często aktualne lub niewiele mają wspólnego z prawem imigracyjnym, dlatego warto sprawdzić, jakie są naprawdę wymagania i jakie obowiązują przepisy. Na przykład, gdyby obciążenia bankowe wykluczały sponsorowanie żony czy męża, wszyscy posiadający kredyt na mieszkanie lub dom byliby wykluczeni. Kredyt bankowy nie jest powodem odmowy sponsorowania.

        W błędzie są osoby, które uważają, że urząd musi dać żonie czy mężowi pobyt stały i że to najczęściej jest bardzo prosta sprawa. Oczywiście sprawy łączenia rodzin są najmocniejsze prawnie, ale wcale nie znaczy to, że można zbagatelizować procedury i istniejące normy prawne. Wystarczy sprawdzić statystyki odmownych decyzji i kolejki w trybunałach apelacyjnych, gdzie kanadyjscy sponsorzy wyczekują miesiącami i latami na decyzje po złożeniu odwołania. Dlatego uważam, że bardzo ważne jest, jak przygotujecie swoje pierwsze podanie i dokumentację.

        Pamiętajcie, że urząd najpierw i niekiedy tylko widzi Wasze podanie imigracyjne ewentualnie sponsora i współmałżonka, a zatem od tego, jak przygotujecie Waszą dokumentację, zależy bardzo wiele. Wasze podanie i załączona dokumentacja muszą być przekonująca dla urzędnika.

        W dodatku urząd może zrezygnować z przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej, co jest zmniejszeniem stresu i skróceniem czasu oczekiwania dla osób oczekujących na pobyt.

        Klienci także często pytają mnie, czy mogą zmienić nazwisko, np. robiąc prawo jazdy.

        Proszę pamiętać, że w procesie starania się o pobyt stały, urząd będzie opierał dokumentację, także dokument pobytu stałego, na ważnym paszporcie wnioskodawcy. A zatem dopóki nie zmienią Państwo nazwiska, otrzymując paszport z nazwiskiem sponsora, nie radziłabym zmieniać nazwiska na innych dokumentach. Informację na temat zmiany nazwiska i zatwierdzenia małżeństwa w Polsce możecie uzyskać w polskim konsulacie. Niekiedy zmiana nazwiska znacznie opóźnia proces imigracyjny, więc niektórzy decydują się na zmianę nazwiska po otrzymaniu pobytu.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca prawa imigracyjnego

        Posiadamy 19 lat doświadczenia. Pomogliśmy setkom polskich imigrantów oraz ich rodzinom osiedlić się na stałe w Kanadzie. Osoby zainteresowane poradą prawną, pobytem czasowym lub stałym, sponsorowaniem, uzyskaniem wizy pracy lub studenckiej, oddaleniem deportacji oraz inną usługą imigracyjną, prosimy o kontakt z naszym biurem:

tel./text. 416 515 2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.emigracjakanada.net

piątek, 01 grudzień 2017 07:31

Rekord kryminalny

Napisane przez

Izabela Embalo        Czy należy powiedzieć swojemu adwokatowi lub uprawnionemu konsultantowi imigracyjnemu o zagranicznym wyroku, pomimo że jest zatarty lub przedawniony?

        Różnice systemów prawa różnych krajów mogą być przyczyną popełnienia, czasem zupełnie nieświadomie, poważnych błędów. A nieznajomość prawa nie usprawiedliwia tych, którzy prawo złamali, nawet jeśli nie mieli złych intencji. Warto mieć to na uwadze. Procedury pobytowe nakazują, by rząd kanadyjski dokładnie sprawdzał kartoteki kryminalne starających się o pobyt stały imigrantów. Posiadanie rekordu kryminalnego, choć nie zawsze, może być głównym powodem decyzji odmownej. Dlatego w sytuacji, kiedy naruszyło się na przykład w kraju pochodzenia prawo, osoba starająca się o pobyt obawia się, że ujawnienie przeszłości może być jednoznaczne z odmową pobytu i nawet deportacją, jednak samo nieujawnienie wyroku jest już powodem odrzucenia wniosku i otrzymania nakazu deportacyjnego.

        Po pierwsze, należy się przyjrzeć przewinieniu. Należy też pamiętać, że urząd kanadyjski NIE UZNAJE ZATARCIA rekordu kryminalnego z Polski czy innych krajów. Ponadto rząd kanadyjski ma możliwości sprawdzenia i odkrycia informacji, nawet wyroków zatartych. Natomiast nieujawnienie wyroku, nawet jeśli był on na przykład w Polsce zatarty, grozi decyzją odmowną za fałszowanie informacji w podaniu imigracyjnym (misrepresentation), jak już wspomniałam. Zatajanie faktów lub podawanie nieprawdziwych informacji może być surowo karane.

        Najgorsze jest to, że niektóre osoby są przekonane, że rekordu zatartego nie muszą ujawniać Kanadzie. Jednak pamiętajmy, że składając wniosek o imigrację do Kanady, musimy kierować się zasadami prawa kanadyjskiego, nie polskiego czy innego kraju.

        Prawo kanadyjskie wymaga, by uzyskać decyzję rehabilitacji kryminalnej według obowiązujących przepisów kanadyjskich, nie innego kraju. W dodatku nie każdy wyrok jest problematyczny. W świetle kanadyjskich przepisów, brane jest pod uwagę wiele czynników, na przykład: w jakim wieku osoba dokonała wykroczenia, ile razy miała konflikt z prawem, jak dawno to miało miejsce, jak surowy był wyrok i jakiej natury przewinienie. Niektóre przewinienia są automatycznie rehabilitowane po upływie czasu i nie trzeba się obawiać, że pobyt zostanie odmówiony. A zatem radzę, by porozmawiać o tym szczerze ze swoim reprezentantem prawnym. Prawo kanadyjskie w przypadku posiadania rekordu kryminalnego proponuje różne rozwiązania, zależne od indywidualnej sytuacji imigranta ubiegającego się o wizę imigracyjną. Niektóre rekordy kryminalne zostają także „wybaczone” z powodów humanitarnych. Osoby, które nie mogą zrobić kanadyjskiej kryminalnej rehabilitacji, mogą wystąpić o specjalną zgodę na pobyt w Kanadzie i po kilku latach dobrego sprawowania bezproblemowo starać się o pobyt stały.

        Osoby posiadające rekord kryminalny w Kanadzie, muszą wystąpić o tak zwany pardon.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca

OSOBY ZAINTERESOWANE PORADĄ IMIGRACYJNĄ, PROSIMY O KONTAKT Z NASZYM BIUREM.

tel. 416-5152022 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

piątek, 24 listopad 2017 07:52

Podróże bez ważnej karty

Napisane przez

Izabela Embalo        Wielokrotnie otrzymuję pytania, czy można podróżować bez wznowionej karty rezydenckiej. I jeśli ktoś nie posiada ważnej karty, co zrobić, by móc powrócić do Kanady na prawach stałego rezydenta.

        Stali mieszkańcy Kanady (Permanent Residents) mają obowiązek wylegitymować się ważną kartą podróży lub dokumentem pobytu stałego rezydenta, gdy podróżują do Kanady jakimkolwiek przewoźnikiem komercyjnym, np. samolotem. 

        Jeśli nie posiadasz ważnej karty stałego rezydenta (Permanent Resident Card), możesz nie zostać zabrany na pokład samolotu itp. Przewoźnik ma prawo odmówić przewozu, ponieważ takie są obowiązujące przepisy. 

        Twoim obowiązkiem jest upewnić się, że twoja karta PR jest nadal ważna. Kanadyjski rezydent powinien ubiegać się o nową kartę PR odpowiednio wcześniej, zanim posiadana karta wygaśnie. 

        Jeśli złożyłeś podanie o wznowienie karty pobytowej, najlepiej poczekać na nową kartę. 

        Najlepiej powinieneś poczekać, aż otrzymasz swoją nową kartę i z ważnym dokumentem można wówczas swobodnie podróżować. Jeśli jednak z jakichś ważnych powodów musisz opuścić Kanadę, wówczas istnieje możliwość złożenia wniosku za granicą o wydanie dokumentu podróży stałego rezydenta z kanadyjskiego biura wizowego za granicą. Urząd imigracyjny podaje, że na odnowienie karty czeka się obecnie 69 dni, a zatem musimy pomyśleć o tym przynajmniej 3 miesiące wcześniej.

        Jedynymi oficjalnymi dokumentami, które mogą posiadać stali mieszkańcy Kanady, aby wracać do Kanady za pośrednictwem komercyjnego przewoźnika (drogą powietrzną, lądową lub morską), są karta PR lub dokument podróży stałego rezydenta (PRTD). I tu uwaga, procedura uzyskania takiego dokumentu nie zawsze jest łatwa, ponieważ placówka zagraniczna może wymagać dodatkowych dokumentów, stanowiących o tym, że osoba taka  nie straciła stałego pobytu, a zatem zamieszkiwała  w Kanadzie przez określony czas. Jeśli z podania o dokument podróży jasno wynika, że ktoś jest na krótkim wyjeździe, dokumenty dodatkowe mogą nie być konieczne i urząd może o nie nie poprosić, ale lepiej przygotować się na taką ewentualność.  

        Jeśli wjeżdżasz do Kanady prywatnym pojazdem z USA, można przedstawić inne dokumenty tożsamości. 

        W niektórych sytuacjach można wysłać wraz z podaniem dokumenty świadczące o podróżowaniu lub nagłej sytuacji, jaka zmusza do podróżowania, co może przyśpieszyć proces wydania karty rezydenta. 

        I następna informacja, osoby podróżujące do Polski  bez ważnej karty ubiegają się o uzyskanie dokumentu podróży poprzez centrum wizowe VISA APPLICATION CENTER. Centrum sprawdza poprawność i kompletność podania imigracyjnego, a następnie przekazuje dokumentację do placówki, w tym przypadku kanadyjskiej ambasady w Warszawie. 

http://www.vfsglobal.ca/canada/Poland/.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

OSOBY ZAINTERESOWANE PRAWEM IMIGRACYJNYM PROSIMY O KONTAKT: TEL. 416-515-2022, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z dużym sukcesem pomogliśmy setkom polskich obywateli osiedlić się na stałe w Kanadzie.

piątek, 17 listopad 2017 07:50

Co zrobić w przypadku imigracyjnego aresztowania?

Napisane przez

Izabela Embalo        Osoby przebywające w Kanadzie bez ważnej wizy czy osoby zatrudnione bez autoryzacji pracy zapewne wiedzą, że za wykroczenia imigracyjne, czyli pobyt i pracę nielegalną, grozi aresztowanie i deportacja.

        W kanadyjskich imigracyjnych więzieniach zamyka się cudzoziemców, którzy w pewien sposób naruszyli prawo imigracyjne, oraz tych, którzy czekają na deportację lub próbowali deportacji uniknąć.

        Wiele osób (przebywających także z wizytą) nie zdaje sobie sprawy, że urząd kanadyjski nie musi przyłapać kogoś na gorącym uczynku, to znaczy w sytuacji pobierania wypłaty, samo miejsce przebywania kogoś (budowa), spracowane ręce czy robocze ubranie może być już przyczyną zatrzymania. Tłumaczenia, że się pomaga komuś za darmo lub przyucza się do zawodu, rzadko brane są pod uwagę jako wiarygodne argumenty.

        Aresztowani mogą być także imigranci, których tożsamości nie można ustalić. Podobnie w przypadku osób, które w jakiś sposób stanowią zagrożenie dla kanadyjskiego społeczeństwa i złamały nie tylko prawo imigracyjne, ale także karne.

        Aresztowanie i deportacja grozi także osobom posiadającym pobyt stały w Kanadzie, a nawet w bardzo rzadkich przypadkach obywatelstwo. Stała rezydencja jest także odbierana za wykroczenia karne, choć można od takiej decyzji się odwołać. I tu przestrzegam wszystkich stałych rezydentów, by unikali jakiejkolwiek sytuacji konfliktu z prawem, często pobyt stały anulowany jest na przykład za  jazdę w stanie nietrzeźwym.  Zezwolenie na stałe zamieszkanie może być zabrane, jeśli zdobył prawo stałego zamieszkania w nieuczciwy sposób, na przykład poprzez fałszywe zeznania czy nieprawdziwy związek małżeński.

        Co zrobić w sytuacji imigracyjnego aresztowania? 

        W sytuacji aresztowania należy działać naprawdę szybko. W ciągu 48 godzin można wynegocjować z urzędem imigracyjnym warunkowe uwolnienie na przykład na podstawie wpłaty kaucji pieniężnej. Kaucję powinna wpłacić osoba, która zna aresztowanego i która jest wiarygodna w oczach władz imigracyjnych. Nie jest możliwe, by osoba sama się z aresztu wykupiła. Osoba gwarantująca musi być kanadyjskim obywatelem lub rezydentem.

        Władze imigracyjne mogą wymagać kaucji w postaci gotówki (cash bond) lub w postaci obietnicy-gwarancji zapłacenia określonej kwoty na wypadek, jeśli osoba uwolniona z aresztu nie dostosuje się do określonych warunków, na przykład okresowych meldunków, lub nie stawi się w urzędzie podczas finalnej procedury deportacyjnej, o ile taka będzie wymagana. 

        Jeśli za pierwszym razem ktoś nie zostanie uwolniony z imigracyjnego aresztu, wówczas przesłuchanie jest powtórzone.

        Każde przesłuchanie jest jakby nową procedurą (hearing de novo), dlatego w swojej obronie można użyć tych samych i nowych argumentów. Aresztowany cudzoziemiec ma także pewne prawa, na przykład do prawnej obrony i reprezentacji.

        Warto też pamiętać, by nie podpisywać żadnych dokumentów, dopóki nie zna się ich zawartości i ewentualnych konsekwencji złożenia na tym dokumencie własnego podpisu. 

        Późniejsze tłumaczenia, że podpisało się dokument w języku angielskim, nie znając jego treści, nie są przez władze respektowane i dzieje się tak, że niekiedy nieświadomi swoich praw czy procedur prawnych aresztowani cudzoziemcy podpisują zgodę pod własną deportacją.

        JEŚLI KTOŚ JEST NIE POSIADA WIZY LUB PODEJMUJE SIĘ PRACY BEZ ZEZWOLENIA W KANADZIE, warto już wcześniej pomyśleć o prawnej obronie i autoryzować swojego obrońcę do obrony prawnej na wypadek aresztowania. 

        Ja osobiście współpracuje z kancelarią adwokacką, gdzie wyspecjalizowani w imigracyjnych aresztowaniach adwokaci dyżurni czuwają 24 godziny na dobę, by pomóc osobom zatrzymanym. Ważne jest także, by znać swoje prawa w Kanadzie, nawet jeśli nie posiadamy ważnej wizy czy autoryzacji pracy.   

Izabela Embalo

licencjonowany doradca imigracyjny

Kanada

TEL. 416-5152022

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

        OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJA DO KANADY, PROSIMY O KONTAKT.

        Z DUŻYM SUKCESEM POMOGLIŚMY SETKOM POLSKICH IMIGRANTÓW OSIEDLIĆ SIĘ NA STAŁE W KANADZIE. OD 1998 ROKU.

czwartek, 09 listopad 2017 22:15

Imigracja do Alberty – nowy program

Napisane przez

Izabela Embalo        Władze imigracyjne w kanadyjskiej prowincji Alberta ogłosiły nowy program imigracyjny, w ramach którego rozpoczęte zostanie przyjmowanie zgłoszeń od 2 stycznia 2018 r. Program jest możliwością stworzoną przez prowincję, co daje bardzo dużą szansę otrzymania pobytu, ze względu na duży bonus punktowy, jaki otrzymujemy za certyfikat nominacji.

        Program jest dostępny dla zagranicznych pracowników w Albercie. Podobnie jak wszystkie inne kategorie programu prowincji w Albercie podania poddawane są losowaniu Express Entry. Wybrani kandydaci  otrzymują wspomnianą nominację, która zostaje wykorzystana do ubiegania się o stały pobyt.

        Kandydaci muszą posiadać oferty pracy od pracodawcy w Albercie. Oferta pracy niekoniecznie musi być w zawodzie wykwalifikowanym.

        Wnioskodawcy muszą mieć ważny status tymczasowego rezydenta w momencie składania wniosku i nie mogą mieszkać ani pracować w prowincji lub na terytorium innym niż Alberta. A zatem program nie obejmuje imigrantów, którzy pozostali w Kanadzie bez ważnej wizy. 

        Kandydaci muszą także wykazać się znajomością języka angielskiego lub francuskiego na poziomie lub powyżej Canadian Language Benchmark 4, o czym świadczy test językowy uznany przez rząd Alberty. Jest to niższe wymaganie niż w przypadku wielu innych programów imigracji ekonomicznej w Kanadzie, w tym popularnej federalnej klasy robotników wykwalifikowanych (FSWC), gdzie wymaga się znajomości językowej na poziomie płynnym. Od 2 stycznia 2019 r. poziom wymagany znajomości języka angielskiego i francuskiego zostanie zwiększony do minimum 5 CLB.

        Wyższy próg umiejętności językowych wynoszący CLB 7 lub wyższy został ustalony pracowników służby zdrowia  (NOC 3413).

        Podobnie jak w programie federalnym FSW, kandydaci muszą mieć ukończone liceum lub wyższy poziom wykształcenia. Kandydaci, którzy nie studiowali w Kanadzie, muszą uzyskać edukacyjną ekwiwalencję, dokumentującą odpowiedni poziom wykształcenia imigranta. W niektórych przypadkach kandydaci są zwolnieni z tego wymogu.

        Wnioskodawcy muszą mieć co najmniej 12-miesięczne doświadczenie zawodowe w pełnym wymiarze godzin w swoim obecnym zawodzie w Albercie w ciągu ostatnich 18 miesięcy lub co najmniej 24-miesięczne pełnoetatowe doświadczenie zawodowe w swoim obecnym zawodzie w Kanadzie i / lub za granicą w czasie 30 miesięcy (to doświadczenie zawodowe może być połączeniem doświadczenia zdobytego w Albercie, w innej prowincji lub za granicą).

        Wnioskodawcy muszą spełniać także wymóg minimalnego dochodu, w zależności od wielkości ich rodziny. 

        Uwaga, osoby, posiadające zawód jak poniżej, nie mogą korzystać z tego programu, a zatem nie wszystkie profesje się kwalifikują. 

        Podajemy zawody z numerkiem kwalifikacyjnym NOC:

Legislators 0011

School Principals and Administrators of Elementary and Secondary Education 0422

Managers in Social, Community and Correctional Services 0423

Fire Chiefs and Senior Firefighting Officers 0432

Escort Agency Managers, Massage Parlour Managers 0651

Secondary School Teachers 4031

Elementary School and Kindergarten Teachers 4032

Professional Occupations in Religion 4154

Authors and Writers 5121

Musicians and Singers 5133

Actors and Comedians 5135

Painters, Sculptors and Other Visual Artists 5136

Court Officers and Justices of the Peace 1227

Dental Laboratory Bench Workers 3223

Early Childhood Educators and Assistants 4214

Other Instructors 4216

Other Religious Occupations 4217

Other Performers, n.e.c. 5232

Artisans and Craftsperson 5244

Athletes 5251

Real Estate Agents and Salespersons 6232

Home Child Care Providers 4411

Home Support Workers, Housekeepers and Related Occupations 4412

Elementary and Secondary School Teacher Assistants 4413

Izabela Embalo

LICENCJONOWANY 

DORADCA – KANADA

tel. 416-5152022

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

        Osoby zainteresowane prawem imigracyjnym prosimy o kontakt.

        Z dużym sukcesem pomogliśmy setkom polskich imigrantów osiedlić się na stałe w Kanadzie. Od 1998.